Nárok na výplatu Peněžité pomoci v mateřství při výpovědi

Ostatní
  • emimino
  • 21.12.01

Má žena, která otěhotní nárok na výplatu Peněžité pomoci v mateřství, pokud je nezaměstnaná a kdy tento nárok vzniká ?

Mila Sarko,
momentalne jsem treti mesic nezamestnana a jsem tehotna.
Pred casem jsem v casopise Betynka special cetla, ze materska se vyplaci i pokud od doby zamestnani neuplynulo vice nez 6 mesicu.
Zajimalo by mne, jestli mam po porodu 14 tydnu narok na vyplaceni materske odvozenou od meho platu v dobe zamestnanosti (vydelavala jsem vyssi castku, takze by se jednalo asi o maximum, tj. 13 000,– hrubeho pen. pomoci v materstvi).
Dekuji a zdravim
 Simona

Ahoj Simono,
v pracovně právních vztazích existuje pojem ochranná půlroční lhůta. Ta zajišťuje člověku nárok na výplatu nemocenské (tedy i Peněžité pomoci v mateřství) od posledního zaměstnavatele, pokud onemocní (nastoupí mateřskou dovolenou) ve lhůtě 6-ti měsíců od výpovědi a to po celou dobu trvání neschopnosti.
U Tebe by to znamenalo, že pokud nástup na mateřskou dovolenou budeš mít do 6-ti měsíců od výpovědi, pak Ti Tvůj bývalý zaměstnavatel bude vyplácet po dobu mateřské dovolené (28 týdnů) Peněžitou pomoc v mateřství. Šárka
P. S. Podrobnosti Ti rádi sdělí na příslušné Správě sociálního zabezpečení.

Váš příspěvek
Michala3
Povídálka 24 příspěvků 27.12.01 11:29

Pro všechny nezaměstnané těhotné,
Nárok na mateřskou před porodem, pokud jste v posledních 6-ti měsících nepracovaly nemáte.Po narození dítěte dostáváte tyv. rodičovský příspěvek /nyní ve výši 2.552.-Kč/ a dále můžete zažádat o sociální příspěvek.Ten se pohybuje v rozmezí několika desítek korun až po cca600Kč. Záleží na výši výdělku rodiny. Navíc si k tomuhle všemu můžete přivydělat 3.800.-Kč za měsíc, aniž by jste přišly o rodičovský příspěvek.Pozor! Ani o korunu víc, nebo ho budete muset za celý rok vrátit.
Maminky podnikatelky, pokud si chtějí rod. přísp. nechat vyplácet, musí mít výdělek pouze do výše ročního rod. příspěvku.
To jsou informace ze socialky. Je to nic moc, ale aspoň něco.Já beru 3.000.-kč, syna mi nemá kdo hlídat a jesle jsou drahé a plné, tak se musí snažit alespoň manžel. Za tu mizérii, co od státu člověk dostane se nedá žít. A to chtějí, aby se zvýšila porodnost!
Michala

Vložit nový komentář