Nechci udělat rozhodnutí, kterého bych možná litovala

O životě
  • Jarča21
  • 07.07.13

Vždycky jsem si rozuměla s dětma, už jako malá. Věděla jsem jak na ně. Teta má holčičku, dneska už je to teda taky mladá slečna, ale pamatuju si ji jako malou. Mně bylo asi osm let, jí tak dva, tři roky. Strašně se styděla, když jsme k nim přišli s rodiči na návštěvu. Já jsem hned věděla, co mám dělat, aby si začala hrát a mluvit. Moje máma říká, že je to dar. Já sama jsem vždycky chtěla mít děti. Jedno už mám. Bude mu 14 měsíců a není to to tak dlouho, co jsem tu o něm psala deníček. O něm a mém životním partnerovi. Ted' jsem v situaci,kdy mám na výběr udělat něco nevratného. Váhám. Možná bych chtěla ještě jedno dítě. Tak za pět, šest let. Ale současně si nejsem jista,jestli to opravdu tolik chci. Není to tak silné jako když jsem opravdu chtěla první miminko.

Začnu svůj deníček tím, že nechci, aby mě někdo litoval, jen se chci podělit s vámi o svůj život. Život a můj boj s ním. Narodila jsem se v květnu 1990. Porod byl těžký a já se narodila s pupeční št'ůrou kolem krku prakticky přidušená. Musely mě oživovat. Od narození jsem byla často nemocná, věčně angíny, chřipky, 40-cítky horečky. S nástupem do školky se můj zdravotní stav o nic nelepšil, spíš naopak. Stačilo, když byl ve školce někdo nachlazený a já to hned chytla taky, ovšem z horším průběhem.

Měla jsem starší obvodní lékařku, která mě měla v péči od narození do 18-cti. Všichni by si mysleli, že čím starší lékař, tim víc zkušeností. Tady tomu ale tak nebylo. Pokaždé, když mě máma s tátou vezli k doktorce, at' už v kočárku nebo mě nesli na zádech, protože řidič autobusu řekl, že kočárek nevezme, paní doktorka řešila každou mojí nemoc, nachlazení, ATB těma hnusnýma modrýma kapkama do nosu. Určitě je někdo znáte. K častým chřipkám, angínám se přidaly záněty středouší, nosohltanu. Paní doktorka si se mnou už nevěděla rady. Poslala mě teda i s kartou do nemocnice na ORL.

Tam seděl mladý doktor, který musel mít sotva po škole. Vzal si mojí tučnou kartu a listoval a četl prodělané choroby. Bylo mi tehdy asi 10 let. Po přečtení se podíval na mojí mámu stojící u mě a řekl, jestli se někdo někdy zajímal o to, že jsem z celého roka jen dva měsíce zdravá? Vyšetřil mi krk, uši, hrtan, nosohltan, udělal stěr z mandlí, poslal do laboratoře a ještě poslal na RTG VDN (vedlejších dutin nosních). Po týdnu byly výsledky z laboratoře - Zlatý stafilokok na krčních mandlích. Léčba pokračovala všelijakými zábaly krku, inhalací bioparoxu. „Díky“ častému marodění jsem hodně meškala ve škole.

Nemohla jsem sportovat, nic. Jednou jsme jelI se školou do školy v přírodě. Máma s tátou mě pustit kvůli nemoci nechtěli, báli se, že se mi přitíží, protože stavy byly jako na houpačce. Jeden den všechno v pořádku a druhý den horečky, zvracení, oteklý krk, ale já i přesto chtěla…rodiče mě vzali před odjezdem k obvodní lékařce, aby řekla svůj názor, popřípadně mi vysvětlila, proč není dobrý jet s ostatními. Doktorka si mě prohlídla, všechno bylo momentálně stabilní. Tak mi řekla, že už jsem dost velká, at' se rozhodnu sama. Já řekla, že chci jet. A co myslíte, jak to dopadlo…z celý 14ti denní školy v přírodě mám jen ve vzpomínce asi čtyři dny a zbytek na marodce.

Po příjezdu domů se můj stav už jen zhoršoval, tělo se stalo odolné proti ATB a všelijakým lékům, co do mě cpali doktoři od malička. Krční mandle, na kterých si „užívaly“ bacílky zvané Stafilokok neustále otékaly, až jsem měla jen pár milimetrovou škvírku na dýchání. Chybělo málo a dvě mandle by se „spojily“ v jednu a hrozilo udušení! Na kontrole, která byla čím dál tím častější, se rozhodlo, že půjdou ven. Jen nechápu dodnes, proč mi je nevyndali tenkrát hned při určení Dg.

Bylo mi 11, mandle šly ven. Byla jsem ve 4. třídě ZŠ. Málem jsem propadla, ale všechno jsem se doučila v nemocnici za hospitalizace po operaci s paní učitelkou, která nás tam chodila učit. Tak jsem úspěšně udělala zkoušky a prošla dál. Uplynul ale rok a já ve svých 12ti letech onemocněla znovu. Už to ale nebyl stafilokok, kterého se dalo tak lehce zbavit, ale středně těžký typ epilepsie grand mall+petit mall. Je mi 23 let a epilepsii mám stále. Po hospitalizaci na epileptologické monitorovací jednotce v Praze na Homolce mi primář sdělil, že můj typ je nevyléčitelný a neoperovatelný.

Měla jsem sen, stát se vojákyní z povolání, někam to dotáhnout, ale tahle nemoc mi plány zničila. I přes verdikt jsem si zase tvrdohlavě stála za svým a čerstvě po 18. roce jela zkusit složit testy k armádě do vojenský nemocnice. Měla jsem být vojákem v aktivní záloze na pozici střelec-operátor, ikdyž jsem chtěla spíš lidem pomáhat jako voják civilní obrany a nebo medic, na výběr jsem tehdy neměla. Po škole jsem chěla jít k profesionálům. Zkoušky jsem ale neudělala a po pár týdnech mi z Prahy přišel dopis, nepřijata-dg. epilepsie.

Od tý doby už cíl nemám, už radši nic neplánuju, žiji tím, co je teď. Sen zůstal snem a je někde v hlavě až tam vzadu, kde je všechno, co si nechci připomínat. Od tý doby se změnilo moc. Přijala jsem fakt, že jsou věci, který prostě mít nemůžu. Přijala jsem to, že jsem nemocná a nevyléčí se to, jen zmírní léky. Dalšími léky, léky, kterým můžu říkat kamarádi, protože já a oni jsou jako mojí součástí života, známe se od narození:-(, bohužel. Ve svých asi 20ti letech jsem si vzala do hlavy, že chci alespoň dítě, rodinu. U toho jsem si ale vzpoměla na slova doktorky - vy s touhle nemocí a léčbou mít děti nesmíte.

Přišlo mi to jako hloupost. Po skoro půlročním snažení jsem otěhotněla v 21 letech, porodila krátce před 22. rokem syna Eliáše. Dneska je mi 23 let, nad dalším dítětem v nejbližší době neuvažujeme, ani to ted' nejde, protože užívám momentálně vysokou dávku antiepileptik a neuroložka mě varovala, že by případný plod měl momentálně až 12 VVV. Ale i tak jako by se výjímečně dít nic nemohlo, děje se. Opět. Nechala jsem si tři měsíce po porodu dát nitroděložní tělísko. Doktorka mi ani na výběr nedala, prostě mi napsala ten jeden typ a neřekla nic víc, že jich je víc, třeba ze zlata, stříbra, dokonce i plastu pro ženy s nesnášenlivos­tí kovů.

Prostě napsala, řekla, až to dostanete, přijd'te na vložení. Tak já šla. Po vložení jsem začala trpět na časté záněty, bolesti v podbříšku, při prudším pohybu, záněty pánve atd. Tak jsem rozhodnutá jít na vyjmutí. Ale co bude dál? Když HA nesmím kvůli antiepileptikům a epilepsii jako takové, otěhotnět nechci, neumím si představit vidět jednou zase na monitoru nečekaně dítě a vědět, že musí pryč. Co by mělo za život s 12ti vadama, možná by ani nežilo. Bylo by pro mě těžko snesitelný jít na interrupci, když už jsem jednou pod srdcem dítě nosila, viděla na UTZ, cítila pohyby, slyšela tlukot srdce, na porodním sále slyšela pláč, po té i viděla jeho tvář. Nechci zůstat nechráněná.

Mám teď na výběr. Jít po vyjmutí tělíska na sterilizaci, kterou by mi udělali ze zdrav. důvodů. Ptala jsem se přítele, jestli chce mít ještě dítě. Třeba za 5-6 let. On že jo. Musela bych ale tak za 3 roky začít jezdit do Prahy na Homolku za doktorkou, která se specializuje na ženy s epilepsií plánující těhotenství, aby mi změnila léčbu, abych brala něco, co by plod nepoškodilo a užívat to tak ještě dva roky před otěhotněním, aby tělo vyplavilo kompletně stávající léky a nahradilo je novými neškodnými. A nebo pak je tu jetě jedna možnost a to ta, nechat si vyměnit tělísko za dražší kov, zlato nebo stříbro, když měď evidentně nesnášim. Kde je ale jistota, že se problém nebude opakovat? Sterilizace je nevratná a já, ikdyž teď třeba váhám, jestli dítě ještě někdy chci, nechci udělat rozhodnutí, kterého bych jednou mohla litovat.

Chlap může dítě udělat kdykoli, ale nám tikají hodiny. Po 30ti už bych nechtěla. Tak jestli někdy, tak v těch 28-29ti. Později ani dřív ne.

Hodnotilo 11 lidí. Score 3.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Minervak  07.07.13 00:24

Kondom?

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 07.07.13 00:58

Urcite něco casem vymyslite, co bude pro tebe nejlepší, zazila sis teda dost nemoci a nedivim se ti, ze vahas. :hug: :hug:.
Dulezite je, ze mas zdravého syna a ikdyby mel byt sam, je dulezite, ze ty budes zdrava s tolika praskama by jsem také neriskovala, ale je mozne, ze někdo kdo tuto nemoc ma a ti poradi lepe nez ja, preji moc a moc stesti a hlavne zdravi :kytka: :kytka: :kytka: :kytka:

 
fiiiha
Ukecaná baba ;) 1017 příspěvků 07.07.13 06:27

Kondom je první, co mě napadá. Proč hned uvažovat o sterilizaci?

 
janina3110
Ukecaná baba ;) 1606 příspěvků 07.07.13 08:34

Taky mě napadl jako první kondom. Přerušovaná soulož nemá smysl. Aspoň dle mého.

 
fabka2
Povídálka 19 příspěvků 07.07.13 09:42

Držím pěsti :-)

 
Bessi
Kecalka 156 příspěvků 07.07.13 10:03

Já si nechala sterilizaci a teď toho hluboce lituji. Dokonce uvažuji o minimálce. Tohle si opravdu hodně rozmysli, ať toho nelituješ jako já. :hug:

 
ynax
Extra třída :D 13109 příspěvků 07.07.13 10:08

Podle mého je sterilizace ve tvém věku nešťastné řešení. Byla jsi někdy u jiných doktorů ohledně tvé epilepsie? Já mám kamarádku, má epilepsii od dětství, nesmí řídit auto a má 3 děti. Ovšem nevím, jakou přesně má diagnózu. Já být tebou, tak mimčo ještě zkusím - však ti vlastně řekli, že to jde, jen se musí vyčistit tělo od léků.

 
Granda
Ukecaná baba ;) 2435 příspěvků 07.07.13 10:21

Já osobně v tvé situaci, bych si nechala dítě teď, a pak klidně sterilizaci. Nebo vysadit HA (já ji neberu skoro celý život a v pohodě) a kombinovat kondom a pharmatex (v plodné dny). a úplně v pohodě. neviděla bych v tom nic složitého!

 
Grainee
Zasloužilá kecalka 517 příspěvků 07.07.13 10:43

No, můžu říct, že to teda nemáš nijak jednoduché a není co závidět..promiň. Každopádně mě teda taky napadl hned kondom, přerušovanou soulož bych nezkoušela, díky ní jsem teď těhotná a taky jsem o to úplně nestála. V září mi bude 24 a měla jsem úplně jiné plány..takže je to risk. Být na Tvém místě bych se ale opravdu poradila s někým, kdo trpí epilepsií, myslím, že ten Ti poradí nejlíp. Jinak držím pěsti. Věř mi, že vím, jak těžké je rozhododvání (bez ohledu na nemoc). Na druhou stranu máš zdravého syna a to je nejdůležitější. A on potřebuje zdravou mámu..

 
petrikaaa
Ukecaná baba ;) 1457 příspěvků 07.07.13 10:58

Na sterilizaci bych tedy rozhodně nešla, to raději investuj do toho lepšího tělíska a nebo jak už tady holky psali tak prostě si budete muset dávat pozor a používat třeba ty kondomy.

 
trpaslinka
Extra třída :D 11682 příspěvků 07.07.13 11:35

Kondom, pripadne v kombinaci sledovani plodnych a neplodnych dnu a nebo jeste lepe. My 5 let uspesne praktikovali prerusovanou souloz. Zadne hormony, cizi teliska v tele atd. A pokud si chces byt uplne jista, tak kombinace kondom, neplodne dny + prerusovana souloz (coz uz je fakt extrem, kdyz partner stejne vyvrcholi do kondomu), to fakt uz musi mit 100% ucinnost. Na sterilizaci bych urcite nesla. Nereknu po 3,4 ci 5 detech. Ale po jednom?
Moc Ti preju, aby se se Ti zdravotni stav vyrazne zlepsil a Tvuj nejvetsi problem byl, jestli Tve dalsi je nevrle z hladu ci ze zoubku :hug:

Příspěvek upraven 07.07.13 v 11:37

 
Jarča21  07.07.13 11:39

@Jáňour Kondom nám už párkrát selhal a to i s mim ex v mích čerstvích 15.cti:-( to by rodiče nebyly nadšený mít doma ještě tenkrát těhotnou základoškolačku. Takže na ně nespoléhám. Pak jsem akorát při každym styku byla nervozní, aby to zas „neprasklo“.

 
Jarča21  07.07.13 11:40

@Bessi Děkuji :hug:

 
Jarča21  07.07.13 11:43

@ynax spíš je to o tom si to všechno dobře naplánovat už minimálně tři roky před početím, protože mi musí nahradit léky jinýma neškodnýma a oták¨zkou je, jestli by to sedělo. Mož¨hlo by mi to vyvolávat víc záchvatů a musela bych se vrátit k původní léčbě, ovšem pro početí dítěte nevhodné. Byla jsem u hodně neurologů, minimálně u pěti z toho jich většina byla z Prahy.

 
Jarča21  07.07.13 11:44

@Granda jak jsem psala, ted' mít dítě nemůžu. Beru vysokou dávku Antiepileptik u čeho hrozí 100% minimálně 12 vývojových vad způsobených dosavadní léčbou. Jestli někdy, tak nejdřív za tři roky po změně léčby a pokud bude sedět.

 
Jarča21  07.07.13 11:46

@Grainee a vidíš, my do tý doby než bylo tělísko to řešily přerušovanou, protože kondomy selhávaly a otěhotněla jsem až když jsme mimčo chtěly a to jsme se ještě 4 měsice dřely:-D

 
Jarča21  07.07.13 11:48

@trpaslinka Děkuji moc :kytka: :hug:

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1943 příspěvků 07.07.13 13:23

Jarčo a zkoušela jsi reflexní terapii? Vím, že již zemřelý léčitel pan ing. Janča krom bylinek zkoumal i ji a sepsal hodně knih, má i několik žáků, mrkni na net. Třeba i Patakyovi jsou dobří…Cokoliv zkus, ta chemie se určitě dá nahradit!!!

 
Jarča21  07.07.13 13:46

@Petullka82 určitě,jak jinak se léčily třeba pralidi.Taky tenkrát žádný léky neměly a při zánětech zubů žvejkaly třeba mátu :-) nebo hřebíček

 
Granda
Ukecaná baba ;) 2435 příspěvků 07.07.13 16:35

@Jarča21 dobře, tak bych začla na tom pracovat teď, ne za x let. začla bych měnit léčbu a pod.

 
anonymV  07.07.13 19:08

…mimo článek… Jarčo, co jsi měla z českého jazyka? být tvoje učitelka tak tě nechám rupnout!! ty chyby se nedají přehlédnout :zed:

 
Ercaa
Kecalka 397 příspěvků 07.07.13 19:27

AnonymV : To myslíš opravdu vážně?? Nevěděla jsem, že jsme na základce :zed: :zed: :zed:

 
Jarča21  07.07.13 20:04

@Ercaa Děkuji za zastání. Z českýho jsem měla trojku, občas čtyřku, jak jsem psala, taky jsem hodně ve škole zameškala, takže je možný že mam nedostatky. A ze školy už taky nějákej pátek jsem a nemůžu si pamatovat všechno, krom toho mam dis poruchy jak v ČJ, tak v MAT a mam známou, která dokáže napsat ve větě o čtyřech slovech čtyři chyby, takže to spíš jí bych nechala propadnout. A tohle není diskuze o chybách v češtině, ale o životě.

Příspěvek upraven 07.07.13 v 20:20

 
Jarča21  07.07.13 20:07

@Granda ted' to nejde, protože bych po ubrání dávky nebo změně léčby začala mít silnější záchvaty, který jsem měla hned po porodu, protože jsem něco nabrala a měla jsem dávku léků vypočítanou na 64 kg, který jse mměla před otěhotněním. Někdo se musí starat o malýho, ještě je na mě závislej, na mojí pomoci, kdo by mu utíral zadek, kdyby to semnou „švihlo“ a já byla celej den mimo provoz. :nevim:

 
aspagi
Kelišová 5836 příspěvků 07.07.13 21:21

Ahoj vsechny nitrodelozni teliska neboli iud obsahuji med a to i stribrna a i zlata vim to protoze jsem kdysi prodavala gynekolgum zdravotnicky material jinak jedina plastova iud jsou mireny s hormony a ty nesmis uzivat zadne hormony? Existujou i ochrany ktere nevstrebavaji hormony pres jatra napr nuvaring ci naplaste ale jinak metaky napada kondom nebo cipky pred sexem daji se volne koupit v lekarne bez receptu. Jinak co se tyce iud tak stribrne jsou dezinfekcni a protizanetlive i kdyz obsahuji med jsou vhodne prave pro tyto pripady jestli chces napis mi sz a dam ti tel. do spolecnosti kde jej koupis levneji nez od sveho gynekologa

 
Jarča21  07.07.13 23:28

@aspagi Ahoj, určitě budu ráda za kontakt, taky jsem zjistila od dr. že všechny IUD mají měd'.Ale myslim si že s příměsí jiného dražšíh kovu bych to mohla snášet líp (snad) :zed:.Nebo pak i to plastový, ale to nevim jestli je tak učinný jako IUD s kovem. Neuroložka tvrdí žádnou HA. Takže ani náplasti ani injekce nic.Asi ani IUD Mirena :nevim:.Kromě toho já se bojim toho, co by to se mnou udělalo, ty hormony. Měla jsem kamarádku a ta když HA začala brát, prodělala ve svých 15-cti dva infarkty, strašně po ní přibrala, změnila se jí plet' atd. Stejně nakonec nechtěně otěhotněla a v 16-cti porodila kluka cs. protože normálně rodit nemohla z důvodu oslabení srdce po infarktech.Mam na HA svuj názor, stejně tak jako na kondom, který párkrát selhaly a to pak byly nervy, když jsem v 15-cti čekala jestli to dostanu jak mam.Ale ani IUD není 100% co si budem povídat. Já ho mam sice rok a krom tý nesnášenlivosti si nemůžu na nic stěžovat, myslim si že účel plní jak má. Jinak bych už zase byla v očekávání 8o. Jestli že je IUD se stříbrem víc dezinfekční a protizánětlivé, pošli mi ten kontakt, budu ráda :-) :kytka: já co jsem si našla, tak na stránkách eurogin a pak goldlily většina je do 1000kč nebo do 2000kč. Nevim jestli můj nový gynekolog bude mít IUD se stříbrem k dispozici a jestli bych ho tady sehnala, goldlily ani silverlily se ted' sem nedováží, ale koukala jsem že se dají na těch stránkách eurogine objednat.

Příspěvek upraven 07.07.13 v 23:32

 
Anonymní  08.07.13 01:16
Lenka

Ahojky,

na češtinu se vykašli, občas tu jsou rejpalky které sice češtinu umí ale základy slušného vychování jim chybí. K tématu sterilizaci nedoporučuji, přece jen jsi mladá a můžeš toho později litovat. Já byla zastánkyní že děti nechci bylo mi 20let, a dnes? mám krásnou dceru jsem 5 měsíců po porodu a silně uvažuji nad druhým dítkem, a to už je hodně let od mého předsevzetí:-) držím ti palečky at vše dopadne dobře :hug:

 
aspagi
Kelišová 5836 příspěvků 08.07.13 07:17

Ahoj goldlily a silverlily uz se opravdu sem nedovazi mela jsem tu cest s gedeonem neboli vyrobcem mluvit maji s cechama spatne zkusenosti :nevim: no a eurogin neboli spanele tak presne tyto iud prodava ma byvala firma a myslim ze co se stribra tyce vejdes se v pohode do 600kc plus nejaky ten peniz za zavedeni ale to proplaci pojistovna hele dneska zavolam bejvaly sefovy a zeptam se ji zda je maj na sklade ok? A pak ti poslu kontakt ale je tam balny a postovny tusim 150 kc :mrgreen:

 
Jarča21  08.07.13 11:43

@aspagi ok,jsi moc hodná že se mi snažíš pomoct, vážim si toho, děkuji moc :kytka: :hug: :)

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 08.07.13 13:33

4 roky používáme kondom a nemeli jsme ani jedinou nehodu.
Kondomy praskaji kdyz jsi sucha. Lubrikacni gel?

 
Jarča21  08.07.13 13:35

@Loki01 my měly teda i nehody i když jsem „suchá“ nebyla :-( a lubrig.gel mě pálí, i když použijem bez všelijakých vůní atd.:-( :zed: :zed: :zed: :roll: :?

 
Jarča21  08.07.13 13:42

Děkuji :kytka: :hug:

 
lucie.t
Závislačka 4992 příspěvků 09.07.13 08:31

:hug:
premyslela jsi o alternativni lecbe? Existuji diety, ktere dokazou epilepsii potlacit

 
Anonymní  09.07.13 10:06

@lucie.t Nezlob se, ale tohle mi zní jako kravina jasně dieta může pomoct v různých nemocech, ale epilepsie je neuro onemocnění(vím o čem mluvím máme v rodině)a rozhodně bych nevysazovala léky a myslím si že žádná dieta tě nezbaví epilepsie…jen stav po vysazení se zhorší. Spíše bych se pídila po jiných možnostech dostat se např do skupiny kde se zkouší nové léky(studie)atd…

 
Jarča21  09.07.13 14:56

@lucie.t dieta mi rozhodně od týhle nemoci nepomůže. Když se správně nenajim, můj mozek nemá dost energie, což může vyvolat ospalost, tudíš u mě epi zácvat, který se spouští únavou, ospalostí, vyčerpaností, stresem, takže musim jíst, neřikám že se cpu něčím co moje tělo zatěžuje a ani neřikám že si sem tam něco nezdravýho nedám, rozhodně se ale snažim jíst tak aby měl můj mozek dost všeho potřebnýho. Takže dieta nepřchází v úvahu. Zkoušela jsem max. bylinky, ale nic moc.

 
mismurka
Závislačka 2843 příspěvků 09.07.13 16:41

@Jarča21 Já bych zkusila přeci jen ještě to jiné tělísko, což asi stejně plánuješ a pak se uvidí dál. Kéž by Ti sedlo.
Jinak s epilepsií žádnou zkušenost nemám, takže bohužel víc neporadím.
Zkušenost mám jen s tím menším zlem (stafylokoky, streptokoky na mandlích)bojuji s nimi už 7 let, je mi věčně blbě, takže si dokážu představit, jak bylo ta léta Tobě.
Já se teda po těch 7 letech rozhodla na vytržení mandlí (je mi už 31)jsem objednaná na podzim a Ty jsi mě teď s vým příběhem trochu vyděsila. Už před lety mi doktor doporučoval vytrhnout mandle, ale já se dala na boj, přírodní medicínou, občas mi bylo i dobře, ale teď už to prostě nedávám, starám se o dvouletého synka a často jen přežívám, místo abych si ho užívala, strašně doufám, že mi operace pomůže a snad nezpůsobí možnost dalších horších nemocí na průdušky a tak.
Taky jsem se chtěla zeptat, jestli je Tvůj synek zdravej nebo jestli má také nějaké zdravotní problémy?

 
Jarča21  09.07.13 17:13

@mismurka Ahojky,tak vyděsit jsem nikoho rozhodně nechtěla, každopádně je dobře že ses rozhodla je dát pryč. těma „kokama“ je to běh na dlouhou trat'.Já nemít tu epilepsii, tak jsem od tý doby co mi je vyndaly v cajku :-) Nic to není, jen ti pár dní tak dva tři dny nepůjde moc mluvit, mě na to ale sestřičky dávaly zmrzku:-D a to bolest zmírnilo. Když zavzpomínám jaký to bylo druhý den po operaci, dá se to přirovnat k pořádný angíně nebo chřipce, a to se dá vydržet. Nejhorší to je podle mě ten den po operaci, protože ti teče krev, to ale vyplivneš do buničiny a nebo do misky. A pak stejně spíš, protože ještě působí narkoza, tak je ti to vcelku jedno. Já byla do týdne v pohodě. :palec: Tak se neboj! A určitě jdi. Jinak jsem po tom vyndání žádný potíže něják neměla. Sice se ti bude třeba hůř dýchat, když bude smog, nebo ti začne vadit kouření, což se po vyjmutí už ani nedoporučuje, protože mandle jsou jako filtr, bez nich jde všechen ten humus rovnou do plic, a taky budeš možná citlivější na různý pachy. Mě vadj hrozně von'avky a cigaretovej kouř. Problémy jsem mívala na jaře a na podzim, kdy se rychle mění počasí, chvíly je teplo jak na tričko a pak je zas zima jak na zimní bundu. Doporučuju mít v takový době něco na krku, nějáký šátek :-) astma mám, ale neví se jestli z alergie nebo proto že nejsou mandle. Bydlely jsme rok ve městě a dostala jsem ho po porodu. Ted' jsme na vesnici a všechno je zase ok. Synek je až na rozštěp močové trubice (penilní hypospádie) zdravej.Asi má tuhej kořínek po tat'kovi :-) naštěstí. ;) S tim rozštěpem nás čeká plastická operace, úprava. Prý se na ní musí i několikrát za život, jak penis roste, ale já doufám že na ni půjde jen jednou a víckrát ne!!!Naštěstí má jeden z těch nejlehčích typů rozštěpů a já můžu být ráda, že nemá třeba rozštěp patra nebo rtu nebo páteře, co hrozilo kvůli lékům co jsem musela brát na epi v těhu. Držim palce, at' operace dopadne, ničeho se neboj, to ti nepomůže, těš se až si budeš moct zase života užívat naplno se svou rodinkou a né s hrstí léků po ránu, inhalátorem, horečkama, bolestí v krku a všim možnym co je s léčbou „koků“ spojený :hug: :kytka:

 
jitka4242  09.07.13 23:38
antikoncepce

Poradim ti antikoncepci jakou pouzivame mi.

plodne dny:
kondom a prerusovana souloz - je to sice opruz ale uz nam jeden praskl i kdyz jsem byla dost vlkha

neplodne dny:

  • jen kondom at si muzeme uzit i konec
  • nebo pesar a spermicid a prerusovana souloz at zazijeme i sebe a ne jen gumu

celkove je to hodne spolehlive a navic i levne pesar je jednorazovy nakup spermicid z lekarny
je za cca sto a vydrzi snad rok a certifikovane kondomi ve nelkem baleni se na netu daji sehnad
uz od tri kc za kus

 
mismurka
Závislačka 2843 příspěvků 10.07.13 00:14

@Jarča21 já nemyslela vyděšení jako z té operace a s tím bolestmi spojené, to ne, spíš mě vyděsilo to, že po tak dlouhých létech trápení s krkem, Tě pak přepadla ta epilepsie. Jsem to špatně napsala. Ale před lety mi taky kdosi radil, abych si ty mandle nechala právě proto, že slouží jako takový filtr a abych na tom po vytrhnutí nebyla ještě hůř a teď jsi psala, o té epilepsii, tak jsem se nějak zhrozila.
Jinak operace a bolesti se tak nějak nebojím, jsem na bolest tak trochu už zvyklá a mám i vysoký práh bolesti, tak to je to nejmenší, hlavně, aby to vyřešilo můj problém a já si pak mohla toho života už užívat naplno, jak píšeš. Přála bych to i Tobě, ale Ty už to mít bezstarostné už asni nebudeš, když je ta epilepsie neléčitelná :(

 
lucie.t
Závislačka 4992 příspěvků 10.07.13 08:11

@Jarča21 no prave, musis se spravne najist. ta dieta se jmenuje ketogenni.
http://www.rozhlas.cz/…kry--1019687 prvni co na me gooogle hodil
http://is.muni.cz/…ta_xtkwt.pdf bakalarska prace studentky lekarske fakulty, to by snad mohlo byt verohodne, urcite najdes vic info, kdyz budes chtit.
Jedna mamina, tady na emiminu, ma dceru s epilepsii a diky teto diete ji zachvaty vymizely.

 
Jarča21  10.07.13 10:37

@mismurka Víš já si na život s ní už zvykla, musela jsem.Taky jsem si myslela že jsem největší chudák, když mi ji diagnostikovaly.Ale když jsem přijela na první pozorování do Prahy do Motola a viděla tam na chodbě rodiče holčičky, který bylo asi 6 let a nikdy se neprobudila…její táta ji nosil v náruší a holčičpa spala…teprve pak jsem si uvědomila, že žádnej chudák nejsem a jsou i horší věci! Rakovina, nádory, nemoci srdce…Je důležitý na to nemyslet, jinak je to horší. Nemyslet a užívat si každýho dne:-) u mě je epilepsie geneticky podmíněná, takže jsem jí zdědila. Máme ji v rodině jako genetickou zátěž na stranu ženskýho pohlaví, takže si myslim, že tebe se epilepsie určitě týkat nebude :-) Přišlo to pubertou, ne po vyjmutí mandlí. Musíš to brát tak, když si je necháš, budeš brát pořád léky, ty zatěžují tvoje tělo, když je necháš vyndat, bude všechno relativně v pořádku. Kamarádka je taky nemá a je v pohodě. :* ty budeš určitě taky! Já jsem ráda za to co mám. Žiju tak jak žiju, podařilo se nám mít dítě, zdraví, mám bezva chlapa, jen to druhý by to časem chtělo a sterilizace v 23 letech se mi zdá opravdu moc!

 
mismurka
Závislačka 2843 příspěvků 10.07.13 23:07

@Jarča21 jj, já si tohle všechno taky moc dobře uvědomuji a života si nesmírně vážím, jen je to tedy někdy velmi těžké, když mám denně šílené bolesti hlavy, které jsou spojeny právě od toho krku.
Jinak jestli se teda rozhodneš vyzkoušet nějaké to jiné tělísko, co Ti tady někdo doporučoval, byla bys tak hodná a pak mě třeba do SZ informovala, jestli Ti to sedlo? Možná to jednou budu též potřebovat ;) Díky

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32331 příspěvků 12.07.13 09:18

Kondom + spermicid
ale do EPI poradny bych se nechala poslat hnedka, jestli mas tezkou refrakterni epilepsii a potrebujes opravdu vysoke davky, pripadne kombinaci leku. Zalezi i na typu epilepsie.

 
Jůlinka T.
Závislačka 4961 příspěvků 12.07.13 13:05

Ahoj jak časté máš záchvaty. Mám sice taky epi, ale záchvaty teď nemám. Měla jsem je v těhotenství a po narození všech kluků tak jeden za 2 roky. Zaplaťbůh. Taky by mě zajímalo jak žiješ, skrz mimi a záchvaty. Vždycky jsem měla a mám strach, že sebou švihnu zrovna, když bude malej se mnou. Mívám je po ránu, když jsem nevyspaná, vystreslá a celkově je toho až moc.Tak si dávám majzla.Ale zrovna nedávno jsem se probudila a úplně jako stav PO, takže už asi jeden proběhl. Když jsem byla na základce, mendle mi trhali dvakrát, epi jsem zjistila v 16-ti. K vojákům jsem šla a pak skončila. Myslím, že osudy jsou nevyzpytatelné :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:Jinak co se týče sexu, po třech dětech tu sterilku mám a nikdy jsem nic nebrala, vždy jen přerušovaně a děti byly žádoucí, tělísko jsem měla a museli mi ho vytáhnout i s vejcovodem.

Příspěvek upraven 12.07.13 v 13:06

 
Jarča21  12.07.13 13:49

@mismurka promin' za delší odepsání, ale dřív jsem se sem nedostala. Vím jak ti je, je to hrozný. A přeju ti, aby tvoje zdravotní potíže po operaci na dobro odešly! :hug: skrz tělísko tě budu urščitě informovat, uložím si tě, pokud souhlasíš, protože to bude tak za měsíc, tak abych si vzpoměla že se ti mám ozvat.Ve středu jdu k novému ženskému dr.,protože současná dr. byla naposled neochotná a nepříjemná. A ženskou jako dr. už nechci. Málokterý co mě vyšetřovaly byly dobrý! Určitě dám vědět :kytka: ;)

 
Jarča21  12.07.13 14:22

@Jůlinka T. Ahoj :mavam: mam epilepsii typu Grand Mall a Petit Mall (sec.) geneticky podmíněná idiopatická rozstroušená, to znamená že si nejsou jistý příčinou proč jí mám a rozstroušená je, když máš v mozku víc epileptických ložisek, než jen třeba jedno či dvěkterý se daj ještě operovat. Takže u mě operace nejde. Poslední Grand Mall jsem měla v roce 010 na airsoftu, spaly jsme v lese ve sntanu, hrály celej den až do svýtání, a k ránu v půl 9 to přišlo, pak jsem se vzbudila v pročůraných maskáčích, neschopná chůze, kluci z týmu se o mě staraly, ale dala jsem se rychle dohromaly dvůli nin, bylo mi trapně. Prej jsem u toho řvala jako kdyby mě něco bolelo.Od tý doby GM nebyl jen PM (sekundové) Vtěhotenství jsem je mívala taky a dost často, neuroložka mě varovala hlavně před GM, že by to byl prej průšvih.20.5.012 jsem měla ráno auru, protože už jsem přenášela, nabrala 30 kilo, špatně se mi spalo, takže jsem se nevyspala.Jely jsme do porodnice, k normálnímu porodu to vůbec nebylo, tak jsem šla pod diazepamem ležet na gyn. I když jsem mohla rodit vzhledem k epi normálně, nakonec jse m"rodila" císařem. Syn se narodil 21.5.012 v 11:04am. Minulý týden byl na první preventivní kontrole na neuro, vč. EEG, všechno je v pořádku. Jak to zvládám s dítětem a s epi? Musim! Nemyslim na to, snažim se bejt odpočatá a v klidu, snaží se mi pomoct rodina a přítel, když tu je. Pracuje ted' v cizině a domů jezdí po třech týdnech na čtyři dny. U mě se záchvaty spouštějí stresem, nevyspalostí, hladověním, vedrem, přehřátím organismu, před porodem to bylo i menstruací, v prostorech kde je málo kyslíku a dusno - přecpaný autobusy v létě, když mam v létě zavřený okno do pokoje a v noci vydýchám vzduch atd. Naučila jsem se to něják ovládat, prostě poznám včas kdy to na mě jde, když nejsem zrovna doma, kde to řešim poměrně drasticky - ledovou sprchou, tak si někde ve městě řeknu že to bude dobrý a snažim se myslet na něco jinýho, pro všechny případy nosim na ruce náramek 112 Epilepsi (dá se objednat na netu),kdyby to se mnou někde švihlo, aby lidi okolo si nemyslely, že jsem sjetá, jak to tak bejvá, bohůžel.

 
mismurka
Závislačka 2843 příspěvků 12.07.13 15:47

@Jarča21 jj určitě si mě ulož ;)
S tou doktorkou jsi udělala dobře, já taky ženskou vyměnila za chlapa a jsem opravdu spokojena, je velmi pečlivý.
Přeju, ať se Ti daří dobře :kytka:

 
Jůlinka T.
Závislačka 4961 příspěvků 12.07.13 15:53

Máš stejný spouštěče jak já. Když je někde vydýchanej vzduch, tak se mi začne motat šiška a bušit srdce, to se vždycky přesvědčuju, že to bude v pohodě. Po ránu si říkám, že mně se nemůže nic stát…asi to znáš.

 
Jarča21  12.07.13 21:32

@mismurka Tobě taky :hug: :kytka: určitě si vzpomenu a ozvu se jak mi to tělísko vymění

 
Jarča21  12.07.13 21:40

@Jůlinka T. já mám něco jako závrat' a to je aura, předzáchvatovytý stav. Znám to dobře. Já si řikám že jsou horší věci. Tohle se dá aspon' zmírnit lékama. Hlavně když jsou zdraví děti a nemaj to taky. Nesla bych hůř než nějáký odmítnutí k armádě to, že můj syn by chtěl něco dělat a oni by mu řekly - máte epilepsii, takže máte smůlu! Žádnej řidičák, nechtěly by ho vzít teba na nějákej sport…kdo si dneska vezme na tričko epileptika…přitom epileptický záchvat může dostat i absolutně zdravý člověk. Můj přtel ho taky asi 3× měl, ale neví o tom, nic si nepamatoval. Vždycky jsme spaly a on se najednou začal třást a pak se vzbudl a nebylo mu rozumět ani slovo, byl dezorientovaný atd. K dr. nechtěl a už je to docela dlouho, co se to stalo naposled. Měl v tu dobu stres a fyzicky náročnou práci. Možná to bylo s toho. Doufám. Ale kdyby se to někdy ještě opakovalo, jako že si přeju aby ne - DOTÁHNU HO I KDYB NECHTĚL SEBEVÍC! :pocitac:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama