O Jakubovi a Kryštůvkovi, aneb spouta rad pro maminky

Rodičovství
  • emimino
  • 15.08.01

Doporučení jedné z maminek ohledně kašiček, plínek a mastiček na zadeček

Milá Šárko,
Já mám staršího syna Jakuba, kterému je 6 a půl roku a minulý týden jsme ho s malým Kryštůfkem doprovázeli poprvé do školy. Nejdřív se mu moc nechtělo, protože nevěděl co ho čeká, po prvním dni nám ohlásil, že: „dneska to bylo fajn, ale zejtra už nejdu.“ Nakonec se mu ve škole moc zalíbilo a chodí rád, tak doufám, že mu to vydrží. S Kryštůfkem jsou od sebe o 6 let, protože jsme si kvůli mému onemocnění museli na dalšího prcka chvíli počkat.
Moje další těhotenství bylo hodně nervózní a poznamenané neustálými kontrolami na zjištění možných vývojových vad plodu, protože jsem celou dobu musela užívat své obvyklé léky. Když jsem poprvé přišla v nemocnici za panem profesorem, že bych ráda další dítě, nejásal a řekl mi, že v každém případě to musí být plánované těhotenství, a že je nutné dopředu snížit množství léků, které užívám a některé vy:,–(it úplně. Nejtěžším dnem byl den diagnostického ultrazvuku ve 20. týdnu, kdy mi nějaký pan docent dlouhou dobu okukoval mimino a pak řekl, že nevidí nic co by ho znepokojovalo, zároveň mi řekl, že mi radost neudělá, že holčička to nebude, ale on hloupý netušil jakou radost mi udělal tím, že ten človíček (od téhle chvíle už Kryštůfek) bude s velkou pravděpodobností v pořádku.
Následovalo ještě několik dalších vyšetření, jako například ultrazvuk srdíčka plodu, protože maminy s mým onemocněním způsobují svým dětem poruchy srdečního rytmu, a v takovém případě bych musela užívat léky ještě pro miminko. Kvůli různým obavám jsem týden před termínem porodu musela ležet v hradecké nemocnici na oddělení rizikových těhotenství. Dobře to dopadlo a 25. dubna v 11.40 se sice nesnadno, ale přece jen narodil náš malý hošíček, vážil 3,6 kg a měřil 52 cm. Kvůli poporodnímu stresu z těžkého porodu ho do druhého večera „ohřívali“ v inkubátoru, ale i to jsme zvládli. Po příchodu domů už to bylo spokojené a klidné mimino.
Dnes už je to pořádnej osmikilovej kluk. Když zrovna nebaští, tak si krásně brouká nebo sleduje co děláme. Kojila jsem plně do 3 měsíců, protože kortikoidy, které užívám přecházejí do mateřského mléka, i když mě paní primářka na dětské klinice ujišťovala, že podle jejich zkušeností to množství, které užívám by nemělo malému vadit, rozhodla jsem se nepokoušet osud a převedla jsem Kryštůfka na sušené mléko. Špatnou zkušenost mám se Sunarem, který naprosto odmítal. Když jsem ho ochutnala, došlo mi proč. Je totiž slušně řečeno nedobrej. Přešli jsme tedy na Nutrilon, ten baští nepřislazený, zato Sunar nechtěl ani se dvěma odměrkama cukru. Totéž se opakovalo teď po dosažení 4 a půl měsíce, kdy jsem mu uvařila kaši Sunarku. Je to fujtajbl. Doporučit můžu kaše Milupa, jsou sice dražší, ale nesrovnatelně chutnější, například ovocná od dokončeného 4. měsíce. Kaši jsme začali dávat protože už mu na noc nestačilo mléko a budil se už v pět hodin ráno. Teď už spí zase od devíti večer do sedmi ráno.
Zpočátku se v noci budil taky proto, že mu na celou noc nestačily plínky a byl počůranej až na zádech, takže jsem na noc zkusila dát jednorázovku a hned spal déle. Jenomže po čase ani ta nestačila a tak jsem mezi plínkama hledala ty, které hodně sají. Samozřejmě, že naprosto vyhovují Pampers, ale na cestování a vycházky stačí obyčejné v cenových relacích 4,5 až 5 korun. Mezi nimi se dají najít i takové, které mají dvojí gumičky, tedy vnitřní i vnější. Většina těch levnějších má totiž pouze ty vnější, které řídkou stolici nezadrží a ta se dostane tam kam nemá. Já jsem našla plínky Champion, které mají právě dvoje gumičky a stojí 5 Kč/ks, prodávají se po 10ti kusech.
Co se týče rad a zkušeností s péčí o miminko, je nejlépe dělat všechno tak, aby to vyhovovalo miminu, tak bude spokojené a potom i maminka. Myslím, že dnes už je dostatečně zpopularizováno, že krmit se má tehdy, když má malé hlad a ne podle časového rozvrhu. Je to skutečně nejlepší. Ono to malinké je na tom s jídlem stejně jako dospěláci, někdy má hlad větší, někdy menší, někdy vydrží do dalšího krmení 3 hodiny, někdy i 5. Manželka mého bratrance budí prťouska pravidelně celý den pokud spí a krmí podle časového rozvrhu a to proto, aby jí koupání vyšlo na půl sedmé, to je podle mého názoru barbarství a naprostá zbytečnost, nelze se potom divit, že malej je celý den neklidný což ovšem maminka přisuzuje „prdíkům“.
Co mě překvapilo, bylo zjištění, že Kryštůfek pláče, když je unavený a my ho chováme. Jinak se chová moc rád, ale když už je unavený, je nejlépe položit ho do postýlky, pohladit po čelíčku a on si spokojeně usne.
Ještě bych Ti mohla možná napsat něco o mastičkách na prdelku. Pokud je zadeček bez opruzenin, stačí jakýkoli mastný krém. Když už je prdelka opruzená osvědčila se mi Ondřejova mast, dobrý je i Pityol (špiní látkové pleny, ale vypere se). Na opruzený zadeček je ale nejlepší nechat mimčo ležet bez plíny na zemi na dece přes kterou dávám igelit a na něj prostěradlo. Je potom hrozně spokojený, hraje si s nožičkama, kutálí se z jednoho boku na bok, a když se počůrá, vyměním prostěradlo a malému tričko a může se zase kutálet. No myslím, že už jsem toho napsala až moc, když budeš mít nějaké otázky, klidně se ozvi, co vím, poradím. Olina

*

Moc děkujeme za dopis a za rady, které jsi mě i naši čtenářům dala ( každá rada nad zlato ). Také já používám jednorázové plenky ( Libero ) a jsem velice spokojená. Vzhledem k tomu, že musíme mít kvůli nožičkám široké balení přidávám ještě dvě látkové pleny. Jinak jednorázové pleny používám jak v noci tak přes den.
Pokud se týče Tvého názoru na kojení - zcela souhlasím a je také v souladu se správnými zá:,–(ami kojení - neomezovat délku a četnost kojení ( nekojit podle rozvrhu ale podle potřeby miminka )
V péči o zadeček se mi velmi osvědčily textilní ubrousky Johnson´s a jako mast na opruzený zadeček používám Nela batole - krém pod pleny s přídavkem pudru (používám ho preventivně ).*

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek