Noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

*

Je přece nejvyšší čas. A tyto slova doplnily příklady typu: „Sousedovic 13měsíční Jeníček chodí dávno na nočníček. A stejně stará Pavlíkova Helen už je dávno bez plen.“ Podobných historek z blízkého okolí bylo mnohem víc, ale ty jsem už díkybohu vytěsnila.
Podvědomě jsem tušila, že na to syn ještě připravený není. Nicméně šestý smysl matky nebraly babičky v potaz. Proto jsem je po jistý čas odbývala větou: „Jojo. Až začne chodit, tak to vylepšíme.“

17 měsíců – jde se na to

Sice o něco později, než je obvyklá norma, ale i z našeho syna se stal homo-chodící, a tudíž má „odbývací“ věta vzala za své. V té době se stal jeho nejoblíbenější postavou Krteček. Proto volba padla na nočník právě s touto dětskou postavičkou. Když dorazil, ihned jsme se snažili spolu s manželem a přehrávaným nadšením dítě na nočník posadit. No co vám budu psát, malý řval jak tur, nechtěl spolupracovat a bránil se zuby nehty (doslova). Nepomohlo pouštění ukázek na YouTube, kde Potty Monkey a Princess Polly názorně demonstrovaly, jak by to mělo vypadat. Nezabíral ani obrovský plyšák, za kterým jsme přelévali vodu z jedné sklenice do druhé. Po těchto neúspěších nás dokonce napadlo, že manžel ukáže synovi, jak to má vypadat.

V této fázi můj drahý usoudil, že chyba není na straně dítěte, ale nočníku – prý nevhodný tvar v místě, kde se setkává sedací část nočníku se zadkem. OK. Takže den poté jsme měli doma nočníky dva. Ten druhý dokonce vyhrával kdysi tak známý hit Lambada. Bohužel výsledek i u toho muzikálního byl stejný – křik, slzy a pot. Vypadalo to spíš, jako bychom našemu prvorozenému koupili nejnovější model mučicího nástroje.

17 měsíců až 2 roky – hluché mezidobí

Dle dobrých rad, nočníky byly stále na očích, sem tam o ně někdo zakopl (většinou já) a občas byly vytáhnuty, ale svůj účel prakticky neplnily. Občas jsme se pokusily o výsadek, ale kýžený úspěch se nekonal. Spíše sloužily jako módní doplněk, to když si je kluci dávali na hlavu. Také se staly miskami na lentilky. A v neposlední řadě se naše dva věčně zavazející nočníky měnily ve zbraně, kterými se chlapci snažili vzájemně sejmout. Taky to Krteček odnesl a je mírně naprasklý, nicméně funkce je zachována.

V této době jsem intenzivně hledala info. Nebudu to zbytečně rozmazávat – rady zkušenějších nijak zvlášť nezabraly. Jistou naději jsem našla až v indiánské metodě. Ne, že by se mi osvědčila, ale uklidnila mě věta, že i indiáni svá malá indiánčata začali „obtěžovat“ s řádným vyměšováním až po druhém roce jejich života.

2,5 roku – 7:15 – bod zlomu

Ráno se zpočátku jevilo jako každé jiné. Jediná výjimečnost, alespoň zpočátku, byla v tom, že se psal 1. květen. Osud tomu chtěl, že jsme byli v této vzácné chvíli pohromadě celá rodina. Připravovala jsem ranní kaši pro ratolesti. Periferně jsem zahlédla, jak si kluk sundává plenu a táhne nočník z kouta. Ale nějak jsem tomu nevěnovala pozornost, spíš jsem čekala, že bude testovat přelévání čaje z hrníčku do nočníčku, a to za nezbytné asistence svého mladšího bratra.

Najednou mi manžel poklepal na rameno a dal si prst na rty na znamení, že máme být zticha. Druhým prstem ukazoval směrem ke klukovi, který trůnil na nočníku. Jsem si jistá, že jsme vypadali jak návštěvníci lesa, kteří zahlédnou srnu s kolouškem a nechtějí ji vyplašit. Za chvilku jsme uslyšeli zvuk tekutiny dopadající na dno nočníku. Malému se rozlil blažený úsměv po tváři a hned nato začal vesele křičet a ukazovat směrem do nočníku: „Mamííííí, tatííííí, čuríííí.“

No řeknu vám, začali jsme tleskat, jásat, výskat, objímat se, líbat a tančit tance domorodých kmenů kolem našeho šikuly. A až jednou syn odmaturuje, věřím, že to nadšení bude srovnatelné. Kluk poté celý den chodil ukázkově na nočník. Měl zvýšený příjem tekutin, protože chtěl pořád trénovat. Hodně si užíval i to, že si může vylít své „čůránky“ do velkého záchodu a pak spláchnout.

Nesmím opomenout, že jsme tu radost sdíleli s prarodiči přes Whatsapp, kteří byli snad ještě ve větší extázi než my. Pozn.: Fotky exkrementů jsme neposílali, jen dítě sedící na nočníku.

2. května – jedeme dál na vlně úspěchu

Celý den bez nehod. Syna to neustále baví a nadmíru dodržuje pitný režim. Objevuje se ovšem malý mráček – vtíravá melodie letního hitu nám k večeru začíná lézt na nervy. Avšak stále jsme v nepopsatelné euforii, že náš syn si nemusí jít v patnácti letech pro občanku v plenkách.

3. května – 9:35 až 9:45 ráno – další zvrat

Syn sedí na nočníku. Přece normálka, ne? A najednou cítím puch. Kluk rudne
a vypadá, že ho za chvíli skolí infarkt. Nestalo se tak, ba naopak. Další etapa v dobývání nočníku zvládnuta… Jupíííí! Máme za sebou úspěšně i „kaki, kaki“. Nová vlna radosti.

4. května – testovací den

Kupuju balení slipů. Po té jdeme na hřiště. Synovi zdůrazňuju, že musí dát vědět, kdyby se mu chtělo čůrat nebo kakat, protože už nenosí plenky. Chápe to. Domů se vrací suchý. A já pyšná.

8. května – D/den vítězství

Už týden bez nehod a syn začíná odmítat pleny úplně. Nechce je nosit ani na spaní. Odpolední siesty dopadají na výbornou, tak to prubneme a zkoušíme první noc naostro. Povedlo se! Nemusela jsem použít přichystané náhradní pyžamo ani povlečení. Spal až do rána, a po probuzení se spořádaně posadil a vyčůral.

Pozn.: Hrací strojek z nočníku se záhadně přes noc ztratil. Naštěstí nám to prošlo překvapivě bez povšimnutí.

Takže suma sumárum za sedm dní proběhlo kompletní „odplenkování“ bez jediné nemilé příhody. Doufám, že vás nikoho toto téma neznechutilo a ani nepobouřilo. Psala jsem ho hlavně pro povzbuzení těch, kteří nemají tak „nadaná“ batolata a některé věci jim holt trvají déle.

Epilog

Na nedávné návštěvě v rodné vísce u rodičů jsem potkala maminku Jeníčka
s velkou taškou na sporťáku. Po chvilce konverzace se svěřila, že sice Jeňula chodí na nočníček od 13 měsíců, ale v terénu mu to ještě moc nejde, takže musí mít k dispozici až troje náhradní oblečení. Také nás navštívil Pavel a k mému údivu jsem zjistila, že Helenka sice chodí čůrat na nočník od útlého mládí, ale zase má problém s kakáním. Jednoduše bez pleny to nedá. Když jí ji chtějí vzít, tak je schopná nejít na velkou i tři dny. Pak má bolesti. Dokonce to jednou skončilo i hospitalizací.

Tím chci jen napsat, že všude je něco. Dítě se musí nechat k některým výkonům dozrát a rodiče se nesmí nechat zviklat nátlakem okolí. A k tomuto mému moudru mě napadají slova starého Řeka Aischyla: „Bože, dej mi vytrvalost, abych překonal věci, které změnit nemohu, dej mi sílu, abych změnil věci, které změnit mohu, dej mi moudrost, abych tyto věci dokázal rozlišit.“

PS: Veškerá jména byla změněna a případná podobnost je čistě náhodná.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
4920
1.8.18 03:01

Pěkný. Kluk je šikula :palec:. Asi tu bude stovka komentářů o tom, jak a v kolika kdo odplenkoval :think: :lol:.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1575
1.8.18 05:23

Tak nějak to proběhlo s mým prvním synem. Netlačila jsem na něj, v necelých 2,5 letech sundala pleny a do dvou dnů bez nehod.
Teď jsem ale zoufalá z druhého syna - za měsíc mu budou 3 roky (!!!), asi tak do 2,5 let absolutně nechápal, co po něm chci, byl v zimě dost nemocný, tak jsem ho netrápila, pak se občas vyčural do nočníku, ale kromě toho x-krát denně do pleny. V červnu jsem mu pleny sebrala, vzhledem k věku už mi to přišlo opravdu hodně pozdě … a od té doby horor, ne že by se bránil, na nočník i na záchod chodí, ale několikrát za den se počurá do slipů, na nočník kakal asi 2× (a to ještě před tím trochu do slipů), jinak je to ve slipech nebo na koberci … zkouším všechno možné, motivuju atd., ale přijde mi, že na to snad ještě není zralý … nechápu, v tomhle věku … jinak je celkem šikovný. V září jde do státní školky - jsem z toho na prášky. Má někdo podobnou zkušenost v tomhle věku nebo radu?

 • Nahlásit
 • Zmínit
21431
1.8.18 06:51

Kdyby mi volaly tchýně a matka a chtěly řešit lulání MÉHO dítěte v jednom roce, nebrala bych jim telefon. Syn se odplenkoval rozhodně později než já ve svém batolecím věku a látkovkami, ale moje dítě není předmětem soutěže a je mi fuk, že nosil pleny ještě ve dvou letech. Taky jsme měli lambáda nočník (falešný hrozný zvuk, ale kolil radosti udělal, když zahrál), ale syn upřednostňoval záchod od první chvíle. Tak teď si zas najdou k řešení jiný problém. Asi nemluví jako Anička u sousedů a nečte knihy jako Lojza ve vedlejším vchodě :zed: :zed:

 • Nahlásit
 • Zmínit
392
1.8.18 07:51

:D :D :potlesk: pěkný deníček. Pobavil mě hned po ránu. Synovi gratuluji. Každé dítě je opravdu jiné a každé má na vše svůj čas ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
3041
1.8.18 08:26

Hezky denicek :palec: Mam taky zrovna dite 17mes a uz posloucham kecy babicek nejmin pul roku :roll: Ja nevim jak jim to vysvetlit, ze k tomu musi dozrat a tejranim se to nezlomi :( :cert:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1.8.18 08:32

Super deníček, jako u nás :) Zkraje si dítě sedalo, ale od 1,5 do 2,5 let totální bojkot, hysterák. Popravdě nevím, jak se dítě s takovým odporem má nočník naučit.

Jsem fakt ráda, že to i někdo jiný měl podobně :mrgreen: V mém okolí je to samá bezplenková metoda atd…

Vnitřně jsem si dala do hlavy, že se to musí vyřešit do školky. A opravdu, ve 3 letech dítě šlo do školky bez plen na den i odpolední spaní.

 • Nahlásit
 • Zmínit
186
1.8.18 08:35

@Marki 13 synovy byly v únoru tři a bez plenky na den je asi měsíc a půl. Taky mu to dozrálo později a to jsem dělala psí kusy…

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
1.8.18 09:06

hezky napsano, je to jako se spanim celou noc, pokud dite neni zrale, nejde to a vsichni se jen stresuji. syn nocnik bojkotoval az do 3,5 let. vzdy jsme to zkusili, neslo to a tak jsme zase chvili pockali a zkusili to znovu za 2 mesice. kdyz se povedlo, byl odplenkovany rovnou i na noc. dal ale kakal do plinky az do 4 let.nocnik jsme zrusili zcela ve 4letech 3 mesicich kvuli odjezdu na dovolenou. obeslo se to bez nehod (krome nekolika v noci po prijezdu na dovolenou a pak zase po navratu) syn je jinak velmi sikovny, ale s timto si dal nacas.

 • Nahlásit
1.8.18 09:21

Absolutně souhlasím, tento deníček by si měly přečíst hlavně ty maminky, které to teprve čeká, aby se nehroutily a daly všemu čas ;-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1.8.18 10:10

Každé dítě dozraje do věku, kdy prostě pleny nebude chtít nosit. Do ničeho bych nikoho nenutila a nikoho nesoudila. Našeho syna jsme zkoušeli odplenkovat, když mu byl rok a čtvrt, úplně marně, neměl z toho rozum a my měli akorát stresy, kdy a kde „to pustí“. O rok později, opět v létě, to už mu bylo dva a čtvrt, jsme byli na horách, běhal tam často jen v tričku a sandálkách po louce bez slipů, a tak nějak to přišlo samo. Pochopil, jak je příjemné být bez pleny. Vynechal tedy téměř fázi nočníku a rovnou chtěl po vzoru tatínka chodit čůrat ve stoje do záchodu. S velkou potřebou to trvalo ještě o cca 2 měsíce déle, než dokázal včas říct, a s nočním počůráváním to trvalo ještě cca půl roku. Takže kompletně bez plen a bez nehod byl cca ve 2 a třičtvrtě.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1.8.18 10:22

Dobry no, tak uz si 10 minut zpivam lambadu, boze to je chytlavy,,,,,to bude den…!! :lol: :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1.8.18 12:22

Super deníček, díky :palec: za měsíc malému bude rok a téma „nočník“ začne být aktuální. Je fajn vědět, že to jde i bez tlačení na pilu… kdyby to proběhlo jako u vás, byla bych nejšťastnější. ;) A nevyžádaným radám se určitě taky nevyhnu, už teď semtam poslouchám, že bych ho měla nechat vybrečet a že není samostatný apod. (za poslední měsíc a půl se mu prořezalo 5 zubů, má nárok být protivný a když příbuzné vidí jednou za půl roku, jsou to pro něj cizí lidi)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1.8.18 13:20

Moje netař dozrála již v roce. Sama nechtěla plenky a sestra s ní létala letadlem.
Moje malá zase ve 14 měsících nevydrží se nepočůrat při přebalování. Vidím to u ní s nočníkem na dlouho :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
4999
1.8.18 14:31

Moc pěkný denicek, dost mě pobavil :lol: :palec: a ať žijí nejchytřejší babičky, které zvládaly výchovu v pradavnych dobách bez pračky, myčky, susicky a latkovych plen vždy na 1* a jejich děti chodili na nočník v jednom roce, ve dvou si sami přečetli pohádku a ve 3 si sami uvarili. Nějak stále nevím co ony dělaly jinak, že měly tak šikovné děti :think:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4999
1.8.18 14:34

@bubenicka denicek by si měly přečíst především chytré babičky a tetičky. ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
2664
1.8.18 15:17

Moc hezky napsáno, nasmála jsem se. :D :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
251
1.8.18 15:31

Výborně, pobavila jsem se. Piš dál!!!

 • Nahlásit
 • Zmínit
1.8.18 15:52

Krasny denicek :potlesk: Jsem zvedava na nasi malou, ale ta ma jeste cas. Babicka uz ale nocnik koupila. Asi stejny, jako ten vas. Soran tusifoj kejundzina sony tesora :lol: :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1397
1.8.18 16:36

Moc hezký deníček, vtipně a svižně napsaný, v některých situacích jsem úplně slyšela svoji tchyni :lol: .

 • Nahlásit
 • Zmínit
7383
1.8.18 17:14

@janickaIII Taky si myslim, ze nektere babicky a spol.by mely obcas vzit zpatecku. Podle ruznych rodinnych zkazek jsem dosla k zaveru, ze drive deti byly sice odplenkovane kolem 1 roku, ale stejne do 2 az 3 let mely spoustu nehod, za ktere byly hubovany a vysmivany. Dokonce byli i bity nebo musely zaspinene obleceni za trest prat ve studene vode. Casto se pocuravaly v noci, kolikrat i do 8 let. Nebo musely pomalu pulku dne prosedet na nocniku…

 • Nahlásit
 • Zmínit
7383
1.8.18 17:22

Jinak dekuji autorce za moc pekny denicek. :palec: :potlesk: Muzu se pod nej podepsat. ;) Proste vsechno ma svuj cas. Jako taky prece nebudeme ucit cist dite ve 2 letech, aby melo natrenovano dopredu. Ja odplenkovala obe holky kolem 2.roku, starsi se naucila za 5 dni, mladsi to trvalo dele, cca 2 tydny. Ale obe se odplenkovaly hned se vsim vsudy (tj.i na noc, i curani a kakani). Nechapu potrebu starsi generace neustale poukazovat na to, jak oni to delali lepe… :zed: Co z toho jako maji? To si na nas honi ego nebo co? :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
7383
1.8.18 17:25

@Čajíček1980 Ty jo, ja napred nevedela, co to pises za hatmatilku a ted mi doslo, ze to jsou slova z Lambady :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ja snad ten nocnik taky koupim, pro tretatko :mrgreen:

Příspěvek upraven 01.08.18 v 17:26

 • Nahlásit
 • Zmínit
587
1.8.18 18:05

Pěkný denicek :) my teď zkoušíme dávat 1,5 starou dceru a neúspěšně,ale pořád tam chce sedět. Doufám že to půjde hezky jako u vás u syna :) je to šikula!! :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3544
1.8.18 21:47

Musím pochválit jednu místní babičku, která mi říkala, jak tedy její syn (náš vrstevník) rozhodně nebyl v roce bez plen, myslím, že ve velkém množství případů je tato magická hranice hooodně upravena. Látkovky měl údajně spokojeně ještě ve 2 letech. To se mi líbilo, jak nepřibarvuje a nezkresluje. Vnoučat má několik a hodně se jim věnuje a hlídá …

 • Nahlásit
 • Zmínit
485
1.8.18 23:36

Krásně, poutavě a čtivě napsáno. Četla jsem jedním dechem, protože máme chlapečka 1,5 roku a trochu jsem v podobné situaci. Moc děkuji za Vaše slova, která mě ujistila, že je vše v pořádku, i když máme plenečky a postupně (jen hrou) testujeme nočník. :mavam:
Tím tuplem „rady a připomínky“ od některých z okolí se vnitřně jenom směji. :P

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
1.8.18 23:36

No, tak my uz nechavame nase ditko dozrat k nocnimu odplenkovani 7 rokem. A jeste se nepodarilo. :(

 • Nahlásit
4573
2.8.18 06:38

Krasne napsaný, to same slychame uz i my, (18 m), my v jeho letech uz byly bez plen..tak marne kazdy den vysazuji na nočník a asi se na to ted take jeste vykasleme.. :potlesk:

 • Nahlásit
 • Zmínit
8056
2.8.18 10:04

Nočníkové dotazy znám taky :D Dozvéděla jsem se, kdy chodil na nočník švagr, partner, brácha i já a dokonce i partnerova sestřenice.
Moje odpověď byla „Až si řekne“.
Obě dcery zahodily plenu chvilku po druhých narozeninách.
Když na to přijde řeč dneska, vždycky se dozvím, že je to neuvěřitelné, že to bylo bez nekonečného trénování :D Oni to prostě měli jinak… Taky se budeme až se z nás stanou babičky divit novinkám ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
7629
2.8.18 12:58

Bravo..ja na nocnik nikdy extra neucila.Syn si sedl hned na zachod,taky kolem 2,5 roku. Mala si dela z nocniku auto a likviduje parkety.Sice se na nocnik posadi ale asi na 5 vterin :mrgreen: Necham to na ni,na wc mi asistuje neustale,takze by to casem mohla okoukat :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
12757
2.8.18 17:35

Super deníček, díky za zmapování postupu! :palec: Myslím, že se v tom spousta maminek inspiruje… a ty, které prochází nočníkovou můrou, aspoň vidí světlé zítřky. :D

Těším se na další deníček,
Monika

 • Nahlásit
 • Zmínit
661
2.8.18 18:15

Teda moje zlatá tchyně ani mamka nikdy nekomentovaly naše děti. Ani bych se nedala :) starší dcera pleny do 2,5 let, pochopila během týdne, na noc do 3 let. Mladší má čerstvě 3 roky, čůrání ve dne ok ale v noci pokaždé plína durch a kakání pouze ve stoje do plíny. No a co neřeším. I podle dr.je to stále v normálu a ostatní mi mohou ;-) Holt kupujeme dvoje plíny (máme ještě miminko chlapečka). Nikdo nám je neplatí tak ani nemá co kecat.

Příspěvek upraven 02.08.18 v 18:16

 • Nahlásit
 • Zmínit
7.8.18 17:12

každý je jiný

Mám tři děti. Každé si svou cestu k toaletě našlo po svém. První dcerku jsme posadili dle rad hned jak začala sedět (někdy v sedmi měsících), ona vykonala, my ji pochválili a od té doby to šlo, i když občasné nehody byly, hlavně v noci, tak do tří let. Druhý syn se odmítal na nočník posadit i jen na krátkou chvilku. Když mu byly skoro tři, pořídili jsme přídavné sedátko na záchod - a najednou to ze dne na den šlo. Prostě nočník přeskočil. A bez dalších nehod. Třetí dcerka chodila na nočník tak od roka a půl, nehody sem tam.
Společné je to, že kolem tří let to nakonce zvládli všichni.

 • Nahlásit
 • Zmínit
7.8.18 20:41

Moc hezky psaný deníček…se svěžím humorem…který mi občas chybí.....díky .-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.8.18 14:37

Super deníček ;-) Měli jsme to úplně stejně. Počkala jsem si a během 14 dnů úplně bez plen ;-) Babička prudila, okolí taky, ale já věděla, že na to nemá hlavu ;-) Prostě mateřská intuice! A pak úplně bez problémů během chvilky bylo vyřešeno.

 • Nahlásit
 • Zmínit
12.8.18 22:40

Nejlepší je, když babičky od roka a půl prudí, že furt má plínu. Když ji ve 2 letech a 9 měsících nemá ani na noc, tak je to taky špatně. Protože ji musíme jednou v noci budit, aby se vyčůrala a to ony přece nedělaly. Když jela k babičce na prázdniny, ta ji budit odmítla, první noc dobrý, další dvě noci se počůrala. Babička píše SMS, že si pro ni máme přijet nebo jí koupí plínky a proč jí je nechceme dát? :zed:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1934
14.8.18 09:26

Děkuji Všem za vesměs pozitivní komentáře. Moc si jich vážím.

Vertunka: Díky za pochvalu. Stovka komentářů tu nebyla, ale přece jen je to deníček o hovínku :), takže bych ani toto množství nečekala.

Marki 13: Díky a jak se to u Vás vyvíjí? Mám ještě držet palce, nebo už gratulovat. Přece jen těm batolatům to fakt někdy dojde ze dne na den.

Russet: Díky za příspěvek. S oběma mamkami se bavím i o jiných věcech než jen lulání. Tak ony nejsou žádné semetriky, a většinou mají zdravý rozum. Jenom mají na některé výchovné otázky odlišný názor než já. Ale respektujeme se navzájem. Přece jen na každém šprochu, pravdy trochu. „Nikdo není ostrov, nikdo není jen on sám, každý z nás je součástí celku…“ J. M. Simmel.

A gratuluji k synovi a jeho jasné volbě. I tomu našemu jsme koupili redukci na záchod a schůdky. Takže jsme k dnešnímu dni prakticky bez nočníku.

PS: Lojzu ani Lízu zatím nevytáhli. Uvidíme. Aspoň bude další inspirace pro deníček.

Terka 14: Díky moc za chválu. A ano máš svatou pravdu.

Pajka89: Děkuji. Njn. Kdysi jsem prožívala podobné situace, ale i ty na to „drama“ budeš jednou vzpomínat s úsměvem. Slibuju. :)

Slečna Ferka: Skvělý komentář k mému deníčku. Jsem taky ráda, že to má někdo podobně. Vývoj, je vývoj a je skvělé, vědět, že je to vlastně normální. Díky.

Anonymní (01.08.2018, 09:06): Jsem moc ráda za Tvůj příspěvek. Určitě pomůže dalším maminkám, které si třeba vzaly do hlavy, že „odplenkování“, musí proběhnout nejpozději do 2,5 roku života dítěte. Toto rozhodně nebyl můj záměr. Ještě jednou upřímný dík.

bubenicka: Chacha. Tomu ani jedna nevěříme. Díky.

Pucalkovic Amina: Skvělý výkon a velmi podobný scénář jako u nás. Díky.

Lovethelife: Jojo. U nás teď frčí nový song Live is life od Opusu. Vždycky když dostane mladý vyhubováno, tak se otočí a slyším naštvané Náná nana. Njn. Moje chyba - při úklidu si pouštím kanál Retro.

Daenerys91: Díky za ohlas. Snad Ti má zkušenost pomůže snášet líp realitu. A chápu, dnes se tomu už směju, ale když si právě „in“ tak je to malé peklíčko na zemi. Ale bude líp a Tvůj syn to zvládne.

Izumi Miyako: Ale určitě to dá. A možná nakonec mile překvapí.

Janickalll: Nedělali jinak nic, jen to vytěsnily. Stejně tak jak to uděláme my. Děkuju za ohlas.
Ice79: Jsem moc ráda. To byl asi hlavní záměr. Díky.

Darvulia: Tak pozitivní komentář jsem ani nečekala. Ani nevíš, jak mě potěšil a povzbudil. Díky.

Čajíček1980: Perfektní fonetický přepis. Přece jen holky jsou údajně na tyto věci šikovnější než kluci. Takže můžeš počítat i s rychlejším úspěchem. Díky za chválu ani nevíš, jak potěšila.

PenelopaW:Díky za pochvalu mé veřejné prvotiny. Potěší, kdy člověk slyší, že i někdo s ním pluje na stejné lodi. Ale je fakt, že v tomto směru jsme nejspíš už obě v přístavu.

Michalka80: Jsem ráda, že to má někdo podobně. A nevím, co to tu starší generaci pudí, ale bojím se, že budeme stejní. „Co jste vy, byli jsme i my, co jsme my, budete i vy.“

Diana69:Díky za komentář. Věřím, že to malá zvládne s přehledem.

dedrichov: Štastná to žena a ještě šťastnější její příbuzní. :)

Lisianne: Díky za pozitivní ohlas. A máš skvělý přístup – člověk ty připomínky musí pustit jedním uchem tam a druhým zase ven. A umět se jim zasmát je jen bonus. Určitě to klučík zvládne.
Anonymní (01.08.2018, 23:36): Ach jo. Je jasné, že to není jednoduchá situace, ale určitě se to zlomí. Držím palce.

Janez: Díky za pochvalu. Určitě tomu dej jenom čas. Podaří se. Slibuju.

Bebuše: Jasně. Třeba se z nás stanou osvícené babičky a budeme víc nad věcí. Ale nevím, nevím…

svycarka: Díky za chválu. Taky tomu věřím. Mladší brácha (1,5) začíná napodobovat sedání na nočník. S ním jsme absolutně přeskočili fázi řvaní na nočníku. Jenom je na něm vidět, že si nočník nespojuje s vyměšováním. Ale ono mu to dojde. A Vaší Malé loupežnici též.

admin: Díky.

aglaida: Jasně, že zvládnou. Pokud dítě není postižené, nebo traumatizované, tak to kolem toho 3 roku dá.

papaja12321: Díky za pochvalu. Taky nemám vždycky nadhled. Ale od mala miluju sitcomy a snažím se na život dívat s humorem.

klarriska86: Njn. Já to říkám mateřská intuice a selský rozum jsou k nezaplacení. Díky za pozitivní komentář.

Lenka_Rebelka: Někdy je to fakt s prarodiči těžké a někdy ještě těžší. A toto je další level. Třeba toto nás naprosto minulo. Nikdy do nás nehustil, abychom kluka ještě v noci budili. Ale na to bych se vykašlala úplně, jsem fakt ráda, že už konečně spí celou noc. Stačí mi, že se ještě budí jeho mladší brácha.

Omlouvám se, pokud jsem někomu zkomolila nick.

Děkuju i těm, kteří si deníček přečetli.

Příspěvek upraven 14.08.18 v 09:31

 • Nahlásit
 • Zmínit
1397
12.5.19 16:04

Pandořina skřínka se u nás otevírá podruhé - při páteční návštěvě tchyně otevřela téma nočník u dcerky, a opět se stejnými argumenty: „Ona je šikovná, jistě to zvládne.“ Ovšem argumenty adresovanými přede mnou přímo k dítěti: „Ty jsi šikovná, Ty to zvládneš, viď?“ :lol: (Líbí se mi ta skrytá manipulace, kdy mi neřekne napřímo: „Myslím, že bys měla začít zkoušet dávat holku na nočník,“ ale mluví „jakože“ k děcku.)

 • Nahlásit
 • Zmínit