Naše cesta za štěstím IV

O snaze o druhé miminko při endometrióze. O zamlklém těhotenství a o naději.

V posledním deníčku se nám narodila Liduška. Od té doby uběhl téměř rok a půl a naše veselá milovaná holčička začala všude hledat miminka. Hezky si hraje s ostatními dětmi, člověk jí už leccos vysvětlí. A tak jsme si řekli, že je čas na druhé.

Uvědomujeme si, že naše situace není zrovna růžová, nicméně později bychom už nemohli mít třeba děti vůbec (viz mé předchozí deníčky). Takže jsme vynechali ochranu a nechali tomu přirozený průběh. Pokud by to nešlo, opět bychom se museli uchýlit do CARu.

Jaké bylo mé překvapení, když se zanedlouho zadařilo a na testu byly //. Počít přirozeně s endometriózou III. stupně, to by leckterý doktor z CARu považoval za zázrak. Endometrióza se bohužel po porodu přihlásila po šestinedělí a od té doby opět zhoršovala, přestože jsem kojila jako šílená kvůli nedostatku mléka.

Měla jsem už dlouho koupené letenky do zahraničí za sestrou, takže jsem se na gyndu vypravila poměrně brzy. V 5+2 našla paní doktorka malou dutinku v děloze (hurá, není to mimoděložní), velikostně přesně odpovídala.

Žila jsem si na svém euforickém obláčku a vysnívala si, jakého/jakou bude mít Liduška malého brášku/malou ségru a že si to určitě zase nenecháme říct.

Po týdnu prázdný gestační váček, odpovídající 5+6. Paní doktorce se to moc nezdálo, prý už by něco mělo být vidět. Takže jsem těsně před odletem naklusala do CARu jako samoplátce na lepší ultrazvuk - po dalším týdnu gestační váček obsahoval žloutkový váček i fetální pól, nicméně odpovídal 5+5, dle poslední MS už to mělo být 7+2. Prý to vypadá špatně, trochu času tomu ale ještě dát můžeme.

Po návratu za další týden paní gynekoložka říkala, že je velký žloutkový váček, ale miminko odpovídalo 6+4. Vypsala papíry na předoperační vyšetření. Říkám si, že to není možné. Že je to nějaké divné a jestli se miminko vyvíjí, rozhodně nepůjdu na revizi.

Týden nato opět utz v CARu, miminko odpovídá 5+6, žloutkových váčků je tam více (tři), nejasné kontury, není srdeční akce. Takže bylo jasno.

V pátek už jsem byla na revizi, při které zjistili, že mám v rohu děložním tenčí svalovinu, takže to tam nemohli vyškrábnout úplně, aby neproděravěli dělohu.

Standardní vývoj (viz předchozí deníčky) následoval: v sobotu mě ráno pustili domů, doma teplota, zimnice, bolesti, ani brufen moc nezabíral, takže v neděli ráno zpět do nemocnice - počínající zánět dělohy, antibiotika. Děloha plná sraženin, musí se udělat revize znovu.

Už jsem věděla, co mě čeká, byla jsem rovnou na lačno, takže operační sál podruhé.

Po operaci mi bylo moc dobře, pustili mě v pondělí domů. Jenže čípek se zase zavřel. Zase bolesti, že jsem nemohla skoro dojít na záchod, o samotném vyprazdňování ani nemluvě, takže otočka do nemocnice. Opět nějaké zbytky.

Tentokrát jsem na lačno nebyla, takže jsme vyzkoušeli dát dren do dělohy - no ještěže mi píchli opiáty, protože to bych fakt jinak nedala. I tak to roztahování čípku a rvaní trubičky dovnitř nic moc. To trochu pomohlo, ale druhý den na ultrazvuku zase nějaké zbytky, takže hysteroskopie (s kamerou), opět na sál. Dvoje antibiotika, pro jistotu. A pak zase dren (naštěstí ho dávali dovnitř ještě v narkóze).

Nakonec tedy děloha čistá, jenže pak se zase zavřel čípek. Tentokrát pomohly spasmolytika na uvolnění čípku, ještěže tak. No, ještě týden antibiotika a už aspoň doma normálně chodím. Dcerku zvedat nemůžu, protože mi tam jinak dost bolestivě škube, tak snad se všechno brzo srovná.

Pan doktor říkal, že ty tři žloutkové váčky mohly znamenat trojčata. A pravděpodobně byly uložené právě v tom děložním rohu, takže ne ideálně.
Takže anabázi se třetím těhotenstvím už máme za sebou. A teď musíme počkat a pak se snad druhé miminko na čtvrtý pokus povede…

Příště snad deníček pozitivnější. Možná miminka, o které jsme přišly, budou strážnými anděli druhému dítku, jako naše první nenarozené miminko Lidušce.

Držte palce.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
3035
15.10.15 00:13

Moc drzim palce! :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1215
15.10.15 09:06

Budu držet palce

 • Zmínit
 • Nahlásit
Maddi-Jane
15.10.15 10:42

Srdeční akce se může objevit až déle…nechápu, že tě na gyndě vzali takhle brzy…ale jinak samozřejmě držím pěsti, ať se co nejrychleji zadaří :srdce:

 • Nahlásit
 • Upravit
226
15.10.15 10:54

Ahoj, nevzdávej se, měla (jsem také endometriozu od 15let)nebudu to tady rozebírat, jen držím ti moc palce, je to hnusná strašně bolestivá nemoc, která mi vzala 20let života. Měla jsem také štěstí mám 2děti po léčbách a dlouhých útrpách. Bohužel to došlo s endometriózou tak daleko, že mám již po hysterektomii, teď už budu mít navždy pokoj.

Držím moc palce!!! :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
633
15.10.15 11:43

@Maddi-Jane ano, srdeční akce se může objevit klidně v devátém týdnu, v tom byla. Revizi mi dělali až na konci devátého týdne. Více ukazatelů ukazovalo na zamlklé těhotenství, vč. opakujících se ultrazvuků po týdnu a nakonec se ukázalo, že se vývoj zastavil na konci šestého týdne. Abnormální velikost žloutkového váčku je další příznak. Na revizi bych nešla, pokud bych si nebyla 100% jistá, že miminko nemá šanci. Naopak jsem čekala dost dlouho, taky podle toho byla tkáň dost přirostlá k děloze… děkuju za přání, snad to bude příště dobrý.

 • Zmínit
 • Nahlásit
633
15.10.15 11:45

@Susen35 Nevzdávám se. Jen mám těžké období. Mrzí mě, jak to u Tebe dopadlo, asi to má také svoje následky. Ale chápu, že to na druhou stranu musí být úleva, po všech těch bolestech, vyčerpávajícím snažení o děti, pravděpodobně i operacích a tak… přeju Ti, ať už je to dobré.

 • Zmínit
 • Nahlásit
226
15.10.15 11:55

@hapwom ano máš těžké období, je mi to moc líto, jsi silná. Určitě při pohledu na dcerku kterou máš, nabýváš energii.Bude dobře neboj, zase bude dobře a toho malého uzlíčku se dočkáte ;).Moc moc držím palce.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2267
15.10.15 12:04

Držím palce aby to příště vyšlo a bylo vše OK

oba moji synkové mají každý své dva andělíčky ( a já za sebou 4 potraty) naprosto chápu jak ti je :mavam: :mavam: :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3761
15.10.15 20:30

Ježíšmarjá, ještě tolik komplikací k tomu všemu…ještě, že už máte tu holčičku malou

 • Zmínit
 • Nahlásit
31.10.15 20:04
:,(

Příspěvek upraven 31.10.15 v 20:51

 • Zmínit
 • Nahlásit