O nesamozřejmosti slov

O životě

Slova, slova, slova... I když mám Hamleta hodně daleko, nedá mi to, abych se občas nepozastavil nad tím, co vlastně vypouštíme z pusy (a někdo z klávesnice).

Každý, kdo byl u prvních slůvek dítěte, ví, že je to dřina něco vyslovit. A vůbec není jisté, že okolí prozumí, že pochopí, co tím bylo myšleno; a je taky sporné, jestli to vůbec ví i sám „mluvčí“…

Jako dítě, co se učí mluvit, si připadám v nové práci. Od chlapců ze slitteru si občas beru „ending hooks“, běhám od loading rotatoru přes multichamfering okolo leveleru a step pressu až ke coiningu…

Tak nějak si odvykám strojařské češtině. Proč ji taky používat – firma je japonská, firemní řečí je angličtina, velká část osazenstva mluví plynule jak anglicky, tak i rusky nebo ukrajinsky. Tak nějak se nabízí otázka, proč vlastně používat odborné české termíny.

Dokážu si představit, že v hlavě malého človíčka se odehrává cosi podobného. Safra, to velké bílé kulaté, z čeho teče to dobré mlíčko, jak se to jmenuje? To, na čem teď ležím (a co má kolem dokola takové ty tyčky), jak tomu říkají? Když jeden velký člověk odejde pryč a ten druhý, co je pořád se mnou, přijde a zvedne mě, tak to se venku udělá takové to, že je tam všechno vidět… A když se to potom udělá i tady, vidím někdy kousek takového toho, co svítí moc… Jo, svítí! To je to slovo! A taky hřeje… Moc hřeje. To už mně potom není moc dobře…Hepčíííí!

Slova vyhledáváme a osvojujeme si (případně vytváříme), když potřebujeme něco označit nebo vyjádřit. Když tuto potřebu nemáme, jsou slova zbytečná. Proč bychom hledali nějaká nová – nám je dobře tak, jak jsme… (nepřipomíná vám to něco?)

Když nastane nová situace a objeví se něco, co doteď nebylo pojmenované, přichází hvězdná chvilka pro lingvisty-amatéry. Zaplaťpámbu za ně. Díky nim jsme se dopracovali k tomu, že na spoustu věcí máme know-how (dřív by se řeklo znalosti anebo fortel), účastníme se firemních meetingů a díky koučinku a umění komunikace se můžeme časem posunout na vyšší level. Z hlediska češtinářského je to sado maso. No ale bylo tomu tak vždycky?

Lingvisti-amatéři (tedy ti, co za tuto činnost neberou žádný speciální plat) můžou ale být i užiteční a jejich počiny ocení i další generace. Pro příklad bych si odskočil do ruštiny. V dobách, kdy se národ mužiků, újezdních hospodářů a urozených bárinů začal měnit v cosi evropsky fungujícího, vyvstala potřeba nových slov. Ovšem vzhledem k tomu, že kultivace ruštiny neproběhla tou cestou jako u nás, je u spousty slov natvrdo slyšet, odkud pocházejí. Takže když si potom „sportsměn“ (sporotovec) a „buchgaltěr“ (účetní) dají v „restoraně“ spolu „šnicel“ (řízek), tak už víte…

Ne že bychom u nás taková slova neměli. Třeba klavír, že ano… Naštěstí se neujala „břinkostrunko­klapka“, a tak si i z nás můžou cizozemci trošku utahovat, jakže to vlastně je s tou ryzostí češtiny. Ovšem je zase praktičtější používat k zachycování drobných tělesných odpadů kapesník, než kdyby tuto funkci vykonávala „čistokapsono­soplena“.

Lingvisti-amatéři se občas chovají nelogicky. Jako kdyby svou „práci“ jen začali a dál nechali na každém z nás, co si s tím počnem. Pak se lingvistům-profesionálům zachce udělat celou práci za ně, aby to nevypadalo tak nedotaženě. A světe div se, ono to nejde. Tak nějak spatřilo světlo světa v polovině osmdesátých let slovo „magnetoskop“. Byl to přístroj, který sloužil k záznamu obrazu a zvuku na magnetickou pásku, uschovanou v kazetách jednotné velikosti. Ještě jsem nikoho neslyšel, že by řekl „mám doma magnetoskop“. Ale dost lidí mně řeklo, že mají doma video…

I děti se občas dostanou do role lingvistů-amatérů. „Maminko, jsi tu? Já jsem se sama bojila…“ „A já mám tu bundu, co je nejvíc lepšejší…“ „A ta paní, co běhá tady u lesa – to je běhavka?“ „Nebudu to papat všecko – jenom si z toho ukouskuju…“

Bohužel v této roli jich zůstává spouta nepochopených. Proč zavádět nová slova, když všechno funguje tak, jako doteď… Takže i malí lingvisti-amatéři si po čase osvojí slovník dospělých a z jejich jazykových objevů zůstanou po čase (v lepším případě) jen rodinné historky pro pobavení.

No, ne tak úplně. Pak je v dalších letech možné zaslechnout, že je něco „hustý“, „hrubý“, „krutý“ anebo „krutopřísný“. A v jiných případech zase to, že někdo „těhulkuje“, „šátkuje“, „látkuje“, je „sluníčkový“ až „chumláčkový“. V řeči se objevují stažené tvary jako „kojo“, „mimi“ nebo „těhu“.

Jak vidno, ti malí sotva mluvící lingvisti-amatéři se v reálném životě rozhodně neztratili. To jen zkostnatělí zpátečníci nechápou, že „čas oponou trhnul - a změněn svět…“

No ale řekněte sami – nebyl by bez těch malých lingvistů-amatérů náš svět jenom šedivá a nudná koule s plynovým obalem?

Hodnotilo 44 lidí. Score 3.1.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Kies  03.03.14 03:37

Mno nic moc… Mně se to moc nelíbilo… docela nuda :roll: pardon

Příspěvek upraven 03.03.14 v 03:44

 
Luca10  03.03.14 05:06

Opět další deníček, který mě svým názvem nalákal (je to přece jen něco jiného než „Tak už jsme tři“ apod.), ale tedy ta forma… Je to nudné a táhne se to a po takové lingvistické přednášce bych čekala lepší pointu. :roll:

 
dendule4
Závislačka 4654 příspěvků 03.03.14 07:27

Hmmm nedočetla jsem, sorry :oops:

 
EvaBB
Stálice 66 příspěvků 03.03.14 07:35

A mne se to zase libilo :) Prijemna zmena oproti porodum a tehotenstvim, ktere se tu toci jen s malymi obmenami. Navic po tech lingvistickych skvostech, co se tu nekdy objevuji, to bylo prijemne pocteni.

 
Jannys
Kelišová 6009 příspěvků 03.03.14 07:52

Já se přiznám taky jsem začala číst začátek a tak nějak konec… :think:
Nějak nechápu… :nevim:

 
Bunny puella  03.03.14 08:15

Mě se deníček líbil. Bylo příjemné číst věty, které dávají smysl a jsou bez chyb. A ano, možná jsme národ zkostnatělců, ale já osobně mám češtinu ráda, je to krásný jazyk a anglické výrazy se mi trošku příčí, ale chápu, že prostě doba jde dopředu a s ní i vývoj jazyka.

Připomnělo mi to mé pousmání se, když jsem v jednom hypermarketu navštívila WC, kde mají tzv. česky řečeno hajzl bábu, která vybírá poplatek 5 Kč. No a paní měla na visačce košile napsáno Cleaning manager :roll: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:Chápu, že výraz obsluha a úklid WC by znělo blbě :lol: :lol: :lol:

 
PetraPiranha
Ukecaná baba ;) 1138 příspěvků 03.03.14 08:16

Souhlas s vetsinou, taky jsem cekala vic, cele jsem necetla, fakt nuda :-/

 
St. Estephe
Závislačka 4644 příspěvků 03.03.14 08:30

V pohode cteni, netreba nachazet ve vsem emocni spicky a propady. A jak matky rady opravuji sve deti, mozna by se mohly obcas zamyslet nad slovnikem vlastnim.

 
lajovka
Ukecaná baba ;) 1084 příspěvků 03.03.14 09:38

Ze by dulezite damy, ktere hodnoti stylem nuda, nedocetla sem apod.co nejdrive sesmolily KONECNE nejaky uzasny, briskni a duchaplny denicek? :potlesk: :potlesk:

 
rokris
Závislačka 3575 příspěvků 03.03.14 10:02

@Bunny puella Ano. :kytka: Deníček se mi líbí. Má nápad a úroveň. Je napsaný s respektem k čestině. Neobsahuje preventivní omluvu za chyby s tím, že jde přece o obsah a ne o pravopis. Za sebe posílám autorovi dík. :kytka:

 
rokris
Závislačka 3575 příspěvků 03.03.14 10:04

@lajovka Pěkné.

 
Luca10  03.03.14 10:20

@lajovka Tak já třeba svůj deníček mám. :P Mně se ten nápad líbí, ale je to bohužel nudné. Jsem holt náročnější čtenář, který neprohlásí za veledílo všecko jen proto, že je to pravopisně správně. :D

 
rokris
Závislačka 3575 příspěvků 03.03.14 11:36

@Luca10 Proč veledílo? Jura prostě napsal DENÍČEK. Veledíla může psát jinde. A protože má zjevně něco v hlavě, tak mu není jedno, jak to co vypustí vypadá. :)

 
1Luca
Kelišová 5233 příspěvků 03.03.14 12:33

Líbí :palec:

 
Luca10  03.03.14 12:33

@rokris No, vzhledem k tomu, že tu po ostatních uživatelka, na kterou jsem reagovala, chce „úžasný, briskní a duchaplný deníček, jako je tento“, pochopila jsem, že jej za veledílo považuje.

Já mám taky ráda, když je něco pravopisně správně a dává to smysl. A tento deníček, světe div se, ač jsme na emiminu, smysl dává. To ale nemění nic na faktu, že je nudně napsaný. :nevim:

 
Alice4
Kecalka 117 příspěvků 03.03.14 13:10

Deníček je takové zamyšlení nad dnešními výrazy, které používáme. Je moc hezky napsaný, četl se mi lehce a mám z něj takový příjemný pocit. :kytka:
Také pracuji (když nejsem na mateřské :-) ) v jedné zahraniční firmě a moje čeština, tak i čeština mých kolegů dostává „zabrat“ a naše věty jsou promíchány s anglickými výrazy, které však navíc neznějí vůbec anglicky :lol: Takže řeším něco podobného - kam ten svět jazyka spěje a díky deníčku se mi malinko ulevilo, protože je pravdou, že jazyk se vyvíjel celou historii vlastně tak, jak se mu zachtělo a jak zrovna lidé potřebovali. :mavam:

 
ALENA G
Kecalka 129 příspěvků 03.03.14 13:52

Hezky napsané :potlesk:

 
subsomi
Kelišová 6555 příspěvků 12 inzerátů 03.03.14 13:58

:palec:
mi se to líbilo a pokud jsem správně pochopila o co autorovi jde, tak bych to shrnula slovy „jen čas ukáže, které novotvary se ujmou a které ne“

Mimochodem, kdo z vás ještě chodí do biografu?

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26466 příspěvků 03.03.14 14:35

Mne s to libilo :palec: :palec: :palec: Tak trochu zmena :D

 
lajovka
Ukecaná baba ;) 1084 příspěvků 03.03.14 14:37

@Luca10 ty jsi veledilo :mrgreen: ne, promin, neber si to osobne, ale vysvetlovat jak jsem to myslela nema na netu, aspon pro me, smysl, protoze to psane, prave vyjadreni, mi nebylo shury dano..ja radeji preferuji osobni setkani, proto se kolikrat nad tim nesmyslnym placanim jater zen, ktery si tu honi sva trika ci nesplnene sny-dnes se tu seslo pomerne dost radoby ucitelek- uplne zbytecne rozcilim, cimz se pasuji na ty, kterymi vlastne jakoby „opovrhuji“…takze jdu radsi neco delat :kytka:

 
KapkaRosy
Ukecaná baba ;) 1689 příspěvků 03.03.14 16:07

Mě to bavilo, ale nějak jsem se ztratila, jestli autorovi nové slova vadí nebo je má rád :)

 
KapkaRosy
Ukecaná baba ;) 1689 příspěvků 03.03.14 16:11

@rokris jo, to mi taky vadí, jak je skoro v každém deníčku na konci omluva za chyby a za délku. To je podle mě konina.

 
petramrk
Ukecaná baba ;) 1950 příspěvků 03.03.14 17:29

Moc super deníček :)
a jinak u nás některé dětské výrazy se uchytily v rodině :)
„milovačka“ = žemlovka (bratránek přišel ze školky, že k obědu měly hnus a nikdy už to nebude jíst a když jsme se ho zeptali, co že to vlastně měli k jídlu, tak pověděl, že milovačku :mrgreen: )

a ujaly se i další výrazy a z okolí vím, že i v ostatních rodinách, se najde sem tam výraz, kterému nezasvěcení nemohou rozumět

 
dendule4
Závislačka 4654 příspěvků 03.03.14 18:38

@lajovka jako proč? jen proto, že jsme tento deníček přečetly a nezaujal nás?? co je špatného na tom, napsat svůj názor??? :roll: :roll: :roll:

 
tatranka1  03.03.14 18:53

Ani já jsem nedočetla. Jako vždy od Jury-nuda, trapné, o ničem

 
Agnesita
Závislačka 2562 příspěvků 03.03.14 19:23

Neprijde mi to nuda. Jsou tu, odvazuji se rici, stovky nudnejsich a jeste hrozne napsanych. A i kdyz jsem se smichy nelamala, cetlo se to prijemne. Mam celkem rada i Jurovy prispevky v diskuzich, ma prehled ve vecech, v nichz jej opravdu zadna z mistnich zen nema.
Jo, akorat tu zapomnel zminit omladinou docela pouzivany spojeni „hustodemonsky krutoprisny“, tak dodavam. Pouzivali jsme to pak uz v praci bezne na oznaceni pruseru, pritom vekova kategorie 30-50. Jojo, neda se uniknout :)

 
patricie2014
Zasloužilá kecalka 779 příspěvků 03.03.14 19:50

Za mě? Super. Tak je pravda, že je tohle portál pro maminy. Těhotné, a podobně. Ale zase na druhou stránku, je to něco, o čem se dá psát. A né pořád dokola. Myslím za mě, deníček se povedl.

 
Nicolink  03.03.14 20:42

Asi jsem debil ale nechápu o čem to je :think: :roll: tohle opravdu není můj styl zajímavýho čtění :roll:

 
Vermion
Závislačka 3735 příspěvků 03.03.14 21:58

„klapkobřinkostroj“ a „nosočistoplena“ :pankac: :mavam:

 
Jura007
Neúnavná pisatelka 18319 příspěvků 04.03.14 00:04

Dobré skoro ráno…
Tak vás nebudu dál trápit a přidám svoje shrnutí - původně jsem ho ani psát nechtěl a myslím, že některé už to shrnuly za mě. Doba se s námi nemazlí, co se týká výraziva - a můj těžkopádný stařecký mozek z toho funí jak lokomotiva. No ale podle mého názoru se nikdo řídit nebude - takže si musím zvyknout. No a čas ukáže, co se ujme a co skončí v propadlišti dějin. Howgh.

 
Jura007
Neúnavná pisatelka 18319 příspěvků 04.03.14 00:06

A jen tak mimochodem… Říká se: chytrému napověz, hloupého trkni. Tak jsem napověděl - a některé chytré pochopily. Rodiče mají tu moc (do jisté míry), že můžou ovlivnit slovník svých ratolestí. Takže kde jinde probírat toto téma, než na rodičovských stránkách…

 
radúna
Extra třída :D 11314 příspěvků 04.03.14 12:40

Příjemný deníček. Díky němu jsem se zamyslela taky. I nad tím, jak se naše čeština postupem doby mění. Když si vzpomenu, jak mluvil se mnou můj dědeček nebo babička, tak zjišťuji, že se mi stýská po jejich „češtině“. Dneska už nikoho tak neslyším mluvit. A kupodivu nemluvili ani nijak svým nářečím.
Když to srovnám s mluvou dnešních puberťáků, tak si uvědomuji, že stačilo jen pár let a jakou rychlostí se jazyk změnil… :think:

 
Krakatice88  04.03.14 13:16

Pěkné a trefné :palec: Deníček se mi líbil a souhlasím s Jurovou myšlenkou :)

 
moky
Extra třída :D 10715 příspěvků 04.03.14 17:14

Mě se celkový nápad líbil, deníček má spoustu chytlavých minitémat a evokuje mě k dalšímu přemýšlení a polemizování. Ale i tak jsem se přistihla, že jsou tam momenty, které „jen“ čtu a nedávají mi smysl. Asi tak za mě. :potlesk:

 
Zuzca84
Nováček 1 příspěvek 04.03.14 20:48

Je teda pravda, že člověk možná po přečtení perexu čekal jiné téma, ale mě se to líbilo. :)

 
bjetuschka
Závislačka 4021 příspěvků 05.03.14 10:34

Moc pěkný deníček! :palec:
Líbí se mi nápad, líbí se mi, jak je to napsané, vážně se ti moc povedl! :palec: :palec:

 
TerezkaaD
Kecalka 107 příspěvků 05.03.14 15:25

Jen čtyři věty jsem zvládla… :oops:

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 22.08.14 00:08

Líbí!
Náhodou…

 
rézi2
Zasloužilá kecalka 996 příspěvků 04.09.14 14:53

No tyválíš, čumim teda :D tvuj denicek má smysl je bez chyb a hlavne netradicni :palec: :palec: :palec: :palec: :palec: :palec:

 
mlsalkaM
Kelišová 6080 příspěvků 04.09.14 23:02
:potlesk:
Vložit nový komentář

Reklama


Reklama