Neplodnost u ženy - psychika

Snažení
  • emimino
  • 23.06.01

Psychický stav ženy může velmi ovlivnit činnost vaječníků a její plodnost.

Statistiky uvádějí, že zhruba 6-ti % se na neplodnosti ženy podepisuje její psychika. Tato příčina může být samostatná nebo i společná s ostatními příčinami neplodnosti.

Žena, která touží po dítěti, zejména pokud se dlouho nedaří tento sen naplnit, bývá velmi přecitlivělá, úzkostlivá. Pečlivě sleduje svoji bazální teplotu, pečlivě zapisuje vše do menstruačního kalendáře a v době ovulace požaduje po partnerovi styk. Už nejde o milování ale o programování styku tak, aby došlo k početí. Každou menstruaci opláče, nemůže se setkávat s přítelkyněmi, které již mají děti, pohled na kočárek ji bolí.

Také jiné traumatizující zážitky, jako je smrt nebo nemoc někoho blízkého, mohou k vynechání ovulace.

Pomoci může psycholog, změna gynekologa, kterému můžete více svěřovat a důvěřovat, zapomenutí na touhu mít dítě - intenzivně se zabývat prací, koníčky nebo adoptovat dítě (u řady žen, u nichž byla neplodnost z důvodu psychiky otěhotněla právě krátce po adopci, tedy po naplnění mateřské touhy)

Váš příspěvek
Kacik1988
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.06.13 18:46

Jako bych se viděla… 2,5 roku snažení o miminko, už jsme měli domluvený termín umělého oplodnění a najednou jsem zjistila, že jsem těhotná ♥ ale v těch letech snažení jsem byla psychicky na dně, kupovala jsem si časopisy o miminkách a představovala si, jestli by náš chlapeček vypadal nějak jako tenhle, jestli by naše holčička taky měla takové náušničky… Pravda, sex u nás nebyl povinnost ale zbytek na mě sedí. Při zpoždění menstruace o 3 dny jsem si plná nadějí dělala test a pak ho oplakala. Když jsem zjistila, že jsem TO opět dostala, brečela jsem třeba 3 hodiny v koupelně. Ke známým kteří měli děti jsme nechodili (přítel mě naštěstí plně chápal). Když jsem potkala ve městě nějakou těhotnou ženu, měla jsem na ni vztek - ano, záviděla jsem. Proč ona, proč ne já? Při procházkách nebo cestou z práce jsem počítala kočárky a večer to s pláčem sdělovala přítelovi… Měl se mnou trpělivost, uměl povzbudit. Dokonce byl ochotný jít i na spermiogram, o čemž nejprve nechtěl ani slyšet ale nakonec šel. Prý je tak špatný, že jen 1% spermií je oplodnění schopných takže to není ani na inseminaci ale rovnou na umělé oplodnění. A najednou jsem otěhotněla!!! Takže to bylo v psychice, asi nás obou. Upnuli jsme se k tomu umělému oplodnění a najednou to bylo tady :) :) :) a teď vedle mě spinká naše rok a půl stará princezna. pomalu přemýšlíme o sourozenci, tak na to nechceme myslet až moc, ale nějak podvědomě jsme smířeni i s tím, že to může také pár měsíců trvat :| dodnes když vidím v televizi týrané dítě nebo novorozence v igelitce, říkám si proč takovým je vůbec dopřáno mít děti? Ty co by je chtěli a milovali je těm se to nedaří a ta co své dítě dokáže zabít nebo týrat, ta ho měla ani neví jak :,(

Vložit nový komentář