Neviditelný zabiják ve světě nadbytku

O životě

Takto zněl titulek článku, který mi v podstatě zkazil celý den. Od té doby, co jsem mámou, si vše beru o mnoho více než kdykoliv předtím. Dojímá mne i pohled na mouchu. Když pak narazím na článek tohoto typu, je konec.

Je to obrovský paradox: zatím co se více než polovina populace potýká s nadváhou a lidé ve světě vydají ročně za prostředky na hubnutí neuvěřitelných 583 miliard dolarů, v jiných částech téhož světa podvýživa zabije 5 milionů dětí. Nad touto větou byla fotka holčičky na hadičkách s informací, že za šest hodin od focení její tělíčko boj s hladem vzdalo.

Na titulce tohoto časopisu je kojenec jakého známe všichni. Je podobný tomu co mám já, vy, sousedi… s faldíky s úsměvem, v barevném tričku. Ale tahle holčička má o pár stránek dál jen velké oči. Krásné velké oči, které působí tak klidně, až je to divné. Ano jsou klidné jsou odevzdané svému osudu, jako by vše chápala a smířila se s tím. Nečtu celý článek, nemůžu, prohlédnu fotky, kde jsou další děti a otáčím list a doufám, že tam bude zase ono veselé dítě které mám já, vy, sousedi. Ale není, je tam fotka jakéhosi balíčku s mašlí. Vánoce, pomyslím si. To zas bude. Dárky, jídlo, sms, pohledy a vše ve zmatku a bez kontroly kolik a za co. Tenhle balíček se ale netýká Vánoc. V balíčku jsou energetické sušenky pro podvyživené děti. A nad tím další fotka hubeného dítěte vystrašeně a křečovitě svírajícího tu sušenku.

Čtu to. Je to jako bych si zbila své já za to, jak jsem nevděčná. Řeším každý den běžné věci, pořád se za něčím ženu a ve všem většinou hledám problém. Fronta u kasy je moc dlouhá, červená na semaforu je otravná, nemají ty naše jogurty, kolik asi vážím, a večer s klidem a samozřejmostí sednu k televizi s nějakou mlsotou. Stydím se. Ne, že mám ty možnosti, které mám, ale že je nedoceňuji. V duchu si slibuji, že se polepším. Žádné z těchto dětí tím sice nenakrmím, i kdybych ráda, ale pochybuji, že ta částka dárcovské sms, nebo přívěsku na klíče, které se posílají a nakupují, se k nim kdy dostane.

Utírám si slzy a pokusím se věřit, že si budu více vážit všedností.

Hodnotilo 26 lidí. Score 4.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Sazkarka
Zasloužilá kecalka 617 příspěvků 11.11.12 08:59

Krásně, smutně a pravdivě napsané…bohužel já sama se na tyto fotky nechci dívat. Ne, že bycj uhýbala před realitou nebo mě to nezajímalo, ale jsem tak citlivý člověk, že vše mě rozpláče a já pak nespím a mám tohle před očima. Jelikož mám 2 děti a z toho je jeden půlroční, tak si moc vážím toho, že je zdravý, hodný a vůbec že ho mám. Vím, že všichni tohle štěstí nemají-narodí se do chudých zemí, zlým rodičům atd…

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 11.11.12 09:17

Pak doporučuju www.skutecnydarek.cz. Někdo prostě bude vždycky tvrdit, že k nim ta pomoc nedojde, ale já věřim tomu že jo. My jsme koupili kuřata, výživu pro mimina, kanystry na vodu, tabuli do školy a pomůcky pro děti do školy. Přišly certifikáty a později i video, kde předávali místím dárky od nás.

 
ŠáruušN  11.11.12 09:34

:arrow: http://www.krmtehladove.cz/

Posílali jsme, a teď jsme sami v těžké situaci, a tak jsme přestali. Co ale znamená „těžká situace“? Pro nás jsou to dluhy, starosti o majetek, málo peněz na opravu auta, baráku… Co by ale mnozí lidé v jiných částech světa za takovéto starosti dali??? Máme co jíst, střechu nad hlavou, zdravé děti, tak co vlastně řešíme. Budeme zase posílat, slibuji! Začneme hned zítra!

Příspěvek upraven 11.11.12 v 09:35

 
brisco
Závislačka 2781 příspěvků 11.11.12 12:00

Chápu, že Tě to dojímá. Ano, utrácíme za zbytečné prášky na hubnutí, ale taky utrácíme za antikoncepci. Ta má velký podíl na tom, že to tady nevypadá jako v zemích třetího světa ;). Myslím, že potravinová pomoc nic moc nevyřeší, někde jsem četla, že při optimálním zemědělském využití by Afrika byla schopná uživit nejen sebe, ale i celou Evropu. Čili problém je někde jinde.

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 11.11.12 12:03

Moc krasne napsané.
Já si z toho ze jim nepřijde úplne všechno nedělám. I kdyby to tak bylo a prisla jim třeba jen 500ka z tisícovky tak je to porad lepší nez nic.

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 11.11.12 12:06

@brisco
Tam určitě. Prvni je tam proti sobě postveme bojem o diamanty atd a pak rekneme, ze si za všechno můžou vlastně sami, protože neumí hospodařit a nepoužívají antikoncepci. Neuvěřitelne…

 
ŠáruušN  11.11.12 12:26

@brisco Ano, máš pravdu v tom, že když by lidé v Africe uměli hospodařit, nebyla by tam chudoba a hlad. Chudoba pramení úplně někde jinde, než ve skutečném nedostatku. Její příčinou je negramotnost a celkově nízká úroveň vzdělání, špatná lékařská péče, a celkově špatně nastavený sociální systém. Je tedy nutné řešit příčinu. A tu právě řeší nadační fond krmte hladové, na jejichž stránky jsem tu hodila odkaz. Na druhou stranu, většina lidí je v tom nevinně a nemůžou za to, jak jejich hospodářský systém (ne)funguje, nebo že se dostali do situace, ve které se nachází. Jsou to především ženy a děti, ale také různí uprchlíci atp. Ti potřebují samozřejmě vzdělání a duchovní pomoc, aby byli do budoucna soběstační, ale to co potřebují aktuálně a neodkladně, jsou potraviny. Situace je víc než alarmující, každou minutu zemře 22 lidí hladem, co je ale nejhorší, že 18 z nich jsou děti! Krmit hladové není hloupost a má smysl!

 
helbell
Kecalka 491 příspěvků 11.11.12 13:31

@brisco Tak pokud by Česko hospodařilo správně tak u nás není už každý novorozenec zadlužený, nekupujeme mrkev že Španělska a naši zemědělci by nekrachovali, to je stejnej případ jako u nich, taky mají nějakou vládu. Tak jim tam pošleme antikoncepci a bude po problému? Ne stačí jim tam to jídlo nekoupit a stejně vymřou a my na tom ušetříme… :zed: :zed: :cert:

 
Krkael
Generální žvanilka 21860 příspěvků 11.11.12 14:11

Já teda nevím, ale asi souhlasím s @brisco :nevim: jasně, je to smutný, taky je mi jich líto, ale co já nebo vy s tím zmůžeme? Asi spíš nic než moc. Nepřipadne mi, že by měli nějakej velkej zájem o to něco zlepšit, prostě čekají na pomoc. Ano, antikoncepce by to všechno asi taky nevyřešila, ale i taková malá změna pomůže aspoň trochu, ne? Koupě jedné dvou koz taky nezachrání půl kontinentu, ale pomůže ‚jen trochu‘. Je mi jich líto, ale to je asi vše co já s tím můžu udělat. Na pomoc od těch přívěskářků nevěřím a ano, mnohem radši pošlu peníze přes dobrýanděl na rakovinu tam, kde to snad má smysl, než se snažit o zázrak.

 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30553 příspěvků 11.11.12 15:24

MOc děkuju za tento článek, jeho napsání byl výborný nápad. Hned jak jsem si ho přečetla, tak jsem se rozhodla poslat aspoň 30 kč z účtu ( víc bohužel nemůžu, ale kdyby dal blbých 30kč každý, tak je hned veseleji :) )

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 11.11.12 18:07

@Seizdra
Jasne, hlavne treba v Kongu se zije jako v raji. Uprimne ti preju aby ses tam narodila.

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 11.11.12 18:11

@Seizdra
Muzes mi prosimte vysvetlit primo na nejakem konktretnim prikladu jak nemaji zajem? Nebo mas takovy pocit ty? Jako ze uz ta pomoc trva dlouho?
Naopak je skoda, ze nevis jak se rozdeluji penize ve vyzkumu. Tady jsi zase velka optimistka.

 
Krkael
Generální žvanilka 21860 příspěvků 11.11.12 18:51

@Loki01 ve vší úctě k tobě jsem jen a pouze a slušně vyjádřila svůj názor. To snad můžu, ne? A že mi přijde důležitější pomoct někomu, koho můžu znát třeba i osobně, než někomu, komu to skrz všechny nadace atd. prostě pro mě NEMÁ SMYSL, tak to k mýmu názoru prostě patří. Sorry, že má někdo jinej názor než ty. Já se z toho ale určite nep…

 
janisska
Závislačka 3021 příspěvků 11.11.12 18:59
reakce na autorku...

http://www.lekari-bez-hranic.cz/…_prispet.php můžete přispět i tady, my už máme pravidelný příkaz… ;)

Příspěvek upraven 11.11.12 v 18:59

 
jan1610
Zasloužilá kecalka 727 příspěvků 11.11.12 20:55
Janniska

Děkuji za stránky! Rádi se jako rodina špetkou přidáme :)!
Pro zakladatelku. Ž ivot je v mnoha případech hodně nespravedlivý! Deníček je moc hezky napsaný, kolikrát to cítím uplně stejně!

 
kitty77
Závislačka 2522 příspěvků 11.11.12 21:02

My jsme adoptovali dite v africe na dalku, neni to moc ale tesi nas pocit ze jsme aspon neco udelali. Nedavno nam od ni dorazil dopis s fotografii kde byla vyfocena s nasim darkem co jsme ji poslali a to nas neuveritelne zahralo u srdce jak mela holcicka z takove male blbosti radost… Podle me kazda pomoc je prinosna a nic nedelat a rikat ze z darcovske sms jim stejne nic nedorazi je ubohe :nevim:

 
Luminex
Závislačka 3276 příspěvků 11.11.12 21:18

Skutečně pravdivý deníček. Mám adoptovanou holčičku z Ghany a je to přes Humanitas afrika, podporováno Unicef. Věřím, že ty peníze jdou prostě tam kam mají. Je neuvěřitelné, že za 400,– měsíčně má z toho očkování, jedno teplé jídlo denně a pomůcky do školy. Nám 400,– tady stačí akorát tak na nákup pár nezbytností..je to fakt smutné :,( Je mi líto, že ještě v tak vyspělém světě, ve kterém žijeme jsou státy, kde lidi umírají hlady.

 
brisco
Závislačka 2781 příspěvků 11.11.12 21:44

@Loki01 Fakt si nedělám ambice v příspěvku o pár řádcích nastínit příčiny i řešení tohoto problému. Jen jsem chtěla naznačit, že to není tak černobílé. Nechápu smysl tvé reakce.

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 11.11.12 21:45

Však už se na to přišlo a nadace jim nehážou balíky s jídlem, ale učí je pěstovat obilí tak, aby se uživili a mohli prodávat, to samý s dobytkem, slepicema, učej je vyrábět cihly a stavět domy nejen pro sebe…jde to pomalu, ale jde to. Pokud pošlu peníze na výzkum rakoviny v ČR, fajn, je to záslužnej čin…ale toho člověka, kterýmu to pomůže taky nikdy neuvidim. A nedělám si iluze, že by v nadacích u nás a ve světě byl extra velkej rozdíl. Unicefu věřim, i když se tam taky určitě utopí plno peněz.
Neznám cesty peněz v nadacích, ale třeba Vendula Svobodová teď bydlí v moc hezkym baráčku, kterej rozhodně nebyl zadarmo.

 
brisco
Závislačka 2781 příspěvků 11.11.12 21:52

@ŠáruušN Částečně souhlasím. Myslím, že ty nové programy jako adopce na dálku nebo fair trade obchod jsou lepší než pouhá potravinová pomoc. Potravinová pomoc Africe probíhá už desítky let a řešení problému je v nedohlednu. Takže je něco špatně. Je hezké, že teď třeba zachráníme 10 dětí před smrtí hladem, ale pokud už nic jiného nezměníme, tak za 15-20 let budeme muset před smrtí hladem zachraňovat 100 dětí. I při ideálním zemědělském využití ta půda uživí jen určitý počet lidí, prot zmiňuju i tu antikoncepci. Problém je, že hodně těch charit je katolických a antikoncepci v žádné formě neuznávají :nevim:

 
macik33
Stálice 68 příspěvků 11.11.12 22:15

Smutné, ale pravdivé. A to, že se k nim nedostanou finance, které jim zde posíláme, je bohužel krutá realita. Mohu to potvrdit z vlastní zkušenosti, protože jsem v Africe docela dlouho pracovala pro humanitární organizaci. Nebudu zde žádnou jmenovat, ale všechny, až na malé vyjímky (většinou soukromé akce jednotlivců), byly jen černé díry na peníze. K potřebným se dostal jen zlomeček vybraných penez. Zbytek zmizel již v ČR nebo někde cestou. A boj s těmito praktikami byl jako boj s větrnými mlýny. A toto se nedělo jen u organizací z ČR, ale v podstatě z celé Evropy i USA.
Ono to ani tak není o tom, že je tam vysoká negramotnost, že neumí hospodařit atd. Negramotnost je tam opravdu vysoká, ale na druhou stranu úroveň školních vědomostí je úžasná. Např. maturita je tam tak těžká, že já sama bych měla problém ji složit ( a to jsem zde měla vyznamenání). O VŠ ani nemluvím. Teoretické znalosti jejich mediků jsou úplně neskutečné, ale co je jim to platné, když je k praktickým případům nikdo nepustí. Co na tom, že znají příznaky všech nemocí do nejmenších detailů, když ani neumí narovnat zlomenou nohu. A to jen proto, že monopol na praxi mají lékaři z Evropy, z Ruska apod. Ti místní doktory nepustí k léčení, protože by přišli o spoustu peněz, protože lékařská péče je tam placená (a hodně drahá). A toto je běžná praxe ve spoustě dalších (lukrativních) oborů.
Pro místní tak vlastně dál skrytě funguje kolonizace - mají teoretické znalosti, ale know how má někdo jiný, kdo se jí tak lehce nevzdá.
Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala, ale když mě vždycky tohle téma tak vytočí. Z Afriky jsem se vrátila úplně bez iluzí, zničená a nešťastná, protože ti lidé opravdu tak moc potřebují pomoc, ale bohužel jí nedostanou a podle mého názoru se to ještě dlouho nezmění, protože Afrika je dojná kráva a místní lidé nemají prostředky, jak se tomu bránit.

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 11.11.12 22:23

@brisco
Mne to naopak připadalo hodne černobíle. Asi máme kazda jinou predstavu o tom co to znamená.

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 11.11.12 22:25

@Seizdra
Já jsem někde jen naznačila, ze nemůžeš vyjádřit svůj názor? 8o
Já se úplne normálně ptám jak jsi k nemu prisla. Zajímá mne to.

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 11.11.12 22:28

@brisco
Proste mi tvůj první příspěvek vyzněl hrozne nelidsky. Možna jen nedorozumění.

 
ŠáruušN  11.11.12 23:18

@brisco Já mám prozměnu takové informace, že to, že jsou zdroje omezené, je pouhá lež. Naše planeta dokáže uživit mnohonásobně větší počet lidí, než kolik na ní momentálně žije. Problém je pouze v tom, že 40% nejchudší populace světa se dělí o pouhých 5% globálních příjmů, zatímco 20% nejbohatších lidí se dělí o 75% celkových globálních příjmů. A 40% světového bohatství je v rukou pouze půl procenta světové populace. Rozdíly mezi bohatými a chudými se stále prohlubují, jak můžeme vidět i v našem státě. Kam tohle povede, raději ani nechci domýšlet. Ale tohle je ten nejhlavnější důvod, proč miliony lidí žijí v totální chudobě a tisíce dětí denně umírají hladem. Takže celkově se ten problém bude nejspíš pořád jenom zhoršovat a s tím skutečně nic nenaděláme. Ale já osobně jsem v kontaktu s lidmi z nadačního fondu „krmte hladové“ a tak vím, že ty darované peníze nejdou „pouze“ nějakým cizím lidem kdesi v Africe které neznám, ale že se jedná o konkrétní osoby, konkrétní příběhy bezmoci, a třeba ty malé děti za to nemůžou, komu a do jakých podmínek se narodily, a umírají hladem. Dlouhodobě asi nic nevyřešíme, ale ve chvíli, kdy mám před sebou hladovějícího, je moje morální povinnost dát mu najíst. Toť vše…

 
brisco
Závislačka 2781 příspěvků 12.11.12 00:13

@ŠáruušN To ale mluvíš o zdrojích obecně, ne? Jako ropa, kobalt, uran a dolary jsou fajn, ale nikdo se jich nenakouše. Pokud se bavíme o zemědělské produkci, tak je to jiné. Půda má svoje limity, i když potenciál Afriky v tomhle směru je velký, jak už jsem psala. Ten počet uživených lidí na hektar se bude třeba lišit, jestli budou vegetariáni nebo ne. Na produkci 1 kg masa spotřebuješ xy kg pšenice, takže se s tím dá hezky hrát s čísly. Teď máme nový potenciál v GMO plodinách schopných růst na suchých a zasolených půdách, intenzivně se na tom pracuje třeba v Izraeli. Ale pořád to má někde svoje hranice.

 
AnitAma
Ukecaná baba ;) 1259 příspěvků 12.11.12 00:54

Krásně a pravdivě napsané…bohužel takový je smutný svět :( važme si toho co všecko máme

 
ŠáruušN  12.11.12 01:02

@brisco Afrika by mohla s přehledem nasytit celý svět, takže nějakých limitů skutečně není třeba se bát. Problém je v tom, že zemědělství je tam momentálně značně zaostalé, takže neefektivní. Ale zase jsme u toho: Tamní zemědělství momentálně neuživí ani vlastní obyvatelstvo, ale přesto jsou tu lidé, kteří z toho mají zisk: Nadnárodní společnosti. Nepřijde ti na tom nic podezřelého? Naše planeta MÁ potenciál uživit i násobně víc lidí, než kolik nás tu teď žije, o tom jsem přesvědčená. Nutnost antikoncepce a redukce populace je jen další lež za účelem dalšího zisku. Bohužel. Krmení hladových dětí má smysl vždycky. Nebo ty bys svoje dítě taky nechala umřít hladem, aby „nevyjídalo“ omezené zásoby?

 
xangel87
Kelišová 6555 příspěvků 12.11.12 01:34

Tak se teda přiznám, že o téhle problematice jsem už hodně dlouho nepřemýšlela, respektive spíš na to zapomněla :oops: Tenhle deníček mě nakopnul.Od zítra se pokusím NEŽRAT to sladké ka kávě a tu částku raději jednou za měsíc poslat těmto lidem. A že to bude sakra částka - normálně je mi teď až hanba :oops:

 
WITTY
Stálice 60 příspěvků 12.11.12 08:44

A jaky zpusob financni pomoci je tedy nejefektivnejsi? Nekdo tu zminoval „skutecne darky“, ty pravidelne kupujeme. Penize za ne taky „mizi v cerne dire“, o ktere jsi psala? Muzes mi tedy poradit jakou pomoct zvolit, aby byla smysluplna? Diky

 
tonj  12.11.12 09:21

Vždycky mi bylo líto dětí, ale od té doby co mám syna, nemůžu vidět jakkoliv trpící děti :( Posíláme peníze nadaci Člověk v tísni - řekla bych, že to je seriózní organizace, posílají vyúčtování a dopisy popisující na co konkrétně byly peníze využity. Mají různé zajímavé projekty - studny, domovy pro matky s dětmi atd. různě po světě, nejenom v Africe. U nás to nevypadá jako v zemích 3. světa, zato pomalu vymíráme a jsem zadlužení až na půdu. Taky tu je spoustu problémů. Naštěstí naše děti neumírají hlady a proto se musíme aspoň pokusit pomoct lidem, kteří takové štěstí nemají.

 
Gabika  12.11.12 09:40

@macik33 Som rada, že si sem napísala svoju skúsenosť. Bohužiaľ potvrdila to, čo môj manžel tvrdí už roky, a preto zásadne nesúhlasí s tým, aby sme nejakým spôsobom posielali do Afriky pomoc. Zmena sa musí stať niekde inde, a my posielaním penazí Afriku z problému nevytrhneme. Naopak mám strach, či všetkou tou humanitárnou pomocou sa situácia v Afrike vlastne nepredlžuje donekonečna. Afrika je na tom tak biedne preto, lebo to všetkým mocným dookola tak vyhovuje… :-(

 
NatalieII
Ukecaná baba ;) 2258 příspěvků 4 inzeráty 12.11.12 09:58

Já mám osobně tady z toho posílání peněz přes různé organizace docela divný pocit. Znám nejeden případ, kdy do Indie byl poslán např. řetízek (stříbrný) holčičce, jako dárek - jinak byla celý rok sponzorována firmou a ten řetízek se k ní ani nedostal. Kolega pracoval dříve v organizaci Člověk v tísni a tak jsme minulý rok dali zákazníkům ne flašku vína atd. ale osvědčení o tom, že jsme za ně věnovali částku na vzdělávání a postavení školy v Africe. V tomto vidím smysl, ale ne v posílání peněz - údajně se z té jedné částky živí ještě několik dalších dětí :nevim: :nevim: Sice pěkné, ale peníze jsem přece chtěla posílat jednomu člověku nebo ne???

 
Nika079
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 12.11.12 10:09

Myslím, že jedno čínské přísloví má v sobě hodně pravdy: Daruješ-li člověku rybu, nakrmíš ho na jeden den, naučíš-li ho lovit, dáš mu potravu pro celý život. Potravinová pomoc v Africe by neměla být jediným řešením. My jsme přispívali přes skutecnydarek.cz nákupem koz. I kdyby se většina peněz někde ztratila, ale doputovaly kozy, pak by to smysl mělo, pokud by založili chov…

Příspěvek upraven 12.11.12 v 10:10

 
helbell
Kecalka 491 příspěvků 12.11.12 10:42

Holky, díky všem za příspěvky sama jsem skeptik co se týče posílání finanční pomoci nadacím a následné posílání potřebným, ale pošlu. Ale to už jsem psala. Kolikrát si říkám, proč nás obyčejné lidi třápí těmito články a informacemi, když pak byť jen 30 Kč utrhnu synovi od huby a hned pod článkem je upozornění, že 3 Kč stojí operátor? To je charyta? Proč i ten operátor to nedá zdarma. Moc se mi líbí komentář, že Afrika je dojná kráva a místní lide s tím nic nemůžou dělat. To je všude stejné. Nechtěla jsem na nikoho ukazovat „ty nedáváš“ nebo naopak někoho chválit „ty ano“. Jen jsem se chtěla podělit o dojmy.

 
nodysek
Kelišová 6428 příspěvků 12 inzerátů 12.11.12 10:53

Tak tenhle deníček bych chtěla mít v hlavě napořád. Já teda posílám pravidelně co jsem nastoupila do práce. Ale stejně doma pořád řešíme peníze a takové blbosti jako že nemám moc peněz na dárky. Ale máme co jíst i střechu nad hlavou a já na to celkem často zapomínám a pak nastanou ty světlé chvilky jako dneska, kdy si uvědomím, že vlastně vůbec nestrádáme a že jsou na světě miliony lidí, kteří se mají hůř než my :( snad na to budu myslet častěji a víc si vážit těch „obyčejných“ věcí a radostí. A k Vánocům si objednáme kozu do Afriky :pankac:

 
macik33
Stálice 68 příspěvků 12.11.12 11:11

Jo, tak na to neumím sama odpovědět. Když jsem tam žila, tak jsem platila několika dětem školné, oblečení a jídlo. Ale to bylo jiné, protože jsem přesně věděla, kam „mizí“ :D moje peníze. Podle mého názoru je nejdůležitější investice do vzdělání - to je jejich jediná naděje, že do budoucna uživí sebe i rodinu a třeba se jim i časem podaří „vypudit“ skryté kolonizátory. Takže nejspíš adopce na dálku. Sice i zde většinou cestou zmizí část peněz, ale přece jen se jim zaplatí školné a školní uniforma.
Já osobně mám averzi vůči skoro všem církvím, ale byla jsem velmi překvapena, jak moc místním lidem pomáhají. Sice i zde mizí velká část prostředků, ale jejich pomoc má smysl - bezplatné nemocnice a doktoři, školy, domovy pro opuštěné děti ( a co jich tam je, a to není jen díky AIDS, ale obrovským zabijákem je tam tubera), domovy pro handicapované děti atd.
Takže, pokud chceme pomáhat, tak je buď nejspíš nutné smířit se s tím, že část penez mizí v nenávratnu, nebo jít proti těmto praktikám bojovat zevnitř těchto organizací.

 
macik33
Stálice 68 příspěvků 12.11.12 11:21

Samozřejmě, že to tak všem mocným vyhovuje. Např. historka, proč nevlastní většinu dolů na nerostné suroviny ve vlastní zemi…nerostné bohatsví jejich země vlastní z velké části anglické firmy (původní kolonizátoři). Když odjížděli (po získání nezávislosti), tak doly zavezli s tím, že jsou vytěžené. Počkali dva tři roky a pak nabídli místní vládě, že je odkoupí zpět a zrekultivují. Místní vláda byla velmi nadšená, že získá alespoň nějaké peníze za „vytěžené“ doly. A ejhle, za krátkou chvíli se našla další měď, diamanty… Ale ty už nepaří místním, patří angličanům.

 
jruz
Zasloužilá kecalka 872 příspěvků 12.11.12 12:53

Musím říct, že jsem též velký skeptik k zasílání peněz přes různé humanitární organizace. Jeden můj ex pracoval jako dobrovolník (čili ne za peníze) celkem pro tři zahraniční. Pokoušel se něco změnit a tak trochu rebelovat, a výsledkem byly „vyhazovy“. Naprostá většina peněz opravdu končí v „černých dírách“, dále na poměrně velkých platech vedoucích zaměstnanců těchto organizací. A když už se podaří nakoupit potraviny, valná část skončí jako zboží u překupníků v zemi určení.

Věc platů se týká např. i nadací či občanských sdružení u nás - teď již z vlastní zkušenosti: Nevíš, jak se uživit? Založ si občanské sdružení, které se bude starat třeba o nějakou tu přírodu, zaměstnej se u ní, naber pár naivních dobrovolníků na provedení potřebných prací, získej peníze z fondů našich či z EU - do projektu dej velkou částku v procentech potřebnou pro samotný provoz…atd.atd. Když se po dvou letech ze zakládající skupiny nadšených dobrovolníků stali příjemci peněz získaných z výše zmíněných zdrojů, zabalila jsem to a vyprdla se na to.

Další nechutnost - na humanitární organizace jsou napojeny klasické firmy či zprostředkovatelé (na vypsání výběrové řízení v tomto případě přece není čas), kteří se jen třesou na nějakou živelnou katastrofu, aby mohly dostat VELKOU zakázku na deky, spacáky, ešusy, hygienické prostředky, prostě základní vybavení nutné pro přežití. Samozřejmě za toto musí hum. organizace zaplatit.

…pak jsem jednou vyřadila mé oblečení s tím, že jej dám Červenému kříži…hadříky pouze pěkné, neb se domnívám, že věci, které si sama neobleču kvůli jejich stavu, nebudu dávat někomu dalšímu, ale raději z nich nadělám hadry na podlahy. Po nějakých dvou letech potkám spolužačku ze základky, nějak jsme se k tomuto tématu dostaly a ona mi řekne, že dělá pro Červený kříž, páč její máma má sekáč, takže ona tam vždycky vybere ty nejlepší kousky a dodá je máti do práce. Že máti dostala takovýto tip od jedné ze zaměstnankyň kříže. Musím dodat, že se sekáčem už zkrachovaly, asi blbě vybíraly :cert:.

No, a pak někam něco dávejte… :zed: :zed: :zed:
Souhlasím s názorem v této diskuzi již zmíněným, že nejlepší pomoc je naučit lidi starat se sami o sebe (zemědělství, hospodaření celkově…). Vlastně je budeme učit to, co kdysi dávno uměli, a výdobitky naší „civilizace“ je tomu odnaučily.

Takže teď to dělám tak, že jdu do Klokánku u nás či u mé máti v Praze, zeptám se, co konkrétně potřebují, a donesu. Páč do Afriky to mám daleko.

Já když čtu inzeráty sdružení, že shánějí brigádníky (za peníze!!!), aby prodávali jejich výrobky…Vždyť ten člověk snad nemůže vydělat ani sám na sebe…

No nevím, je mi z toho všecho nějak smutno. :,(

Příspěvek upraven 12.11.12 v 12:55

 
xsaleen
Echt Kelišová 9026 příspěvků 12.11.12 12:53

Já bych tam asi v první řadě rozdala nějakou antikoncepci, nevidím smysl v tom plodit HIV postižené děti, zvláště, když jim nemám co dát do úst.. a čekat na pomoc druhých?

Jinak musím souhlasit, že organizace na toto zaměřené jsou černé díry, z vaší stovky se tam dostane 3-7kč to je trochu málo, ne? jinak zbytek spolkne administrativa a platy

 
xsaleen
Echt Kelišová 9026 příspěvků 12.11.12 12:55

Já bych tam asi v první řadě rozdala nějakou antikoncepci, nevidím smysl v tom plodit HIV postižené děti, zvláště, když jim nemám co dát do úst.. a čekat na pomoc druhých?

Jinak musím souhlasit, že organizace na toto zaměřené jsou černé díry, z vaší stovky se tam dostane 3-7kč to je trochu málo, ne? jinak zbytek spolkne administrativa a platy

Macik33 promin, já dala místo vložit nový příspěvek tak reagovat.. moc pod deníčky nepřispívám.. omlouvám se Ti

Příspěvek upraven 12.11.12 v 12:56

 
jruz
Zasloužilá kecalka 872 příspěvků 12.11.12 13:04

No jo, jenže dokud nebude nějaká osvěta a nakažení muži budou věřit, že styk s pannou je vyléčí od AIDS…samozřejmě nechráněný :zed: :zed:
A hodně z lidí ani neví, že jsou nositeli HIV,,, většinou to zjistí, až když se rozjede AIDS…a jinak jsme zase u staré známé otázky, kde na to neuvěřitelné množství antikoncepce (myšleno pro ženy)vzít? Páč co si budeme povídat, šprcka (promiň ten výraz) a chlapi moc často „kámoši“ nejsou.

Příspěvek upraven 12.11.12 v 13:05

 
brisco
Závislačka 2781 příspěvků 12.11.12 13:23

Když jsem byla před šesti lety poprvé v Paříži, tak jsem tam natrefila na skupinku, co vybírala na Afriku. Strčili mi pod nos obrázek podvyživeného dítěte a chtěli 20 eur. Tak jsem jim vysvětlila, že je to cca 10% mého stipendia a že jim to dát nemůžu. Toto léto jsem je tam potkala zase a opět mi ukazovali ten stejný obrázek a opět chtěli 20 eur. Tohle prostě nikam nevede. Ti tam budou vybírat ještě dalších 50 let.
Bohužel ani moc nevěřím těm projektům jako skutecnydarek nebo fair trade, protože ty jsou zase demotivační pro ty, co se do projektů nedostanou. Navíc si nedělám iluze, jak jsou vybíráni ti, kteří se v projektech účastní. Známý byl v Africe jako zemědělský poradce a též se vrátil naprosto bez iluzí :roll:.
Proto raději pomáhám ve svém blízkém okolí.

 
brisco
Závislačka 2781 příspěvků 12.11.12 13:29

@ŠáruušN Hele takže se shodneme, že zemědělský potenciál Afriky je větší a při optimálním využití by tam nemuselbýt hlad. Kolik by to ale uživilo přesně lidí je otázka a záleží to na tom, jestli ti lidé budou chtít jíst rýži a cukety nebo steaky a pomeranče. Nicméně než se tak stane, bylo by dobré nezapomínat na tu antikoncepci, pro jistotu. ;)

 
mismurka
Závislačka 2838 příspěvků 12.11.12 16:21

Bohužel je to kolotoč, který se nejspíš nikdy nezastaví, je to velmi smutné. Co víc k tomu napsat. Ale jinak deníček dobře napsán a myslím, že snad každý z nás, co jsme to četl, se zamyslel nad tím co máme a jak žijeme.

 
Silky123
Závislačka 3241 příspěvků 12.11.12 22:47

Milé maminky,

já brečím u reklam, kreslených večerníčků…

Je mi líto afrických dětí, nemůžou za to oni, ale jejich rodiče, ano, jejich rodiče. Nevím přesně, v jakém vědeckém časopise jsem to četla, ale psal tam botanik, biochemik ze zemědělské fakulty, že speciálně pro jednu africkou zemi, kterou trápí hladomor, vyvinuli vědci v Čechách speciální osivo, aby mohli Afričani sklízet 2× do roka v jejich podmínkách. Byli šťastní, když těco takového vyšlechtili. Poslali onoho vědce do Afriky v dobu, kdy se mělo osívat, aby to tam uvedl v život s pomocí tamní univerzity, ukázal, jak to funguje apod. A víte, co mu afričtí vědci řekli? Že mají uneverzitní prázdiny, tak to dělat nebudou…

Další případ, byl před xy lety, říkal mi to náš příbuzný, který se o to zajímá, takže snad to je ok. Říkal, že před těmi lety patřila jedna africká země (teď nevím, kterou jmenoval :( ), k nejsilnějším ekonomikám na světě, jenže, když se osamostatnila a lid najednou dostal svou zemi zpět, aby na ni pracoval jako „zlí a oškliví kolonizátoři“, tak nechali svou zemi zpustnout, odmítali ošetřovat zavlažovací systémy, je to moc práce chodit podél nich a sem tam odtrhnout travičku, takže zavlažování přestalo fungovat a oni, chudáci, neměli úrodu. Pak bylo jednodušší natáhnout ruku a čekat, až OSN doveze pomoc.

Je to hrozné, souhlasím, děti za to opravdu nemůžou, jenže jaký mají příklad v rodičích? Nedávno běžel v TV dokument, o ženě, která měla dvě děti. Sama řekla, že je jednodušší natáhnout ruku, než dělat něco jiného. Když dojde jídlo, stoupne si do řady před hangáry OSN a lamentuje, že jí děti umírají hlady, než jí něco dají. Sami dobrovolníci komentovali, že nakonec muselo OSN dát jeden den v týdnu, kdy v dané oblasti budou vydávat jídlo, protože místní tam chodili pořád, a pořád to bylo málo.

A to nemluvím o tom, jak jsem se před asi 15ti lety na škole dostala do sporu s profesorem a nazvala ho novodobým Hitlerem, protože nechce chudáky zachraňovat, jenže pak si něco přečtete, příbuzná žila 10 let v Africe, něco vidíte a zjistíte, že oni zase takoví chudáčci nebudou, neříkám, že ve všech afrických zemích. Všichni známí, co žili v Africe, říkají, že opravdu nejsou zvyklí pracovat, potřebují dvě hodiny na oběd, končit max. v pět, ráno na sedmou. Nic navíc…

Promiňte, většinou jsou to zkušenosti mých známých, tak jen reprodukuji tak, jak jsem nakoupila…

 
Black_Orchids
Závislačka 3738 příspěvků 12.11.12 23:46

To, co píšeš, je samozřejmě pravda. nejsou zvyklí pracovat „naším“ tempem, ostatně na spoustu věcí se v Africe nedívají stejným pohledem jako my.
Pravda také je, že když odešli ti „zlí kolonizátoři“, tak že to tam šlo ekonomicky vesměs od desíti k pěti.
Je ale naprosto mylné domnívat se, že ty děti mají hlad, protože se jejich rodičům nechce pracovat! Podívej se na to víc ze široka.
Ti zlí kolonizátoři přišli do Afriky kvůli levné pracovní síle, pozemkům a nerostnému bohatství: zejména diamanty a lithium - to je dnes v každém mobilu. A infrastrukturu tam budovali především pro sebe. Ne z lásky k prostým afričanům.
Jo a taky je to obrovský trh pro odbyt zbraní (ruské i americké zbrojařské firmy by mohly vyprávět, za kolik mld prodají zbraně do Afriky…).
Můj názor je takový, že kdybychom je nechali historicky na pokoji a nesnažili se je roky cpát do svých evropsko-amerických mustrů (ekonomických, politických, společenských…) a nechali je žít po svém (prostě jinak, ale po svém!), nemuseli bychom teď mít tak moc černé svědomí s humanitární katastrofou na mnoha místech v Africe.

 
Rubika
Ukecaná baba ;) 1104 příspěvků 13.11.12 16:02

Pěkně napsané a bohužel pravda. Nám se pořád něco nezdá, máme málo, a jinde umírají děti…
Posíláme s manželem peníze přímo do afriky, jednomu misionáři se kterým jsme se osobně setkali. Sice ta částka by mi tento rok umožnila lednici a mrazák, do našeho zrekonstruovaného domečku. Ale co i s použitým si zatím vystačím, než naspoříme na nové. Víc mě těší že pár dětí třeba neumřelo a někomu se zlepšil život…

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama