O čertovi, který měl rád koláčky

Ostatní

Pohádka, kterou jsem vymyslela pro mého téměř tříletého syna a každý večer ji prostě musí slyšet. :) Tak třeba ji bude touto cestou poslouchat i někdo další, kdo má rád pohádky o čertech.

Byl jednou jeden čert, který měl moc rád koláčky. Tvarohové, makové, jablíčkové, povidlové, ořechové… Všechny koláčky, na které si vzpomeneš, mu moc chutnaly. Chodil si pro ně na lidský svět, tajně, protože kdyby to Lucifer věděl, nepustil by ho zpátky do Pekla.

Jednoho dne dostal čert zase velikou chuť na koláčky. Nenápadně šel k pekelné bráně a vyšel na lidský svět. Rozhlédl se, kde je nejbližší pekárna nebo stavení, kde dnes pečou koláčky a k první pekárně, kterou uviděl, se vydal. Tam si rychle nabral plné kapsy a hrsti koláčků a všechny je snědl. Ty mu ale chutnaly!

Jenže mu to nestačilo, měl chuť ještě na další, a tak šel ještě k nejbližšímu stavení, kde dnes také pekli všechny druhy jeho oblíbených koláčků. I tady si nabral plné hrsti a plné kapsy koláčků a zase je všechny snědl. Olizoval se až za ušima, jak mu chutnaly.

Pak si uvědomil, že už je dost pozdě a bude se muset vrátit k pekelné bráně, aby byl včas zpátky a hlavně, aby ho pekelná brána pustila a Lucifer si ničeho nevšiml. Vydal se tedy lesem k pekelné bráně, ale na cestě proti sobě uviděl holčičku, která v ruce nesla plný košík koláčků!

Čert cítil, že tam jsou tvarohové, makové, povidlové a jablíčkové a dostal na ně ohromnou chuť. Nemohl se ale holčičce ukázat, nebyla to žádná hříšná duše a nechtěl, aby se ho polekala, tak se schoval za balvan, kde zahejkal jako hejká Hejkal v lese. Holčička se samozřejmě polekala, položila košíček s koláčky na zem a utíkala pryč, co jí nohy stačily.

Čert vylezl zpoza balvanu, popadl košíček s koláčky, schoval se s nimi za křoví a všechny je snědl. Mňam, ty byly výborné! Košíček položil zpátky na cestu, ale najednou si všiml, že už se začíná stmívat.

„Musím honem honem k pekelné bráně, aby mě ještě pustila zpátky, snad to stihnu,“ a utíkal k ní.

Jenže už bylo pozdě, byla už tma a pekelná brána čerta nepustila. „Co si jen počnu, jak se dostanu zpátky do pekla? Co mám dělat? Už je noc, je tma, nemůžu domů, nemám kde spát, nemám co jíst, já nešťastný, co si mám počít?“

Jak tak bloudil temným lesem, najednou uslyšel v dálce hlasy. Šel směrem, odkud hlasy slyšel, a jelikož se stále přibližovaly, věděl, že jde správně. Najednou uviděl před sebou v houští loupežníky. Zrovna se dělili o kořist. Čert si pomyslel, že kdyby přinesl do pekla Luciferovi hříšnou duši loupežníkovu, pekelná brána by ho jistě pustila a Lucifer by mu jistě odpustil, že tajně chodil do lidského světa na koláčky.

Vběhl mezi loupežníky, jednoho chytil a utíkal s ním k pekelné bráně, která se otevřela. Čert šel rychle za Luciferem. Ten se na něj strašně zlobil, ale když uviděl, že čert nese hříšnou duši loupežníkovu, zkrotil svůj hněv a řekl: „Čerte, velmi jsi se provinil, že jsi tajně chodil do lidského světa na koláčky, ale svou chybu jsi napravil, když jsi přinesl hříšnou duši loupežníkovu a já ti proto odpouštím. Musíš mi ale slíbit, že už nikdy nebudeš tajně odcházet.“

Čert to slíbil a Lucifer, když viděl, že čert svého chování lituje, mu dokonce dovolil, aby jednou týdně do lidského světa na koláčky zašel. Ale jen pod podmínkou, že pokaždé se vrátí s hříšnou duší.

Konec pohádky, dobrou noc.

Pozor na peří a žádnej alkohol! (To už ale neříkám. :-))

Hodnotilo 28 lidí. Score 2.5.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32306 příspěvků 14.09.15 06:32

Deckam je to asi jedno, ale me se celkem nelibi, ze cert, aby si ziskal odpusteni, tak za stejny precin odnese nekoho do pekla - tedy pro nej odpusteni neni. Libilo by se mi, kdyby se naopak slitoval nad loupeznikem, protote by si sam uvedomil, ze jsou oba stejni. No ale je to cert, v zasade zlej, tak to muzeme chapat tak nejak Erbenovsky a davejte si deti pozor.

 
Nafrněná  14.09.15 07:30

No, pohádka se mi vůbec nelíbí a ani není pěkně napsaná, v každé větě slovo „koláček“, to mi lezlo hodně na nervy… se divím, že něco takového vůbec chceš zveřejňovat :nevim:

 
Mamasaurus
Ukecaná baba ;) 1806 příspěvků 14.09.15 07:56

No chtělo by na tom ještě zapracovat, koláček skoro v každé větě mi lezl na nervy stejně jako @Nafrněná … Navíc mi spíš tedy přijde trochu „hororová“ když musí pokaždé přinést nějakou duši, no ale proti gustu… :)

Edit: i když by se to dalo chápat i přenesené tak, že by se třeba děti neměly nechat nalákat na nějakou sladkost od někoho, protože by je mohl „odnést do pekla“..

Příspěvek upraven 14.09.15 v 07:58

 
BohunkaP
Extra třída :D 14422 příspěvků 14.09.15 08:27

Tenhle blábol bych dětem nepřečetla ani omylem.

Naprosto souhlasím s @Pudloslava . Čert kradl a protože se tím dostal do maléru, napravil to tím, že potrestal někoho, kdo dělal úplně to samé. Čímž sám získal oprávnění krást i nadále.

Připomíná mi to jeden díl Krtka (snad jediný, který v naší rodině opravdu nemáme rádi), kde krtek zelináři ukradne meloun, ten se začne bránit, načež je za to potrestán.

 
Tableta
Ukecaná baba ;) 2333 příspěvků 14.09.15 09:05

Mne se to nahodou libi :palec:

 
Regina Hero
Generální žvanilka 24014 příspěvků 2 inzeráty 14.09.15 09:17

A mně se taky líbí… je to pohádka, ne?
Možná jen autorka místo loupežníka měla napsat, že odnesl nějakého politika, to by bylo souhlasných komentářů :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ;)

 
Genovesa
Extra třída :D 10978 příspěvků 14.09.15 09:29

@BohunkaP Tak to jsem ráda, že nejsem jediná, komu ten jeden díl krtka přijde pěkně hloupý. :mavam:

 
svycarka
Kelišová 6881 příspěvků 14.09.15 10:01

Temer kazda pohadka miva pointu..dobro nad zlem, laska nad prokletim…a tady mi to nejak unika..zlodeji odpusteno zavrhnutim lidske bytosti a nadale posilan aby kradl :nevim: Mozna je detem jedno co slysi, ale toto bych nechtela synkovi pred spanim vykladat.

 
verulicek  14.09.15 10:23

No…a proto se do vymýšlení pohádek nepouštím :mrgreen:

 
sunshinegirl  14.09.15 10:28

Čert nechtěl dívenku s košíčkem vyděsit svou přítomností, protože to nebyla žádná hříšná duše a tak si vlezl za kámen a vyděsil ji tím, že předstíral, že je hejkal? :nevim: Ponaučení pro dítě tam nevidím žádné, snad jen „Když budeš dostatečně donášet na ostatní, tak si tvých hříchů nikdo nevšimne.“ :?

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 14.09.15 12:40

Mně to nepřijde tak strašný, že bych to dítěti nemohla přečíst. Zdá se mi, že vychází a točí se daleko nevhodnější pohádky, než je tady ten nebohý rozežraný čert. Takže mně přijde přípustná :lol::mavam:

 
vantili
Kecalka 228 příspěvků 14.09.15 13:39

Já furt čekala nějakou vtipnou pointu a dočkala jsem se jí až v komentářích :D

 
Tyrger
Stálice 74 příspěvků 14.09.15 14:31

Ono ty pohádky, co jsme jako malí poslouchali my, taky nebyly z morálního hlediska leckdy nic moc… všechny ty variace chytrých Honzů, kteří podvádějí, kde můžou, pohádky o brutálních ruských bohatýrech, a vůbec všechny ty příběhy, u kterých člověk po důkladnějším rozebrání zjistí, že nejsou vůbec pro děti. :D

A pokud pojedeme dle pohádkově zjednodušeného schématu, tak loupežník je prostě ultimátně zlej (holčičku by nevyděsil, ale rovnou podříznul), a tudíž šoupnout ho do pekla je záslužný čin zajišťující ochranu prostého poctivého lidu! :jazyk:

Slohově mi to připadá v pohodě, příjemně jednoduché a srozumitelné. Hádám, že tříleťák by z množství barvitých synonym pro koláčky byl spíš otrávený. :nevim:

 
HanulkaUH
Kecalka 258 příspěvků 14.09.15 15:11

Já bych chtěla vidět, která z kritiček by vymyslela lepší. A rozhodně mi přijde 100× lepší taková pohádka vyprávěná rodičem, než posadit děcko k televizi apod.
Jako malá jsem milovala pohádky bří Grimmů a jiné, ne podle vás úplně vhodné příběhy pro děti a rozhodně kvůli tomu pokřivenou morálku nemám.

 
Lutonka  14.09.15 15:15

Znáte například klasickou pohádku o kocourovi v botách? Všechny obelhal, lstí získal pro svého pána šaty a koně a na závěr sežral majitele přilehlého panství (byť to byl údajně zlý čaroděj),aby mohli společně žít šťastně až do smrti :lol: Nebo taková víla Amalka, tam nenajdete ponaučení ani náhodou a i na tu pointu aby si člověk vzal lupu ;) Kolikrát jsem dočetla a marně hledala, jestli nám z knihy nevypadla stránka jak blbej konec to mělo :think: A takových pohádek je mraky, takže za mě proč ne, i když být autorkou, tak to vesele povídám dál svým dětem, ale šířit to na e-miminu raději ne-e ;)

 
Vermilion
Kecalka 310 příspěvků 14.09.15 15:52

Ja jsem si to precetla jednim dechem. Me by se libilo, kdyby ho nakonec nekdo nachytal, jak krade, za trest musel vymetat pec nebo skladat pytle s moukou nebo tak neco, aby se odcinil, takze by tam zaznelo „bez prace nejsou kolace“ a pak by treba mohl ziskat recept a pect si vlastni kolace v pekle.
Nebo by se jich taky mohl prejist a mit velke boleni bricha, cimz by se poucil, ze kolace se musi jist s mirou.

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 15975 příspěvků 14.09.15 15:53

Taková óda na vyčůranost. Pohádka vyprávěná dítěti by měla odkrýt ponaučení, které by dítě mělo být schopné odhalit. Z téhle pohádky jednoznačně vyplývá, že kdo krade a vymýšlí podvody, dostane pochvalu a ještě může na koláčky.

 
BohunkaP
Extra třída :D 14422 příspěvků 14.09.15 16:46

@Lutonka, tak určitě, nepovedených pohádek se určitě pár najde (viz přesně, třeba ten Kocour v botách nebo ten zmiňovaný Krtek a cosi-teď-nevím-co, prostě ten s melounem)… Ale to neznamená, že když hloupé pohádky existují, tak vymyšlení další hloupé je tím pádem bezva nápad. :nevim:

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 14.09.15 18:20

Můj manžel vymýšlí perfektní pohádky se skvělými zápletkami, vtipem, ponaučením. Těším se, až bude vyprávět synovi.
Táta nám s bráchou taky vymýšlel pohádky. Každý večer jsme vlezli do postele a on začal. Hlavními postavami jsme byli my s bráchou a vždy, když jsme šli spát, nám na okno zaťukala čarodějnice na koštěti, drak, snad i čert a vodník. A s nimi jsme zažívali dobrodružství.

Tahle pohádka se mi nelíbí.

 
Billi
Nadpozemská drbna 25266 příspěvků 14.09.15 19:52

Námět to je krásný - čert má rád koláčky, ale peklo mu to neschvaluje. A ani pohádka není špatná, ale není to na to, aby se to šířilo mezi davy. Vlastní dítě odpustí… Můj táta vypravoval nádherné pohádky, ale asi by ho nikdy nenapadlo to publikovat jinde, než v mém pokoji.
Napadá mě několik variant, jak z toho udělat pohádku s ponaučením. Nějaká babča, co mu vypráší kožich, že jí sebral z okna koláčky a donutí ho pracovat za koláčky. V pekle mu na to přijdou, zakáží mu pracovat a on musí za trest přinést duši nějakého hřísšníka. Nakonec tam klidně může dotáhnout toho loupežníka, který okradl babču - pekařku a ta mu za odměnu bude nechávat vždycky pár koláčků na okně a on už tak nikdy nebude muset krást a ani pracovat, ale on stejně, aby se neřeklo, když věděl, že se nikdo nedívá, se chopil koštěte a zametl celý dvůr ;).
Asi se inspiruju, syn bude mít radost ;)

 
Pov
Kecalka 204 příspěvků 14.09.15 20:23

To je pěkný!!! :cert: :D zítra večer povypravim dceři!!! :kytka:

 
Lenka 80  14.09.15 21:05

Z pohadky je hezkej jen ten konec kterej nerikas :-) ;-) pozor na peri a zadnej alkohol :-) to je aspon pohadka. nejkrasnejsi co znam.

 
suvik
Nadpozemská drbna 25305 příspěvků 14.09.15 21:26

Koukam, ze i pohadky uz musi byt politicky korektni. :D

Mno, mne se nejvic libi prave ty kolacky, mam na ne ted ukrutnou chut, az bych je tomu devcatku snad taky ukradla! :lol:

Kazdopadne zajimavy je, kdyz clovek vypravi detem stare zname pohadky, jak najednou premyslim uplne jinak, prave stylem - co tim chtel basnik rict? :think: :D

Tady mi teda pointa taky ponekud unika, nicmene jak uz nekdo psal, vlastni ditko odpusti. :palec:

Ja mela od babicky nejradsi pohadku o zlej dupcici (slovensky devcatko), co odmlouvala rodicum, tatinka kousala do palce u nohy (u toho jsme se vzdycky huronsky chechtali), az ji jednou nalozili cikani na povoz a odvezli hodit do propasti. No naslibovala hory doly a opravdu se polepsila. Pointa tam je jasna, nam se ovsem stejne nejvic libilo to vypraveni, jak moc zlobila.

 
kapuletka
Kecalka 323 příspěvků 14.09.15 21:58

Děkuju za reakce, tím, že jste vůbec reagovaly jste daly najevo, že vás to nějak zaujalo, většinou tedy negativně, ale co už :mavam: Napsala jsem to sem, protože jsem měla pocit, že je to takové neukončené, že tam nevítězí dobro nad zlem ale nevěděla jsem, jak to jinak ukončit. Inspiraci mi tady někdo dal-až půjde do lidského světa příště, nachytá ho babička, která koláčky právě upekla, pekelně mu vypráší kožich, nechá ho vymést pec a pořádně uklidit celou kuchyň a za to mu pak koláčky dá. A řekne mu, že jestli je bude zase chtít příště, ať za ní přijde, ona mu zase dá nějakou práci a za ní koláčky dostane. Těm, co se nelíbí, že čert nosí do pekla hříšné duše-je to čert, čert je postava záporná, přece mu Lucifer neřekne ať si koláčky upeče, čerti přece vždy do pekla nosili hříšné duše. Někdo tady zmínil, že konec je z nejkrásnější pohádky o čertech, ano, z pohádky o čertech, kteří nosili do pekla hříšné duše :mavam: Nebo je to snad v té pohádce jinak? To, že tam pořád zmiňuju slovo koláčky-ve vyprávěné formě je to slovo prostě důležité :D Takže ještě jednou díky za zhodnocení :mavam:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 14.09.15 22:53

Mne se to nahodou libi, lepsi nejak fantazie nez zadna..My jsme se segrou jako deti milovali pohadky od naseho taty a to byli takove kraviny,,kdyz si dnes vzpomenu a ty nas zaujali vic nez nejaka pointa, ktera leckdy chybela uplne:mrgreen:
Jen dal vymyslej, mozna neco pozmen, ale at te to neodradi. :hug:.Kdo dnes jeste vubec cte pohadky, natoz vymysli :palec: :palec: :palec: :palec: :palec:

 
beruska9
Echt Kelišová 9297 příspěvků 15.09.15 00:30

@hanka.br. : no, takova nase stredoevropska realita, ne? Aspon ma mlade pripravu do zivota :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
atominnka
Generální žvanilka 21414 příspěvků 16.09.15 13:59

@BohunkaP jo, tenhle díl krtka taky nemusíme. :?

Pohádka nic moc, na druhou stranu mě nepohoršuje  :nevim:

 
zagora
Ukecaná baba ;) 1053 příspěvků 26.09.15 19:19

Pohádka je super, líbí se mi moc :potlesk:

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 28.09.15 19:55

@hanka.br. jo, přesně jsi to vystihla. Asi i to je v dnešním světě důležité - být vyčůraný.
Krtek se zelinářem mě taky štval a pak ještě jak ten černej hajzlik nechal přilepit vosu na lízátko a pak ji zachraňoval :zed:
Vůbec nemluvím o sadistickým Erbenovi a Němcové, moje děti se o Karkulce a myslivcovi, co zákeřně našil vlkovi kameny do břicha, dozvěděly snad až ve školce.
Mně z pohádek pro malý děti vycházel dobře snad jen Medvídek Pú. Sice pro dospělý celkem vopruz, ale je takový… taoistický :think: :lol:

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 15975 příspěvků 28.09.15 20:03

@Gina108 Ono to bude tím, že pohádky Němcové a Erbena(který je sbíral z lidové slovesnosti, než aby je sám vymýšlel)původně vůbec dětem určeny nebyly, byly to strašidelné vyprávěnky určené dospělým.

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 28.09.15 20:11

@hanka.br. njn do nás tyhle pohádky hustli naši už od mala, asi bylo tenkrát in číst dětem klasiky :nevim: A já bl.bec pak chtěla být jako Popelka nebo jiná skromná díftka, co skromně čeká a princ furt nikde :zed: :mrgreen:

 
kapuletka
Kecalka 323 příspěvků 30.09.15 15:50

@Gina108 @hanka.br. viděli jste někdy knížku Pohádky pro nejmenší? Mám ji doma ještě snad po babičce, vyšla někdy v roce 1958, na tu byste se měly podívat. O neposlušných kozlátkách, Otesánek, O zvířátkách a loupežnících, Liška a zajíc…atd, atd. I můj manžel prohlásil, to nejsou pohádky, to jsou horory. A to je to určeno pro nejmenší. Znáte tyhle pohádky? Když vám tak vadí krtek :lol: Nic ve zlym :mavam:

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 15975 příspěvků 30.09.15 16:43

@kapuletka Krtek mi nevadí a jak už jsem napsala, pohádky byly původně skutečně horory pro dospělé, za tím účelem vznikly a začaly se vyprávět.

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 01.10.15 15:28

@kapuletka jj znám ještě horší. Jako dítě jsem měla největší vítr z pohádky O černé princezně - to byla černá princezna, která ležela v rakvi a večer požírala své nápadníky, trhala jim údy atd. a už ani nevím, jak se měla osvobodit a mám takové nejasné tušení, jestli nebyla taky od Němcový :nevim:
Hehe, třeba za 300 let se bude dětem promítat Kruh nebo Vřískot jakožto klasická filmová tvorba pro děti :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Jo a na Krtka děti normálně koukaj, jen mi vadí některé díly, protože v nich Krtek nepůsobí jako následováníhodný vzor. Ale to už jsem jim vysvětlila, sledují i tyhle díly.

Příspěvek upraven 01.10.15 v 15:30

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 15975 příspěvků 01.10.15 15:41

@Gina108 Co Zlatý kolovrat? Oči vyloupaly, hnáty usekaly…(macecha s dcerou nevlastní holce.) Ta tam ležela v lese bez očí, rukou a nohou.

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 01.10.15 15:47

@hanka.br. Jj ideální pohádka pro nejmenší :palec: :mrgreen:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama