Nejsilnější zážitek v mém životě

Porod

Než nadešel můj velmi očekávaný den. Jako asi většina z Vás jsem také pročítala deníčky ohledně porodu. Proto jsem se rozhodla podělit s Vámi o můj zážitek z porodu. Tento deníček je věnován Vám všem, které máte z porodu strach. Věřím, že Vás moje řádky minimálně uklidní.

Hned po porodu
1 komentář

Krásný Ríšánek. Porodní váha 3,78Kg a 50cm
4 komentářů

Neuvěřitelná euforie..
1 komentář

první přisátí.. bobánek hladový ;-)
2 komentáře

s tatínkem :-*

S manželem jsme za pár už téměř 9 let. Po miminku jsem toužila už dlouhou dobu, ale nakonec jsme se shodli, že pravý čas nastane až po svatbě. Ta proběhla loni 17. 4. a byla skutečně pohádková. Naše snažení o miminko mi přišlo jako nekonečné, už jsem se nemohla dočkat momentu až objevím na testu dvě krásné //. A po půl roce to konečně přišlo. Když nám tu krásnou novinu potvrdil i lékař, byli jsme oba velmi šťastni.

Asi v 15. tt nám MuDr. sdělil, že čekáme chlapečka. Ten pocit, že ve Vás roste nový človíček, je nepopsatelný. Hrozně jsme se oba těšili, až naše malé miminko přivítáme na světě. Celé těhotenství bylo bezproblémové, až na to nekonečné finále ;-)

Termín byl stanoven na 24. 6. Týden před očekávaným termínem mě můj MuDr. předal do péče stacionáře v Havířově. Nic nenasvědčovalo tomu, že bych měla v brzké době rodit. 29. 6. jsem byla na další kontrole. Kontrakce 0, miminku se daří velmi dobře. Čípek zcela uzavřen… žádná změna. MuDr. konstatoval, že pokud bych čirou náhodou do neděle neporodila, což předem téměř zamítal, tak půjdu v pondělí (4.6.) na vyvolání. Byla jsem z toho hrozně smutná a skleslá. Moc jsem si přála přirozený porod. Rozhodla jsem se, že to nenechám jen tak a udělám vše proto, abych porodila spontánně. Mytí podlahy a drhnutí oken jsem měla již dávno za sebou, tak jsem šla na celkem razantní procházku městem a pak šla s kamarádkou plavat. Daly jsme si několik bazénů a hezky si povídaly. To bylo asi 15 hodin, cítila jsem, že se začíná něco dít. Ozývaly se nějaké nepravidelné kontrakce cca co 20-30 minutách. Po 16. hodině, zrovna když jsem se sprchovala, mi začala odtékat hlenová zátka. Kamarádce jsem raději nic neřekla, aby nezačala stresovat ;-)

Doma jsem připravovala koláč a večeři pro manžela, když kolem 17. hodiny začaly pravidelné kontrakce cca po 9 minutách. Dalo se to v klidu zvládnout, tak jsem v přípravách pokračovala. Asi za hodinu mi zvonil telefon, volali kluci z jedné kapely, že prý jestli kapela, kterou zastupuji ( hraje v ní můj muž ) přijede zítra na koncert, že prý slyšeli, že tam někdo rodí :-D Já v klidu odvětila, že se samozřejmě koncert neruší, že to jsem já, která měla rodit. Ale, že ať jsou v klidu, že se nic zatím neděje :-) To jsem měla kontrakce cca po 7 minutách.

Po 21 hod jsem si ty časy začala zapisovat. Nebyly úplně 100% pravidelné (např. 4× kontrakce po 7 minutách, pak 1× po 8 minutách, pak zase 3× po 6 minutách), takže jsem si nebyla vůbec jistá, zda se mi skutečně rozbíhá porod a nebo to jsou jen poslíčci. Před půlnocí dorazil domů manžel a začal ty časy sledovat sám. Moc mi pomáhalo, když je zapisoval a říkal za jak dlouho kontrakce přijde, nebo za jak dlouho skončí. Také jsem nevydržela sedět, musela jsem chodit. To mi moc pomáhalo. Krásně jsem uměla kontrakci popsat. Bylo to jako vlna, dokázala jsem určit začátek, vrchol a konec. Člověk pak věděl, že má čas si v mezidobí odpočinout.

Když byly 2 hodiny ráno, a téměř 2 hodiny jsem dle záznamu měla kontrakce co 4 minuty cca 45 sekund, tak jsem zavelela, že bych ráda aby mi ty poslíčky potvrdil lékař. Stále jsem totiž nevěřila tomu, že skutečně začínám rodit. Vždyť doktor z rána byl téměř nekompromisní ;-)Sedli jsme do auta a v tu ránu kontrakce jakoby přestaly. Myslela jsem, že to otočíme, ale manžel trval na tom, že mě do té porodnice přesto odveze. Naštěstí se to před porodnicí znovu rozjelo (máme to z domu autem cca 4 minuty :-))

Na příjmu se mnou vyplnili potřebné dokumenty a začali točit monitor. Miminku se dařilo dobře, jen mělo méně plodové vody, ale žádná katastrofa. Kontrakce k porodu stačí kolem 60 a mně naměřili cca 130. Přesto se bolesti daly zvládnout.

Lékař mě vyšetřil a zjistil, že jsem otevřená „jen“ na 1 prst a čípek je zcela spotřebován. Mohla jsem v tu chvíli začít propadat panice, ale já jsem měla velkou radost z toho, že se porod začíná rozbíhat.

Odvezli mě na pokoj, kde jsem byla úplně sama. To jsem byla moc ráda, že si můžu své chvilky prožívat intimně a bez přítomnosti ostatních rodiček. Přidělili mi velmi mladou a sympatickou PA, která se o mě vzorně starala. Píchli mi nějaký lék, který mi měl buď porod rozběhnout nebo trochu zklidnit, ať si odpočinu, než se porodní cesty připraví. Bohužel se nestalo ani jedno. Jen se intervaly kontrakcí prodloužily na 7 minut z 5. Mezitím jsem si dopisovala s manželem. Psal mi krásné a povzbudivé sms. Dohodli jsme se, že zatím rodině nic říkat nebudeme. Čekala jsem, že porodím někdy pozdě v noci.

Kolem 9 hodiny mě vyšetřila milá MuDr. a řekla, že jsem otevřená na 2 prsty. Stále jsem byla v dobré náladě. Pak přišla sestřička a udělala mi klystýr. Ten byl fajn, bez bolesti. Naopak musím uznat, že mi udělal vyloženě dobře :-) Takže se skutečně není čeho bát. Kolem půl desáté mě převezli na porodní sál, kde jsme se dohodli že mi píchnou plodovku, která mi stále zatím neodtekla. MuDr. mě upozornila, že by se kontrakce měly díky tomu rozjet tak na 4 minuty.

Kolem 10:30 přijel manžel, byla jsem moc ráda, že tam nemusím být sama. Kontrakce se nechtěly více rozjet, tak mudr zavelela, že mi píchnou oxytocin. Toho jsem se moc bála, věděla jsem, že začnou kontrakce bez chvilky oddechu a bude to masakr. Dožadovala jsem se epiduralu, ale MuDr. mě přesvědčila, že teď ho píchat je fakt zbytečnost. Jednak by se porod zřejmě zastavil a pak by mi už ani nemusel pomoct. Dohodly jsme se, že mi místo něj dají Algifen do kapačky. Moc jsem nevěřila tomu, že by mi mohl zabrat. Ale musím říct, že to byla velmi dobrá volba. Oxytocin opravdu krásně zabral. Začaly kontrakce co 4 minuty. Byla jsem s manželem ve sprše, na ruce kapačku s Algifenem. Měli jsme klid a soukromí. Manžel byl úžasný. Vždy když viděl, že jde na mě kontrakce, tak mě pevně objal a prodýchával jí se mnou. Neuvěřitelně mi tím pomáhal. Můj mozek totiž začínal stagnovat. V podstatě jsem tu nejtěžší část prostě prospala. Vždy jsem se probouzela jen na ty vlny. Jakmile Algifen dokapal, tak jsem byla otevřená asi na 8 prstů. Píchli mi další oxytocin. To už jsem ani žádná opia nepotřebovala, protože tělo si poradilo opravdu samo. Ty bolesti byli dost velké, ale daleko více mě zmáhalo to vyčerpání. Byla to dlouhá doba.

Předfinální kontrakce jsem trávila ve stoje, s každou vlnou odcházelo ze mě i dost krve. Manžel se stále ptal lékařů, zda je vše v pořádku. Dělal mi skvělého prostředníka. Byl přesně tam, kde jsem potřebovala, dělal vše tak, jak bych dělala já. Kolem 13. hodiny mě mudr vyšetřila a zjistila, že můžeme jít na věc.Vůbec se mi tomu nechtělo věřit. Čekala jsem daleko větší nutkání tlačit, ale to nepřicházelo. PA musela zvýšit dávku oxytocinu. Manžel říkal, že jsem se ho pořád ptala, jestli se taky tolik těší na malého jako já :-) Byla to pro mě obrovská motivace. Jen ta pouhá myšlenka, že za chvilinku budu mít naše miminko u sebe, mi dávala obrovskou sílu. Nejdříve jsem nevěděla jak mám tlačit. Ale PA, MuDr. i manžel mě hezky nasměrovali a asi na 4. kontrakci přesně 30/6 ve 13:39 byl Ríšánek na světě.

Ten pocit, když jeho hlavička a ramínka vyklouzla ven a MuDr. mi jej položila na bříško. Neuvěřitelná euforie. Ještě teď pláču… byla to nádhera. Ríšánek se krásně rozplakal a já pronesla, že klidně takových porodů podstoupím, kolik se bude chtít, za tak krásné dítě. Musím tedy říct, že pro mě byl porod nejsilnější a nejkrásnější zážitek v mém životě. Chci velmi poděkovat svému manželovi, který mě neuvěřitelně podržel a byl mi velikou oporou. Dále chci vyjádřit velký dík taky porodnici Havířov, protože díky jejich skvělé péči jsem si porod mohla vychutnat přesně podle mých představ.

Holky, maminky, nebojte se porodu. Čas hodnotit jej, zda je hrozný či bolestivý, budete mít kdykoliv potom. Uvědomte si, že každou kontrakcí jste blíže svému miminku a že porod je jediná krásná bolest, která je na konci ohodnocená nádhernou odměnou.

Přeji Vám pozitivní mysl, hodně sil a stejně krásný porod, jako jsem měla já.

Hodnotilo 20 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
luciblank1
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 18.07.11 08:09

Moc krásně napsaný deníček !!!! Gratuluji k chlapečkovi, ať dělá jen samou radost a je hlavně zdravý !!! :kytka: :kytka: :kytka: :kytka: :kytka: :kytka:

 
Motýlková
Ukecaná baba ;) 1459 příspěvků 18.07.11 08:35

Máte skvělého manžela! :)) gratuluji k Ríšánkovi a opravdu děkuji, nedávno na mě padl takový ten první opravdový stres z porodu, z toho neznámého, co mě čeká.. Teď jsem klidnější :kytka:

 
saiiimona
Ukecaná baba ;) 1909 příspěvků 18.07.11 09:15

Nádhera :potlesk: Moc hezky napsaný deníček. Moc Ti děkuji. Mám z porodu strach, ale Tvoje slova… BOMBA!!! Opravdu mě povzbudily. DĚKUJI!!! Zároveň taky moc gratuluji k nádhernému a zdravému chlapečkovi :kytka:
Moc pozdravuj manžela, obdivuju ho. Moc doufám, že mi přítel bude taky takovou oporou!!!
Ještě jednou gratuluju!!! :kytka: :kytka: :kytka:

 
Jankaxx
Závislačka 2869 příspěvků 28 inzerátů 18.07.11 10:12

Jééé krásný deníček… :palec: také doufám a věřím v dobrý porod :wink:

 
zuzka84
Kelišová 7267 příspěvků 18.07.11 10:29

Takovehle popisy porodu se ctou hezky :-). Moc gratuluju k malemu uzlicku stesti :palec:
a zavidim polozeni na bricho. Nas malej mel zasekly raminka a asi v dusledku toho nejaky ten sydnrom modre masky, takze nam ho na bricho nedali, ac jinak v te porodnici to delaji bezne. skoda :-(

 
kirvi
Povídálka 15 příspěvků 18.07.11 12:10

Nazdárek, jak už holky komentovaly, napsala si to moc hezky. Dokonce jsem si u toho i poplakala. Termín porodu mám za 14 dní a není nic lepšího, než pravdivé příběhy ze života, které dokáží povzbudit. Takže gratuluji k Ríšánkovi, přeju mu hodně zdravíčka a vám rodičům přeji, aby jste z něj měli stále takovou radost jako teď. :kytka:

 
estrea
Zasloužilá kecalka 992 příspěvků 18.07.11 12:16

jj, porod je silný zážitek, hezky napsáno :mavam:

 
chica.p.
Kelišová 5813 příspěvků 18.07.11 14:23

Tak tohle je v mém oku jeden z nejkrásnějších deníčků o porodu co jsem tady četla :palec: Opravdu moc krásný,sama se těším na porod,i když to bude třeba bolet,to je mi úplně jedno,nemůžu se dočkat na ten náš poklad. Přesně jak píšeš ty :hug: Přeji hodně zdravíčka :hug:

 
koliska
Ukecaná baba ;) 1011 příspěvků 18.07.11 14:25

moc krásný deníček,doufám že můj porod proběhne taky tak jako ten tvůj,před 5ti lety jsem rodila v havířově ale moje zážitky se stěmi tvýminedají srovnat a ted tamjdu znova už s nadějí že se to změnilo,tvůj deníček mne alespon trochu uklidnil..díky a moc gratuluji k maličkému :kytka:

 
marcifer
Povídálka 20 příspěvků 18.07.11 15:18

Moc děkuji za tak krásné ohlasy! :-) :srdce:
PS: Manžel ten koncert nakonec opravdu stihl ;-)

 
Lucyanna
Povídálka 37 příspěvků 18.07.11 15:44

Jojo přesně..moc hezky napsáno.Taky nás to čeká cca tak do 14 dnů a upřímně jsem trošku klidnější.. :-D Doufám že takhle nějak bude probíhat i ten náš porod..
Jinak Vám oběma i chlapečkovi přeju hodně štěstíčka a zdravíčka.. :-)

 
miru81
Neúnavná pisatelka 18584 příspěvků 18.07.11 15:56

Moc krásný deníček :) Gratuluji k synovi :)

 
Mondík
Závislačka 4504 příspěvků 18.07.11 16:25

Mooc gratuluji k nadhernemu chlapeckovi! Porodu se trosku bojim a doufam, ze bude takovy jako ten tvuj! :wink: Touha mit miminko u sebe a vsechno za sebou je silnejsi nez strach a to mi hodne pomaha…

 
Renčí2  18.07.11 16:28

krásné miminko, gratuluju :kytka:

 
softvelvet  18.07.11 16:31

Pěkné a dojemné. Mě to čeká v říjnu a moc se na to těším, ať už to bude bolet nebo ne. Těším se na toho malého špuntíka.

 
dorlen
Stálice 57 příspěvků 18.07.11 17:06

Marcelko moc krásně jsi tento deníček napsala. Jsem z něj úplně dojatá. Přeji Vám jen to nejlepší a ať Vám celý život vše klape na jedničku.

 
Ren13
Nováček 5 příspěvků 18.07.11 17:08

:-D :kytka: Moc krasne napsano.. Jeste ted mam husi kuzi :-D
Moc gratuluji k chlapeckovi..
Me to ceka za 5 tydnu a verim, ze si to taky tak uziju :-D

 
kocicka18
Kecalka 279 příspěvků 18.07.11 20:26

Gratuluju k nádhernému synovi a dobrému porodu:-D A souhlasím že ten dáreček je ta nejsladší odměna!!

 
monika82
Ukecaná baba ;) 2010 příspěvků 18.07.11 21:25

gratulace k synovi, moc krásný. at se vám daří :kytka:

na Havířov a porodnici tam mám taky dobrou zkušenost, rodila tam sestra a já byla u toho. :palec:

 
lucik85
Kecalka 133 příspěvků 18.07.11 22:40

super :))

 
anavi86
Stálice 92 příspěvků 18.07.11 22:57

Gratuluji k miminku, moc pěkně napsané. Ať se vám vede. :kytka:

 
Barbulka
Závislačka 2762 příspěvků 18.07.11 23:07

gratuluji k miminku :kytka: krásně optimisticky napsané :palec:

 
kufnerka
Zasloužilá kecalka 877 příspěvků 19.07.11 10:14

ahojky moc krásně napsané, vzpomněla jsem si na vlastní porod a vehnalo mi to slzy do očí, je to opravdu zázrak stvořit nového človíčka. :hug: :hug: :hug: Přeji hodně zdravíčka štěstíčka.

 
sweetpretty
Ukecaná baba ;) 2142 příspěvků 19.07.11 17:45

Opravdu moc krásně napsaný deníček :kytka:
Gratuluji k synovi, ať vám dělá jen samou radost! :kytka:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama