Reklama

Něco málo ke kojení, antikoncepci a porodu císařským řezem

Ostatní
  • emimino
  • 15.11.01

Jak kojit dítě, které neumí pít z prsu, kdy se upraví bříško po porodu a kdy mít další dítě po císařském řezu a jak bránit případnému nechtěnému početí

Vážení dobrí poradcovia
Možno je naša otázka príliš skorá, ale chceme Vás poprosiť o 2 rady.

1.otázka
Pred troma mesiacmi sa nám narodil syn. Keďže sa nevedel sám prisať k prsníku, museli sme ho kŕmiť z fľaše cumlíkom. Manželka mu odstriekavala mlieko a koncom druhého mesiaca sme pre nedostatok mlieka museli prejsť na umelé. Stále mu ešte odstriekava, ale je to už len tak pár ml za deň.
Chceli by sme prejsť naspäť k prsníku, keďže už by sa mal vedieť prisať. Teraz asi dva dni ho skúšame pred každým kŕmením prikladať k prsníku. Ak sa nenaučí sať, možno aspoň možno podporí tvorbu mliečka.
Teraz k otázke. Je nejaká vyskúšaná technika, alebo odporúčaný spôsob, ako ho znova naučiť sať z prsníka?

2.otázka
Je síce trošku protichodná voči našej snahe priviesť syna k satiu z prsníka. Tehotenstvo bolo rizikové (placenta previa). Syn sa narodil cisárskym rezom, a rana bola dosť veľká. Keďže pôrod musel byť vykonaný rýchle v záujme zachovania života manželky, zdá sa nám, že lekári nie celkom správne uložili v jej tele všetky orgány. Má totiž ešte stále trošku bruško.

Teraz k otázke. Kedy by sme mohli mať ďalšie dieťatko po cisárskom reze, aby sme nemohli ohroziť život manželky, matky a ani nevhodne ovplyvniť vývoj dieťatka?

A ďalšia podotázka. Ako predchádzať prípadnému skorému otehotneniu, keď sa manželke ešte neobnovil cyklus a neuznávame abortívnu antikoncepciu ani prezervatív.
Za Vaše odpovede vopred ďakujeme.
Matúš a Dušana

*Ahoj,
je určitě škoda, že se miminko nenaučilo sát z prsu a že jste začali dávat mléko z láhve. Největší šance, že se miminko naučí správně sát je právě krátce po narození, čím déle je krmeno z láhve, tím horší je pro něj naučit se správně pít z prsu. Řešením by pro vás snad mohlo být kojení přes klobouček (lze koupit v lékárně) - právě on je určen ke kojení dětí, které neumí sát z prsu a které byly krmeny z láhve. Bude to ale asi chtít dosti trpělivosti a také budete muset asi postupovat velmi pomalu.

Tělo ženy je během těhotenství vystaveno velké zátěži a to zejména v oblasti bříška. Svaly a vazy povolují, kůže se natahuje. Mnoho žen má větší bříško ještě dlouho po porodu (řada z nich neustále vypadá jak v pátém měsíci). Vše se časem upraví, možná bude muset žena začít cvičit břišní svaly, aby se opět zpevnily a bříško bylo zase ploché jako dřív. Určitě ale nedošlo ke špatnému uložení orgánů zpět do těla - já sama jsem rodila přirozenou cestou a bříško bylo také dosti veliké, zmenšovat se začalo až po zahájení cvičení.

Pokud se týče poslední otázky - raději se zeptejte gynekologa - čas, po který je dobré počkat s dalším těhotenstvím ovlivňuje i zdravotní stav ženy a ten zná nejlépe ošetřující lékař. On také určitě poradí manželce, jak předčasnému početí zabránit (ochrana také závisí na tom, zda pacientka kojí a jak dlouho chce kojit).

Šárka*


Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama