Napodruhé ještě lepší porod

Porod

I když byl první porod ve Vrchlabí úžasný, cítila jsem v druhém těhotenství, že by šlo ještě pár věcí vylepšit. Proto jsem se domluvila se soukromou porodní asistentkou, paní Janou.

Po porodu Kubíčka ve Vrchlabí.
1 komentář

Původně mi šlo hlavně o to, aby na mě na začátku porodu koukla a řekla, jestli je už čas jet do porodnice a jestli to stihneme do Vrchlabí, nebo radši pojedeme do Podolí (v záloze jsem měla obě varianty). Při prvním porodu mi totiž začala jen trošičku cmrndat plodová voda, hned jsme jeli do porodnice a nakonec to trvalo ještě skoro 3 dny, než se syn narodil. Nechtěla jsem tedy znovu vyjet do porodnice příliš brzy.

Postupně jsem si uvědomila, že bych tuhle PA měla ráda u porodu, ve Vrchlabí je jako doma a kdyby náhodou došlo na Podolí, věděla jsem, že tam bych podporu své PA potřebovala ještě více. V průběhu těhotenství jsem svojí PA několikrát navštívila, popovídala si s ní o svých obavách z dalšího dlouhého porodu (trvalo mi dlouho než jsem se otevřela, navíc porod postupoval pouze v noci). Vysvětlila mi, že takové protahované porody následují právě po předčasném odtoku/odcmrndávání plodové vody, takže nejlepší by bylo poslední měsíc nevyšetřovat vnitřně, kvůli možné infekci (koneckonců ten poslední měsíc je to už stejně šumák, nález se může změnit z hodiny na hodinu).

Se svou gynekoložkou jsem byla domluvená, že si mě nechá v péči až do porodu, pak se ale sešla naše a její dovolená, a tak mě předala do porodnice. V Podolí jsem nahlásila, že budu chodit na kontroly k PA, netoužila jsem tam čekat i 3 hodiny, jak je to tam obvyklé. Jednou jsme si udělali výlet do Vrchlabí na předporodní konzultaci a pak jsem poslední měsíc chodila na poradnuke své PA. Vždy na mě měla dost času, žádné šup šup a mohla jsem s ní v klidu probrat obtíže a problémy, se kterými bych doktorku asi neobtěžovala. PA kontrolovala přesně to, co hlídaly i u doktorky (váha, tlak, otoky, moč, poslech srdíčka miminka).

Ve čtvrtek 28. 7. mi ve 2 hodiny ráno začaly kontrakce po 6-8 minutách, po dvou hodinách jsem si šla číst na záchod, byla to příjemná poloha a jinou místnost v bytě (krom minikoupelny), kde by někdo nespal, nemáme. Na WC kontrakce trochu ustaly, tak jsem usoudila, že jde o poslíčky. Koneckonců, byla jsem teprve 39+0, takže jsem měla moře času. Po návratu do postele se to zase rozjelo a nezabrzdila to ani vana v 6 ráno. V 7 hodin jsem volala PA, která řekla, že k nám dorazí kolem půl desáté.

Nechala jsem se budoucím dvojnásobným otcem (BDO) odvézt autem ke školičce, kam jsem v 8 hodin odevzdala Jáchyma a pro jistotu jim napsala jména a data narození babičky a strýčka, kdyby náhodou Jáchyma vyzvedával po obědě už někdo jiný než já. Kontrakce jsem měla po 2-3 minutách, ale byly podivně kratičké, max. 15 vteřin. Ještě jsem zašla do Alberta vybrat peníze z bankomatu a koupit vody, sušenky a čokoládu na porodní, či spíš na poporodní doping. Doma jsem dobalila tašky a čekala na PA.

PA konstatovala, že jsem otevřená na 3-4 centimetry a že tedy pofrčíme do Vrchlabí. V 9:45 jsem BDO povolala z práce a v 11 hodin jsme vyjížděli z Prahy. Kupodivu se to v autě dost zpomalilo a mohla jsem bez problémů jet připoutaná na zadním sedadle. Jenom při kontrakci jsem se křečovitě držela takového toho držátka nad oknem a houkala jako lokomotiva. Na jedné benzínce jsme zastavili pro dálníční známku, na druhé na záchod a svačinu (BDO a PA, já neměla chuť).

Ovšem když jsem vylezla ve 13 hodin z auta u porodnice, tak se to pořádně rozjelo. Při příjmu jsem byla otevřená na 4-5 centimetrů, monitor (jediný za celé těhotenství) mi udělala moje PA a odvedla nás na nadstandart. BDO se mě snažil slovně povzbuzovat (myslím, že zkoušel něco jako DÝCHEJ!, UVOLNI SE! :) ), ale nakonec pochopil, že tichá podpora bude lepší. V pokoji jsem vlítla do sprchy a seděla tam asi 40 minut, už to dost bolelo a po opuštění sprchy to ještě zhoustlo. Přesunuli jsme se na relaxační pokoj (7-8 cm). Zaujala jsem osvědčenou startovací polohu (vkleče, jako když se startuje na sprint), opřená horní částí těla o postel. Pak už to šlo rychle, tlačila jsem, rupla voda, porodila jsem hlavičku a na další kontrakci i zbytek Kubíčka. Bylo 15 hodin. Pod zadek jsem dostala stoličku a Kubička do náruče, zabaleného v naší outdoorové osušce. Pan doktor Krul (kterému je přes 80 let, ale je to štramák) se zeptal, zda se přesuneme na sál k porodu placenty, PA mu řekla, že zatím nedotepal pupečník, a tak se ještě chvíli čekalo.

Pěšky jsem si přešla na sál. Pan doktor mě zkontroloval, počkali jsme na placentu, kterou jsem si nechala ukázat, zajímalo mě, jak vypadá v reálu. Po debatě jestli šít nebo nešít maličké natržení, pan doktor vyšil 2 stehy. To bylo jediné, co mě překvapilo, že se na rozdíl od prvního porodu neumrtvovalo. PA mi vysvětlila, že po umrtvení hráz více otéká, a tak je lepší jeden, dva stehy šít bez toho. Takže porod byl kompletně bez jakékoliv medikace, bez nástřihu, protržení plodové vody. Kubu ošetřili za dohledu novopečeného dvojnásobného otce.

Potom už jsme si i s Kubíčkem došli na náš pokoj, moje PA a dětská sestřička nás chodili kontrolovat. Kubíček se krásně přisosnul, poňuchňali jsme se a kolem 17. hodiny usnul a spal až do 23 hodin v kuse a já jsem se došla osprchovat. Potom se má PA ujistila, že je vše v pořádku a odjela domů. Manžel s námi byl do pátečního rána, pak odjel do práce a odpoledne si vyzvednul Jáchyma u babičky.

V sobotu jsem se s lékaři dohodla, že bych ráda jela v neděli domů. V neděli ráno dělala trošku vlny pediatrička, že není dost zaschlý pupečník, aby ho mohla uříznout, ale nakonec se rozhodla, že ho necháme normálně odpadnout. Pak ještě řešila slaboučkou žlutou barvu, která ale rozhodně nebyla dost žlutá na fototerapii a do odpoledne hodnota klesla. Takže jsme nakonec z porodnice odcházeli v neděli, 71 hodin od porodu. Moje PA nás pak navštívila v úterý doma a zkontrolovala mě i Kubíčka. I druhý porod byl pro mě i pro manžela úžasný zážitek. A jsem moc ráda, že i Kubíček se mnou mohl být od narození nonstop.

Běla + 3 chlapi

Hodnotilo 11 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
kikoška85
Ukecaná baba ;) 1565 příspěvků 08.11.11 09:30

:potlesk: Krásný deníček,gratuluji ke krásnému miminku :kytka:

 
helbell
Kecalka 492 příspěvků 08.11.11 09:41

Předem moc gratulací k miminku i k pohodovému porodu. :potlesk: A upřímě tě obdivuji, že jsi se vydala více jak 150km v den porodu. Sama jsem z Krkonoš, ve Vrchlabí jsem se taky narodila a s manželem máme tu trasu naježděnou ale tolik odvahy bych neměla (rodila jsem poprve a taky co kdyby byla Praha ucpaná nebo jiný problém na cestě) i když vím že teď po letech je Vrchlabská porodnice vyhlášná :pankac:

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 08.11.11 10:35

Betulo nádhera, přesně vím o čem mluvíš (teda až na ty kontrakce v autě, to neznám, takže já si dala i tu bagetu na benzínce :lol: )
Helbell 150 km je hodně a asi to není dobré, že člověk musí jet tak daleko pokud potřebuje určitý typ péče, který není dražší než jiný, takže z ekonomických důvodů to nebude (PA i případný nadstandardní pokoj si rodička platí sama). Vlastně je to smutné, že není možné takto porodit v každé porodnici.

 
Anonymní  08.11.11 11:28

Pěkně napsané ;-)
Bohužel já teda o Vrchlabí už nechci ani slyšet!!! Zřejmě právě zmiňovaný pan doktor nezvládl porod kamarádky. Tedy nevím to jistě, jestli to byl on, ale bylo mu přes 80 let, bývalý primář… Nevím, jeslti mají ve vrchlabí více 80-ti letých doktorů… Měla moc velké miminko a pan Dr. odmítl císaře, že prý to zvládnou… Miminko mělo přes 5 kg… Samozřejmě, že se to nezvládlo. Pan Dr. i odmítl zavolat na pomoc jiného Dr. Nakonec musel miminko tahat kleštěma a přerazil mu páteř a po odstřižení pupeční šňůry okamžitě umřelo :cry: :cry: :cry: A to nemluvím o tom jak potrhal kamarádku. Miminko bylo jinak naprosto zdravé… Nad tímhle postupem mi trochu zůstává rozum stát. A myslím si, že v určitém věku je potřeba, aby lidi odešli do důchodu a nebo aby s nimi byl někdo, kdyby náhodou dolehla stařecká senilita… Atd… Tož to zkušenost mé kamarádky s Vrchlabskou porodnicí (jela tam speciálně až z Pardubického kraje)…
Omlouvám se za tenhleten neveselý komentář, ale chtěla jsem upozornit, možná varovat, že ne vše, co se jeví jako SUPER, je opravdu tak super…

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 08.11.11 12:34

To je zvláštní, mě se ptal v únoru 2010, protože věděl z porodního plánu, že mám potíže s vyvoláváním a moje tělo na to blbě reaguje, tak jestli, kdyby se porod nerozběhl sám a vyčkávání by už překročilo únosnou mez, tak jestli preferuju začít s co nejjemnějším vyvoláváním nebo radši rovnou sekci (a to byla řeč o dítěti s váhou max. 4kg spíš míň v reálu pak skutečná porodní hmotnost 3500g). Takže mi nepřišlo, že by šel do čehokoliv za každou cenu. Nekonec se tedy porod v mém případě rozběhl sám a intervence nebyla potřeba žádná. Jestli je to teda ten samý lékař, jméno si nepamatuju, ale zas se mi nezdá, že by jich tam bylo ve stejném věku víc, na to je to dost malá porodnice.

 
Anonymní  08.11.11 12:57

Je to zvláštní… opravdu to nechápu… Popravdě si myslím, že zanedbala něco i její gynekoložka, protože si myslím, že měla dát nějaký doporučení k císaři a ne že si ona sama o něj musela říkat… Já nechci tady házet nějakou špínu na tu nemocnici a někoho obviňovat… Při porodu s emůže stát všechno, bohužel tohla byla chyba toho Dr… Možná ze stařecké ješitnosti, přeci jen to je bývalý primář a mám pocit, že lidi tohoto věku už někdy opravdu nejsou soudní. A to se můžou většinou času opravdu projevovat zcela normálně „bezzávadně“… Byla to jeho chyba a logický postup, je žaloba… Ale co si na něm vezme a k čemu to vlastně bude!!! Spíš by se z toho nemocnice měla poučit, měl by ji možná trochu spadnout ten hřebínek vyhlášenosti a dát si pozor a pana doktora minimálně kontrolovat. Vždyť má svůj věk, už se toho napracoval dost a dost… Nevím, jestli pisatelka deníčku rodila před kamarádkou, ale pokud až po, tak mě zaráží jen to, že pan Dr. tam stále je… Ale ono, když člověk vykonává takové povolání, tak se zřejmě časem vůči podobným případům obrní a je schopen nadále vykonávat… Já bych nebyla, vyčítala bych si to smrti… Pokud jsou nějaké komplikace neočekávané, tak to chápu, ale tohle nee…

 
Anonymní  08.11.11 12:59

Ještě dodatek, rodila letos v srpnu…

 
Betula
Ukecaná baba ;) 1367 příspěvků 08.11.11 14:22

Ahoj, rodila jsem letos na konci července. Doktoři ve vyšším věku jsou tam snad 2.
Mě zase Vrchlabí u prvního porodu zachránilo před sekcí, měla jsem kontrakce 2,5 dne a v Praze by mě na 99% fikli (samozřejmě miminko bylo kontrolováno a dařilo se mu dobře).

Příspěvek upraven 08.11.11 v 15:21

 
Habibi2606
Kecalka 163 příspěvků 08.11.11 14:41

Nádhera, takový porod může každá závidět.:lol:

 
Michelle32  08.11.11 14:46

Hezký deníček, gratuluji k miminku :wink:
Jen nesouhlasím s tím, že by ve Vrchlabí byla vyhlášená porodnice. To bylo možná za dob pana Drymla, který tam dotáhl rodit celebrity a tím udělal porodnici obrovskou reklamu. Ano bylo to i tím, že jako jedna z prvních porodnic byla přístupná různým alternativám. Ale kdyby to tam bylo skutečně tak úžasný, proč by místní ženy jezdily rodit radši do nedaleké Jilemnice, případně trochu dál do Trutnova? Ale fakt je, že pokud si tam přivezete PA, která vás odrodí a oni to mají bez práce, tak na tom není co zkazit…

 
Messina
Stálice 80 příspěvků 08.11.11 15:02

Moc gratuluju k chlapečkovi !
Chtěla bych se zeptat, na kolik vyjde takový porod- myslím komlet cena předporodní a porodní péče soukromé PA, porod ve Vrchlabí a pobyt na nadstandartu. Snad se nebudeš zlobit, že se na tohle ptám. Svůj druhý porod bych si představovala podobně, tak mě zajímá, jestli je to pro nás finančně únosné.
Moc děkuju
 M.

 
Betula
Ukecaná baba ;) 1367 příspěvků 08.11.11 15:29

Michelle32 ono je být vyhlášený a „vyhlášený“. Kde rodí celebrity mě opravdu netankuje. Jde o to, že ve Vrchlabí do porodu zbytečně nezasahují, nemedikují, nenastřihávají, nepraskají vodu, nepopohání. Berou zřetel na přání rodičky, je tam opravdu možná volby polohy při porodu. A co pro mě bylo hlavní miminko je tam neustále s tebou, žádné zahřívání v nahřívacím boxu, žádné a teď si ho vezmeme na novorozenecké, ať se vyspíte (ale samozřejmě by to šlo, pokud by si to tak rodička přála).
To, že ženy z Vrchlabí jezdí rodit jinam, může být způsobeno tím, že né každá žena má zájem o přirozený porod. Pokud chce medikovat, urychlovat, epidurál a jiné lékařské zásahy tak si rozumě vybere porodnici, která takto pracuje.
A nakonec, mě tedy nikdo NEODRODIL. Já jsem PORODILA. Je to pro mě dost zásadní rozdíl.

Příspěvek upraven 08.11.11 v 15:30

 
Betula
Ukecaná baba ;) 1367 příspěvků 08.11.11 15:48

Messina poslala jsem ti soukromou zprávu.

Příspěvek upraven 08.11.11 v 15:49

 
Michelle32  08.11.11 16:06

Betulo já tady nechci rozdmýchávat nějaké dohady, každý na to má svůj názor a já ho nikomu neberu. Ano možná do porodu nezasahují jak píšeš, pokud není problém, pak je to jistě krásný zážitek a spokojenost na obou stranách, ale pokud by se nedejbože přidaly nějaký komplikace, radši budu rodit v porodnici, kde věřím doktorům a kde vím, že mi budou v případě potřeby „krýt záda“, což prostě Vrchlabí nesplňuje. A vrchlabačky jezdí rodit jinam ne proto, že nechtějí rodit přirozeně, ale právě proto, že tam žijí a tedy se k nim lehce donese, pokud tam někdo něco zanedbal. Ono pokud je nějaký porod v pohodě, tak se o tom nemluví, není důvod, ale pokud někdo něco zbabral, tak je toho hned plné město a těch příběhů koluje spousta. Ale to je všude, já ačkoliv jsem z Krkonoš, rodila jsem v Kolíně a když se tak bavím s kolíňačkama, tak se spousta diví, že by tu nikdy nerodily…

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 08.11.11 16:57

Rodila jsem 2× u Apolináře, jednou v Neratovicích a jednou ve Vrchlabí. Jsem si jistá, že ve všech třech porodnicích jsou lékaři kompetentní zasáhnout pokud je zle. Jsem si jistá, že i tak ve všech porodnicích může dojít k úmrtí matky i dítěte. Ale po svých zkušenostech bych nešla rodit k Apolináři jiné dítě než nedonošence a vyřvala bych si tam sekci :oops: . Protože jejich zásahy mi velmi komplikují vaginální porod. Jsem zvědavá jaké zkazky kolují a pražských porodnicích. Na základě zkazek se asi vybírat nedá, na základě referencí a toho, co každý jeden jednotlivec potřebuje pro bezpečný průběh porodu, se vybrat dá, i když každej vybere něco jinýho vzhledem ke svým potřebám.

 
stangla
Echt Kelišová 7867 příspěvků 24 inzerátů 08.11.11 19:34

Krásně napsáno a hlavně gratuluju :palec: :kytka: :kytka:

Příspěvek upraven 08.11.11 v 19:42

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 08.11.11 20:03

Moc pekny porod:)
Bohuzel nekdy se stava nestesti a je to proste smula:( Moje mamka ma 150cm a mela 55 kilo a porodila 4.5 kilovou me:) a bez problemu. A nekdy se stane nestesti:(

Jinak se mi moc libi, ze nemusi byt clovek tak dlouho v nemocnici. Ja jsem rodila v UK a odchazela domu 58 hodin po cisari:) Nebyla jsem za cele tehotenstvi kontrolovana vnitrne (nebyl duvod do me hrabat) a pupecnik se tady nechava odpadnout a nikdy se nereze. Jsem rada ze je v CR tak pekna porodnice. Preju hlavne zdravicko

 
careynka
Neúnavná pisatelka 19493 příspěvků 08.11.11 20:04

Super :-) ale ta dalnicni znamka me dostala, tou bych se vazne nezdrzovala a ani by me nenapadlo ji kupovat :-D moc hezky denicek

 
Mondík
Závislačka 4504 příspěvků 08.11.11 20:39

:potlesk: :potlesk: Gratuluji k chlapeckovi a krasnemu porodu! O tom „dotepani“ pupecniku jsem nikdy neslysela, co to znamena? :nevim: A taky me docela prekvapilo, ze se miminkum urezava pupecnik 8-o 8-o. A jinak placenta vypada opravdu zajimave :mrgreen:. Preji hodne zdravicka cele rodince! :hug:

 
Mondík
Závislačka 4504 příspěvků 08.11.11 20:42

A jeste jsem zapomnela dodat, ze me teda docela pobavilo, jak sis jeste v kontrakcich zvladla nakoupit, to teda smekam! To mne nejdriv praskla voda a asi 20 minut na to zacaly samy kontrakce, ale celkem caste a rozhodne ne takove, abych si mohla jit v klidku nakupovat :mrgreen: :mrgreen:.

 
Mondík
Závislačka 4504 příspěvků 08.11.11 20:49

Jeste jsem si procitala komentare, ja ziju v Anglii a docela me zarazi, ze to, co je v CR v nekterych porodnicich jako prednost, je tady samozrejmost, asi fakt ziju v jinem svete :mrgreen:.

 
SandraS
Závislačka 3017 příspěvků 08.11.11 21:04

:palec: Nadherny porod, moc ti k nemu gratuluji a samozrejme k miminku :kytka: Je super cist denicky o prirozenych porodech, o zenske sile a SCHOPNOSTI porodit bez jakehokoliv zasahu, ktera je nam vsem dana. (Samozrejme neco jineho jsou rizikove porody).
Jedine, co me trapi je: Proc si clovek za prirozeny porod bez zasahu musi priplatit a za monitorovani, litry oxytocinu, kapacky, epiduraly, vyhrivaci boxy, atd atd se neplati nic ?!?! Neni alarmujici, ze to, co by melo byt prirozene je naopak povazovano za divne a alternativni ?

 
SandraS
Závislačka 3017 příspěvků 08.11.11 21:06

Mondik bud rada, ze zijes v jinem svete :palec: Bohuzel prirozeny porod je rarita nejen v CR :-( :think:

 
Ivy5
Echt Kelišová 8254 příspěvků 09.11.11 01:51

Super rychlý porod :palec: gratuluji k chlapečkovi
Ten smutný příběh je strašný.
Já rodila v Praze,dloouho a přesto mi uchránili před císařem o který jsem už po mnoha hodinách(moni­torovali) prosila,malá byla dávno bez vody,volali nejvyššího ten řekl ještě čekat-za 4 hodiny na to se narodila.Takže jak kde a na koho tam právě narazíte-epidural jsem si platila.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama