Nestarejte se o to, po čem vám nic není

Ostatní

Nestarejte se o to, po čem vám nic není., to je můj vzkaz pro všechny rýpalky hlavně staršího věku, které si nedají pokoj a musí se šťourat v něčem, po čem jim je houby.

Dneska se mi stalo to, co už několikrát, setkala jsem se tváří tvář s rýpalkou. Byla jsem na procházce se psem a svou 15-timěsíční dcerku jsem měla v šátku.

Rýpalka: „To je děs, jak ty matky ničí dětem záda, celá páteř trpí a ti chudáci děti skončí jednou u doktora (a další řeči podobného rázu)" a toto mlela stále dokola. Nikdo jiný na chodníku nebyl, komu by to říkala. Jen to prostě říkala pro sebe, ale nahlas, abych to slyšela. Nejdřív jsem si říkala, jestli má cenu reagovat, ale pak mi to nedalo…

Já: „Máte nějaký problém, paní?"

Rýpalka: „Ano, mám. To je hrozné, jak ničíte tomu dítěti pátěř! Neumí držet hlavičku a vy mu zaděláváte na problémy s krční páteří a to se promítne do celé páteře (a další nějaké řeči)."

Já: „Ona už dávno drží hlavičku a vy byste neměla mluvit o tom, o čem nic nevíte."

Rýpalka: „Ale já o nich vím, mám 4 děti (a další nějaké řeči)."

Já: „Mě ale vaše děti nezajímají, tak vás nemusí zajímat moje dítě, prosím vás! Ano?“

Když jsem nebyla matkou, nikdo se o mě nestaral, proto bylo pro mě překvapení, když jsem se poprvé setkala s podobnou rýpalkou (to bylo dceři pár týdnů). Tenkrát to bylo ohledně vystavování na sluníčku. Poté jsem se zažila několik rýpalek, když jsem nosila dceru v babyvaku a nakonec i při nošení v šátku. Jsou to vždy postarší dámy, které ví všechno nejlíp. Scénář je pokaždé stejný: Nahlas komentují, s čím nesouhlasí a to tak dlouho a tak nahlas, dokud se nedočkají reakce.

Vždycky si říkám, jestli má cenu reagovat, ale pro mě to cenu má. Kdybych to jen tak přešla, připadala bych si (sama pro sebe) jak hloupá husa. Vždy jim dám najevo, že se o mé dítě nemají starat. Slušnou formou, ale důrazně. Aspoň svým příbuzným a kamarádkám nemůžou vykládat historku o setkání s matkou, která ničí zdraví svému dítěti, ale o matce, která jim řekla, že se nemají starat, po čem jim nic není. S tím musí každý člověk (kromě rýpalek) souhlasit.

Maminky, znáte je taky? Co si o nich myslíte? Má cenu reagovat, nebo je to jen zbytečná ztráta času?

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32304 příspěvků 29.09.08 16:01

Ahoj
nejsem matka
ale mám alergii na typ chování, které popisuješ. takové, že ti obvykle dotyčná (kupodivu muži tohle nedělávají) chce něco sdělit, ale neosloví tebe, ani se na tebe nepodivá, ale hudruje všude okolo.
Klasika je v tramvaji „to jsou dneska lidi, za našeho mládí jsme vždycky stáli, ikdyž byla tramvaj prázdná, protože sedačky prostě byly pro starý“
Já teda nevím, jak na to nejlíp reagovat, obvykle dělám, že to neslyším. Možná by se vyplatilo utrousit do prostoru : " to je hrůza, jak se některý lidi neumějí chovat".
Jinak se asi moc nelze divit těm, co chtějí upřímně poradit, protože v jejich představách je šátek opravdu zrůdný nástroj na mučení dětí. Kdyby s tebou paní normálně začala konverzovat, tak by bylo asi dobré jí vysvětlit, že to je lékařsky ověřené, neškodí to, ale naopak … bla bla.  samozřejmě za předpokladu, že by tě paní nějak normálně slušně oslovila.
Taky bys asi nějak zareagovala, kdybys viděla, jak třeba někdo hulí dítěti přímo do obličeje. Ikdyž většina z nás obvykle nijak nereaguje, jen si něco pomyslí. Některé bytosti holt myslí nahlas.  

 
BeruskaLosik
Ukecaná baba ;) 1468 příspěvků 29.09.08 16:20

Ahoj.

To známe. Klasické komentáře přes zeď, vzduch… Snažím se nereagovat, protože jsem prudké povahy a má reakce by byla asi patřičně jízlivá. Ke konkrétní situaci … pár krát jsem slyšela komentáře, jak se všechno vrací. Nemám šátek - líná na vázání, ale používala jsem babyvak a teď Ergo. Starší ročníky - spíš prababičky - si často zavzpomínají, jak své děti nosily v hackách. Asi bych se vytasila s tímto argumentem. Nošení zdar.

Beruška

 
pitrisek
Ukecaná baba ;) 1293 příspěvků 29.09.08 19:13

Ahoj -
pokud tu osobu znám a začne rýpat, tak jí svůj názor řeknu, to teda JO!!  Ale pokud jdu, a kolem jde cizí baba a má nějaký kecíčky, tak to ji necham projít a maximálně, když je baba
hodně hustá, tak prohodim něco ve smyslu „jen si ulevte, když vám to udělá dobře“ :-))))  Víš co, já jsem slyšela maminky postižených dětí (Downův syndrom, debilita a podobně), že si musely vyslechnout, jak lidi v autobuse říkají svým dětem „Počkej, tam si nesedej, ještě se nakazíš“ - tak to musí bolet.....  na to se opravdu potom nedá říct nic…
Prosimtě, cizí babou rejpalkou si nenech zvedat mandle :-) A to mi ještě jedna „šátkovací“ maminka říkala, že čelila poznámkám typu „Jéééžiš chudák dítě, ANI KOČÁREK MU NEKOUPÍ a tahaj ho v kusu hadru, sociálové“ :-))

 
Nafteta
Ukecaná baba ;) 1154 příspěvků 29.09.08 20:25

Šátek jsem sice neměla(strašná nešika na uzlíky), ale nosila jsem dceru v babyvaku. Strašně se í tam líbilo, jen kdyby z něj tal rychle nevyrostla.:-))) Ale dobné poznámky jsem chválabohu , nepotkala. Spíš jsem viděla ty pobavené úsměvy a poznámky typu : Se pronese, co?
Ale taková rýpalka by mi taky zvedla adrenalin. A při nevymáchanosti mojí huby bych jí stručně poslala někam. Zdar chování a nošení zvláště.
Nafteta

 
vranecka
Závislačka 2661 příspěvků 29.09.08 20:54

Milá Lenulo, já bydlím na vesnici. Tady  máme tři varianty. Mluví do vzduchu, na syna a přímo na mě. Zažívám to každý den při nákupu v místní sámošce. Jen několik příkladů z minulého týdne. Jeli jsme kočárem (takže žádné námitky) . Aby malej nezlobil, dala jsem mu svůj mobil na hraní. Zaparkovala v prodejně kočár a nakupuju. Najednou slyším jak babky ječí. „Ty dnešní mámy, voni dají dítěti na hraní mobil, holt dítě ho vyhodí, tak se koupí novej“. Ještě proběhla kontrola oblečení. Mě se nikdo neptal, tak jsem nereagovala. Šátek jedna paní neskousla doteď. Synův zdravotní stav jí netrápí, spíš moje záda. Pokaždé za mnou zaječí " Paníííí, vy už se s ním zase taháte. Proč si ho nedáte do kočáru. Zničíte si záda." Dlouho jsem ignorovala, ale včera už jsem dost hnusným tónem opáčila, že kdyby nám to oběma nevyhovovalo, tak to asi nedělám. Stejně si mlela svoje. A takový ty řeči - Ona ti maminka nedala čepičku, ty jíš chudinko suchej rohlíček atd. atd. No ale v pátek nás malej oba pomstil. Zase se mu sápala do kočáru a kontrolovala jestli má čepici, co jí a jestli ten mobil je pravej nebo jenom hračka a náš věčně dobře naladěnej chlapínek začal tak strašně ječet a řval, dokud nevypadla z krámu.  A ještě si stěžovala, že se snad malému nelíbí. To se ví, že ne. Ve městě je to anonymnější. Tady každej řeší, jestli už malej mluví, chodí, sedí, jak ho oblíkám, co mu dávám k jídlu. Prostě vesnice. A poslední hláška byla „Takhle se vám chodit nenaučí, když ho budete pořád tahat v té handře“. Manžel se smál a říkal, že jsem měla babce říct, že ta handra stála 2000,– a fláklo by to s ní na místě. Omlouvám se za román, ale tohle téma je mi prostě blízké. Takže hodně trpělivosti přeju.

 
Luca235
Ukecaná baba ;) 1119 příspěvků 30.09.08 12:28

Tohle znám a nereaguju. Mladší dceru jsem nosila ve vaku často. Lidi byli ruzni a reakce taky. Hlavně starší generace si poznámky neopustila. Vždy jsem je přehlížela a šla dál. Neměla jsem čas, táhla jsem za sebou další dceru.
Jen jednou se u mě zastavila paní na zastávce na autobus. Zase ty známé kecy. Tak jsem jí řekla jestli ví, jak nosí děti po staletí ženy v Africe. Jestli mají větší problémy s páteří než my. Sklapla a šla dál. Pak už byl pokoj a hlavně malá už musela do kočáru. Fakt se pronesla.

 
lenula
Závislačka 3467 příspěvků 30.09.08 13:15

Tak to jsem ráda, že nejsou rýpalky jen u nás. ;-)

S tím šátkem to byl jen takový příklad, rýpalky rýpou do všeho… S tím mluvením do zdi a do vzduchu - to je vystihuje naprosto přesně! A co myslíte? Mají se takoví lidi ignorovat?

 
TinaH
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 30.09.08 13:22

Vranečko,souhla­sím,já jsem babičkám neprozradila,kolik šátek stál-musela bych je křísit!
A ještě:Vždyť je tam chudinka tak skrčenej!…no,právě proto se mu tam tak daří,připadá si jako bříšku.
Holky,klid! Občas mi taky někdo hýbne žlučí!
 Tina

 
Endy
Závislačka 4874 příspěvků 30.09.08 18:04

Ahoj, neda mi to  a take pripojim cerstvou zkusenost. Satkujeme casto, ale na delsi trasy rada beru kocar, aspon slouzi jako nakupni vozicek. Bydlime v Praze a tak mam vecne problem s vytahama. Klasicky priklad. Na Kobylisich je jediny vytah do metra u zastavek autobusu (eskalatory jsou o kousek dal). Ja dosla s kocarem k vytahu, za mnou se pripojila udrzovana sedesatka s ratlikem. Nez prijel vytah, prisla jeste mamca s golfkama, Kdyz jsem vjizdela do vytahu, pokynula jsem mamce, at jde taky, ze se tam dve vlezeme. A pani se zacala ozyvat, ze to tedy nee, ze ona tam byla prvni. Ja opacila, ze to je pro invalidy a kocarky a ji ze nic neni. Jenze to uz me svou mohutnou hrudi zatlacila dovnitr, ratafaka v urovni meho obliceje a jeste delala misto jedne invalidni duchodkyni, ktera vyuzila zmatku a hbite k nam od autobusu dobehla. Tak jsme diskutovaly jeste cestou dolu, pry nikde neni napsane, ze je vytah jen pro invalidy. No ja jsem mlada a blba, tak tomu asi nerozumim....­.Diskuse skoncila tim, ze mi rekly, tak jste si rekla, co jste potrebovala a muzem toho nechat ne?  

Tak tohle me vytaci, kdyz pak cekam na vytah a oni se vozi lidi, co jsou lini udelat par kroku na esklatory…Ja se ozvu vzdycky…i kdyz je mi to houby platny. Ale me to dela dobre, ze se mnou kazdy nevore…

 
Berun
Závislačka 4921 příspěvků 30.09.08 20:09

Všimněte si, že chytré řeči, rýpání a nepříjemné, nebo dokonce sprosté jsou jen ženy. Chlapovi jsou cizí děti opravdu cizí a nikdy nic podobného neřeší. Podle toho to vypadá, že ženy si do cizích dětí projektují svoje vlastní neúspěchy a traumata, nedořešené věci, které nezvládly samy se svými dětmi. To co nás nejvíc štve a uvádí do varu je většinou naše vlastní zrcadlo (teď nemluvím o tvé reakci, bylas v tom nevinně), nebo nás k tomu vedou negativní emoce, jako je závist a ostatní.
Bohužel jsem se s takovými taky setkala a nejvíc je odzbrojí úsměv a dobrá nálada, většinou jde o nešťastnice, které jsou hluboce nespokojené s tím co natropily se svými dětmi, nebo které jsou nespokojené se životem jako takovým, proto na ostatní hází jedy… takže úsměv, dobrou náladu a popřejte takovým lidem hodně lásky a spokojenosti do života, třeba je to konečně vyléčí.

 
suvik
Nadpozemská drbna 25305 příspěvků 30.09.08 20:28

Jéé Berun to jsi mi připomněla mou kamarádku :-). Jednou jsme takhle potkali u nás v domě u výtahu jednoho souseda, kamarádka má psa - jezevčíka a on se tomu pánovi nějak připletl do cesty a už to jelo „Nemůžete si na toho psa dávat pozor?! Člověk se málem přerazí! Mohl jsem si zlomit nohu!“ apod. a kamarádka na něj hodila široký úsměv a řekla mu „Vy ale musíte mít smutnej život, když jste pořád takhle naštvanej.“ :-)))))). No ten suptěl, bylo vidět, jak strašně mu vadí, že se tam z něj neposesouvala k zemi a je jí úplně volnej :-). Takže tahle cesta je fakt dobrá, většinou těm lidem spadne čelist :-).

 
Helois
Nováček 1 příspěvek 09.11.08 10:00

Komentovat či nekomentovat…záleží asi na situaci a momentální náladě komentovaného :) Já jsem taky z vesnice a o to hůř, že jsem se tu narodila a všichni mě tu znají, procházka s kočárkem tedy znamenala vždy „pokecání“ s milionem lidí… Většinou s nimi nemám problémy, ale mohla bych psát dlouhé seznamy „blbých poznámek“ které jsem většinou okomentovala slovy: „je to možné, ale tohle je moje dítě a já nejlíp vím, co je pro něj dobré“. Jen jedna věc mi způsobovala traumata a to bylo nošení dítěte v náručí… Měla jsem šátek, ale na procházky po dědině jsem ho většinou nenosila, ale malé se občas v kočárku nelíbilo a tak se stávalo, že začala plakat (nejraději u nás na ulici) a já si ji vytáhla z kočárku a domů odnesla v náručí, bohužel jsem ji pokaždé vytahovala s HRŮZOU kdo mě při této „nezodpovědné a nevýchovné“ činnosti uvidí  a od kolika lidí si budu muset vyslechnou, jak si to dítě rozmazluju, když ho chovám pokaždé, když zabrečí… Ještě že ty lidi nepotkávám doma, protože kdyby „drbny“ tušily, že jsem s malou spávala v posteli a prvních pár týdnů jsem ji prakticky odnosila v náručí, asi by mě rovnou pasovaly na matku zralou pro odebrání dítěte :D :D :D

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama