Nejspíš se tě nikdy nezbavím

Můj boj se syndromem bílého pláště.

*

Jako malou holku mě ani ve snu nenapadlo, že existuješ. V lékařských ordinacích jsem přitom byla častým hostem, neboť sotva kilo a půl vážící nedonošenec si zasloužil zvláštní péči. Když jsem odrostla kojeneckým hadříkům, kontroly u paní doktorky mi poskytovaly vítanou příležitost k předvádění se. Mamka ještě dnes ráda zavzpomíná na mé „přednášecí“ období, kdy jsem v batolecím věku chrlila jednu básničku za druhou, jako publikum mi posloužili nakupující v obchodě, či spolucestující v autobuse, no a lékaři, ti byli na mém žebříčku žádoucích diváků také hodně vysoko.

Léta plynula a moje předváděcí povaha mizela do neznámých končin. Začala jsem se neskutečně stydět. Návštěvy lékařů, dříve tak bezproblémové, mi najednou začínaly silně vadit. Definitivní zvrat nastal krátce po mých dvaadvacátých narozeninách. Při nástupu do prvního zaměstnání jsem samozřejmě musela absolvovat vstupní lékařskou prohlídku.

Paní ředitelka mi předala papír a zavelela: „Nejpozději za čtrnáct dnů ho potřebuji potvrzený.“ Jenže byl zrovna srpen, moje praktická lékařka čerpala dovolenou a výpis z karty pro vstupní prohlídku nezbytně nutný jsem získala až po delší době. Na prohlídku u závodní lékařky mi tak zbyl pouho-pouhý jeden den.

Ráno jsem naklusala do čekárny, jak já byla šťastná, že zeje prázdnotou. Mé opojné pocity však neměly mít dlouhého trvání, zhruba po deseti minutách napochodovala do onoho zdravotnického zařízení horda snad třiceti mužů odhadem ve věku mezi dvaceti a čtyřiceti lety. Čekárnu zaplavil odér cigaretového dýmu a plno smíchu.

Já seděla tiše v koutku a pevně doufala, že když jsem zde byla první, půjdu hned do nitra ordinace. Chyba lávky, v osm hodin vylezla z ordinace sestřička s vizáží krotitele divých šelem a na celé kolo oznámila, že jelikož slečna bakalářka nebyla objednaná, bude si muset počkat. Nevím, jestli v tónu jejího hlasu opravdu zněla jízlivost, nebo to byl jen můj pocit. Poprvé a naposledy jsme slyšela nahlas vyslovit svůj tehdejší titul. V tom okamžení mě zaplavil neodbytný pocit, že přestávám býti člověkem a stává se ze mě slečna bakalářka. Skupinka zaměstnanců jednoho výrobního podniku, který má s naší školou stejnou závodní lékařku, se dobře bavila, zaslechla jsem i několik žertíků na mou adresu a já tehdy vůbec nevěděla, jak na ně reagovat.

Když na mě konečně přišla řada, vplula jsem do ordinace a usedla na židli. Během konverzace mi paní doktorka omotala paži manžetou tlakoměru a po chvíli z jejích úst vyšla věta: „Máte nějak vysoký tlak, léčíte se s tím, nebo vás rozhodila ta parta v čekárně?“

Nevím, co, nebo kdo, nese vinu, ale od té doby, jakmile má noha vstoupí na půdu lékařské čekárny, je konec. Srdce bije jako o závod a tlak atakuje bouřlivé výšiny.

Kdy nastal největší problém s hodnotami tlaku? Samozřejmě v těhotenství, to na nich totiž záleží ještě více, než obvykle.

První dvě těhotenství byla mou průvodkyní skvělá paní doktorka. Seznámila jsem ji se situací. Doporučila mi zakoupení domácího tlakoměru. Po jedné z prvních poraden vedly tedy mé kroky do lékárny. Přístroj se stal nezbytnou dekorací našeho obývacího pokoje. Lékařka pečlivě zapisované hodnoty bedlivě sledovala. Párkrát se ještě pokusila změřit mi tlak i v poradně, ale viděla, že to nikam nevede. Ať mě měřila před vyšetřením, nebo po něm, hodnotu nižší než 145/90 prostě nevydolovala, a to se opravdu snažila.

Jednou mi poradila, ať si po vyšetření ještě na chvíli sednu do čekárny a něco si přečtu, že se určitě zklidním. Na mou námitku, že s sebou bohužel nemám žádný časopis, mi do ruky podávala jednu brožurku ze svého stolu, pak se podívala na titulek a ten zněl: RUCE NA PRSA. S lehkým úsměvem ve tváři vrátila brožurku na stůl se slovy: „To bych vás asi moc neuklidnila.“

Při třetím těhotenství jsem musela tuto skvělou lékařku opustit, jednak se mi nechtělo trávit čas dlouhým dojížděním, když na mě doma čekaly už dvě děti, hlavním důvodem ale bylo to, že mi třetí císařský řez příliš nedoporučovala.

Začala jsem tedy chodit k jednomu mladému lékaři, shodou okolností k tomu, jenž vedl mou druhou sekci. Ten na třetí císařský řez neřekl ani popel, bral ho jako něco naprosto běžného. Zato s akceptováním mnou zapisovaných hodnot krevního tlaku měl jaksi problém.

Po půlce těhotenství mi sdělil, že do příští poradny bych měla absolvovat Holterovu monitoraci krevního tlaku, ať se zajdu domluvit se svou praktickou lékařkou. Při mém štěstí měla doktorka opět dovolenou a já nechtěla čekat, našla jsem proto jednu soukromou kliniku v Praze, sice jsem si musela vyšetření uhradit ze své kapsy, ale ta rychlost byla vskutku neuvěřitelná. Hned následujícího dne mi byl poskytnut onen mučící nástroj. Co vám mám povídat, pokaždé, když začal přístroj v pravidelných půlhodinových intervalech nafukovat manžetu a vrčel jako splašená včela, vyděsilo mě to natolik, že jsem začínala pochybovat o objektivnosti takového měření.

Druhý den přistály v mé mailové schránce výsledky. Závěr zněl: Hodnoty krevního tlaku jsou v normě, někdy i nižší, potvrzen syndrom bílého pláště. Spadl mi obrovský kámen ze srdce. Do konce těhotenství jsem doma poctivě měřila a vše dopadlo na výbornou.

Nejmladší potomek oslavil před několika měsíci druhé narozeniny a já musím zaťukat, že kromě preventivních prohlídek, které se snažím poctivě podstupovat, a při nichž mi naštěstí dosud nikdo tlak neměřil, jsem od té doby lékařskou péči nepotřebovala, tudíž nevím, jak na tom s tebou jsem.

Ale přiznávám, bojím se. Bojím se dne, kdy budu muset svou paži vydat všanc manžetě tlakoměru, protože je mi jasné, že jsi mi neustále v patách a já se tě nejspíš už nikdy nezbavím.

Váš příspěvek

Odesílám...
Anonymní
29.3.19 09:32

Léčím se na vysoký tlak, než nemoc vypukla tak jsem se syndromem bílého pláště problém neměla, ale poslední rok mám asi syndrom neurologie a to jedné konkrétní ordinace ;-) . Všude jinde mám tlak pod kontrolou.

 • Nahlásit
29.3.19 09:41

Jee, jak já ti rozumím! Na střední mi jednou doktor naměřil vyšší tlak a začal mě posílat od čerta k ďáblu na všechna možná vyšetření. Až na interně je napadlo dát mi holter a zjistili, že tlak mám nízký a vystřelí mi až v čekárně :lol: . Když jdu k lékaři, kterého znám, tak už mě to naštěstí netrápí. Ale jinak hrůza. Jasně na sobě už v čekárně cítím, jak mi začíná bušit srdce a začínám se „nátlakovávat“. A nejde s tím vůbec nic dělat!!! :zed:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
29.3.19 09:49

Prosím o anonym - info o zdravotním stavu . Ani nevíš, jak ti rozumím ! Mám stejné problémy. U mě bohužel ještě často doplněno o zažívací potíže a občas vyloženě záchvat paniky :-/ . Když jsem ležela s prvním dítětem pri potížích v těhotenství v nemocnici - byla jsem nervově na dně, úplně hotová… Podotýkám, že jinak se nijak neléčím a nemám potíže - vyloženě jen lekaři/ nemocnice/ lékařská vyšetření…

Zajímavé je - že já jsem také nedonošenec ( narozená ve 32. tt - což před třiceti lety bylo celkem vážné) . Z lékařů mám hrůzu od dětství :-/ .
Dokonce mám problém jít k lékaři i jako doprovod s dětmi - jako zvládnu to, kvůli nim nedávám na sobě nic najevo, nechci, aby si podobnou fobii vypěstovali také, ale vnitřně jsem vždy " hotová".
Jinak moc bych si přála třetí dítě - ale toto je jeden zdůvodů co mluví proti :nevim:

 • Nahlásit
275
29.3.19 10:06

Já mám problém s automatickým tlakoměrem. Má ho můj alergolog a vždy mi naměří vyšší tlak. Mám strach, že se to prostě samo nezastaví a mě rupne ruka a nebude proudit krev :D pokaždé na to myslím, ikdyž si to zakazuji. Klasický tlakoměr mi problém nedělá.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1218
29.3.19 10:24

Ja se doktoru nijak nebojim, nedela mi problem ani zubar a i kdyz se vnitrne citim v pohode, tak mi stejne vzdycky vyleti tlak, ale nejhorsi je, ze dostanu tiky. Jakmile se me chce doktor dotknout, tak mi zacne nekde skubat, nejcasteji hlava a citim se strasne spatne. Nikdo nechape, ze se nebojim, ze to je nejaka nepodminena reakce meho tela. Nejhorsi to bylo na ocnim, kdy jsem si mela oprit bradu a koukat do nejakeho pristroje, nehybat hlavou a misto toho se mi hlava nekontrolovatelne trasla :oops:

 • Nahlásit
 • Zmínit
6476
29.3.19 11:44

Teda ja cekala clanek o nejake hruze, a on vysoky tlak a syndrom bilych plastu. Chápu ze to nejak omezuje ale na smrt to asi nebude.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
29.3.19 11:53

Anonymní 1) já zatím vysoký tlak reálně nemám, ale spousta lidí mě straší, že se z tohohle stavu může vyvinout, tak mohu jen doufat, že se mi vyhne think: :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
29.3.19 11:55

@Mala.ještěrka tak mě nezachrání od bušení srdce ani známý lékař, je mi úplně jedno, kdo se v ordinaci nachází. :zed: :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
29.3.19 11:57

Anonymní 2) zvláštní je, že pokud jsem jen doprovod, panice nepropadám, jak jdu k lékaři já, je konec :nevim: :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
29.3.19 11:59

@jackq19 u mě druh tlakoměru nerozhoduje, někde měří starým, někde novým, ale výsledek je pořád stejný :zed: :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
29.3.19 12:00

@tartaletka tak to je také zajímavá reakce :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
29.3.19 12:06

@Tarjei Samozřejmě existuje spousta větších hrůz a na životě mě to určitě neohrožuje, ale kdo nezažil, nepochopí, jak strašně omezující to je a kolik nepříjemností už mi syndrom bílého pláště přinesl a ať se snažím sebevíc, nedokážu tento stav nijak ovládnout, takže mnoho dalšího vysvětlování mě ještě čeká. :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
700
29.3.19 13:10

Tak ja se taky hlasim do klubu, vysoky tlak mam jen kdyz mi ho meri v ordinaci. Treba po kazde operaci (3 za posledni 2 roky) mi chodila sestra meri tlak a hodnoty 110/70. Ale v ordinaci 140/85.
U prvniho tehotenstvi mne doktor nechtel pustit ani do plavani pro tehotne, musela jsem na zatezovy test ke sportovnimu lekari. No a pak nas zavodak rekl denne 0,5 l kefiru a tlak byl spis nizky. Nedavno mi internista nasadil Holtera, no otrava s tim 24 hodinovym merenim, samozrejme tlak ok.

 • Nahlásit
 • Zmínit
749
29.3.19 13:24

Ja mam teda spis opacny tlak - kdyz horni prekroci stovku,tak se raduje cela ambulance :lol: doktor uz to vi,tak jen zahlasi,zda „nad“ nebo pod. Pri prvni navsteve jsem mela 90/55 :grinning: me to vzdy nejak spadne… :lol: a ta manzeta me desi taky :lol: :cert:

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.3.19 13:25

Hezky napsaný deníček.. Je to strašné, věřím že pro Tebe je to stejně hrozné jako pro mě, kdybych musela do místnosti plné pavouků.. Drž se a hodně zdraví :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.3.19 13:43

@Jadala Známý lékař mi sice nevadí, ale je otázka zda je to výhra nebo problém :) . U prvního těhotenství mi můj gynekolog celých osm měsíců měřil tlak kolem 100/70. A hned na první kontrole v porodnici mi to vylítlo přes 150/90 8o . Hned si mě tam chtěli nechat a stálo mě dost práce jim to vymluvit :D .

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
29.3.19 13:52

@Ba412 vítej v klubu :lol: to měření mi ani nepřipomínej :zed: sice člověk zažil i daleko horší věci, ale že bych si ho musela zopakovat ještě několikrát,tak to tedy určitě ne, umím si představit lepší trávení času :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
29.3.19 13:54

@Astyna88 jo o tom už jsem taky slyšela, kdybychom naše hodnoty u lékaře zprůměrovaly, dosáhly bychom ideálních hodnot :mrgreen: :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
29.3.19 13:54

@lesni.skritek mockrát děkuji a ať se ti pavouci vyhýbají obloukem :mrgreen: :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
29.3.19 13:56

@Mala.ještěrka to je taky pěkně na pytel. Já už šla do porodnice už s „diagnózou“ a měla jsem celkem klid. :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
6476
29.3.19 14:03

@Jadala ja mam jinej druh psychicky poruchy a taky me to leckdy omezuje, ja to chapu, jen ze jsem po precteni nadpisu cekala nejakou zivot ohrožující zalezitost no ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
2082
29.3.19 14:04

já ten syndrom sice nemám (nebo jen u některých nepříjemných doktorů), ale pamatuju si že jsem kdysi byla u školní doktorky na vysoké, bylo vedro jak v peci a ordinace v druhém patře.. křepce jsem vyběha schody, vlezla dovnitř, ona mi rovnou nasadila manžetu, naměřila 155/90 a zapsala to do karty - pak mě sice za deset minut přeměřila a tlak byl normální, nicméně to už nepřepsala a ještě pár let mě na základě zápisu téhle blbky každý doktor otravoaval s vysokým tlakem :jazyk: ten holter měl nedávno táta, něco se mu tam uvolnilo, tak za mnou přišel, abych to upevnila a ten krám se zažal zrovna nafukovat 8o jsem málem spadla ze schodů :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4049
29.3.19 14:26

11 letý syn dnes chodí s hallterem už od rána, tak ho hlídám, aby si s ním někde o nic nezavadil a nevytrhla se hadice z přístroje. Máme ho už po několikáté, tak jsme celkem zajetí, ale stejně jsem vždycky ráda, když ho druhý den odevzdáváme. Naštěstí měl dosud normotenzi, a věřím, že to tak bude i po dnešku.
Jinak na syndrom bílého pláště trpí tchyně i moje mamka, já to měla ve všech těhotenstvích při kontrole u gynekologa. Sestra už mě znala, takže jsme měřili tlak při příchodu do ordinace (zvýšený) a po kontrole (nízký). Sestra zapsala oba s poznámkou o syndromu bílých plášťů. Jinak na to netrpím, ale z těch kontrol jsem měla nějaký strach vždycky.

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.3.19 14:31

Tenhle syndrom mam asi taky, i kdyz oficiálně nepotvrzeny… Nejmensi zachvat paniky mam kupodivu u zubare, nejvetsi na gynde :roll: A to jsem tam byla snad tisickrat, sveho casu vic nez doma.. Jsem po dvou operacích a ivf, porad jeden a ten samy lekar, a i tak me vzdycky poleva studeny pot a klepou se mi ruce a kolena uz den predem :roll:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
29.3.19 16:37

@sinapis.alba jo, tak to byla moc šikovná paní doktorka :D

když jsem jela domů opásaná tím slavným přístrojem, bylo docela teplo, takže ne všechny hadičky se mi povedlo dokonale zamaskovat, když jsem v pravidelných intervalech začínala bzučet, měla jsem pocit, že na mě každý kouká s jistou dávkou podezření :think: :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
29.3.19 16:40

@Demi ať dopadne monitorace na výbornou.

Na mě bohužel nefungovalo ani uklidnění po kontrole :nevim: :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
29.3.19 16:43

@Maminanamatersky zubař je snad jediný lékař u něhož jsem v pohodě,
i já. Mám pro to dvě vysvětlení. Jednak je paní zubařka naprosto skvělá a jednak mi nikdy tlak neměří :mrgreen: :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1948
29.3.19 22:22

@Jadala Syndromem bílého pláště trpí moje mamka. Zrovna včera jí byl konečně definitivně potvrzen internistkou po Holterovi. Přitom i ten Holter jí několikrát měřil tlak nadvakrát, protože jí ty hodnoty lítaly. Nicméně nějak to z toho lékařka vyčetla, zprůměrovala. Doma měřený tlak má ukázkový.

Já si prošla něčím podobným v těhotenstvích - obě děti vymodlené, u dcery to sice bylo ještě jakž takž, protože těhotenství bylo ukázkové a já si to užívala, tlak občas zahaproval v rámci poradny, ale žádná hrůza, sestřička vždy jen doporučila sem tam se doma přeměřit. Nicméně u syna mi do konce 1. trimestru tvrdili, že je to tak pade na pade, hrozící potrat. Když už mi konečně v CARu po prvotrimestrálním screeningu vypsali těhotenskou průkazku a změřili poprvé tlak, tak chtěl doktor (dámy odpustí - blb jeden) volat záchranku (horní jsem měla nad 190, spodní nad 100). 8o Nedokázal pochopit, že když mi 2 měsíce tvrdil, že prcka nedonosím, tak že mám prostě z každé kontroly hrůzu, co se zase dozvím. Nakonec mě teda po vyšetření nechali sedět v čekárně, dokud mi to neslezlo trošku níž. Prý by mě jinak nesměli pustit domů, resp. sednout za volant. Po předání k mému gynekologovi už to bylo celkem v pohodě, zmínka o Holterovi sice taky padla, ale odmítla jsem ho, měla jsem od mamky půjčený tlakoměr, takže jsem věděla, že tlak mám o.k. Doktor to akceptoval, dál to neřešil, jen sestřička psala do průkazky tlak naměřený doma - taky jsem chodila se sešitkem. Akorát se přiznám, že já to teda flákala a vždycky před kontrolou na rychlo vepisovala vymyšlená čísla. :oops:

Coby netěhotná mám tlak v pohodě i ve všech ordinacích, tak snad mě syndrom bílého pláště neskolí třeba na stará kolena. :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
29.3.19 23:11

@Leli83 to ses v těhotenství vyšplhala na hodně vysoké hodnoty, já měla rekord 155/95 a to už doktorka docela vyšilovala, nedovedu si představit její reakci, kdyby byly hodnoty ještě vyšší. :think:

Ať už máš od syndromu napořád pokoj :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1948
29.3.19 23:40

@Jadala To bylo fakt jen jednou, ještě v CARu. Doktor totální neempatický kretén, jde mi tlak nahoru ještě teď, když si vzpomenu, jak mě na začátku těhotenství v podstatě zbytečně nervoval. A jak říkám - on chtěl na konto toho tlaku volat rychlou, to bez nadsázky. Naštěstí se mě sestřička zastala, že mě zkusí změřit po kontrole, tlak byl sice i tak blbý, ale aspoň bylo vidět, že to jde dolů. :-) Pak už jsem to u svého doktora na gyndě mívala max. kolem těch 150 na horním.

 • Nahlásit
 • Zmínit
3572
30.3.19 11:14

@Jadala No, mam uplne presne to samy :lol: Doma si merim bezne 100/50, prumerne 70 pulzu, kolikrat i min.. Ale jak prekrocim prah jakykoliv ordinace (krome zubare, to mi nevadi) tak mam 150/100 a asi 120 pulzu :mrgreen: Holtra uz sem taky mela, v pohode, v tehotenstvi sem si merila taky doma, v pohode. Achjo :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
30.3.19 19:25

@panikockova nejhorší je, že tyhle stavy člověk nedokáže nijak ovlivnit :zed: :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit