Nerozhodný zatím nesourozenecký deníček č.7 - Aneb jak zhubn

O životě

Zdravím všechna nahlížející kukadla! Poslední dobou mi začíná vrtat hlavou myšlenka, že nadešel nejvyšší čas udělat něco se svou postavou. Těhotenství přináší krom psychických změn i změny fyzické a z těch fyzických zde vyzdvihnu změny viditelné na postavě...

Po porodu mi zbyla tři kila navíc, tedy žádná tragédie… Tato tři kila se mi povedlo bez jakéhokoliv cvičení a diet ještě v době kojení „shodit“. Ihned po porodu jsem se vešla do veškerého oblečení z dob před porodem. Ale přesto má postava byla a je úplně jiná… Mám větší boky, na kterých se viditelně rýsují boční špeky - křídla, břicho mám nafouklé jako balón, lze zatáhnout, ale jak na něj přestanu myslet, zas je balón venku. Prsa zůstala povislá…
Po ukončení kojení jsem tři kila přibrala a stále s pocitem, že když se vejdu do věcí před těhotenstvím, tak jsem moc neztlousla, jsem najednou procitla z tohoto omylu. Stále víc lidí si všímá, že jsem nějaká kulatější… Já si to až dosud nepřipouštěla… Žila jsem s pocitem, že to jsou uvolněné svaly a ne kvanta tuku… A nejspíš to bude ten druhý případ…

Jak jste na tom s váhou před těhotenstvím a po něm? Také se vám změnila postava? Jakým způsobem se vám podařilo dosáhnout požadovaných rozměrů a tvarů vlastního těla? Jde nějak třeba zformovat prsa? Já nijak zvlášť cíleně necvičila, ale sportuji - pěší turistika, kolo… Bohužel tyto aktivity nestačí, takže mám v plánu přidat běh a posilování…

Jednoduché a přehledné osvětlení toho jak se tuky dostávají do těla a jak ven. Po přečtení tohoto článku se vám mnohé ujasní a budete imunní vůči lživým reklamám.

Jak se dostanou tuky do vaších špeků (tukových zásob)?
Tuky se po strávení uvolňují do krve, odtud se ukládají jako triglyceridy. Na stejném místě skončí i přebytek jednoduchých cukrů - těm tam pomůže inzulín, který se vyplaví při prudkém a vysokém příjmu jednoduchých cukrů. Další kapitolou jsou ovocné cukry, fruktóza, která pokud není rychle pohlcena a využitá svaly, tak jde do tuku i bez inzulínu!

NEEXISTUJE JINÁ CESTA, KTEROU BY SE TUKY DOSTALY DO TĚLA NEŽ JÍDLEM!!

Jak se dostanou tuky z vaších špeků pryč?
Většině z Vás asi tuky nevypadávají z kapsy, jak se tedy dostanou ven?

Štěpení tuků a mastných kyselin za vzniku ATP a CP probíhá přímo v místě spotřeby - ve svalové buňce. Česky řečeno musí je spálit vaše svaly. Čím více tedy budete mít svalů, tím více tuků můžete spálit. Dokonce tím víc jich budete pálit i v klidu!

K tomu aby vůbec mohlo dojít ke spálení tuků, musí se uvolnit ze zásob a dostat se do svalů. Tento přenos probíhá samozřejmě přes krev, jediné vhodné transportní médium v lidském těle. Tento proces spouští adrenalin a glycogen. A dochází k němu teprve až po 40 minutách výkonu v aerobní zóně. Pokud tedy chcete hubnout aerobikem, měli byste cvičit aspoň 2 hodiny. Další možností je pak hubnout pomocí těžkých anaerobních tréninků při následné regeneraci viz. článek o tepových zónách pro pálení tuků.

K hubnutí není přímo zapotřebí posilovat, stačí jakýkoliv běžný pohyb, hlavní je vhodný jídelníček.

Tuky, které jsou ukládány ve špecích, jsou uloženy jako triglyceridy. Chemický řetězec se skládá ze tří dlouhých řetězců uhlíků s vodíky (mastné kyseliny), na jednom konci propojené glycerolem. Aby je bylo možné spálit, musí se odstranit glycerol (spálí se stejným mechanizmem jako glukóza) a zbylé mastné kyseliny se zpracují v tzv. krebsově cyklu (spalují se ve svalu postupně).

NEEXISTUJE JINÁ CESTA, KTEROU BY SE TUKY DOSTALY Z TĚLA VEN NEŽ SVALOVOU AKTIVITOU!!

Které tuky se spálí první?
Zhubnout musíte všude, tělo nedokáže pálit tuk na určitém místě. Musíte si uvědomit, že pálení tuků probíhá přes krev. A to asi tak, že když svaly svou činností, a je jedno které svaly a kde, spálí určitou energii (sachry), tak za určitých okolností se tělo rozhodne použít jako další zdroj energie tuky. Toto rozhodnutí je do praxe uváděno pomocí hormonů a dalších látek, které jsou všechny vypuštěny do krve. A tato krev s touto instrukcí kudy teče tělem a narazí na tuk, tak ho použije jako zdroj energie. A po složitých reakcích ho opět krev zanese do cílové stanice - svalů. Zhruba se celý tento proces spouští po 40 min. cvičení.

Doufám, že je to dostatečně jasné, abyste pochopili, že cvičením břicha se nehubne břicho! Prostě to nejde. Jediným transportním kanálem pro tyto účely je krev. Takže nejlíp je cvičit velké svaly (stehna a zadek), ty spálí hodně energie a tím pádem je velká poptávka po energii.

Odkud se bude ten tuk brát záleží hlavně na genetických danostech. Tuk tedy tento proces odstraňuje rovnoměrně po celém těle dle genetického klíče. Proto většině žen zůstává nejdéle tuk na bocích, břichu a zadečku. Chce to tedy trpělivost a vhodnou dietou odstraňovat tuk tak dlouho, až budete spokojeni.

NEEXISTUJE JINÁ CESTA, KTEROU BY SE TUKY DOSTALY ZE ZÁSOB DO SVALŮ NEŽ KREV!!

Do tukových zásob (vaších špeků) se tuk dostává z potravy a zanese ho tam krev.

Je to zase jedině krev, která si umí vyzvednout tuk z vaších tukových zásob (špeků) a odnest ho do svalů. Není v lidských silách přinutit krev, která protéká celým vaším tělem, aby si brala tuk ze zadku a ne z míst kde se vám to nehodí!

Z vašeho těla se tuk dostává v podobě energie, kterou vydají svaly. A do svalů tuk zase přinese krev.

CELÝ TENTO SYSTÉM JE UZAVŘEN A NEEXISTUJE JINÝ VCHOD ANI VÝCHOD!!

Shrnutí:
Limitujícím faktorem rychlosti hubnutí je množství svalů.

Zázračné produkty nemůžou fungovat, musely by za a/ uvolnit tuk do krve a za b/ spálit ho ve svalech. Takže pokud produkty slibují, že nemusíte nic dělat, došlo by pouze k uvolnění tuků do krve a to by Vás zabilo! Naštěstí tyto produkty nefungují, tak to přežijete.

PODROBNĚJŠÍ ROZEBRÁNÍ VLIVU TEPOVÝCH ZÓN A ZPUSOBU CVIČENÍ NA PÁLENÍ TUKU: Porovnání aerobního a anaerobního tréninku.

Rychlost a tempo tréninku je klíčovým faktorem při spalování tuků. V poslední době je hodně módní určovat to správné tempo pro pálení tuků a někdy mám pocit, že se z jediného závěru dělá celý program. Pojďme se tedy spolu na tento problém podívat trochu komplexněji.

Tepové zóny

V prvni fázi si rozdělíme tepové frekvence na pět dílů - zón. Při cvičení v každé z těchto zón je tělo namáháno jiným způsobem a taky jinak reaguje. Tim pádem je rozdílné i množství spaleného tuků.

zóna tepová frekvence % z maxima
5 90-100%
4 80-90%
3 70-80%
2 60-70%
1 50-60%
Je zapotřebí si uvědomit, že tuk se pálí v každé z těchto zón, jenom v některých zónach se ho pálí více.

Pro určení vaší frekvence je teba abyste zjistili vaši maximální tepovou frekvenci. Tu si můžete spočítat teoreticky: 210 - 1/2 vašeho věku - 5% vaši váhy + 4 (pro muže). Tento výpočet je však pouze orientační (+-15tepů). Praktický test je třeba dělat pod zkušeným dozorem, abyste nedostali infarkt :o).

Když máte takto zjištěné maximum, lehce si spočítáte jednotlivé zóny.
Procento spáleného tuku

Klíčovou skutečností je, že i když se v každé zóně pálí jiný poměr tuků a glykogenů, celkově pořád platí, že vyšší zóna znamená více spálené energie.

zóna tuk glykogen
5 10-15% 85-90%
4 10-20% 80-90%
3 40-60% 50-85%
2 50-70% 25-50%
1 70-85% 10-25%
Z této tabulky si můžete docela přesně spočítat, při jaké tepové frekvenci pálite nejvíc procent z tuků. Kdo chce může si to spočítat a jít. Kdo chce přemýšlet trochu hloubějí ať čte dál :o).

Musíte si uvědomit, že tabulka udává PROCENTO spáleného tuku z vydané energie. Je totiž úplně jasné, že v zóně 5 spalite za minutu více energie než v zóně 1. Konkrétně v Z1 spalite 180cal, v Z2 240 cal, v Z3 330 cal, v Z4 450cal a v Z5 600cal. Tyto údaje jsou samozřejmě jenom orintační, ale už o něčem vypovídají v Z5 spálite skoro 4× více energie za minutu.
Zde by to tedy vypadalo, že nejlépe je cvičit v zóně 1, tj. na 50až60%, ale čtěte dál! Je to složitější než to na první pohled vypadá!
Množství spáleného tuku

Dáme-li si předchozí hodnoty dohromady dostaneme tabulku celkového množství spáleného tuků za minutu.

zóna tuk v % cal % index tuků
5 10-15% 100% 10-15
4 10-20% 75% 7,5-15
3 40-60% 55% 22-33
2 50-70% 40% 16-28
1 70-85% 30% 21-25,5
Index tuků vznikne vynásobením procenta spáleného tuků z vydané energie a celkového množství energie za minutu, dostanete tedy jakýsi porovnatelný index pálení tuků za minutu.

Už z těchto čísel vyplývá, že cvičení v zóně 1 sice jde až z 85% z tuků (což je pěkné), ale celkově je toho tuku za minutu spáleno méně než v zóně 3!!!

Je prostě lepší spálit 55% z maxima a z toho 50% tuků, než jenom 30% z maxima i když z toho 80% tuků! Stačí si to vynásobit! (55×50 = 2750 a to je víc než 30×80=2400)
Po vynásobení celkově vydaného množství energie a procenta spáleného tuku, už to vypadá spíše na zónu 3! Ale pořád to nekončí čtěte dál!
Zátěž na organismus

Cvičení v zóně 3 tedy spáli vice tuků za minutu (tím i za třeba hodinu cvičení), ale spálí ještě k tomu obrovské množství sacharidů, dokonce více než samotných tuků. Zde se potom vše rozdělí dle kvality jídelníčku.

Ten kdo má kvalitní jídelníček bez problému zregeneruje a sacharidy doplní bez vlivu na tukové zásoby. Kdo má špatný jídelníček, bude se cítit slabý a malátný a budou se mu zmenšovat i svaly - a to je chyba. Ty co mají špatný jídelniček opět pominu - ti ať si cvičí v zóně 1 a palí si svych pár gramů tuků za jednu hodinu cvičeni týdně :o(.

Nejlepší způsob pálení? Anaerobní???
Kdo má kvalitní jídelníček dosáhne posunutím do zóny s větší spotřebou energie dalšího, synergického, efektu - tělo ve fázi regenerace a obnovy svalů i glykogenových zásob má až po dobu 72h vyšší energetické nároky. Česky řečeno po těžkém tréninku potřebuje tělo více energie i několik dnů. Z toho vyplývá, že i v klidové stavu, stojí-li vedle sebe dvě dívky (jedna byla včera na těžkém spinningu a druhá koukala na TV) tak ta první spaluje více energie - i když obě teď dělají to samé!!! Tento rozdíl není nijak veliký, pohybuje se jenom okolo 5-10% - ale trvá několik hodin až několik desítek hodin!

Když si to všechno promyslíte, zjistíte, že ono to není až tak jednoznačné s tím, jestli je lepší aerobní, nebo anaerobní trénink. Myslím, ale že z těchto argumentů a hlavně ze zkušenosti můžu doporučit kombinaci obojího. Když sleduji, kdo má jakou kondici musím uznat, že nejlepší ji mají ti, kteří kombinují oba typy cvičení. Moderní spinning je příkladem takového cvičení, kdy se k typicky aerobní aktivitě (kolo) přidává cvičení a zrychlování tempa do anaerobní zóny. I v posilovně jsou pro hubnutí nejúspěšnější kombinace aerobního cvičení s několika těžšími sériemi v anaerobní zóně. Výsledkem takové kombinece je přímé pálení tuků při cvičení, zvyšení potréninkového metabolismu a i celkové zlepšení kondice.
Závěrem

Na konec se dostaneme ke zdravému selskému rozumu - všeho s mírou. Pálení tuků je těžká dřina a záleží na vaši genetické výbavě, na vaši momentální kondici a hlavně na vaší dietě.

Nenechte se zbytečně brzdit v tempu argumenty, že teď už nepálíte tuk - to je nesmysl. Na druhou stranu vidíte, že tuk se dá pálit mnoha způsoby a je jen na vás který zvolíte.

Nikomu nevěřte, že někdo zhubne lážo-plážo pohyby a pilulemi - tím zhubne akorát tak vaše peněženka.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Achesa
Kecalka 443 příspěvků 22.06.05 19:06

Moc hezky napsáno,
Já jsem měla problémy s váhou a to ne zrovna po porodu ale v osmnácti jsem vážila úctyhodných 85kg a za rok a půl jsem vážila cca 58 kg. Jak na to přemýšlet o tom co jím a 3× týdně jsem chodila do posilovny a 2× plavat cca 1,5km. A o víkendech volno. jen jestli jde o postavu tak je potřeba cvičit všechny svaly. Jinak se pak může stát že budete mít hezký zadek a nohy, ale ruce a břicho budou jako hadr.
Takže to chce odhodlání a hlavně výdrž nejde to během týdne.

 
Anonymní  24.06.05 10:09

Ahoj holky!!
Já jsem na tom podobně jako Marmih - po porodu mi zůstala navrch tři kila, ty jsem během dvou měsíců shodila, takže jsem na své původní váze… ale ty špeky kolem břicha - tzv. pneumatika bohužel zůstala. Takže i když se vejdu do veškerého oblečení, tak všechna krátká trička, co jsem si nakoupila ještě před otěhotněním můžu nosit maximálně na doma a to se mi ještě manžel směje, kdeže jsou ty varhánky na břichu … slíbila jsem, že do léta budou a poctivě jsem hned po šetinedělí začala posilovat břišní svaly - to se dalo, dokud malý prospal celý den a já si užívala mateřskou DOVOLENOU. Teď už jsem večer tak utahaná, že nějaké cvičení vůbec nehrozí… Zato jsem si všimla, že se mi začínají rýsovat svaly na rukou - jak pořád tahám to své skoro devítikilové zlatíčko…

No nic asi nezbývá než cvičit - jenže kde k tomu vyšetřit trochu energie, to fakt nevím…

Zdraví Gábina + Ríša (10m)

 
gabrinka
Stálice 98 příspěvků 24.06.05 10:13

Teď jsem si všimla, že jsem nebyla přihlášená…

G+R

 
Anonymní  24.06.05 12:52

Pri vsi ucte - tohle je tak strasnej clanek, ze se z toho jdu najist!
 Mirus

 
marmih
Kecalka 108 příspěvků 27.06.05 19:19

Ahoj holky!

Acheso,
klobouk dolů! Pro mne je nepochopitelné, jak jsi mohla tolik zhubnout!!! Já pořád bojuji bezvýsledně s těmi třemi kily navíc. Nějak tomu jídlu nejsem schopna odolat… Ach jo.

Gabrinko,
tak co, kdy budou varhánky na břiše? Jsi dobrá, alespoň už jsi s cvičením někdy začala, ale já ještě ne. Pořád mám plno výmluv, proč nemůžu začít…

Mirus,
to Tě tento článek uvedl do depky? Že jsi dostala chuť „se z něj najíst“?

Já nejsem schopna jídlu moc odolat, často mě honí mlsná i večer. Dřív jsem dojídala jídlo i po malé, teď už vím, že to byla zá:,–(ní chyba a už ji nemíním opakovat. Až se vrátím z dovči, zkusím si naordinovat víc pohybu a méně kalorií, doufám, že mi mé odhodlání dlouho vydrží…

 
Anonymní  28.06.05 07:32

Ano, mam z nej depku jeste dnes, takhle prisna k nam nebyla ani nase chemikarka na gymplu:-)))
 Mirus

 
marmih
Kecalka 108 příspěvků 28.06.05 09:15

Mirus,
tak to me pobavilo. Článek byl jen k poučení a né jako bubák. A víš, že já jsem také z těch, co když mají depku, jdou se pro uklidnění nacpat? Ale smůla je v tom, že se vrhnu hned na čokoládu… :-(
Jak jsi na tom s váhou Ty? Já mám 168cm/72kg. A to je víc, než by mělo být…

 
marmih
Kecalka 108 příspěvků 29.06.05 07:20

Ahoj holky. Dnes odjíždím na 18dní na dovču. Tak se tu mějte. papá…

 
kelinka
Kecalka 472 příspěvků 13.07.05 13:44

Ahoj Marmih,doufám že dovča byla skvělá.Až se vrátíš,tak napiš jak jsi se měla.
Pa Kelinka

 
kelinka
Kecalka 472 příspěvků 13.07.05 13:46

Jo a o tý váze-já se na původní před těhu dostala až po 2 letech.Ale stejně jsem v pase silnější než před těhu.

 
Anonymní  16.07.05 11:43

Ahoj holky, buďte klidné, já v těhu přibrala 28 kg, při výšce 165cm! To byla celulitida i na lýtkách. Do 4 měsíců jsem shodila 30kg, celulitida bezezbytku pryč, hladké břicho bez jediné jizvičky. Teda pořád jsem nosila podprsenku/těh.i po porodu a i v noci/,takže i prsa zůstala pevná i po 8měsíčním kojení. Vůbec jsem necvičila, jen chodila na procházky s kočárkem. Ale jedla jsem od porodu jen zdravé věci, žádné zmrzliny ani sladkosti, prostě bez jediné výjimky. Chtělo to pevnou vůli, ale když to ani jednou neporušíš, tak to jde. Tak štíhlá a hezká jsem předtím nikdy nebyla. Teď po 5ti letech jsem zase 28tt, 64kg, tak použiji stejnou metodu a věřím, že během kojení stoupá počet spotřebovaných kalorií, tím to asi bude. A taky zdravým jídlem. Tak ahoj všichni, ať vám to jde taky, Alin

 
Neffy
Ukecaná baba ;) 1182 příspěvků 22.07.05 17:25

Tak jak Marmih? Pohyb a dietka naordinovány?

Achesa - taky nechápu, jak jsi to dokázala. Můžeš se o tom rozepsat víc? Totiž jeden těžký úkol je zhubnout. A pak je tu ještě jeden, možná i těžší - novou váhu si udržet.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama