Nejhorší zážitek, nejkrásnější výsledek

Porod

Váhala jsem, zda mám taky napsat deníček, jelikož by měl být spíše pro mamči, které už rodily. Ale po přečtení některých deníčku jsem se rozhodla taky vše na rovinu napsat jako ostatní, co to měly dost podobné. Jak to vše bylo a nejen ty růžové chvilky...

Já měla těhotenství bez velkých obtíži, kromě pálení žáhy a častého močení vše v pořádku. Po 30. tt jsem se začala otvírat, ale bolesti nebo jiné problémy žádné. Termín jsme měli jen jeden a stále stejný 24.12. Chlapeček.

Celé těhotenství jsem se, oproti mým kamarádkám, které byly taky těhotné, porodu vůbec nebála. Žádné kurzy, eMimino jsem nestudovala, vůbec nic. Když jsem byla venku mezi x maminami, tak jsem si řekla, že když to zvládlo milion žen, takže to zvládnu bez problému taky. Naivní… :)

Na váze jsem přibrala cca 9 kg a pracovala až do porodu. Přítel pracoval se mnou, byli jsme spolu celé dny. Jednou ráno odjel cca 20 km na poradu a já zůstala sama doma. Dopoledne mě ale začalo lehce pobolívat břicho, jako bych měl dostat ms. Jinak nic, ale i tak jsem se zalekla, co to je? Byla jsem 38+0. Tak jsem raději zavolala na gynekologii. Tam mi řekli, že pokud jsem otevřená tak dlouho, tak ať jdu buďto k němu na prohlídku nebo do porodnice.

Díky tomu, že přítel nebyl výjmečně doma a do porodnice to byl kopec, i když stejně daleko jako na gynekologii, raději jsem šla ke svému do ambulance. Po cestě, 5 minut pěšky k němu, mě to trochu ty bolesti zesílily. Přišla jsem, vyšetřil mě vnitřně, řekl, že rodím a zavolal mi záchranku. Ta mě odvezla na příjem. Stále nic tak hrozného, ale teď ten „super přístup a postup“. Žila jsem v představě, asi jako když jsem viděla porod v tv filmech a podobně, takže šok nastal příjezdem do porodnice.

Sanitáři mě dovedli na příjem, kde mě nechali na chodbě mezi lidmi v čekárně. Podotýkám, že byla narvaná přímo a bolesti začaly dost velké. Ani sedět jsem nemohla. Začala jsem hodně i brečet. Lidi kolem koukali, proč jsem na chodbě a ne vevnitř. N bylo to šílenéééé.

„Tak pojďte,“ ozvalo se. Doktorka mě vyšetřila, já trochu kňourala. „Co se děje, to Vás tak bolí???“ To jsem myslela, že se asi neudržím. „Ano, bolí.“
„No dnes to určitě nebude, jste otevřená (už přesně nevím kolik řekla) ale cca 3 cm.“

Tak jsem si řekla ok, bydlím naproti nemocnice přes cestu, tak to nějak budu muset zvládnout. :-( V tu chvíli přišla sestra, že pokoj mám ale připravený. Doktorka řekla, že teda zůstanu, zda budu chtít případně epidurál. Nevěděla jsem.

„OK, ještě máte na rozhodnutí čas.“ Bylo okolo jedné hodiny. Psala jsem příteli, že už jsem v porodnici. Dorazil brzo.

Šla jsem do vyšetřovací místnosti, tam jsem se svlékla do eráru a začali mi točit monitor. A ty dotazy - rodné číslo manžela a další super věci… Bolesti byly velké. Jakmile dotazování a monitor skončil, odvedli mě na sál.

Tam už byl přítel, PA mě uložila do postele, nic neřekla a odešla. Jsem netušila, že mi nikdo nic neřekne, nechá mě tam jak kus hadru a zmizí. Ty bolesti byly v kuse celou dobu a dost šíííílené. Nějaký balon, sprcha či procházky absolutně nepřicházely k úvahu. Zazvonila jsem na sestru, že mám velké bolesti, co bude. Nikdo mi nic neřekl a sestra zase odešla. Za chvíli jsem zvonila znova, že už to nemůžu vydžet. „A co jste jako čekala od porodu?“ a zase odešla.

Pak se přišlo na mě podívat pár lidi, stále jsem slyšela, že to ještě nebude. Píchli mi vodu, já celou dobu opravdu prořvala bolestmi. Neuvědomila jsem si snad ani, že rodím. Myslela jsem, že je to můj konec a že opravdu umírám. Prosila jsem o epidurál, na ten už byl nakonec pozdě. Nikdo z personálu mi neřekl žádný průběh, jak mám dýchat, prostě vůbec nic. Jen ať přestanu řvát, jinak přijdu o hlasivky. Pak si nějakou dobu přesně nepamatuji, vím, že jsem v kuse řvala. Záda bolely, poloha žádná nevyhovovala, vše hrozné. Přítel se snažil utěšovat a v tu chvíli jsem začala být fakt hnusná, že chudák musel jít na chodbu. Do teď si to ani nevybavuji, že jsem ho odehnala. :-(

Doktora jsem omylem kopla do žeber, gumovou postel celou prodrápala, sestra na mě řvala „K***a, už přestaňte ječet.“ To mi bylo nějak jedno v tu chvíli. Potom mě nastřihli, tlačili na bčicho a 17:45 byl malý venku.

Já totálně otočila, bolesti úúúplně vymmizely, neskutečná úleva. Pak už jen placenta, zašití a já brečela radosti. Všem se omlouvala za scény. To jsem dělat asi neměla, jelikož i oni měli mít trochu jiný přístup: empatie apod. Na zdrávce mě vždy učili především k pacientům pochopení, ne být vulgární, ignorující atd.

Přítel se přišel na malého podívat vyfotit. Mně syna nedali, jen z dálky ukázali, to taky nechápu proč… A bylo. Ta si vemte, že ve 12 hodin to začalo, ve 13 hodin mě málem doktorka poslala domů a 17:45 byl malý venku. 2800 g, 47 cm, 8.12.2009.

Do dnešního dne netuším, co je to kontrakce, natož jak často jsem je měla. Řekli mi, že takovou „zpěvačku“ tam ještě neměli. Byla jsem v druhém patře, zavřené okna a mamka stála venku a slyšela mě docela dost, takže celé oddělení muselo vše slyšet. Jediné, co jsem věděla, je to, že už nikdy rodit nebudu, že to bylo moc náročné.

Každý mi říkal, že mě to za měsíc, dva, tři, přejde. Uběhl jeden rok, dva a nepřešlo. Když jsem kolem sebe viděla projít těhulku, rozklepala jsem se, rozbrečela. To stejné porod v televizi - to jsem musel vždy přepnout. Nesla jsem to moc zle a ne a ne mě to přejít. Vždy jsem chtěla dvě děti. :-(

Loni v dubnu jsem nečekaně otěhotněla a byl to opravdu šok. Byla jsem ráda i nerada, ale to už nechám na příště. Tento měsíc mám mít druhý porod, mám šílené noci a dny, kdy jen vzpomenu nebo si jen představím, co bude. Čtu zde diskuze, deníky a trochu to i pomáhá. Až zde jsem se dozvěděla, že opravdu nejsem jediná „zpěvačka“, jak tvrdil doktor, a že v tom opravdu nejsem sama. Jen si teď nedovedu představit, co mě čeká, když jsem měla takový „rychlý“ porod…

Do dnes říkám Nejhorší zážitek, nejkrásnější výsledek! Malý oslavil 4 ročky minulý měsíc a už se na sestřičku moc těšíme. Už máme raději zabaleno, kdyby to přišlo o nějaký ten týden opět dříve. Raději jdu rodit jinam, aby mě z příjmu nevyhodili, jak by uslyšeli mé jméno či viděli dokumentaci. :-D A snad mi i PA i ostatní personál nenechají ležet a neutečou. Bylo to vše tak jiné, než si člověk představuje.

Snad to nebyl až tak nudný článek, ale všem rodičkám hodně sil. Ten porod za to stojí, za svou přecitlivělost holt nemohu, to se ovládat nedá.

Všem, co porodily bez problémů a bez větších bolesti, tiše závidím. Tentokrát si epidurál rozhodně dám, už mezi dveřmi budu hlásit. :-) Také si udělám porodní plán, o kterém jsem tehda neměla ani páru, a zkusím se více připravit hlavně psychicky.

Děkuji za přečtení. :-)

Hodnotilo 34 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek
 
Shayla5
Stálice 63 příspěvků 11.01.14 00:37

Při čtení se mi doslova tajil dech! Ale jsem moc ráda, že vše nakonec dobře dopadlo, že ty i syn jste zdraví a myslím, že jsi to zvládla skvěle :potlesk:. Já teda ještě nerodila, ale myslím, že je to paráda přivést na svět dítě i v takových bolestech a,,úžasném přístupu personálu" jak jsi psala. Doufám, že druhý porod bude mnohem příjemnější na vzpomínky a snad i na bolesti, přeji zdravíčko všem a držím palce ;) :potlesk:

 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 11.01.14 00:39

Brrr, musim rict, ze me z takovychto pribehu mrazi. doufam, ze za ctyri roky se mnohe zmenilo a druhy porod si uzijes prijemne.

Neuvazovalas o placenem doprovodu k porodu - o dule? Ja ji pri prvnim tehotenstvi navstevovala, nakonec sice u porodu nebyla, ale uklidnoval me i ten pocit, ze by tam se mnou pripadne byla, jako psychicka podpora, vi, jak ulevit, vi jak se citis a taky vi, na co mas pravo. Me ta moje dula skvele pripravila k porodu, nakonec mi tak pomohla, ze jsem si ji ani nevolala, byla jsem uplne v klidu :)

 
Michelangelo
Hvězda diskuse 50416 příspěvků 11.01.14 02:37

To je teda síla 8o, všechno začalo tím, že tě saniťáci nechali mezi lidma v čekárně 8o, připomíná mě to můj první porod za komunistů, absolutní nezájem a žádné informace. Měla jsem teda kliku v tom, že jsem neštvala sestřičky hlasovým projevem :mrgreen:,pže bych se styděla :mrgreen:,radši jsem „lámala tyče“ u postele a škrábala beztak už podrápanou zeď :mrgreen:,po tomto porodu jsem otěhotněla za 8 měsíců znovu a sny o porodu nabyly na intenzitě tím, že jsem se budila spocená a cítila jsem 10cm vysokou husí kůži :mrgreen:.Druhý porod trval od prasknutí vody doma v posteli do vystřelení!!! syna 1,5 hod. a stihla jsem akorát vylámat zuby u hřebenu :palec:, třetí porod jsem pojala tak, že jsem si tam přišla pro vytouženou holčičku :srdce: a každou kontrakcí jsem blíž tomu, mít ji v náručí. Chtěla jsem do vody, ale to jsem nakonec nestihla. Skákala jsem na balonu, poprvé můj porod nebyl jedna dlouhá kontrakce, ale střídaly se s pauzama, měla jsem u porodu švagrovou, velkou vizitu a mediky, kteří se koukali i na moje zašívání :zed: :mrgreen: a celou dobu mého pobytu před porodem (2,5 hod.), mě chodila kontrolovat sestřička. Na pokoj jsem odešla po svých a hned jsem šla do sprchy. Samozřejmě, že jsem v kontrakcích skuhrala, že chci jít na císař :mrgreen:,ale to jsem si ulevovala :mrgreen: Je to v hlavě, dej si do hlavy, že nejsi žádná srágora a nehodláš se tam zdržovat, pár hodin bolestí pro malou stojí za to a soustřeď se na dýchání. Při řvaní ho totiž nekontroluješ a zbytečně se vyčerpáváš. Přeji ti, aby jsi tento porod prožila úplně jinak, s pozitivní myslí a myšlenkou na to, že s každou bolestí si blíž svojí holčičce :kytka: :srdce: :hug:

Příspěvek upraven 11.01.14 v 02:38

 
myšák1187  11.01.14 05:44

No teda tak si myslím že ten zážitek ti hlavně způsobil personál porodnice, šlo trošku se vcítit, lépe komunikovat a takové trauma bys neměla. Jen pokud můžu kde že jsi to rodila?? Jen jako odstrašující příklad ostatním maminám kam opravdu nechodit. Opravdu chování personálu děs běs :zed: :zed:.
Věřím že druhý porod bude lepší a neodneseš si z něj takové trauma. Hodně zdravíčka tobě i maličké a držím palce abyste to zvládli v pohodě :hug: :kytka:

 
Elessar  11.01.14 08:10

Zlatej císař, zlatej císař! nikdy nebudu litovat :D a zvládla jsi to skvěle :kytka:

 
Mysii
Ukecaná baba ;) 1731 příspěvků 11.01.14 08:17

Mas muj opravdovy obdiv! Ja jsem mela tezky porod, dva dny kontrakci a zadne otevirani (vyvolavali mi ho)a musim rict, ze bez tech skvelych doktoru a sestricek bych to nezvladla a prave proto smekam pred tebou!

 
PetraPiranha
Ukecaná baba ;) 1138 příspěvků 11.01.14 08:28

Ja taky musela na konec cisarem ale to trpeni pred tim bylo dost na nic a navic hodinu pred nastupem na sal uz ke me nikoho nepustili :-( coz bylo nejvic na nic a celkova narkoza k tomu, kdy jsem prozvracela celou noc a a dalsí den. taakze maleho jsem si uzila az nasledujici den vecer :-)
ted v dubnu cekame druhe, tak uvidime jak to dopadne :-)
verim, ze v te jine porodnici budou mit lepsi pristup a ty si spatny zazitek nahradis. lepsim :-) hlavne abyste byli oba v poradku a pak uz je jen o case kdy si neprijemny zazitek nahradis hezkymi chvilkami s detmi :-)

 
kalafunka1
Stálice 76 příspěvků 11.01.14 08:28

Asi budu ošklivá, ale měla jsi úplně normální porod. Mnohé maminky by za daly kdo ví co za to, kdyby byl takový. Na druhý porod se pokus víc soustředit na miminko, než na sebe. Hodně to pomáhá. Asi máš nízký práh bolestivosti a strach z neznámého to hodně umocnil. Teď už víš do čeho jdeš, tak se trochu vzmuž a věř si.

 
Sue.Ellen
Ukecaná baba ;) 2383 příspěvků 11.01.14 08:29

A co dohodnout se na CS?

 
facetia
Ukecaná baba ;) 1919 příspěvků 11.01.14 08:29

:) teda gratuluju, u článku jsem trpěla s tebou…
a držím pěsti, ať to zvládneš levou zadní!!

já taky kvílela… mě to pomáhalo, nebo mi to aspoň přišlo:)))) sestra s doktorem mi taky říkali, ať jsem zticha, že se vyčerpávám:)jenže..

a to jsem si říkala jak budu silná:)) mě to odstupem času nepřijde tak hrozný, ale hrozný to bylo:)

držím pěsti :kytka:

 
belina46
Zasloužilá kecalka 681 příspěvků 11.01.14 08:34

Krásně napsané :palec:..muselo to být ale šílené, už jen ten začátek, jak Tě posadili mezi lidi 8o :cert:..jsi kabrňák, že jsi to zvládla! Citlivost má každý jinou, to holt neovlivníme..Přeji hodně štěstíčka a sil do dalšího porodu, teď už přece jen víš, jak všechno bude probíhat a o co si můžeš říci, na eMiminu se dá zjistit plno informací, - jsem vděčná, že jsem na něj narazila, protože jsem dnes taky o něco moudřejší, co se týče info u doktorů..drž se :* :srdce:

 
Lenule15
Ukecaná baba ;) 1701 příspěvků 11.01.14 08:44

Je mi líto, že jsi narazila na takový personál, asi bych po tomhle zážitku taky měla strach z dalšího porodu…já bych asi uvažovala nad tím, že bych si vybrala jinou porodnici ;-) tak držím palečky, at porodíš rychle a míň bolestivěji :hug:

 
Ali-Ali
Extra třída :D 11138 příspěvků 11.01.14 09:12

Docela mi to pripomina muj prvni porod. taky velmi rychly prubeh, zadne kontrakce, jenom jedna silena souvisla bolest k uplnemu zasileni. ja si nepamatuju skrz tu bolest nic - kdo tam byl, kolik lidi, jak dlouho to trvalo, proste nic. a skoncilo to akutnim CS pro pokles ozev.
myslela jsem, ze druhy porod musi byt lepsi. a houby… v podstate jsem u druheho pochopila, ze u prvniho se nic strasneho nedelo :roll:

 
evick2
Závislačka 3540 příspěvků 11.01.14 09:39

Já budu asi druhá ošklivá, ale ono se opravdu nedělo nic tak příšerného…
První chyba byla, že jsi si o porodu nic nezjistila. To, že tě vysypali v čekárně no a co vždyť si tě doktorka vzala. Jak sis mohla myslet, že tě pošle domů když jsi na 3cm a sama řekla, že rodíš?? Pokoj ti připravili, uložili tě s tím že to možná bude dlouhý tak co jsi čekala? že u tebe někdo bude neustále sedět a říkat co se děje?? Víš co by za to jiný maminky daly kdyby je někdo nechal v klídku? Pokud tě něco zajímalo měla jsi se ptát, nebo pak přítel.. ale podle toho co píšeš jsi jen křičela nebo brečela těžko pak něco vysvětlovat.
Neboj vím že porod bolí mám za sebou dva, jeden téměř bez zásahu a druhý s chemií takže taky pěkný…
Hlavní chyba prostě byla ve tvé neinformovanosti.
Ale abych nebyla ošklivá pořád, moc gratuluju k miminku a za chvíli k dalšímu a neboj ten druhej porod bývá snažší :) hlavně už víš co se děje. Jestli můžu poradit nenech si moc brzo píchat vodu protože to pak bolí milionkrát víc…

 
veve.m
Neúnavná pisatelka 19561 příspěvků 11.01.14 10:00

A to si vem že jsi rodla 5:45 hod. Já 14:45 :lol: prostě porod je šílený, ale než už nemít jiné dítě- mě to podruhé čeká v květnu a vím na milion procent, že budu mít epidural, poprvé mi ho nehtěli dát, moc by je to obtěžovalo :pocitac: teď jdu rodit jinam a všichni známí byli spokojení, tak snad to bude jiné a malý bude zdravý a ne přidušený a já ho budu moct hned po porodu držet v náručí :srdce:

 
nikina3
Zasloužilá kecalka 855 příspěvků 11.01.14 10:42

Prvně gratuluji k synkovi :kytka: ale..

tento deníček mi nepřijde fér pro prvorodičky. Tvůj popis odpovídá těm nehorším scénářům, přitom průběh jsi měla zcela průměrný a myslím že můžeš být ráda, že jsi tam nemusela ležet v kontrakcích 16 hodin jako mnohé z nás :mrgreen: Tvá bolest vyplývá z psychiky, přijde mi že jsi prostě nebyla připravená.. nemyslím si, že je nutností pročítat deníčky o porodu, ale něco málo by si měla každá nastávající maminka přečíst, aby věděla, co ji čeká. nechápu, proč se divíš, že ti malého nepřiložili, když sis o to ani neřekla - asi jsi o tom ani nevěděla.. co jsi čekala od návštěv sester? že za tebou budou běhat co 5 minut? Přístup personálu je podle všeho neprofesionální, tohle by si dovolit neměli k nikomu, ale každá mince má dvě strany. těžko říct, jak ve skutečnosti vnímalo okolí tebe. Do dalšího porodu přeji mnoho sil, hlavně psychických… Pro ostatní co ještě nerodili - nejdůležitější je si uvědomit, že každá bolest posouvá vaše dítě do cíle. nenechte se bolestí složit, však ona nebude trvat věčně ;) omlouvám se za drsnější vyjádření, ale tak to prostě cítím…

 
terezz
Ukecaná baba ;) 1039 příspěvků 11.01.14 10:47

Taky jsem po prvním porodu říkala, že už nikdy. Taky jsem zažila PA, co mi už naštvaňě říkala, ať tolik neřvu, že děsím ostatní rodičky.
Podruhé to bylo ale úplně jiné, úžasné. Porod rychlejší a hlavně začal doma a já si uvědomila, že rodím, a že to zvládnu.
Potřetí byl porod nejrychlejší, ale díky vyvolávačce jsem měla pořád pocit, že je něco špatně, že to takhle nemělo být.
Radím, zkus nastudovat vše, co se s tebou bude dít. A zkus si dodat důvěru, že to zvládneš. Myslím, že moje dva poslední porody byly dost podobné, bolely asi stejně, ale jeden jsem zvládla podstatně lépe, protože jsem si věřila a poslouchala svoje tělo.
A personálu se neboj, změnu k lepšímu jsem pocítila s každým porodem.
Držím palce.

 
petraa.z7
Generální žvanilka 24280 příspěvků 12 inzerátů 11.01.14 11:02

@nikina3 já jsem se naopak informovala dost pred porodem a myslim, že to prave byla chyba. Díte by po narození meli automaticky prilozit, zadny ze si o to rekne, chyba personalu. Dalsi chyba, nevysvetlili jí prubeh porodu, neinformovali a jeste byli vulgarní, mít takovy personal kolem sebe, byla bych z toho psychicky v pr a tudiz i bolesti vnimala vic nez normalne, je to normalni, takze se nedivim, ze to mela jako šileny porod a hlavne v ni uchovali tak sileny vzpominky, ze se nedivi, ze ma strah uz ted z druheho porodu.To ze jí i chteli poslat domu? no co to je za porodnici? tam uz by me nikdo nevidel :cert: Jinak souhlasim jak pises, ze kazda bolest posouva dite, na tohle jsem pulku porodu myslela taky, prd platny, jak jsem slysela, ze se neotviram, nic nepostupuje, zacla jsem vsechno intenzivneji vnimat a nakonec jsem stejne po celym dni skoncila na cisari a ta hodinka pred byla snad nejhorsi nez cely den. Psychika dela hodne, sama zvladnu kdejakou bolest i kdybych se otvirala, brala bych to jinak, ale staci jedna chyba (zasek-u me treba ze jsem se prestala otvirat) a psychika jde do haje chtě nechtě :roll:

 
Lenina87
Stálice 70 příspěvků 11.01.14 11:09

Teeda, pristup personalu hroznej :roll: taky jsem mela silenej porod a porad planuju, ze napisu denicek, ale rikam si, ze akorat vsecky vystrasim.. Stejne jako Ty, mam stejny pristup, dceri jsou 4 mesice a ja jsem presvedcena, ze uz nikdy rodit nechci a prala jsem si taky dve deti :oops: verim ale, ze tenhle porod bude o moc lepsi, drzim pesticky! A tesim se na dalsi denicek o tom, jaka to byla parada a o tom, ze bys klidne mela treti mimi :mrgreen: hodne stesti!

 
fenny
Závislačka 4916 příspěvků 11.01.14 11:09

Přidám se k těm ošklivým, on ten personál nemá nikde moc v oblibě tyhle hysterické zpěvačky, takže kromě změny porodnice zkus zapracovat hlavně na svém přístupu. Byla jsem na pokoji s jednou takovou, taky si pořád někoho volala a sestra jen se shovívavým úsměvem pokývala hlavou a odešla… tak si zavolala doktora a ten prohlásil, že porod bez bolesti prostě ještě neviděl :nevim: A myslím, že jsi měla spíš štěstí na hodně krátký porod - co by za to jiné daly :-) Držím palce na druhý pokus, ať ho zvládneš líp, přece jenom, už víš, do čeho jdeš :-)

 
janajelinkova9
Ukecaná baba ;) 1382 příspěvků 11.01.14 11:25

Ja si myslim, ze kdybys mela vic informaci, bylo by to jine. Teda min by to nebolelo, ale psychika dela hodne… Porod je masakr, co si budeme povidat :-). Kdyz se pripravis, vis co bude zhruba nasledovat a nektery veci se daji odmitnout nebo si vyzadat…

 
nikina3
Zasloužilá kecalka 855 příspěvků 11.01.14 11:40

@petraa.z7 mě taky nikdo neříkal co bude nebo nebude, ale od toho mám pusu tak jsem se na všechno ptala, i když jsem měla bolesti. a nesouhlasím že přikládání je automatické v každé porodnici. Např. ta naše se sice hájí, že to dělá, ale i tak jsem se jim v průběhu porodu několikrát připomenula, aby mi syna náhodou neodnesli.. stačí udělat tak málo..váš porod je zase úplně jiná kapitola, ale tohle císařem neskončilo, proto takový komentář.

 
Cuarentena
Echt Kelišová 8070 příspěvků 11.01.14 12:35

No, je pravda, že porod bolí hodně. A měla jsem pocit, že pokaždé víc, rodila jsem čtyřikrát, u prvního jsem ani nemukla, u druhého jsem to nevydržela a párkrát jsem si zakřičela ke konci, tak posledních pět minut, u třetího to bylo ale mnohem horší, i když jsem se snažila, musela jsem prostě řvát. No a u čtvrtého jsem byla skálopevně rozhodnutá, že prostě ani nemuknu. Ale nedala jsem to, prostě to bylo silnější než já, ta bolest mě zase úplně zaskočila. A to si myslím, že nejsem hysterka, ani náhodou, bolesti a menší nemoci prostě přecházím, ošetření u zubaře zvládám bez problémů včetně trhání osmičky.
Nevyčítala bych žádné matce, že si u porodu zařvala, protože z vlastní zkušenosti vím, že každý porod bolí jinak, bolí to hodně, ale ten první se dal vydržet.

 
Cricry
Kecalka 486 příspěvků 11.01.14 13:08

Tak upřímně se nedivím, že když si řvala na celé oddělení, byli z toho ostatní (třeba ostatní mámy) poněkud nervózní ;)

 
janička_opička
Ukecaná baba ;) 2432 příspěvků 11.01.14 13:10

Já měla o porodu hodně informací, ale bohužel doktorka dost podhodnotila situaci a velikost mého dítěte takže porod, který jsem si prožila bych nepřála ani svému největšímu nepříteli. Když pominu, že jsem rodila od úterý od 22.30 a porodila jsem ve čtvrtek v 15.45,pominu mou bolest, tak co mně tedy nejvíc vadilo, že ta dotyčná doktorka ohrozila život mého dítěte--- když řekli, že císař tak už to nešlo, protože malej byl už moc dole a přišly na řadu kleště které nechtěl nikdo dělat, takže sháněli někoho kdo by mi je udělal..paráda--- 6 lidí mi skákalo po břiše a nalomili mi žebra, špatně mě sešili tak mě znovu rozstřihli a znovu sešili, naštěstí syn je velikej bojovník a zvládnul to. narodil se s 5,83 kg a 56 cm..Přemýšlla jsem, že také napíšu deníček, ale už je to dlouho a nerada bych vyděsila prvorodičky, takže si ty detaily raději nechám pro sebe :)))..ted čekám druhé za kterým jsem měla také dlouhou cestu a na porod se těším a vím, že to opravdu stojí za to…:-)) a věřím, že druhý porod bude daleko lepší a také budu mít daleko zodpovědnějšího vedoucího lékaře u porodu:-) Ono kolikrát člověk může mít informací kolik chce, ale záleží prostě na koho v té porodnici narazíte:-)myslim, že jsem snad ani nekřičela páč nebyla síla:-)))))))))

Příspěvek upraven 11.01.14 v 13:11

 
hrnoulek
Zasloužilá kecalka 549 příspěvků 11.01.14 13:17

Tak to je děs, ale snažíš se připravit, a to je důležité - takže jak píšeš - porodní plán s sebou, dostatečnou podporu, co ti vydupe přiměřeně se chovající personál a hlavně dobře vybrat porodnici. jako vůbec si nemyslím, že jsi cíťa přecitlivělá, ostatní vědí prd, jak se cítíš, takže ti mají pomoct, když to potřebuješ a ne se na tebe vykašlat a být vulgární, jsi v právu, tak se neboj si svoje potřeby prosadit :-) já rodila celkem v pohodě a přesto to ke konci bolelo dost a svůj křik si pamatuju, ale dost mi to pomáhalo „prohlučet“ kontrakci, jako bych cítila, jak jde bolest s řevem pryč a malý ven ;-)
držím palce :kytka:

 
Azzii
Stálice 64 příspěvků 11.01.14 14:26

Přístup nemocničního personálu nebyl určitě ideální. Těžko ho ale soudit. Oni to s vámi taky neměli určitě snadné a ve vašem hysterickém rozpoložení z prožívané bolesti toho s vámi moc nesvedli. Podle popisu se jim ale ani moc nedivím. Sama jsem poprvé rodila téměř před 2 lety. Porod jsem měla mnohem delší než vy a bez bolesti se to taky neobešlo. Bolest jsem prožívala vnitřně a potichu a neřvala tam jako na lesy. Strašně mi na sále lezla na nervy jedna má uřvaná spolurodička. Lezla mi do mého soustředění na porod. Taky ji doktoři okřikovali, ať tolik neřve a taky to nepomáhalo :-) Každý to holt prožívá jinak. Každopádně blahopřeji ke zdravému chlapečkovi a držím palce, ať vše vy i malá ve zdraví a pohodě zvládnete! Epidural vřele doporučuji, neodrodí to za vás, ale aspoň na čas uleví a dá čas pro nabrání nových sil.

 
Kočičkaaaa
Zasloužilá kecalka 693 příspěvků 11.01.14 14:29

Uff tak teda me ceka prvni porod v dubnu… :D ted jsem si pomalu vyprala nejake obleceni pro maleho..at kdyby nahodou..mam rizikove, takze clovek nikdy nevii…planujeme jit se kouknout na jednorazovy kurz do nemocnice…
Jinak..taky si rikam porad dokola..ze to zvladlo tolik holek ze se to zvladne..ale co me ceka.to netusiim…strach mam..ale i strasnou radost z toho okamziku..
Porodni plan?? ten sepisovat radeji nebudu..nebo mi za to utrhnou hlavu :D takze porodum ZDAR!!! vsem rodickam drzim pestii :potlesk: :palec:

 
Luminex
Závislačka 3276 příspěvků 11.01.14 14:41

No promiň, ale co bych dala za takový krásný porod 8o Naprosto hladký průběh, nic nenormálního. Jediné co bylo hrozné byl přístup personálu, to bych z toho byla taky špatná to fakt jo, ale jinak? NO promiň, možná kdyby jsi trpěla 4 dny vyvolávaním, 12 hodin porodu bez otevírání, zkaženou plodovkou a nakonec akutním CS, tak by jsi asi mluvila jinak. A co si myslím o epiduralu, asi je to dobrá věc, já do něj po mé hrozné zkušenosti půjdu, ale po tvé zkušenosti bych ho fakt nepotřebovala.
Přeji ti hodně štěstí, ať máš zase takový krásný porod co jsi měla a rozhodně už dobrý přístup PA a doktorů ;) Ať jste zdravý.

 
martiska
Závislačka 2608 příspěvků 11.01.14 14:58

Teda, ten přístup někde je šílený. Já u prvního porodu zase šíleně :poblion: a celé jim to tam obhodila i pomůcky atd. A ještě jsem si říkala o hadr :mrgreen: Hodně mi i zabírala horká sprcha, ale u dcerky mi porod vyvolávali a to byl masakr, jedná velká dlouhá kontrakce, nebyla jsem ani schopna zavolat manželovi aby přijel, tak to k porodu nestihl, právě mě asistentka burcovala ať si zařvu, že se mi uleví, ale nešlo to.Tak dovedu pochopit, že každý to má jinak.Ale hlavně, že se malý v pořádku narodil a hodně síly u druhého porodu :D

 
atominnka
Generální žvanilka 21403 příspěvků 11.01.14 15:02

No… já nevím, z tvého popisu soudím, že personál nic moc, ale asi bůhví, jak to vnímali oni… a asi bylůa chyba si o porodu nic nezjistit… navíc si myslím, žes porod měla vcelku rychlý a vcelku i normální. i když je jasné, že každá vnímáme bolest jinak, já třeba radši budu rodit než si nechat vrtat zuby :lol:
já teda taky nechodila na kurzy, ale něco málo jsem načtené měla. porodní plán jsem taky neměla(u druhého už ano), epidural jsem nechtěla. první porod vyvolávaný, 25h neskutečných bolestí, ke konci jsem si trochu zařvala, pomáhalo mi to. druhý porod před 6ti týdny taky vyvolávaný plus mi píchali vodu, 12h bolestí ještě horších než u prvního, jest.li jsem křičela nevím, asi taky. ale byla jsem slušně mimo :mrgreen: mám tu někde i deníčky :think: ale už si pohrávám s myšlenkou na třetí dítko :lol: za ty dětičky to prostě stojí :srdce: :srdce: :srdce:
přeju, aby to napúodruhé bylo o moc lepší :hug:

 
Uživatel je onlinePudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 11.01.14 15:08

Ony ty rychleporody pry boli zase vice, proste dvoudenni bolest nakumulovana ve dvou hodinach - slysela jsem z vice sran.

Jinak teda podle popisu neshledavam pochybeni personalu, snad az na tu revem uz ohluchlou sestricku - mezi nami, ja bych taky na svoje deti rada nikdy nekricela, ale jecim na ne casto, ono vsechno se proste vydrzet neda - konkretne hlasite jeceni z blizka do usi je jedna z tech nesnesitelnych ve­ci.

Muzes si rict o epidural, ale neni jistota, ze ho dostanes, je spousta okolnosti, kdy to nejde. A ostatni analgetizace je pro srandu kralikum. Pokud mas panickou hruzu z bolesti, tak si radej domluv cisare - sezen si u psychiatra papir.

 
Cattus
Neúnavná pisatelka 17219 příspěvků 11.01.14 16:02

Psychika dělá hodně a občas není na škodu, něco si o tom porodu načíst. Můj první porod vypadal podobně, měla jsem z něj blok několik let. Časem jsem pochopila, že to byl úplně normální průběh, jen já byla absolutně nepřipravená.
Možná tě uklidní, když ti napíšu, že můj druhý porod byl pohodový, rychlý a téměř bezbolestný :kytka:

 
Míša85
Ukecaná baba ;) 1183 příspěvků 11.01.14 16:11

Já teda nevím, ale podle toho co čtu to byl opravdu rychlý a pohodový porod. Všechny nepříjemné pocity z personálu se mohly vyřešit tím, že jste si měla v porodnici udělat prohlídku a se vším se seznámit…jak s prostředím, tak s tím jak to tam probíhá atd.
Já měla před porodem kontrakce 26 hodin po 5ti minutách a jen díky dobré volbě porodnice jsme to oba s přítelem zvládli v klidu a v pohodě. Celou dobu byl u mě na přijímacím pokoji, sestřičky chodily neustále na kontroly, natáčely monitor ve dne v noci. Nosily mi teplé obklady na břicho a doktorka chodila co 2 hodiny vyšetřovat. Na sále jsem byla cca 45 minut a byla jsem tak hotová po těch 26 hodinách bolestí, že jsem neměla moc sílu tlačit, přesto nikdo na mě nikdy nezvýšil hlas, jen přítel na mě křičel, ať se snažím a ten to měl dovolené :jazyk:. Přeju vám druhý porod rozhodně pro vás snesitelnější a lepší výběr porodnice.

 
Cuarentena
Echt Kelišová 8070 příspěvků 11.01.14 16:39

@Pudloslava To o té větší bolesti u rychlého porodu si taky myslím. Já měla teda delší jen jeden porod, možná tak osm hodin od prvních bolestí. Ale těch prvních sedm hodin z toho vcelku nestálo za řeč, i když ke konci byly bolesti po minutě, až ta poslední hodina prakticky nepřetržité bolesti, kdy se člověk nemohl ani pořádně nadechnout.
U těch dalších porodů ty bolesti trvaly míň dlouho, ale byly silnější, mnohem silnější.

 
Cuarentena
Echt Kelišová 8070 příspěvků 11.01.14 16:41

Nakonec, nikdo do druhého nevidíme a někde jsem četla, že zdravotníci by měli hodnotit míru bolesti podle toho, jak ji pociťuje pacient. Takže pokud autorka píše, že to bylo peklo na zemi, tak jí to věřím.
Ještě tak by se to dalo srovnat s jinou bolestí, kterou většina lidí zná. Ale ne každý měl zlomenou nohu nebo ledvinovou koliku a tak. Četla jsem kdysi jednu studii, kde se tvrdilo, že v podstatě horší bolest než porod neexistuje.

 
Cuarentena
Echt Kelišová 8070 příspěvků 11.01.14 16:46

http://www.fitpregnancy.com/…t-labor-pain

Ještě odkaz na jeden článeček. Píše se tam mimo jiné, že porodní bolesti můžou být různě silné nejen u různých žen, ale i u různých porodů téže ženy (můžu potvrdit). Je ovlivněna mnoha faktory, silou stahování děložního svalstva, ale i tlakem na různé vnitřní orgány a na páteř atd. No a taky to, že schopnost snášet bolest je vrozená a pravděpodobně ji vůbec nemůžeme změnit. Podle popisu autorka trpí možná i posttraumatickou stresovou poruchou, určitě si zkusila hodně, i když některé hodnotíte její porod jako bezproblémový. To bych si nedovolila, protože pokud si nese takové následky, musela to být pro její psychiku opravdu darda.

 
Lynette
Echt Kelišová 7668 příspěvků 11.01.14 17:01

@Mysii Co to je za blábol? JAkýpak smekám? Ty znáš snad nějakou co nedokázala porodit? Vždy to dítě ven dostanou :roll: To není nic k obdivu.

Pisatelko nic ve zlém, ale přijdeš mi jako hysterka - kopnout doktora do žeber? To je trochu moc nemyslíš? Chápu, byl to první porod, nečekaná bolest při které ses nemohla ovládat - tím spíš bych ale u druhého porodu volila plánovaného císaře. Ne každý porod zvládne levou zadní, to ti nikdo nemůže mít za zlé ale fyzicky ublížit doktorovi u porodu? To už je opravdu přeháňka.
To víš, že porodní asistentka, která byla sama těhotná dostala od podobně hysterické rodičky takový kopanec do břicha, že ta z toho potratila? Přijde ti to v pořádku? Myslíš si že když ty rodíš, a když ty máš bolesti, tak se můžeš chovat jak chceš a je to odpustitelné?? To že rodíš a máš bolesti neznamená že se kolem tebe točí svět - lidi kolem tebe prostě trpí tvým dětinským sebestředným a hysterickým chováním. Vem si že kvůli takový hysterce by ti umřelo dítě - to bys to asi rázem viděla trochu jinak viď? Zkus si opravdu domluvit toho císaře - ušetříš sobě i okolí nepříjemné chvíle.

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 11.01.14 17:03

Jsi úplně normální jen personál se choval velmi neeticky. Nenech si napodruhé nic takového líbit. Preju hodne sil.

 
Suzuveverka
Závislačka 4934 příspěvků 11.01.14 17:32

Zvládla jsi to skvěle a zvládneš to i napodruhé ;-)

Při čtení mě docela mrazilo, taky čekám první dítko a zatím jsem nebojácná hrdinka… Takový zážitky mi jen potvrzujou, že doprovod duly u porodu nejsou vyhozené peníze.

 
drahomirka
Stálice 69 příspěvků 11.01.14 17:59

Čemu se divíš? Personal nemocnice s tebou potřebuje komunikovat a je třeba nějaká účelná spolupráce. A když jim tam někdo řve tak, že ho jde hodně slyše i venku přes zavřené okno, tak to promiň, ale to by po tobě zařvali asi všude… Já jsem taky v době nejhorší nebyla na doktora příjemná, ale rozhodně jsem tam nikoho nekopala. S tichým protestem jsem spolupracovala, protože jsem jim věřila a věděla, že oni vi co dělají a vidí co se dole děje…

 
rejžička
Kelišová 6159 příspěvků 11.01.14 18:15

Uff.. Upřímně si říkám, jestli jsi měla opravdu tak strašné bolesti nebo máš prostě snížený práh bolesti, proto jsi to „prožívala“ hůř. Neber to zle, prosím.
Ale naprosto chápu, že po takovémto zážitku se ti do dalšího porodu moc nechce. Nicméně já myslím, že už to bude ok, že průběh bude „normální“. :-) A jestli i teď budeš takhle trpět, tak aspoň víš, že to je tebou, že asi opravdu snížený práh bolesti..
Napadla mě kamarádka, ta měla poprvé pordo šílený, dávali jí i kyslík, omdlévala, museli ji přivázat.. Kvůli tomu nechtěla druhé dítě, odhodlala se až když šlo první do školy. A ok, druhý porod naprosto obvyklý, zvládla to v pohodě. Tak neboj, podruhé se horor neopakuje. :kytka:

 
DidierK
Kecalka 170 příspěvků 11.01.14 18:41

No a proč myslíš, že existují předporodní kurzy? Asi proto, že ti tam řeknou jak porod probíhá, jak máš dýchat, atd.

Já si myslím, že problém byl v tom, že si vůbec nevěděla do čeho jdeš a první bolesti tě tak rozhodili, že už vše ostatní bylo špatně. Nemyslím si, že PA je tam od toho, aby ti byla celou dobu po boku (mají i jiné rodičky) a když si něco chtěla vědět, tak ses měla zeptat. To, že porod bolí, no tak na to ti nic ani sestřičky neřeknou. Teď už si moudřejší, tak se spíš soustřeď na miminko než na sebe a neočekávej od porodu procházku růžovou zahradou.

 
macik33
Stálice 68 příspěvků 11.01.14 19:01

Musím souhlasit s tím, že porodní bolesti jsou u každé ženy jiné a každého porodu stejné ženy mohou být také jiné. Mluvím z vlastní zkušenosti. Druhé dítě jsem rodila před 2 týdny a zatímco u první dcery jsem jen pohekávala a sem tam zaskuhrala „au“, tak u druhé jsem řvala jak tur na celou nemocnici. A to jsem věděla, do čeho jdu a že to teda bylo náročný, ale žádný horor. Druhý porod jsem měla hodně rychlý, od příjezdu do porodnice se malá narodila do 3 hodin, ale poslední 1,5 hodinu jsem myslela, že opravdu bolestí umřu, tak šíleně bolestivé kontrakce jsem u prvního porodu nezažila. Ale personál to vzal skvěle, PA i doktor, říkali, ať si klidně řvu, že na to mám právo a že to chápou. I díky nim jsem porod zvládla, ale kdyby na mě byli hnusní, tak nevím, nevím…

 
kacato
Povídálka 19 příspěvků 11.01.14 19:17

Tak hlavně že ti dobře dopadlo a držím palečky ať je to tentokrát pohodovější ;)
ony ty předporodní kurzy nejsou k ničemu a troška přípravy je na místě ;)

 
wobludka
Extra třída :D 11486 příspěvků 11.01.14 19:26

Moje sestra měla dva naprosto identické porody, oba poměrně krátké (cca 5 hodin), bez komplikací, dítě na dvě zatlačení venku… Po prvním se půl roku budila v noci hrůzou. Nepomáhala naprosto žádná úlevová poloha ani na chvilku. U druhého si našla polohu (jedna z těch co u prvního nesnesla), v té si to přetrpěla a považuje to za těžkou pohodu. Shodly jsme se, že velkou roli v bolestivosti první doby porodní bude hrát poloha dítěte.

 
Mysii
Ukecaná baba ;) 1731 příspěvků 11.01.14 19:27

@Lynette Ten blábol si nechej dík

 
Michelle7777
Zasloužilá kecalka 684 příspěvků 11.01.14 19:33

@Lynette Myslíte, že to co jste napsala bylo nutné? Pokud jste si na této paní vykompenzovala své problémy, tak doufám, že se Vám alespoň ulevilo. Kde berete právo někoho takhle odsuzovat? Upřímnost je hezká věc, ale paní je před druhým porodem a z prvního porodu má trauma ( ač měla porod jakýkoliv) a vy jí takhle ještě vystresujete. :roll: :roll: :roll:

 
donaga  11.01.14 19:38

@Saroya Jak si nemá nechat nic líbit? Že tam na personál bude řvát? :mrgreen: Myslím, že i při tomto porodu řvala dost…
Spíš to chce se předem informovat o porodu, o možnostech porodnice, o možnostech rození všeobecně, mít tam někoho blízkého, kdo jí bude nápomocen, když jí bude nejhůř.
Ony i ty předporodní kurzy k nečemu jsou, ono když ti uprostřed silné bolesti říkají, že máš dýchat jinak, tak to mozek pobere hůř, než když je mu informace podávána v klidu.

 
Merule
Stálice 60 příspěvků 11.01.14 20:02

No, tak taky jsem z Tvého popisu porodu krapet rozpačitá.. Rodila jsem loni v květnu, porod trval 14 hodin, tlačení 2 a čtvrt hodiny, to jsem opravdu myslela, že umřu.. Bolestí jsem taky kvílela, ale bylo mi tak hloupě, že jsem se pořád omlouvala, že je tím obtěžuji, až už byli chudáci ze mně nešťastní, ať se pořád neomlouvám, že je to v pořádku.. Abych u tlačení zakřičela, o to mě vyloženě prosili, protože malej byl zaháklej o stydkou kost a nešel ven.. Taky mi skákali po břiše, zkoušeli všemožný nemožný, půl porodnice mělo ve mně ruku po loket, ale pořád jsem cítila respekt a že oni ví a musím být statečná, spolupracovat a nejančit.. Tak Ti přeji, ať je Tvůj druhý porod o mnoho lepší, buď statečná a vydrž :mavam:..

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama


Reklama