Nejlepší způsob porodu...??

Porod

Vím,že když jsem teprve možná na začátku té dlouhé pouti a možná to nedopadne a jsem teprve před ním,tak i přesto mě straší myšlenka,který porod je pro mě i pro toho drobečka ten nejlepší...

Tahle problematika mě zajímá už několik let,ačkoli je mi teprve dvacet. Přečetla jsem pár úžasných knížek jako dvě vydání Nielsena, Novou dobu porodní a tak…snad vám to něco říká:-)Jsem ráda,že i v Čechách došlo k posunu a tatínek u porodu se bere jako samozřejmost, dá se poměrně běžně rodit do vody nebo mají k dispozici míč, nenutí nás celé hodiny ležet a tak, přesto cítím,že určité mezery tu jsou. Neustále se mění můj názor na domácí porod a dospěla jsem k tomu,že by se měl povolit, ale měl by být k dovolání lékař a přítomná porodní asistentka…Připadne mi,že porodní asistentka je u nás docela neznámá profese,ač dříve to bývaly velmi vážené dámy,nyní to jsou spíš služky,nad které se povyšují i zdravotní sestry..ach jo.Myslím si,že porodní asistentka by měla být druhá nejdůležitější účastnice porodu - hned po matce. Za ní pak tatínek či jiná  blízká osůbka a pak až teprv lékař - a to jen v případě nutnosti. Porodní křeslo či jak se tomu říká,zcela jistě vymysleli muži,pro usnadnění práce sobě,ne maminkám!Matka má v poloze na zádech větší bolesti a i miminko je ohroženo…může se jí udělat zle a klidně i omdlít - u mě by to určitě bylo dost možné,proto „klasický“ porod zatrhávám rovnou. Určitě bych chtěla rodit s porodní asistentkou - ona má přece asistovat mě, ne asistovat doktorovi,není to žádná podřadná osoba,má přece kompetence vést porod - ale jen ten fyziologický - proto mi jako ideální řešení připadají porodní domy,kde by třeba mohl jeden lékař být,kdyby se něco stalo,ale kdyby bylo vše v pořádku,vůbec by u porodu nebyl.Pod pojmem porodní dům si vybavím příjemné domácké prostředí,ne nepříjemnou nemocnici. Avšak připadne mi,že u nás ještě dlouho nebude možné rodit v porodním domě a nechápu proč. Doufám tedy,že až dojde řada na mě,bude ve Vrchlabí vše v pořádku a místo.
Pořád mě ale trápí,která poloha je pro miminko nejlepší. Porodu do vody se trošku bojím,ačkoli si myslím,že je nejpřirozeněj­ší,protože nesnáším horkou vodu a ještě jsem nebyla schopná změřit,jak je mi příjemné 37 stupňů:-) Bohužel se obávám,že moc ne…Takže mě velmi zaujala porodní stolička, dítě padá hezky dolů,vůbec ne proti gravitaci jako v leže, snad by se mu to mohlo líbit…Jen nevím,jestli by se mi s ním chtělo pak vítat v sedě…Moc by mě zajímalo,co si o tom myslíte vy,jaké máte zkušenosti,do­poručení…jasně,že si přečtu vaše zkušenosti,ale proč se nezeptat přímo. A ještě jedna otázka na závěr,prosím,prosím - jak to bylo s porodními asistentkami u vašich porodů a jak se vám líbila jejich péče a chování?Mějte se hezky a držte mi palečky,ať mi to vyjde.Já vám všem přeji totéž!:-)

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Jituska
Zasloužilá kecalka 896 příspěvků 11.05.08 09:34

Ahoj Kometko,tak zase já,suchar a prudič:)nevím,jes­tli můžu nějak poradit,ale napíšu ti prostě svoje zkušenosti se dvěma porody.před prvním porodem jsem celých devět měsíců taky řešila-asistentku,Hon­za(manžel)u po­rodu ano-ne,kde rodit,jakou hudbu tam mít,jaký druh klystýru,bála jsem se nástřihu,chtěla rodit na stoličce…samozřejmě nechci shazovat tyhle představy a je jasné,že pro každou maminku je ten okamžik tak důležitý,že na něj chtějí mít hezké vzpomínky.ale realita je kolikrát jiná,záleží na tom,kolik zrovna maminek ten den rodí,na jaký natrefíte sestřičky-u prvního porodu jsem měla v Havlíčkově Brodě holčinu,co se zaučovala,a ta byla naprosto skvělá,strašně se snažila,byla pořád s náma-prvorodičama a fandila celou dobu.do vody jsem rodit nechtěla,když jsem si představila,jak mi po porodu vedle miminka bude všude okolo plavat krev,plodová voda a další sajrajty,tak jsem to okamžitě zamítla,i když teplá sprcha mi dělala moc dobře.O klystýr jsem si říkala celkem dlouho,nakonec mi ho „nestihly“dát,to je jediný,kvůli čemu jsem byla naštvaná.ze zkušenosti s druhého porodu s klystýrem doporučuju si ho vydyndat klidně i zbytečně-po něm se mi strašně rychle porod rozjel a šlo to pak ráz naráz.
během prvního porodu jsem měla křížové bolesti-ukrutnej zážitek,myslela jsem,že mi upadne půlka zad,jak to bolelo.na nějakou relax hudbu jsem neměla náladu,štval mě můj chlap,že si tam jen tak sedí,štvalo mě všechno…rodila jsem v moderním porodním křesle,který vypadalo jak vyšetřovací porodnický,napůl v sedoleže,byla jsem ráda,že to tak je,protože mi asistentka roztahovala hráz-byla jsem vděčná,že mě nastřihli,jinak bych se rozervala-nástřih jsem absolutně necítila a měla jsem pak pár stehů,který ani nebolely,protože jsem za ruku držela Barušku.Doktor měl při šití perfektní přístup a nedokážu si představit,jak by mi tam něco štrikoval na porodní stoličce.
Jinak míč během porodu byl skvělej,ale pak už jsem jen tiše trpěla a držela se čela postele,na provaz,kteý byl na prověšení jsem měla chuť v určitých okamžicích pověsit manžela-byla jsem ráda,že tam byl,byl mi neskutečnou oporou a sobecky musím říct,že jsem ráda,že to všechno viděl:)
U druhého porodu jsem rodila jinde,byla tam zkušená starší asistentka,která usoudila,že když je tam tatínek,tak už jí není potřeba a když jsem druhorodička,tak už všechno vím.Byla jsem vystrašená jako u prvního porodu,ale je fakt že jsem tolik neplašila.nedokážu si představit,že bych rodila doma-byla jsem na přístrojích a tam zjistili,že se mi miminko při stazích dusí-málem jsem rodila císařem.hnali mě na ultrazvuk a tam zkušené doktorka zjistila,že má Vojta obtočenou pupeční šňůru nějak špatně.vlastně pak je n stačilo během stahů neležet a rodila jsem přirozeně.
netroufla bych si ohrozit život toho drobečka tím,že chci mít z porodu hezkej zážitek já.je to podle mě sobecký.pro mě byly ostatní věci-jako druh klystýru,hudba nebo příjemná-nepříjemná porodní asistentka absolutně šumák,nejdůle­žitější pro mě bylo,že moje děti se narodily zdravé,že jsem je mohla mít hned u sebe,taky jsem byla ráda,že do půl hodiny jsme už zkoušeli kojit.fakt jsou pak ostatní pocity nedůležitý,stejně jsem vnímala spoustu věcí zostřeně a pod vlivem bolestí,takže jsem chvilkama nesnášela a zbožňovala svýho muže,tak stejně můžeš vnímat tu porodní asistentku.jo a druhej porod jsem měla klasicky vleže,dokonce jsem je prosila,aby mi přikurtovali nohy,abych se mohla při tlaku zapřít, a nějak větší rozdíl než v tom supermoderním křesílku jsem neviděla.tak nějak už jsem měla adrenalin a jiný na vrcholu a bylo mi jedno,co se se mnou děje,hlavně ať je to zamnou.Miminko už je v týhle fázi tak dole-v podstatě mezi nohama,že si myslím,že by špatně být nemělo.jo a takovej poznatek-tahle fáze už nebolí,jak to vypadá ve filmech,jak tam ty ženský ječí-tak ne bolestí,ale že je to strašnej tlak.
ničeho se neboj,moc to neřeš,je dobrý si vybrat dobrou porodnici podle zkušeností ostatních,ale nejdůležitější je,a moc ti přeju,aby se narodila zdravé mimíško:)
Jitka,Vojta a Bára

 
Gerberka
Závislačka 3065 příspěvků 11.05.08 10:51

Ahoj Kometko,
určitě se ti zde sejde spousta názorů a zkušeností - vlastních nebo přenesených. V hodně věcech souhlasím s Jituskou - hlavně s tím, že nejdůležitější je, aby se miminko narodilo bez komplikací a zdravé. Je pravda, že spoustu věcí prostě v té chvíli vnímá rodící maminka jinak - zastřeně, jakoby mlhavě si některé věci uvědomuje, záleží také na tom, kolik maminek v tu chvíli rodí atakdále. Já bych do porodu do vody ani doma nešla nikdy - dělalo mi i špatně, když jsem měla poslíčky, tak tzv. „relaxovat ve vaně s horkou vodou“ - prostě jsem to nesnesla. Dále záleží na tom, jak dlouho před samotným porodem už je maminka v nemocnici - já byla u prvního 24 hodin od odtoku vody (hrůza! - tak dlouho čekat!) a u druhého bylo mimčo na světě ani ne 2 hodiny po příjezdu do porodnice. Je to prostě moc faktorů, které ovlivňují samotnou situaci, vnímání porodu, každý porod je jiný.
Zaujalo mě, jak jsi psala o té porodní stoličce - já ji totiž vyzkoušela u druhého porodu, který byl celkem rychlý, ale nakonec jsem byla ráda, že jsem opět mohla zpátky do polohy pololeže. Asistentka mě chtěla na stoličce jenom vyšetřit, já si „přičapla“ a v tu chvíli myslela, že se zhroutím (myslím tím, že se jako převážím a spadnu) - musel mě držet manžel, jinak bych skončila na zemi. Navíc jsem se okamžitě začala omlouvat, že jsem se určitě po....., protože na té stoličce jsem cítila tak strašně ohromný tlak na konečník, že jsem vážně myslela, že jsem pod sebe udělala hromádku :-)). A oba - manžel i asistentka - na mě udiveně zírali a říkali, že jsem nic „neudělala“ a já jim vůbec nevěřila - ono totiž, na té stoličce skrzevá to břicho si člověk dolů nevidí…Ale určitě ta poloha v dřepu je dobrá pro prostup hlavičky, to ano. Potom jsem se vrátila zpět na lůžko a za chvíli byl na světě.  
Gerberka

 
pralinka
Ukecaná baba ;) 1311 příspěvků 11.05.08 20:27

Ahoj,

souhlasím s holkama,opravdu nemá cenu si dělat nějaké velké plány dopředu, představy jsou jedna věc a realita druhá.
Navíc coby prvorodička jsem vůbec netušila jak chci rodit,na čem,jaké pomůcky použít,co se jako vůbec bude dít. Předporodní kurs jsem měla absolvovaný a po pravdě mi byl na prd. Stejně jsem dýchala blbě atd. Žádný porodní plán jsem si tedy ani nepsala-radši. Jediné co jsem věděla byla porodnice(také Havlíčkův Brod),ale jen z toho důvodu,že bydlím nějakých 8km odtamtud.
První porod trval 10,5 hodiny a moc ráda na něj nevzpomínám, ne že by byl nějaký komplikovaný,ale ani pohodový. Myslím, že takový standart,prostě můj první porod. Hodně zdlouhavý,byla jsem unavená,mezi kontrakcemi jsem usínala, nespolupracovala, zvracela. Holčička se narodila v pořádku, po nástřihu jsem si nesedla ještě 14 dní po propuštění z porodnice. Na personál při porodu si ale nemůžu ani v nejmenším stěžovat, vše naprosto profesionální,ale zároveň lidské.
Druhý porod mě děsil od té chvíle,co jsem objevila na testu dvě čárky. Měla jsem jediné přaní, „a´t je alespoň o polovinu kratší než ten první“,že přežiju tu bolest jsem už věděla. Opět jsem rodila v brodské porodnici.
Musím říct, že tento porod byl úžasný. Trval necelých pět hodin od první kontrakce a 40 min od příchodu na porodní pokoj. Bez nástřihu, věděla jsem najednou jak dýchat,co je mi příjemné a co ne. Nerodila jsem ani na porodním křesle,jen na posteli. prostě paráda.

V podstatě je ale fuk,jaký ten porod je,záleží je n na tom,aby miminko bylo zdravé.

Radka, Karolinka 2r a Danielka 3m.

 
Žužla
Nováček 5 příspěvků 12.05.08 13:40

Ahojky, teď jsem si přečetla komentáře k tomuto článku a musím říct - KONEČNĚ! Konečně tu jsou maminy, které neřeší, jestli dostanou klystýr nebo ne, jestli je tam dole vyholí atd atd… Absolutně souhlasím s tím, co už je tady napsáno. Nejdůležitější je to, aby bylo mimnko v pořádku a myslím si, že maminka trochu toho „nepohodlí“ přežije :-) Jediné, s čím fakt souhlasím, je tatínek u porodu - neuvěřitlná podpora a pomoc! Rodila jsem dvakrát v liberecké porodnici a ačkoliv jsem neslyšela moc lichotivé zprávy o tomto zařízení,co se týče přístupu k maminkám, vůbec jsem neuvažovala, že bych s odteklou plodovou vodou nebo rozjetými kontrakcemi jela někam jinam. Navíc je v Liberci výborně zařízené oddělení pro novorozeňata, pokud se něco semele, takže pro mě bylo v danou chvíli nejdůležitější, že jsem věděla, že tam prcek bude mít tu nejlepší péči, pokud by se něco stalo. Naštěstí to všechno bylo v pohodě - no, první porod 8 hodin, pak na porodním křesle - ideální poloha pololeže-polosedě, i když mám pocit, že už jsem moc nevnímala a moc si toho nepamatuju, druhý porod 4 hodiny, ukrutné křížové bolesti, ale sprcha byla super! Při obou porodech mě chodila komtrolovat asistentka a na samotný porod jsem tam měla paní doktorku. Nebránila jsem se žádným prostředkům, které by mi pomohly urychlit porod, jen epidurál jsem nechtěla, vpichu do míchy se nějak bojím… Nemůžu říct, že by porod byl něco úžasného, to až když je po tom a ty už máš toho drobečka u sebe. Nejdůležitější pro mě je, že mám dva zdravé kluky! Pokud se někdy rozhodnu pro třetí mimčo, nebudu řešit alternativní porod, budu zase rodit „normálně“. Držím pěsti, ať všechno dobře dopadne! Lucka

 
papajda
Povídálka 11 příspěvků 12.05.08 15:09

holky, napsaly jste mi z duše! Taky realita byla úplně jiná a porod probíhal úplně podle svých vlastních pravidel, se mnou a mými snovými představami to nemělo nic společného. Rodila jsem v porodnici po 4 dnech krutých bolestí, až mi nakonec praskla voda, pak jsem ještě dostala oxytocin a teprve pak nastalo tóčo…míč mi moc nepomáhal, ve vaně jsem nemohla vydržet, takže jsem se několik hodin jenom opírala o nějaký stolek a dýchala na „pejska“. Asistentky a sestry nic moc, takový studený čumáky, ale doktor úžasný! Pak to šlo už rychle…pár kontrakcí a malý byl na světě. Ani jsem si neuvědomila, že rodím vleže na klasický koze v nějakým kumbálu, protože na jediném porodním sále nebylo místo…
K porodům doma jsem velmi skeptická, neumím si představit, že by miminko mělo problém a já se na něj dívala a nemohla mu pomoct. Právě proto jsou nemocnice se vším tím nepohodlím a rutinou skvělé - ve chvíli kdy rodíte, tak tam kolem stojí lidi, kteří můžou pomoct mamince i dítěti… a to je to hlavní! Proto bych nebrala ani porodní dům, pokud by hned za zdí nebylo dětské oddělení s lékaři a sestrami schopnými zachránit dítě, kdyby se něco dělo.
Taky nechápu ženy, které tak strašně protestujou proti nemocnicím a neustále řeší, jak je narušená jejich intimita a nevímco…osobně se vzdám veškerého pohodlí a krásného prožitku, jen když to dopadne dobře!

 
terrid
Nováček 4 příspěvky 12.05.08 16:36

Kometko, ackoliv tady zkusenejsi pisou, ze bys mela „prehlizet“ tu trochu nepohodli a rodit tak jak si to preje lekar v porodnici…ze tu chvilu to vydrzis a ze dulezite je zdrave dite. Me za par dni ceka prvni porod, vetsinu tehotenstvi jsem prozila mimo CR a celou dobu jsem resila,  asi stejne jako Ty, jak rodit tady v CR.
Muj nazor je, ze asi nejlepsi pristup je byt flexilni…muzes si vybrat porodnici, kde Ti dovoli rodit na stolicce - ta je opravdu fajn v tom, ze gravitace pomaha mimcu prochazet porodnima cestama. Souhlasim s tim, ze tlak na konecnik je pomerne znacny a ze muzes mit pocit, ze neudrzis obsah strev, ale personal by mel byt v tomhle diskretni a pokud by se tak stalo, nemel by Ti nic dat najevo. Samozrejmne se muze stat, ze nakonec pri porodu samotnem zjistis, ze stolicka Ti nevyhovuje a ze bys radeji klasiku ci polohu na vsech ctyrech atp. Neboj se zmenit sve plany…
Co se tyce nastrihu jak tady nekdo psal…ono, pokud se prehnane nespecha a netlaci prilis brzy je dost casu, aby se udelal prostor. Pokud by porod vedla porodni asistentka a ne lekar asi by byla vetsi sance, ze nebude potreba nastrihu a ani siti po te. Tady bych poradila nespechat.
Ja osobne jsem se rozhodla, ze si do porodnice s sebou vezmu soukr porodni asistentku, sice nema zadne pravo zasahovat do porodu v porodnici, ale muzes se rozhodnout byt doma co nejdele. U prvorodicky muzes byt doma az do te doby nez jsi otevrena na 8cm a i pak mas jeste hodne casu. Samozrejmne, ze porodni asistentka je stebou doma dokud nezavelis smer porodnice, samozrejmne ze ona te celou dobu sleduje a pokud by se ji neco nezdalo, tak se presunejete do porodnice drive. Zadna z komplikaci o kterych se pise ci mluvi se neobjevi ve vterine, ale davaji o sobe vedet dost dopredu, takze je vzdy cas.
Porod doma je povoleny a take pokud chces muzes si najmout porodni asistentku, pokud jde neco zle okamzite se jede do porodnice. Kriteria kdy muzes rodit doma jsou hodne prisna. A take je nutne pamatovat, ze doma muzes pouzit jako ulevu od bolesti jen relaxaci ci sprchu, zadny epidural ci petidin ci jine opiaty doma nedostanes.
Souhlasim s tema co rodily, ze puvodni predstavy o porodu se ve finale dost lisi, ale presto by ses nemela vzdavat toho, ze chces aby porod byl Tvuj den. Nenech si vnutit cizi predstavy a ze musis neco skousknout a „prezit“.
Hezky den

 
Gerberka
Závislačka 3065 příspěvků 12.05.08 16:38

Žuźlo, Papajdo /> absolutně do puntíku s vámi souhlasím. Jenom jsem zapoměla připsat všechno to, co popisujete :-)): taky jsem neřešila klystýr, holení, porodní plány, tzv. „nepohodlí“, narušení intimity…vůbec mě to nenapadlo. Jediné, co jsem moc chtěla a přála si, tak byl manžel u porodu - a to se mi splnilo - díky za to, že je to možné!! Je to velká podpora a pomoc.
Dokonce u druhého porodu, když si asistentka chystala nůžky, tak jsem jí sama říkala, že jestli nazná, tak ať mě klidně nastřihne, aby to šlo lépe, když to pomůže mimču na svět! Ale ona viděla, že to není potřeba, tak jsem rodila druhé bez nástřihu (u prvního jsem nástřih už měla). Na personál ani přístup sester a doktorů si nemůžu stěžovat (Milosrdných bratří v Brně), někdo byl skvělý, někdo neutrální…, mně hlavně šlo, aby bylo o mimčo dobře postaráno a aby bylo v pořádku. Ono asi jde taky o to, že každé mamince vyhovuje něco jiného - já jsem třeba nesnesla tu vanu s horkou vodou - čili porod do vody u mě vůbec ne! Sprcha byla dobrá u prvního u křížových bolestí, ale naložit se do vody, to vůbec ne. Takže každé vyhovuje asi něco jiného.
Gerberka

 
papajda
Povídálka 11 příspěvků 12.05.08 20:11

Terrid,
je to úplně přirozené, že každá žena by chtěla mít z porodu jenom ty nejhezčí zážitky. Jenom drobnost - není to jen den s velkým D pro rodičku, ale především pro dítě. A to by mělo mít bez diskuse co nejlepší přístup k adekvátní lékařské péči, kterou v našich podmínkách může poskytnout jedině nemocnice…
Mít vlastní asistentku je ale určitě moc fajn, je hrozně dobré mít vedle sebe někoho, kdo ví co a jak. Navíc být co nejdéle doma je taky určitě skvělé. U mě např. možnost zůstat co nejdéle doma byla úplně absurdní, protože jsem měla do porodnice 35 km po neuvěřitelných silnicích a porod v příkopu u silnice jsem rozhodně nechtěla riskovat. Každý to má holt jinak!
Přeju krásný porod nejlépe podle snů a představ a hlavně a především zdravé miminko!  

 
Žužla
Nováček 5 příspěvků 13.05.08 08:58

Ahojky, ještě jednou se hlásím. Chtěla jsem ještě k tomuto tématu napsat,že maminka mého manžela je porodní asistentka, která absolvovala všechny možné kurzy, stále se školí v péči o novorozence, především pak o nedonošence. Říkala mi, že má veškerá potřebná osvědčení, aby mohla pomáhat při porodech doma. Už ji i kolikrát prosili… Nikdy by do toho nešla!!! Přesně jak tu píšete. Člověk nikdy nemůže vědět, co se může stát, byť i na samém konci porodu. Moje nejlepší kamarádka rodila před rokem, celý porod jí chválili, jak to jde přesně podle učebnic, krásně se otevírala, všechno ok, narodila se jí krásná holčička. Ovšem těsně po porodu se jí neodloučila placenta, ona začala šíleně krvácet a musela okamžitě pod narkózu… Těžko říct, co by se stalo, kdyby rodila doma. Takhle je v pořádku. Doktoři vědí, co dělají a myslím, že nechtějí během porodu nikomu ublížit, jen pomoct.Nikdy se nedá 100% předpokládat, jak to bude probíhat…Dobré je mít po ruce odbornou pomoc:-)

 
MataP
Závislačka 2619 příspěvků 13.05.08 10:08

Ahojky,  

proste mi to neda a musim se taky vyjadrit, i kdyz uz se tri dny premlouvam, ze tu nebudu kazit diskuzi…  

Ja teda nesdilim nazor prispevku pod clankem, ze nejdulezitejsi je zdrave ditko a mama trochu nepohodli prezije. Ale tohle si musi kazd meminka cekatelka vyresit sama v sobe. Kazde vyhovuje neco jineho, kazda je jinak nastavena a jinak souzni se svym miminkem. Ja sama jsem se pres zkusenosti se tremi porody prokousala ruznymi zazitky od ditet priduseneho na snure a kriseneho az po neplanovany, ale presto uzasny porod doma.
Ale chci hlavne reagovat na clanek Kometky…
Kometko, co bych ti rozhodne doporucila, jestli jsi z Prahy a zajima te i trochu normalnost porodu tak Tyden respektu k porodu www.respektkporodu.cz . Je to tenhle tyden na Perstyne a myslim je tam dost zajimave tematiky. Muzes si vyzkouset i tu porodni stolicku ;-) Me osobne teda nejvic vyhovovala poloha ve stoje temer po celou 1.i 2. dobu porodni, nebo klek. Newjlip kdyz nad polohou nepremyslis a delas jen to co je ti prijemne. Mimco si samo rekne…
A pak podrobny a dukladny porodni plan. To si myslim, ze je zaklad. A jak jsem si overila, tak nejlip mit ho v nekolika kopiich a rozdavat na vsechny strany ;-) A uplne nejlip, kdyz ho predtim proberes s nejakou PA bud primo z te porodnice a nebo nejakou jinou, treba soukromou.
K tve posledni otazce o PA. Poprve jsem se s ni nestihla ani seznamit, dite se narodilo v tisni 30 min po prijezdu do porodnice. Podruhe byla PA dobra jen me vysetrila, natocila dalsi monitor a pak uz prdla voda a rodilo se, takze si jen nachystala veci a chytala ditko. Dr jen prihlizela a pak udela jeden kosmeticky steh. Potreti jsem jaksi nestihla vyjet ani do porodnice, takze jsem byla all in one a chytla si ditko sama :-)   

Mata  

 
Gerberka
Závislačka 3065 příspěvků 13.05.08 10:38

Mato /> můžeš být jenom šťastná a děkovat, že tvoje 3 porody proběhly tak krásně, rychle a v pohodě, jak popisuješ!
Bohužel, dost často to takhle nevychází…i když si to určitě každá maminka přeje. Viz můj první porod - odtok vody, 12 hodin žádné stahy, a pak vyvolávačka…to jsou halt jiné „dimenze“ porodu.....já můžu zas jen děkovat, že jsem byla v odborné péči a pomohli mi, abych mimčo zdárně vytlačila ven.  

 
MataP
Závislačka 2619 příspěvků 13.05.08 10:58

Gerberko, muzu te ujistit, ze ty ultra rychle porody taky nejsou zadna vyhra, ono se to tak muze zdat…Ja jsem byla pripravena poprve rodit minimalne 12 hodin, takze me rozhodilo, jak to jde rychle a po te co ze me dite po prijezdu do porodnice doslova vyrvaly, jsem, se citila osizena, bylo mi lito, ze jsem si to neuzila a nedokazal to zakryt  ani dobry pocit z toho, ze nam zachranili dite a ten pocit zustava i po peti letech.. Cele druhe tehotenstvi jsem pak zila ve strachu, aby druhy porod nebyl rychlejsi nez prvni a ja stihla dojet… Potreti uz jsem to mela v sobe vyresene a byla jsem psychicky pripravena i na tu variantu, ze to nestihneme.  

Jeste jsem si znovu precetla ten tvuj popis porodu a mam z nej pocit, ze ho zbytecne urychlovali, proc vyvolavacka? Miminku se nedarilo dobre? V jine zemi by te nechali i s odteklou vodou mnohem dyl a mimco by melo vic sanci si porod rozjet samo… Jenze tady je proste zabehnuty nejaky stereotyp a toho se dr drzi…  

Mata

 
Jituska
Zasloužilá kecalka 896 příspěvků 13.05.08 13:12

Mato,já jsem nepsala,že se ta trocha nepohodlí při porodu přežije-žádné nepohodlí jsem neměla.spíš jsem psala o tom,že co jsem si myslela,teore­ticky,že to takhle chci a tak to bude,tak to v praxi bylo naprosto odlišné.a nemám pocit,že bych s miminkem nesouznila.svoje děti jsem milovala od prvního okamžiku,kdy jsem věděla,že tam někde ten malý hrášek je,ale upřímně-že by si mimi samo při porodu říkalo,co chce,to jsem jaksi nezažila.jedinej pocit byl ten,abych to už kurňa měla za sebou,že to strašně bolí a že už chci mít v náručí svýho drobečka.a kdyby to trvalo kratší dobu,rozhodně bych se necítila ošizená,ale děkovala bych pánbíčkovi,že to mám za sebou.
Doktorům věřím,stejně jako sestřičkám,že dělají to nejlepší,stejně si to všechno musíme protrpět samy,většinou bez jejich zásahu.a pokud je jich potřeba,snad ví,co dělají.takže když se rozhodnou porod vyvolat,mají k tomu důvod.já jsem druhý porod vyvolávaný měla,přenášela jsem  a když jsem pak po prasknutí vody viděla ten sajrajt,v kterým se chudinka muselo koupat-žádná čirá voda,ale ehm nebudu popisovat,tak si říkám,že je dobře,že tu ta možnost je.on kdyby porod už nachystanej nebyl,tak se ani po tabletě nerozeběhne.
přemýšlím,jaký nepohodlí jsem si jako měla zažít-jestli to,že jsem nerodila doma(jako moje známá,která úmyslně porod protahovala,rodila doma před zraky vyjevených starších dětí a manžela,uprostřed obýváku,všude krve a málem pak nestihla dojet do nemocnice,aby jí doktoři to krvácení zastavili)…nebo přemýšlím,co konkrétně je v porodním plánu,co se mi nepoštěstilo?jediný požadavek,který jsem měla,byl ten,aby mi děťátko dali hned na hruď,abych ho mohla obejmout-a to mi splnili.
Jitka  

 
maxik
Kelišová 5744 příspěvků 1 inzerát 13.05.08 13:50

Tak já narozdíl od většiny komentujících až tak doktorům nevěřím (jako chronicky nemocný člověk mám své zkušenosti - dobré, ale bohužel i špatné; a už vím, že někdy jedná lékař ve vašem zájmu, jindy v zájmu své pohodlnosti, a s informovaností a chování k pacientům je to taky případ od případu). Zato věřím tomu, že štěstí přeje připraveným.  

Zjisti si informace o průběhu porodu, možnostech úlevy od bolestí, polohách, lécích a postupech, které se často používají, zamysli se, co je pro tebe osobně opravdu důležité a zkus najít porodnici, kde ti vyhoví, nebo porodní asistentku, která bude ochotná s tebou rodit doma, pokud si budeš jistá,. že to tak chceš.  

Nejde jen o trochu nepohodlí, ale i o to, že porod je hodně záležitost psychiky a pokud se to někde „blokne“ třeba z důvodu, že se maminka necítí dobře, v bezpečí, spustí se kolikrát lavina lékařských zásahů, které by jinak byly zbytečné, a z bezproblémového porodu je rázem problémový.  

I na dlouhý/těžký porod lze mít dobré vzpomínky, a to ne ve stylu „byla to hrůza, ale mám zdravé dítě“. V poslední době nestačím koukat, kolik holek nechce kvůli negativním zážitkům z porodu druhé dítě - a není to kolikrát o tom, že to bolelo, že šlo miminku i jim o krk, ale taky že se k nim chovali nehezky, nerespektovali jejich přání, nebyly informovány, co s nimi dělají atd. A to je škoda :-(  

E.

 
maxik
Kelišová 5744 příspěvků 1 inzerát 13.05.08 13:54

Tak já narozdíl od většiny komentujících až tak doktorům nevěřím (jako chronicky nemocný člověk mám své zkušenosti - dobré, ale bohužel i špatné; a už vím, že někdy jedná lékař ve vašem zájmu, jindy v zájmu své pohodlnosti, a s informovaností a chování k pacientům je to taky případ od případu). Zato věřím tomu, že štěstí přeje připraveným.  

Zjisti si informace o průběhu porodu, možnostech úlevy od bolestí, polohách, lécích a postupech, které se často používají, zamysli se, co je pro tebe osobně opravdu důležité a zkus najít porodnici, kde ti vyhoví, nebo porodní asistentku, která bude ochotná s tebou rodit doma, pokud si budeš jistá,. že to tak chceš.  

Nejde jen o trochu nepohodlí, ale i o to, že porod je hodně záležitost psychiky a pokud se to někde „blokne“ třeba z důvodu, že se maminka necítí dobře, v bezpečí, spustí se kolikrát lavina lékařských zásahů, které by jinak byly zbytečné, a z bezproblémového porodu je rázem problémový.  

I na dlouhý/těžký porod lze mít dobré vzpomínky, a to ne ve stylu „byla to hrůza, ale mám zdravé dítě“. V poslední době nestačím koukat, kolik holek nechce kvůli negativním zážitkům z porodu druhé dítě - a není to kolikrát o tom, že to bolelo, že šlo miminku i jim o krk, ale taky že se k nim chovali nehezky, nerespektovali jejich přání, nebyly informovány, co s nimi dělají atd. A to je škoda :-(  

E.

 
maxik
Kelišová 5744 příspěvků 1 inzerát 13.05.08 13:56

Pardon, zlobí PC nebo emimino - nejdřív třikrát nic a pak hned dvakrát. E.

 
K.ometka1
Zasloužilá kecalka 995 příspěvků 13.05.08 20:40

Terrid,Mato a Maxiku,nevim jestli si to budete číst,jestli sem ještě zavítáte,ale moc vám děkuju. Už jsem se bála,že se tu nenajde nikdo normlní,přirozený. Nikdo asi neví,že k porodu není lékař potřeba,že fyziologický porod by měla vést porodní asistentka a že včas rozpozná patologie a předá to lékaři,takže se není moc čeho bát.A plně souhlasím s tím vlivem psychiky a hlavně,jeden zásah lékaře vyvolává další a další,např epidurál vám pomůže od bolesti,ale vy nejste schopné tlačit,porod se vvyvolává,berou se kleště atd. Nic proti doktorům nemám,ale věřte mi,že většině jde o své pohodlí a peníze! Takže vám třem moc děkuji,pomohly jste mi ze zoufalství a ostatní asi nepřesvědčím,což je škoda..bylo by super se nad tím zamyslet..doufám,že ještě přiletí další komentáře k tomu všemu tady!

 
Elinda
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 14.05.08 08:01

Ahoj,

děti mám už dvě a jsem rozhodnutá příště si najít zavčas porodní asistentku. Teď podruhé jsem to nechtěla řešit (máme v rodině sklon k překotným porodům) - říkala jsem si, proč někoho obtěžovat kvůli těm 10 minutám? … Jenže: až jsem byla podvakrát v porodnici s manželem po boku, stejně to vypadalo, že mne bude muset odrodit manžel (chudák) - ze strany personálu nebyl o nás projevován vůbec žádný zájem.

Takže resume: příště (bude-li) tak opět rodit do porodnice (už proto, aby mělo mimi svůj komfort a případnou okamžitou péči) ale vlastní porodní asistentku s sebou!

Ať se daří!

Elinda

  • zvěřinec
 
Žužla
Nováček 5 příspěvků 14.05.08 09:45

Ale já si nemyslím, že tahle diskuze je o tom, jestli mít nebo nemít porodní asistentku. Je to spíš o tom, jestli riskovat a rodit JEN s porodní asistentkou doma bez možnosti zásahu lékaře, pokud je potřeba. Jinak ať si každá mamina vezme k porodu koho chce. Nejsem proti tomu, aby se rodilo jen s porodní asistentkou, ale ať je v dosahu lékař který pomůže ať už rodičce nebo miminku, pokud je potřeba. Nemyslím si, že pro nás, maminy ve 21. století, zhýčkané civilizací, bez kondičky, je porod úplně přirozená věc. Myslím si, že tu pomoc prostě potřebujeme a ať už se každá sama rozhodne, jestli chce epidurál, vyvolávačku nebo jestli chce rodit bez zásahu chemie. Naše babičky a prababičky rodily doma, nedonošené děti se nechaly ne peci a děj se vůle boží,ale taky kolik jich to nepřežilo - maminek i dětí…Takhle by to ale asi žádná z nás nechtěla…

 
Gerberka
Závislačka 3065 příspěvků 14.05.08 09:48

Kometko,
o čem bys nás ostatní chtěla přesvědčit? nechápu. My ostatní máme na rozdíl od tebe nějaké porody za sebou, mohly jsme ti říct svoje zkušenostmi, poznatky.....nap­říklad o té stoličce… Přesvědčit nás o čem? Že naše porody nebyly normální? :-)) Já jsem se nesetkala s tím, že by lékařům šlo o peníze a pohodlí. Můžu říct, že mi lékaři pomohli. Epidurál jsem neměla, kleště taky ne..... Každý porod je prostě jiný, proč si dopředu děláš takové představy? Nechceš počkat, jak se to u tebe vyvine? Samozřejmě dobrá je návštěva porodnice, seznámit se s prostředím, pohovořit s lékaři, sestrami, navštívit porodní kurz atakdále .....což většina maminek včetně mě samozřejmě u­dělala a dělá. Nebo jestli chceš rodit alternativně či do vody - tak klidně můžeš, nikdo ti nebrání. My jenom psaly svoje zkušenosti, protože už něco máme odžité.
Přeju ti zdravé děti, ať dobře snášíš těhotenství (což taky každý bere jinak) a bezproblémové porody,  

 
Žužla
Nováček 5 příspěvků 14.05.08 10:16

Kometko, absolutně souhlasím s Gerberkou. My se ti jen snažíme říct, že ať si to maluješ jak chceš, nikdy nemůžeš dopředu vědět, jak tvůj porod bude probíhat. Já si na porodnici absolutně nemůžu stěžovat. Byla jsem ráda, že mě přijali, když mi odtekla polodová voda, byla jsem ráda, že monitorovali miminku srdíčko a kontrolovali ho. Na porodním sále jsem byla sama s manželem, mohla jsem kdykoliv do sprchy, na míč, pokoj byl barevně vymalovaný, měla jsem barevné peřiny, to na mě všechno působilo hrozně příjemně a ještě navíc jsem věděla, že můžu kdykoliv zavolat sestru nebo doktora…Zatím si neumíš představit, co to jsou porodní bolesti. Já čekala hodně, ale ty bolesti, co opravdu přišly, mě opravdu překvapily svou intenzitou, fakt nic moc, a to si o sobě myslím,že dost vydržím! Když to pak trvá 8, 10 hodin, chápu maminky, že už mají pokrk přirozeného porodu a sáhnou po nějaké lékařské pomoci. Já epidurál za nic nechtěla, bála jsem se, ale po osmi hodinách bolestí jsem neměla daleko k tomu, abych o něj poprosila. Můžeme být jen rády, že už nás dneska v porodnicích nenutí celou dobu ležet na hekárně s dalšími křičícími rodičkami, jak to líčí moje maminka, která měla porodní bolesti 18hodin… Nevím jestli trvání na zcela přirozeném porodu není druhý extrém…může to bý na škodu tobě i miminku… ale určitě ti přeju, ať ti to dopadne tak, jak si představuješ.

 
Gerberka
Závislačka 3065 příspěvků 14.05.08 10:57

Taky jsem byla ráda za lékařskou pomoc - zejména u prvního porodu, u druhého to ani nebylo tak nutné (to jsem měla jenom PA), ale u prvního jsem se neodvažovala například zůstat déle doma, když jsem neustále „čurala“ plodovou vodu, chtěla jsem, aby vyšetřili, jak je na tom mimčo atakdále. Nevím. Uvidíš sama. Měla jsem manžela u sebe, nikdo na mě nekřičel, sledovali mě, byla jsem ve sprše.....nevím, jak jinak bych si to měla představovat. Bolesti jsou opravdu silné, já epidurál neměla, neměla jsem odvahu, ale chápu, že maminky, které hůře snášejí bolest, tak o něj požádají…

 
K.ometka1
Zasloužilá kecalka 995 příspěvků 14.05.08 10:59

Já vám moc děkuji za vaše zkušenosti a nechci,abyste se na mě zlobily…netrvám na zcela přirozeném porodu a doma bych si rodit prvně určitě netroufla..ale nemyslím si,že by na porodnm sále musel být lékař,ani epiziotomie mi nepřije zcela nutná,i když záleží samozřejmě vždy na okolnostech…jen jsem si myslela,že v dnešní době je víc maminek,co se snaží vrátit k přirozeným porodům,ale buď se pletu,nebo sem nechodínemyslím si,že vše bude jak chci já,ale nemělo by to být tak,jak chce lékař…mé přání je,aby se zvýšila infrmovanost českých maminek,snížil tlak lékařů a začaly se uznávát porodní asistentky…vy mi tvrdíte,že jste zkušeněší víte víc,ale přesto si nemyslím,že dříve se tolik umíralo..dříve se totiž víc umíralo při porodech v nemocnicích,ne doma a bez inkubátorů by to šlo ve většině případů i dnes…nic proti lékařům namám,ale mám s nimi docela dost zkušeností a zdaleka ne každý dělá vše pr pacienta…a pak-lékař,má pacienty,ale těhotná není pacient,protože těhotenství není nemoc…a dříve bylo zcela přirozené mít svou porodní bábu.Hlavně se na mě nezlobte,nejsem žáfdný extré,ale každý má snad právo na svůj názor,já i vy…a na ty vaše další se těším,stále je jich tu málo.

 
Gerberka
Závislačka 3065 příspěvků 14.05.08 11:46

Kometko,
určitě nejsme zkušenější nebo nevíme všechno, jenom vycházíme z toho, jak už jsme rodily, to je všechno. Lékař je na porodním sále, pokud asistentka nazná podle postupu porodu, jestli ho zavolá nebo ne. Já u prvního ho nejdříve neměla, ale potom ho raději zavolala, u druhého jsem lékařku vůbec ani neviděla, přišla mi jenom udělat takový ten kosmetický steh po porodu, protože jsem nebyla nastřižená, u prvního jsem nástřih měla…je to různé. Uvidíš sama, máš možnost dopředu získat tolik informací, kolik uznáš za vhodné a podle toho se rozhodnout. Ale někdy ta realita je prostě jiná, než by si člověk přál…což neplatí jenom o porodech, že :-)). Uvidíš také, jaké bude tvoje těhotenství, jestli bezproblémové, nebo rizikové…to člověk halt dopředu neví.

 
lenula
Závislačka 3467 příspěvků 15.05.08 17:07

Kometko, moc se mi líbí celý Tvůj článek - pojetí porodních asistentek a celkově porodu, mluvíš mi z duše. Je vidět, že toho máš hodně nastudováno a je fajn, že jsi sem aspoň část toho napsala. Myslím si totiž stejně, co Ty - chybí informovanost.
Měla jsem štěstí, že jsem rodila ve Zlíně, kde je většina porodních asistentek pro přirozené porody, nebo mi to tak aspoň přijde, když srovnávám zkušenosti maminek, které rodily v jiných porodnicích… Já jsem si porod také přála co nejvíce přirozený, měla jsem porodní plán a jsem moc ráda, že ho porodní asistentka brala na vědomí.

Je mi líto, že zřejmě některé maminky nepochopily, co tímto článkem chceš říct, nebo nechápou Tvé myšlení, že už teď si vlastně dáváš dohromady svůj porodní plán. Je fajn, že se otázkou porodu zabýváš a kladeš si otázky, co vlastně budeš chtít. Ze svého okolí vím, že spousta těhulek, většinou neinformovaných (nebo špatně informovaných), toto vůbec neřeší. Takže Ty přemýšlej dál, nejlepší způsob porodu bude ten, který si sama zvolíš podle vlastních pocitů, ať už ještě v těhotenství, nebo přímo na porodním sále.

 
baghira
Závislačka 2902 příspěvků 17.05.08 15:01

Kamarádka rodila v super porodnici. Celou dobu šlo všechno naprosto hladce, doktoři neviděli nejmenší problém, pánev jak vrata od garáže, psychicky v naprosté pohodě, mimi ve správné poloze, ukázková rodička,  paráda. Pak když začala tlačit, tak mimi najednou zaklonilo hlavu (prý hodně vzácná komplikace), přidalo se prudké krvácení - a bylo to v jedné sekundě totálně v řiti !!!! OKAMŽITÝ převoz na sál, jejího manžela se stačili jen zeptat, jestli mají v případě nutnosti raději zachránit ji nebo dítě! (bylo to v americké porodnici v Libanonu, oba jsou diplomaté).  

Osobně mi stačí i jen jediný takový případ pro to, abych o porodu bez možnosti okamžité lékařské pomoci ani na vteřinu neuvažovala.  

(Můžeš namítnout, že v případě komplikací u domácího porodu se taky zajistí převoz do nemocnice - ale za jak dlouho se tam dostaneš? A tady jde o minuty, možná o vteřiny!)  

Teď jsem četla na BC popis čtvrtého domácího porodu Ed - ačkoliv fakt nejsem fanda domácích porodů, tak tohle byla nádhera, bylo v tom cosi mytického … ale zrovna tahle ženská je k tomu rození nějak předurčená, svoje tělo dokonale zná a věří mu, to každá neumí. Porod v televizi vypadá jako těžká romantika, ženská párkrát vzdychne, zaxichtí se, aby se neřeklo .. a už jí nesou krásné tříměsíční „novorozeňátko“. Realita je taková, že je to pro ženské tělo pořádný záhul, největší „práce“, kterou musí v životě vykonat - a počítat s tím, že se kdykoliv cokoliv může zvrtnout je myslím nanejvýš rozumné a zodpovědné, a nečiní to porod o nic horším nebo méně přirozeným, než když porodíš sama v koupelně a porodní asistentka ti k tomu pouští zpěv velryb!  

Zítra začínám 38. týden svého druhého těhotenství, takže rodit můžu každým dnem.  

Zkušenosti z prvního porodu:  

+úžasné prostředí, sál se všemi vymoženostmi jsem měla jen pro sebe  

+celou dobu mi byla k ruce přidělená PA, doktor chodil jen občas (jednou mi rupnul vodu, průběžně kontroloval ozvy, pak přišel až na úplný závěr porodu, když jsem už tlačila, vyndal dítě, porodil placentu a zašil mě)  

+díky pobytu v porodnici jsme měla možnost se zmátořit a nestarat se o nic jiného než o sebe a miminko (jsem z těch, které by doma nedokázaly vůbec odpočívat, prostě bych začala makat hned, jak bych se udržela na nohou)  

  • jediné minus a výhrada, kterou vůči porodnici mám, je potupný systém „velkých vizit“, kdy musíte ležet bez vložky a nechat si očumovat krvácející panimandu zástupem personálu, to mi vadí hodně!
    

Porod je jedna z věcí, které si musíš prožít, abys je pochopila. Jakékoliv přehnané dumání a plánování v tomto ohledu považuju za .. no, řekněme předčasné a lehce naivní.
Nechci, aby to vyznělo nějak blahosklonně, nejsem žádná usedlá matrona, je mi 29 - ale myslím,  že tyhle myšlenky by sis měla nechat na dobu, až těhotná opravdu budeš a budeš se na ten porod skutečně připravovat…

P.S. Naprosto tě nechci o ničem přesvědčovat, jen jsem napsala svůj názor. Doufám, že ho po tomhle druhém porodu nebudu muset radikálně přehodnocovat…

 
baghira
Závislačka 2902 příspěvků 17.05.08 16:44

Teď jsem náhodou narazila na tohle http://www.pdcap.cz/…ravaCAP.html - to je asi něco, co by sis představovala… Určitě těch CAPů bude po republice víc, teda doufám.

 
Macík74
Generální žvanilka 22162 příspěvků 23.05.08 20:22

Rodila jsem dvakrát. _Sic je to již dřív, ale i to se snad počítá. Podle mě strašně moc záleží na výběru porodnice, ale hlavně kvůli personálu… v první porodnici při mém prvním porodu bylo úplně šílené šestinedělí… tzn. oddělení po porodu. Sestřičky se neustále jen tvářily kysele a, že je maximálně obtěžuje když maminka potřebuje poradit nebo dokonce pomoci! Strašně jsem se těšila domů… byla to příšerná neochota  s čímkoliv pomoci! Ale porod byl velmi v pohodě.. i přes nepohodlí gynekologického křesla má své výhody… když jsem byla unavená lehla jsem si a nabrala síly… a při tlačení se prostě zvedla a chytila se madel, která tam byla.. stisklo se bříško a pomáhalo to!
Druhou dcerku jsem rodila v jiné porodnici.. porod probíhal přirozenou cestou.. bez urychlovacích prostředků.. trval dlouho a byl vyčerpávající… ale byl tam manžel tak to šlo! (mimo jiné byl i u prvního porodu). Ale porod byl zase dobrý, celou dobu jsme měli s manželem svou místnost, kde byl míč… gauč.. křeslo i TV… bylo to dobré… sestra se chodila dívat zda je vše ok.. občas mě vzala na monitor.. a až před vlastním porodem jsem přešla na porodnický sál a křeslo… vlastní porod byl rychlý! bylo nádherné, že malou mi nechali hned u mě… v náručí když ji umyli.. a pak jsme tam byli asi dvě hodiny s manželem a miminkem. Sestřičky byly fantastické, jakoby vám četly každé přání z očí a mysli než jej vyslovíte. Bylo to naprosto dokonalé. A pět dní se vydržet dá!
Takže moje zkušenosti s porodem na gynek. křesle nejsou tak zlé! A porodní asistentka? Nevím.. sestry chodily minimálně.. takže jsem měla pocit velkého soukromí… a kdybych něco potřebovala.. tak manžel pro ní došel…
Myslím si, že se stresu z nemocnice a porodních sálů se připisuje moc negativního.. a přitom si myslím, že se to vydržet dá, hlavně s představou, že jste  sledované, a operační sál a lékaři jsou nablízku!  S veškerým vybavením, protože pokazit se během porodu může kdykoliv a cokoliv.. a pak se hraje ne o minuty ale někdy desítky sekund! Asi bych v žádném případě neriskovala porod doma ani s porodní asistenkou… Jsem holt slabá povaha!
Nyní na satelitu sleduju pořad na Zone reality - Čekáme miminko je to nejspíš z Ameriky.. a abych pravdu řekla, děsí mě tam několik věcí, k porodu si zvou maminky strašně moc lidí, sourozence, maminky, tatínky, dědečky, své vlastní malé děti! Přijde mi to dost vyčerpávající.. když se kolem motá tolik lidí! A pak při porodu doma mnohá maminka, která má svůj porod pečlivě naplánovaný selhává! Křičí a odmítá spolupacovat… a asistentky přesvědčují… a mnohdy jde už o minuty právě kdy miminko by mělo být venku a maminka nechce tlačit! Nedovedu si to představit. V nemocnici přeci jen je možnost pomoci - jak epidurál, tak další tišící léky, když je zapotřebí.
V lednu budu rodit znovu. Obavu nemám z porodnice, ale z toho aby vše bylo ok a miminko v pořádku. Je mi jedno jak budu rodit, chci jediné - aby se mnou byl můj muž! A jestli tam bude porodní asistentka, nebo sestřička, jestli bude u porodu doktor je mi úplně jedno! Ráda bych měla někde soukromí pro svou bolest, kde budou nějaké pomůcky na zmírnění… a jinak se prostě podřídím.. a nevadí mi to! Důležité pro mě je, aby se sestřičky  chovaly mile a byly ochotné poradit a pomoci kdykoliv budu potřebovat.  Martina

 
VilmaFl
Nováček 3 příspěvky 11.06.08 11:57

Přidám své zkušenosti. Rodila jsem třikrát a nutno říci, že vždy bez problémů, ani příliš rychle ani dlouho. Přesto jsem byla vždy ráda , že jsem na porodnickém oddělení, kde věděli co dělat. Pravda je, že první porod probíhal v době ( před 25 lety ), kdy nebyly žádné z nynějších vymožeností a když tak o nich teď čtu, nemohu říci, že bych nějakou z nich postrádala. Nebyla možnost otce při porodu, alespoň v prvních dvou případech a nechyběl mi - raději jsem se soustředila sama na sebe a byla jsem moc ráda za poděkování, pohlazenía jeho slzy v očích poté, když mně vyvezli z porodního sálu. Epidurálu bych se také spíše bála. A na " hekárně" jsem mohla pochodovat opírat se o pelest, ležet jak jsem uznala za vhodné. Za přikurtované nohy jsem byla nakomec také ráda, protože opora pomáhala při tlačení a nehrozilo, že třesoucíma nohama ublížím lékaři. Při prvním porodu nebyly děti ještě ani s maminkami na pokoji a protože jsem byla tak vyčerpaná a více jsem krvácela tak jsem prospala následujících 12 hodin a byla jsem ráda, že o děťátko je postaráno.Při dalších už to bylo lepší . Soukromý pokoj bych taky nechtěla, měla jsem možná štěstí na „spolubydlící“ ale na pokoji byla vždy legrace a předávání aktuálních zkušeností mezi maminkami nebylo k zahození.Také zastávám názor, že porody doma jsou rizikové a sama bych doma rodit nechtěla i z důvodu, že nevím co je za štěstí když vás ostatní příslušníci vidí v křečích, zakrvácenou, někdy i křičící . Já jsem si pak potřebovala, alespoň první dva dny řádně odpočinout a to by se mi doma asi úplně nepodařilo.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama