Naplánujte si miminko IV - zdravotní stav

Těhotenství
  • emimino
  • 16.04.02

Každá chronicky nemocná žena, která zvažuje početí potomka by měla zvážit možná rizika, která může její nemoc znamenat pro ni a pro plod v době těhotenství.

I nemocná žena může otěhotnět a porodit zdravé miminko, jen by svůj úmysl měla konzultovat s lékařem-odborníkem ještě před početím. Někdy je před těhotenstvím nutná úprava léčby.

Naprosto nezbytná je pak spolupráce lékaře-odborníka a gynekologa v průběhu těhotenství a lékaře-odborníka a porodníka před samotným zahájením porodu.

Žena ? kardiačka
Před plánovaným početím je nutná konzultace s kardiologem, který podle závažnosti onemocnění posoudí vhodnost těhotenství. Pro těhotné kardiačky se musí vyvarovat přepracování a únavy.
Většina žen se srdečním onemocněním snáší těhotenství bez značnějších obtíží. Na doporučení kardiologa se někdy ukončuje porod císařským řezem. Těhotné-kardiačky musí být v průběhu těhotenství a šestinedělí kontrolovány kardiologem.

Žena - astmatička
Podávání léků na odstranění dechových potíží podle dnešních znalostí průběh těhotenství ani vývoj plodu neohrožují.Těhotné astmatičky by se měly vyvarovat stresu, styku s možnými alergeny (prach, pyl atd.), které by mohly vyvolat těžké záchvaty s rizikem potratu.

Žena - diabetička
Před plánovaným početím je nutná porada s lékařem (diabetologa by měla navštívit i žena, která má cukrovku v rodinné anamnéze). Diabetes se v době těhotenství často zhoršuje. Při pravidelné kontrole léčby má těhotná diabetička výbornou šanci porodit zdravého novorozence.

Žena s onemocněním ledvin Ženy s chronickým onemocněním jsou častěji podrobovány kontrole, poslední týdny těhotenství bývají hospitalizovány.

Žena - epileptička
Před plánovaným těhotenství často dochází ze strany lékaře k úpravě léčby tak, aby vývoj plodu nebyl ohrožen užívanými léky. Průběh a intenzita onemocnění se v době těhotenství může změnit - u 40 % bylo pozorováno zlepšení, v 50 % se stav nezměnil, u 10 % se projevilo zhoršení.

Ženy, které neprodělaly v dětství onemocnění zarděnkami, by si před plánovaným početím měly nechat ověřit, zda mají proti zarděnkám protilátky.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek