Naše malá spinká na mráčku

Naše malá holčička, prvorozená princezna beruška nás opustila. Je teď v nebi na mráčku. Tento deníček věnuji na její památku... a všem maminkám, které taky mají prázdnou náruč.

Tento deníček patří naší malé holčičce, vymodlené prvorozené dcerce, která musela odejít ještě dříve, než se mohla dostat sem k nám z bříška na svět. Začnu však od začátku…

Moc jsme se s manželem Zbyňkem snažili o těhotenství a furt nic. Dva roky minuly a stále se nedařilo. Neboť nejsem nejmladší (35 let), tak jsme to začali řešit. Dostali jsme se pak k paní doktorce Krmíčkové do IVF centra v Plzni. Po třetí inseminaci se podařilo a byly na testu dvě čárky…

Možná si mne některá vybavíte z diskusí z jara 2016, kdy jsem sem dávala fotky se skoro neviditelnými čárkami a ono to vyšlo. Určitě si dokážete představit tu radost, ale věděli jsme že není vyhráno, že nás čekají tři trimestry. Byli jsme vyklepaní před každým ultrazvukem, aby tam bylo srdíčko. Už jenom proto, že bratránkova přítelkyně při třetí kontrole bohužel přišla o dvojčátka - těhotenství zamlklo, neboť ve vajíčku byly dvě spermie, ale dvojčátka se od sebe neoddělila.

Náš první trimestr dopadl skvěle, druhý taky a na začátku třetího, když už jsme se moc na miminko těšili, se to stalo! Poslední kontrola, kde malé tlouklo srdíčko, byla 29.09.2016. Týden před tím se mi trochu změnily pohyby, ale byla jsem uklidněná, že je větší než obvykle děti v tomto bývají, že tam má málo místa… Vše bylo v naprostém pořádku a pak za cca dva dny, max 4, se to muselo stát. Malé přestalo tlouct srdíčko a mně plodová voda, přelévající se, simulovala pohyby… stejné jako před tou dobrou kontrolou.

Zaznamenala jsem změnu, ale když ten předposlední ultrazvuk byl skvělý! :-( Malá nám tam pusinkou gestikulovala, jako by chtěla něco říct. Nezapomenu na tu větu, když nám doktor v říjnu na poslední kontrole oznámil… S bledou tváří, že pro nás nemá dobrou zprávu, srdíčko víc než dva týdny netluče. :-(

Bulela jsem a blulela. Hned to šlo ráz na ráz. Hospitalizace ve fakultce v Plzni a vyvolávání porodu. Zbyněk byl celé dva dny se mnou na porodním pokoji a vydržel tam až do konce. Ty, které jste rodily s vyvolávacíma tabletami, tak víte, o čem mluvím. Bolesti byly neskutečné, a neboť tam měli tu noc 9 porodů a nás jako desátý, tak mi dali pozdě injekci na zředění krve a tím pádem jsem nemohla dostat epidurál, který se v případě mrtvého porodu dává. Opiáty, které jsem pak dostala, řekla jsem si o ně když už to vůbec nešlo vydržet, zafungovaly jen tak, že porod poskočil.

A tak jsem zažila porod se vším všudy s neskutečnou bolestí a nyní máme prázdnou náruč. Manželovi zemřela před lety maminka na rakovinu. Nevím, proč my máme tolika smůly v životě. Každá maminka a tatínek, co takto dopadli, se jistě ptají podobně. Ale jsou to otázky, které se nám asi nezodpoví.

Je to dnes tři týdny a mně to přijde na jednu stranu, jako by to bylo před okamžikem, a na druhou, že čas se vleče jako celá věčnost. Stihla jsem se s malou rozloučit, pohladila jsem jí při porodu, když šla ven. Křičeli na mne: „Ne, to nemůžete,“ ale nebylo v jejich silách mi v tom zabránit. Věděla jsem, že je tam dlouho a že mi jí nedoporučí vidět a taky to tak dopadlo.

Byla jsem po porodu v neskutečném šoku a furt opakovala, že si chci malou pochovat alespoň na chvilku, ať jí ovinou a dají mi jí. Doktorka opakovala stále dokola, že to není vhodné, a ano měla pravdu, ale já to musela pořád opakovat.

Naše malá je v nebíčku na mráčku, tento deníček je pro tebe naše beruško. Vzpomínáme na tebe, jsi v našem srdíčku a nikdy na tebe nezapomeneme! Bolest časem otupí, nebude tak silná, ale rána na srdci a na duši zůstane u nás do smrti. Můžeme se teď jen zase modlit, aby k nám opět přišlo to požehnání a byla jsem opět těhotná a dopadlo to tentokrát dobře.

Taky jsme vyzvedli žádost o adopci, kterou jsme už před dvěma lety chtěli podat, ale přišla jsem o práci a už tenkrát jsme chtěli požádat o miminko, a to o holčičku. Já ti tady naše malinká slibuji, že pokud se nám narodí holčička - tvá sestřička, tak se bude jmenovat Nikolka. Bude mít jméno po tobě, neboť věřím, že tvá dušička čeká na mráčku a sestoupí k tvé sestřičce a budeš součástí jí. Milujeme tě naše malá, odpočívej v pokoji. Ani nevíš, jak nám tu chybíš a na vždy budeš chybět. :-(

Všem ostatním maminkám, co se jim stalo to stejné jako nám, přeji, ať jsou silné a vydrží to. My se snažíme vše překonat a koukat do budoucna. Děkuji především svému manželovi Zbyňkovi za neskutečnou podporu a oporu. Vzala jsem si nejúžasnějšího chlapa, co jsem mohla.

Přeji hodně sil vám všem, co máte stejnou či podobnou zkušenost od života, a určitě mi napište. Je dobré naší bolest sdílet a podržet se v tak kruté a nešťastné události.

Další deníček bude o tom, jak nám dopadly testy. Zatím příčinu, proč se to stalo, nevíme a spíš nám řekli, že se asi nic neprokáže, ale i tak napíši, co zjistili… jedem tam 24.10. Naše maličká, líbáme tě do nebíčka, posíláme nekonečně polibků. Jsi tam s babičkou, prababičkou a pradědečkem… a jednou se s tebou shledáme.

Lenka a Zbyněk

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
17.11.16 00:39

Upřímnou soustrast, moc mě to mrzí. Nikolka by měla uzasne rodiče :hug: :andel:

 • Zmínit
 • Nahlásit
24914
17.11.16 00:43

Moc mě to mrzí…Podobných deníčků ted bohužel kvapem přibývá :think: Držím pěsti, at se vám brzy náruč naplní :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
yse
944
17.11.16 00:47

Je mi moc líto co se vám stalo. Moc vám držím pes ti ať vás brzy potká štěstí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
488
17.11.16 01:20

Upřímnou soustrast, je to strašné přeji at se brzo zadaří a tentokrát s happy endem :kytka: :hug: :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
42214
17.11.16 01:49

@Lenka 81 upřímnou soustrast. Moc bych vám přála, ať máte s manželem brzy plnou náruč a do života jen to dobré :hug: :hug: :hug:

@pe-terka viď, taky mi přijde, že je hrozně moc smutných příběhů.

 • Zmínit
 • Nahlásit
angelivanka84
17.11.16 01:50

:,( To mě moc mrzí, nedokážu si to ani představit :,(
Je to síla, nejspíš bych to nezvládla :(
Upřímnou soustrast a ať je už jen lépe :hug:

 • Nahlásit
 • Upravit
789
17.11.16 05:16

Je mi moc líto takové bolestné ztráty :(
Přeji vám hodně sil a ať se svého vytouženého děťátka brzy dočkáte :hug:

Příspěvek upraven 17.11.16 v 05:38

 • Zmínit
 • Nahlásit
7577
17.11.16 05:42

To je moc smutné. Vubec si to predstavit nedokážu a ani nechci. Moc vám přeji, ať si k vam miminko najde cestu co nejdrive. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1940
17.11.16 07:07

Je mi to moc líto :/ Zažila jsem to také, ale z jiných důvodů… Z tvého deníčku cítím, že jsi silná, jako já, takže to překonáte :kytka: Ale stávat by se to nemělo. :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5827
17.11.16 07:38

Promin, ale uprimne receno jsem myslela, ze vam umrelo dite, takze po precteni denicku jsem si spis oddechla, ze to tak vlastne neni. I kdyz chapu, ze to pro tebe i manzela musi byt smutne, ale takove veci se proste stavaji a nez treba pak porodit nemocne nebo postizene dite, ktere ty by jsi radu mesicu opecovavala a ono by stejne nakonec umrelo, je lepsi potratit. Priroda vi co dela. Preji ti, aby jsi byla znovu tehotna, hned jak to pujde a porodila jsi zdrave miminko :kytka: Dnes se rodi i v petactyriceti, takze mas jeste cas. Ja sama jsem porodila ve 39 letech zdravou holcicku.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2233
17.11.16 07:48

Je mi to líto. Je dobře, že jste se rozloučili, podle mne to je naopak velmi vhodné. Ale s tím jménem bych si to ještě rozmyslela…držte se :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.11.16 08:25

@kacaba379 souhlasím s vama s tím jmenem nam zemřela narozená dcera byla postízena a zemřela po 3 dnech od porodu jmenovala se Veronika…a nenapadlo by me znovu po ni pojmenovat další dceru… bylo by to jako nahrada za tu zemřelou a to si myslím že by nemelo být Verunka byla jen jedna… a hlavne nenosí to smulu?!? :zed: :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
187
17.11.16 08:27
:,( :hug:
 • Zmínit
 • Nahlásit
402
17.11.16 08:37

Mohu Vám jen přát spoustu sil, k překonání bolesti. Vím, jaké to je. A je úplně jedno, jestli o vytoužené děťátko přijdete ještě před jeho narozením nebo až poté. Držte se, Vy i Váš manžel. :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5668
17.11.16 09:17

Je mi to moc moc líto :,( drž se :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1503
17.11.16 09:20

@krtek7489 promin, ale nezemrelo dite? Byla uz ve 3 trimestru… a musela porodit mrtve miminko.

Hodne sil preju!!! A taky bych nedavala stejne jmeno, pze nove detatko by melo mit sve jmeno. A pri kazdem vysliveni byste si pripomneli Nikolku.

Hlavne at se Vam brzo zadari a nebo adoptujete! :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
530
17.11.16 09:39

Uprimnou soustrast, je mi to moc lito, ale verte vase mala se z nebicka na vas diva a usmiva se a tesi se z vaseho zivota, musite byt silni, at se muze radovat s pohledu z nebicka naa vas.

 • Zmínit
 • Nahlásit
19195
17.11.16 09:40

@krtek7489 A co jí teda umřelo když né dítě?? 8o

Autorko deníčku je mi to moc líto co se vám stalo :hug: :hug: A upřímně jsi mě teď vyděsila s tou plodovkou a pohyby. Já na ty pohyby dost spoléhám, nenapadlo by mě, že to dokáže stimulovat i plodová voda.

 • Zmínit
 • Nahlásit
530
17.11.16 09:41

@krtek7489 miminko nepotratila, ale porodila mrtve, v tom je velky rozdil!!vim o cem pisu! nekdy komentare opravdu jsou na :poblion:

 • Zmínit
 • Nahlásit
24914
17.11.16 09:44

@krtek7489 Promiň, ale zakl. byla ve třetím trimestru! U v břiše jako neměla dítě? Dítětem se plod stává až po narození, nebo jak to vidíš 8o? Samozřejmě že jí zemřelo dítě a bolest není o nic menší, než kdyby se narodilo a zemřelo ve 40tt.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5827
17.11.16 10:01

@shina @Kikuška90 @elineckam @pe-terka tak samozrejme, ze se plod stava ditetem az po narozeni. Nejdriv je to shluk bunek, embryo, plod. To „dite“ co autorce zemrelo nebylo zivotaschopne, proto plod odumrel. Kdyby zivotaschopny byl, autorka by normalne v terminu porodila. Co je na tom nepochopitelne? Pokud si priroda sama neporadi, rodi se pak nemocne a postizene deti a to jiste zadna nechceme. Neni proto lepsi aby plod odumrel? Nevim, kazda to mame nastavene jinak a myslim, ze neni treba blicich smajliku. Nevim, kdyby nedoslo k prirozene selekci, plod autorky by prezil a ona porodila tezce postizene dite, protoze ten plod evidentne v poradku nebyl, tak jak moc by byla stastnou maminou :nevim: Prala bych ji, aby dalsi tehotenstvi uz mela v poradku a porodila zdrave dite. Tot vse. :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
93
17.11.16 10:12

@krtek7489 trochu empatie… a nebo raději už nepiš. Autorka má právo na smutek a stesk po porodu mrtvě rozeného dítka a Tvůj komentář zlehčující její situaci a smutek není na místě. Některý lidi mají empatie asi tak jako kámen. Bohužel je mám kolem sebe taky.

 • Zmínit
 • Nahlásit
10854
17.11.16 10:23

@krtek7489 Jak víš, že by se holčička zakl. narodila postižená nebo nemocná? Mohlo jít o SIDS, kdy se náhle zastaví srdíčko, nebo se uškrtila na pupeční šňůře.
A navíc, pokud pro tebe není plod v 3.trimestru ještě dítětem, co potom ty miminka, co se narodí předčasně, v 7. měsíci třeba? To nejsou dětičky, byť ještě sami nedýchají a musejí být v inkubátoru?
Myslím, že od 24.týdne, kdy se už nejedná o potrat, to prostě děti jsou. Dostávají po narození jména a pokud zemřou, mají i pohřeb.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.11.16 10:24

To mě strašně mrzí. Já o svou holčičku přišla ve 22.tt. U mě to bylo jiné v tom, že jsem UPT podepsala já, byla 98%, že mi umře v břišku a já nechtěla nechat trápit sebe ani jí. Jinak porod se vším všudy, zástava laktace…byla nejhorší zkušenost v mém životě..ale věřím, že už bude jenom líp..

 • Zmínit
 • Nahlásit
593
17.11.16 10:46

Je mi to moc líto, věřím a držím palečky, že i vy budeme mít brzo zdravé miminko:-)… Držte se.

 • Zmínit
 • Nahlásit
427
17.11.16 10:50

Moc me to mrzi :,( ja mam za sebou potrat/porod ve 20 tt. Uz je to 3 mesice. Bezna kontrola netlouklo mu srdicko byl to chlapecek..Ty muka kdyz vyvolavaji porod a clovek bezmocne lezi, place, nejradsi by nebyl nepreju nikomu…Nikdo to nepochopi tak moc nez kdyz si tim projde. Zadny slova utechy nepomuzou, jenom cas pomuze.
U me byla pred tydnem zjistena tromboza, byla jsem na hematologii a za tri tydny budou vysledky tak v hlouby dusi doufam ze to byla pricina spatne srazlivosti a dalsi tehotenstvi bude v poradku a ja nebudu trnout strachy.Taky jsem zvazovala, ze uz deti nechci ze to nezvladnu. Ale snazim se byt silna a nepodat se tomu a dat tomu volny prubeh.. Preji ti hodne sil a posilam obejmuti :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5827
17.11.16 10:58

@witwe 8o ja ji prece jeji smutek neberu 8o to je samozrejme prirozene. A empatie msm na rozdavani, to mu muzes verit, jen to neberu tak tragicky a myslim, ze muj postoj muze autorce spis pomoct, nez ji litovat. Proste se stalo, hotovo. To „dite“ se vzivote nenadechlo, nekouklo na svet, proste priroda to tak chtela. Tohle se prece neda srovnavat, kdyz nekomu umre miminko nebo dite. Jen to jen muj nazor, hotovo. Ja vam ten vas taky neberu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
11
17.11.16 11:02

Přeji mnoho sil, budete je potřebovat :,(. Mám za sebou úplně to samé, je to 9 měsíců a bolí to pořád…Držím palce, je to opravdu to nejtěžší :(

 • Zmínit
 • Nahlásit
11
17.11.16 11:05

Přeji mnoho sil, budete je potřebovat :,(. Mám za sebou úplně to samé, je to 9 měsíců a bolí to pořád…Držím palce, je to opravdu to nejtěžší :(

 • Zmínit
 • Nahlásit
24914
17.11.16 11:29

@krtek7489 neznáš příčinu úmrtí plodu. Něco si o tom zjisti - důvody mohou být i na straně matky nebo prostě špatných okolností - špatná funkce placenty, zaškrcení pupečníku, úraz a pod. Holčička mohla být klidně 100% zdravá. Navíc dítě v třetím trimestru už životaschopné je, s menší či větší dopomocí.
A věta „samozřejmě že to není dítě, dokud se nenarodí“ - to nemá smysl ani komentovat…Tento emotikon si tedy neodpustím :roll:

Příspěvek upraven 17.11.16 v 11:30

 • Zmínit
 • Nahlásit
24914
17.11.16 11:38

@Kikuška90 neboj se :hug: Plodovka může simulovat pohyby v situaci, kdy ty sama se hýbeš a dítě s v břiše přelévá a naráží do stěn dělohy. Ale pohyby dítěte cítíš, i když jsi absolutně v klidu, sedíš, ležíš. V takové situaci si můžeš být 100% jistá, že jsou to pohyby aktivního živého tělíčka.

 • Zmínit
 • Nahlásit
74
17.11.16 12:02

Upřímnou soustrast, je mi to strašně líto. Nedokážu si představit jak to je těžké ale jsi neuvěřitelně silná žena, když jsi zvládla to čím sis musela projít. To je snad to nejhorší co může žena prožít, příšerný porod bez té odměny. Drž se a zůstaň silná! :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1215
17.11.16 12:21

@krtek7489 já jsem v dubnu, v 36tt porodila také mrtvé miminko, které bylo úplně v pořádku.
To, že se narodí mrtvé miminko neznamená, že by jinak hned umřelo nebo bylo postižené. Máte fakt super názory :poblion:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
17.11.16 12:26

Ne nadarmo mi říkala manželova babička „žena v naději“, která nosí „smrt za pasem“… Dokud jsem neměla syna v postýlce a nepřeklenul 3.měsíc pořád jsem se nemohla z toho štěstí radovat dostatečně..Bohužel dnes už to tak samozřejmé - mít zdravé dítě - není…

Přeji Vám moc moc moc štěstí :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
545
17.11.16 12:28

@krtek7489 no vsak autorce deníčku dite zemrelo. To preci je rozdil - potrat a porod mrtvého ditete…to musi byt strašné, vubec neni proc si oddychnout…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
17.11.16 12:31

@krtek7489

Víš, jako v základu s tebou souhlasím. Sama si říkám, když čtu, jak holčičny krvácí od 6.týdne, ve 20.tt skoro porodí a na konec mají postižené dítě, že někdy je lepší to nechat odejít. Moje sestra to tak měla - ve 24.tt musela porodit mrtvý plod a to od 6.tt měla už problémy. Plod měl vrozené vážné vady snad všech orgánů, ale díky lékařům, se to dalo ovlivnit. ALE! zakladatelka nyní potřebuje spíš útěchu a empatii, ne fakta a soudy :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
19195
17.11.16 12:51

@pe-terka Děkuji :hug: :hug: Mám strach od samého začátku a přeju si aby už byla v pořádku venku. Je to pro mě dost těžké to těhotenství po tolika letech snažení :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
19195
17.11.16 12:52

@ASAndrea Tady je hlavní ALE to, že miminko autorky vůbec nemuselo být postižené. Nechápu kde jste to některé vzaly :zed:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
17.11.16 12:58

@Kikuška90

To ví jen autorka, kde byl problém :nevim: bylo, nebylo, to nikdo z nás neví…

 • Zmínit
 • Nahlásit
5666
17.11.16 13:07

Moc mě to mrzí, jen já bych stejné jméno nedala, příjde mi to dívné a hned se mi vybavila scéna z filmu Obecná škola, kdy tam malý Eda uklízí hrob bratra po kterém byl pojmenován :nevim:

Příspěvek upraven 17.11.16 v 13:08

 • Zmínit
 • Nahlásit
206
17.11.16 13:08

Moc mě to mrzí. Taky jsem si nemyslela, že se mi to může stát…a stalo se. Taky malému dotlouklo srdíčko na začátku 4.měsíce. Je to kruté a moc to bolí. Soucítím s vámi. Přeji vám, aby jste se co nejdříve dočkali miminka…ať už svého vlastního nebo adoptovaného :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5480
17.11.16 13:25

Jsi úžasná, ale to už jsem ti říkala :hug: Jste stateční a Nikolka Vám Nikolku určitě brzy pošle :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.11.16 13:56

:hug: :hug: :hug: kocenko drz se :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: a na některé komentáře se Vykašli to může napsat jen osoba která to nema úplně srovnané hlavně je hodně smutné kolik,, zlých lidí "teď je teď tak strašně často čtu tak škaredé komentáře i na fb :(

 • Zmínit
 • Nahlásit
12171
17.11.16 14:13

@krtek7489 Buď vděčná, že nevíš, o čem mluvíš. Až jednou zažiješ totéž, dej vědět, jestli jsi nezměnila názor.

Nechápu, jak je možné, že když některá potratí, tak ji každý lituje. Ale když holka přijde o dítě v pokročilém stádiu těhotenství, tak se má sebrat a být rada, ze to nedopadlo hůř. :zed:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5974
17.11.16 14:16

Upřímnou soustrast, velice mě mrzí, co se vám stalo. :hug: Osobní zkušenost nemám, ale dost mě zaráží přístup lékařů, že vám pořádně nedopřáli rozloučit se s vaší holčičkou. :andel:

 • Zmínit
 • Nahlásit
14000
17.11.16 14:22

@krtek7489 Dobrý den,

vhledem k citlivému tématu a z respektu k autorce deníčku Vás prosím, abyste zvážila styl vyjadřování.

Děkuji za pochopení, :kytka:
adminka Gábina

 • Zmínit
 • Nahlásit
24914
17.11.16 14:41

@Kikuška90 Tomu rozumím :think: Ony ty strachy provázejí každou těhuli i mámu, k mateřství to prostě patří. Však to poznáš, až se beruška narodí. Ale aby se z toho člověk nezbláznil, musí být taky trochu fatalista a věřit. Bohu, osudu, každý si tam dosadí něco jiného. Ty už sis to zlé vybrala, vše bude v pořádku :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
488
17.11.16 14:59

@krtek7489 Empatie na rozdávání?? A kde ji schováváš??

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
17.11.16 15:00

@PiškotAdamek

Také jsem nad tím teď přemýšlela, už to rozebírají i holky na emiminu, kam se podělala obyčejná slušnost :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16559
17.11.16 16:57

Přeji upřímnou soustrast, je mi to moc líto :hug: :kytka: Já otěhotněla po naštěstí hned prvním IVF, ale přiznám se, že tohle byla moje noční můra až do porodu - aby bylo všechno v pořádku, aby se něco nepos…aby mi začala fungovat placenta, pak aby fungovat nepřestala…Oddychla jsem si až po porodu.
Moc vám přeji ať se brzy zadaří :hug: a máte plnou náruč :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit