O plastových motorkách, odrážedlech a kolech

Ostatní
  • Michaelakkk
  • 25.05.11

Se svým názorem si připadám jak z jiné planety. Opravdu jsem tak divná, když motorky a odrážedla odsuzuji? Jak bych začala? Prckové se učí chodit a je zřejmě automatické jim pořídit nějakou plastovou motorku, autíčko. Dětem se to líbí rychle se na tom naučí určitě to i rozvíjí jejich motoriku koordinaci rovnováhu. ALE! MATKY! To, co vídám každý den, mě zaráží!

Maminka pomalu jdoucí za prázdným kočárkem a její cca dvouleté dítě 100 m před ní sjíždí kopeček na oné plastové motorce. Bez přilby, bez chráničů a kousek od „křižovatky“ (sice v obytné zóně, ale i tam platí přednost zprava) sice musí řidič přizpůsobit svou jízdu tomu, že je v obytné zóně, ale nemusí tomu tak být! NÁSLEDKY MOHOU BÝT KATASTROFÁLNÍ!

Maminky vysedávající na lavičce u pískoviště a jejich cca 3-4leté děti jezdí kolem pískoviště a jeho okolí na kole. Na kole už mívá většina dětí přilbu, ALE! Nenapadne je, že na písku může kolo dostat smyk a děti si mohou způsobit nepříjemná zranění např. o roh lavičky, pískoviště, děti co jedou za sebou spadnou na sebe.

Asi nebudu popisovat víc příkladů toho, co mi vadí, co mě zaráží a nad čím jen kroutím hlavou… Jsem asi divná, když nechci svému synovi pořídit plastovou motorku?

Viděla jsem několik ošklivých úrazů. Chlapeček na motorce bez helmy jede jede a jede rychle po nerovné asfaltové silnici plné štěrku. Kolečko se zaseklo a chlapeček přeletěl přes motorku obličejem přímo na chodník, kdyby měl helmu, nemusel mít lehký otřes mozku, ale rozseknuté pusince a vyraženému zubu by asi nepomohlo nic. Děti jezdící kolem pískoviště, kolo dostalo smyk a holčička spadla přímo na roh lavičky, jela pro ni záchranka…

NECHÁPU, JAK MŮŽETE PUSTIT TAKHLE MALÉ DĚTI NA MOTORKY, ODRÁŽEDLA NEBO KOLA BEZ HELMY! Pro mladší děti bych na motorku pořídila rozhodně i chrániče! To Vám nedochází, co vše se může stát? Nebo jsem v tomto opravdu paranoidní?

Hodnotilo 24 lidí. Score 2.1.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1708 příspěvků 25.05.11 07:50

Malý má plastovou motorku, jezdíme s přilbou. Teď uvažuju o koupi odrážedla - kola. Já mám strach ale z něčeho jiného - nejsem si jistá, jestli syna v tomhle „sportu“ dál podporovat, protože ortopedi jsou prý zděšení z vybočených kolínek a kotníků…prý to není zdravé. Slyšeli jste něco o tom??

 
Angua
Hvězda diskuse 50732 příspěvků 25.05.11 08:07

Nějak jsem nepochopila, co ti brání v tom, pořídit malému motorku, dát mu na ni helmu a chrániče, nastavit pravidla, kde a jak může jezdit nebo kde ho budeš vypouštět a chovat se lépe a zodpovědněji, než ostatní matky? :think:

Veveří, tohle slyším poprvé… Vlastně podruhé, poprvé to psal kdosi na emiminu, ale už nevím kdo - že je to prý nepřirozený pohyb či co…

 
Markéta1980  25.05.11 08:26

Článek mi mluví úplně z duše. Mám nejen stejný názor, ale bohužel i obdobnou zkušenost, naštěstí ne vlastní. Bydlím v městské části, kde je to bohužel samý kopec, pořád nahoru a dolů. Sousedčina rok a půl stará dcera jela na odrážedle po rovince, najednou ji však „ruplo v bedně“ a vydala se z ničeho nic dolů z kopce. Bohužel ty kopce jsou hodně strmé. Naštěstí to dopadlo relativně dobře, „měla jen“ odřený nos. Ale aby ji na obličeji nezůstaly jizvy, musela chodit rok na laser a nesměla rok na sluníčko. Takže na koupaliště chodili na 19:00 a podobně. Dokonce museli zrušit i dovolenou u moře.
Od té doby mám s odrážedel pro malé děti (které ještě nemají rozum) opravdový panický strach. Nikdy člověk neví, kdy mu „rupne v bedně“ :nevim:

 
fidla
Kecalka 468 příspěvků 25.05.11 08:33

Míšo, bude hůř, jak jsou děti větší, dělají potenciálně nebezpečnější věci, to by ses z toho pak musela zbláznit. Potřebují si „nabít ústa“ už takhle malí, aby se pak víc hlídali sami, protože třeba takové 5tileté děcko už neudržíš za ruku a pokud si včas nevybuduje ty hranice svých možností, pak ty úrazy budou ještě vážnější. Tímto nechci říct, že se děcko má nechat dělat všechno, ale přehnaná ochrana je také na škodu. Ber to jako názor k zamyšlení, ne kritiku tvého smýšlení.

 
teresa20  25.05.11 08:34

Tak náš malej má klasické enduro a jezdí bez helmy - doma na dvorku po rovině na trávě, rozhodně nehrozí, aby se spustil z kopce sám :nevim:
Příští rok plánujeme koloodrážedlo a tam už helmu mít bude.

Veveří, já ti nevím, ale když na tom nesedí celej den, tak by to snad ublížit nemělo :nevim: Alespoň náš malej jezdí pár minut, jde si hrát na písek, pak jinam, pak se zase chvíli projede. :think:

Míšo, ale já si myslím, že je to na každé mamině, jak si děti hlídá nebo nehlídá,její zodpovědnost :nevim: S tím nic neuděláš

 
Lizbeth
Extra třída :D 12981 příspěvků 25.05.11 08:35

Venku moc nejezdíme ( asi jednou) bez přilby - nevyvíjí žádnou rychlost, spíše jde a o úprku nemůže být řeč :mrgreen:
Ale já viděla dokonce v parku chlapečka 2-3 roky a ten to mastil na takové té čtyřkolce na motůrek či co, neměl přilbu a jel rychle jak auto 8-o 8-o 8-o Rodiče jsem nezahlédla široko daleko a v otáčkách se mu čtyřkolka téměř převracela..Celou dobu mi bylo špatně, aby se mu něco nestalo..Nechápu..

Ano úrazů je mnoho, ale jak píše Angu, kdo se stará a nastaví si meze, málokdy se něco stane..Takže to není v odrážedlech a kolech , ale v rodičích. :mavam:

 
Denisa7
Zasloužilá kecalka 738 příspěvků 25.05.11 08:36

Docela s váma souhlasím, nejen co se týče bezpečnosti. Úrazy jsou a budou na odrážedlech i kolech. Pracuji v mš a koloběžky a odrážedla jsou velmi oblíbená. ALe u nás děti jezdí po rovince a neřítí se z kopce. Ono dítě mpže spadnout na roh pískoviště i když běží, dokonce i když sedí!
Jiná věc je, když maminka pustí dítko z kopce dolů a křičí zastav!!!! tady je na místě přilba a nebo spíš odrážedlo vzít do ruky a přejít na bezpečnější místo.
Co mi však vadí, je to, že děti jsou líné chodit! Nasedout na orážedlo a „houpat“ nohama je pohodlnější než jít a běhat. Děti pak hrubou motoriku rozvíjí jednostranně, děti neumí běhat, neumí zrychlit chůzi, vidím to denně v mš, jsou to děti, které se válí po koberci a když mají jít, tak nechtějí! Je to těžké, když maminka si pro něj přijde s kočárkem, nebo odrážedlem. Ona obyčejná prochajda má velké kouzlo. jistě větší něž hnát za pidimotorkou, na které dítě opravdu nemůže odhadnout rychlost natož bezpečně zastavit.

 
Michaelakkk  25.05.11 08:42

Tak jsem ráda, že v tom názoru nejsem sama :)
Fildo : Vím, že si děti potřebují nabít hubu, nejsem taková ta ,, blbka,, co dítěti nedovolí nic, co ho hned zvedá a fouká mu na bebí..... Prostě se bez motorky obejdeme i kdyby měl helmu a chrániče… :) Alespoň nebudeme mít zničené boty :D

 
Denisa7
Zasloužilá kecalka 738 příspěvků 25.05.11 08:43

Veveři, ortopedi mají pravdu. není to škodlivé, pokud si dítko hodinku denně zajezdí, ale víc už bych nedoporučovala. Chodím se synem na ortopedii a taky nám to říkali.

 
sthan
Ukecaná baba ;) 1332 příspěvků 25.05.11 08:49

Zodpovědnost za vlasní děti si nese každý sám .Já když jdem ven ,tak děti mají na kole helmu .Ale stejně na ně pořád ječím at zpomalí ,jedou na kraj .Pořád za nima běhám .Kolikrát si říkám ,že na ně pořád jen ječím .Ale asi lepší ,než kdyby se něco stalo .Minulý týden ,jsem měla malou na sedačce za mnou ,malý jel před nama na kole.má šest let .Řekla jsem mu ,at ten kopeček sjede a nebrzdí na floka .A co udělal zabrzdil ,jenom prach se rozvířil.A já za ním ,už jsem musela zabrzdit taky prudce .To jste měli vidět ten kotrmelec.Spadla jsem i s malou .A té se nic nestalo .měla helmu ,přivázaná ,tak jen tak dopadla na bok .Já jsem na tom byla huř.Dodraná ,špinavá od prachu .Ale v momentě jsem byla na nohou .Šli za náma jakýsi mladici :-))Takže já se snažím byt opatrná .Ale někdy se stane něco ,co nikdo nečeká .A může být kolem dítěte deset lidí ,a stejně ho neuhlídají .Jo a ,když malá jezdila na motorce ,tak jsem ji měla přivázanou na provázku .

 
Marpe
Extra třída :D 14942 příspěvků 25.05.11 08:55

Ohledně bezpečnosti souhlasím s používáním helmy a chráničů na kolena, lokty (moje dcera teda používá jen tu helmu, nijak rychle nejezdí a mám ji pod dohledem). Záleží na matce, jak má nastaveno bezpečnost, pravidla. Když to maminka nezvládne, tak je lepší chodit jen u kočárku :wink: :mrgreen:
Na odrážedle Terka ani moc nejezdila (i když malé enduro měla - to jsme darovali).

Ale Michaelokkk ono si děti mohou ublíži i při běhání a chůzi, takže bych ty odrážedla a motorky zas tak nezavrhovala. Pochybuju, že na ní děti stráví celý den :think: :nevim: aby to MOHLO MÍT nějaké zdravotní následky :roll:

 
Kamča.dalmatinka
Hvězda diskuse 46984 příspěvků 25.05.11 09:03

Máme helmu jezdíme jen s helmou pokud nelítaj po trávě na hřišti.S kopce jezdí a obávám se že i kdyby spadnul nějak víc tak helma bude k ničemu.Jednou upadl jen trošičku a i když máme vcelku drahou helmu tak uštípnul tak 8cm .

Nikdy by mě ani nenapadlo přemýšlet proč jí ostatní děti nenosí.Je to snad věc matky

Motorku dáváme právě proto že urazu moc nehrozí.To když spadne venku při chuzi je odřenej a pomlácenej víc.To už by musel nosit helmu nonstop

Příspěvek upraven 25.05.11 v 09:03

 
nikitanikita
Zasloužilá kecalka 779 příspěvků 25.05.11 09:34

Kazdy jsme jiny a kazdy si odpovídá za svoje dite a taky tak nese nasledky…mam svych starosti dost a ostatni neresim zda maji nebo nemaji prilbu nabo zda jedou daleko od mamy u silnice..fakt nechapu proc to resit :wink:

 
Jana206
Generální žvanilka 24172 příspěvků 25.05.11 11:10

Já s Tebou z velké části souhlasím, přesto moje děti kolo, koloodrážedlo a odrážedlo mají, jezdí na něm, s helmou..Zvažuji pořízení i chráničů teď na léto, ale to chrání jen před podřením kolen, loktů, ne před zlomeninou. Ale i odřeniny bývají samozdřejmě velmi bolestivé..

Jezdíme v parku, po kruhové cyklostezce, téměř pětiletý syn objede malý okruh sám, já na něj vidím, ví, že má jezdit vpravo, jsme domluveni na pravidlech, které dodržuje. Samozdřejmě, že se může stát, že ho někdo smete, srazí se s bruslařem apod., ale ten okruh zase nebývá tak plný a nepřehledný. To bych ho nemohla pustit nikam..Dvouapů­lletou dcerku samozdřejmě nepustím samotnou. Pořídili jsme jí koloodrážedlo Davídek, nějak ji nevzalo, zatím..

Co se týče nepřirozenosti pohybů, taky jsem slyšela, že by odrážedlo nemělo být jako jediná přeprava na procházky, ale používání i denně rozumnou dobu neškodí. Co se týče jízdy na kole, prý to naopak svalům a kloubům prospívá.

U mých dětí v tomto nemusím mít strach, protože hlavně syn není zvlášť sportovně založený. Přijedeme do parku,objede dvakrát, třikrát okruh, zaparkujeme kolo a jde dělat něco úplně jiného. Znovu na něho sedne zase než jdeme domů..
Všeho s mírou..Ale taky nechápu matky, které si povídají, děti jezdí v obytné zoně nebo jdou podél silnice a dítě na odrážedle o hodně metrů dál :mrgreen:

 
estrea
Zasloužilá kecalka 992 příspěvků 25.05.11 11:30

ha ha, tak teď jsem se zasmála, že by jsme ty naše děti zavřel do nafukovací koule aby se jim nic nestalo :mrgreen:
To je přeci vždy na mámě jak se svému dítěti věnuje.
Jsou maminy starostlivý, méně starostlivý.....
Mé dítě má odrážedla auto, motorku, kolo a nikdy jsem žádný problém neměla. Na silnici má vždy helmu a nesmí se ode mě hnout na 2m. Jinak kolem baráku si jezdí jak chce :wink:

 
Janinac
Echt Kelišová 7920 příspěvků 25.05.11 11:52

Míšo začínáš tím, že odsuzuješ kola a odrážedla…ale pak píšeš, že ti vadí, když na tom jezdí děti bez helmy…takže by jsi spíš měla odsuzovat jízdu na kolem a odrážedle bez helmy…a i to je přece věc každé maminy.
Adámek jezdí na firstbiku bez helmy, má jí jen sem tam, když jedeme jezdit do ulice, ale třeba do krámu (bydlíme na vesnici) jezdí bez helmy.
Na zahradě helmu taky nemá, protože jezdí minutu a pak si další hodinu hraje někde jinde než zase minutu jezdí…neumím si představit, že bych za ním pořád běhala a helmu mu nasazovala a sundavala.
Na zahradě máme klouzačku, pískoviště, bazén…přijde mi, že to je víd možností aby se mu ten úraz stal, ale to přece neznamená, že ho navleču do chráničů…
A ještě jedna věc: když byl Adámek menší, tak utíkal po chodbě, zakopl a vrazil hlavou přímo do futra…to znamená, že by tu helmu musel nosit 24h denně…protože co já vím i v noci se může praštit o zábranu co má u postele nebo když jde po tmě na záchod.

 
Handulicka
Povídálka 23 příspěvků 25.05.11 11:57

Já mám k tomuto jednu otázku. Jak jsi vyrostla ty??? Samozřejmě chápu, že máš o dítě strach, ale podle mě se nic nemá přehánět. Když si vzpomenu na moje dětsví, žádné helmy nebyly, motorku měli všichni a všichni se dožili dospělosti ve zdraví. Odřený koleno a podobně prostě k dětství patří. Tak možná, že teď vám budu připadat divná já, ale nemůžeme držet děti ve vakuu.

 
Elisabetka
Povídálka 16 příspěvků 25.05.11 12:02

a co teprve můj chlap, který chce syna posadit ve třech letech na opravdovou motorku :D

 
katka 79
Kecalka 292 příspěvků 25.05.11 12:09

Syn jazdi na First biku vzdy s helmou. Bez nej nebol ani raz. Ale je to o tom, ze sme ho to takto naucili od zaciatku, proste chce na FB, musi mat helmu. Ide s manzelom na bicykli v cyklosedacke, musi mat helmu a zapnute pasy. Hela musi byt nasadena spravne. Mna dostavaju maminy, ktore daju helmu len tak volne na hlavu a siltom hore, nech dieta poriadne vidi. Helma ma byt nasadena co najviac do cela a utiahnuta tak, ze ked sa rozopne a dieta skloni hlavu, helma mu drzi bez pohnutia.
Chranice syn nema, to mi pride zbytocne. Nikdy z FB nespadol tak, zeby si odrel kolena (to ked ide peso a zakopne, tak si tie kolena zoderie). Jazdi na nom od 1,5 roka. Rychlost ma slusnu, niekedy za nim treba bezat. Ale zasa, od zaciatku sme ho naucili, ze na konci chodnika musi zastavit, dole kopcom sa brzdi, po silnici sa nejazdi…
Je to vsetko o tom, ze ako si to dieta naucis, tak to budes mat.

Keby sme mali vsetko okolo deti takto riesit, ze tu spadne, tam sa udrie…tak by sme nerobili nic ine, iba im stali za zadkom, drzali ich za ruku a nepustili ani na krok.

Ale kazdeho osobna vec, ci dietatu plastovu motorku, koloodrazadlo, ci bicykel kupi alebo nie.

 
katka 79
Kecalka 292 příspěvků 25.05.11 12:10

Handulicka - suhlasim, za nasich cias ziadne helmy neboli a sme tu. A ze sme na bicykli stravili cele leto a nohy mame tiez vporiadku.

 
lara74
Kecalka 117 příspěvků 25.05.11 12:21

Naše děti jezdily na motorce, teď dcera na kole-odrážedle a syn na kole nebo koloběžce. Vždy mají a měly helmu a reflexní vestu. Máme nastavená určitá pravidla. Jezdíme z části v obytné zóně rodinných domků a v parku. Rizika to samozřejmě má, ale to by pak děti nemohly vlastně nic, všude se jim může něco stát - i doma, na hřišti. Syn měl problémy s nohama do X, chodíme na ortopedii, ale nikdo si to z odrážedlem nespojoval. Naopak jsem názoru, že se dítě naučí koordinaci pohybu, držení rovnováhy, pohybu na silnici a pak pro něj není jízda na kole šok. Na klasickém kole je dítě mnohem rychlejší.

 
Zuzylka
Ukecaná baba ;) 1061 příspěvků 25.05.11 12:34

Taky zastávám názor, že když si dítě sem tam natluče, není to na škodu :nevim: . Poučí se z toho a příště si dá bacha. My tedy nebydlíme na žádném frekventovaném místě, ale na polosamotě. Asfaltová cesta je tu jak pro auta, tak pro pěší dohromady. Auto projede tak jedno za hodinu a ne moc rychle, protože je zde převýšení.
Na odrážedle jezdí bez helmy, jen s pokrývkou hlavy a dost rychle, ale není hloupý, je naučený jezdit u kraje, když vidí auto, zajede ke krajnici a zastaví a kde není vidět za zatáčku ho hlídám a vysvětluju. Vše se dá zvládnout :-) . Myslím, že kdybych mu ji nepořídila, přestože se mu líbí a u jiných dětí (na hřištích ve školce, v mateř. centru ji viděl) připadala bych si jako zlá krkavčí máma, co se o dítě tak bojí, že mu nic nedovolí. To je prostě můj názor a jak tu píší ostatní, to bys mu nemohla dovolit ani chodit, aby náhodou nenarazil nebo neupadl :-( .
Náš kluk tedy jezdí bez přilby i na našich velkých koních i ponících, ale on je prostě na to zvyklý, terén je měkký a děti umějí dobře padat :wink: , tak se neboj.

 
mauglie
Ukecaná baba ;) 1757 příspěvků 25.05.11 12:49

my máme odrážedlo i koloodrážedlo, vždy má helmu. Ale častěji si namlátil víc když šel pěšky než když na něčem jel. Odrážedla neodsuzuji, spadnout může kdekoliv a z čehokoliv i bez toho.

 
eVerča
Ukecaná baba ;) 1598 příspěvků 25.05.11 13:10

Já spíš žasla, když jsme na výletě po Brdech viděli rodinku s (odhadem) čtyřleťákem na kole,sice s helmou, ale ta cesta kudy ho vlekli?? Krpál, že měl přítel co dělat, aby vytlačil kočárek, navíc dost často nějakej šutr či jiná překážka a pak se divili, že se malej rozsekal :pocitac:

Když dítě místo ježdění okolo pískoviště bude běhat, uklouznout může zrovna tak… :nevim:

 
Mia82
Neúnavná pisatelka 17269 příspěvků 25.05.11 13:13

nějak nechápu tvůj postoj.To že ostatní maminky jsou nezodpovědné tak odsuzuješ všechny ty odrážedla,kolo­odrážedla,tří­kolky,kola atd.?To mi přijde trošku ujetý.

Kdyť ty malému můžeš pořídit chrániče,hlemu atd.Mít ho stálepod dohledem,nejezdit s ním na frakventované ulici :wink:

Ty úrazy jak popisuješ může mít i dítko běžící nebo mu prostě jen podklouzne nožka o tu hranu lavičky se bouchne stejně :nevim:

 
Lakyna
Zasloužilá kecalka 992 příspěvků 25.05.11 13:22

Já bych to tak neodsuzovala jako Michaela…, je to o matce a dítěti, jak se nastaví hranice. My enduro máme a zrovna včera jsme byli na procházce dvouhodinové a z toho jel na enduru možná 15minut dohromady, zbytek šel po svých. Většina našich procházek takhle vypadá, že já nesu enduro a malej běhá za vším možným - chvilku jde u mě za ruku, chvilku běží, poposkakuje, zastavuje se u plotů a pejsků a kočiček atd. Helmu mu nedávám, Daneček je dost opatrnej a když spadne, tak fakt omylem, když jede z kopce, tak jede opatrně, aby se nenamlátil, i manžel byl takový opatrnější dítě. Nikam se bezhlavě nežene a tudíž se moc nebojím, že se mu něco stane. Žádnej úraz jsme za ty dva roky neměli, ani žádnej horší pád. Zato třeba ségry malej - je mu 2,5 roku - jezdí jak střelenej a naposledy spadl,když byli u nás a to šel už k autu a zakopl o obrubník, šel pomalu, a měl rozseknutej ret na dvou místech a krve jako z vola…, tomuhle prostě člověk někdy nezabrání.

 
Betty03
Závislačka 3781 příspěvků 25.05.11 13:37

Já bych taky viděla v první řadě to, že matka zná své děti. Já mám teď jak vidíte na metru tři: bydlíme na vesnici, jdeme do obchodu, holky mají motorky, velký brácha kolo. Na kole s helmou, na odrážedle jim je nedávám. Máme pěkné rovné chodníky, takže ano, můžeš vidět situaci, že dítě je ode mně 100 metrů. Protože já vím, že a) už to umí, nejede jak blázen, umí zastavit. Ví, že nesmí do silnice. Kde chodník končí, zastaví a čekají, až je dojdu, přejdeme a pokračujeme. Není technicky možné, abych byla se všemi zároveň. Dokud jsem tedy neměla holky sladěné, že se můžu spolehnout, že nepojedou, kam nemají, nechodila jsem s nima mimo zahradu. Maty jezdí na kole jistě, nikdy se nevyboural, chodník je rovnej, takže není důvod, abych ho nutila držet se rychlosti mé chůze, když on si chce jet. Já jdu s tím nejpomalejším dítětem, rychlejší jsou před námi. Samozřejmě člověku, co neví, jak to je, to může zvenčí připadat jako risk, já vím, co si můžu dovolit. Nesoudila bych tedy jen na základě toho, co „vidím“, protože jak výše píšu, možná nemáš všechny podstatné údaje. Co se helmy na motorce týče /máme plastová endura malá/. Holky nevyvíjejí nebezpečnou rychlost a jsou opatrné, nikdy nebouraly, takže jim radši dám klobouky, aby si nespálily nosy a za krkem. Možná vám to přijde riskantní, nicméně opět: jsou dost rozdíly, jak které dítě jízdu zvládá, jaký je terén atd. Nicméně shrnuto: Matymu je 5 a 3 měs., postup jak výše, je velmi pohyblivý, leze po stromech apod. a neměl jediný úraz. Oproti tomu přeopatrná kamarádka, maminkou ochraňovaná, již má šití nad okem, spadla doma na konferenční stolek… Nikdy neuchráníš všechna rizika. Samozřejmě jsou určitá pravidla, ale cpát dítěti na enduro helmu, když už je zdatný jezdec, mi přijde zbytečné. Jak tu někdo psal,hrozí hlavně pád na obličej, na kolena, viděla jsem různé, a žádné nešlo na hlavu, že by mu byla helma k něčemu. Spíš nacvičit s dětmi, jak se chovat, že nesmí vstoupit do silnice bez přímého povelu apod. U nás to tak funguje.
PS. Prosím opravit hrubku v úvodním příspěvku, první slovo „mÍm“.

 
Betty03
Závislačka 3781 příspěvků 25.05.11 13:43

Jo a k zničeným botám: i naše dvouleté dcery jasně pochopily povel: nebrzdi špičkama. :mrgreen: Takže rozhodně boty neničíme. Myslím, že spíš než o odrážedle jako takovém je to o komunikaci s děckem. A taky jak tu někdo psal, že dítě neumí chodit či běhat. Nechápu tyto extrémy: naše děti někdy jdou pěšky, někdy mají motorky, naběhají se po zahradě apod. Motorka je šikovná třeba na to, že chcene urazit delší úsek, než by ušli pěšky. Většinou naše procházky jsou tak, že na dobrém úseku jednou, pak jim motorky nesu a jdeme a povídáme si, pak zas jedou…

 
Lakyna
Zasloužilá kecalka 992 příspěvků 25.05.11 14:01

Plně souhlasím s Betty03. Když jsem u ségry a jedeme např. ke kravínu se podívat na kravičky, tak si beru oba kluky /mého 2 roky a ségry malého 2,5 roku/, oba mají s sebou většinou endura. A já už vím, jak se chovají a že když houknu, tak poslechnou na slovo. Ségry malej je rychlejší, ale už je naučený, že když vyjede nahoru kopec, tak se otočí za mnou a čeká na mě a na Danečka, protože Daník je pomalejší a odevzdávají oba shodně enduro mě a hlásí - silnice auta teta/máma ruku. Přeloženo to u nich znamená - teto, mami jsme u silnice, musíme jít vedle teba za ruku, jezdí tu moc rychle auta. S takhle sí starými dětmi,jak píše Betty03, už se dá domluvit, naučit je pravidla… a znám oba, jak se chovají atd. atd., neodsuzovala bych tedy na první pohled, když neznám všechny aspekty.

Pak zase vím, že když třeba mám oba kluky na takové méně frekventované silnici, kde nejsou okraje ani chodníky, tak můj Daneček, když slyší auto, tak už od roka a půl sesedne z endura a hlásí - auto, na stranu - a jde si stoupnout ke kraji či co nejblíž plotu a stojí, dokud auto neprojede, tudíž hlídám více ségry malého, který je živější, protože vím, že můj Daník, bude stát na straně jako přibitej.

A tohle je všechno o tom, že znám děti, které si beru s sebou na procházku, umím nastavit hranice, vyhodnotit situaci atd. atd. Když by to viděl někdo z jiný, tak si taky může myslet, jak jsem nezodpovědná matka.

 
Anonymní  25.05.11 14:03

Jednou na to kolo stejně bude chtít a pochybuju, že to bude bezpečnější. Smyk na písku už možná nedostane náhodou, ale bude je dělat schválně, z kopce pojede, co to dá a můžeme jen doufat, že až pojede za kamarádem po té obytné zóně, že se na každé křižovatce pořádně rozhlédne. :nevim: Taky bych vše neodsuzovala, jak už se tu psalo, je nutné nastavit hranice i malé děti se umí chovat zodpovědně.
Alena M.

 
Uživatel je onlineBohunkaP
Extra třída :D 14423 příspěvků 25.05.11 14:28

Už jsem Tvoje názory na téma odrážedel četla v různých diskusích a ano, myslím si, že v tomto jsi velmi paranoidní.

Odrážedla opravdu nemůžou za to, že maminky si nehlídají děti. To je totéž, jako když si děti hrají na hřišti, maminky čtou časopis na zahrádce přilehlé restaurace a dětí si nevšímají. To je o zodpovědnosti každého rodiče.

Ublížit si tak, jak popisuješ, si dítě může i při chůzi nebo běhu. Chce-li jezdit na motorce, na odrážedle nebo na kole, musí se to naučit, což se bez pádů neobejde. Je jenom na na rodičích, nakolik si dítě ohlídají, kde a jak mu dovolí jezdit a jak ho naučí respektovat silnice, chodníky a podobné věci.

Kdybych k tomu měla přistupovat Tvým způsobem, musela bych děti neustále vodit za ručičku - přece nemůžou jít samy, co kdyby se mi rozběhly do silnice? Nebo co kdyby zakoply, upadly a praštily se o obrubník?

 
Michaelakkk  25.05.11 14:37

:mrgreen: :mrgreen: Tak se tu docela bavím :mrgreen: :mrgreen: Kolik z vás mě má za tu úzkostlivě starostlivou matku s přehnanou péčí ! :D argumenty, že dítě může spadnout i když jde jo fajn to víte, že jo :D syn je taky samá modřina boule kolena má rozbitý :D já jsem ten poslední člověk co něco přehnaně řeší :D Jen jsem tímto deníčkem chtěla poukázat na nezodpovědnost některých matek co běžně potkávám… nic víc… A k nošení helmy!! I když se jede kousek dítě by jí mít mělo, je to ze zákona povinné !! :D To samé by jste si mohli říct o autosedačce jedeme kousek nic se nestane :D No nic… :mrgreen:

 
Betty03
Závislačka 3781 příspěvků 25.05.11 14:47

Tak to opět máme klasickou ublíženou reakci.

  1. helma na odrážedle rozhodně není ze zákona povinná, to si laskavě nastuduj. Odrážedlo totiž není dopravní prostředek a na silnici nepatří, neplést s kolem!
  2. o použití autosedačky nediskutujeme, bez té opravdu nejedeme „ani kousek“.


Já nehodnotím, jestli jsi úzkostná matka. A je zajímavé, že syn je jak píšeš samá boule, to moje děti zas právě nejsou, ačkoli na enduru helmičky nemají. Když otevřeš diskuzi na toto téma, mohla bys snad očekávat i reakce těch, kterým to nepřijde tak šílené, resp. sama to uvádíš již v úvodním příspěvku, že si připadáš jako z jiné planety, jinými slovy, asi je dost těch, co to nevidí stejně a nejsou zrovna nejhorší rodiče, co vědomě riskují zdraví svých dětí. Prostě jen jinak vyhodnotili rizika. A ne vždy úplně špatně. Musím říct, že tady u nás ve vesnici má enduro snad každé dítě a helmu na něj nenosí žádné, až na ta koloodrážedla, která jsou jednak vratší, jednak děti vyvinou větší rychlost.

 
Uživatel je onlineBohunkaP
Extra třída :D 14423 příspěvků 25.05.11 14:55

Míšo, pokud vím, tak podle zákona helmu musí mít dítě mladší 18 let jedoucí na jízdním kole, přičemž „jízdním kolem se podle zákona rozumí i koloběžka“. Jízdním kolem ale rozhodně nejsou plastové motorky a podobné věci - to by muselo mít helmu každé batole sedící na malé tatrovce… A ani odrážedla typu Davídek, Fík, apod.

Moje děti na motorce helmu neměly, nemají a mít nebudou. Na odrážedle už ano, tam už bych to neriskla. Ono problém je v tom, že Tvůj deníček nevyzněl tak, že „některé matky jsou nezodpovědné“, ale tak, že nezodpovědné jsou ty, které koupí dětem motorku :mrgreen: :mrgreen:

Příspěvek upraven 25.05.11 v 14:56

 
Marpe
Extra třída :D 14942 příspěvků 25.05.11 15:31

Mám takový malý technický dotaz :mrgreen:

Míšo v kolika letech plánuješ učit syna na kole? (jestli teda vůbec kolo bude mít :think: ) a jakým způsobem - aby si neublížil, ho na něm budeš učit?
Nějaká cizí přihlížející mamina by to taky mohla špatně pochopit - a napsat deníček o nějakých nezodpovědných matkách :think: :nevim:

Nechci prudit, vážně mě to zajímá.

Pochybuju, že by nějaká normální mamina nechala dítě jet kus před sebou - bez toho, aby si byla jistá, že dítě bude akceptovat určitá pravidla.
Aspoň já to tak mám.
Terka má teď - jak odrážedlo Davídek, tak kolo s přídavnými kolečky a nikdy bych ji nepustila dolů z kopce na chodníku u hl. silnice - jet tryskem kus přede mnou.

Souhlasím taky s Betty - je to hlavně o mamince - jak to má ona zvládnuté a vychytané :wink: ne o nezodpovědných matkách…

 
DonnaNoble
Neúnavná pisatelka 16292 příspěvků 25.05.11 15:35

Poprvé po dlouhé době mi spadla čelist a přemýšlím jakto že žiju, když jsem jezdila na odrážedle i na kole bez helmy a navíc kousek od řeky s prudkým břehem…

Nejsou nakonec nezodpovědní ti co tam dali ty lavičky a pískoviště a jezdí do obytné zony autem? :nevim:

 
Eemii
Neúnavná pisatelka 16329 příspěvků 25.05.11 16:00

Tak moc nechapu..kritizujes nezodpovedne matky nebo odrazedla jako takova??

Moje dcera mela motorku a ma i koloodrazedlo.Je velmi opatrna ve vsem,jezdi opatrne,krokem vedle me.Z kopce se nepusti ani nahodou.Kdyby ano,pobezim vedle ni..nechapu,proc bych ji to mela upirat?

To,co ktera matka dovoli a kam az dite necha zajet,je kazde vec.Je mi to jedno,ja si sve dite hlidam.Stejne tak nezodpovedne mi treba prijde tolik propirane choditko :-) - mmch zrovna ty jsi ho pouzivala,ze :wink: ? ,nevhodne potraviny v jidelnicku velmi brzy a spousta jineho. :nevim:

 
Vlkoška
Závislačka 4132 příspěvků 25.05.11 16:11

Tohle je spíš na diskuzi než na deníček. V něčem s tebou souhlasím, v něčem už podle mě přeháníš. Motorky a kola nemůžou prakticky za nic, vždy je na matce, co a jak nechá své dítě dělat. Dcera na motorce jezdila v naprosté většině v ulici, kde jezdí auta minimálně a vidím daleko, nebo na dvorku. Na jízdu z kopce jsem nikdy nervy neměla, takže měla zákaz a nevyhledávali jsme je. ( přispělo k tomu i to, že dcera byla a je dodnes zakopávací a padací, vždy se o něco bouchne). Ale znám jednu takovou, co pouštěla 1,5 roční dítě z prudkého kopečka, který končí na hlavní silnici se slovy, že on ví, že má zahnout do zahrady, to už na mě bylo moc. Ale jak bylo psáno, každý ví sám, co jeho dítě zvládne. Toto dítě přežilo motorkové období bez úhony…

 
nikitanikita
Zasloužilá kecalka 779 příspěvků 25.05.11 17:59

Oni vůbec autorky názory ve všem jsou na pováženou už sem se s ní parkát setkala :wink:

 
nepřihlášená verenika  25.05.11 18:11

Holky už napsaly,že helma má být na kole ne na motorce :mrgreen:

Taky by mě zajímalo zda svému dítěti pořídíš kolo s povinnou výbavou :wink: :?: :-D

 
sarri  25.05.11 18:16

Naprosto s pisatelkou souhlasím - je to příliš nebezpečné. Osobně bych dítěti nepovolila ani pohled na nějaké odrážedlo či kolo a už vůbec nepustila děcko na ulici - šmarjapanno, vždyť tam je tolik nástrah - prudké schody z baráku, silnice s auty, obrubníky, o které může dítě zakopnout, sluneční záření a znečištěné ovzduší, nerovnosti v travnatém terénu, bodavý hmyz… Já myslím, že venkovní prostředí není bezpečné ani v té přilbě a chráničích po celém těle a ochrannýma brýlema - vždy se najde nějaká ta skulinka. Svoje děti vezmu ven jenom v kočárku, na který nasadím moskytiéru a dítě připoutám kšírama - jasně, dám mu přilbu, chrániče a neprůstřelnou vestu pro případ, že by z kšíry přepralo a vypadlo ven z kočárku. Ani doma neponechám nic náhodě - pokojíček vypolstruji molitanem obtaženým koženkou, abych to mohla každý den omýt desinfekcí stejně jako všechny hračky. Přebalovat budu zásadně na zemi, aby dítě nemohlo upadnout z výšky a sahat na něj budu ve sterilních lékařských rukavicích - ty breberky bakterie jsou dnes už všude!
Přátelé, nepleťme koše s baňama - každý si zodpovídá za své dítě a to, že nám občas přijde nějaká maminka méně zodpovědná, je jedna věc a to, že život je neustálé riziko, věc druhá. Udělejme pro své děti v rámci bezpečnosti zdravé maximum, ale nepřehánějme to!

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 25.05.11 18:34

Můj syn jezdí na odrážedle jen doma a přesto má vyražený zub. Stačilo se jen otočit v kuchyni a on narazil do schůdku zezdola takovou rychlostí, že sletěl ani netuším jak. Helma by mu nepomohla.
S těmi klouby to taky slyším poprvé, kdyžtak hoďte odkaz na nějaké odporné pojednání :wink:

 
Camp
Zasloužilá kecalka 537 příspěvků 25.05.11 18:51

Dcera mela s endurem taky nejvaznejsi uraz doma - posouvala ho pred sebou rukama, spadlo a ona prepadla pres nej a o oválný konferencní stůl si rozsekla ret!

Jinak na kolobce i enduru jezdi s prilbou, ma ji moc rada a sama ji vyzaduje. Mne se spis zda pitome, jak nejsou ty plasťáky odpružené a větší děti na tom ujedou fakt velké vzdálenosti, takže ty nárazy do kloubů o terenni nerovnosti asi nejsou moc zdravé. Ale uz precházíme na First Bike a motorku prenechame jiným.

Jinak souhlas, ze nektere matky jsou dost laxní. Moji rodice vyjizdeji z garaze do kopecka a museji prejet pres chodnik, který je pred jejich radovkou. Davaji si maximalni pozor, ale ted se stalo, ze kratce pred máminym autem profrcel prcek na motorce a jeho matka byla asi 5 domů vzadu. Kdyz ji moje mama upozornila na nebezpeci, tak rikala, ze je kluk nauceny na konci toho chodniku pred krizovatkou zastavit…

 
janac
Závislačka 3138 příspěvků 25.05.11 19:24

Nemám ve zvyku psát komentáře k deníčkům. Ale teď musím.
Dnes asi před hodinou jsem sbírala bábovky na písku, syn si sedal na motorku. Než jsem se otočila - nebyl.
Lítám po hřišti jako blázen, oběhnu bruslařský okruh co je okolo (je to park, všude vzrostlé stromy - nic není vidět) Pořád tomu nemůžu uvěřit. Ptám se lidí, „neviděli jste malého - fakt MALÉHO kluka na žluté plastové motorce?“. Nikdo nic - nevím kterým směrem se mám rozběhnout. tak lítám sem a tam, nevidím po Ai po 2m mi zvoní telefon. Volá moje mamka, která shodou okolností pracuje poblíž. Jela autem z práce a vidí kluka jak fičí šílenou rychlostí kamsi do pryč. Řvala na něj, než někam píchla auto, ujel dalších 500 metrů.
Nakonec ho chytla, boreček vysmátej. Celá událost se stala na sídlišti, přejel 1 přechod. Kdyby býval zahnul jinde bež zahnul, mohl sjet ke frekventované silnici. Kdyby se babička nevracela do práce pro brýle, nepotkali by se.
Jsem v naprostém šoku, nikdy nic takového neudělal, navíc byl v „neznámem“ prostředí. (Na tomto hřišti byl všehovšudy 3krat, nebydlíme zde).
To, že ho tam babička chytla považuji za výhru ve sportce, ta pravděpodobnost bude podobná.

Proto prosím, pokud někde uvidíte jet malé děcko na motorce a nikdo vedle něj neběží, prosím zadržte ho. Možná vás 100 matek pošle někam, ale možná 101 bude v situaci, do které jsem se dostala já.

Dnes mohla ta pitomá motorka (+moje minutová nepozornost samozřejmě) způsobit obrovské neštěsí.

(ps.pro brněnské dodávám, že mi ujel z hřiště na Kameňáku (kormidlo) a byl odchycen na Svážné - kousek od školy, sjížděl k potravinám Enapo)

J.

Příspěvek upraven 25.05.11 v 19:35

 
LauraPa  25.05.11 19:42

Já měla maminku, která mi do 16 nedovolila jezdit na kole, protože „dostanu smyk, upadnu a ochrnu“. Byla jsem celou základku všem pro smích. Žádní kamarádi, samozřejmě žádné prolézačky (spadneš a ochrneš), o to, jestli můžu do kina (17.30-19.30) jsem se neúspěšně hádala ještě v osmnácti.

Díky nechci.
Helmičku moje dítě má, na motorce jezdí od roka a půl. I když je klidná a poslouchá, vím, že samozřejmě hrozí, že něco neuhlídám nebo prostě na té motorce bude rychlejší. (Jednou se s ní rozjela ze schodů, jindy proti sloupu, obojí dopadlo dobře, zabrzdila těsně před nebo spadla „rozumně“ brzo a nic se jí nestalo). Risknu to. Udělám, co můžu, abych předvídala a chránila, ale nehodlám ji vyčlenit ze zdravého kolektivu jen kvůli nějaké paranoie.

A dokonce mám radost, že v necelých třech letech na koloodrážedle už krásně udrží rovnováhu a že se jí jízda na kole líbí. Příští rok totiž dostane šlapací. Možná jsem svým způsobem nezodpovědná, ale chci vychovat šťastné dítě s dobrým vztahem ke sportu.

 
Uživatel je onlineBohunkaP
Extra třída :D 14423 příspěvků 25.05.11 19:46

Jani, tak to je síla 8-o - kdyby to nebyla tak vážná věc, musela bych se tomu smát, to přiznávám - když si představím toho prcka, jak šťastně fičí pryč a babička na něj ječí z auta… Ale v reálu si to neumím představit, muselas být, chudáčku, úplně hotová. :kytka:

Ale doufám, že se na mne nebudeš zlobit, když napíšu, že ani toto přece není vina motorky… To se prostě může stát, člověk minutu nedává pozor a je to… Stalo se mi jednou něco malinko podobného, dcerka mi ujela z dohledu (ale naštěstí ne tak daleko, stihla jsem ji včas), a od té doby děti nesmějí sáhnout na svoje „dopravní prostředky“, dokud JÁ nejsem připravená k odchodu.

 
janac
Závislačka 3138 příspěvků 25.05.11 19:50

Bohunko, jasně, že se nezlobím, vím, že je to jen moje vina.
Nikdy bych nevěřila, že odjede, nadto tak daleko.
Hlavněže mám doma infoband :zed: . Teď už bez něj neudělá ani krok.
 J.

 
Jana206
Generální žvanilka 24172 příspěvků 25.05.11 20:20

Jani, to musela být hrůza :-(
Vůbec si nedovedu ani nechci představit, jak ses musela cítit..
Hlavně, že vše dobře dopadlo.

 
Marpe
Extra třída :D 14942 příspěvků 25.05.11 21:05

janac 8-o teda takovou situaci vůbec nezávidím. Máš šikovného čertíka :palec: přeju co nejmíň takových situací - nebo spíš takové - vůbec žádné :wink: :kytka:

 
asha
Nadpozemská drbna 29534 příspěvků 25.05.11 21:32

Tak ja jen ziram, kolik deti tady jezdi na motorce s prilbou…ja snad jeste zadny nepotkala :-D Zadny moje dite nemelo prilbu na odrazedle. Pokud spadly, natloukly si jen ten nos. Ta vyska na odrazedle je minimalni, z vetsi vysky spadne, kdyz stoji na nohou. Mne se nikdy neosvedcily podobny pomucky jako chranice atd…(treba helmicka, kdyz dite zacina stoupat), dite, jak uz tu bylo psano, si do urcity miry proste nabit musi, aby poznalo svoje hranice. Kdyz je nepozna a jednou chranice mit nebude, muze ho to stat vic, nez par bouli :nevim:

Je to fakt o hranicich, kazda to mame nastaveny jinak. Jen jsem se teda pobavila (a ted lituju, ze tu nemam fotku), kdyz si predstavim, co si o mne nekdo muze myslet: odpoledne vyrazime s nejmladsim pro deti tak, ze kocar Phil&Teds je narvany k prasknuti. Na hlavni sedacce Ben, vespod skladaci kolobezka, koloodrazedlo a plastova motorka :lol: plus pytel s formickama a dalsi propriety.

Bohunko myslim, zes to psala ty, na kolobezce je ze zakona povinna prilba? Nejak si nedovedu predstavit, ze by muj sedmiletak jezdil na mini skladaci kolobezce a na hlave mel prilbu :think:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama