O čem se nemluví a co vám před otěhotněním neřeknou

O těhotenství se říká, že je to nejkrásnější období v životě ženy. Ano, v jistém ohledu je to určitě pravda. Ale jsou tu situace a momenty, kdy bych těhotenství a dobu po porodu nejraději vůbec neabsolvovala. Porod samotný je pak kapitola sama pro sebe.

Než otěhotníte, máte jisté tušení, že vám s velkou pravděpodobností bude prvních pár měsíců pěkně zle. Některým maminkám nejen prvních pár měsíců. Jsou i takové šťastné, kterým není zle vůbec. Než otěhotníte, tušíte, že vám ke konci těhotenství možná budou otékat nohy tak, že své kotníky označíte za nezvěstné na několik týdnů před porodem, aby jste je po porodu s jásotem opět objevila. S velikou pravděpodobností budete tušit i to, že vás při porodu nastřihnou – některé maminky víc, některé méně, některé vůbec. A pak je tu problém, o kterém se příliš často nemluví.

Opět předpokládám, že některé maminky tento problém nemají vůbec, některé horší, některé lepší. Frisury neboli prasklinky na konečníku. Problém choulostivý, bolestivý, stále se opakující poté, co svitla naděje, že je již vše v pořádku. Svěřit se lékaři? S natrženou prd…? To se většinou zdráháme a stydíme. Přitom řešení není vůbec nemožné.

Mám za sebou tři těhotenství, tři porody. Úplně všechny výše vyjmenované neduhy (a to tu nemám vypsané všechny), které těhotenství, porod a období po porodu mohou provázet, se mě netýkají. Týkají se mě trhlinky na konečníku, a to hned třikrát a vždy po porodu.

Po prvním porodu jsem se to ostýchala řešit s lékařem. Postupně jsem nakoupila různé masti, které zaručovaly úspěšnou léčbu a odstranění problému. Tak proč chodit k lékaři? Pravdou je, že po prvním porodu nebyl stav až tak hrozný a problém tak nějak vymizel sám po pár měsících s proktoglyvenolem (mast na hemeroidy, kterými ale netrpím).

Situace se zhoršila po druhém porodu. Nutno dodat, že v období mimo těhotenství a v těhotenství jsem tento problém neměla. Nejsem odborník, ale viním z toho klystýr, který mě vždy vyprázdnil na několik dní dopředu. Úprava jídelníčku kojící maminky a po druhém porodu také předepsané a užívané železo – „protože máte hraniční hodnoty“.

Jenže dojít si poté na velkou bylo jako tlačit ježky – prostě zácpa. Utrpení, které možná zná mnoho maminek, jen se to obávají říct svému lékaři. Dál a dál potichu trpí při každé velké potřebě a s hrůzou zjišťují, zda se krev na toaletním papíře objeví nebo neobjeví.

Také jsem po druhém porodu trpěla. Dokola jsem zkoušela všechny různé masti na hemeroidy, pila ječmen a jedla chlorellu. Dobré to bylo tak týden, aby to ten další opět prasklo a vše začínalo znova a znova. Jednoho dne jsem si řekla, že odmítám trpět dál a přeci jen se vypravím k proktologovi.

To vám byla návštěva. :-D Samozřejmě fakt, že mu budu muset tu svou zadní část těla ukázat, jsem věděla. Ale že je pan doktor i v takové - pro nás blbé situaci - plný humoru, nikoliv. V mém případě, ale jedině dobře. Pan doktor na svém místě, opravdu příjemný, vtipný, že to člověku ani nepřijde.

„No jo, máte pravdu, jsou to prasklinky. Jste jedna z mála maminek, co přijdou včas a půjde to řešit bez operace.“

Vyfasovala jsem mast obsahující různé bylinky a dilatátor – do té doby pro mě neznámé slovo. Prý cvičit každý večer několik minut a tím se odstraní spasmus, který se na konečníku za ten měsíc a půl, kdy jsem vydržela doma trpět, vytvořil. Plná optimismu jsem si tu novou hračku odnášela domů.

Trvalo to asi 3 měsíce, ale opravdu problém se vyřešil. Chtělo to poctivé každovečerní cvičení a vše se zahojilo a velká potřeba přestala být mou noční můrou.

No a za rok jsem plánovaně potřetí otěhotněla. Zkušenost po druhém porodu mě natolik vyděsila, že jsem se zařekla, že žádné železo do mě nikdo nedostane v případě, že hodnoty nebudou pod hranicí. Předem jsem pila ječmen a chlorellu, abych předešla těm ježkům. A stejně jsem v situaci, kdy mám pocit, že trhlinky opět budou. Nyní už ale doma mám onoho pomocníka – dilatátor. Objednala jsem si v lékárně opět onu zázračnou bylinkovou hojivou mast a doufám, že problém se podaří zažehnat dříve, než opravdu stihne propuknout.

Navštivte proktologa ve svém městě či nejbližším okolí. Řešení může být jednodušší, než si myslíme.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
12.9.16 00:17

Tak držím palce, ať jsou trhlinky co nejmenší ;) :kytka:
Je to odvaha, říci tohle tabu „na plnou hubu“, takže fandím. Měla jsem taky určitý intimní problém, do 2 měsíců vyléčen, ale přišlo mi, že se málem zhroutil svět, než to přešlo.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1316
12.9.16 02:15

:lol: tohle je deníček o natrženém konečníku :mrgreen: :mrgreen: :) než jsem poprvé otěhotněla nevěděla jsem že existují těhot. nevolnosti nebo oteklé kotníky a další neduhy. Prostě jsem si představovala, že mi hezky naroste bez ptoblému bříško a za 9 měsíců se bez sebevětši bolestí narodí krásné hodné růžovoučké miminko :mrgreen:. Holt si nevybereš někdo má natrženou dupku a někdo objevil v těhot. sníženou funkci štítné žlázy :) hemeroidy jsem si taky prošla u prvního nic záživného, ale díky že jsi mi rozšíŕila obzor..Natrhlý konečník by mně ani ve snu nenapadlo, že tohle může někoho po porodu potkat. Přeju brzké uzdravení :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Ela515
12.9.16 03:48

Tak natrženou zádel jsem neměla ani po 4. porodu, ale o hemeroidech bych mohla vyprávět romány. :zed:
Nicméně k těm neduhům a radostem před-po porodním.. já nevím, jak vy, holky, ale já si po porodu doslova užívala, když moč cvrnkala do záchodové mísy plným proudem krásných xx sekund a ne jak v těhotenství pár kapek, které se tvářily, že právě zaplnily veškerou kapacitu zmáčknutého močového měchýře.

Příspěvek upraven 12.09.16 v 03:49

 • Upravit
267
12.9.16 06:41

Diky za tak otevreny denicek. Tak nevolno mi bylo do 5. mesice, pak to byla celkem pohoda au na neustale krkani. Porod sileny, natrhnuti, nastrihnuti a ja nevim co jeste. Kostrc me obcas boli dodnes. Naliti prsou me taky prekvapilo, mela jsem je jak dva fotbalove balony plne mleka, co neustale tekly. No a nakonec hemeroidy, ty se stridave objevuji a mizi podle intenzity jizdy na kole. A je fakt, ze o podobnych problemech jsem predtim nevedela.

 • Nahlásit
 • Zmínit
14502
12.9.16 07:50

@Ela515 To je taky pravda, při prvním těhotenství snad ani ne…ale v tom třetím? To jsem chodila každou chvíli a výsledek skoro žádný. Přesně jak píšeš :mrgreen: :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
326
12.9.16 07:54

Já jsem naštěstí neměla hemeroidy a moc nateklá jsem taky nebyla. Ovšem dlouho po porodu jsem měla pocit, že se mi na malou vůbec nechce a musela jsem se hlídat, abych chodila pravidelně a vyloženě se do toho močení nutit. Jinak u mě se ukázalo v těhotenství mé rodinné dědictví - křečáky. Díky bohu za to, že po porodu zmizely. :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
5138
12.9.16 07:54

Jo tak natrženou zadel jsem měla natolik, že mi po šití stolice odcházela píštělí v hrázi. Vypadalo to na operaci, naštěstí se to po měsících zhojilo samo, ale byl to hnus. To bylo po 3. porodu ze 4, malá měla skoro 4,5 kila. No zkrátka porod není procházka růžovou zahradou, občas se něco stane.

 • Nahlásit
 • Zmínit
10715
12.9.16 07:55

Je dobře, že se o tom mluví - jsi odvážná a mnohým to pomůže. Já měla to štěstí, že ani u jednoho ze tří těhotenství mi špatně nebylo, neotékala jsem, nicméně první porod mi dal hodně zabrat a 3měsíce po něm mi trvalo, než jsem se z toho dostala - fyzicky (20 vnitřních a 20 venkovních stehů, vytlačený konečník, prostě chuťovka). Mě osobně pomohlo pravidelné koupání v dubové kůře. Druhý porod byl naprosto bez problémů, bez natržení, střihání, jen jeden kosmetický steh, běhala jsem už druhý den jako laňka. Jsem zvědavá, co přinese za 6 týdnů ten třetí / poslední porod, nicméně to stejně tak i tak musíme vydržet. Co teda dost překvapilo mě a myslím, že spoustu dalších mamin bylo po porodu nalévání prsou, já měla u toho druhého až ragády na bradavkách, dost bolestivé, tekla krev, fuj, nerada na to vzpomínám, ale kojila jsem plně do té doby, než mě malej nechal sám být. Ale je to dost nepříjemná zkušenost s prsama a každé vcucnutí nehorázně bolavé, au au…takže všem těhulím, čerstvým matkám a poporodním ženám jen to dobré a co nejméně boletí!!! :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
10206
12.9.16 08:25

Cekala jsem vtipný deníček o,,strastech" těhotenství a dostala jsem deník o natrhlem zadk*.
Je to trápení, to ti neupiram. Ale psat o tom deníček na hlavní stranku? Přepokládám, ze se mi od někoho dostane poučky, ze pointa je mnohem hlubší a to sice nebát se mluvit o svých problémech. No k těhotenství patři třeba i nadměrné mokro v kalhotkách, bože chraň aby se nekdo neinspiroval a nejal se prolomit to tabu :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
12.9.16 10:01

Já jsem taky s tím měla problém. A opravdu to nebylo příjemné. Nastesti se mi to samo zahojilo ale trvali to asi rok po porodu. A někdy mi to krvácelo opravdu hodně a ta bolest :roll: Radši nevzpomínat.

 • Nahlásit
14502
12.9.16 10:14

@Jitusee Když já vtipné deníčky asi psát neumím :oops: A překvapila mě poznámka pana doktora, že jsem jedna z mála maminek, co se rozhodla vůbec přijít, že většinu vidí až v mnohem pozdějších a horších stádiích, i když ta léčba je delší a není jen na „domácí večerní cvičení“.

Mám ještě v záloze možný deníček o třetím porodu…ten by vtipný být aspon trošičku mohl. Ale když ty porody tu jsou pořád :mrgreen: :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
14502
12.9.16 10:16

@moky Na moje tři porody si nemůžu stěžovat, nestříhali mě ani jednou, oteklé nohy jsem zažila pouze u toho posledního (asi tím, že to bylo v srpnu), špatně mi bylo jen první dva měsíce a to jen tak, že jsem nikdy nezvracela. Křečové žíly ty jo, těch mám na nohách opravdu hodně :think: S tím chci taky neco delat :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
695
12.9.16 10:43

A náhodou mě se deníček líbí. Já jsem přesně ten typ, kterej k doktorovi prostě nejde, at se děje co se děje. A deníčky jako je tenhle potřebuju, abych se příště tolik nestyděla.
Jinak moje těhotenství bylo ukázkové. Žádná ranní nevolnost, žádné otékání nohou, kupodivu i močový měchýř byl celkem běžné velikosti, jen mě teda pálila žáha jako ďas, ale to mě pálí i tak, takže co :) Narženej zadek jsem neměla, protože jsem rodila císařem a jsem za to vděčná. Vsadim se, že bych ho měla špatnej ještě teď po třech letech, a tiše bych doma trpěla a nikam nešla :D :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1042
12.9.16 10:43

Bolest to musi byt silena, znam to bohuzel dost zblizka, trpi tim moje sestileta dcera :/ jsme na laktuloze :/

 • Nahlásit
 • Zmínit
10206
12.9.16 10:45

@Miriska to neva, sem s nim :lol: :potlesk: Heled jak vidis spousta maminek je za tvůj deníček rádo, ikdyby pomohl jedne jedine, je to vzdycky super :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
12.9.16 11:16

Tleskám za deníček na takové choulostivé téma;) Není to čtení ke kafi, ale určitě to někomu pomůže, buď odhadnout, co ses ním děje, nebo alespoň s ostychem. Já takový problém naštěstí neměla, jsem jedna z mála, která fakt měla těhotenství i porod za odměnu. Ale nebýt tady té slepičárny, tak měla dcerka mnohem větší problém. Asi ve dvou měsících jí srostla pipka a děckař nejen, že jí neprohlédl, což ostatně chápu, ale musela jsem to objevit, diagnostikovat (bůh požehnej inernet) a s diagnozou si vynutit žádanku na gyndu. Naštěstí jsem na tohle choulostivé téma narazila náhodou tady, jinak bych si asi ničeho nevšimla. Dostali jsme velkou pochvalu, že jdeme brzo, obešlo se to bez operace. Takže zdar cholostivým tématům. A přeji brzké úplné zotavení!

 • Nahlásit
 • Zmínit
2527
12.9.16 12:55

Tak toto je super deníček. Já teda výše zmíněný problém naštěstí neznám. Ale tleskam. Deníček je hezky napsaný, má informativní charakter, rady. No a ja se po dlouhé době tady dozvěděla něco, o čem jsem doposud neměla ani páru. :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
586
12.9.16 13:12

Prsne z toho duvodu a to i pres,,hranicini hodnoty " skoro na transfuzi (pak sem nadavala proc mi ji sakra nedali)jsem po par tydnech prestala zelezo pravidelne brat..max 1-2tydne..po sesti nedeli uz zcela vyjmecne a radsi jsem se cpala jidlem bohatym na zelezo..k proktologovi se mi nechtelo :oops:…ale samo to zmizelo hodne sem jedla mlecne vyrobky…doufala jsem, ze to bylo jen kvuli prilisnemu sešití :oops: :( a po druhe me to neceka, koukamze sem se spletla a mam se na co tesit..

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
12.9.16 14:21

Díky za normální deníček.
Já měla první těhotenství pouze nechutenství, jinak bez problémů.
Za to porod byla laskomina - prcek u porodu salutoval, takže nástřih byla jen maličkost oproti naštíplé kostrči, kterou nikdo neřešil.
Nateklé nohy jsem měla až po porodu, jak mě nutili kojit s nohama dolů z postele.
To jsem skutečně hledala kotníky.
První stolice - byla opravdu jako ježci, ale pak už to bylo v pohodě.
Kostrč jsem se snažila řešit, ale přehazovali si mě jako horký brambor, takže jsem žádanku na vyšetření nedostala.
Na bolest jsem si tak nějak zvykla - ze začátku vstávala s brekem k postýlce.
Když jsem otěhotněla podruhé, tak se bolest zase projevila.
Zachránil mě až léčitel a kostrč napravil.
U druhého těhotenství mě potkala jen žravá hlavně na maso.
Pak předčasný porod.
Velká ztráta krve a následná transfúze.
Placentě se nechtělo ven.
Kostrč už je tak nějak v normě, ale pocit na velkou mám po 18m od porodu jako bych to neměla donést.
Nevím co to způsobuje.
Občas mám pocit jako bych talčila ven i ten konečník.
Teď mi dr. objevil křečáky, ale na děloze- nevím co bude. :nevim:
Do toho hodně silné krvácení při menstruaci.
A pocit mám jako při porodu - něco se tlačí ven.

Přesto bych neměnila ikdybych tušila co bude.
Protože ty moje lásky za to stojí. :hug:

 • Nahlásit
311
12.9.16 17:11

Zazila jsem po prvnim porodu a ted se desim toho, aby nenastalo i pri druhem. Tim klystyrem to asi nebude, nemela jsem a situace nastala. Tentokrat hodlam do sebe cpat susene svestky, lnene seminko a vlakninu v tabletach, protoze fakt neni o co stat. Kdo nezazil, nepochopi. S tim dilatatorem se cvici jak dlouho a vleze, nebo na wc? A jak se jmenuje ta masticka. Pripadne idealni by bylo jmeno proktologa nekde v Brne. At jste brzy zdrava a v pohode si muzete uzivat miminka.

 • Nahlásit
 • Zmínit
231
12.9.16 19:09

Je to fakt hrozný. Moc dobře si pamatuju, jak mi tekly slzy při každé stolici a říkala jsem si, že je to horší než porod! Teď jsem znova těhotná a zácpu mám ať dělám co dělám. Jo a klystýr jsem u porodu nedostala…

 • Nahlásit
 • Zmínit
743
12.9.16 20:15

Dobry dennicek, dik, si ma pobavila aj samozrejme :)

Ja som nemala prijemne ani tehotenstvo ani porod, takze k neduham sa ani nevyjadrujem. Nechapem preco tabu tema, podla mna tym, co si presli tehotenstvom a porodmi uz nemusi byt blbe nic :) Tiez by som to riesila, keby to bolo kriticke. Zacalo mi to uz v tehotenstve a odvtedy je dubova kora moj kazdodenny pomocnik. Mne klystir asi na to vplyv nemal…neviem, mala som sekciu, ale po porode sa to stiahlo, no nic moc aj tak.
Blbe mi to bolo pred frajerom, no nic ine, ako sa zdoverit mi nezostavalo. Pamatam si na vtipnu prihodu, ak nie som moc priama. Ked som mala zakazany sex, tak mi kamoska radila iny otvor. Som sa pousmiala, ze hadam ju nepostretne nic podobne, lebo uznajte s takym problemom podobne napady neexistuju.

 • Nahlásit
 • Zmínit
12.9.16 20:44

@Jitusee Jasně na hlavní stránku patří jen sluníčkové deníčky o porodech a snaženíčku :roll:

Autorko, deníček je fajn a myslím, že pro mnohé fakt přínosný, super :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
10206
12.9.16 20:50

@Sofierules vubec ne dámo, nejsem zrovna slunickova matka, takze tenhle komentář je vůči mne trosku zcestny ;)
Zajímavé, ze autorka můj komentář ustala s vetsi gracii nez nekdo, komu vubec nepatří.
Každé zboží ma svého kupce :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
14502
12.9.16 21:23

@Jenisa Proktologa v Brně opravdu neporadím. Cvičila jsem v leže v posteli. Dilatátor se nahřeje v teplé vodě, namaže mastičkou a nějakých 5 - 15 minut se zavádí do konečníku. Jak je teplý, tak i to uvolňuje sevření svěrače a ta mast má za úkol zhojit již vzniklé trhlinky. Název masti je dilatační krém/mast. Na krabičce je uveden originální název „crema dilatan“. Mně trvalo po druhém porodu dát se dohromady asi 3 měsíce. Nyní po třetím jsem na nic nečekala a cvičím už od 2 týdnů po porodu. Zatím trhlinky úplně nemám, ale cítím, že by mohly vzniknout. Takže si ted třetí období po porodu užívám v pohodě.

Děkuji všem za kladné ohlasy a snad někomu to pomohlo se rozhodnout a jít :pankac:

 • Nahlásit
 • Zmínit
27158
12.9.16 22:04

V Brne Jiri Korbicka - Milousi.

Ten dilatator jsi dostala na poukaz? A krem jsi vyzvedvala v lekarne? Koukam na dodavatele a nic takoveho nema. Nemyslim si tedy, ze by se mnou v lekrane nekdo tento problem verejne resil, kdyz se zeny nechteji tedy sverit ani lekari, ale urcite je to poucne. Zacpa a hemoroidy se resi casto, jak resit fisury jsem nikdy nehledala. Zajimavy. A ten spasmus se vyskytuje u vsech? Jak to souvisi? Myslela jsem, ze fisura je neco jako trhlina, ragada. Spasmu je asi nasledek ne, ze se clovek boji tlacit a tak ten spasmus nakonec zustava. Nebo jak to je?

Jdu googlit…

 • Nahlásit
 • Zmínit
24
12.9.16 22:10

Jo tak to znám taky. Trhlinku jsem mela již cca ve 13 letech. A doporučení???hodně vlákniny :-) a to same mi poradil i proktolog, nejlepší prevence je strava bohatá na vlákninu, aby člověk mel mekkou stolici a pak není takový problém na záchodě. Železo sem vydržela brát cca 14 dni po porodu, pak sem si nacetla něco o jeho vstrebatelnosti a vybodla jsem se na to :-D stačí si přečíst pribalovou informaci. Pak sem začala kupovat nutrimamu a tam je železo taky a kvůli kontraindikacim ji piju v noci při kojení.
Jinak na trhlinu pomáhá masirovani a udržování v čistotě, jako pohotovostní stačí i indulona. Po stolici pořádně omit konečník a pak na prst indulonu a strcit do zadele, promasirovat trhlinu aby byla cista, tím zároveň i povolite napětí které je s trhlinou bolestivé…a pozor na zimu!!! Blbe je, pokud k tomu ma člověk i hemose, ty zase maji rady studenou vodu :-)
No snad sem to nepopsala moc hrozne, ale me to pomohlo do 3 dnu…nemohla jsem si před tím ani sednout…

 • Nahlásit
 • Zmínit
12.9.16 22:37

@Jitusee nevím jaká jsi matka, ale tvůj komentář vypadal jak od od prudérní zenusky z 50.let … Jezismankote někdo ma problémy s fisurou konečníku a ještě ke všemu na hlavní stránce!!! Skandál!!! :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
Shaari90
12.9.16 22:44

Já jsem už porodnici přestala jíst kvůli zácpě tebletky s železem. To utrpení na WC mi za to nestálo, i když jsem měla nízkou hladinu železa v krvi. No a co! Nedostatek železa mi na rozdíl od těch tabletek žádné utrpení nezpůsoboval. Navíc se to dá časem napravit pestrou stravou. Doktorku jsem poprosila o radu, co na tu zácpu. Předepsala mi Laktulosu. Tak jsem asi ještě týden doma do sebe nalívala panáky této medicíny a pak už jsem na „velkou“ mohla chodit bez obav ;-)

 • Upravit
10206
12.9.16 23:02

@Sofierules Zkusím ti to podat tak, aby to pro tebe bylo srozumitelné a ušetřila jsi se dalsich spekulaci :Nejsem žádná puritanka, jenom pro ME je deníček o natrhlem anusu zkratka absolutně nezajímavý a uchází mi jeho smysl.
Tebe evidentne nadchl, což je směrem k pisatelce skvělá zprava, jsi cílová skupina :palec:
Proc mas potřebu semnou na tohle tema diskutovat nerozumím, je evidentní ze každá to vidíme jinak a to je prece v poradku, diky bohu za svobodu slova.

 • Nahlásit
 • Zmínit
468
12.9.16 23:21

Jako dilatator poslouží i vibrátor nebo anální kolík plus lubrikant. Neodborne řečeno jde o to si roztahovat konecnik. Jako živý dilatator poslouží manžel nebo soused se svým vercajkem

 • Nahlásit
 • Zmínit
264
13.9.16 07:45

Díky za deníček, pro mě přínosný.
je fakt, že mě už mockrát napadlo, že se i jistých věcech ohledně porodu nemluví a pak je ale těžko sehnat nějaké informace.
Mě nepotkaly ani hemeroidy ani prasklinky, zato výhřez děložního čípku. Musela jsem to zjistit sama, i když to sestry zjevně poznaly při porodu (pamatuju si jejich hlášku, že budu muset cvičit) a podle mála informací na internetu jsem se viděla pod kudlou. O tom, jak to bylo bolestivé a nepříjemné ani nemluvím. Dost mi to zkazilo první období s malým. Naštěstí se to částečně vstřebalo, ale co to udělá po dalším příp. porodu či s věkem, nevím… :?

 • Nahlásit
 • Zmínit
279
13.9.16 08:16

Dobré téma… Já to bohužel neřešila zavčas a tak moji fisuru řešil celý operační sál… Jo jo, dotáhla jsem to až na operaci.. a ten ostych, stud a pocit lidské potupy už bych nechtěla zažít… 100 x jsem si říkala, že je to pro doktory rutinní, že je má řiť nezajímá, ale podvědomí to neakceptoval a pořad naskakoval ruměnec ve tváři… :oops:
A co teprve, když jdete na kontrolu a potkáte spolužáka ze zakladky o kterém jste jen věděli, že dělá někde doktora? „Ahoj, a ty k nám jdeš s čím?“… :oops: :mrgreen: 8o :pankac:

 • Nahlásit
 • Zmínit
13.9.16 11:09

Ahoj, díky za tenhle deníček, je dobře, že jsi otevřela toto „tabu“, o kterém se nemluví. Alespoň já, ačkoli porody byli již dlouhou dobu před těhotenstvím pro mě tématem, které jsem doslova hltala, zajímali mě všechny přirozené pochody těla při porodu, na porod jsem se hrozně těšila a vzpomínám na něj ráda. Co mě ale po porodu překvapilo byly právě trhlinky konečníku, o kterých jsem před tím nic netušila. Bolest začala hned při prvním vyprazdňování asi dva dny po porodu, ale tak nějak jsem to přičítala klystýru a taky namožení konečníku při tlačení. Jenže bolest a krev přetrvávala, tak jsem googlila a dočetla jsem se o trhlinkách. Tak jsem si koupila nějakou mast s dubovou kůrou a za tři týdny bylo po problému. O to víc mě pak překvapilo, že asi 8 měsíců po porodu se to objevilo znovu a dnad ještě horší, to už jsem vážně uvažovala o tom, že překonám stud a navštívím lékaře. Nakonec mi jedna dobrá duše poradila, že je potřeba jíst opravdu hodně vlákniny, dnížit příjem masa a hlavně hodně pít. S masem jsem problém neměla, tu zeleninu jsem trochu zvýšila, ale hlavně jsem si pak uvědomila, že u mě měl brutální vliv nedostatek pití ve spojení s kojením, takže i když jsem se před tím trápila měsíc, tak najednou během asi 4 dnů bylo po problému.

Jinak bych ráda doporučila na nedostatek železa sirup Floradix (mají ho d DMku, ale kupovala jsem i v některých lékárnách na objednání). Je sice dražší, ale opravdu má vysokou vstřebatelnost a nezpůsobuje žádné problémy (po tabletách jsem měla zácpu a do půl hodiny zvracela). Mě ho doporučila moje porodní asistentka, ke které jsem chodila již v těhotenství, že s ním mají její klientky nejlepší zkušennost a i u mě se to potvrdilo, protože ačkoli v těhotenství jsem měla hraniční hodnoty a doktorka mi tvrdila, že jinak než tabletami to ale nespravím, tak po asi 2 měsících užívání jsem po porodu měla hodnoty naprosto v normě.

 • Nahlásit
 • Zmínit
4700
16.9.16 23:29

Taky si myslím, že deníček bude přínosem pro maminky-čekatelky nebo čerstvě po porodu, které by tento problém mohl nepříjemně překvapit…
Já tedy trpěla první 4 měsíce těhotenství na nevolnosti „čichového typu“, nemohla jsem cítit jídlo, jinak mi bylo zle. Nezvracela jsem, jen jsem nejedla, dala jsem to s rohlíky a zhubla 8kg, ty jsem pak vesele nabrala ve zbylých měsících těhotenství zpět :). Na zácpu trpím od mala, v období očekávání to bylo o dost horší, fakt jsem někdy na záchodě i bulela :(. Oteklá jsem nebyla, za což jsem byla ráda, rodila jsem v listopadu a červenec a srpen jsem trávila v 30 stupních doma na neschopence, v podkrovním bytě :roll: Klystýr jsem před vyvolávaným porodem na vlastní žádost neměla, porod skvělý, pak nastaly komplikace ‚díky‘ paní dr., takže mě v noci po porodu uspávali a čistili. Ráno jsem se vzbudila přilepená k lůžku na sálku zaštupovaná jak vykuchaný kuře až do pr****. Takže 2 transfúze a bolestivé vyměšování mě neminuly, stejně jako šílené rozcházení, stehy táhly, zadnice bolela, dítě celé noci probulelo… :zed: no, co mám říkat, gel z dubové kůry mě zachránil :dance:. Bohužel dcerka sklony k zácpě zdědila po mně, občas se vyskytne i psychogenní zácpa práve z prasklinky na prdelce. Takže ho*** je u nás dost časté téma hovoru :lol:. Děkuji autorce deníčku, vezmu si z něj ponaučení pro případný druhý porod :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
657
19.9.16 00:19

Obdivuji ty co rodí jak na běžícím pásu, v těhotenství jsou aktivní, běhají a zvedají své děti 20kg a prostě bez problémů. Nejvíc mě vytočí když se jim po porodu ještě stýstá po bříšku. Já jsem ráda, že jsem dvě těhotenství vůbec přežila bez úhony a donosila zdravé děti! Jako těhotná jsem měla pocit, že jediné co zvládám bez problémů je odpočívat. Když se mě někdo vtipně zeptá jestli ještě bude třetí, tak bych mu nejradši jednu vrazila. Okolí hodně rychle zapomene a už vlastně ani neví, že pro mě mít děti byla opravdu trnitá cesta. Určitě to za to stojí, ale po špatných zkušenostech, než jsem do toho šla podruhé trvalo mi to 5 let.

 • Nahlásit
 • Zmínit