Naše první vosí bodnutí

Rodičovství

Ještě teď jsem v lehkém šoku... to byla zas akce! Krom pádů rovnou na hlavičku ze sedu na znak, hladu, projíždějícího traktoru pod okny, špatného snu nebo přetažení, Verču plakat neslyším. To jsem si jen odběhla na záchod, když malá seděla přikurtovaná v jídelní židličce, dojídala oběd a vybouchla nečekaně v srdceryvný pláč (dojídala rozuměj mlátila lžičkou o prázdnou misku).

Už v těhu, kdy jsme se přistěhovali sem na ves do baráčku se zahradou a ovocnými stromy, mi bylo jasné, že přijde den, kdy budu řešit s očima navrch hlavy, jestli až moje dítě bodne vosa, zavolám hned záchranku ze strachu z rychlé alergické reakce, nebo na onu reakci počkám, zda se objeví či ne. Loni v létě tu žilo mnoho desítek klanů vos, celá stáda lítala každému po zahradě jdoucímu nad hlavou a světe div se, mě bodla loni jen jedna a zbytek osazenstva téhle domácnosti žádná.

Letos, když jsem postupně zjišťovala, že 90 % klanů zřejmě uhynulo nebo odlétly na jih, zmocňovala se mně radost, obrovská radost z toho, že riziko pobodání je pro mou holčičku o tolik procent menší. Až před týdnem. Začalo se to tu nějak rojit a spolubydlící zjistil proč. Ty žluté píchavky se uhnízdily u sousedů ve střeše. Výýýborně! :zed: (Je mi zle ze zabíjení čekokoli živého, zvlášť když při šamanském tanci s plácačkou hrozí újma na mém zdraví. Proto když můžu prchám, když nemůžu, ječím a prchám :mrgreen:).

A tak jsem si tedy dnes došla na ten záchod. Malá dojídala tu svou prázdnou misku stylem „bum bum, třeba je ještě něco na dně a skočí mi to rovnou do pusinky“. Najednou řev. Málem jsem se přerazila, jak jsem hnala do obýváku. Hlavou mi běhaly obrázky batolete ležícího pod židličkou, jak mu z hlavy tryská krev. Tenhle obraz jsem ale hned zahodila, protože přece vím, že jsem ji v ní připoutala… tak co je sakra? (Podotýkám toto se v mé hlavě událo během milisekundy). Vřítím se do pokoje, miska na zemi, lžička bůhví kde, malá rudá, sotva popadala dech jak plakala, já: „Co je zlato?“ a v tom jsem ji uviděla. Tu malou žlutou s*ini, jak jí leze po nohách :pocitac:

V tu chvíli jsem proklínala celý systém poutání coby součást židličky, protože jsem Verču potřebovala vysvobodit hned… vlastně nejpozději před minutou. Vyndána, vosa setřesena, ví bůh kam, mrsk na postel a začly lítat hadry. Během fofr svlíkání jsem zařvala na spolubydlícího, který zrovna v naší budoucí kuchyni pokládal dlažbu, jen heslo „přines cibuli!“ „Cibuli?“ „Jo, vosa!“ U „..sa“ už byl u nás a podával mi kýženou cibuli :pankac:

„Hlavu, hlavně zkontroluj hlavu, jestli jí nerudne a neotýká“, klidně říkal spolubydlící. „Jak nerudne a neotýká? Rudá až fialová je z pláče a oteklou hlavu fakt nelze poznat!“, věcně ječím já. Verča má 11 kilo v 10 měsících, tak je vám asi jasné, že má normálně „oteklá“ i oční víčka :lol: Zasmáli jsme se a já hledala vpich dál. Křičící malou jsem převracela jak kynutý knedlík ze strany na stranu a hlasitě a netrpělivě sakrovala „Kurňa, ať už to zrudne, ať vím, kde to je, jak dlouho bude trvat než to zrudne!“ Přes její pochopitelný řev jsem neslyšela ani vlastní myšlenky a v uších mi začalo pískat.

Nedýchala jsem, panenky rozšířené jak na speedu, točil se se mnou svět. Hlodala mě představa, že už jsem asi měla zavolat tu záchranku, protože jestli to má na krku nebo okolo uší, tak už včera bylo pozdě volat, pokud bude alergická. Ale já chtěla ten vpich najít! Za první dvě minuty jsem našla jen drobky okolo krku od buchty, v podpaží jednu celou rudou potničku a mezi půlkami můj vlas. Taky jsem zjistila, že má mateřské znaménko nad patičkou. Zajímavé! :roll: :mrgreen: Levou ručičku měla celou červenou, ale to jsem si všimla už včera, jak jsme cestovali autem, asi se jí opálila přes okýnko.

Ale ten buclatý prstík není tak normálně buclatý jako ostatní! Jo, mám to! :dance: Mezi prsty jsem našla vpich, prostředníček kynul a kynul a já věděla že je to ok. No i když… Spolubydlící je alergický, takže ví, jak alergie vypadá. Ještě mi říkal „kdyby bodla mě, tak už mě vezeš.“ „Jak vezu? Nevezu! Záchranka veze! Já v autě turbo nemám!“ Vysvětlil mi, že mám sledovat dýchání, okolí vpichu a jestli nemá fleky po těle a zvýšenou teplotu.

Ani jedno z toho se ani po půl hodině neobjevilo a já se znovu narodila. Teď si říkám, že kdyby alergická byla, kvůli mé naléhavé potřebě najít ten podělaný vpich, už by bylo asi pozdě. Možná proto jsem ještě pořád v šoku, začíná mi docházet, že jsem to asi ne úplně zvládla! :-(

Přenesla jsem ji do dětského pokojíčku na deku, donesla jsem mražený hrášek a prstík 3× do minuty ledovala, cca půl hoďky. Nevydržela to dlouho, a tak jsem musela přikládat po chvilkách. Nechala jsem ji v pokojíčku na zemi s pytlíkem s hráškem, ať si do něj dělá bác bác a došla pro noťas, že jí pustím pohádku. Najednou opět ten samý řev. S vytřeštěnýma bulvama jsem se ten den během chvíle málem přerazila už podruhé. Dolítnu do pokojíčku a tam sedí uřvané dítě s vysypaným zmrzlým hráškem v klíně :lol: :lol: :lol: S úlevou jsem vybouchla smíchy a jala se hrášky posbírat.

Do hodiny to měla už docela dobré, hrála si a na ručičku si ani nevzpomněla, a večer když jsem ji ukládala už tam skoro nic neměla. Uf! Báli jste se? Já taky :mrgreen:

Ještě jsem zapomněla zmínit, že tu cibuli jsem použila. Hned, jak jsem vpich objevila, bezmyšlenkovitě jsem jí s ní objela prstík. Až za chvilku mi došlo, že napatlat batoleti cibuli na ruce je stejné jako nasypat mu pepř do očí, a tak jsem ji vzala a ručičku jí šla zase pěkně umýt :mrgreen:

Tak to je naše dnešní story. Příště už nebudu tak vyděšená, protože alergii očividně nemá a až se to zase stane (byla bych tedy raději, kdyby „příště“ už nebylo nikdy), kouknu jen, jestli ji nepíchla do okolí hlavy a víc si tím lámat tu svou nebudu :-D

Hodnotilo 8 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Šája
Hvězda diskuse 102678 příspěvků 21.08.11 08:45

živě popsáno jako vždy :palec: :potlesk: :dance:
jo a ty pruhovaný s…ě taky z duše nesnáším :lol:

 
Tulinka
Závislačka 4041 příspěvků 21.08.11 08:47

Miluše,tohle přesně jsem zažila s klukem, když mu byli 3 měsíce. Navíc švagr alergie jako blázen, nosí u sebe léky, aby se případně neudusil, já alergie toho stylu, že mě píchne cokoliv a oteču celá … Kluka píchla vosa do tváře, myslela jsem, že je to moje smrt. Volala jsem záchranku, ta samozřejmě nepřijela, že máme jet sami do nemocnice … takže šup a 20 km na pohotovost. Naštěstí mu nic nebylo, ale ten šok si pamatuju dodneška :nevim: :nevim:

 
Matea
Echt Kelišová 8451 příspěvků 21.08.11 09:35

Skvěle napsaný deníček :lol:
Taky jsem pro jejich likvidaci :pankac: :pankac: mrchy. Malého zatím teda nepíchla, ale staršího syna minulý týden píchla vosa do rtu. A to měl ještě štěstí,vletěla mu mrcha do pusy, ještě že to schytal jenom ten ret :roll: :roll:

 
Purelily
Kelišová 6381 příspěvků 21.08.11 10:12

Myslím si, že jste to zvládla skvěle :potlesk: Jen bych možná uvažovala, jestli tam máte tolik vos, tak dát do oken síťky a měla by jste klid :palec:

 
kozimura
Ukecaná baba ;) 1964 příspěvků 21.08.11 10:20

Tak tenhle popis nemá chybu :lol: Četla jsem to jedním dechem - tím druhým svému manželovi. :lol: Určitě ti v té chvíli nebylo 2× do smíchu, ale z tvého deníčku by se dal slušně natočit akční film :potlesk: :palec: Tolik napětí a smíchu jsem tedy ještě pohromadě nezažila. Doporučuji přemýšlet o psaní scénářů :pankac: Myšleno samozřejmě v dobrém :-D
My jsme tedy zatím píchnutí řešit nemuseli a to máme dědu včelaře, takže kolem baráku spoustu lákadel pro včely a vosy (rámky, košilky apod.) a doma tříletou a osmiměsíční holčičku. Ale bude to asi tím, že je starší hodně poučena a já hodně opatrná. Jsem totiž na bodnutí alergická, takže se toho děsím, ale zase na druhou stranu vím, že se s tímto dětský organismus vypořádává překvapivě lépe než naše psychika :-D

 
teredes
Kelišová 6266 příspěvků 21.08.11 10:23

Dobry denicek. Me to privedlo k tomu, ze vlastne nevim co bych delala v podobne situaci. Nevite nekdo, jaky postup je vlastne spravny?

 
nakukovatelka
Závislačka 4174 příspěvků 21.08.11 12:46

Ahoj, precteno jednim dechem, jeste, ze to dopadlo takhle dobre :srdce:
Jinak tedy musim rict, ze me by nejak nenapadlo volat zachranku kvuli bodnuti od vosy, asi to bude tim, ze ty alerg.reakce znam snad jen z filmu (doufam, ze to nezakriknu, mladsi jeste zihadlo nemel).
Je jich mrch hodne, doporucuju doporucit sousedum likvidaci hnizda, meli jsme to chate, a dokud firma hnizdo nezlikvidovala, vracely se - a treba rok ne a dalsi rok zase :roll:
Hodne bych se bala bodnuti do pusy, oka atd., z toho mam hruzu, ale z beznyho stipnuti - naivne - ne :lol:

 
Kaca007  21.08.11 15:02

Fuj :mrgreen:
Taky mi ted ty vsudypritomny vosy lezou krkem.. Doporucuju mit s sebou furt Fenistil- gel a hned mazat :wink:
Jo a s tou alergii- urcite je to OK, ale pozor- ona se bohuzel neprojevi po prvnim pichnuti, to se organismus s tim jedem poprvy setka, muze se projevit az pri dalsich :-? , takze fakt davat bacha..

 
Terez85
Zasloužilá kecalka 755 příspěvků 21.08.11 22:01

Mě přijdou ty vosy letos nějaký „vymaštěný“… ale fakt, nikdy jsem se nesetkala s tím, že by vosa přilítla, sedla sí na vás a lezla si… To už se mi letos stalo nejméně 50×! A náš chudáček maličký (11m) dostal od jedné vosy první pigáro hned 2×!!! Byli jsme teď na koupališti, babička ho krmila a najednou slyším řev! Vosa mu lezla po nožičce - stehýnku, a jak ho to šimralo, dal nožky k sobě a bylo to…! 2 píchnutí kousek od sebe! :cert: Já tedy nehysterčila, o to se postarala moje mamka, kterou jsem já musela uklidňovat (samozřejmě do toho jsem utišovala i syna)… :mrgreen: Naštěstí to dobře dopadlo a ádné reakce se neobjevila… (můj taťka je alergický a tak vím, jak moooc ošklivě to vypadá - jednou měl místo ucha balón! :evil: )

Jinak pěkně napsané! :mavam: :jazyk:

Příspěvek upraven 21.08.11 v 22:02

 
Caty  21.08.11 23:04

Milu, skvěle napsaný deníček. Máš dar, tak ho využij. Opravdu parádička. Hlavně, že je malá vpořádku. :huban:

 
neddo
Závislačka 3398 příspěvků 22.08.11 08:59

Miru, šílená a opět skvěle napsaná story :potlesk:

 
eseta
Neúnavná pisatelka 16904 příspěvků 22.08.11 10:14

tý jo,ty jsi spisovatelka!Být tebou,tak ty příběhy prodávám…skvěle napsaný :palec: :potlesk:

 
k acka
Kelišová 6918 příspěvků 22.08.11 12:44

Krásně napsaný deníček :potlesk:, být Tebou tak to vážně prodám - čte se to suprově :palec:

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 22.08.11 13:02

Holky děkuji moc, no psala jsem to jak mi to přišlo na mysl. :-D Ale abych to mohla vydávat, tak by to chtělo hodně úprav…přecejen když to po sobě čtu, je to takové v určitých úsecích krkolomné. :roll:

Každopádně s vosami bojujeme dál…kvůli tomuhle léto začínám nesnášet, pač se o to dítě bojím :-?

Všem vám přeji nulové střetnutí vašich dětí s těmito žlutými mrchami a když už, tak bez následků! :kytka: :hug:

 
Alfik78
Nováček 6 příspěvků 22.08.11 14:02

Jojo, jsou to holky moje šikovný… :kytka: Vosy můžou bejt nebezpečný z mnoha hledisek. Bodnutí - otok - svědění - příp. alergie, to zná celkem každej. Riziko se ale může přihlásit i ze stran zcela nečekanejch.

Míval jsem tetu Evu (už tu není), celoživotní středoškolská profesorka češtiny a ruštiny, distinguovaná decentní dáma v důchodu, teta, babička, buchty pečící, úžasně vyvařující, spisovně hovořící. Jednou jsme tak všichni v létě u rybníka se stany, obytným přívěsem, teplota sedmdesát stupňů horymíra, úroda hub, loupajících se spálenej zad a - vos. Ten rok byly všude v množství kromobyčejném, stačilo otevřít limošku, rozbalit salám nebo se vlastně nemuselo udělat vůbec nic a už tu bylo průzkumné komando. Bojovali jsme různejma metodama, všechno marné, pasti prokoukly, sítě někudy prolezly, biolit jim snad chutnal.

(Přichází na scénu teta Eva, litrová láhev vodky Božkov a zrcátko od trabanta.)

Nějak se to tak semlelo, že ten den se vlastně nikam nepojede a otec tedy vytáhnul láhev vodky, že by se mohlo osvěžovat. Nalili si jen s Evou, má matka prohlásila, že v tomhle horku to s nima řízne a že ona není blázen a tak. Mně bylo dvanáct, nikdo mi nenabídl. Vymyslel jsem si cestu na kole kolem rybníka, vejlet tak na hoďku i s vykoupáním. Když jsem se vrátil, pohled na tábořiště mi poskytl několik podivných překvapení - otec chrápal (nemůžu napsat spal - on prostě ležel a příšerně chrápal) napůl na lehátku, napůl na zemi, teta Eva ve stínu v křesle, vzteklá matka zametala střepy u dveří od trabucha, a ten, přestože přišel o zrcátko, se všemu smál (to auto všichni znáte, vybavte si jeho veselej výraz).

Dozvěděl jsem se v zápětí, co všechno se stihlo za tu hodinku udát. Matka si šla zaplavat a když se vracela, cosi jí cvrnklo do nohy. Otec vypil na tom sluníčku dva paňáky vodky a kde byl, tam usnul, leč teda Eva chytila slinu a dolejvala si a dolejvala a po asi půl láhvi dostala nápad na definitivní řešení vosího problému - ladným krokem barové stálice se odpotácela do přívěsu, vyhrabala vzduchovku a náboje a začala lovit. Kde byla vosa, tam zamířila. Na stole se tak skutečně ocitlo několik přepůlených mrch, odražené či volně dál letící diabolky ovšem dělaly taky dírky do stanu, plachtového přístřešku, barelu s pitnou vodou, trabanta a matčiny nohy (to byla naštěstí poslední, pak tetě došly a ona s pocitem dobře vykonané práce a zjevným zadostiučiněním vytuhla).

Vosy mohou přinášet různá nebezpečí, myslete na to…

Příspěvek upraven 22.08.11 v 14:15

 
jan1610
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 22.08.11 14:03

Mám za sebou něco podobného asi před 3 lety !Honzíkovi bylo bez 2 měsíců 2 roky!Šli jsme nakoupit s mžem vzali jsme Honzu na odstrkávadlo …vesele drandil před náma najednou se ohnal …jau a nic , manžel jen! Ho štípla vosa !!!!Já neblbni by ječel !!!Neječel, ale na krku měl bodanec !No takhle rychle jsem ještě neběžela!!! Honem průkazku a jedem !!!! Na nic jsem nečekala a uháněla do Hořovic na pohotovost!Po cestě mé dítě v sedačce usínalo já hysterka jak z národního !!!I sem bulela ať nespí!!!Bylo půl 12 a on tak normálně chdil do péří!!!!No na pohotovosti běhal po chodbě sem ,tam já se pořád klepala vzali nás po 10 minutách to už mi bylo na omdlení hrůzou!!!!
Maminko klid ,už by bylo dávno zle je to v pohodě!!! Doktorka byla zlatá,dala mu 10 kapiček fenistilu a řekla ať ho dám i na noc před spaním!A mám si dávat pozor ještě na včelu má prý jinej jed !!!!
No a bylo mi řečeno ,že mám mít doma Fenistil kapky a pokud žihadlo dítě dostane takhle do hlavy nebo začne rychle otíkat ,tak dát 10 kapek a volat rychlou jinak pokud je to jen bodanec do nohy ,ruky a neotíká tak jen ledovat …Ještě abych nebyla za hysterku největší …moc sem se bála ..bylo to poprvé a mámino dvojče ,můj strejda po podnutí včelou musí okamžitě dostat injekci ,je jedno kam ho bodne ..uplně ho to paralizuje ,tuhnou mu svaly ,sliní je to hrozné!!!Tak jsem šťasná ,že aspoň Johča je v pohodě ..Toníka ještě bodanec nedostal a doufám ,že nedostane!!!Krásný zbytek léta…deníček mooc hezký :lol:

 
sonic.01
Kecalka 369 příspěvků 22.08.11 20:31

No moc hezký,včera malýho píchla poprvé včela,je mu skoro 21měs,řval jak tur,vyndala jsem mu z prstíku pigáro,doma jsme na to dali trochu octa,pak chladili,už tj.dobrý,alergie u nás snad nikdo nemá,takže se nemusim ani moc bát,no taky hysterčil,chytil ji asi s kytkou,lezl po trávě tak tam asi byla a sebral ji,přinesl mi ji ukázat a hroznej řev,lekla jsem se co se stalo,už tj.dnes dobrý,jinak jsme taky n vesnici,je tu těch zmetků vos atd.docela dost,na silnici byli shnilý hrušky,už tam ty mrchy kroužily celý hejno,ještě že nás neďobly zmetci,tak pevný nervy všem,bude snad brzy líp,mějte se. :mrgreen: :twisted: :wink: :jazyk: :cert:

 
bamba  22.08.11 20:43

Vosy,zlatíčka,tak mě dnes potěšily hned 2×.Mám tady vnoučky,5 a tři apůl roku,nejdříve řev,toho staršího píchla vosa,usalašená v jeho botě.No nic půlka xizalu pro jistotu a fenistyl vykonaly své a byl klídek.Asi za dvě hodiny další šílený řev,tentokrát si mrcha našla toho mladšího a přímo do pršíčka.Hulákal tak,že nebylo možné zjistit kam ho bodla,takže fenistilem pomazán téměř celý a taky půlka xizalu.V druhém případě jsem musela přivolat maminku,bo mamánkovi se už u nás nelíbilo.Nějak se mrchy vyrojily,klučíků je i líto,snat bodnutí přežijí bez úhony.Přiznám se,že jsem byla zodpovědně vyděšená a poprve v roli babičky jsem selhala a volala mamice. :zed:

 
Terunka
Kecalka 254 příspěvků 7 inzerátů 23.08.11 14:10

Moc dobře Váš strach chápu, u malého dítěte je to naprosto pochopitelné a oprávněné. Pokud neměla alergickou reakci, tak je to fajn, ale je jasné, že alergickou reakci po bodnutí může mít kdykoliv..Myslím, že jste postupovala naprosto správně. Pokud by ji píchla do krku nebo do obličeje (do pusy), tak by se měla volat záchranka automaticky. Já sama jsem alergická a mám z každé blížící se vosy nebo včely panický strach :pocitac: Příšlo se na to před 2 lety, kdy mi dost opuchla ruka, tak jsem potom na podzim zašla na alergologii a zjistili mi dost silnou alergii. Naštěstí od té doby mě žádná mrcha nepíchla. Ale nosím u sebe léky a pokud by nezabraly léky a začal se rozvíjet anafylaktický šok (otékání, fleky, dušení), tak si musím bodnout adrenalin, který také nosím stále u sebe a zavolat záchranku..Kvůli tomu taky léto nemám moc ráda, nechodím moc na koupaliště nebo do kempů..Takže Vás naprosto chápu ;-)

 
Arietiska
Ukecaná baba ;) 1405 příspěvků 23.08.11 17:30

Krásně napsaný deníček, jen Ti nechci brát iluze, ale po prvním vpichu alergická reakce nenastane, pokud má být tvé dítě alergické zjištíš to až příště… Tak pokud si taková panikářka /přiznám se, že bych nechtěla být tvé dítě v takové situaci/, raději si vybav lékárničku. :mrgreen:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama