Nečekaný porod a následně hospitalizace I. část

Porod

Chtěla bych vám podat můj nečekaný porod a následnou hospitalizaci v porodnici.

Vždy jsem si říkala že do 30 bych chtěla mít mimčo. Když jsme se s partnerem rozhodli, že to zkusíme, nečekala jsem, že to půjde tak snadno a rychle. Celé těhotenství jsem měla bezproblémové. Žádné ranní nevolnosti či zvracení, žádné bolesti zad, otékání atd. Na miminko jsme se oba těšili. Snad každá žena, a kor ta, co je těhotná, začne přemýšlet o porodu a honí se jí v hlavě myšlenky, jestli všechno zvládne. I já jsem byla ten případ. Těhotenství jsem brala zodpovědně, každou návštěvu na gynekologii si užívala, kor když jsem toho malého broučka mohla na ultrazvuku vidět a věděla jsem, že je vše v pořádku.

Když nastala doba registrace do porodnice, bylo v úvahu hned několik porodnic (Hořovice – bohužel jsou pro mě přes hodinu cesty, dále Krč, Apolinář a Podolí). Nakonec vyhrálo Podolí. Už nevím, co rozhodlo. Registrace proběhla v pořádku a já byla do porodnice registrovaná. Termín porodu jsme měla 1.2.2019. Čas rychle utíkal a pomalu se blížily Vánoce a Nový roky. Já si jako vyplašená prvorodička už preventivně zabalila tašky do porodnice a partnerovi dala pokyny, kterou kdy vzít. Společně jsme oslavili Nový rok a mě čekala první návštěva v poradně v porodnici.

S sebou do poradny jsem se dle instrukcí sestřičky vybavila pitím, jídlem, potřebnými dokumenty a vydala se do Podolí, kam jsem dorazila v 9.00. Vzhledem k tomu, že kolem mě proudily těhotné jak na běžícím pásu, bylo mi hned jasné, že celé dopoledne budu v čekárně.

Po příchodu proběhlo nahlášení u sestry, odevzdání moči a všech potřebných dokumentů, včetně rodinné anamnézy, a přesun do čekárny. Cca po hodině čekání bylo vyvoláno moje jméno. Asistentka, se kterou jsem měla tu čest hovořit, byla už od začátku trochu zmatená, tudíž jsem ji celou rodinnou anamnézu musela odvyprávět znovu. (Celá moje rodina trpí nebo trpěla na vysoký krevní tlak, já mám syndrom bílého pláště, a když je mi měřený tlak, vynervuji se tak, že ho mám šíleně vysoký. Můj obvodní lékař i gynekoložka to věděli a pokaždé mi to psali do zpráv). Tudíž jsem toto řekla i asistence, která mi ihned šla měřit tlak… A ouhle byl vysoký cca 145/95. Takže resumé znělo, dojít si na krev a v mezi době čekání na výsledky monitor.

Takže jsme šla na krev, kdy my braly cca 6 ampulek, a následně jsem se odebrala na monitor. Cca po hodině jsem se dostala do ordinace k doktorovi, který mě vyšetřil, udělal ultrazvuk. Doktor již měl nějaké mé výsledky krve a sdělil mi, že monitor, ultrazvuk, jeho vyšetření a zatím výsledky, které má, jsou v pořádku, ale že se mu nelíbí ten tlak.

Začal mi říkat o tom, že by si mě v porodnici nechali kvůli medikaci na ten tlak, ale raději se půjde poradit s jiným doktorem. Po cca 10 minutách přišel s úsměvem na tváři, sdělil mi, že pro mě má dobrou zprávu… BUDU HOSPITALIZOVANÁ! V tu chvíli jsem nevěděla, jestli mám brečet, křičet nebo utéct. Upřímně být to jen na mně a jít jen o mě, odcházím nejrychlejší cestou domů. Ale v první řadě mi šlo o malé.

Napůl s pláčem jsem se tedy odebrala na příjem a pořád si říkala, že kvůli určení medikace nemusím zůstávat v porodnici. Na příjmu se mnou sestřička sepsala papíry, nic bližšího mi neřekla a odvedla mě na pokoj, kde byly dvě maminky po porodu a jedna, které se porod rozbíhal.

Tentokrát už s pláčem jsem si sedla na postel a nechtěla se smířit s tím, že v porodnicí zůstanu. Najednou všechny tři maminy z pokoje byly někam přestěhovány a na mě to dolehlo znova. Konečně za mnou přišla doktorka, (čekala jsem nějaké dobré zprávy typu: půjdete domů a budete užívat tyto prášky), ale bohužel se tak nestalo. Doktorka mi jen řekla, že se mám převléknout do košile, lehnout si do postele a uklidnit se. Jo a jen tam mezi řečí mi řekla že přišly další výsledky krve a že mám špatné krevní destičky a že nejspíš zůstanu v porodnici do termínu porodu. Stále čekala na další výsledky z krve. Sebrala se a odešla…

Po tomto se já, nervák, mám uklidnit. Po chvilce přišla sestra, dala mi monitor a na ruku pásku od tlakoměru. Když jsem se jí chtěla na něco zeptat, otočila se se slovy, že to musí doktorka, a odešla. Co 10 minut mě chodili kontrolovat. Myslela jsem si, že jsem na pokoji už několik hodin, ale utekla stěží hodina a půl. Nedokázala jsem své emoce ovládat a pořád jsem plakala. Snažila jsem se uklidnit, ale hormony si nevybírají.

Najednou přišla sestra a beze slova odešla, pak přišla znovu, ale i s další. Něco si řekly, a opět mezi řečí mi řekly „No tak pojedeme…“ Kam? Proč? Jedna ze sester mi oznámila, že jedeme na sál na císaře. Popadla jsem telefon a v rychlost zavolala partnerovi, kterému jsem stačila říct, že teď jedu na sál na císaře. Telefon mi sestra vzala z ruky. Při cestě na sál mi jedna sestra sundala náramky, náušnice, řetízky, a druhá dala něco podepsat (vůbec nevím, co to bylo).

Najednou jsem na sále a hovoří se mnou anestezioložka. Ta jediná mě začala uklidňovat, jelikož můj pláč byl k nezadržení. Vysvětlovala mi, co se bude dít. Pomalu usínám… Najednou otevírám oči. Někdo mi říká, že mám holčičku. Odjíždím ze sálu a opět pláču. Za dveřmi na mě čeká partner. Vidíme se pár minut, stačil mi říct, že si malou choval. Mě odváží na JIP…

Nebudu to již prodlužovat. Malá se narodila o měsíc dřív. Viděla a chovala jsem si ji až druhý den. V inkubátoru byla jen 24 hodin, kvůli udržení si teploty, pak už to zvládla sama. Bohužel nevím, jaký byl porod, jelikož jsem byla pod celkovou narkózou. Malá se narodila 16.06 a partner do porodnice přijel v 15.58. Stihnul to.

Narodila se mi krásná zdravá holčička… ale o měsíc dřív. Pořád je ve mně ta myšlenka, že kvůli přístupu personálu se malá narodila o měsíc dřív. Na druhou stranu si říkám, co by bylo kdybych neporodila. Toto jsou otázky, které mi nikdo nezodpoví a navždy ve mně zůstanou.

V porodnici jsme byli 8 dní, o tom zase příště…

LennyL1
Zasloužilá kecalka 582 příspěvků 01.08.19 09:59

Především gratuluji ke krásné zdravé holčičce! Ale přístup doktorů a personálu mi připadá šílený! Doufám, že v pokračování se dozvíme, že pro císaře byl opravdu akutní důvod.

Froseth
Zasloužilá kecalka 506 příspěvků 01.08.19 10:57

Prostě takový klasický přístup k pacientům v českých nemocnicích…Pro příště se nechat poslat na holtera, tam se jasně ukáže, jestli máš tlak opravdu vysoký, nebo jestli je to jen syndrom bílého pláště. Měřit si pak několikrát denně tlak doma a nenechat se do něčeho takového natlačit v případě, že vysoký tlak nemáš. A nebát se jet příště do jiné porodnice, pokud se ti nebude jejich přístup líbit, tvé dotazy ti prostě musí zodpovědět. Pamatuj si, že doktor řešení pouze navrhuje, ale rozhodnutí je vždycky na tobě, i když se doktoři často chovají tak, že pacient jim patří a nemá právo se rozhodnout.

Leo44
Kecalka 287 příspěvků 01.08.19 11:11

Blahopřeji k holčičce :)
Kvůli tomuto jsem vždy sebou měla chlapa. Aby pěkně zakročil.
Ale takovýto přístup já neznám co popisuješ i když jsem tam jela s tím že mě něco bolí a to jsem třeba byla v nemocnici 3X v týdnu tak vždy na mě byli všichni tam hodný a milí, sestřičky i doktorky byli příjemný. Dokonce jsem si nechala zavolat primáře a ten měl úžasný přístup. Na vše mi odpovídali a jedna sestřička mi dala vyloženě i kontakt na ni.
Ono možná jde o to do jaké porodnice se dostanete a tenhle přístup v Podolí je dost známý. Stačí si načíst recenze a z 90% tam kritizují přístup anebo možná hodně platí pravidlo jak ty ke mně tak já k tobě :)

VeruMar
Ukecaná baba ;) 1176 příspěvků 01.08.19 11:34

@JaninaS89 Nikdy nekoukam, kdo denicek pise. Az kdyz jsem došla k části o měření tlaku, tak mi to prislo povědomé. A tak jsem najela nahoru, jestli jako jsi to ty, nebo ne. Teda, takhle dopodrobna to zni fakt jak horor. 8o

Kdyz o tom tak premyslim, ten dr. v poradne to pekne pos… A kdyz o tom premyslim jeste vic, tak to vlastne nebylo nejlepsi, ani kdyz jsem u nej byla ja… Mela jsem spoustu otázek, od neho to bylo sup sup, dnes neni potreba zadny utz, prutoky zbytecne,… ja samozrejme jako laik a prvorodicka jsem verila dr. A nakonec jsem ho mela i u porodu, kdy jsem se s nim hadala, ze ne, nechci preventivne nastrih, jen aby sla Jula lip (zvladly jsme to bez). A jeste pri lehkem vnitrnim siti 3 stehy a prohlidce si povidat s manzelem o fotbalu v Ghane.. :roll: Je to fakt de.il a jsem rada, ze jsme to obe dve (vlastne ctyri :) ) nakonec zvladly bez vetsich obtizi, ale za ty nervy kolem toho vseho ho budu fakt nenavidet… Akorat ja teda mela na gyn. dr. a sestricky na odd. vic stesti nez ty.. :hug:

Příspěvek upraven 01.08.19 v 11:36

Uživatel je onlinestinga
Echt Kelišová 8472 příspěvků 01.08.19 12:40

No jo ono je to těžké hodnotit, když neznáme lékařskou zprávu, možná byly výsledky tak zlé, že hrozila preeklampsie a šlo o minuty, možná kdyby lékaři nejednali tak rychle jak jednali, tak by miminko uvnitř zemřelo - to tady nikdo neví
já znám z doslechu zas případ, kdy doktoři byli laxní a dopadlo to tragicky, tak co je potom lepší - laxní nebo příliš horliví - a myslím, že zbytečně by okamžitého císaře nikdo nedělal - akorát to měli zakladatelce vysvětlit, ale možná na to nebyl čas

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.08.19 13:04

Ach jo. To je prostě typický. Mám taky syndrom bílého pláště a taky jsem plašan, takže mi v poradně vždycky změřili vysoký tlak. Neustále jsem jim to říkala, ale taky mě pořád honili na tonometry a monitory a nakonec hospitalizovali pro vysoký tlak, aby vyvovalali porod (byla jsem 40+0, takže na mě hezky zatlačili, že není na co čekat). Takže jsem měla dva dny v porodních cestách balonek s olejem na roztažení (fakt pecka), prodělala asi 6 Hamiltonů, 20 monitorů a na noc dostávala prášky na spaní, aby mě náhodou nenapadlo rodit v noci :?. Prášky jsem házela do koše a malýmu se samozřejmě zamanulo jít ven ve 22:00. Šla jsem na sesternu, abych jim sdělila, že rodím a byla odeslána zpět do pokoje, že jsou to určitě poslíčci. Ve 2:00 jsem je opět obtěžovala s tím, že to posličci asi vážně nejsou a když udělali monitor tak mě nečekaně poslali rovnou na porodní. Tam zjistili, že mi během těch,,poslíčků" odtekla plodová voda a nabídli Epidural, abych se rychleji otvírala. Jenomže se jim ho nepodařilo správně aplikovat, takže nepůsobil, nicméně v propouštěcí zprávě mám samozřejmě napsáno, že jsem rodila s Epiduralem. Po celou dobu porodu byli všichni na pěst, peskovali mě, že musím chodit a né ležet na lehátku a že jsem si měla vzít ten prášek na spaní :zed:. Syn se nakonec narodil přirozeně po 12 hodinách kontrakcí. Měl nízkou glukozu, takže putoval na 24 hodin do inkubátoru. Abych to shrnula, po,,super" péči v porodnici na Bulovce jsem měla nerozjetou laktaci, zato slušej náběh na poporodní depresi a celoživotní,,báječnou" vzpomínku na porod :cert:

Příspěvek upraven 01.08.19 v 13:25

martina bl
Kecalka 142 příspěvků 01.08.19 13:05

Typický přístup v českých porodnicích-pokud člověk informace nezačne dolovat, nedozví se nic. To, že Tě vzali na sekci bez toho, že by Tě o tom vůbec někdo relevantně informoval a vysvětlil Ti proč, to už je opravdu šílenství. Já mám z Podolí špatnou zkušenost, mají vynikající neonatologii a rizikové, ale na normální přirozený porod to tam prostě není.

BlaZenkaB
Ukecaná baba ;) 2167 příspěvků 01.08.19 13:13

Tyjo to mi přijde fakt divné, chtěla bych vidět dokumentaci co ještě bylo za špatné hodnoty a jestli byl ten císař fakt nutný, případně podat nějakou stížnost.
Já mám 150/100 běžně u doktora, přitom když jsem byla v nemocnici na 48 hodin kde mi mimojiné měřili tlak co hodinu, měla jsem průměr 100/60 a v noci 90/50.
Kamarádka měla skutečně preeklampsii, ke konci měla tlak asi 170/120, přesto ji v nemocnici několik dní pozorovali, až když opravdu nemočila a přibírala 4 kg denně tak ji vzali na císaře. Taky byla jen cca měsíc před termínem.

jasna.s
Ukecaná baba ;) 1680 příspěvků 01.08.19 16:21

Tak tohle by bylo něco na mně! Asi bych jim tam z toho udělala kůlničku na dříví, pokud by se mnou nekomunikovali! Určitě bych si nechala poslat výpis z dokumentace, jak tady už někdo psal, abys věděla, co se tedy dělo. Rodičky jsou klientky porodnic (dostávají za nás pěkně tučně zaplaceno od pojišťovny), nikoliv pacientky a mají nárok (a doktoři povinnost) být informovány. Nicméně konec dobrý, všechno dobré. Všechno nejlepší vám i dcerušce :srdce:

JaninaS89
Zasloužilá kecalka 764 příspěvků 01.08.19 17:48

@LennyL1 děkuji, snad ho dopisů co nejdřív. @Froseth tak já byla na první kontrole v porodnici a vše přišlo nečekaně. A hlavně každá v porodnice má nějaký +/-. @Leo44 o přístupu doktorů bude více v pokračování. Ale příště pokud nějaký bude, porodním a když bude vše ok, jdu druhý den domů. @VeruMar jj jsem :) Já ho tam měla taky. Hlavně si myslím že ne všemu co jsem mu řekla mi rozumněl :) @stinga ono stačilo jen změnit přístup jednání a mluvit se mnou. @martina bl na neonatologie nemůžu říct nic špatnýho.

skorotehotna
Zasloužilá kecalka 680 příspěvků 01.08.19 18:36

Nezlob se, ale “kvůli přístupu personálu” se Ti dítě narodilo o termín dřív, ale kdyby to neudělali, mohlo to třeba dopadnout hůř. Chování je ostudny, ale mě říct ze teď jedu na císaře, asi bych se nehla, dokud by mi někdo alespoň zhruba nevysvětlil proč. A rozhodne si nemyslím ze by to udělali “jen tak”y 8o

Uživatel je onlinestinga
Echt Kelišová 8472 příspěvků 01.08.19 18:46

@JaninaS89 no však ano, měli ti vše vysvětlit, toto je jednání jak za socialismu. Jestli jsi měla opravdu tak špatné výsledky nebo proč jednali tak rychle a nic ti neřekli. Já píšu, že možná… protože se mi zas nechce věřit, že by z minuty na minutu dělali císaře, kdyby k tomu nebyl vážný důvod. Vysvětlili ti to aspoň potom, po porodu?

Uživatel je onlinestinga
Echt Kelišová 8472 příspěvků 01.08.19 18:54

@JaninaS89 a netrpělivě budu čekat na pokračování :kytka:

Boros
Povídálka 11 příspěvků 01.08.19 19:07

@stinga Především informovanost- když jsem psala diplomkuna téma akutní císař, jedna vedle druhé mi maminky tvrdily, že mají deficit informací. Jako porodka jsme z toho nešťastná, ale nevín, jak to změnit- snažím se aspoň já, ale je to děsběs

Uživatel je onlinestinga
Echt Kelišová 8472 příspěvků 01.08.19 19:47

@Boros no to je smutné, zřejmě zdravotníci v rámci rychlého řešení zapomínají nebo nemají čas na psychickou stránku věci, což je špatné - jednají sice profesionálně, ale neosobně a člověk má pak opravdu dojem, že je kus masa
já to naštěstí nezažila, rodila jsem přirozeně a všichni se ke mně chovali hezky a vždy mi řekli, co za úkon a medikaci se bude dít a jestli souhlasím
akorát jsem se těšila na porod ve vaně, ale to bylo s nějakou výmluvou zamítnuto

Froseth
Zasloužilá kecalka 506 příspěvků 01.08.19 20:01

@JaninaS89 Já to všechno chápu, já se taky nechala jako vyplašená prvorodička natlačit do vyvolání porodu a nezmohla se na žádný odpor. Když jsem se na něco zeptala, tak mě odbyli slovy, ať se do toho nepletu, že tomu nerozumím:roll: Bohužel člověk musí znát svoje práva a domáhat se jich. Myslím, že informovat pacientku o tom, proč je potřeba udělat císaře, by jim neublížilo. Dokážu si úplně představit, jak ses cítila, vystrašená k smrti a nikdo se neobtěžuje ani komunikovat. Ale hlavně, že jste obě zdravé :)

summersun
Kecalka 463 příspěvků 01.08.19 20:23

Bohužel mám s Podolím velmi podobnou zkušenost:-( Ale děkuji tam nahoře za zdravé a šikovné dítě :srdce: Bohužel už také nikdy nezjistím, jestli toto všechno bylo v mém případě zcela nutné…ani jsem si nemohla zvolit anestezii, rovnou celková…a mimi mi přivezla sestra až čtyři hodiny po porodu, po mém hodinovém upomínání!!! Kolik vážilo a měřilo, a že je v pořádku, to mi do jipkového telefonu musel říct až partner, personálu to bylo jedno :cert: Na tohle se bohužel zapomenout nedá, čas to jen trochu obrousil. Ještě že kojení u nás bylo bez problémů…ale ta buzerace s vážením a hlídáním každého ml…ano, je potřeba to hlídat…ale vážit novorozence dvakrát za noc? Jsme už přece v 21.století. A budíček v šest ráno :-) Společné sprchy a WC…ok, je to nemocnice, ale snad už to další generace rodiček bude mít komfortnější.

JaninaS89
Zasloužilá kecalka 764 příspěvků 01.08.19 20:25

@skorotehotna jsem ráda že malá se narodila v pořadu. Prostě mě zarazilo chování a jednání personálu. @stinga nechci předbíhat, ale o mých výsledkách se se mnou nikdo nebavil. @Froseth :palec: já byla dost mimo. Ale přístup doktorů byl šílený. Příště 100% jiná porodnice.

Jinak děkuji za reakce :)

Uživatel je onlinestinga
Echt Kelišová 8472 příspěvků 01.08.19 20:34

@JaninaS89 a tvůj gynekolog by ti to nemohl říct, co se dělo, aspoň teď - dodatečně, má u sebe zprávu z porodnice

Russet
Neúnavná pisatelka 17985 příspěvků 01.08.19 21:49

Nechci se lékařů zastávat, ale kdyby nebyly důvody pro císaře v plné narkóze, tak by ho nedělali. Můj lékař o mém syndromu bílého pláště ví a přesto tvrdí, že pokud vyskočí tlak hodně, není to jen ze strachu z lékaře, ale tlak je prostě vyšší. Já nejsem lékař, tak nevím. Ale ve zprávě o porodu by mělo být vše zapsáno, případně bych se hned ptala, proč se přistoupilo k císaři a nechala si to vysvětlit. Základ je, že miminko je v pořádku. O to všem jde. Sama jsem akutním císařem v plné narkóze rodila. Nepřišlo mi, že se děje něco špatného, nebylo mi zle, bolesti přiměřené a najednou mi říkají, bude nutné provést císařský řez. Neprotestovala jsem a taky se probudila až po té, co si malého pochoval tatínek. Chvilku jsem se s tou situací smiřovala, ale jsem ráda, že syn se dostal včas ven a je zdravý.

Russet
Neúnavná pisatelka 17985 příspěvků 01.08.19 21:51

@JaninaS89
Od toho más pusu, aby ses zeptala. Zakrok byl akutní, těžko by ti někdo měl čas vysvětlovat pro a proti. Já se na vše ptala ještě své gynekoložky, abych měla jasno.

Karleon
Kelišová 5784 příspěvků 02.08.19 07:13

Rodila jsem v Podolí před deseti lety, přijela jsem tam v úterý ráno s odteklou plodovou vodou a zřejmě kvůli tomu měla dcera špatné ozvy - při kontrakci jí padaly místo aby vyletěly. V noci na středu se u mě taky otočila sestřička, aby se vzápětí vrátila s doktorem v zádech, ten hodil ke křivce podpis a prohlásil jen “na sál.” Zavolala jsem manžela, ale než dorazil, dostala jsem infuzi, která pomohla plodovou vodu doplnit a ozvy se zlepšily natolik, že jel manžel domů a mně po probdělé noci začali v osm ráno porod vyvolávat. Porodila jsem v pět odpoledne přirozenou cestou zdravou holčičku, takže věřím, že ke tvému císaři měli sakra důvod.

sediza
Závislačka 2728 příspěvků 02.08.19 07:51

Akutní císařský řez je výkon, kdy lékař nepotřebuje souhlas matky. Jde o životy zachraňující operaci. To je možná důvod, proč Vám nikdo před operací nic nevysvětlil. Jde tam totiž často o vteřiny. Když jste ale byla 8 dní v porodnici, jistě jste se pak zeptala, co se dělo, proč byl císař nutný tak akutně apod. O tom asi bude druhý deníček? Blahopreji Vám ke zdravému miminku. Ať se daří oběma!

Astyna88
Zasloužilá kecalka 607 příspěvků 02.08.19 12:08

Ja jsem byla taky hosp mesic před terminem. Ale u Apolinare. Tam si teda na neinform. nemuzu stezovat…rozhodne to meli s tebou probrat, kdyz nebyla jina moznost, meli ti rict, co se bude dit, ty jako laik nemuzes posoudit, zda jednaji spravne, ale musis prece vedet, co se s tebou bude dit…to me hlava nebere.

Takze hodne rychle na to zapomen, oklep se a uzivej si zdravou dcerku. Holcicky jsou hodne snazive, ty vse vzdy rychke dozenou.

Ja mam syna nar v 37.tt, ale teda spontanne. Krome toho, ze moc nemluvi, na nem nic moc divneho uz nevidim…

MichaelkaT
Kecalka 150 příspěvků 02.08.19 13:11

Wow no to je masakr, je mi z toho jednani uzko jen co to ctu.. nechapu ze matku poslou na cisare aniz by vedela proc 8o to je pro me uplne nepredstavitelny.. a to ja byla trosku nastvana ze mi soupli po 24h oxytocin.. jednat se mnou timhle stylem tak jim tam udelam asi kulnicku na drivi :lol: doktori porad jeste obcas zapominaji, ze porod neni operace a ze psychika je strasne dulezita.. ono to ze maminka a miminko jsou “v poradku”, tj oba zivi a zdravi, jeste neznamena ze jsou opravdu v poradku po psychicke strance :?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.08.19 14:07

@MichaelkaT Nj, když ono je fakt těžký se s doktory a PA hádat, když má vystresovaná rodička strach o dítě, o sebe a navíc se jí na každou otázku dostane jednoslovné odpovědi. Jak jsem psala výše, když mně špatně aplikovali Epidural a já se dr. zeptala, co to znamená a co budeme tedy dělat dál, tak mi mezi dveřmi odvětila:,,Porodíme." Když mi druhý den po porodu syna odvezli bez vysvětlení na UTZ mozku a já se jim tam doslova psychicky složila, konečně se dětská dr. obtěžovala mi sdělit, proč se UTZ vlastně dělá - a to se ještě nezapomněla zeptat, jaké je moje zaměstnání. Když se dozvěděla, že jsem vědecká pracovnice, takže asi nejsem,,úplně blbá", věnovala mi celých 10 minut času. Prostě tohle je pro české porodnice (a nejen pro porodnice) typické - dr. je Bůh a musí se bez kompromisů poslouchat, jinak je zle. A naprosto souhlasím, že když matka i dítě porod přežijí, neznamená to, že jsou v pořádku po psychické stránce. Jenže to už není v kompetenci porodníků, to je, dle jejich slov, práce pro psychiatry. A mimochodem k oxytocinu, ten jsem já do kapačky dostala v rámci zátěžového testu při vyvolání porodu místo pozdravu už pomalu v čekárně při příjmu :)

Příspěvek upraven 02.08.19 v 14:12

kaiserin
Kecalka 263 příspěvků 02.08.19 18:22

No, důvod k akutní sekci jistě nebyla jedna hodnota tlaku, která by se dala vysvětlit syndromem bílého pláště, v kombinaci s poruchou krevních destiček se mohlo jednat o podezření na HELLP syndrom a to se obávám, že by nedopadlo dobře, kdyby k tomuto nepřistoupili. Tam je v ohrožení dítě i matka.
Samozřejmě je škoda, že jsi nebyla více informována, to se pak člověk se situací může lépe srovnat. Přijde mi zvláštní, že by ti vůbec nikdo neřekl, co a proč se děje, ale stát se to bohužel může, no. Já jsem v Podolí rodila o téměř 5 týdnů dřív (spontánně) a nemám jedinou výtku.
K miminku gratuluji!

Příspěvek upraven 02.08.19 v 18:24

marra2
Ukecaná baba ;) 2065 příspěvků 02.08.19 19:29

Nevím, jak dlouho ses po porodu. Možná tebou lomvcuji hormony a ještě si moc neumíš dát 1 a jedna dohromady. Rodit o měsíc dřív, není žádná hrůza. Pokud šlo o život dítě, chápu a naprosto souhlasím. Jistě máš lékařskou zprávu a v ní důvod napsaný.

JaninaS89
Zasloužilá kecalka 764 příspěvků 02.08.19 20:04

@summersun je to hlavně o lidech. kamarádka tam rodila před 3 roky s taky šíleným. Druhá si zas nemůže na Podolí stěžovat. @Russet pusu mám to je pravda, ale je těžký se s někým bavit když se člověk nedočká odpovědi. Ale především šlo o přístup a jednání sester. @Karleon je to možný že byl důvod, stačílo by ale aspoň malé vysvětlení, empatie kor když jsem nevěděla co se bude dít nebo co se dělo. @sediza ptala několikrát. Když ale bez odezvy. Vždy jsem se setkala jsem s tím, tě musím počkat až přijde nějaký doktor. @Astyna88 děkuji. Byla to zkušenost a vím že příště už ne. Ale přesně, nám doma malou zdravou rošťandu. @MichaelkaT děkuji. @kaiserin ale já nemám a nikdy jsem neměla pochodu krevních destiček. Jen mi vyšel špatně jeden test. @marra2 mám po porodu dost dlouho takže hormony se mnou nelomcuji. Budu se opakovat, jsem ráda za to že je malá zdravá. Pokud by ji šlo o život tak až si do mě řežou od hlavy až k patě, šlo hlavně o jednání a přístup.
Fw
Chápu že si po přečtení všichni řeknou proč jsem se doktorů nezeptal proč byl dělán císař. Věřte, že nejsem debil který by v porodnici jen ležel a čekám až k němu někdo přijde a vše mi řekněme. Doktory jsem pořád žádala o vysvětlení, ale bohužel mi to nikdo nevysvětlil. Po bitvě je každý generál. Taky bych teď jednala jinak, ale když jsem vystrašená prvorodička, který nikdo nic neřekne tak se pak hold nestačíte divit. A hlavně já svou propouštěcí zprávu dostala až po 2 měsících od propuštění, trochu na ni zapomněli. Děkuji všem za jejich zprávy, už se nebudu vyjadřovat, jen bych se opakovala. :)

marra2
Ukecaná baba ;) 2065 příspěvků 02.08.19 20:50

@JaninaS89 Omlouvám se, z deníčku mi utkvelo hlavně to, že si neustále brečela. Takže chápu, že si možná pod vlivem psychiky vše stačila vnímat… Je tohp hodně, pro prvorodicku. Přečtu si ho ještě jednou :kytka:

Kocourhrzal
Stálice 84 příspěvků 03.08.19 04:50

Tak důvod k akutnímu císaři asi byl!!! :nevim: A tys po propuštění z nemocnice nedostala zprávu o porodu pro tvého gynekologa???Já jo, zprávu o rodicce, porodu a zprávu pro pediatra! A máš pusu, co se zeptat? Proc? To ja se ptám. Jinak gratuluji k holčičce, hlavně že všechny dopadlo dobře :hug:

rozumbrada
Extra třída :D 13803 příspěvků 03.08.19 07:42

Že ti neřekli nic před zákrokem, ma jednoduché vysvetleni - sestra neni k tomuto kompetentní, lékař uvidel tvé spatne výsledky, rozhodl o okamžité operaci a šel se zřejmě na sál umýt a prevlict. Fyzicky mohl být daleko od tvého pokoje, pak ještě cesta na sál, je možné, že i 10minut navíc by zvýšilo riziko poškození miminka. A nikdo nestojí o to, rodit mrtvé dítě.
To, jak probíhá komunikace, je vždy záležitost obou stran - zjednodušeně řečeno jsou typy pacientů, se kterými nemá smysl se bavit a pred akutní operaci to platí obzvlášť. Jestli myslíš, že ti císaře udělali jen tak z rozmaru, tak to svědčí o tvem ne příliš vysokém intelektu, promin. Ale i s takovými lidmi se dá komunikovat, ale jestli jsi k tomu i patologicky úzkostná (o tom svědčí tvůj dlouhý pláč po příjmu do nemocnice) a negativisticka - tak se snad dá jen popřát, aby ses pohybovala po nemocnicích co nejmíň, protože špatný pocit z komunikace asi budeš mivat vždy.

Daisy86
Stálice 57 příspěvků 03.08.19 09:02

@zakladatelka …"Prostě tohle je pro české porodnice (a nejen pro porodnice) typické - dr. je Bůh a musí se bez kompromisů poslouchat, jinak je zle. " Hele, nechápu proč z jedné osobní zkušenosti z porodnice se dopouštíš takové generalizace. Je škoda, že závěr těhotenství a porod neprobíhaly podle tvých představ, pokud máš pochybnosti, vyžádej si dokumentaci a někde to prokonzultuj. Taky si myslím, že kvůli syndromu bílého pláště se císař nedělal. Další fakt je ten, že v krizových situacích pacienti selektují realitu, často pak popírají, že jim někdo něco vysvětlovat a špatný průběh svého stavu svádějí na zdravotníky, jejich postupy a komunikaci…- osobní zkušenost. Každopádně Ti přeji, ať se přes to dostaneš a příště to probíhá bez komplikací.

Příspěvek upraven 03.08.19 v 09:03

K tomuto deníčku nelze přidat komentář.
Pro více informací napište SZ administrátorovi.