O kojení vážně i nevážně

Rodičovství

Domnívala jsem se, že stačí uchopit hlavičku dítěte a přiblížit ji zhruba do oblasti prsou a že miminko, vybavené hledacím, sacím a polykacím reflexem jako z učebnice, to nějak zvládne, jak to zařídila moudrá matka příroda. Miminko se většinou strašlivě rozkřičelo, prs ignorovalo a vůbec se strašně vzteklo, přičemž se vykopalo ze zavinovačky, jakož i z mého nejistého držení až to vypadalo, že se brzy někam odkutálí.

Vojtěch se totiž narodil hodinu před půlnocí, ale v porodnici měli tak podivuhodný systém počítání staří miminka, že každý načatý den byl jakože jeden den. Takže za dvě hodiny po porodu v jednu ráno byl Vojtíšek „dvoudenní“ miminko. A podle toho to také vypadalo. Na vizitě byl už „třídenní“ a ještě neměl ani 48 hodin. Všechna vyšetření absolvoval vlastně o den dřív.

Nejhorší ale bylo, že už druhý den všichni chodili a jestli mám mléko. Tož neměla jsem. Tak ať přikládám. Chtěla jsem, ale myslela jsem si, že to bude celé jaksi… jednodušší. Sestřičky byly některé moc hodné, ale některé také docela divné. Povětšinou způsob výuky kojení spočíval v tom, že sestřička chňapla můj prs a pohňápala a pomačkala ho tak, až mi slzy tekly proudem, pak drapla dítěti hlavu a vrazila mi ji na prso asi takovou silou, že se nos dítěte přimáčknul někam do mého podpaždí. Mimino spustilo bandurskou, já jsem brečela, oba jsme brečeli, sestřička řekla: „Máte ploché bradavky“, a já, že ještě nemám mléko, načež se na mě divně podívala a odešla pro dokrm.

Třetí (druhý) den se měla udělat kontrola kojení. Ta vypadala tak, že přišla sestřička a řekla, že zváží miminko před a po kojení. Já jsem řekla: „Já ještě nemám mléko.“ Sestřička řekla: „Je třetí den, musíme udělat kontrolu kojení.“ Já jsem řekla: „Ale já ještě nemám mléko.“ Sestřička na to: „Ale třetí den děláme kontrolu kojení.“ Po chvilce takové zábavné konverzace jsme tedy dítě zvážily a do dokumentace jsme slavně zapsali: „Kontrola kojení: 0 ml“.

Zajímavé také bylo, že podle některých sestřiček měla většina maminek ploché, vpáčené, nemožné či příliš malé bradavky a děti byly nespolupracující, vzteklé nebo líné sát, takže je vlastně s podivem, že lidstvo ještě nevymřelo. Na záchodech jsme se potkávaly my utrápené nekojící matky a sdělovaly jsme si „Já mám ploché bradavky“, „já nemám mléko“, či „moje dítě usíná u kojení.“

Jiné sestřičky zářily štěstím a optimismem a jen vkročily do pokoje, už se usmívaly a hlásily, že mléko bude, ať nezoufám, že dítě se naučí na všechny bradavky a že se nemám bát. Schovávaly mi každý mililitr odstříkaného mleziva a krmily těmi drobky Vojtěcha. Učily mě odstříkávat odstříkávačkou a masírovat prsy a vytahovat bradavky a přikládat mimino. Stejně tak i ostatní maminky na pokoji, které mě neustále povzbuzovaly, a jedna hodná maminka, která si našla čas a při každém kojení se mnou vstávala a radila mi, jak dítě přiložit a jak nabízet prs, aby se dokázalo přisát.

Na ně vzpomínám obzvlášť ráda a nejvíc na to, jakou měly radost, když jsem se v noci probudila v kaluži mléka a hrdě jsem si přes celé oddělení běžela pro čistou noční košili a každému jsem ukazovala mokré fleky na hrudi. Když mě pak druhý den propouštěla moje oblíbená laskavá sestřička, napsala Vojtěchovi do karty „plně kojený“ a řekl: „Já jsem vám to říkala, že budete kojit!“ A měla pravdu.

Hodnotilo 11 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
baretek  27.04.12 01:43

to zni hezky, ze te takhle pekne rozkojili… U nas v rodine vsechny pokousely kojit, a nic… Proste mame hypogalakcii v rodine, nekojil nikdo uz od babicky… tak se mejte oba dobre, zvladli jste to pekne :)

 
Anael
Echt Kelišová 7797 příspěvků 27.04.12 07:09

Ahoj, mám podobnou zkušenost s přístupem sester. Kojila jsem plně 6 měsíců, teď kojím osmý měsíc, ale v porodnici byl přístup hrozný a jak píšeš ty - chytnutí za bradavku, vytáhnutí až nevím kam, slzy v očích, syna tam nějak přidělala a nakonec prohlásila, že mám líné dítě. :pocitac: Měla jsi štěstí na spolupacientky ! :palec:

 
čoudovaanet
Zasloužilá kecalka 805 příspěvků 27.04.12 07:39

Tak to zavidim,u me v porodnici nam pustili DVD o kojeni a nejak se s tim mamky poperte.A nam to neslo,kluk jecel,jen co jsem vytahla prso,i kdyz jsem mliko mela,nechtel to,nepil,mel silnou zloutenku,tak u toho spal a za dva dny mel o pul kila mene..takze ho zacali krmit UM a uz jsme se nerozkojili.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29740 příspěvků 8 inzerátů 27.04.12 08:02

:nevim: Sestřičky a doktoři v porodnicích by se měli trochu zamyslet, když od nich odchází tolik maminek s takovými vzpomínkami. Sama z tím zkušenost nemám, setkala jsem se se skvělým přístupem (reklama prostějovské porodnici :lol: )

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 27.04.12 08:30

Tak ten začátek, to samé jsem si myslela též :lol: Připravila jsem si dětský pokoj, do něj křeslo, že jako na něm se bude odehrávat to kojení, představovala jsem si, jak za západu slunce držím na ruce miminko a kojím a já se pomaličku pohupuji na křesle.
Realita vypadala tak, že se ukázalo, že nejsem schopná kojit v sedě, protože to mimino zkrátka neumím držet, nemluvě o tom, že se ukázalo, že je nějaký těžký, že se po přiložení, kdy mlíko začlo stříkat proudem, odtrhává a tím pádem ten proud stříká pak miminu do oka či ucha a mimino reaguje řevem a řvoucí mimino se znova nepřisaje.

Jinak kojení jsem si v porodnici vybojovala prakticky sama, já jsem na žádné milé a ochotné sestřičky nenarazila a i když jsem 10×denně chodila, zda mi ukážou, jak přiložit, jakou polohu zvolit, tak jediná snaha FTN Krč se projevila v přiložení po porodu na sále, nakopírovanou brožurou o kojení na posteli a jedním přiložením na šestinedělí na posteli, kam jsem tu sestru téměř dotáhla za flígr, že má syn vpáčený spodní ret a tím pádem se špatně chytá - následovalo narvání dítěte na kozu a než jsem se vzpamatovala, byla sestra ze dveří pryč.

Tímžto děkuji kojeni.net, které jsem louskala před porodem a tak jsem věděla, co a jak a tím pádem jsem přikládala a přikládala, přes bolest, rozkousané bradavky, přes usínání, řev atd., takže jsme odcházeli kojící, na rozdíl od mé spolubydlící, které se dostalo stejné „péče“, ale neměla moje znalosti a moji vytrvalost, ty odcházeli plně na flašce. :zed:

 
kerrankin  27.04.12 09:07

Vtipný deníček.

@Gladys Křeslo na kojení mám v dětském pokoji taky - u okna, že budu koukat ven :D Hážu na něj oblečení, které ještě bude mít malá na sobě :D

Příspěvek upraven 27.04.12 v 09:08

 
Alenaxxxx  27.04.12 09:07

Tak moje děti měli naštěstí mléko hned, neco se mi tvořilo už od 20 TT, ale i tak u prvního spavého nám trvalo 3 dny, než jsme se naučili správné přisátí, aby to nebolelo. Není to tak jednoduché, jak to vypadá. A teď zase mám problém odstavit. Dcerce budou 2 roky a je totální závislačka, když je doma s tátou, tak OK,když je doma se mnou, nic jiného nepije, tak kojím ve dne 5×, v noci jednou a moc nechce jíst.

 
grispelda
Stálice 66 příspěvků 27.04.12 10:39

Gladys, s tím rychloproudem mléka to máme podobně: Vojtěch se probudí, zjistí, že má hlad, přisaje se, mléko se spustí, on se s křikem pustí a mléko teče na něj, na oblečení a na mě. Nebo mu nateče moc do pusy, tak to pustí koutkem nebo přímo vyplivne. Takhle za jedno kojení poslintá strašně moc věcí :)

 
Deniska2000
Kelišová 5332 příspěvků 27.04.12 11:22

Takhle milou sestru jsme měly v porodnici v Hradci. Já měla mléko až 3. den po produ,do té doby nic,moje malá řvala hlady a o příkrm jsem musela žebrat. Jak kojit,mi nikdo neukázal, sestra jen vyhrožovala,že takhle nás z porodnice nepustí a já neustálým přikládáním měla bradavky jako řešeto i krev mi tekla. Doma v klidu a bez nervů jsem kojila v pohodě,mléka už bylo dost a já nakonec kojila do roka a půl.

 
Anael
Echt Kelišová 7797 příspěvků 27.04.12 12:31

@čoudovaanet
Mimo téma - co to máš v podpisu?? 8o

 
Flyingfrog
Extra třída :D 12003 příspěvků 27.04.12 12:34

Já se pro jistotu kojení bála, neb moje bradavky nejsou takové ty ukázkové, co vidím na propagačních obrázcích.

Některé sestry v porodce byly taky na pěst (i to chycení bradavky), většina ale dobrých. Dítko nakonec skončilo u kloboučku a šlo to krásně, kolem čtvrtého měsíce už bez klobouku (to jsem si oddychla, páč prý ne všechny děti se zbaví, ale i v tomto mě sestřičky uklidňovaly, že zbaví a ono jo) a kojení do 17m. :-)
Jo ale neznám tekoucí mléko, měla jsem nakoupeno kvanta těch vložek do podprsenky, no tak ty jsem fakt nepotřebovala.

Příspěvek upraven 27.04.12 v 12:36

 
eginka
Kecalka 455 příspěvků 27.04.12 13:21

Kojenie fakt chce vydrz, aspon zo zaciatku. Ale u druheho detska ide to rychlejse a mene bolestivo

@Gladys, dufam ze s casom si si uzila kojenie tak ako si predstavovala.

 
leňula2
Echt Kelišová 8944 příspěvků 27.04.12 13:34

Nevím proč, ale tenhle deníček mě dojal :oops: . Nejvíc ten závěr s mokrou košilí. Byla jsem tak hrdá, že se mi podařilo plně kojit syna…

U dcery jsem plně nekojila nikdy. Už v porodnici jsem vyfásla stříkačku s mlíkem a doma už jsem se nedokázala rozkojit. Kojila jsem ji do 4 měsíců, pak už jsme přešli plně na flašku. Syn je kojený do teď. Plně do 6 měsíců.

Příspěvek upraven 27.04.12 v 13:36

 
Samamama
Kelišová 5483 příspěvků 27.04.12 18:07

Jojo, u začátku deníčku jsem se poznala, taky jsem myslela, jaká je to brnkačka, měla jsem načtené všemožné brožury o technice kojení, že bych to mohla z fleku přednášet, ale skutečnost byla trochu jiná. Taktéž se hlásím do klubu plochých bradavek, nechápu, mám pocit, že mám bradavky naprosto standartní, ale zjevně je to univerzální hláška sester. Neměla jsem pomoc spolupacientek, byla jsem na nadstandartu, měla jsem tam videokazetu o kojení, kterou jsem dostala za úkol zkouknout. Popravdě, ani jsem nepoznala, která ze sester byla laktační poradkyně, asi za mnou byla, ale zřejmě se tak nechovala. Předpokládám, že to byla ta, co mi na stížnost, že mi nejde dítě přisát, popadla bradavku, vrazila jí prckovi do pusy a „vidíte, že to jde“. No, mě se to nikdy tak nepovedlo, kvůli kojení a malým přírůstkům prcka jsem celé noci v porodnici nespala, ždímala bolavá prsa, prostě horor, doma bojovala, jen částečně úspěšně, povedlo se mi jen 3m plné kojení, do 5m částečně, ale to je už jiný příběh :? .

 
Silky123
Závislačka 3241 příspěvků 27.04.12 21:24

Holka, to ti přeju, takové úžasné štístko.

To u nás v porodnici mě po dvou dnech odstavily, že jsem do krve, a pak už mě přestaly brát v úvahu, protože přeci nekojím…

Ještě téměř po roce jsem to nerozdýchala… Snažila jsem se, ale prostě zdravotní problémy malé a následné hospitalizace k laktaci nepřispěly.

Tak - hodně zdraví oběma :) :srdce:

 
Anonymní  27.04.12 21:45

Ahoj, taky mám pocit, že jsem se v deníčku tak trochu poznala. :-) U nás v porodnici podobný přístup. Jsem z Brna. Rodila jsme v Bohunicích. Na porodním boxu se malá prý přisála krásně, jenže mi nebylo dobře, tak si to nepamatuju. Na šestinedělí se už za mnou nikdo nepřišel podívat a neporadil s kojením. O tvaru mích bradavek nikdo nepolemizoval. Jak často kojit, a jak na to, nikdo neporadil. Tak jsem se řídila vlastním instinktem, což ideální nebylo, přece je to bylo moje první dítko. Ale nakonec mi pomohla mamka. Chuděrka Míša měla tak malou pusinku, že jsem ji svoji bradavku nebyla schopna ani nacpat do pusiny. V leže kojit vůbec nešlo, leda v sedě, což bylo po porodu docela bolestivé. Ale udělala jsem to pro kojení.Po dnu přišla kontrola a změna sester a doktorek. A že prý týrám dítě hlady,. Ale jak kojit, když jsme neměla ještě mléko. A že jestli to tak nechám, že dítě si nechaj v porodnici a mě pošlou dom. Celá zdeptaná a brečící jsem volala mamce, co s tím. A mamka si zanadávala ne přístup sester. A poradila přikládat co nejvíc a že to půjde a že se nemám divit, že po dnu nemám mléko. Prý to nemá nikdo. Až tak 3 den je prý plnohodnotné mléko. No a nakonec jsme kojila do roku :-) Ale pomoc sestrer v porodnici na nic. Akorát člověka vydebtali a vystresovali. A pak máme mít v takovém stavu mléko. Díky mamce jsem kojila dlouho. I odstavení proběhlo hladce. Jednoho dne prostě prso odmítla. Ale celý ten rok , hlavně večer byla pěkná závislačka.

 
niceta  28.04.12 07:06

Koukám, že nejen u nás to byl takový problém. Narazila jsem na stejnej typ sestry. Asi je to stará škola nebo já nevím co je to za chování k novopečeným maminám, v mém případě prvorodičku co neměla ani tucha co kojení obnáší :) Čapla mě za prso, slzy v očích… občas jsem měla na mále abych udržela v klidu ruku a jednu jí nevrazila a taky jsem podle ní měla ploché bradavky :lol: Ale jakmile jsem odešla z nemocnice tak jsem mohla dělat kojnou :D

 
KPKristy
Hvězda diskuse 46620 příspěvků 28.04.12 08:50

Koukám, že „výuka“ kojení probíhá identicky ve všech porodnicích :D - mačkání prsou, přitlačení hlavičky miminka, kontrola kojení v přesně určený den…

Po prvním porodu jsem z toho byla vyděšená, ale po druhém už jsem sestřičky moc nebrala a zkoušela to po svém. Výsledek? Po prvním porodu zničené bradavky celé šestinedělí, bolesti a pláč (můj), po druhém porodu bradavky bolely jen pár dnů…

Je super, že ses nakonec pěkně rozkojila :palec: ! Některé maminy tenhle tlak nevydrží a radši dají flašku.

 
Koblížek21
Závislačka 3251 příspěvků 28.04.12 09:56

Ahoj, gratuluju, žr jste se tak hezky rozkojili, mně se malá narodila o měsíc dřív, jedenáct dní nás mořili v porodnici s tím kojením, já mlíko měla skoro hned, jenže malá cucá všecko, jenom moje prsa jsou pro ní asi jedovatá, takže jsme skončili na krmení přes prst s hadičkou, a zkoušíme doma dál. Teď už pokrok, už se přicucne, ale jenom za kraj bradavky, což je samozřejmě k prdu, a jak to neteče tak se hned začne vztekat. V porodnici prej, to jí to tam musíte nacpat - jim to šlo, protože jsem malou držela, ale potřebovala bych dvě ruce navíc, stejnak to hned vytlačila jazykem…je to boj s kojením, ale jsem líná na flašku, pořád doufám, že se chytí, i když to odstříkávání a ta hadička je dost pakárna - hlavně v noci :nevim:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 28.04.12 11:53

máš to krásně napsané, je mi líto té buzerace a jsem moc ráda, že jsi tam potkala i normální lidi :)

 
werunqa
Kelišová 7096 příspěvků 28.04.12 18:48

No to jsem zvedava co ceka me-kojeni se bojim ze vseho nejvic :| .Do kurzu jsem chodit nemohla, takze nemam ani zadne zaklady a jelikoz segre hned v porodnici strcili kojici kloboucky.A prskaly na ni, ze se to mela naucit v predp. kurzu…tak jsem zvedava,co me ceka :(

 
Lynette
Echt Kelišová 7673 příspěvků 28.04.12 19:52

Jsem naprosto v šoku! Nespolupracující nebo líné novorozeně? Co to je za kravinu? Mně tohle setřička říct tak se jí zeptám, jestli každý kdo nedělá co ona chce je podle ní líný a nespolupracující. Pak bych se jí zeptala co s tak neposlušným dítětem mám dělat - jestli to novorozeně mám denně honit kolem bloku aby nebylo tak líné nebo jestli ho mám dát do děcáku na převýchovu protože je to nespolupracující vyvrhel.

Příspěvek upraven 28.04.12 v 19:53

 
Lynette
Echt Kelišová 7673 příspěvků 28.04.12 20:04

@werunqa Co by tě čekalo? Nenech si to líbit jako zakladatelka. Když budou na tebe hnusný tak se jich zeptej jestli by místo sebe nemohly poslat nějakou jinou sestru která by byla příjemnější. Že na buzeraci nejsi zvyklá a ani si na ní zvykat nehodláš a prostě se s nima nebav.

Maminka v porodnici je přece zákazník a neměla by se cítit na obtíž ani by si na ní nikdo z personálu neměl otevírat pusu. Co je tohle za móresy?? 8o

 
Pettulle
Extra třída :D 11504 příspěvků 29.04.12 10:42

Ahoj, já 2× rodila na Mělníku. První dítko - nekojili jsme, laxní přístup sester ke kojení byl hrozný a už v porodnici jsem si chodila pro flašku s mlíkem. 2. dítko za 2,5 roku - porodnice k nepoznání! Oba jsem rodila sekcí, prvního mi akorát na JIP, kde jsem byla 3 dny přinesly 2× ukázat! Druhého, tam jsem byla 1 den, mi nosily každou chvilku na přiložení! Na pokoji byly dětské sestry každou chvilku a pomáhaly s přiložením a radily jak jen mohly, byly trpělivé a vždy v dobré náladě! Navíc se min. 1× denně dostavila laktační poradkyně, takový obrat o tolik stupňů jsem ani nečekala a díky tomu jsme plně kojení! A stresování vážením každou chvilku? To bylo taky minulostí.

 
Srnečka
Závislačka 3150 příspěvků 29.04.12 14:19

Hehe, to je, jako bych to psala já :lol: Super deníček. Bohužel i já jsem přesně tohle v porodnici zažila - bolestivé natahování, mačkání prsou, rvaní bradavky miminku do pidipusinky, přirážení její hlavičky k prsu, že ji málem nos přerazily…no comment. U druhého se už nedám. Budu si to dělat po svém a rozhodně se nenechám vystresovat. Taky jsem šla domů s kloboučkem a plochýma bradavkama. Klobouček jsem brzy zahodila:)

 
grispelda
Stálice 66 příspěvků 29.04.12 15:14

Jojo, my jsme byli taky adepti na kloboučky, jenže mě nenapadlo pochybovat, že bych je neměla používat, když to doporučila sestřička. Ale právě maminka z vedlejší postele řekla na co kloboučky a ukázala mi trik, jak prs vytvarovat, aby si ho malý vzal. Takže už v porodnici jsem mohla kloboučky zahodit. Samotnou by mě to ale nenapadlo.

 
Kapřík90
Závislačka 3096 příspěvků 29.04.12 20:21

:potlesk: :potlesk: :potlesk: taky jsem myslela že snad kojit nebudu a kojila jsem do 9 měsíců a super malý to měl skoro jako drogu ale odnaučovaní taky super :lol:

 
Moniquee
Nováček 3 příspěvky 29.04.12 21:11

Zdravím! :) Nedá mi to, abych nereagovala.. a sice, že já si zase nemohu stěžovat. Moc bych tímto chtěla poděkovat sestřičkám z FNO (Ostrava). Malý se narodil o dva měsíce dříve.. to jsem teprve měla obavy, jak to bude s mlíčkem. Hned po porodu sice Kubíka odvezli na JIP, tudíž jsme neměli šanci hned přiložit, ale na pokoji byla možnost využití elektrické odsávačky. Skvělá věc… mlíčko se rozjelo docela brzy a i když jsem stále bez malého a doma pouze na elektrické odsávačka (díky Bohu za ní) - dva týdny jsem používala ruční, 8× denně a to jsem fakt myslela, že mi ručky upadnou. :D Teď za malým docházím na ,,normální" pokoj a zkoušíme přikládat. Zatím ještě nemáme moc sílu, ale je to den ode dne lepší. :palec: A jak říkám, zlaté sestřičky. Vše mi v klidu vysvětlily, ukázaly a když mi chtěly na prso sáhnout, tak se slušně zeptaly. :) Držím všem palečky, aby šlo kojení od ruky. Nic není pro ty naše drobečky lepší. :kytka: M + K

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama