Reklama

Neplodnost u muže - spermie

Snažení
  • emimino
  • 23.06.01

Popis spermie, popis vzniku spermií, počet a pohyblivost, parametry normálních hodnot vyšetřovaného ejakulátu, způsob vyšetření a spermatogram

Zdravý dospělý muž vytváří denně až sto miliónů spermií. Nižší produkce (do dvaceti miliónů se dnes považuje za dostatečnou).

Spermie vznikají ve varlatech, zde dozrávají a stávají se pohyblivými, pak přejdou chámovodem do semenných váčků a odtud jsou po ejakulaci uvolněny a promíchány s tekutinou z prostaty.

Vyšetření plodnosti u muže se provádí ohodnocením kvality ejakulátu po pěti dnech pohlavní abstinence. V ejakulátu se hodnotí celkový objem, barva, konzistence, doba zkapalnění, pohyblivost a počet spermií, procenta životaschopných a porušených spermií, pH a přídatné buňky, u specializovaných laboratoří se mohou vyšetřit i protilátky proti spermiím.

Pohyblivost spermií se pak hodnotí dle stupnice od 0 do 4, 0 = nepohyblivé spermie, 1 = pohyb na místě, 2 = vlnovitý pohyb spermií, 3 = většina spermií se pohybuje progresivně dopředu, 4 = spermie mají vynikající pohyb dopředu. Za hranici normálního nálezu se dnes ještě považuje přítomnost 40 % spermií s ohodnocením pohyblivosti stupněm 2.

Dále určuje počet spermií, procento abnormálních forem (například zdvojené hlavičky nebo bičíky, tvar bičíku, krčku a hlavičky)

Vzorek ejakulátu získá pacient masturbací do skleněné nádobky. Z výsledků šetření je pak vyhotoven tzv. spermatogram, který vypovídá o schopnosti oplodnění ze strany muže.

Normální hodnoty ejakulátu (spermatogram)

Objem 2 - 6 ml
Barva mírně nažloutlá
Konzistence tvoří kapky
Počet spermií 20 mil/ml a více
Stupeň pohyblivosti více než 2
Počet defektních forem méně než 30 %
Přídatná buněčnost méně než 0,5mil/ml leukocytů nebo malých lymfocytů
pH 7,1 - 7,8
Protilátky proti spermiím méně než 40 % spermií postižené protilátkami
Pach kvetoucích kaštanů
Fruktóza nad 1200 mikrogramů/ml

Zralá spermie je dlouhá až 70 mikrometrů, skládá se z hlavičky, krčku a bičíku.

Hlavička má oválný tvar, měří do délky 5 a do šířky 3 mikrometry. Nejdůležitější částí hlavičky je tzv. akrozom, který zabírá asi 2/3 hlavičky a obsahuje důležité enzymy, které umožňují pronikání hlavičky do vajíčka.

Bičík včetně krčku je dlouhý 65 a široký 1 mikrometr a umožňuje pohyb spermie směrem dopředu. Bičík se pohne asi 10 krát za sekundu, rychlost pohybu je 10-60 mikrometrů za sekundu. Pohyb spermie se popisuje jako vlnivý.

V laboratoři bylo zjištěno, že pohyblivost spermie příznivě ovlivňuje malá koncentrace kávy, čaje, čokolády a kakaa, naopak nepříznivě peroxid vodík nebo lidská slina (nepoužívejte proto sliny jako zvlhčovadlo pochvy), alkohol, nikotin, drogy, kořeněná jídla, práce s těžkými kovy, s organickými rozpouštědly, pobyt v ionizujícím záření..

Pohyblivost spermií zvyšuje nízká teplota - nosit volné kalhoty, aby nedocházelo díky tření ke zvyšování teploty v oblasti šourku, nekoupat se v příliš teplé vodě, vynechat saunu a přílišné cvičení. Naopak snížení teploty v oblasti šourku (studená sprcha) zlepšuje parametry ejakulátu.


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.02.02 12:42

Ahoj všichni, kteří se brodíte stránkami na téma neplodnost, a ačkoli jste už leccos přečetli, trnete přitom strachy. Chtěla bych touto cestou najít někoho, kdo má zkušenost s azoospermií, protože marně pátrám po příspěvku, který by nás přpravil na to, co nás doopravdy čeká (všude samá teorie a neprůhledné statistiky …).
Po téměř roce a půl snahy o miminko jsme se s manželem odhodlali jit k lékaři. Přesně řečeno, moje vlídná a kultivovaná gyneoložka nás rovnou poslala na specializované pracoviště. Závěr prvního vyšetření: manžel nemá v ejakulátu ani jedinou spermii. Je to strašné to takhle říct a cítím se přitom provinile, protože by to někdo mohl brát tak, že tím mého muže nějak ponižuji (to je samozřejmě blbost, poněvadž muže nedělá počet nějakých buněk, ale spousta úplně jiných věcí!!!; problém je v tom, že děti se musí narodit zrovna z téhle buňky). Ještě že ale existuje anonymita internetových stránek, protože se nemám komu svěřit. Ještě předtím, než jsme se to dozvěděli, jsem už měla posbírané informace i o TESE, MESA, ICSI atd., takže to (alespoň doufám) pro mého muže nebyla rána úplně smrtelná. Ale i tak … bylo nám hrozně, hrozně oběma. Nebyl žádný důvod něco takového předpoklídat. Nic moc dalšího zatím nevíme, prý z rozboru krve nám řeknou, jestli má vůbec cenu v manželově těle nějaké spermie hledat. Já pevně věřím, že jsou a že budeme případ ICSI. Já jsem podle všeho v pořádku; jen abych to ještě neztěžovala. Prosím vás, pokud jste něco takového zažili, napište. A jestli to dokážete, hlavně chlapi: co si o tom myslíte a co přitom cítíte, co potřebujete (od nás a vůbec). Beztoho je tu málo příspěvků od mužů, a přitom své vlastní děti chceme mít stejně moc, ať jste chlap nebo ženská. Musíme držet spolu a věřit, protože vždycky přijde něco dál. Zatím …
 J.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.02.02 16:18

Ahoj, máme stejnou diagnozu - azoospermii. Čekají Vás krevní testy na hladinu hormonů z které se usoudí, zda případná TESE, MESA může mít úspěch. Také se provádí vyšetření z krve na genetiku. Nám hladina hormonů signalizovala, že TESE MESA bude neúspěšná, což také byla. Takže zbývá použít spermie dárce (inseminaci nebo IVF) nebo adopce. Realita je to tvrdá, ani my jsme nečekali tento problém. Pravděpodobnost tohoto druhu neplodnosti je totiž velmi nízká, ale pokud Vás to potrefí stejně jako nás, tak si člověk říká, že ta pravděpodobnost a statistika jsou divný potvory. Držím pěstičky, aby u Vás byla TESE MESA a následné IVF-ICSI úspěšné. Pokud ne, tak jsou tu ještě ty dvě další cesty a věřte, že to také mohou být cesty dobré. My jsem pořád ještě ve fázi čekatelů na miminko a moc se těšíme i když jsme si nikdy nepředstavovali, jak dlouhá a nelehká ta cesta bude. Držte se !!! Z.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.07.02 04:31

Ahoj J.
obycajne nechodim na tieto stranky, ale natrafila som na tvoj prispevok tak sa pokusim podat trochu informacii o azoospermii o ktorej s manzelom vieme uz celych 9 rokov. Neviem sice ci sa mi podari vratit sa k tymto strankam lebo podla mojho nazoru su velmi neprehladne.
V prvom rade by som ti chcela upozornit aby si nikdy na zaklade hormonalnych vysledkov manzela neposudzovala ci manzel spermie ma alebo nie, moj manzel je toho dokazom. Na zaklade hormonalneho vysetrenia bolo u neho zvysena hladina FSH a to 3 nasobne + genetickeho delecia y chromozomu. Sice pred 3 rokmi sa u neho objavili ojedinele spermie, momentalne ziadne v ejakulate nema. Na zaklade tychto zisteni nam dvaja urologovia nedavali ziadnu sancu ze nejake spermie prostrednictvom TESE najdu, ale na ich a nase prekvapenie sa spermie nasli, sice nie vela ale na ICSI staci jedna na jedno vajicko. Momentalne sa pripravujeme na nase druhe IVF/ICSI a dufame ze tentokrat sa stastie usmeje aj na nas.
Ak mas nejake otazky nevahaj sa spytat ak budem moct rada poradim.
 M.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.07.02 11:18

Ahoj holky, děkuju vám za odpověď. Uplynulo přes půl roku a jsme dál o neúspěšnou MESA a TESE, přestože podle hormonálního vyšetření měla nějaká šance být, a o jednu hormonální stimulaci a odběr vajíček. Máme zmražené vzorky odebrané při TESE, ve kterých je prý velice malá, ale pořád ještě šance najít nějakou spermii. Ve vzorku, který lékaři zkoumali, se bohužel nepodařio najít ani jedinou zdravou zralou. Chtěla bych se ujistit: když u mě nedošlo k transferu embryí, kolikrát mi bude pojišťovna ještě platit stimulaci a odběr vajíček? Doufám, že ještě třikrát. Musím se přiznat, že občas na mě dolehne tak těžký smutek, že někam zalezu a jen pláču. Když pomyslím, že jiné dívky a ženy mají tolik šancí otěhotnět, a my budeme mít (možná) jen několik málo pokusů, u kterých není vůbec nic jisté … Ač zdravá, nikdy se nedovím, jestli a jak bych normálně otěhotněla, kdyby byl manžel v pořádku. Lhala bych, kdybych řekla, že mi to není líto. Je mi to všechno líto, strašně je mi líto toho moře času marných nadějí, a té bolesti. I když to na sobě můj muž nedává vůbec znát, moc těžce se s tím vyrovnává. Milá M., píšeš, že o vaší diagnóze víte 9 let. To je stašně moc, jak to zvládáte? Před 9 lety se ještě ICSI a TESE apod. nedělaly, jaké byly ty vaše začátky? To muselo být dost bezvýchodné… Jestli to není moc osobní, chtěla bych se M. i Z. zeptat, nakolik je pro ně limitující vlastní věk. Nám táhne na třicítku a já mám strach, že máme málo času, popravdě řečeno, hlavně že já mám málo času. Kdybych byli oba zdraví a mohli miminko počít každý měsíc, byla bych naprosto klidná; nad nářky -cetiletých, že už jsou staré, jsem si vždycky říkala, no to je blbost. Ale teď ten červík začíná hlodat i ve mě a já si ríkám, jesti už taky neblbnu. A ještě bych se chtěla obou párů zeptat, jak se vyrovnaly s otázkou dárcovství spermatu. On se např. řekne: pokud to nepůjde jinak, tak ano, ale kde je ta hranice, že už to opravdu nejde jinak? Měli jste rozmyšleno, za jaké situace byste řekli, už dost, přijmeme dárcovské spermie? Moc děkuju za odpověď. Mějte se hezky, držím vám všem palce. J.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.08.02 02:37

Ahoj J.
Je my luto, ze si nemohla dokoncit svoj IVF cyklus. Verim ze to muselo byt pre Vas strasnym sklamanim. Ja mi podozrive preco neurobili dalsi TESE zakrok pred odberom tvojich vajicok ked vedeli ze zmrazene spermie sa nedaju pouzit. Myslim, ze sme v podobnej situacii. U mojho manzela nasli taktiez len par spermii, ale na to nestastie bude musiet ist este raz na TESE lebo pri prvej biopsii zistovali len ci je tam produkcia spermii. Aj mne tiahne na 30-tku co viem nasu situaciu este zhorsuje.
Viem 9 rokov je strasne dlha doba, ale bohuzial nikdy mi situacia nepriala. Vzhladom k tomu, ze Slovensko je velmi zaostale co sa tyka zdravotnych sluzieb mi pred 9-timi rokmi povedali pouzit spermie darcu, comu bol moj manzel absulotune proti. Bohuzial kliniku v Cechach som si nemohla dovolit z dovodu financii. Ubehlo 5 rokov a konecne som dostala sancu podstupit IVF/ICSI. U mojho manzela sa nasli 4 spermie a jedno embryo bolo vlozene do maternice, bohuzial sa neujalo. Akonahle sme chceli podstupit dalsie IVF/ICSI sa uz u manzela ziadne spermie nenasli. Ubehlo dalsich 2.5 roka na cakanie dalsej techniky - TESE. V tom istom case nam vsak urolog podla manzelovych vysledkov TESE neodporucil.
V tom istom roku sme sa prestahovali do zahranicia, kde predsa len podstupil TESE (po 1.5 roku) a zistila sa produkcia maleho poctu spermii. Tak to by bol asi moj dlhy pribeh plny prekazok, sklamani a novych nadeji. Neplodnost znasam tazko, ale uz ako 21 rocna som si povedala ze pre to urobim vsetko, aby som si nikdy neskor nepovedala, ze som sa o to nepokusila. Terajsim mojim problemom nie je len vek ale aj financie. Pri kontaktovani jednej zo sukromnych klinik na Slovenku som dostala podla mna trochu prehnane ceny za zakrok. Neviem v ktorej casti Ciech zijes, ale ak by si bola z Moravy chcela by som ta poziadat o kontakt na nejake kliniky na Morave. Cez Internet som bola schopna najst len kliniku v Brne.
Co sa tyka darcovskych spermii, nemam ani odvahu sa na to spytat manzela, myslim ze este sme nedospeli do toho stadia zaoberat sa nimi. Co sa tyka mna ja by som uz podstupila na spermie darcu, pretoze tuzba po dietati je u mna prilis velka a uz konecne by som sa zbavila uplakanych a pretrapenych dni a konecne by sme mohli zacat ZIT, ako rodina.

Rada by som bola s tebou v spojeni ale ak by to bolo mozne radsej e-mailom. Bohuzial nerada by som vydavala svoj e-mail na tejto stranke, vzhladom k romu, ze je na nom uvedene cele moje meno a priezvisko. Musim dotlacit manzela aby vytvoril neutralnu e-mail stranku.
Maj sa krasne
 M.

 
Zdenek
Stálice 74 příspěvků 01.08.02 07:22

Ahoj,
na této stránce jsou uvedené některé další kontakty.

https://www.emimino.cz/article.php?…

Hodně štěstí

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.08.02 22:25

Dakujem za kontakty.
M.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.08.02 08:53

Ahoj M., odpust, ze se ozyvam s takovym casovym odstupem. Rozhodne bych si rada povidala soukromne a probrala nektere podrobnosti, ale s e-mailem jsem na tom zatim podobne. Pokusim se s tim neco udelat. Predem se omlouvam, jestli to bude trvat, ale jsem ted pracovne dost vytizena. Myslim na vas, abyste alespon o krucek popostoupili na te dlouhe ceste za detatkem. J.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.09.02 01:06

Ahoj J.,
bohuzial po tom co som nenasla odozvu som uz dlhsiu dobu nenavstivila tuto stranku. Nemusis sa omluvat ja to chapem. Konecne mam dobru spravu uz sa pomaly priblizujem k zacatiu dalsieho IVF.
S e-mail adresou som este nepostupila, ak bude viac casu urcite na tom popracujem.
Nepomyslas tiez na dalsi IVF pokus?
 M.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama