O co jde ČAPA a porodním asistentkám

Porod
  • 01.07.04

ČAPA Česká asociace porodních asistentek protestuje proti současné situaci v ČR a mj. proti ustanovením zákona o ?nelékařských? zdravotnických povoláních, zákona o veřejném zdravotním pojištění i návrhu zákona o zdravotní péči, podle kterých je veškerá činnost porodní asistentky vázána na ?indikaciordinaci lékaře?. Přes zvyšující se nároky na vzdělání porodních asistentek jsou porodní asistentky omezovány ve výkonu svého povolání.

Již delší dobu se v českém zdravotnictví (legislativě i praxi) projevuje rozporuplný trend, se kterým nemůžeme být spokojeny :

Na jedné straně dnes u porodních asistentek (a ostatních ?nelékařů?) dochází ke zvyšování úrovně vstupního vzdělání (střední-vyšší-vysokoškolské) a je zaváděna registrace jako podmínka pro samostatný (tzn.bez odborného dohledu) výkon zdravotnického povolání. Tyto změny jednoznačně podporujeme, chceme se aktivně podílet na celoživotním vzdělávání a šířit ?umění? být porodní asistentkou na základě dlouhodobých zkušeností z praxe a nových poznatků vědy a výzkumu.
Na druhé straně dnes u porodních asistentek (a ostatních ?nelékařů?) dochází k omezování jejich samostatnosti a kompetencí. S ustanoveními zákona o ?nelékařských? zdravotnických povoláních, zákona o veřejném zdravotním pojištění i návrhu zákona o zdravotní péči, podle kterých je veškerá činnost porodní asistentky (a ostatních ?nelékařů?) vázána na ?indikaci-ordinaci lékaře?, nemůžeme v žádném případě souhlasit, protože jsou v rozporu s listinou základních práv a svobod a se směrnicí EU č.80/155/EEC.
Tento trend je v rozporu s doporučeními WHO a tzv.?Mnichovskou deklarací?, která vyzývá všechny úřady v evropském regionu k posílení ošetřovatelství a porodní asistence a k plnému využívání odborného potenciálu sester a porodních asistentek : ? zajištěním podílu sester a porodních asistentek při rozhodování na všech úrovních vytváření a implementace zdravotní politiky ? zaměřením se na odstraňování překážek v otázkách pohlaví, stavu a lékařské dominance ? posilováním rolí sester a porodních asistentek ve veřejném zdravotnictví a v podpoře zdraví

V praxi je porodním asistentkám v ČR bráněno vyšetřovat fyziologicky těhotné ženy, vést spontánní fyziologické porody, pečovat o těhotnou a šestinedělku v návštěvní službě a pečovat o novorozence a kojence (a místo toho jsou jí přidávány činnosti, které jí nepřísluší).
Z toho je zřejmé že : ? porodní asistentky v ČR nemohou vykonávat své povolání v souladu se směrnicí EU č. 80/155/EEC ? ?indikací-ordinací? se z vysokoškolsky vzdělané porodní asistentky stává ?pomocnice gynekologa? ? problém není v úrovni vzdělání dřívějších, současných a budoucích porodních asistentek v ČR
Nechceme být pouhými pomocnicemi gynekologů, chceme být skutečnými porodními asistentkami ve smyslu mezinárodní definice naší profese a příslušné evropské směrnice. Nechceme nic více, ale ani nic méně, než mít možnost svobodně vykonávat své krásné povolání a věříme, že máme českým ženám, jejich dětem a rodinám co nabídnout.
Podrobnější text viz http://www.capacz.cz/…ty/index.htm#vyj
Rozšířené vedení České asociace porodních asistentek, 28.května 2004

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.07.04 14:23

Nejsem porodní asistentka,ale tuto problematiku tak trochu sleduji. Musím říci, že některé schválené zákony se rozhodně neřídi potřebami žen,kterým by měly sloužit především. Vím jak to chodí např. v Holansku a musím říci,že přestava toho,že až půjdu do porodnice tak mi tam pardon bude kuoukat mezi nohy cizí chlap. Mi tedy rozhodně příjemná není a moc bych byla ráda,kdyby se o mne cele těhotenství starala jedna asistentka, která by byla i u porodu. Nejlepší na tom všem je, že naše vláda je plná chlapů, takže jak mohou odsouhlasi zákon o práci asistentek,když o této problematice prakticky a zjevně i teoreticky vědí pardon houby z octem. Bouhužel na potřeby žen v této oblasti, se v tomto státě nebere žádný ohled.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.04 03:27

Milé maminky,tato situace už se částečně změnila - zákon je od července 2004 upraven, porodní asistentky tedy již mohou více než dřív -ovšem jen teoreticky. Zdravotní pojišťovny s nimi nechtějí podepisovat smlouvy - a víte proč ? Hlavně kvůli penězům - když dají peníze porodním asistentkám, budou je muset ubrat lékařům. A porodnicím. A to lékaři nechtějí . A porodnice, tj.zase lékaři, taky ne. A porodníci jsou většinou muži, kteří si porod a těhotenství nikdy neprožijí . Takže pro spoustu z nich je tento stav jen nemoc, operace, a nemohou nám ženám v tomto stavu dokonale porozumět. Ano, když je opravdu třeba operovat, jsou skvělí. Ale přirozený porod nám mohou svým nemocničním přístupem navždy zmařit . Proto tu má být na prvním místě žena, zkušená matka, profesionální porodní asistentka, která dobře rozumí našim potřebám. Jenže - to by museli pustit nějaký ten balík. Ale čí je to balík ? Jsou to peníze z našeho zdravotního pojištění ! Nás matek, rodičů a jejich dětí ! Jsou to tedy naše peníze, a každá matka, rodič, tedy může situaci ovlivnit - u své zdravotní pojišťovny,v mé­diích, peticí, požadavkem v porodnici či lékařské ordinaci : " chci to tak a mám na to právo, protože jste placeni z mých peněz " . Jen se nebát žádat vždy to, na co máme právo- na těhotenství a porod bez stresu,s před­pokladem klidného a spokojeného mateřství. Proč nežádat svoji pojišťovnu, aby zaplatila mou porodní asistentku, která mě bude bezpečně doprovázet celým těhotenstvím, porodem a šestinedělím, tak jako to např.funguje v mnoha západoevropských státech ? Takto bych byla více v klidu a mé dítě taky. Mohu si to dopřát - ale zatím za vlastní peníze, a peníze z mého zdravotního pojištění zůstanou ležet „ladem“. S přáním šťastného mateřství vaše Anna

Vložit nový komentář