Nový začátek po zamlklém těhotenství

Těhotenství

Ještě nedávno jsem o těhotenství a možných rizicích věděla pramálo, ale dnes už je všechno jinak. „Vděčím“ za to jedné velmi smutné zkušenosti, o niž bych se s vámi chtěla nyní podělit a podpořit tak ty, které také potkalo zamlklé těhotenství, poradit jim a především je povzbudit do dalšího snažení o miminko. Předem se omlouvám, že asi nedokáži být stručná, ale je to pro mě příliš osobní téma na to, abych to dokázala rozepsat do bodů jako v manažerské příručce.

Milé snažilky a těhulky,

v červnu jsem byla co do informací o těhotenství naprosto nepolíbená. Oslavila jsem 28. narozeniny a chystala se s manželem na dovolenou, kde se měl uskutečnit náš první pokus o miminko. Nepřipouštěla jsem si jakýkoliv neúspěch, a tak když po návratu z přímořského letoviska můj test signalizoval dvě čárky, brala jsem to jako samozřejmost a v podstatě si toho ani nedokázala ani moc vážit, nezajímala se o to, jak se chovat v těhotenství. Neřešila jsem, čemu se vyvarovat ve stravování, jestli jíst nějaké vitamíny. Po první návštěvě u doktorky, která identifikovala těhotenství odpovídající tak 5. týdnu (ačkoliv podle data poslední menstruace mělo být starší – což vím teď, ale v tu dobu jsem nedokázala z téhle informace nic vyčíst), jsme pomalu začali informovat nejbližší okolí a já jsem měla pocit, že pokud se nedostaví krvácení, musí být přeci vše v pořádku.

Na kontrole po 14 dnech mi bylo oznámeno, že těhotenství neroste a musím jít do nemocnice na kyretáž. Byl to pro mě šok. S manželem jsme buleli jak želvy, bylo to obrovské zklamání. Ještě ten den jsem podstoupila zákrok. Fyzicky jsem se pak cítila celkem dobře, ale psychicky to bylo o dost horší. Následující týden byl ve znamení hledání všeho o zamlklém potratu na internetu a oznamování toho, co se stalo rodině a kamarádům, které jsme před tím zasvětili. Musím říci, že jsem o soucit vůbec nestála, radši bych byla, kdyby to nikdo nevěděl, protože se mi o tom nemluvilo vůbec snadno. Poslouchat plačící babičku, že se nedočká, pravnoučete bylo jako další rána palicí. Co má člověk na něco takového říci?

Zajímavé byly rozdílné názory gynekologů na to, kdy se znovu začít snažit o miminko. Protože moje doktorka onemocněla, kontroly jsem absolvovala u jejích kolegů. Jiné lékařské názory jsem si přečetla na internetu. Někdo doporučoval čekat půl roku, někdo tři měsíce, jiný zkusit to hned po první menstruaci. Když jsem se ptala lékaře, který trval na půlroční pauze, proč čekat takhle dlouho, překvapilo mě, že mi to vůbec nedokázal zdůvodnit. Prý mám poslouchat toho, ke komu budu pravidelně chodit a hotovo. To mě jakožto jediný argument téhle verze vůbec nepřesvědčilo a naopak na mě působilo od pana doktora dost arogantně.

Další „fajn věcička“ je, že po prvním potratu se prevencí dalšího neúspěchu vůbec nikdo nezabývá. Zaplatila jsem si na vlastní náklady alespoň testy na toxoplazmózu a chlamydie a listeriózu. Zřejmě je pro zdravotní pojišťovnu větší finanční zátěž provést krevní testy než další kyretáž pod narkózou.

Přišlo mi to všechno dost smutné. Záviděla jsem všem svým dětným kamarádkám jejich štěstí a dojímalo mě i vidět na ulici kočárek. Vždycky jsem si připadala spíš jako optimista, ale po téhle zkušenosti mi přišlo, jak kdybych zestárla o několik let. Vím, že se to stává, ale psychiku postižené ženy bohužel nikdo moc neřeší. Je přirozené, že má pak člověk strach z budoucnosti, aby se to neopakovalo, aby se vám podařilo znovu otěhotnět, jak se pak chovat.

Až sem moje psaní asi ani v nejmenším nepůsobí povzbudivě. Následovala fáze snažení se. Šli jsme na to hned po první menstruaci. Sice jsem obavy měla, ale rozhodla jsem se to risknout a zkusit to. Nechtělo se mi ztrácet čas, ale tohle není návod. Je to individuální, záleží, jak se cítíte a také asi v jakém týdnu jste prodělaly potrat. Přesný termín ovulace jsem nebyla schopná vypočítat, nikdy jsem si ani neměřila, kolik dní mi přesně trvá perioda. Pustili jsme se proto do intenzivního zhruba týdenního snažení a při testování asi po 14 dnech se objevily dvě čárky. Z toho jsme neměli odvahu se radovat, věděli jsme, že zatěžkávací zkouška tímhle začíná.

Na ultrazvuku v 6. týdnu nebylo nic vidět. Jen gestační váček a bublinka, embryo nikde. Doktorka konstatovala, že to odpovídá nanejvýš pátému tt, takže jsem samozřejmě propadla panice. Aby si byla jistá, že těhotenství neroste, přeobjednala mě za týden na kontrolu. Následující týden se z čista jasna objevilo embryo 1,2 cm, odpovídající sedmému týdnu, takže pokud v šestém není ještě plod vidět, nepropadejte panice, může to dobře dopadnout. Ultrazvuk také není všemocný, a pokud se nachází těhotenství dále od sondy, může to vypadat neradostně, přestože je vše v pořádku.

Pak následovalo ještě několik stresujících faktorů. Dostala jsem opakovaně opar, přišla do kontaktu s plísní, snědla jídla s přísadami, kterých by se těhotné měly vyvarovat (kari, muškátový oříšek), brala antibiotika, letěla letadlem, atd. Navíc jsem se neustále snažila srovnávat s běžným průměrem, co se týká těhotenských nevolností. Nevolnosti u mě nastaly v 6.tt zvláštním způsobem. Jeden den se dostavila silná nevolnost a zvracení, pak třeba další 3 dny proběhly bez větších nebo žádných obtíží.

Už v 10. tt nastala úleva od nevolností. Všude jsem četla, že úleva by měla nastat až ve 12. tt, ale doktorka mě ujistila, že na tohle opravdu neexistuje metr. Takže jestli se stresujete tím, jestli předčasný útlum nevolností náhodou nesignalizuje zamlklý potrat, snažte se být v klidu. Každé těhotenství je jiné. Stejně tak s citlivostí a změnami prsou. Já některé dny pociťovala větší citlivost než jiné a když prsa nebolela, začala jsem vyšilovat, že je něco špatně. Člověk by se samozřejmě neměl tolik pozorovat, ale s tou špatnou zkušeností se to lépe říká, než dělá.

Tak hlavu vzhůru, holky! Snad jsem vás trochu povzbudila nebo uklidnila.

Hodnotilo 16 lidí. Score 3.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
jaja84
Kelišová 6792 příspěvků 10.01.13 01:30

No ja vim zes ten denicek nemyslela spatne :roll: ale moc se mi nelibi. Samozrejme ze ti preju to ze jsi tehotna, drzim pesti at to dobre dopadne :kytka: jak jsem dobre pochopila tys otehotnela po 2 nebo 3 mesicich snazeni?

 
lemura
Ukecaná baba ;) 1034 příspěvků 10.01.13 06:54

Ahoj škebloune, díky za deníček, i slzička ukápla :-) 3.1. jsem byla taky na kyretáži po zamklklém těhu (10+2 podle posl. MS). Ještě za sebou nemám 6ti nedělí, tak zatím čekám na první kontrolu na gyndě, tak snad to budeme mít taky v pohodě. Před tím nám to vyšlo 3. měsíc, tak se tím uklidňuju. Přeji ti hodně sil a pevné zdraví tobě i malému :hug:
a jinak - jaja84 - mně se ten deníček líbí - nevím, jestli je to jenom tím, že jsem si prožila to samé.

 
Rubika
Ukecaná baba ;) 1104 příspěvků 10.01.13 07:03

Ahoj, švagrová zažila to samé. Zamlklé těhotenství, nebo spíš prázdný gestakční váček, kyretáž a po půl roční pauze, kdy změnila zaměstnání a věnovala se sobě, se jim napoprvé taky zadařilo, mimi na prvním utz absolutně neodpovídalo datu početí, takže zase stresy, o týden později ještě pořád nebylo tak velké jak mělo být, až někdy v 9tt se to srovnalo a mohla si oddychnout a konečně se radovat a těšit.
Fakt nikomu nepřeju takové zkušenosti, strach a nejistotu jestli to tentokrát bude v pořádku nebo ne.
Ať ti těhu hezky utíká :D

 
Katarina89
Ukecaná baba ;) 2342 příspěvků 10.01.13 09:41

Ahojky, prošla jsem si včera něčím podobným. :(
28.12 mi vyšly krásné //, druhý den mi to bylo potvrzené z kvrve. Byli jsme šťastní a oslavili nádherného Silvestra (už ve 3) přítel se chtěl, tak moc pochlubit klukům v práci, nebránila jsem se. Jen já jsem v sobě měla pořád nějaké pochybnosti a nějak tomu pořád nemohla uvěřit. Na kontrolu k dr. jsem byla objednana až 15.1, což pro mě byla věčnost. Nicméně mi to nedalo a pro svuj klid jsem si šla koupit test. To bylo v úterý 8.1 a na testu opravdu slabá čárka, tak mě to poměrně zneklidnilo, ale dělala jsem si test odpoledne, tak jsem si říkala, že to může být tím. Na ráno jsem si koupila ještě dva. Nemohla jsem skoro spát, ráno v 6hod jsem šla na to. Pro mé zklamání oba byly negativní. :( Mazala jsem k doktorce a ta mi bohužel těhotenství nepotrvdila, jen našla cystu 3×3cm… ještě mi pro jistotu vzali krev, večer jsem si šla pro výsledek a negativní. :( Teda setřička říkala, že 0-5 je negativní a já měla 8, ale tenkrát na krvi bylo 84, takže prostě nic. Nejhorší na tom je, že pořád nekrvácím nic. Ale asi to je utrogestanem, který jsem brala na udržení. Včera už jsem ho vysadila, tak jen čekám jestli ms příjde nebo ne. Pokud do týdne nedojde budu muset nejspíš na injekci. Každopádně doufám, že se brzy zadaří. Jsem z toho vážně smutná. Každopádně přeji Ti ať vše probíhá tak já má. :kytka:

 
BarboraF
Kecalka 447 příspěvků 10.01.13 09:42

Mě se deníček taky líbí, protože jsem si zažila to samé… Byla jsem na revizi ve 12.tt, protože mimču přestalo bít srdíčko, ale nikdo mi nedokázal říct proč se to stalo… Zjistili jsme to 30.6.10 a 1.7.10 jsem nastoupila do porodnice… Člověk nemohl v noci vůbec spát, i přes prášky na spaní a na uklidnění jsem celé 2 noci co jsem tam byla nespala… Prostě to nešlo… 3.7.10 mě pustili domů a 10.7.10 jsem se vdávala… Takže to pro mě bylo ještě těžší, když se nám to stalo týden před svatbou a všichni o tom věděli, takže taky vysvětlování, že mimčo už není… Ale stejný rok někdy v prosinci jsem byla těhotná znovu a dnes mám krásného, i když trošku víc hyperaktivního a zlobivého kloučka… :palec: Takže přeji všem co si to taky zažili, ať další těhotenství je už v pořádku a klidné… :palec: :palec: :palec:

 
Andira83
Ukecaná baba ;) 1672 příspěvků 10.01.13 09:52

Ahoj :mrgreen:
Dneska jsem 30+3 tt a jsem těhotná už potřetí, přesto čekám své první miminko. ZT jsem prodělala dvakrát. Je opravdu běžná praxe, že se po prvním potratu žádné testy neprovádí. Bere se to opravdu jako náhoda. Prostě to tak mělo být. Když si zlomíš ruku, tak ti přeci taky hned nezkoumají, zda netrpíš osteoporozou. Každý doktor říká opravdu něco jiného, pokud jde o další pokus otěhotnět. Z vlastní zkušenosti doporučuju vyčkat minimálně 3 menstruace. Po první revizi jsem totiž otěhotněla hned po druhé menses a nedopadlo to dobře. Pro naprostou většinu ženských je potrat dost drsný zážitek. Každá to zvládá po svém, ale myslím si, že je důležité se tomu příliš nepoddávat. Pokud máš totiž hlavu v problémech, bude v problémech i zbytek těla. Stejně tak každé těhotenství probíhá jinak. Když jsem zjistila, že jsem těhotná potřetí, lítala jsem snad každé dva týdny na pohotovost s tím, že se něco děje.
Držím ti palečky, aby všechno proběhlo v pořádku :kytka:

 
Uživatel je onlineGloaming
Závislačka 3982 příspěvků 10.01.13 09:59

Je to smutný, co se ti stalo. Nedovedu si to představit. Na druhou stranu máš štěstí, že jste neměli problém s otěhotněním. Každopádně bych si asi příště radši počkala než to někomu povím, protože potom to vysvětlování a jak píšeš pláč babiček, ti na psychice nepřidá. Držím palce, ať je těhotenství bezproblémové. :palec:

Příspěvek upraven 10.01.13 v 10:00

 
xpisk03  10.01.13 10:02

Deníček se mi moc líbí, ať už je vše v pořádku :)
@jaja84 můžu vědět, proč se ti deníček nelíbí? co je na něm špatného? autorka nevnucuje nikomu svoje názory, ničím se nechlubí, jen napsala, jak to měla ona a že i po zamlklém těhotenství jde během chvíle otěhotnět. něchtěla bych se tě nějak dotknout, ale zdá se mi, že se ti její deníček nelíbí, protože ty ještě těhotná(dle informací v tvém podpisu)nejsi :nevim:

 
JulieJulie
Kelišová 6212 příspěvků 10.01.13 11:10

Tak jak autorka deníčku dostala obrazně řečeno ránu palicí od babičky, tak tu ránu palicí teď dostaly všechny snažilky. Není to autorkou, ta to myslí dobře, ale stylem jakým je to napsáno. Škeblounce přeji, aby to druhé těhu dotáhla do zdárného konce :kytka:.

 
siamka7
Extra třída :D 10925 příspěvků 8 inzerátů 10.01.13 11:17

@jaja84 já na tom deníčku nevidím nic špatného 8o nevím teda co, ale potraty jsou zcela běžná záležitost, jen se o tom tak moc nemluví. Já ho měla taky :nevim:

Příspěvek upraven 10.01.13 v 11:17

 
xpisk03  10.01.13 11:21

@JulieJulie a jak jinak to měla napsat, aby se to zalíbilo i snažilkám? podle mě se snažilkám nezavděčí nikdo, kdo napíše, že otěhotněl bez problémů. a teď to nemyslím zle proti snažilkám, ale jako fakt, protože když se někdo snaží 5 let o miminko a pak přijde někdo, kdo napíše, že i po zamlklém těhotenství/potratu otěhotněl během pár měsíců, tak se jim prostě nezavděčí ať to napíše jak to napíše.

 
broučekk
Nováček 6 příspěvků 10.01.13 12:00

Ahoj ahoj…čtení to bylo smutné, ale na druhou stranu, někdy se člověk musí vypsat…taky mne to potkalo…při prvním těhu, jsem ani pořádně nevěděla, že jsem těhotná…normální ms, jen trochu slabší a při dalším vynechání mi doktor potvrdil 7-8týden…bylo kousek od Vánoc tak js´me to nachali jako vánoční dárek pro prarodiče, narodila se krásná holčička…když jsme se rozhodovali pro druhého prcka, přišel manžel z preventivní prohlídky, stím, že má rakovinu štítné žlázy, následovaly 2operace, léčba a hlavně, odložení mimča…byl to šok…čekali jsme skoro 5let, než nám bylo řečeno, že máme mezi léčbami možnost,,pracovat" na mimču…že jsme těhotní, jsme se dozvěděla na štědrý den…a hned po novém roce i od lékaře, taky jsme to hned oznámili…jenže po 3 týdnech na kontrole nic…žádná srdeční akce…jetě několik prohlídek, krevní testy a nakonec kyretáž…fyzicky mi bylo nějak dobře, ale psychika…měsíc jsme byla doma…nejhorší to bylo vysvětlit starší dceři, už se hrozně těšila…doktorka říkala, že můžeme začít po šestinedělí, ale jí nechtěla ani slyšet…pak přišlo léto, dovolené a tak jsme si řekli, že to teda zkusíme, moc šancí jsem si nedávala…a teď mi tady na klíně sedí 7měsíční holčička…je to pěkná dračice, už je jí všude plno a jak vidí svojí starší ségru, je z ní úplně paf a já mám doma skvělou velkou chůvu…je fakt, že jsme si nějaký ten rok počkali, ale teď to stojí za to!!!takže hlavně se nestresovat a začít se těšit!!! :D :D

 
jaja84
Kelišová 6792 příspěvků 10.01.13 12:37

Napsala jsem to spatne. Bylo mi jasne ze mne ukamenujete :mrgreen: denicek byl napsan hezky, ale nelibi se mi ten obsah. To jak zakladatelka chce povzbudit a trochu poucit :nevim: vim ze to nemyslela spatne, to uz jsem psala, do nikoho se neobouvam, jen mne nedokaze povzbudit holcina ktera otehotnela hned na prvni pokusy..to se mi na tom nelibi, snad mne pochopite jak to myslim :zed:

 
evka
Extra třída :D 10983 příspěvků 10.01.13 12:54

Krásný deníček :potlesk: :potlesk: :potlesk:
Taky jsem to zažila :(…ZT mi zjistili ve 12 týdnu…už prý bylo od 9.tt…tak revize…pak jsem to chtěla ještě zkusit..revize v lednu…v září jsem otěhotněla..pak vše bez problémů…a mám krásnou 2,5 letou holčičku…je to moje třetí dítko..a už poslední :lol: :lol:…ale příčinu vám stejně nikdo neřekne…jen prý nebylo v pořádku a proto nepřežilo :(
Moc ti přeji krásné zdravé miminko :palec: :palec: :palec: :palec:

 
JulieJulie
Kelišová 6212 příspěvků 10.01.13 13:01

Xpisk03,ale tady nejde o to, že otěhotněla bez problémů, tohle, ač se to díky emiminu nezdá, stále ještě běžná věc, ale o obsahu deníčku, o jejím přístupu k oběma těhotenstvím a o snaze poradit, což v kontextu s tím co napsala vyznělo zvláštně.
Asi to blbě popisuju, ale zkrátka mám jiný názor na deníček než Vy, to je celé. Nemyslím to nijak špatně ani na nikoho tím nechci útočit.

 
JulieJulie
Kelišová 6212 příspěvků 10.01.13 13:04

Jaja84, přesně vím, jak to myslíš, jak to chceš napsat, ale jak je sto lidí a sto povah, každý to chápe tím svým způsobem…špatně se to popisuje, ale chápu Tě.

 
škebloun
Stálice 56 příspěvků 10.01.13 13:27

@lemura @Katarina89 Holky, přeju vám ať se brzo slzičky promění v radost z miminka! Pro člověka je to zklamání a nedokáže to brát jako statistický fakt. Když se mi to stalo, očekávala jsem nějak víc účasti, než „Pani, to se stává, až kdyby se vám to stalo po třetí, tak vás pošlu na genetiku. To víte, kdyby se měl prověřovat každej potrat, to by jsme nedělali nic jinýho“. Víc informací, osobně míněných rad a zkušeností než v ordinaci jsem nakonec našla na internetu a to byl i důvod proč jsem se rozhodla napsat tenhle deníček..pro vás, které prožíváte to samé. Uvidíte, brzy bude líp a bříška se vám začnou kulatit!:*

@BarboraF Taky teď čekáme kloučka :) Moc gratuluju!

@Rubika @Gloaming Děkuju, teď jsme v 16tt..tak nám držte palce, ať se nás zdraví drží! :mavam:

@Andira83 Pohotovost jsem už taky 2× navštívila…jednou s bolestmi (prý asi prasklá cysta), podruhé jsem dostala omylem ránu do břicha, tak jsem zpanikařila. Máš pravdu, že člověk by se neměl tolik nervovat. Jak jsem před tím měla všechno na háku, tak teď jsem zas přehnaně úzkostná a to určitě ničemu neprospívá. S délkou těhotenství nervíky snad pomalu ale jistě ustupují..nejvíc zatěžkávací je první trimestr. Vy už jdete pomalu do finále! :potlesk: Přeju tobě i miminku pevné zdraví, ať se vám daří! :kytka:

@xpisk03 Moc děkuju za přání i porozumění toho, co jsem se snažila sdělit! :mavam: Mimochodem krásná rodinná fotečka!

@jaja84 Pravda, špatně jsem to opravdu nemyslela, a proto mě těší, že většinu holek to oslovilo. Jiný příběh nemám, takže pokud sis přála číst něco jiného, možná to najdeš v jiných příspěvcích. :nevim: Zřejmě si ve své snaze o dítě už ušla delší cestu a proto ti moje 4 měsíce snažení (červen-početí, srpen-kyretáž, říjen-další otěhotnění–tímto odpověď na tvůj dotaz) přijdou jako banální..každý má jinou zkušenost, moje sice není o dlouhodobosti, ale spíš o strachu z nového začátku po tom, co to poprvé nevyšlo, o tom co jsem řešila, o přístupu lékařů.. Chápu, že sis už možná hodně vytrpěla, možná se ti nedaří vůbec otěhotnět a proto názor někoho, kdo se nepokouší podstatně delší dobu, pro tebe nemá význam..ale to, že nepochybně existují i silnější příběhy neznamená, že to člověka nezasáhne nebo, že to neprožívá intenzivně.. Poučovat jsem opravdu nikoho nechtěla..jenom se podělit o vlastní zkušenosti, to je vše.. Přeju ti, aby ses měla brzy z čeho radovat a byla spokojená! :kytka:

@broučekk @evka Gratuluju k mrňouskům! :) Je fajn číst si příběhy s dobrým koncem!

 
siamka7
Extra třída :D 10925 příspěvků 8 inzerátů 10.01.13 13:59

@jaja84 chápu tě :kytka: viz. tvůj podpis, hm, můj je taky nic moc

 
jaja84
Kelišová 6792 příspěvků 10.01.13 14:11

JulieJulie tak to jsem rada ze jsi mne pochopila :) nemyslela jsem to nijak zle..

 
škebloun
Stálice 56 příspěvků 10.01.13 14:12

@JulieJulie Ano, to co popisuju s babičkou si prožila určitě většina snažilek..souhlasím i s tím, že potraty se stávají a jsou běžné (to mi říkali i v ordinaci)..asi některým dlouhodobým snažilkám přijde, že dělam z komára velblouda a pro někoho, kdo na emiminu sepsal už tisíce příspěvků je to fakt možná jenom ten komár :nevim: Napsala jsem to, jak jsem to cítila a to je vše, zavděčit se všem stylem neni možný a nejde mi o to vyhrát příspěvek roku ;) Napsala jsem to proto, protože věřím, že některý holky to prožívají možná podobným způsobem jako já, tak pro ně..

Všem dlouhodobým snažilkám přeju vytoužený úspěch a deníčky, které se jim budou líbit! :*

 
jaja84
Kelišová 6792 příspěvků 10.01.13 14:13

@siamka7 jsem rada ze jsem to uvedla na pravou miru. Podpis mas taky silenej :( hodne stesti :kytka:

 
JulieJulie
Kelišová 6212 příspěvků 10.01.13 14:26

Škebloune, Ty Tvé odpovědi se mi líbí více, než deníček, asi méně trémy při psaní ;) :kytka:

 
Nina Filipi
Kelišová 7263 příspěvků 5 inzerátů 10.01.13 15:26

@jaja84 Víš, nezlob se na mě, ale to je pouze tvoje vnímání, protože si příjdeš ublížená…
Já chápu jak ti je a jak se cítíš.
Já jsem těhotná po čtvrté a Emička je teprv naše první dítko, se kterým jsem došla v těhotenství až tak daleko.
Každé mé předešlé těhotenství končilo do 10tt. Čekala jsem na to 9 let…a to si myslím, že je už taky doba.
Když ti to tak vadí, netuším, proč chodíš zde na server…zde narazíš na spoustu maminek co počnou hned a přirozeně…i ty co potratili a otěhotněly taky hned. Ale to je život.

To jaký ho máš ty…za to nemůžeme žádná z nás. Bohužel :hug:

 
Cuarentena
Echt Kelišová 8070 příspěvků 10.01.13 15:30

Je škoda, že některé zareagovaly na deníček tak podrážděně, řekla bych, že je ze života. Autorka se snad neprovinila tím, že po potratu okamžitě bez problémů otěhotněla, to je podle mě docela běžné, ne? Snad nebudou ženy s normální plodností kvůli „snažilkám“ chodit kanálama? Tohle snad není server jen pro ty, kteří mají s otěhotněním potíže.

 
berry4
Nadpozemská drbna 28326 příspěvků 10.01.13 15:52

Deníček je pěkný. S frekvencí těhotnění to nemá nic společného.
Jen jsem se musela pousmát nad těmi odběry toxo apod.
A nad Kari a plesnivými sýry a letem letadlem… To přeci nemá v podstatě žádný vliv na to, zda embryo přežije, či nikoli - a takhle vznikaj fámy :mrgreen:
Je úplně přirozené, že žena za svůj život nevědomky zažije několik mikroskopických potratů ( o nichž ani neví) a od toho je přeci příroda, že selektivně života neschopné embryo zanikne. Tak to prostě je. A vůbec v tom nemusí být nic, prostě bylo nějak poškozené.
Nad tím, proč se tak děje, lékaři pátrají až tak po třetím- čtvrtém neúspěchu. Potom už může jít o problém, dříve opravdu ne ;)

 
Brambůrka10
Závislačka 3478 příspěvků 10.01.13 15:56

Ahoj, jsem na tom podobne,4.1 jsem musela na revizi, kvuli ZT v 10tt a pevne doufam, ze se nam zadari jako tobe, docela jsi me povzbudila, diky :kytka: preju ti moc stesti a zdrave miminko

 
škebloun
Stálice 56 příspěvků 10.01.13 16:20

@berry4 Plísní jsem nemyslela, že bych snědla hermelín a z toho se složila ;), ale velkou plíseň na stěně v ložnici, která se schovávala za nočním stolkem a kterou jsme zřejmě pěkných pár týdnů dýchali.. Letadlo a kari zní možná úsměvně, ale na několika místech jsem se dočetla, že létání v prvním trimestru se nedoporučuje, stejně tak kari ve větším množství..brala jsem to spíš jako příklad toho, že ikdyž se člověk snaží pak udělat všechno správně, tak všechny obecné zákazy neuhlídá.. A taky jako uklidnění pro úzkostlivé těhule jako jsem já, že ty míma něco vydržej! ;) Jinak co se týče toho zamlklého těhu, to nevnímám úplně mikro potrat o kterém se ani nedozvíš..tím, že jdeš do nemocnice na kyretáž, už jde o zákrok, po kterém máš pak režim jako v šestinedělí a upřímně bych to nerada prožívala třeba 4× než by mě někdo dopřál alespoň základní krevní testy, které by možná předešly dalšímu trpápení..ale to jen můj skromný názor :) PS: Sluší ti to s miminkem! :potlesk:

@Brambůrka10 Jsem moc ráda za to, že jsem tě povzbudila, Brambůrko! Přeju příjemné snažení a další krásné dítko! :kytka:

 
Vermilion
Kecalka 309 příspěvků 10.01.13 17:00

Ja mam jednu blizkou kamaradku, ta potratila v prvnim trimestru (zamlkle tehotenstvi), pak donosila a porodila zdraveho chlapecka, ktery ma dneska dva roky a zacatkem brezna, to uz mu budou dva a pul, cekaji holcicku, takze je v sedmem mesici. S chlapeckem otehotnela hned, jak to zacali zkouset po potratu, doktori ji rekli, ze po tom vycisteni to jde vetsinou rychle, asi tam ty spermie lip vlitnou. Uz si presne nezvpominam, kolik mesicu cekali, ale mam dojem, ze taky hned po prvni menstruaci, maximalne 2 mesice. S holcickou kdyz byla v prvnim trimestru jednou zaspinila, jeli na pohotovost ale vsechno bylo dobre a dneska uz je v 7. mesici. Ale taky mi rikala, ze z toho hned mela paranoidni predstavy, co by se mohlo stat, takze te chapu. Drzim palce, at mas zdrave miminko.

 
Vermilion
Kecalka 309 příspěvků 10.01.13 17:02

Jeste jsem zapomnela dodat, ze ta moje kamaradka kdyz byla tehotna s chlapeckem, skoro cele tehotenstvi ji hrozil predcasny porod a nesmela pracovat a musela mit ne uplny, ale castecny klid. S holcickou nemela jeste ani den nemocenske, stale pracuje a zvlada dvouleteho prcka.

 
berry4
Nadpozemská drbna 28326 příspěvků 10.01.13 17:12

@škebloun no ono spíš jde o to, prostudovat si embryonelní vývoj člověka. A pak ti dojde, že za to nemohla ani ta plíseń,ani nic jiného. Protože teprve až po 6 týdnu vývoje se placentárně spojuje s tělem matky, teprve až někdy v tom 7mém se začíná život 2v1, teda v případě, že vše jde, jak má. A i tak by trvalo ještě dlouho, než by eventuelní rizika došly placentárně k plodu. Plísen´není až tak rychle životaohrožující, kari určitě, žádná z nás nejí po kilech denně a letadlo- to ti každopádně řekne v prvé řadě tvůj lékař, zda smíš, či ne. Znám plno mamin, co létaly i v 3 trimestru bez problému, znám i takové, co díky tomu v 2 hém potratily.
Každopádně myslím si, že je od věci nehloubat, prostě příroda je mocná, halt to miminko nemělo evidentně už od začátku šanci.
Radujte se z tohoto, vynahradí vám vše a určitě si jej budete o to víc vážit :kytka:

 
jediný andílek
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 10.01.13 17:28

Deníček se šťastným koncem gratuluji

 
snažilka1210
Echt Kelišová 7856 příspěvků 7 inzerátů 10.01.13 18:30

Tady z toho děníčků plyne jedno ponaučení, že není dobré takhle brzy(5tt) oznamovat rodině, že jsem těhotná. My čekaly do 3 měsíce, a to jsem nikdy ZT neprodělala…ale po čtění příběhů tady e e-mimina mi to bylo tak nějak jasné, že dříve s tím ven jít nemůžu. Těhulce přeji mnoho úspěchů :mavam:

 
škebloun
Stálice 56 příspěvků 10.01.13 19:22

@berry4 Já vím, že za to nemohla plíseň, ani nic jiného, protože to se týkalo až aktuálního těhotenství. U ZT jsem žádné „prohřešky“ nepopisovala, příčinu neznám, takže se ani neodvažuju to na cokoliv svádět.. Z nového těhotenství se opatrně těšíme a vážíme si ho nad zlato! :hug:

@Vermilion @jediný andílek @snažilka1210 Děkuju holky, snad to zvládneme úspěšně až do června, kdy mám termín! :*

 
anicka18
Ukecaná baba ;) 1917 příspěvků 10.01.13 22:36

Krásný deníček se štastným koncem.. mohla bych napsat podobný.. zamlklé těhu v 7tt a kyretáž.. až na to že se mi podařilo znovu otěhotnět po půl roce.. a přitom říkali že tělo je připravené… ale vše se zdá být v pořádku jen mám čímdál větší strach jak se blížíme je konci jsem v 27tt a už si to nedokážu představit… držím pěstí at je vše dobré a přeji krásné těhulkování :)

 
mystery  10.01.13 23:02

Proc by se nesmělo v těhotenství kari? jinak gratuluji k těhotenství ať jste zdravi

 
jaja84
Kelišová 6792 příspěvků 10.01.13 23:15

:roll: ajeje vetsinou denicky nekomentuju a vim proc :roll: jen jsem napsala ze se mi moc nelibi a hned do mne sijete :roll: ja zakladatelku chapu, ac vypadam jak nejaka mrcha bez citu :roll: vim jak je silene potratit, sama jsem z toho na prasky :? jen jsem tim chtela rict ze ac chapu zakladatelku ze to nemyslela spatne coz uz jsem vyse psala, tak treba mne novou krev do zil neda, na tom neni nic spatneho si myslim..sama pise ze nikdy nesledovala ovulaci a nikdy se o nic podobneho nesnazila, takze jeji mozek asi funguje uplne tak jak ma narozdil od meho :oops: :roll: nic nebudu to resit. Preju vsem // :kytka: a to myslim vazne :kytka:

 
Fima
Nadpozemská drbna 28739 příspěvků 10.01.13 23:45

Já teda souhlasím s Berry. Deníček je pěkný, líbí se mi, je vidět, že máš radost a na miminko se těšíš… ale, spoustu věcí ještě nevíš (což je normální). ZT je celkem běžná věc, příroda stále ještě občas dobře funguje a zkrátka provádí selekci - někdo potratí a plod odejde sám, u někoho sám neodejde a musí se děloha vyčistit pod narkózou. Stejně jako to, že se po prvním neúspěchu neposílá na genetiku a x dalších vyšetření - no, neposílá, protože je to zatím zbytečné. Ono neúspěchem končí zhruba každé osmé těhotenství a není na tom nic divného. Taky jsem si tím prošla - jako ZT skončilo to moje úplně první po roce snažení, dneska mám rok a půl starého syna a další prtě na cestě. Úsměv na tváři mi vyloudila pasáž o létání, kari, oparu a plísní v pokoji. Víš, moc to neřeš, nad ničím nedumej, nebo se z toho zblázníš. A hlavně je to úplně zbytečné. ;) Jo, internet je plný informací a někdy je to spíš ke škodě.

Přeji zdárné těhotenství až do konce! :kytka:

Příspěvek upraven 15.11.15 v 16:48

 
Andrella
Kecalka 258 příspěvků 12.01.13 09:41

Gratuluju k mimiskovi…a opravdu je to velice individualni..znam holceny, ktere prozvracely cele tehotenstvi, otikaly jim nohy apod…ja osobne nevzracela ani jedinkrat ani v jednom tehotenstvi ze dvou…a s prsama, u prvniho zacali bolet hned ze zacatku a ted u druheho az ted kdyz se nalevaji…rozhodne poradim, nikdy nic nesrovnavat, ani tehu ani mimi…jsou to jen kecy v clancich atd, akorat to cloveka rozhazuje, ze to by melo byt tak a to jinak, stejne jako nikdo nemuze definovat jak mama ma milovat svoje dite nebo jak ho ma vychovavat, kazde ditko je jine:) Tak drzim palecky at to vsechno dobre dopadne a at jste zdravi a stastni :hug:

 
škebloun
Stálice 56 příspěvků 14.01.13 21:07

@anicka18 Děkuju, teď mě skolila nějaká pitomá chřipka, tak snad se ke zdraví zas navrátíme :) Bez klasické výzbroje coldrexama a podobnejma zlepšovákama je to nějak težší.. Držím palce ať jste zdraví a třetí trimestr zvládnete v klidu, v a pohodě! :mavam:

@mystery Dočetla jsem se, že ve vyšších dávkách způsobuje kari překrvení malé pánve a může dojít k potratu..ale ja fakt, že kdyby neměl jíst člk všechno proti čemu varují na netu, tak by jedl sotva chleba. Myslim, že těhule na internetu kolikrát zbytečně strašej, zvlášť ty vyjukaný, viz já :mrgreen:

@gabi.design Po prvním neúspěchu bych zrovna genetiku taky nečekala, podruhé už jo..3-4× potratit než se něco stane už by na mě ale bylo asi moc. Máš určitě pravdu, že nic se nemá přehánět a příliš řešit..a spoléhat se na všechno, co je napsaný v chytrých článcích na internetu, je taky na Chocholouška! :pocitac:
Gratuluju k druhému mimču na cestě a taky vám přeju hodně zdraví! :kytka:

@Andrella Díky za přání i za to co jsi napsala :kytka:..přesně tak, srovnávání je k ničemu a akorát člověka zbytečně znervozní! Jak je vidět na tvém příkladu, i u stejné maminky těhotenství nemusí probíhat podobně. Snad tahle informace bude k dobru někomu, kdo má sklon se nervovat kvůli tomu, že vybočuje v čemkoliv z průměru, jako jsem měla já.. ;) :mavam:

 
mystery  16.01.13 10:05

Děkuji za odpověď, já jen, že jsem si říkala, že je zvlaštní, pač to by v indii nemohl byt ani človíček :-) jinak taky jsem byla vyjukana a pak vič když se to narodilo. Pekné a hlavne klidné těhotenství

 
smallinka
Kecalka 463 příspěvků 18.01.13 22:15

Ahojky. hodně podobný příběh mému. Jsem zrovna v období kdy řeším jestli začít se snažilkovat, mám po první MS po revizi (je to 5 týdnů) a můj gynekolog mi řekl, že můžeme začít…řeším jo ne jo ne, počkat raději ještě jednu, kontrolní MS. zase si říkám, že když MS přišla a byla normální jako vždy tedy silná tak přece je děložní sliznice narostlá. Pomůže mi psychicky čekat na další MS? já myslím že ne…samozřejmě jsem si našla rizika která můžou být spojena když se uhnízdí zárodek do málo narostlé sliznice příliš a pak může být přirostlá placenta?? bojim se bojim…teď už ten strach bude tady pořád, jen člověk musí prostě myslet pozitivně a tak je to se vším. Jinak můj gynekolog mi nabídl, že pro mě udělá ten genetický test už po prvním neúspěchu, moc si toho vážím. Je to skvělý doktor. gratuluji k těhu a přeji rychlý porod! Děkuji za povzbuzení.

Příspěvek upraven 19.01.13 v 10:44

 
smallinka
Kecalka 463 příspěvků 19.01.13 10:36

@JulieJulie nevím proč se vám tento deníček nelíbí, já jsem si prošla tím samým co autorka, navíc jsem byla dlouhodobá snažilka a můžu porovnat, tento zážitek je mnohem horší!!! :cert: Jen chci říct, že to že se rozhodneme mít dítě je určitě boj. Není to jednoduché, je to změna pro matku a možné riziko zdr. komplikací. A jelikož je to boj, tak s buď vzdáme nebo budeme bojovat! Ale jistě mluvím za všechny, že výsledek stojí za ten boj! :srdce:

Příspěvek upraven 19.01.13 v 11:00

 
škebloun
Stálice 56 příspěvků 27.01.13 15:38

@smallinka Jestli se budeš cítit líp, tak ještě počkej, než abys pak byla zbytečně víc nervozní.. Ale jestli máš přímo doporučení od tvého doktora, který z ultrazvuku vidí, tak to bude určitě dobré, to by mě uklidnilo! Držím pěsti, ať brzy otěhotníš a těhotenství ti přinese už jen radost! :kytka:
Já sama doufám, že i když po první ms, tak to úspěšně zmáknem až do porodu (momentálně jsem 18.tt)..o přirostlé placentě jsem taky něco četla, ale většinou to bývá prý dáno spíš geneticky a ne v souvislosti s revizí..tak snad nebude žádné nepříjemné překvápko :roll:..doufám v to a radši se teď snažím moc nečíst, co všechno se může pokazit, a zůstat spíš v klidu :mrgreen: Někdy je ten internet totiž za trest :pocitac:..

 
smallinka
Kecalka 463 příspěvků 28.01.13 07:45

@škebloun jasně všechno je v naprostém pořádku, tomu věř… já jen plašila a manžel mi řekl ať na ten internet už nechodím :-) u mě ovulka proběhla, tak už se těším na druhou MS až se do toho pořádně opřem ;) mudr mi nedělal ultrazvuk, vyšetřil mě jen zrcátkem a řekl že je všechno ok (to asi kontrola čípku). Udělal mi vyšetření na ty trombocity, za což jsem mu vděčná, dělá se to prý výjimečně. A řekl, že můžeme dělat co je nám libo :lol: ptala jsem se ho, jestli je děloha narostlá a řekl mi, že to nikdo neví…jako jestli je tělo připraveno nebo ne a jelikož nám to trvalo poprvé 10 měsíců tak jsem se začli, ale já mám trochu strach, tak bych radši viděla za 10 dní spíš MS, tak uvidíme jak to vyjde. Zobu femibion a manžel selzink plus, to mi dr doporučil jako takovou kůru, jím i sušené pšeničné klíčky je to moc zdravé. Začla jsem znovu cvičit a běhat, dokud můžu. I my se brzy dočkáme našich uzlíčků ;)

Příspěvek upraven 28.01.13 v 07:47

 
škebloun
Stálice 56 příspěvků 28.01.13 22:09

@smallinka Femibion baštim taky, listovka je v něm už naštěpená, takže myslim, že jsme vybraly snad dobře ;)..navíc od tý doby, co ho užívám, mám krásný, pevný nehty..říkám si taky znamení, že z těmi vitamíny tělo nějak pracuje :mrgreen:
Přístup tvého doktora se mi moc líbí! Je fajn cítit, že se o člověka někdo pečlivě stará a nekouká jen na hodinky, jestli už náhodou nepřekročil svůj stanovenej desetiminutovej limit na vyšetření pacientky.. :palec:
jj uzlíček určitě brzy přijde, přeju ať se to malé :srdce: co nevidět rozbuší! ;) Kdyby se chytlo hned po té první ms, tak neboj..nejenom na emiminu je plno maminek, co jim to klaplo hned takhle po a všechno ok..já taky doufám, že budu v tomhle šťastným klubu! :)

 
škebloun
Stálice 56 příspěvků 23.09.13 08:56

Přijde mi, že na net se moc nepíšou ty dobré věci, tak se to pokusím trochu změnit. Pro ty, které zajímá, jak to s námi dopadlo: Narodil se mi krásný, zdravý, čtyřkilový chlapeček, placenta odešla, tak jak má, všechno v pohodě.. ;)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama