Nemoc zvaná "MYkání"

Ostatní

Berte tento deníček prosím především s nadhledem! Je psán s úsměvem na rtu a se smířením, že tak to bylo, je a bude. :D

Studenti z lékařské fakulty tuto nemoc (MYkání) objevili již před nějakým časem. Ještě není úplně objasněna, ale již víme, že tato nemoc se týká převážně žen, může ale postihnout i muže. Mezi mladšími ročníky moc známá není, jelikož se projeví až ve chvíli, co žena porodí. Tehdy se jedná o lehčí formu typ A, ve výjimečných případech již v těhotenství - to je těžší forma, typ B.

Příčiny:
Vědci si myslí, že nemoc je nějakým způsobem přenášena přímo od dítěte, které tedy musí být jeho nositelem, jelikož se ve výjimečných případech stává, že postihne i ženy, které samy ještě neporodily, ale pouze se vyskytly v okolí nějakého dítěte (typ C). Proto tedy může postihnout výjimečně i muže. Ve většině případů, když se dotyčný od dítěte vzdálí, nemoc ustupuje. U matek ovšem psychický stav přetrvává, i když nejsou zrovna v přímém kontaktu s dítětem.

Příznaky:
Nemoc se vyznačuje výhradně tím, že lidé postiženi touto nemocí mluví v první osobě, ale množném čísle. Tedy výhradně používají slovo „MY“, přestože se jich vykonaná činnost přímo netýká, ale dítě jej provedlo výhradně samo.

Příklad:
Zdravý člověk: „Dítě se pokakalo.“
Nemocný člověk: „My jsme se pokakali.“ (Přestože matka se společně s dítětem nepokakala)

Zdravý člověk: „Kačence už je půl roku.“
Nemocný člověk: „Už je nám půl roku.“ (Přestože matce je již mnohem více)

V uvedených příkladech se jedná o tzv. typ A, kdy se nemoc takto projeví až po narození dítěte. Těžší formou je typ B, kdy se nemoc projeví již během těhotenství budoucí matky.

Příklad:
Zdravý člověk: „Chce se mi čurat.“
Nemocný člověk: „Nám se chce čurat.“

Zdravý člověk: „Já mám hlad.“
Nemocný člověk: „My máme hlad.“

Jako poslední existuje typ C, který postihuje lidi v okolí dítěte. Ve spoustě případů se u těchto lidí také projeví další specifický příznak, jež nazýváme „šišláním“

Příklad: Přijde návštěva a obdivuje miminko:
Zdravý člověk: „Jé, ty máš ale krásné tričko.“
Nemocný člověk (+ šišlání): „Šmaljá, my máme ale klásný tlišíškó.“

Léčba:
Nemoc zatím není detailně prozkoumána, tudíž není známá ani léčba. Jediné, co vědci doposud zjistili, je fakt, že nemoc přetrvává různě dlouho a postupně odezní sama. Typ C se vyskytuje přibližně do jednoho roku „cizího“ dítěte. Typ A a B (tedy u přímých matek) přetrvává mnohem déle. V 80 % pomalu ustupuje kolem 3-4 let věku dítěte. S větší jistotou pak ve chvíli, kdy nastupuje povinnou školní docházku. Matky už tehdy začínají opět rozlišovat jednotné a množné číslo v prvního pádu. Pravděpodobně, aby dítě nemátly.

Příklad:
Zdravý člověk, ústup nemoci: „Zase máš v aktovce nepořádek.“
Nemocný člověk (již se nestává): „Zase máme v aktovce nepořádek.“

V tu chvíli, kdy se matka nejméně měsíc neprojeví žádným z výše uvedených příznaků, ji teprve můžeme prohlásit za vyléčenou.

Hodnotilo 109 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek
 
Aletheia
Kelišová 6198 příspěvků 30.07.13 00:03

:lol:
tak to je parádní! :potlesk: :palec:

 
monikkkk  30.07.13 00:16

:-D jsem nemocna :-D super denicek :-D

 
trpaslinka
Extra třída :D 11673 příspěvků 30.07.13 00:21

:palec: to mě pobavilo. A jak pravdivé to je.

 
KlarkaK
Závislačka 2696 příspěvků 30.07.13 00:34

Snazim se s touto zakernou nemoci bojovat, ale nekdy se nedari :mrgreen: :mrgreen: :palec: :palec: super, krasny, vtipny denicek

 
petanah
Zasloužilá kecalka 677 příspěvků 30.07.13 00:39
:-D:-D
 
Chula
Ukecaná baba ;) 2255 příspěvků 30.07.13 00:40

Úžasné!!! :potlesk: :potlesk: :potlesk: :palec: MYkání je hrozná nemoc. Projevy u postižených hodně špatně snáším. Sama jsem naštěstí nikdy neonemocněla. Babička ovšem taky často kaká, spinká, blinká a má bebí s mými dcerami a to je něco na mou nervovou soustavu. Často se ptám „ty taky?“ a pokud má nemoc vážnější průběh, nemocný ani nereaguje, či nechápe na co narážím.

 
wra
Ukecaná baba ;) 1916 příspěvků 30.07.13 00:44

No to je bomba!! Úplně se v tom vidím, taky jsem se dnes krásně vykakala do nočníčku aa zpatlala si rajčatovou omáčkou veškeré oblečení :mrgreen: a to je mi 23 ;-)

 
Black_Orchids
Závislačka 3738 příspěvků 30.07.13 00:47

Hezky :palec:

davam si na to bacha, ale obcas me ta nemoc taky dostane. byl u nas kamarad, ja zrovna posazuju decko na nocnik a (hrde) hlasim: uz nemame plinky!
pak mi to dojde a vzapeti se opravim: teda, on (ukazuju na kluka) uz 3 tydny a ja trochu dyl.. :)

 
Keriis 695  30.07.13 00:57

Hezký článek… ale kopírování z jiných webů není umění. :roll:

Tereza M.

 
Samamama
Kelišová 5483 příspěvků 30.07.13 00:58

Dobrý. :mrgreen:
Ještě bych přidala jeden specifický jev, a to je vysoká krátkodobá nakažlivost, kdy těžce mykající žena často krátce nakazí nás, silně vzdorující mykání. Takže ač se pak krátce nenávidíme, prostě ve společnosti těžké „mykačky“ po hodinovém rozhovoru i my, odpůrkyně, občas nechtěně kákneme do plenky s naší ratolestí :oops:.

 
lucivka
Zasloužilá kecalka 568 příspěvků 30.07.13 01:58

:mrgreen: tak nemykání bylo jedním z mých předporodních předsevzetí. Vždycky mě to rvalo za uši… No a postihlo mě to taky. Občas prostě ujedu.. Doufám, že se onemocnění už nebude zhoršovat a dojde k postupné absenci příznaků. Už jsme se nakrmili, tak končím… :lol:

Příspěvek upraven 30.07.13 v 01:59

 
Andy.0
Zasloužilá kecalka 623 příspěvků 30.07.13 04:49

Božinku, jsem nemocná :mrgreen:

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 8868 příspěvků 30.07.13 06:03

Pěkný deníček, zasmála jsem se. Za sebe přiznávám, že mi to občas ujede, i když se snažím hlídat ;-)

Za sebe ale musím říct, že typ B jsem měla dost závažnej, ale celkem jsem si to užívala: protože objektivně na ten záchod / kontrolu / jídlo jsme chodili dva, takže jsem to klidně i říkala. Přišlo mi to jako vyjádření toho, že beru miminko jako člověka a člena rodiny. A ani u jiných mi to nevadí.

Ovšem „my jsme se pokakali“, na to by se fakt měl najít lék :mrgreen:

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 30.07.13 06:27

Ja abych rekla pravdu, odvazana nejsem. Je to reverberace, podobnych clanku odsuzujicich zargon matek se tedka vyrojilo jak hub po desti a psat dalsi uz zavani skoro trapnosti. Jeste napis jeden o mimibazaru. :-)

Jednak zrovna toto (plural majesticus) chapu. jde o to, ze kdyz se dite pokaka, tak to neni jen jeho problem, ale je to zaroven problem i matky.Ona na to nemuze hodit bobek a rict mu „ses pokadil, tak se prebal“. Matka tim vlastne dava najevo, ze tim neni znechucena, ale ze to pro svoje dite udela s laskou - jako by se pokakala sama.

 
Bersaba
Echt Kelišová 7651 příspěvků 30.07.13 06:30

Doplňuji příklad projevu u typu nemoci C, velmi těžká forma.
„Jé, my jsme ale krásný holčičky žabičky!“
(Postiženým je muž důchodového věku - dědeček dítěte. Projev byl zaznamenán ve chvíli, kdy dítě, již čtyřleté, bylo rozplácnuto na dně dětského bazénku po vzoru žáby.)
Dle mého názoru lze odpověně konstatovat, že jedinci postižení takto těžkou formou ztrácejí v emočně vypjatých situacích kontakt s realitou, což se projevuje například uvedeným zmatením ve vztahu k vlastnímu věku, pohlaví a dokonce i živočišnému dru­hu.

Příspěvek upraven 30.07.13 v 06:31

 
janajelinkova9
Ukecaná baba ;) 1382 příspěvků 30.07.13 06:39

Dávám si na to fakt bacha! ALE - v některých případech používám záměrně, i když to zní jako že to či ono s malou dělám taky, ale ve skutečnosti myslím nás jako všechny včetně tatínka… třeba, že používáme látkový plíny apod… :)
Ale jinak je to děs… nechápu, jak to mohlo vzniknout. :mavam:

 
prcekniky
Závislačka 2995 příspěvků 30.07.13 06:58

Moc pěkné :potlesk:

 
tanik1912
Neúnavná pisatelka 16562 příspěvků 30.07.13 07:03

:potlesk: :potlesk: :potlesk: Luci, svele :potlesk: :potlesk: :potlesk:

jeste, ze se zatim uspesne chranim. snad mi to vydrzi :lol: :lol: :lol:

PS netyka se to jen jedincu s detmi… pan mi kdysi rekl na prochazce se svoji fenkou… „my harame..“ 8o :lol: coz jsem si jista, ze ON urcite nehara :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Příspěvek upraven 30.07.13 v 07:06

 
Poison Ivy  30.07.13 07:03

Mně se deníček líbí :). Mykání jsem naštěstí z 99%ušetřena, plus mám pocit, že příkrm baští, kadí dvakrát denně, zvládá sedět a dělá paci paci dobrá třetina emimina :lol:

 
Míša_8888  30.07.13 07:23

Občas mi to taky ujelo :) Myslím že je to tím, jak člověk celý den dělá jen věci okolo dítěte, pořád ho má za zadkem a když někam jde tak zase s ním - prostě už se dítě stane takovou jeho přirozenou součástí, takže z toho pak vyplyne to /místy dost vtipné a nelogické/ množné číslo… Když jsem začala mít možnost chodit častěji někam sama (do práce, za sportem), přešlo mě to zcela samovolně.

 
K-Black  30.07.13 07:24

Deníček je vtipný :D mám ráda deníčky které nejsou o porodu :palec:
Co se týče mykání, tak se snažím nepoužívat, nebo ne snažím, nelíbí se mi to tak to nedělám. Ale určitě mi to už někdy uniklo :lol:
Mám jiný nešvar, mluvím na děti zdrobněle, hačat, kakat, papat… u starších mám vyzkoušeno že tak v dospělosti nemluví, tak to nechávám být :D

 
LolitkaP
Ukecaná baba ;) 2068 příspěvků 30.07.13 07:36

:mrgreen: U mojí kamarádky tato nemoc vyvrcholila větou „My se jmenujeme Ema“ :mrgreen:

 
Genovesa
Extra třída :D 10976 příspěvků 30.07.13 07:37

@Black_Orchids Ale tak zrovna věta: „My nemáme plínky!“ se dá vyložit taky tak, že mrně je už nenosí a ty už je nemusíš kupovat ;). Tak na sebe nebuď tak přísná :mrgreen:.

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 30.07.13 07:37

Hezký deníček :potlesk: zasmála jsem se.

Ač se mi to nelíbí tak se musím hlídat a stejně mi to občas ujede :roll: Ale slovíčku „my“ v kontextu blití a kadění se opravdu vyhýbám. Je to směšný nešvar, zvlášť když to dotyčná používá v každé druhé větě :zed:

 
bartsch
Závislačka 3830 příspěvků 30.07.13 07:39

:mrgreen: Mám velké štěstí, této nemoci jsem odolala a nenakazila se. Možná jsem byla již v dětství očkována, co já vím. Mně to trhá uši a některé projevy mě dostávají do kolen :mrgreen: Z rodiny to neznám, máme zřejmě dobrou imunitu :mrgreen:, ale potkala jsem již pár nakažených žen a není to žádná sranda :think: Jedna s těžkým projevem mi jednou sdělila: „My ještě nechodíme, ale už obstojně jezdíme na odrážedle, a plínky máme pořád a hned tak je pryč nedáme.“ Nechápu, stála tam a odrážedlo sebou neměla :nevim: Ty plínky - netuším :think:. A taky bych potvrdila výskyt typu D - psí forma. Ale není moc rozšířený a nakazí se především majitelé fenek.

 
Liz
Ukecaná baba ;) 1938 příspěvků 30.07.13 07:39

Bezva deníček :D Naštěstí v okolí nikoho kdo takle mluví nemám. Myslím, že je to hodně i tím odkud maminka pochází. Kolem mě takle nikdo nemluví, ani kamarádky, ani většinou maminky co potkám na hřišti, nebo v dětských centrech. Když ale přijedeme na vesnici odkud pochází můj manžel, tak tam takle mluví každá druhá maminka.

Příspěvek upraven 30.07.13 v 07:46

 
Genovesa
Extra třída :D 10976 příspěvků 30.07.13 07:42

@Bersaba Náš dědeček :mrgreen: byl to samé. Taky mě to vytáčelo, už skoro rok tu není :,(. Nebuď tak přísná a buď ráda, že takového nadšeného dědu „máte“ :lol:.

Příspěvek upraven 30.07.13 v 07:42

 
Genovesa
Extra třída :D 10976 příspěvků 30.07.13 07:47

Ó deníčku, jak jsi pravdivý :potlesk: :palec: :mrgreen:
Také se snažím docela úspěšně odolávat, kamarádka „mají“ 3 roky a tam to teda frčí :roll: :lol:.
Mě postihlo hlavně jiné onemocnění, také bych řekla nic vzácného - příšerné zdrobněliny :oops:. Hlavně na konci těhu 8o, a po porodu, kdy mi manža vzorně pomáhal s mimískem 8o :oops:. Naštěstí to bylo zřejmě způsobeno přílivem hormonů a po srovnání hladin mě tato úchylka rychle opustila :mrgreen:.

Příspěvek upraven 30.07.13 v 07:48

 
Anael
Echt Kelišová 7797 příspěvků 30.07.13 07:55

Super! :potlesk: :potlesk: :potlesk: :palec:

 
mian
Kecalka 448 příspěvků 30.07.13 08:03

Krásný deníček po ránu. Fakt jsem se zasmála. Naštěstí jsem úplně zdravá a na mykání jsem poměrně alergická. Mou známou, která mykání hojně používala, mi bylo vysvětleno, že je to výraz lásky, spjatost mezi ní a dítětem. A řekla to takovým tónem, jako kdybych své dítě já ráda neměla :mrgreen: :mrgreen:

 
Mahu11
Echt Kelišová 7569 příspěvků 30.07.13 08:07

Ahoj Lucííí, super jako vždycky, jsi talent :potlesk: :potlesk: :potlesk:.
Za mě, já mykám a i můj chlap, u mě si to obhajuju, že jsem Patrika nosila 9 měsíců a byl mojí součástí, tak si nechávám tak rok, max rok a půl, abych to mykání odstavila, aby se z mého syna nestal magůrek :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:. A manžel? Ten se prostě opičí :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:.

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 30.07.13 08:20

@Chula Taky me matersky plural nikdy nechytl. :palec:

 
socina
Závislačka 4104 příspěvků 30.07.13 08:24

Bráním se tomu zuby nehty. O vikendu žížale vyrostl zub a v tu chvilku jsem se také infikovala. Všem jsem řikala „Máme zub, první zub!! Teba žížala má zub, já mám zubů plnou hubu“

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 30.07.13 08:31

@socina „Ja mam zubu plnou hubu, nevim na kterej driv kousnout a budu si zadat zuby?!“ Fanda Vlasty Buriana? :srdce:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 30.07.13 08:37

:) Taky občas zamykám :D Ovšem nedávno jsem četla článek, jak baby talk svědčí dětem a že mykání a ťutínkování je pro děti prospěšné. Takže se za nemocnou nepovažuju.
:? Ale moc jsem se nepobavila. Páč jsou lidi, kteří MYKAJÍ proto, že mají skutečně nemocnou hlavu, a tím nemyslím ženy o svých miminech. :x

 
Chrupka20
Zasloužilá kecalka 748 příspěvků 30.07.13 08:43

Skvělé :D po ránu mě to dost rozesmalo, hned mam lepsi den :)

 
ZuzulikB
Závislačka 3126 příspěvků 2 inzeráty 30.07.13 08:49

@Pudloslava
tvůj pohled se mi líbí a má něco do sebe :)

 
eliskadvorackova
Nováček 5 příspěvků 30.07.13 09:05

:lol: :lol: :lol: Naprostý souhlas.. Zajímavý je, že já jsem trpěla mykáním ještě před dětmi, když jsme měli jen malýho pejska.. :P

 
neumisa
Neúnavná pisatelka 18513 příspěvků 30.07.13 09:09

:palec: naštěstí jsem této choroby zůstala ušetřena - ale o to víc ji registruji ve svém okolí. :zed:

 
Mysch
Kecalka 327 příspěvků 30.07.13 09:09

:mrgreen: Dost dobry!!!

 
verulicek  30.07.13 09:32

Super deníček :lol: mám předsevzetí, že se budu snažit téhle nemoci vyhýbat ;)

 
sao
Ukecaná baba ;) 1589 příspěvků 30.07.13 09:37

Mě to občas taky ujede, nejčastěji ve společnosti nakažených lidí. Jak jinak odpovědět kamarádovi, který mi o svém dítěti řekne: „Už kakáme na nočníček!“ než „My taky!“ :lol: Jinak nee, nelíbí se mi to :mrgreen: vtipný deníček :)

 
JaLa
Závislačka 4340 příspěvků 30.07.13 09:38

Velmi povedený deníček!! Občas také „myknu“, často ale vědomě - a to jen proto, že v tu chvíli je to kratší způsob, jak rychle sdělit novinky v psané formě. V běžné mluvě ale nepoužívám, taky mi to trhá ušiska :-)

 
kaja7
Zasloužilá kecalka 691 příspěvků 96 inzerátů 30.07.13 09:42

@LolitkaP tak to už je moc :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Jinak pěkný denicek, modlim se, abych neonemocnela:-)

 
cheekymonkey
Extra třída :D 10805 příspěvků 30.07.13 09:43

Tak já mateřský plurál úplně nesnáším. Když potkám takto postiženou matku, tak jsem většinou tak v šoku, že nedovedu ani vést konverzaci. Posledně jsem kupovala Calgel a mladá, bezdětná lékárnice na mě- tak co, už vám rostou zuby? :pocitac: A já- no já je už mám dávno, ale malému rostou. My kakáme, papáme, vážíme, měříme… bože, navrať jim jejich osobnost neboť nevědí, co činí… :roll: :lol:

 
Sali
Zasloužilá kecalka 942 příspěvků 30.07.13 09:49

Super, pěkné a pravdivé :mrgreen:! Jen bych dodala, že znám v okolí maminky, které to se začátkem školní docházky nepřešlo! :)

 
Pady2
Kelišová 6276 příspěvků 1 inzerát 30.07.13 09:56

Super deníček, to jsem se pobavila! Je samozřejmě dost možné, že tuto nemoc chytnu i já, ale jako bezdětná- když slyším „máme průjem, zase jsme se poblinkali“- tak lituju oba dva, než mi dojde, že jde jen o dítě:D

 
altanero
Stálice 56 příspěvků 30.07.13 09:59

Už se tady o tomto tématu psalo v nějaké jiné diskuzi. Milá zakladatelko, musím napsat, že u některých přetrvává ještě déle. A není mi známo, kdy nemoc odezní. Psala jsem o Járovi, ten je už dneska myslím budoucí osmák a jeho matka touto chorobou ještě stále trpí, naštěstí tou lehčí formou.My jsme nemocní atd. Ale pozor, vidím světlo na konci tunelu- když něco provede, tak to už Jára se pral (např.) Tak doufám, že i zde dojde k úplnému vyléčení a nebude jednou říkat: „My se budeme ženit.“

 
zitka01
Extra třída :D 12640 příspěvků 30.07.13 10:10

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: já se tomu snažím vyhýbat ale občas mi to ujede :lol:

 
Laddmie
Závislačka 2953 příspěvků 8 inzerátů 30.07.13 10:35
:)
Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama


Reklama