Naše začátky s látkováním aneb návrat do pravěku?

Už když jsem byla těhotná, byla jsem odhodlaná používat pro miminko látkové plenky. Ne ani tak z ekologického hlediska (což je příjemný bonus), ale spíš z pohodlnosti.

Naše začátky s látkováním aneb návrat do pravěku?

Možná si ťukáte na čelo co je na látkování pohodlnějšího než na jednorázových plenách, ale pro mne je zkrátka pohodlné mít stále zásobu a nemuset obíhat obchody a číhat na plenky v akci a pak vynášet denně vrchovatý koš plný smradlavých bobků. Když jsem to říkala manželovi, souhlasil, že to zkusíme. Rodiče, babičky a hodně kamarádů si klepalo na čelo, jestli nám nepřeskočilo. Jestli víme, kolik s tím je práce a že nás to stejně bude bavit první měsíc, pak se na to vykašleme a akorát zbytečně vyhodíme peníze za látkové plenky, které nebude nikdo používat. A proč se s tím vůbec chceme otravovat, když v dnešní moderní době se dá přebalovat mnohem jednodušeji..

Mám pár kamarádek, které mají o něco starší děti a používají látkovky, tak jsem se pustila do výzvěd, jen abych zjistila, že každé vyhovuje něco jiného. Jedna nedala dopustit na čtverce i na ročního raubíře, jiná vynášela do nebes kapsovky. Po hodinách strávených na internetu jsem nakoupila bavlněné čtverce a svrchní kalhotky, že to vyzkouším a uvidíme. První 3 měsíce jsem dávala čtverce na novosklad a na noc jednorázovky, ale pak už bylo třeba přebalovat maximálně po hodině, novosklad začínal být malý, sklad na draka mi nějak nepasoval, novorozenecké svrchňáky už byly malé a jednovelikostní pořádně neseděly. A přišla krize, kdy jsem si říkala, že s tím asi seknu a poslušně se vrátím k jednorázovkám.

Tak jsem se zase vrátila k internetu a hledala, jak to dělají ostatní, přece to nějak jít musí. A zaujaly mne kalhotkové plenky. Řekla jsem si, že tomu dám ještě šanci a objednala pár kousků na vyzkoušení a byla jsem nadšená. Dítě mělo mnohem menší zadeček než ve čtvercích, lépe se mu hýbalo a údržba byla taky mnohem jednodušší. Žádné žehlení a skládání (to dělal první 3 měsíce hlavně manžel ze své vlastní iniciativy). Tak jsem dokoupila další kalhotkovky, aby vystačily na plné látkování a na výlety jsem si koupila pár kousků vše v jednom.

Miminko má 7 měsíců a jednorázovku jsme použili… ani nevím, kdy naposled. Dítě má pěkně čistou kůži bez opruzenin a já mám dobrý pocit, že nemá na kůži 24/7 nějakou neprodyšnou chemickou hrůzu. Trošku jsem se bála, že se na mě u lékaře budou dívat jako na nějakého eko šílence, když budu mít dítě v látce, ale nesetkala jsem se ani s povytaženým obočím. Pokud jde o údržbu, tak podle mě nezabere víc času než jednorázové plenky. Ano, musím je po použití hodit do kýble s víkem, ale jednorázovku zase do koše, tak to vyjde nastejno. Musím je ob den vyprat, ale to je minuta na nacpání do pračky a pak do sušičky, s jednorázovkama bych musela mnohem častěji vynášet koš (vyzkoušeno, byli jsme 2 týdny na jednorázu). A pokud jde o obávaný zápach z použitých plen, tak jednorázové použité plenky smrdí mnohem víc. Nejsem nějaký šílený eko fanatik a na dovolenou bez pračky si balík jednorázovek s klidným svědomím koupím, ale na doma bych neměnila.

Pokud máte sušičku nebo prostor, kde můžou být plenky rozvěšené, má látkování podle mě jen samé výhody. Je to (pro mě) pohodlnější (jsou stále po ruce, nemusím sledovat akce a obíhat obchody), na rozdíl od jednorázovek se mi s látkou nestalo, že by bobek vytekl plenkou ven (v jednorázu to mimčo mělo několikrát přes celé záda a plenka plavala, nestíhala vsáknout takovou porci), méně to smrdí, dítě se neopruzuje, a pokud nepodlehnete sběratelské mánii, je to v dlouhodobém měřítku i levnější (já podlehla, ale když ten nový krásný vzor prostě potřebuji :) ). Neříkám, že látkování je pro každého, ale myslím, že pro většinu být může. Jen je třeba udělat krok z davu a aspoň to vyzkoušet s pár kousky, které se případně dají prodat na bazárku, když nebudou vyhovovat. Možná vás to chytne, možná ne, ale minimálně za vyzkoušení to myslím stojí.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
21237
17.8.20 08:28

Nechť si každý používá, co chce. Mé dítě bylo v jednorázovce a opruzené bylo jednou jedinkrát - mou chybou, nikoliv plenou, žádný vrchovatý koš jsme denně nevynášeli, neprotekla ani jednou a jelikož do obchodu chodíme pravidelně, tak donést balík plen nebyl problém. Tak nevím, kde je ta práce navíc :think: pro někoho je to, pro druhého ono, za mě je to stejné jako prát na valše a tvrdit, jaká je to oproti automatce pohoda.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1511
17.8.20 09:16

Latkuju už druhé dítě. Jedu jen kalhotkovy, což mi přijde nejjednodussi, jen u novorozence čtverce na míru. Na dovolenou také kupuju jednoraz. Ale dost se mi z nich opruzuje, to měla i první dcera (možná, že na tu chemii prostě nejsou zvykle) a taky dost protekaji a strašně smrdí bleeeee :poblion: ale to cítíme my s manželem, kamarádky co používají jednoraz ne. Jinak máme susicku. Bez susicky bych do nich ale nešla, bez susicky podle mě nejsou pohodlnější než jednorazovky :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1580
17.8.20 12:39

@terien no jen toho odpadu kolik vyvtoris 8o

Příspěvek upraven 17.08.20 v 12:39

 • Zmínit
 • Nahlásit
21237
17.8.20 13:09

@luckaa85 vytvoříš, ale latkovky taky nejsou úplně bezodpadové. Přírodě to budu muset vynahradit jinde.

 • Zmínit
 • Nahlásit
20773
17.8.20 13:19

@luckaa85 a myslíš, že praní v pračce a sušení v sušičce je bůhví jak eko? Představ si, že existuje studie, která spočítala celou ekologickou zátěž jak látkovek používaných a praných dva roky, tak jednorázovek, které po použití projdou spalovnou a velký rozdíl v tom není… Až se ty látkovky budou prát na valše bez mýdla a sušit na sluníčku, tak se za jejich používání můžeme klepat po ramenou.

 • Zmínit
 • Nahlásit
36777
17.8.20 13:35

@Janli jestli nebude nejvíc eko bezplenková metoda. nebo alespoň ty děti tak moc nepřebalovat, jednorázovku jednu na den, ta to pojme :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
20773
17.8.20 13:42

@Pudloslava nejlepší by asi byl mech, ale i ten je chráněnej… :nevim: :mrgreen: Tak třeba seno… :mrgreen: Jsem fakt ráda, že mám děti teď a můžu si vybrat, co je mi nejbližší…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1883
17.8.20 13:43

Přesněěě, moje slova! Je to pohodlnější a úspornější po všech stránkách :palec: Akorát druhé dítě se mi nějak víc potí a zapařuje, tak jsem alespoň přes horké letní noci přešla na jednoráz a je po opruzeninách. A to jsem vyzkoušela všechny možné krémy, po „velké“ vždy oplachuju pod tekoucí vodou, ale hold to není pro každého nonstop. Vím, že je PUL nebo ideálně vlněné svrchňáky prodyšný narozdíl od jednorázu, ale přes noc (kdy se mi fakt nechce přebalovat po 3 hodinách, hlavně bych jej probrala a se spánkem by byl konec) tam tu suchost nezajistí. A už má 15 měsíců, u prvního syna plně na látce jsem od roka žádný krém ani používat nemusela :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
4240
17.8.20 14:48

@terien s valchou bych to úplně nesrovnávala :) Jinak s tím plným košem to tak (minimálně u nás) opravdu je, přebaluji po 2-3 hodinách, sem tam i častěji (nejlépe se kaká do čisté, právě vyměněné plíny, že jo :) ) Když vezmu na víkend na chatu jednorázovky, tak půl koše je plenek. Pravda, znám i takové rodiče, kteří dají dítěti 3 pleny na den, protože jsou drahé a tvrdí, jak to malému nevadí. Přebalí až když moč vyteče na oblečení nebo když se mrňous pokadí. Dítě má rudý zadek, ale podle rodičů je všechno v pořádku, sem tam ho namažou krémem, aby se neřeklo. Pak není žádný odpad, žádné tahání balíků z obchodu a finančně se taky nedá konkurovat, ale tyhle případy jsou (doufám) výjimky. Většina rodičů snad nejsou taková prasata. :think:

Příspěvek upraven 17.08.20 v 14:53

 • Zmínit
 • Nahlásit
21237
17.8.20 14:58

@Saidy já taky znám prasata, který vezmou pochcanou látkovku, dají jí uschnout a zase dítěti vrátí a takhle točí 2 pleny celý den. Ale není třeba tu vytahovat extrémy.

 • Zmínit
 • Nahlásit
296
17.8.20 15:02

@Saidy taky myslím, ze opruzeniny se daji ovlivnit častějším přebalováním. Někdy je mi těch dětí s plínama u kolen až líto :?

 • Zmínit
 • Nahlásit
5
17.8.20 15:11

My doma používáme látkovky- čtverce a k tomu svrchňáky. První dítko bez opruzenin a druhé to samé. Peru v mýdlových ořeších a suším pak na sušáku (nemám sušičku). Čtverce jsme žehlili vždy do půl roku. Plíny nesmrdí, jsou pohodlné, nepadají, nic neunikne a žádná věda to není. Naopak když jsme byli na dovolené byli jsme celkem nesví z těch jednorázovek- kdy je máme vlastně měnit a jestli už je moc mokrá nebo je v tom jen učůrnuto…Na noc teda dáváme jednorázovku, ať nemusíme v noci přebalovat. U látkovky přebalujeme po každém čůrání, takže i víme, jaký mají naše děti “rytmus” a pak starší se mi tím pádem rychle naučil bez plen. 🙂
A s přebalováním u nás neměl nikdo problém, manžel přebaluje rád a ani babička neměla žádnou výhradu. Příjde mi to stejné látkovka/jednorázovka. Žádná práce na víc, ale ať si každý používá co mu svědčí… :wink:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1511
17.8.20 15:36

Taky mě těší, že látkování je víc eko. Ale zase jsou věci, ve kterých jsem méně eko. Tak to je zas stejný, jako když jiná maminka používá jednorázový, ale hlídá si více ekologii jinde.
@terien zda se mi, že je tohle téma pro tebe maličko rudý hadr. Nemyslím si, že reakce @Saidy byla útokem na ty, kteří používají jednoraz. Alespoň v mých očích.
Přesně ať si každý používá, co je mu nejmilejší. Já bych řekla, že tyto deníčky mají jen odstranit tabu a mýty o latkování ( upřímně, než jsem začala, dost jsem se toho obávala, jak to bude náročné)

 • Zmínit
 • Nahlásit
4240
17.8.20 16:21

Možná to špatně vyznělo. Neříkám, že jednorázovky jsou špatné a látkovky dobré a jinak to nejde a ani jsem se nechtěla nikoho dotknout. Každému vyhovuje něco jiného a i já občas jednorázovku dám když jedeme někam, kde nemám jak vyprat. Jen jednorázovky podle mě svádějí k tomu nechat plínu déle, protože to pobere a mi se v nich dítě opruzuje, takže pokud nemusím, nepoužívám je. :nevim:

Příspěvek upraven 17.08.20 v 16:22

 • Zmínit
 • Nahlásit
5924
17.8.20 18:11

Používám obojí, jak se mi chce… Když vím že odjedeme na víkend pryč, takk den předtím látku nepoužívám… Synovi je fuk zda má na sobě látku nebo jednoraz… Látky používám na šetření, takže máme jen svrchnaky(6ks), čtverce a pár fleesovych vkladacek. Přijde mi ujetý hlásat o ekologii a pak kupovat každý krásný vzor a nehledě na to jak se to vyrábí a jaká je to zátěž pro životní prostředí(neobhajuji jednoraz)… Jinak neznám nikoho, kdo chodí pro plenu a stresuje se pouze slevami, dochází pleny, jdu a koupím nove :nevim: (v DM mají stabilní cenu)… Jinak nejekologictejsi je bezplenkova metoda, vše ostatní je zátěž pro přírodu ;) 8)

 • Zmínit
 • Nahlásit
21237
17.8.20 18:39

@lovethelife proč? Mě je úplně jedno v čem je cizí dítě zabalený. Ale fakt mě baví kecy, jak latkovky nejsou vůbec, ale vůbec žádná práce navíc, když z logiky věci je to totální nesmysl. Když to někomu vyhovuje, ať si je používá, každého věc, ale je to prostě návrat ke kořínkům :lol: že se tedy latkovky nedávají seniorům, když je to taková bomba a prevence opruzenin :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
AH
187
17.8.20 19:41

@Janli máš někde prosím odkaz na tu studii? To by mě zajmalo. Trochu pochybuju, jestli do toho zohlednili i suroviny a energie na vyrobu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
384
17.8.20 20:07

Ja pouzivam eko jednoraz a latkovky zaroven. Uplne neeko a takove ty nejlevnejsi pleny bych zrusila. Kdo chce jednoraz tak at si hold priplati za vice rozlozitelne

 • Zmínit
 • Nahlásit
781
17.8.20 20:20

Me staci, kdyzze prostrednimu tezko naucitelnemu na wc kupuju plenky. On ma uz 18kg, plenky pants stoji kolem 6-9kc jedna, balik za cca 300kc mam na chvilku. Skoda, ze pri latce ma uz zadek jak hlavu a machat se mi s tim proste uz nechce.

Nechapu, jak nekdo muze napsat, ze nevynasi kos s plenkama kazdy vecer. Me teda deti kadi kazdy den, ikdyz mely plenky, i nyni a ten puch se neda snest.

Kdyz si spocitate, kolik vody je na jednu prumernou jednorazovku (viz latkovacky na fb), a tu pouzijete jednou, ale latku zase opakovane…ja navic nemam susicku, ale velkou lodzii, takze u me to byla jasna volba.

Me nedavno dostala jedna holka na fb, ktera na me vypalila, jestli si uvedomuju, kolik vytvarim odpadu davanim umeleho mleka kojenci. :lol: tak jsem ji to vratila, ze propaguje dada plenky, tak at si hledi sveho :lol: :roll:

Podle me uvahy, take davam jednoraz, taky latku, podle toho, jak se vyspim a jak se mi chce :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
11120
17.8.20 20:29

@GoldGirl Eko jednorázovky byly fajn, ale prostě nepojaly vše, co bylo potřeba. Na noc třeba u nás nepřipadaly v úvahu. I když jinak byly skvělé: kdykoli se objevil náznak opruzení, ať už z čehokoli, za den s nimi bylo dítě v cajku.

Já látkovat zkusila, ale teda hrubě se to neosvědčilo :) Hlavní problém byla kapacita na sušení, smrad - a to, že dítěti fakt vadil ten děsnej podvozek (měla jsem AIO).

 • Zmínit
 • Nahlásit
36777
17.8.20 21:22

@terien tvl dovefes si predstavit prani plen od dospelackejch bobku? No mozna by pomohla separacka :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
21237
17.8.20 21:27

@Pudloslava vždyť to pojme úplně všechno, není s tím žádná práce, nesmrdí to a nejsou opruzeniny, tak co víc si přát :mrgreen: nebo že by to bylo trochu jinak… :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1929
17.8.20 21:55

S tou jednoduchostí souhlasím :) Mám teď dva prcky na plenkách a po porodu jsem si koupila jednoráz - velice rychle jsem do 14 dní po porodu zase jela v látce, protože mi ten obří pytel každý den co vyprodukovaly dvě děti lezl krkem, jak jsem na to nebyla zvyklá, i zápach z plenek s dárečkem od batolete byl tedy překvapení, když látku prostě hned přemáchnu a nic nám tu nesmrdí (bydlíme ve vysokém patře paneláku, takže jít něco vyhodit do kontejneru není otázka sekund, obzvlášť se dvěma dětmi). Na prvního jsem používala látkové i na cestování (jezdíme vždy na krátké dovolené), se dvěma si to asi odpustím, ale jinak mi látka strašně vyhovuje. Ale rozhodně jsem to nikdy nikomu ve svém okolí necpala. Kdo chce, zeptá se, kdo ne, nechť nad tím klidně kroutí hlavou proč blbnu a „přidělávám si práci“…:)

 • Zmínit
 • Nahlásit
19906
17.8.20 23:14

@terien No, třeba k těm latkovkam pro dospělé a nebo větší děti. Vím, že se dost lidí po tom ptá, protože ony ty papírové pleny taky nejsou žádná hitparáda, a jsou dost drahé. Někteří výrobci to odmítli kvůli kapacitě, ale mám pocit, že jsou i takoví, kteří to zkouší.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1653
17.8.20 23:17

My jsme pouzivali eko jednorazovky a deti byly opruzeny snad jedenkrat teda…moc jsme toho ani nespotrebovali, pac jsem pravidelne davala curat na umyvadlo, pri pusteni vody se mi decka vzdycky vycuraly. Ta predsrava, ze budou v pocuranym mi proste vadila. Nerikam, ze se mi nikdy do pleny nepocuraly, samozrejme ano, ale kdyz jsme byli doma, tak mi curaly na umyvadlo. Venku a v noci jednorazovka. Takze za me je nejvic bezplenkova metoda, ale na uplny praktikovani jsem jaksi nenela kapacity. Kamaradka to delala s malym id narozeni a bylo to super :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
21237
17.8.20 23:18

@P4ja ono vůbec být na plenách není žádná hitparáda, takže řešení je buď špatné nebo horší. Až pojedou duchoďáky a hospice ve velkém v látce, tak změním názor, zatím mi jednoráz přijde pohodlnější pro matku i dítě a další uživatele.

Příspěvek upraven 17.08.20 v 23:19

 • Zmínit
 • Nahlásit
876
18.8.20 08:19

Teda, rozhodně jednorázová plenky jsou pohodlnější a práce navíc žádná není, v dnešní době kdy minimálně 3× do týdne se jde do obchodu tak žádný problém není koupit plenky. Navíc. Rozhodně to je jednodušší.
Tak e by se mi chtělo, pri domácích pracích a starají o ostatní členy, ještě čistit látkovou plebku od boku, pak ji natáčet, vyvrátit a vyzehlit… rozhodně to je o hodinu větší práce než když vezmu jednorázovou a během ani ne pulminuty je v koši… mala nebyla opruzena nic, nic neproteklo a nikdy jsem neschaneli narychlo plenky. nejsem blbá a vidím a dokážu si spočítat kolik mi plenek zbývá a podle toho pak koupit.

 • Zmínit
 • Nahlásit
19906
18.8.20 08:20

@terien No zrovna tahle zařízení bych moc neřešila, tam to vždycky bude o tom, že člověka do něčeho nacpou a nazdar. A hlavně to vozí do spalovny. A chápu, že tam nemůžou prát ještě plenky.

Jinak, vyzkoušela jsem obě varianty a každá má něco. Neodsuzuju ani jednu a nikoho neřeším. A vždycky pro obě varianty najdeš argument, proč ano, když je chceš používat. Za mě je důležité, že je možnost si vybrat. A každému, co hrdlo, pohodlnost, peněženka, přesvědčení atd. ráčí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4240
18.8.20 10:21

@Leo44 moderní látkovky se nenamáčí, nevyváří ani nežehlí. Skladují se na sucho v kýblu s víkem a pak se jenom vyperou a hotovo. Je fakt, že ze začátku jsme z nich oplachovali tekutý novorozenecký bobek, ale od půl roku má tuhé bobany, které jenom vyklepnu do záchodu a nikde mi nic nesmrdí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4240
18.8.20 10:28

@terien jaké látkovky jste zkoušela? Nebo jste jenom další z těch mudrlantů, kteří to ani nezkusili, neví vlastně o čem mluví, ale potřebují světu sdělit jak je to na houby a jaká je to dřina?

 • Zmínit
 • Nahlásit
1970
18.8.20 10:52

Nějak nechápu, proč se některá témata stanou zdrojem rozhádané diskuze, ať jsou původně podána se sebelepším úmyslem. :nevim: Deníček je podaný opravdu hezky, vždyť autorka nikoho nepoučuje, nenapadá, nic nevnucuje. Pouze píše svou zkušenost a pohled na věc, dává ostatním ke zvážení, zda to taky neprubnout… A většina těch, co tady začala napadat látkování, s ním nemá vůbec žádnou zkušenost.

Osobně jsem odlátkovala 2 děti, obě šly do látky hned po příchodu z porodnice, eko-jednoráz jsme brávali pouze na dovolené. Látkovala jsem z přesvědčení, nikdo mi totiž nevymluví, že plena, která se vyrobí u nás v ČR, pokryje plenkové období 2 dětí, plus pak putuje sloužit do další rodiny, zanechá menší ekologickou stopu než jednoráz. Co se týče náročnosti, tak u prvního dítěte jsem to zvládala ve 2pokojovém bytě bez sušičky. Ale nebudu říkat, že to bylo úplně super pohodlné. Velkou výhodu vidím v tom, že dcera byla narozená na konci jara, takže nejhorší období, kdy se přebaluje pomalu každé 2 hodiny, jsem odsušila na sluníčku na venkovním sušáku. Mladšího syna už jsem látkovala ve větším bytě a se sušičkou a tady můžu říct, že opravdu rozdíl mezi jednorázem a látkou co do náročnosti není.

Cca poslední 3 měsíce, kdy byl syn na plenách, jsme přešli na částečné používání jednorázu, protože mu byly téměř 2 roky, byl dost oplácané batole a větší plena ho venku dost omezovala v pohybu. A souhlasím s autorkou, že i na poměrně malou spotřebu mě docela deptalo nakupování, protože jsme používali eko pleny z DM, které v té době měly časté výpadky. Drogerii máme na opačném konci města a výlety (často marné) kvůli plenám mě fakt nebavily. Ale na druhou stranu uznávám, že kdybych používala jakoukoliv jinou běžnou značku, tak ji koupím na každém rohu a shánění neřeším.

Suma sumárum - už to tu padlo několikrát - je fajn, že si můžeme vybrat, co se nám líbí a je pohodlné. A je zbytečné někoho napadat za opačný názor či dokonce zkušenost.

 • Zmínit
 • Nahlásit
122
18.8.20 11:30

Souhlasím každý by měl to mít jak mu to vyhovuje. Já jsem taky byla rozhodnuta, že budu latkovat. No nakonec to dopadlo jinak. Já dostala obří balík těch standartnich čtvercový h bilich plen od mámy, které schovávala po nás plus koupila nové od kolegy s tím, že jsou zbytecny, absolutně je nevyužili. Dokoupila jsem jen vrchní kalhotky. Po příchodu z porodnice zjistila že i s novorozeneckymi kalhotkami to má až někam ke krku, maly 2,5kg. Ale pleny využila i tak. Naše dr a nemocnice kam jsme chodili na kyčle doporučovali min na 6 měsíců preventivně látkovou plinu přes tu papírovou, nevím jak to jinde. No a to mi hodně pomohlo. Malej dost často se velmi důsledně prosral - celá záda, ke krku kdy zvládl hned několik vrstev zaspinit a ta látková plina dost často zachytila to nejhorší. A i když jsem těch plin měla dost, stejně jsem to nestíhala prát!!! Až byl větší začala jsem odplenkovavat dost brzy a znovu využila pliny při učení, kdy místo v papirovych chodil v látkových, aby si uvědomil že se má jít v čůrat do nočníku. Naše generace chodila oproti té naše brzy na nočník, protože nebyli papírové a v mokrém být dítě nechce.
Ja jen vyvaluji oči, když vidím tříleté dítě v pline.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2668
18.8.20 11:45

@P4ja přesně tak :) dělají se i pro velké děti, případně pro dospělé

 • Zmínit
 • Nahlásit
19906
18.8.20 11:57

@svapi Já vím, že se na několika předváděčkách ptali i po velikých plenách. Třeba na postižené děti nebo starší lidi. Ono asi ne všichni dostanou plenky na předpis nebo na to mají tolik peněz. A většinou ležící lidi tak často velkou nekonají, tak se to dá.

Ale pořád je to na každém, jak mu to sedí. :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
876
18.8.20 12:10

@terien přesně s tebou souhlasím. Ale tak biomatky ekomatiy, budou vždy hájit svoji pravdu i když ji mít nebudou. Ale tak co 100 lidí 100 názorů

 • Zmínit
 • Nahlásit
21237
18.8.20 12:49

@Saidy dovolila jsem si využít zkušenosti mé mámy, která si jednoráz nemohla vynachválit (dceru často hlídala) a taky mozek, který mi říkal, že pokud musím něco vyklepávat, prát, sušit, skládat, je to víc práce než to vyndat z balíku a použít.

 • Zmínit
 • Nahlásit
21237
18.8.20 12:50

@svapi a že se tedy tak hojně používají :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2668
18.8.20 13:32

@terien nic takového jsem neřekla, jen jsem pritakala, že taková možnost je… Nedovedu si představit, že by na ldnkach hromadne dávali lidem látkové pleny, nechávají je v tom bůh ví jak dlouho, to by látka asi nedala. Navíc vyklepat stolici z pleny po cizím člověku nebude asi tak snadné jako po vlastním dítěti. Nicméně znám lidi, kteří se o seniory v domácí péči starali s látkovymi plenami.. A jednu maminku, která na 13leteho syna, který je postižený, látku používá. Dá se to… :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3346
18.8.20 13:33

Nic proti latkování. Každý ať si to dělá jak chce. Ale hanit jednorázovky a ještě takovými pro mě nesmyslnymi argumenty… Hezký se tomu snažíš dělat reklamu, ale to si musí každý vybrat sám. Já jsem ráda, že žiju v moderní době a asi nejsem dost eko matka, ale já jsem s pamperskami prostě spokojená. Moje děti nikdy nebyly opruzene, na pliny mám speciální koš s dvojitým víkem a ani v době, kdy byly holky úplně „čerstvé“ a fungovaly jak prutokac, tak nebyl plny pytel a nic nám doma nesmrdelo. Navíc když je plný a nemůžu to vynést, dávám na balkon. Balení kupuju na měsíc, takže nemusím běhat po obchodech ani hledat slevy. Prostě se mi to takhle vyplatí. Takže ano, na první pohled to není úplně eko a z dlouhodobého hlediska ani levnější varianta. Ale je to prostě děsně pohodlné a já radši stravim čas s dcerami než s plenkami :) A ano, holt tedy v tomhle půjdu s tím davem :D Ale je super, že tě to baví, páč když už do té výbavy vrazíš ty počáteční peníze, tak by byla blbost se na to pak vykašlat ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
4240
18.8.20 14:32

@terien no vidíte, moje mamka když měla mé dítě přebalit na výletě do jednorázu blbrlala, že proboha co to zas je, že to je složité. Podle mě v tom není rozdíl. A co z toho vyplývá? Vůbec nic. Mamka, tchýně i babičky si taky ze začátku klepaly na čelo jestli mi nepřeskočilo a vykládaly, jak denně vyvářely a žehlily hromady čtverců co sušily všude kde se dalo a jak jsme věčně ječeli, protože jsme byli mokří a když viděly naše moderní látkovky, změnily názor a tchýně od té doby tvrdí, jak jsou dneska super.
Až si uděláte vlastní názor a ne „jedna paní povídala“, klidně můžeme diskutovat.

Jinak nechápu co nutí některé autory komentářů výše navážet se do těch, kteří látkují, když o tom sami nic neví a dělat to nechtějí. My se do vás taky nenavážíme, používejte si kdo chce co chce. Žij a nech žít. Napsala jsem svůj názor a zkušenosti s látkováním a že by to mohlo stát za zkoušku když vybíráte pleny pro miminko, nikomu nic nenutím - můžete s tím nesouhlasit, můžete si klepat na čelo a psát o šílených ekomatkách, ale to je tak všechno co s tím naděláte.

 • Zmínit
 • Nahlásit
19906
18.8.20 14:33

@vrbule No, s tím časem mně to třeba první 4 měsíce fakt nepřišlo. Protože mimčo dost spalo, tak mě těch 5 minut, kdy jsem dala plenky do pračky, a dalších 5, kdy jsem je přendala do sušičky nebo na sušák moc navíc nepřišlo. A měla jsem takové, co se nežehlí, takže jsem je hned mohla použít. Takže ani později to zase nějaká extra nálož času nebyla.

Ono asi hodně záleží, které ty látkovky máš. Jako žehlit a skládat čtverce by mě mohlo. To jsem dělala chvilku.

Ale, když se mně nechtělo, nebo na cesty, tak jsem dávala papírovky taky. Ale měli jsme balík tak na 2 měsíce. Teď uvidím se druhým, jak to budu dávat. Když ne, tak pojedu v papíru taky.

A všechno je to o nastavení. Někdo vezme papírovku, někdo látku. Důležité je, že je každá se svojí volbu spokojená.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4240
18.8.20 14:35

@vrbule nic nehaním, zkoušela jsem jednorázovky i látku a napsala jsem svůj názor. Navíc jsem psala, že na dovolenou si jednoráz s klidným svědomím koupím, ale na běžné používání mi hold nevyhovuje. A pokud vím, nenapsala jsem jedinou značku, které bych chtěla dělat reklamu na rozdíl od vašich Pampersek v komentáři. To jen tak pro úplnost. ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
21237
18.8.20 14:53

@Saidy nikdo se tady do nikoho nenaváží, tomu se říká názor, víme ;) ty máš pocit, že diskutovat nemám právo, já mám pocit, že ano, takže pokud ti mé názory nevoní, nemusíš na ně reagovat. O nějakých šílených ekomatkách jsem nenapsala ani čárku, takže klid, žádné drama se tu nekoná. Pokud sis chtěla pokecat výhradně o tom, jak jsou latkovky super a jiný pohled nepobíráš, měla jsi to do deníčku napsat ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
4240
18.8.20 15:09

@terien nemám nic proti diskuzi ať už se mnou někdo souhlasí nebo ne. Někdo tady psal, že to zkusil a nevyhovovalo mu to. Ok, beru. Ale diskutovat o něčem, o čem nemám ani páru podle mě zkrátka nejde. To je stejné, jako kdybych se navážela do bezplenkovky, když jsem ji nikdy nezkusila. Pro mě je to scifi, někomu to vyhovuje a navzdory tomu necítím potřebu na to házet špínu. :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
781
18.8.20 15:15

Njn, vyvarovat, zehlit…to jsou presne ti lide, kteri to nikdy nezkusili :mrgreen: plus ptat se matky, kdyz ty nemely ani automatku, to je na zlateho bludistaka :lol: holky, misto fb a emimina, to by bylo casu na plenky co :lol: :roll: ja to treba beru tak, ze jsem doma, abych se starala o dite a co si budeme, rikat… bavlna na zadeckuto, krasne motivy…na ty jednoraz nema. A ten neni z papiru a nespali se cely. ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
21237
18.8.20 15:29

@Saidy že mělo moje dítě papírovky neznamená, že o tom nemám ani páru, stejně tak tady nikdo na nic nehází špínu. Neměla bys těch pár plen tak prožívat. Jsou metody, o kterých člověk prostě ví, že nejsou pro něj a ví proč, tak o tom může úplně klidně pokecat. Že ty všechno bereš jako útok, protože ti tu všechny nevychvalily latkovky až do nebe je tvůj problém, ne můj.

 • Zmínit
 • Nahlásit
21237
18.8.20 15:31

@Astyna88 to myslíš mě s tou matkou? No jestli umíš číst, tak jsem se nikoho neptala :lol: halt některé dnešní trendy vyhovují i dříve narozeným. A že se novodobé latkovky nevyvařují vím taky, proto to nikde nezmiňuji.

 • Zmínit
 • Nahlásit
781
18.8.20 15:32

@terien

Jenze ono to par plen neni. Ale par tun. To by si meli lide take uvedomit.

 • Zmínit
 • Nahlásit
781
18.8.20 15:34

@terien
nikoho jsem neoznacila. To ty jsi zakejhala jako prvni :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
21237
18.8.20 16:18

@Astyna88 já jsem se tě slušně zeptala, o matce jsem tu psala jen já a autorka deníčku. Na tvojí notu nenavážu, nepotřebuju tu z toho dělat slepičinec.

 • Zmínit
 • Nahlásit