O mém nadšení z látkovek

Ostatní

A o tom, jak ho některé nelátkující maminky dokáží kazit. Tenhle deníček nemá být agitací za látkovky, ani pomlouvání papírovek. Razím heslo, ať si to každý dělá po svém, jak mu to vyhovuje. A ať taky každý kecá druhým do toho, čemu rozumí!

Když jsem na začátku těhotenství poprvé spatřila moderní látkové pleny, hned mě nadchly. Hlavně ty kalhotkové – mají tvar podobný jednorázovkám. Nejsem nijak velký ekolog, ale odpady, zbytečná chemie a plasty mě děsí. Sama nemám ráda vložky a představa, že něco podobného by můj chlapeček měl nosit na prdelce nepřetržitě dva roky, se mi nelíbila. Mám řadu důvodů proč látkovky, ale tím vás tady nebudu zahlcovat :-)

Hned po objevení jsem se pustila do studia a nadšeně se pochlubila ve svém okolí. To jsem netušila, jakou jsem udělala chybu. Samozřejmě jsem se setkala s nepochopením a hlavně s argumenty, které byly, dnes už vím, že naprosto zcestné. Musím říct, že jednu chvíli jsem dokonce zaváhala, ale pohled na ty přírodní materiály a představa pěkných, voňavoučkých vypraných plen pověšených na sluníčku mě vrátila zpátky do hry a já začala potichu shánět relevantní informace a pak už mě nic neodradilo a ani neodradí.

Jako první jsem se setkala s nepochopením u své mámy. Není divu. Na mě a sestru (jsme 20 měsíců od sebe) vyvařovala bez automatické pračky hromady čtvercových plen, následně je žehlila. Když se po 8 letech narodil bratr, byly k dispozici první pampersky, tak po nich nadšeně šáhla. Měla tedy srovnání látkovek ze své doby a papírovek. Ano, s námi se maminky ještě nadřely a to protože neměly jinou možnost. Proto taky dneska nadšeně vychvalují papírovky a vypráví k dobru horory o hodinách práce s látkou.

Budoucí maminky se zhrozí a většinou o jiné variantě než papírovkách radši ani neuvažují. Ale zpět k mé mamce. Vysvětlila jsem jí, že doba pokročila, a dnešní látkové pleny jsou úplně o něčem jiném. Že z té hororové práce zůstalo jen to, že ty plíny člověk musí strčit do bubnu pračky, zapnout jeden čudlík, pak je vyndat, pověsit na sušák a až uschnou, tak poskládat do skříně. Prostě normálka praní jen bez žehlení, nic složitého. Ukázala jsem jí, jak vypadají, vysvětlila, proč chci látkovat a jaké to má pro mě výhody. No evidentně její zášť k vyvařovaným čtvercům je hodně vysoká, tak doteď kroutí očima, ale už mi to aspoň nevymlouvá :-)

Kamarádky byly druhá kapitola. Polovina to brala stylem každého věc, ta druhá půlka měla představu, že mě musí zachránit od smrti upracováním se nad pokaděnýma plínama :-) Naučila jsem se, že slova látkové pleny budí v lidech nejdřív údiv a následuje zděšení a poučení :-)

Partner na mě při první zmínce o látkovkách vykulil oči. Měl pocit, že budeme „jiní“ a budeme vypadávat z davu. Ptal se mě, kolik procent maminek látkuje :-) Na to jsem mu kromě slova málo nebyla schopná odpovědět, ale rozplývala jsem se nad krásou dětského zadečku v látce a řekla mu, že mi to připadá zdravější, tak se začal o látkovky sám zajímat :-) Byla u nás dlouho pohoda, než si chtěl popovídat o plenách se svou kamarádkou. Holka, která nikdy nelátkovala, jak sama přiznala. Místo aby řekla – látkovky? A nechcete vyzkoušet radši papírovky? – má to ty a ty výhody (předpokládám, že to je to, čemu rozumí), tak spustila, na rozdíl pro partnera, pro mě už obvyklý tyátr o látkovkách.

Mladej přišel domů nešťastnej, že se udřem, ušetříme možná při druhém dítěti, dítě bude nespokojené ve věčně mokré pleně a bude nám smrdět celý byt. Ona prý zná plno maminek a některý i látkují tak má dobrý informace. To si nedovedete představit, jak mě to vytočilo. Nějaká chytrolína se pustí do chlapa, který tomu tak nerozumí, dělá, že všechno ví a všechno zná a ještě z toho má snad dobrý pocit jak nám pomohla – ona z pozice zkušený matky.

Proč nás tyto typy maminek nenechají žít? Jasně, máme porod před sebou, nemám praktické zkušenosti, jenom co jsem vyčetla, co mi poradily holky tady na diskuzích, ale jsem pro to zapálená a přesvědčená. Líbí se mi to a nechci to jinak. Já taky nikomu nevymlouvám papírovky. A že nejvíc chytré jsou takové ty maminky, co to nikdy nezkusily. Proč si ten výsměch v očích a chytré rady založené na „jedna paní povídala“ nechají pro sebe?

Víte co mě nejvíc mate? Látkovek je tolik druhů a tvarů – klasické čtverce, kalhotovky, kapsovky, AIO, SIO, z různých materiálů, různých barev, člověk neví kam dřív skočit a co dřív zkusit. Oproti tomu je papírovka – ta se liší snad jen obrázkem, trochou chemického složení (tím myslím i povrchový matroš) a velikostí. Když má látka takovou převahu jak může být tak exotická?? No osvěty a látkujících maminek je v ČR prostě pořád moc málo.

Hodnotilo 6 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
locika
Neúnavná pisatelka 15887 příspěvků 28.02.11 08:33

No jako bych to psala já!! Mám úplně stejné zkušenosti z okolí, a to i přesto, že říkám, že chci ZKUSIT používat látkové pleny, že se mi to líbí proto a proto atd., nikoho nepřesvědčuju o tom, jak je to skvělé, jen prostě že bych ráda látkovky používala…už jsem prostě alergická na ten výsměšný tón, když slyším „no to jsem zvědavá, jak to dlouho vydržíš“ :zed: :zed: :pocitac: , případně „no moje kámoška to vydržela 2 měsíce a pak ráda přešla na jednorázovky“…jenže já nejsem TA kamarádka a hlavně taky jak říkám, nikde netvrdím, že budu celou dobu jen a pouze látkovat…ale to jim prostě nevysvětlíš a přesně jak píšeš - nejvíc řečí mají ty, co to nikdy nezkusily…
Chápu tedy maminky, které u vyvařování a žehlení v „dávné minulosti“ strávily půlku mládí, ale jinak nepodložené argumenty neberu. Moje tchyně má taky srovnání látkovek „zastara“ a jednorázovek, protože na těch odchovala dnes sedmiletou dceru, takže ona vidí v jednorázovkách velkou výhodu, ale o moderních látkových plenkách nemá potuchy…když jí řekneš, že se nežehlí, tak na ni jdou mdloby :mrgreen: :mrgreen: A to já chci ještě navíc používat hlavně čtvercové pleny s vrchníma kalhotkama, takže ještě její argumenty, že mě přestane bavit to i skládat… :roll: :-D Naštěstí můj muž od začátku stojí za mnou a ani jednou ho nenapadlo hlasovat pro jednorázovky, takže když vidí, že už nemám sílu cokoliv vysvětlovat, tak to většinou utne nějakou neurvalou poznámkou na adresu tchyně a i když jindy mu nadávám, ať není na mamku tak hrubý, tak v těchto případech jsem mu vděčná :-)

 
locika
Neúnavná pisatelka 15887 příspěvků 28.02.11 08:35

Jo a už teď se děsím toho, že až někdy třeba svého drobka navleču i do jednorázovky (protože samozřejmě připouštím, že občas se tomu nevyhnu), tak jak mi ty chytré hlavy s vítězoslavným úsměvem řeknou „no vidíš, nakonec jsi taky dala přednost jednorázovkám“ :cert: :mrgreen: Ale prdím na ně…

 
Brunifid  28.02.11 08:48

locika: To já zas o látkových nechtěla ani slyšet, pak jsem na ně přešla a od té doby malá neměla jednorázkovku na prdelce :palec:
Takže žádné „no vidíš“ se nekoná. :lol:

 
Iveta84
Ukecaná baba ;) 2363 příspěvků 28.02.11 08:53

Holka, mě taky mluvíš z duše. Byla jsem přesvědčená, že určitě látkovat chci. Ale můj manžel je zásadně proti, prý nechce aby se mu někde po bytě válely „posraný“ pleny, bude to smrdět, nezná nikoho, kdo používá látkové pleny a hlavně zase musím mít něco extra a takové dítě on teda přebalovat nebude. Navíc švagrová, jeho sestra, mě hned smetla, že ať tomu nevěřím, že to určitě dělat nebudu, asi jen proto, že to nedělá ona nebo fakt nevím. Ty vogo, tak to mě dostalo, neměla jsem argumenty a sílu bojovat za lepší zdraví pro naše dítě. Možná za pár let se budou lidi divit, když bude chtít někdo používat jednorázovky! Ještě nevím pro co se rozhodnu já, ale látkovky mi jsou rozhodně sympatičtější a hlavně pro dítě je to zdravější forma, než nějaké umělotiny. Hodně štěstí při látkování :mrgreen:

 
locika
Neúnavná pisatelka 15887 příspěvků 28.02.11 08:55

Bruni - tak já jsem tak nějak od začátku těhotenství věděla, že prostě chci používat látkové plenky, vlastně ani nikdy předtím mě nenapadlo, že bych je neměla používat (a to jsem o nich nevěděla ještě zhola nic), prostě mi to přijde takové přirozené. Ale právě protože nemám ráda žádné extrémy, hlavně takové, které o tom jen mluví, tak stále připouštím (a záměrně to i nahlas říkám), že určitě občas za jednorázovky budu ráda, já nevím, třeba na výletě, nebo na začátku, až se budeme s miminkem sžívat, v noci, nebo co já vím, prostě fakt nechci už teď vehementně tvrdit, že prostě jednorázovky NIKDY…ale stejně je mi jasné, že i tak ty největší „huby“ zas budou plné keců, jak jsem se prsila s látkovkama a teď má malý na sobě jednorázovku :nevim: :mrgreen: jenomže s takovýma nic neudělám, můžu se jen pousmát :think: :-)

 
Nainuva
Neúnavná pisatelka 18220 příspěvků 28.02.11 08:56

Já teda než abych si ťukala na čelo, tak obdivuju vaši „odvahu“ a dobrovolně si přidělanou práci. Látkovky nezavrhuji, napak bych je ráda z části vyzkoušela - v kombinaci s jednorázovkama a jsem zvědavá co mi bude víc vyhovovat.
Zároveň musím říct, že o látkovkách vím prd a co jsem se dozvěděla mě docela překvapio, protože dnes je to o něčem jiném, než dříve. Stuj si za svým :palec:
Já to za ár měsíců vyzkouším a třeba budu mile překvapena :palec:

 
Brunifid  28.02.11 09:00

locika: Na noc přidám vkládačku a na výlet schválně vezmu krásné reprezentativní kousky látkových plen :lol:
Ale jo, však od čeho se vyrábí konzervy, polívky v pytlíku, existují restaurace,… A neznamená to, že bych neuměla uvařit.
Jen nechápu, proč to rozebíráš v příbuzenstvu, maximálně bych to suše oznámila, jakože aby mi někdo nekoupil zásobu jednorázovek, když je nechci, a tím by to haslo. 8-)

 
locika
Neúnavná pisatelka 15887 příspěvků 28.02.11 09:03

Nainuva - jenže to jsi jedna z mála, která se k tomu takto staví…teda ještě moje skorošvagrová, jenže u té už taky slyším tak trochu ten výsměch nebo spíš pochybovačnost, ale to asi proto, že ona chtěla taky látkovat, ale prostě jí to nesedlo, nějak to nezvládla a přešla na jednorázovky…
Jinak já si (zatím) nemyslím, že to bude zas až tolik práce navíc…stejně budu prát skoro pořád, tak jestli dám za ty dva nebo tři dny o jednu pračku navíc, to mě nezabije, zvlášť když dnes je praní o tom, že nadávkuju prášek a zmáčknu čudlík…při tom věšení se taky moc nenadřu a žehlit čtverce mi nějak nevadí…normálně prádlo teda nežehlím vůbec, jen to nejnutnější, ty miminkovské věci ze začátku asi žehlit budu, tak to přejedu i ty čtverce…no a svrchní kalhotky a ostatní pleny se nežehlí…co se schnutí týče, miminko se narodí v květnu, tudíž už víceméně do tepla, takže věšet budu ven, schnutí půjde rychle :palec:
Ale jak říkám - nikdy jsem nikoho nepřesvědčovala, zkrátka ať si každý dělá, jak mu vyhovuje :-)

 
locika
Neúnavná pisatelka 15887 příspěvků 28.02.11 09:09

Bruni - ono to není rozebírání v příbuzenstvu, jenže samozřejmě s máti i s tchyní o miminku mluvím z rodiny nejvíc, jako babičky se samozřejmě obě moc těší…a přijde mi normální, že jsem jim řekla, že chci zkusit látkové plenky…já se jich na to neptala, jestli myslíš tohle :lol: Jen prostě jsem zvyklá se s lidma v rodině normálně bavit, ne jen něco suše oznamovat…a samozřejmě jsem i reakce čekala, tak jsem na ně zase argumentovala…měla jsem se prostě zvednout a odejít? :mrgreen: Prostě normálka debata, jako nikdo na mě neútočil, snad to ode mě nevyznělo takhle…jen prostě se ti lidi tomu diví no…takže víc už o tom s nima nemluvím, jen pokud na to přijde řeč (jakože právě - naděláme vám zásoby), tak se k tomu holt vrátím no…jinak už o tom mluvím a ukazuju nové vzory jen těm, kteří mi to schvalují (můj manžel, jeho babička, moje babička a moje máti :-D )
A i chápu, že někdo prostě i na výlety apod. bere látkovky, já bych taky ráda a doufám, že to klapne, ale jen prostě budu mít aspoň ze začátku po ruce i jednorázovky :wink:

 
katka 79
Kecalka 292 příspěvků 28.02.11 09:27

:palec: vystihla si to presne :palec: takto to bolo aj u nas, nikdy nezabudnem na ZHROZENE pohlady „papirovych“ mamiciek, ked som povedala, ze budem pouzivat latkovky. Syn ma 2 roky, na nocnik sa mu nechce, takze je vzdy v latkovke. Na nakupy a dlhe vylety ma jednorazovku, ale iba Alanu z DM, ktora je ekologicka. Zelam pokojne tehotenstvo, rychly porod a zdrave krasne miminko v latkovke :-)

 
Mahora
Zasloužilá kecalka 693 příspěvků 28.02.11 09:39

Ahoj holky, chtěla jsem vám napsat, že vám hrozně moc fandím! Já jsem sama při předchozích dvou dětech nelátkovala a ani mě to abych pravdu řekla nenapadlo, neb jsem nevěděla o dnešních látkovacích „vymoženostech“. Teď čekám třetí a ráda bych to zkusila. Bohužel v mém okolí není nikdo, kdo by mi to „představil“ a navíc se obávám, že můj muž bude zásadně proti :-( . Jsem ve Francii a ani jsem neslyšela, že by to tu někdo dělal, a ani v obchodech jsem nic takového nezahlédla… Zkusím se podívat po netu, ale raději bych si to „osahala“.
Každopádně je látkování o dost ekologičtější a to je pro mne velký argument, proč to alespoň zkusit. :pankac:

Příspěvek upraven 28.02.11 v 09:39

 
Pingu
Nováček 5 příspěvků 28.02.11 09:41

Tak tohle je přesný :-D Liší se to u mě snad jen v tom, že moje mamka mě v látkování podporuje hned od začátku, naučila mě s klasickýma čtvercovkama :-) Ale pro spoustu lidí z okolí jsem exot nebo chudák, kterej bůhví proč blbne s látkou..a samozřejmě, že to říkají lidi, který látkovou plenku neměli ani v ruce, ale jen při vyslovení opovrhujou.. Dokonce i přítel, který se zpočátku látky trochu „bál“, teď ochotně balí i do čtvercovek :-D Super příspěvek, fajn, že nejsem sama dle neznalců tzv.exot :palec:

 
Lizinka3
Kecalka 393 příspěvků 28.02.11 09:56

Tak koukám, že je to asi všude stejné :-) Nejlepší jsou mladší kamarádky, které děti nemají a dávají rady typu: Vyprdni se na to! Víš kolik s tím je práce?! a nebo: Moje máma musela vstávat v 5 hodin ráno aby prala plíny. Ale moje argumenty, že je to zdravější pro mimčo na kyčle nebo že děti, které vyrůstají v látkovkách chodí dřív na nočník, tak to nikdo z těchto chytrých neslyší. Jsem ráda že aspoň moje mamka a tchýňka jsou na mé straně. Obě razí heslo že jsme v tom taky vyrostli a jak nám to prospělo :-D

 
Sany80s
Závislačka 4616 příspěvků 28.02.11 10:01

Já si také připadala jako magor největší. Já látkovala z finančních důvodů, protože jsme na začátku měli fakt strašlivě málo peněz. Takže jsem používala čtverce sesbírané od veškerých příbuzných. K tomu jsem dokoupila jen to další nejnutnější.
Je pravda, že jsem toho názoru, že když člověk bydlí ve městě, tak by využití mhd mělo být samozřejmostí. Ale zase nejsem takový extrémista, že bych nejezdila na nákup autem nebo na druhý konec města autem, když ušetřím hodinu cesty. Stejně tak, kdybych zjistila, že pro mé dítě jsou lepší ze zdravotního hlediska jednorázovky, tak je mi nějaký odpad, co po dítěti zbyde, ukradený. Prostě nemám pocit, že jsem nějaký ekologický supernadšenec natož extrémista.
Ale když se zmíním o látkovkách, tak ničeho lepšího, než že je fajn, že takový lidé jsou-očividně ze slušnosti, se nedočkám. Žádná zvědavost, zájem, dotaz proč, jen ušklíbání, zdvořilost, snobismus nebo naznačování, že jsem magor.

Příspěvek upraven 28.02.11 v 10:03

 
Gret
Kecalka 237 příspěvků 28.02.11 10:40

Budu taky používat látkovky. Hlavně to chci zkusit spojit s bezplenkovou metodou. U obou starších dětí jsem nějakou dobu látkovky používala, ale pokaždé jsem skončila u papírovek. To byla ale jiná situace, v bytě se špatně sušily a pračku jsem mohla pouštět jenom ve dne. V noci by nás to rušilo. Teď v domku budu mít kde plíny sušit. Jenom mě zarazilo, že se nemusí žehlit. Co si pamatuju, muselo se žehlit alespoň prvních 6 týdnů.

 
Katy2
Hvězda diskuse 50275 příspěvků 28.02.11 10:44

Moc pěkný deníček, super napsán.
Já taky látkuji a dát dítěti na zadeček jednorázovku se mi příčí, ale občas tu jednorázovku dostane.

 
doriang
Kelišová 5579 příspěvků 28.02.11 10:48

Ja si vyslechla to same, akorat ja byla ve vyhode, protoze 1 a pul ditete jsem mela v papirovkach (zacala jsem latkovat az kdyz druhemu ditku byl asi rok). Doted me mrzi, ze jsem nezacala uz s prvnim (tehdy jedna kamaradka zacala a poslouchala totez co ty a ja vzdycky obdivne hledela na tu pocuranou plinku a rikala si, ze bych to taky chtela zkusit).
Takze mas muj obdiv :palec: hlavne proto, ze kasles na vsechny reci a jdes si za svym a po svym :palec:
Jinak moje latkovani doted temer nikdo nepochopil, manzel dite v latkovce neprevezme na hlidani ani neprebali, ani v pripade ze jsem doma, abych mu kdyztak pomohla s hovinkem. Nikdo z meho nejblizsiho okoli neprojevil nejmensi zajem se s latkovkama naucit pracovat. Ale sama za sebe uz ted vim, ze mit jeste nekdy jedno ditko tak si papirovek koupim ten nejmensi balicek pouze do porodnice a sve okoli proste prinutim se prizpusobit ( a kdyz ne tak ne, vsechny deti jsem si sama odsatkovala, tak je i zvladnu odprebalovat :mrgreen: ).

iveta84 Ja ti fandim, kasli na okoli a zkus to… Taky jsem se u prvniho nechala zpracovat okolim a doted me to mrzi. Latkovky jsou zavislost.

 
verububu
Závislačka 4436 příspěvků 28.02.11 10:49

Hezky napsané :wink:
vždycky se najde někdo, kdo si bude stát tvrdě za svým a vnucovat Ti svůj názor (tak bacha, ať nejsi druhým extrémem :wink: ). Co se týče plín, nošení v šátku, atd atd…
Já na druhého prcka nakoupila výbavu látkovek. A přiznám se… jsem lemra líná :mrgreen: , prostě zůstala ve skříni a teď ji věnuji kamarádce s miminkem.
Ale jak říkáš… bylo to mé rohodnutí a nikdo mi to nevnucoval. :wink:

 
locika
Neúnavná pisatelka 15887 příspěvků 28.02.11 11:14

Gret - tak jestli máš na mysli klasické čtvercové plenky, jako byly dřív, tak ty klidně žehli…někdo sice tvrdí, že se to nemusí, ale já je asi žehlit teda budu, aspoň na začátku…ale ty moderní plenky, tvarované, kapsové atd., ty se snad dokonce žehlit ani nesmí, zničila bys je…ale spíš by ti asi poradily zkušené holky, já jsem zatím teprve čekatelka na to, jak mi to půjde :-D

 
Evulec
Ukecaná baba ;) 1419 příspěvků 28.02.11 11:34

Tak já jsem zatím taky čekatelka a uvidíme jak mi budou látkovky vyhovovat.. Mám zatím klasické čtverce a na to kalhotkové pleny.. Trefně si popsala názor druhých lidí, oni si představí, to co bylo kdysi, ale že teď je to jiné, je škoda jim vysvětlovat, protože to nechápou.. Žehlit budu jen první týdny, pak už ne..
Spíš nevím jak to budu dělat na návštěvě :nevim: to asi budou jednorázovky :nevim:
Hezký deníček :palec:

 
zza  28.02.11 12:25

Jednoznačně ti fandím a hlavně přeju vydržet. Já jsem také nakoupila látkovky a dostávám se k nim postupně až teď - malému jsou 4 měsíce. Narodil se 36+1 a s jeho 2,24kg měl všechny pleny skoro až ke krku :-DDD. V porodnici jsme byli 16 dní a tam jsem měla jednorázovky (ono vysvětlovat to personálu v porodnici, že jsem propadla látkování se mi nechtělo a také z praktických důvodů - dostat černou smolku z pleny by byl asi problém). No a doma jsem začla postupně zkoušet látkovky. Jelikož jsme listopadový tak s tím sušením to je na štíru a dostali jsme x balíků jednorázovek, tak jsem to do teď moc neřešila. Teď už je malej tvárnější a s jeho 6,5 kg se dá zkoušet více variant látkovek, občas má spotřebu 3 pleny do hodiny a to je mazec. Teď jsem ve fázi 2/3 papírovek a ráda bych aby se ten poměr otočil, tak uvidíme. Chválu na papírovky ale hlásat nebudu, nemáme s nimi problém z hlediska snášenlivosti - malej má hroší kůži, ale spíš je každou chvíli pokaděnej až za krkem a to používám jenom premiovky Pampers a Huggies, to se mi u látkovky ještě nestalo - další pozitivum. Také na mě všichni koukají jako na blázna co neví jak by na sebe upozornil 8-o Toho si nevšímám, takže jen do toho :potlesk: :potlesk:

 
mimi 82
Kecalka 175 příspěvků 28.02.11 12:52

Ahoj,
hlavně se nikým nedej odradit, když jsi o tom přesvědčená. Já mám taky stejný problém. Všichni, kromě mojí mamky mi to rozmlouvají, a že u toho stejně dlouho nevydržím a takové ty kecy. Já ale nechci své mimi balit do děch papírových hnusů plných chemie, je mi to prostě proti srsti. Už se nemůžu dočkat, až bude na světě a budu ho balit do klasických čtvercovek.
Všem přeju hodně zdaru a hlavně se nenechte odradit.

 
Pasithea
Kecalka 151 příspěvků 28.02.11 13:15

Tak jak vidím, mám docela štěstí na okolí :mrgreen:
Manžel to vzal v klidu, jen balí vždycky do papíru, ale zase mi pořídil sušičku. Sestra s mámou se učily novosklad. Mámu hrozně nadchly separačky. A ostatní se za začátku divili, ale když viděli, že dcera netrpí tak jsem už od nich nic neslyšela.
Ale je fakt, že mám jen čtvercovky a na delší vycházky a návštěvy balím do jednorázovek. A je to i tím, že některé hezké oblečení není na ty větší látkovky dělané.

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 28.02.11 13:35

Já jsem zkusila a nikdy víc. Abych do toho neinvestovala moc, koupila jsem si jenom dvoje PUL kalhotky, nebo jak se tomu říká po stovce a čtvercovky jsem nějaké přeci jen měla. Začala jsem asi v synkově roce a půl. To už občas chodil na nočník, občas jsme vychytali i kakoše do nočníku. Takže dokud jsme vychytávali, bylo to fajn, počůraný pleny jsem vyprala v pračce a pohoda. Ovšem do tý doby, než jsme to s kakošem nevychytali. To byl takový humáč - zrovna extra nálož řiďoly, že bych s odstraňováním strávila nejmíň půl hodiny a ucpala umyvadlo :mrgreen: No zbaběle jsem tu mega zasranou čtvercovku vyhodila do popelnice a vrátila se s pokorou k papírovkám :oops: Blbou dohru to mělo v tom, že synek odmítal chodit na nočník. Přičítala jsem to látkovacímu experimentu, i když možná nespravedlivě. Po dvou měsících se k nočníku zas vrátil a teď na jaře, až bude tepleji mu snad konečně seberu i ty papírovky a budem bez. :dance:
Nicméně, vy co látkujete - chovám k vám i nadále neskonalý obdiv, jen jsem chtěla napsat, že to prostě není cesta pro každého.

Příspěvek upraven 28.02.11 v 13:38

 
suvik
Nadpozemská drbna 25223 příspěvků 28.02.11 13:44

Hele takových lidí, co o tom nic neví je. Přitom mě přijde, že matek, co používají látkovyk je fakt už docela dost. Kamarádky nepočítám, člověk asi hledá stejnou krevní skupinu, takže v mým okolí jich je hodně, ale i třeba když jsme chodili do nějakýho toho centra nebo tak, tak tam nějaký ty látkovky vždycky byly.

Probrat se celkovým množstvím plen je věda, ale to pak vychytáš.

Uvidíš sama, jestli ti to bude vyhovovat, já zezačátku měla pochybnosti, ale chtěla jsem vytrvat a pak už to bylo jen lepší a lepší, byla jsem si už jistá, měla jsem systém a byla jsem hlavně ráda, že nemusím šetřit a můžu si přebalovat jak chci. Dnes už by mi přišlo divný mít jen jednorázovky (ty máme taky na občasný příležitosti). A muž totéž, nemá s tím problém.

Příbuzní si taky zvykli. Kdo se chce něco dozvědět, tomu to vysvětlím, kdo nechce, tomu nic nenutím, ať si myslí co chce. Na švagrovčino „to by mě mohlo“ jsem vůbec nereagovala, když je někdo omezenec, ať jím zůstane. :wink:

 
locika
Neúnavná pisatelka 15887 příspěvků 28.02.11 15:11

Gino, tak tento tvůj názor a zkušenost opravdu beru! Máš pravdu, ne každému to třeba vyhovuje, proto ani já nikomu, kdo balí miminko do papírovek, neříkám „no fuj, jak to tomu dítěti můžeš dělat“ :lol: A proto taky říkám, že třeba taky nakonec budu používat jednorázovky, teď fakt nedokážu říct, co bude, to se teprve uvidí :wink:

 
JaLa
Závislačka 4340 příspěvků 28.02.11 15:30

Ahoj,
přidávám se k látkujícím maminkám. Začali jsme hned po příchodu z porodnice, byla jsem mile překvapená, jak jsme se do toho hezky zapracovali (z kraje jsem měla obavy). Manžel byl z počátku taky dost skeptický a jeho první přebalování byl trochu horor („Fuuuj, on se posral, na to šahat nebudu…“), ale dneska přebaluje málem líp než já a jde mu to krásně od ruky. Doma používáme čtverce (novorozenecký sklad), vícevrstvé plínky a zavazovačky (různě kombinuju) - na to PUL kalhotky. Mám i jedny vlněné natahovací svrchňáčky, ty používám ale jen na noc.
Všem držím moc palce, ať máte lehký porod a krásné a zdravé miminko a nebojte se, s látkovkama to vážně není tak pracný, jak některé nelátkující maminky vyhrožují :-)
Látkování zdar!

 
vydrik
Kecalka 248 příspěvků 28.02.11 16:00

Ahoj holky,
musim vas uklidnit, exstuji lidi ktere propraly(myslim zeny tedy Y) nekolik let a presto se toho zastavaji. Moje nejmilejsi prateta, bohuzel uz ne mezi nami, kdyz jsem bojovala u me stgrasi dcery s hnusnymi opruzeninama zinkovou masti, prohlasila, to je proto, ze pouzivas umely. Ja ji preblovala kazkdou chvilku, mokra v pamperskach nebyla a presto ji to skodilo. Po jednom dni v latkovych vse zmizelo. Fakt je to zdravejsi pro prirodu i male clovicky. A pokud clovek nekam cestuje, tak se par jednorazovek snese. Mimochodem, ta nejzlatejsi teta pracovala pod svetoznamym pediatrem Svejcarem a vypravela mi, jak on ve sve dobe obhajoval umele mleko a pak dokazal priznatr svuj zivotni omyl. Tim si me ziskal. Ja budu latkovat za cca 7-9 tydnu, drzte mi palce :-)

 
Jankaxx
Závislačka 2869 příspěvků 28 inzerátů 28.02.11 16:09

Ahoj holky,

já jsme nad tím také velmi přemýšlela a moc mě to láká. Také nejsem nějaký super ekolog, ale třídíme a snažíme se trošku šetřit to prostředí.

No když jsem viděla ty krásné látkové plínky v obchodě pro miminko a ty kalhotky, tak se mi to líbilo 100% víc než jednorázovky… Sice také nemám nastudováno jak to chodí, ale rozhodně to chci zkusit. No přece žijeme v době, kdy to pračka pohodleně vyvaří a stačí to asi před praním pouze trochu odmočit a to nejhorší vylít do WC - možná že ani to není potřeba… Samozřejmě si myslím, že v některých situacích bych jednorázovku použila, např. návštěvy apod. Ale to uvidíme až to přijde :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Fandím látkovkám!!!

PS: moje mamka měla v té době jen látkovky na tři děti a chválí si je i dnes… :kytka:

 
Petorka
Závislačka 2787 příspěvků 28.02.11 16:30

Já všechny maminky látkovek obdivuju, sama bych se do toho bála pustit a to z důvodu právě jak autorka popisuje v posledním odstavci, že je tolik druhů na výběr, hlavu mám z toho zamotanou, nevěděla bych, které vybrat, které vyzkoušet, koupit atd…
Moc držím palce, ať se okolí umoudří a když už se jim to nelíbí, ať aspoň mlčí a nechá vás dělat si to po svém! :palec:

 
Gretchen
Zasloužilá kecalka 572 příspěvků 28.02.11 16:41

Ahoj holky, čekám své první dítko a určitě chci zkusit látkovky, už jsem si o nich na netu přečetla všechno možné a nemůžu se dočkat, až půjdu koupit první plínku :-) Manželovi je naštěstí celkem jedno v čem budeme přebalovat (hlavně proto, že už teď je jasné, že to bude hlavně moje starost - jemu se z veškerých výměšků zvedá žaludek, není schopný ani venku sebrat hovínko po našem pejskovi :roll: ) a svému okolí se o tom zatím radši moc nezmiňuju; párkrát jsem to naťukla a reakce byly vesměs stejné jako píše autorka deníčku :roll: Samozřejmě každý je hned chytrý jak rádio aniž by to sám vyzkoušel :pocitac: Nejsem žádný ekolog (ačkoli samozřejmě čím míň odpadu člověk vyprodukuje tím líp), jde mi především o to, aby moje dítko nemělo prdýlku opruzenou a zapařenou od neprodyšných a bůhví z čeho všeho vyráběných papírovek (ačkoli se nebráním jejich občasnému použití - k doktorovi, na návštěvy apod.)
No jsem moc zvědavá, jak nám to látkování půjde :-D Do srpna mám ještě čas se na to důkladně připravit :-)
Látkovkám zdar! :-D

 
Haninac
Kelišová 5453 příspěvků 28.02.11 16:43

Jankaxx: pleny se nevyvaruji, perou max. na 60 :-) vyvarovat muzes tak ctverce. Skladovat nejlip na sucho (pak nemusis nic vylivat) a to nejhorsi bud hned vyhodis nebo splachnes do WC se separackou :palec: to je taky krasa dnesnich plin :pankac:

To koukam kolik je tu latkujicich maminek nebo tech co to chteji zkusit :palec:

 
LuckaJ
Kelišová 6358 příspěvků 28.02.11 17:50

Já se taky přidávám k látkujícím maminám :-D Mě teda nikdo neodrazoval, máma říká že ona na nás oba prala čtverce, na mě bez automatky, na bráchu s automatkou a že mrzák není, a ještě stíhla spoustu věcí okolo, takže to jako úmornou dřinu a blbou práci rozhodně nebrala a plíny žehlila jen první tři měsíce, pak už taky jen skládala. Manža se nad tím vůbec nepozastavuje, přebaluje v pohodě. Co se týká papírovek, tak občas taky použiju, teď hlavně na noc, ale už se poohlížím po nějakých savějších látkovkách, které by vydržely celou noc, abych nemusela malého budit v noci na přebalení a nebyl ráno pročůranej pokaždé…

A co se týká hovínek - tak dokud byl jen kojený, tak to bylo řiďoučké, tak se to krásně spláchlo, te´d používám separační vložky, takže spláchnu do záchoda a jen vymáchám plínu na které zůstane flek. A musím říct, že mě teda naopak ty papírovky smrděj mnohem víc, než když se pokadí do látky, navíc mi přijde, že když se počůrá do látky, tak to není ani cítit, když je přebalený včas, kdežto papírovka smrdí i počůraná :poblion: Přesto je teda občas použiju, ale neodkopávám se z nich ani náhodou. Ale přiznám se, že jsem látkování propadla nejvíc teď u toho třetího, u holek předtím jsem to „vydržela“ jen do jejich asi 4. nebo 5. měsíce, pak jsem už byla asi líná nebo co, možná to bylo i tím, že jsem neměla ještě internet a netušila co se dá všechno k látkování koupit a to nemyslím jen ty kalhotkové látkovky, které teda nemám, neb čtvercujeme :-D Ale lituju toho, teď mi to přijde naprosto normální a přirozené… Akorát holt to okolí si o mě asi vypráví jak jsem prdlá. Myslím že tady ve vsi jsem jediná kdo látkuje… takže fakt exot, ale co, to mě trápí nejméně :palec:

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 28.02.11 19:23

Už nějakou dobu o tom uvažuju, a tenhle deníčekmě zase posunul dál, abych si o tom konečně něco zjistila. Dneska jsem titiž zase kupovala pleny(jednorázovky) a krvácela mi peněženka :zed: Látkovky co jsem tak koukala levný nejsou, ale to je jen ta počáteční investice, žejo? Si myslim že se to za chvíli musí vrátit.

Tedy děkuji za deníček a jedna používatelka jednorázovek Tvé rozhodnutí chválí, nevymlouvá, naopak!!! :hug: Teda kdyby to bylo jako dřív, čtvercová, prát, žehlit…mazec, tak bych do toho nešla, ale jak říkáš, dneska je to o něčem jiném. :palec:

 
careynka
Neúnavná pisatelka 19493 příspěvků 28.02.11 19:34

no holky, co jsem tak zjistila, tak dnes je to moderni vracet se k latce! Ja zatim vsude v okoli sklidila uspech, jak u sousedu a kamaradu, tak u doktora :-) a jelikoz jsem rada moderni, tak budu nadale latkovat :-D jo a latkuju od prosince a jeste jsem ty pliny necitila…smrdi papirovy, protoze se to smisi s tou chemikalii. Ale pockam na prikrmy :-D

 
Haninac
Kelišová 5453 příspěvků 28.02.11 19:46

Prodigy, ona se da spousta latkovek koupit i nove nebo jako nove z druhe ruky za mnohem lepsi peniz :palec: jsou maminy co nakoupi moc nebo je to casem prejde, ci jim nevyhovuje strih a pak prodavaji. Chce to jen hledat (MMB, MK, bazos, aukro) a pockat si na lepsi kousky :-) Ze svrchnaku - vlnaky si muzes (nechat) uplest a flisaky jsou docela jednoduchy na strih, ty si budu sit sama. :-)
Investice = zalezi na tom co si vyberes a jak budes narocna :lol:

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 28.02.11 20:03
Hani

Mě se ta myšlenka mooooooooooc líbí, jen prostě odmítám seškrabávat hovínka z pleny do WC a následně to namáčet a nedejbože to ještě žehlit 8-o To bych snad raději kradla, abych měla na jednorázovky :lol: :lol: :lol: Ale jako jestli jsou takový co nemusíš žehlit, takhle celý je hodíš do pračky, tak to sem s nima!!! :palec:

A kde jsi o tom zjišťovala info?

To nám taky nemusí vyhovovat střih? Ježiš takovejch druhů!!! :zed: Mi malá půjde na maturitní ples, než se tim prohrabu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
Haninac
Kelišová 5453 příspěvků 28.02.11 20:24

Prodigi, ja jsem teoretik :mrgreen: mozna lepsi zajit za holkama do diskuze Bavlnene plenky nebo tak nejak…

Ale dneska se pouziva tzv. separacni vlozka, ktera se da mezi latkovku a zadecek prcka, vyrabi take z prirodnich rozlozitelnych materialu (planuju pouzivat, mam koupene :-) ) a ta zachyti hovnouse nebo aspon to nejhorsi - tak tu pak bud vyhodis nebo splachnes i s EE do WC :-D (pokud je jen pocurana muzes vyprat a pouzit znova)
Planuju skladovat pleny na sucho. Zehlit se muzou snad jen ctverce a to delaji pry jen nektery maminy v sestinedeli, coz ty mas za sebou :mrgreen:

Příspěvek upraven 28.02.11 v 20:29

 
Haninac
Kelišová 5453 příspěvků 28.02.11 20:27

info snad vsude na netu :lol: trvalo to dlouho, ale uz se orientuju a hlavne - kdyz neco neni jasne, je tu spousta holek prave v te diskuzi Bavlnene plenky co ti rady poradi :-)

nejlepsi je precist nejake diskuze o latkovkach - bud tady nebo na MK nebo na BC

jo a super byla prednaska o zdravem prebalovani v Brane k detem (Praha nebo Brno) za 50Kc byla v Brne a ja si tam pak koupila nejaky vkladacky tak mi to odecetli z nakupu :palec:

Příspěvek upraven 28.02.11 v 20:33

 
locika
Neúnavná pisatelka 15887 příspěvků 28.02.11 21:32

Miruše, hledej buď tady v diskuzi Bavlněné plíny - ale já osobně jsem tam zabrousila a utekla - holky jsou tam moc rozjeté a měla jsem v tom chaos :lol: (nic proti holkám odtamtud, to vůbec :wink: ), ale hledala jsem spíše tak různě po netu, dá se toho vyzjistit hodně…ale nejvíc mi dalo to, když jsem se šla zeptat přímo do kamenného obchodu, kde látkovky prodávají, tam mi moc ochotné paní poradily se vším, daly mi vyčerpávající přednášku :mrgreen:
No a já jsem se právě hrozila té počáteční investice, že je to fakt hodně, ale nakonec to tak vůbec není…tedy bylo by, kdybych chtěla používat jen ty tvarované pleny, co vypadají jak jednorázovky…mně jsou ale bližší klasické čtverce, které budu skládat a na to hodím svrchní kalhotky…ale samozřejmě pár těch tvarovaných mám taky…a jak psala Haninac, dají se sehnat i z druhé ruky, které jsou jako nové a přitom i za poloviční cenu :potlesk:

 
chuanitka
Extra třída :D 14721 příspěvků 28.02.11 22:03

Prodigy,
Seškrabávat hovínka nemusíš- do pleny se dává tenoučký ubrousek zvaný separačka. Ten zachytí většinu hovínka. Špinavou separačku vyhodíš do záchodu. Pokud v separačce není hovínko, vypereš ji a znovu použiješ. Pokud máš flek od hovínka na plíně i přes separačku, trošku pomydlíš v ruce a je to :wink:

A žehlení - jak chceš třeba tohle žehlit? :D

 
locika
Neúnavná pisatelka 15887 příspěvků 28.02.11 22:52

Chuanitka - jé, tak ta je krásná :palec: Díky za tip na stránky…už jsem chtěla jít spát, ale na tohle ještě mrknu :mrgreen:

 
Mahja
Závislačka 4736 příspěvků 01.03.11 07:42

Haninac
Hezký deníček. Bohužel se ještě hodně lidí takto k látkovkám staví. Než jsem se začala o ně více zajímat, také jsem znala klasické čtverce. Ale překvapila mě různorodost - jak v kvalitě, materiálech atd.
Já už bych se k jednorázovkám nevrátila. Max. na nějaké delší dovolené, ale měla bych už k tomu odpor.
Maminky si myslí, že je s tím fůru práce, ale kdyby se opravdu o to zajímaly, tak by pochopily, že jim to zabere stejně času jako třeba hledání akcí na jednorázovky, nákupy, tahání balíků, vynášení do popelnice, atd. Zabere to stejně času jako tu pračku zapnout, pověsit plíny a uklidit.
Já to srovnání mám, používala jsem cca rok a půl jednorázovky (ikdyž jsem původně chtěla používat látkovky, ale bohužel prostředí doma mi to nedovolovalo), nyní jen látkuji a u druhého budu taky. A fandím všem látkujícím a těm které se pro to rozhodly! :pankac:

 
mofiz
Závislačka 2679 příspěvků 5 inzerátů 01.03.11 12:57

tak já jsem chtěla látkovat hned u prvního dítka, ale nějak jsem si nevěděla rady..
pro druhé až budu těhotná je jistá látkovací forma jednak je to eko, jednak jsou krásné a jednak příjemné.. takže :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
ledabylka
Povídálka 26 příspěvků 01.03.11 16:44

Ahoj, super deníček, já látkuju už druhé dítě :lol: Mám děti 18 měsíců od sebe a asi 1,5 měsíce jsem měla dokonce v látce obě najednou :mrgreen:
Musím říct, že v okolí sklízím spíš obdiv (u doktorů, na plavání…) a jenom párkrát se mi stalo, že lidi kroutili hlavou, jestli mám tohle v dnešní době zapotřebí. :mrgreen: (Btw, jeden z mála, kdo se takhle projevili, byl ortoped na kontrole kyčlí :nevim: :roll: )
A nejvíc mě vždycky dostane, když známí z generace mých rodičů podotknou, že my to dneska máme tááák jednoduchý s těma jednorázovkama :lol: :lol: :lol: Jo a jenom moje babička (85 let) ty moderní látkovky moc nechápe, pravidelně se mě ptá, jestli se to vyhodí po použití :mrgreen: :lol: :lol:

Jinak mi vůbec nevadí, když někdo používá jednorázovky s tím, že je líný, že se mu to ekluje apod., ale nesnáším argumenty typu, že přece ta látka je ještě míň ekologická, protože se musí taky vyrobit, odvézt a pak navíc prát :zed: :zed:

 
Altche
Zasloužilá kecalka 578 příspěvků 01.03.11 16:50

Já měla kliku, že mi do toho okolí nekecalo a nekacá, maximálně maminky nelátkující akorát řeknou - to jsi dobrá, já bych taky látkovky používala, ale jsem líná:-) Ale žádná práce s tim vážně není, Viki spokojená, neopruzená (a to v jednorázovkách byla dost), takže za mě :palec:

 
LucaLuca
Závislačka 4454 příspěvků 01.03.11 18:36

Na okolí se vykašli. Ale trochu se divím, že to řešíš se známými ještě před porodem, já jsem se o tom nebavila a měla jsem klid.
Jinak je to úplně v klidu a s tou prací s látkou to fakt není tak žhavý. :palec: Držím ti palce, ať ti to nadšení vydrží. :srdce:
Ale nepobrala to tchyně a věčně nosila balíky papírovek. :cert: Pak jsem jí ukázala, jak jsou nenačaté ve skříni a synovi už malé, tak ji to přestalo bavit. :lol:

 
Achdarek
Echt Kelišová 9686 příspěvků 01.03.11 18:57

Pěkný deníček. :palec: Já jsem látkovkám propadla. Tobík měl jednorázovky, Poli je v látce, takže můžu srovnávat. Nepřijde mi, že by látkování bylo tak náročné. Náročné je hledat krásné vzory plen a snah mít ti nejhezčí :mrgreen: Bohužel ce svém okolí moc látkujích nemám. Kamarádky si tukájí na čelo. Ale je to každého věc, jaké plenky používá. Nenech se odradit.

 
Anonymní  01.03.11 19:23

Úleva, absolutní úleva!
Pár dní před porodem jsem pod tlakem-v prosinci jsem se pochlubila samodoma látkovkama (nehodlám do nich investovat víc, než je nezbytně nutné, takže máme našito kalhotkových+zdě­děné čtvercovky)a od té doby to jede jak po másle - budu týrat dítě,rvát mu kůži tím froté, umře,spaří se jak jatelina, bude mít křivý záda a křivý nohy,
rozumnými argumenty to vyvracet nejde, nebavit se s těmi lidmi nejde, bohužel…

Tvůj článek mi přinesl úlevu. Jsem normální. I ty reakce jsou normální.

Díky!

 
Janýsekk
Povídálka 34 příspěvků 01.03.11 20:14

Tý, jo, to je super deníček, po dlouhý době na něco reaguju. Někde jsem četla, že na jednu jednorázovou plínku se spotřebuje kelímek nafty, to mi připadá vyloženě nechutný. Já jdu tedy do toho, aspoň to zkusím. Přečtením několika komentářů jsem vyřešila problém hovňous, žehlení (nežehlení) a rentability. Jen jsem chtěla ještě vědět, na kolik perete a jestli máte některá zkušenost s tím, že dítě se naučí dřív na nočník s látkovkama. Nám tedy rodiče tvrdí, že jsme byli v roce bez plínky a dneska se všude dočtu, že dítě ovládá svěrače až kolem 21 měsíce… tak jedno tvrzení bude asi blbost, a teď který, že jo?
Přeji klidnou noc!
 Jana

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama