Novorozenecký ?? zánět spojivek

Zdraví
  • 18.02.03

Milá Šárko a ostatní maminky, moc prosím o radu a třeba i pomoc. Náš Kubíček (23.10.02) má už dobu problém s jedním očkem. Již nějaký čas mu oko slzí a sem tam se vyplaví i trochu nažlotlého hnisu.

Ráno se pravidelně budí s velkou ošklivou hnisavou ospalkou. Očko ale nemá vůbec zarudlé, podle mne ho ani nebolí. Ani víčka nemá strupatá. Prostě nic, jen mu oko slzí a tím pak zahnisává. Podle paní doktorky je to standardní problém novorozených dětí, kdy se stává, že slzné kanálky do 3měsíců věku plně nefungují, nebo jsou zanešené. Zvláštní ale je, že Kbík tenhle problém nemá od narození. Objevil se cca v 6týdnu věku.

Pomoc je prý jednoduchá: masáže slzých kanálků, dezinfekční kapky a když nic nepomůže, tak průplach kanálku. Všechno jsme absolvovali. Druhy a množství kapek už nepočítám, nebyly to jen kapky dezinfekční, ale i antibiotika. Průplach jsme prodělali 2×, masážujeme několikrát denně. Nic ale nepomáhá.

Prosím nemáte někdo náhodou podobnou zkušenost? Třeba nějaké bylinky…nebo NĚCO. Není to jistě nic závažného, Kubíkovi to nijak výrazně neztrpčuje život. Ale možná by se z toho mohlo stát cosi chronického, z čeho by se pak dostávalo vůbec špatně.

Děkuji moc za radu Klára a Kubík (23.2.03 = 4měsíce)

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.02.03 10:44

Skús odvar z harmančeka (heřmánku) - 2 deci vody zohriať, vsypať za polievkovú lyžicu harmančeka, nechať postáť, potom cez sitko alebo čistú látku scediť a čistý vývar ešte teplý - nie horúci!! (ne hořký!!) prikladať na zavreté očko. Najlepšie je namočiť doňho kúsok vaty alebo čistej gázy a priložiť a držať na očku najlepšie 5-10 minút, alebo kým nevychladne. Aplikovať aspoň 3-krát denne. Malo by to pomôcť. (Dúfam, že je to zrozumiteľné aj po slovensky :-)))

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.02.03 10:45

samozrejme malo byť „ne horký“ ospravedlňujem sa…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.02.03 21:07

Díky, vyzkoušíme a dáme vědět…
A s tou slovenčinou si nedělej starosti, jen houšť a větší kapky.Jsem ráda,že SLovensko si k nám najde cestu.Má tu Vaši řeč i lidi docela dost ráda…
Takže díky a papa Klára

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 19.02.03 18:38

Ahoj Kláro,

na zánět spojivek nebo jinak zanícená očička pomáhá taky měkký tvaroh (kousek zabalit do gázy a přiložit nejlépe na noc). Jako dítě jsem na tohle hodně trpěla a nic jiného než tvaroh nepomáhalo. Jen marně přemýšlím, jak to tak malému prckovi přidělat, aby to drželo a moc ho to nezlobilo. Náplast by mohla bolet při strhávání. Možná nějaká napodobenina pirátské klapky na oko?

Možná na něco přijdeš sama - přeju Kubíkovi, ať se toho brzy zbaví.

Ahoj, Bublina

Ivik4
Závislačka 3152 příspěvků 19.02.03 22:51

Ahoj Klárko a Kubíku!
Nás to taky ze začátku potrápilo. Vytírala jsem to jen vlahou převařenou vodou na tamponku. A dvakrát denně jsem dávala do koutku nějakou mastičku, kterou mi napsal pan doktor. Ukazováčkem jsem mu masírovala ten vnitřní koutek, což asi děláte taky. Trvalo to asi čtrnáct dní. Někdy se to na den zlepšilo, tak jsem se radovala a druhý den ráno měl malej zase očka slepená. Ale nakonec se to úplně ztratilo. Závažné to asi opravdu není. Průběh je asi různý. Kamarádka mi říkala, že její syn to měl skoro až do šesti měsíců.
Ať jste brzo v pořádku a Kubík může hezky koukat na svět!
Ahoj
Ivča a Mojánek (3 měsíce)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.02.03 23:54

Milá Kláro,
právě jsem našla na www.rodina.cz poradnu pediatra a p.doktor tam odpovídá nějaké mamince s podobným problémem. Jestli to neznáš,zkus si tu stránku najít a přečíst, případně se ho můžeš sama zeptat.
Moc přeju Kubíčkovi hodně zdraví.
Ahoj Stáňa

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.02.03 09:54

Ahoj Klárko a Kubíku, náš Matýsek měl tenhle problém taky, nepomáhali žádné mastičky ani kapičky, pak jsme jeli na oční oddělení do nemocnice, kde mu udělali kompletní kontrolu očí a zjistili, že má v očičku nějakou překážku, kterou mu velice hodná paní doktorka odstranila, pak jsme ještě pár dní museli kapat a masírovat a od té doby je klid. Tak zkuste navštívit nějakého specialistu, možná řadový pediatr nemá dostatek zkušeností se specifickou vadou. Tak ahoj a hodně zdraví přeje Petra a Matyáš

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.02.03 20:25

Naše holčička také trpěla ošklivou ospalkou. Hodně mě to trápilo. Začala jsem jí očičko vytírat mateřským mlékem a pomohlo to. Tuto radu mi dala porodní asistentka, ke které jsem chodila do předporodního kurzu. Je to jen další rada z mnoha. Přeji Kubíčkovi brzké uzdravení.

medvide
Stálice 51 příspěvků 12.03.03 14:47

Tvůj článek mi připomněl, že Ivanka stejným problémem trpěla od 6 týdnů téměř do 8 měsíců. Do té doby jsme masírovali, kapali, kapali a masírovali. Bohužel, kapky zafungovaly úplně jinak, než měly. Místo aby nás zbavily zánětu, vyvolaly glaukom (předstupeň zeleného zákalu) Na 8 měsících jsme se sice zbavili zánětu (po propláchnutí slzných kanálků), ale kapek se zřejmě nezbavíme nikdy a budeme rádi, když Ivanka na očičko uvidí. (Glaukom operován na 8 měsících a do 2 let každé 3-4 měsíce nová narkóza pro kontrolu) Nosí už více než 2 roky brýle (budou ji 4) a na spoustu aktivit jako je např. školka (později škola) v přírodě a tábory může rovnou zapomenout.

Proto Vám všem radím: Čtěte pozorně příbalové letáky a pokud kapky zvyšují oční tlak, nekapejte je dlouho ani opakovaně a raději žádejte JINÉ. Medvídě

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.03 09:45

Milá Klárko,
při čtení tvého článku jsem si řekla, že musím odepsat. Měla jsem stejný problém s dcerou, které je teď 9 let. Měli jseme také různé kapky, rovněž dvakrát průplach kanálků, antibiotické kapky, masáže jsem prováděla poctivě. Vzpamatoval mě až výrok paní doktorky, že že neví čím dále pomoci, leda že by se podívala na očičko pod narkózou. Na nic jsme nečekali a navštívili jiného očního lékaře. Měl sice špičkově zařízenou ordinaci, ale hlavně rozumnou radu.Michalku prohlédl řekl,že se nejedná o žádný zánět, že se někdy oči novorozencům čistí a závěr byl takový,že čím víc se do oka kape, tím hůře, znovu mi ukazoval masáže, ať se nebojím a přitlačím a opravdu během tří neděl jsme měli pokoj.
Dnes tomu rozumím tak, že při vyvolaném porodu jsem dostala celkem tři provokačky a tak se nedivím miminku že si nechtělo ty škodliviny nechat pro sebe. A podle celostní medicíny jsou oči otvory jater, takže vše zapadá . Přeji Tobě a Kubíkovi zdravá očka!
Martina

Vložit nový komentář