Nebezpečí hrozí nejen na dovolených, žloutenky jsou záležito

Rodičovství
  • 12.09.07

Prevence proti žloutenkám má svůj význam, i když je v současné době stále podceňována! Nakazit se můžete kdekoliv a kdykoli, neboť původce nemoci není vidět a nikdy si nemůžete být jisti, kdy a kde se s ním setkáte. Lidé jsou často přesvědčeni o tom, že se jedná o dlouhodobé onemocnění jater, které se však léky, dietou a klidem na lůžkudá poměrně spolehlivě a bez následků vyléčit.

O nedostatečném povědomí veřejnostio nebezpečí žloutenky svědčí i fakt, že nejčastějším podnětem ke zvážení očkováníje pro celou řadu lidí plánovaná cesta do zahraničí. Přitom žloutenka není jen exotické onemocnění. Také v České republice se ročně vyskytnou stovky případů nákazy,a proto se i u nás vyplatí spíše prevence než řešení následků.**Tou nejúčinnější a nejjistější ochranou proti žloutence je očkování. Jednoduché řešení nabízí kombinovaná vakcína Twinrix účinná proti žloutenkám typu A i B.

Žloutenka a jak se projevuje Žloutenky A a B jsou infekční onemocnění způsobené virem VHA, resp. VHB. Zdroje nákazy těchto typů jsou různé, stejně jako jejich následky. Zatímco žloutenka typu A nepříjemně zasáhne do vašeho života „pouze" nutností hospitalizace, opakovanými odběry krve, dlouhodobou rekonvalescencí s omezením sportovních a někdy i profesních aktivit, žloutenka typu B může vést v řadě případů k vážnému poškození jater, například k jaterní cirhóze či rakovině jater.

Příznaky žloutenky typu A mohou zpočátku připomínat chřipku, možný je i úbytek váhy. Zejména u mladých lidí se ale v některých případech žádné příznaky neobjevují,a proto mohou žloutenku přenášet, aniž by o tom věděli. Nakažení žloutenkou typu B pociťují únavu, nechutenství, bolesti kloubů, mají vyrážku ateplotu. Obvyklé je zvracení, bolesti břicha
a zad, později žluté zabarvení očního bělma a kůže. Také řada nosičů žloutenky B nemá žádné obtíže a o své nemoci vůbec neví. ****
Kde všude se můžeme setkat s rizikem nákazy?
Velmi odolný virus žloutenky typu A se přenáší kontaminovaným jídlem a vodou. Nakazit se můžete opravdu bez vlastního přičinění při styku s kontaminovanými předměty, např. v MHD, při užívání počítače, telefonování či placení, když se následně nevědomky dotknete úst.

Virus hepatitidy B je až stokrát nakažlivější než virus HIV. K nákaze totiž stačí, aby se do těla dostala malá kapka infikované krve. „Častým zdrojem nákazy je sexuální kontakt s nakaženou osobou, infekci lze získat i prostřednictvím kontaminované krve," upřesňuje MUDr. Eva Charvátová, praktická lékařka. Nakazit se můžete i na první pohled neškodným použitím zubního kartáčku infikované osoby nebo jejího holicího strojku. Nelze zapomenout na riziko přenosu infikovanou jehlou a nástroji při akupunktuře, piercingu a tetování. ** ** ****
Jedinou účinnou ochranou je očkování
Léčbu i následky onemocnění žloutenkou nelze brát na lehkou váhu, a proto bychom neměli podceňovat její prevenci. Tou nejúčinnější a nejjistější ochranou proti žloutence je očkování. Jednoduché řešení nabízí kombinovaná vakcína Twinrix účinná proti oběma typům žloutenky, A i B. Vakcína obsahuje účinné látky, které zajistí dlouhodobou ochranu, a proto se v současné době proti žloutence A a B nepřeočkovává. Kombinovanou vakcínu Twinrix, která je pouze na lékařský předpis, může zájemcům o očkování předepsat každý praktický lékař. Někteří z nich dokonce umožňují pacientům zakoupení vakcíny přímo ve své ordinaci bez nutnosti vyzvednout si ji v lékárně! Očkování je tak pro pacienta časově úspornější, protože nemusí pro vakcínu do lékárny a zpět k naočkování k lékaři. Očkovat se lze také v očkovacích centrech, jejichž adresy jsou např. na stránkách www.zloutenky.cz.

Bližší informace mohou zájemci získat na specializovaných stránkách www.zloutenky.cz nebo u svých praktických lékařů.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama