Jak náš Honzíček na svět přišel

Porod

A také o tom, že i vyvolávaný porod může být hezký a rychlý. To bych totiž chtěla vzkázat všem maminkám, které ví, že je to čeká. Já se před porodem nedočetla nic moc hezkého, tak snad vás aspoň trochu povzbudím!

Vždycky jsem chtěla co nejvíce přirozený porod, bez zbytečné chemie a zásahů. Bohužel mi to nebylo dopřáno. V půlce února jsem tu zveřejnila deníček Maminkou s ITP a po splenektomii, kde jsem psala, že malý bude muset po 36. tt ven. Naštěstí jsme byli oba tak v pořádku, že jsme se s doktorkou domluvily na vyvolání až v ukončeném 38. tt – tudíž v „termínu“. Když ne úplně přirozený, byl můj porod alespoň rychlý – 4,5 hodiny (byla jsem prvorodička).

28. 3. 2011 jsem měla nástup v 7:00 v Bohunicích na vyvolání. Na příjmové ambulanci mi natočili monitor, poslíčci byli zase o větší síle než předchozí týden. Po vyšetření mi pan doktor řekl, jak je to tam skvěle připravené, že by to mohlo jít dobře. Prý možná už dneska to bude. Hmmm, já tam přišla s tím, že určitě dneska :lol:

Následovalo vyplnění papírů a příjem na porodní box. Chtěli jsme nadstandard, ale bohužel byl volný už jen jeden box, poslední obyčejný a to pro nás. Byla jsem překvapená, jaký je to malý pokojíček. Měla jsem žlutě vymalovaný, se sluníčkem na dveřích. Sprcha a WC byli daleko na chodbě :-)?

Po ubytování se za námi přišla představit naše porodní asistentka. Byla milá a sympatická. Vysvětlila nám, co a jak proběhne a přesně v 9.00 mi zavedla první vyvolávací tabletku. Musela jsem půl hodiny ležet, aby se rozpustila. O půl desáté jsem začala pociťovat první bolesti, slabé, jako menstruační. V deset přivezla PA monitor, že se podíváme, co se mnou ta tabletka dělá, jestli bude potřeba zavést ještě jednu. Monitor byl krásný, kontrakce skákaly kupodivu o síle 80–100, já skoro nic necítila. PA se divila, že to prožívám tak v pohodě :-) Řekla mi, že další tableta nebude potřeba, ale že aby se nám ty kontrakce neztratily a porod dál postupoval, tak mi píchne vodu. Moc se mi to nelíbilo, ale porod nebyl v mojí režii, byla jsem „nemocná“, tak jsem držela hubu a krok. Voda byla čirá, vše v pořádku.

Nějakou dobu po propíchutí jsem si skočila na záchod a cestou jsem si všimla, že uklízečky mydlí nadstandard. První, co mě napadlo, bylo stěhování :lol: PA vůbec jako já nadšená nebyla, snažila se mě přesvědčit, že ten nadstandard je bez oken a proto tam budu mít pocit úzkosti, ale svolila, že ho půjdu omrknout a pak jí řeknu jestli teda jo nebo ne. Místnost to sice byla bez oken, ale oproti tomu malýmu boxíku obrovská, s vanou a TV (ani jedno jsme nakonec nevyužili) a hlavně – s vlastní sprchou a WC a velkým super porodním lůžkem. No řekla jsem – ten beru a už jsem se od tamtud nehla :-) PA zašla pro přítele, ten sbalil moje věci na malém boxu a přestěhoval mě. Tak jsem cca od 11:15 byla na lepším.

Pak mě PA přišla prohlídnout – otevřená jsem byla na 4 prsty. Nabídla mi klistýr, který jsem po krátké úvaze přijala. Ještě, že jsem měla ten svůj záchod :-) Tou dobou už začaly kontrakce trochu bolet, tak si nedovedu představit, jak bych chodila na WC a do sprchy přes tu chodbu a zase zpátky na box. Asi bych spíš strávila celý čas na záchodě :-D

Využila jsem velikost místnosti a pochodovala jsem sem a tam, do toho odbíhala na WC. Když jsem byla přesvědčená, že se záchodem už bude konec, vlezla jsem si do sprchy a tam jsem přišla na to, jak je horká voda na kontrakce úžasná :-) Ze sprchy mě kolem 12:15 vyhnala PA, že mě prohlédne a obě jsme zíraly – byla jsem otevřená na 8 prstů :-) To už byly kontrakce časté a bolestivější, ale daly se v klidu prodýchat. Nejvíc mě fascinovalo, že přišla kontrakce a s ní bolest, já se o něco opřela, bolest jsem v klidu prodýchala a prožila a pak když odezněla, tak jsem se cítila, jako kdybych nerodila – skoro fit :-), fakt. Měla jsem chvilku času nabrat novou sílu. Po kontrole jsem vlezla zpátky do sprchy, tentokrát jsem si tam ale vzala balon. Hopsala jsem na baloně a sprchovala si horkou vodou podbřišek. Přítel stál u sprchovýho koutu, hlídal, ať balonem neucpu odpad a nevyplavím celou porodnici. Podával vodu a ručník a další věci.

Pak už mi najednou začala být sprcha nepříjemná, cítila jsem mírný tlak na spodek a měla jsem tendenci si někam zalézt. Tak jsem se vyvalila na porodní postel a zavolala porodní asistentku. Ta mi řekla, že ještě tak 3-5 kontrakcí a pak bysme mohli tlačit. A odešla. No po dvou kontrakcích už jsem měla fakt silné pocity na tlačení, tak jsem ji zavolala zpátky. Opět mě prohlédla, řekla, že ať tu další prodýchám a že teda pak a zase odešla. To už jsem vypustila první a jediné kur… z pusy, úplně mě vytáčelo, kam pořád jako chodí když rodím :-D Přivedla si doprovod. Prý jsem ta s purpurou, tak radši víc lidí. Takže jsem tam v poslední fázi měla ji, ještě jednu nebo dvě PA, doktorku, dvě sestry pro dítě a přítele. Nejvíc mě vytáčely ty sestry pro dítě, protože tam stály, ruce složený na hrudi a velké kino – ženská tam rodí. Úsměvy od ucha k uchu, který bych jim v tu chvíli nejradši vymazala :-)

Podle pokynů jsem zatlačila poprvé a špatně. Je prostě potřeba tlačit do zadku a já tlačila jinak a navíc u toho mručela. Rodila jsem na zádech mírně z kopce, nohy jsem si držela pod koleny skrčené k břichu. Přítel dostal za úkol držet mi hlavu a tlačit ji bradou na hruď. Podruhé jsem tlačila dobře, ale asi málo. Malý zase zajel zpátky. PA vtipkovala, že tam visí za uši, ať tlačím co nejdéle to půjde. Tak jsem zatlačila. PA mi udělala malý nástřih, skoro jsem ho necítila a nějak tam hlavičce pomáhala ven (v tu chvíli mi to připadalo, že tam dělá něco drsného), takže na jednu kontrakci byla hlavička venku. Přítel mi pořád něco huhlal do ucha, povzbuzoval mě, ať tlačím, že už to bude:-)

Pak jsem zatlačila naposledy a na svět vyplaval v 13:35 náš chlapeček Honzíček. 3490 g, 49 cm. Na 38+1 krásné míry. Malého mi hned položili na břicho, po chvilce seznámení, mně nadohled, ho zvážili a změřili a čerstvý tatínek udělal nějaké fotky. Apgar skóre jsme měli 9, 9, 10, chvilku trvalo, než jsme dostali správnou barvu :-) Během tohoto mě paní doktorka zašila – skoro nic to nebylo, hned po porodu jsem seděla. Sice to bylo trošku cítit, ale druhý třetí den už to bylo úplně OK.

Po zabalení malého jsme zkoušeli hned přikládat. Přisál se a už nechtěl pustit. (a to ho drží dodneška :-)) Měli jsme dvě hodiny klidu ve třech na boxu, než si pro malého přijeli z dětského. Pak jsem se musela i já osprchovat a přestěhovat na oddělení šestinedělí.

V porodním „rauši“ jsem si říkala, jaký to byl nádherný a rychlý porod. Kontrakce se daly vydržet, za chvilku bylo po všem. Hned bych šla rodit znovu. Ale po vystřízlivění mě trochu mrzí, že jsem nemohla rodit přirozeně od přírody, že jsme museli malýho vyhnat. Nelíbilo se mi už na boxu to píchání vody. Pak mám pocit, že PA v poslední fázi hrozně spěchala. Připadalo mi, že chtěla malého dostat ven za každou cenu, za co nejmenší počet kontrakcí. Jsem „nemocná“, netroufám si tvrdit, co je opravdu potřeba, takže jediné co mi zbývá je důvěřovat PA. Co jsem zvládla podle svých představ je, že jsem rodila bez epiduralu.

Hodnotilo 4 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
pajinka111
Ukecaná baba ;) 1740 příspěvků 19.06.11 09:13

moc gratuluji k narození syna :kytka: ,takový pohodový porod ti fakt zavidím :palec:
taky jsem rodila v bohunicích a ta dlouhá chodba kde byla sprcha a wc mě taky hrozně vytáčela,navíc jsem rodila až na konci v porodním boxu,takže než jsem se tam za pomocí tatínka doploužila,mohla sem jít zase zpět :nevim: :lol:

 
Munenka
Kecalka 145 příspěvků 19.06.11 15:31

Blahoprejeme, ja taky rodila v Bohunicich na zlutem pokoji, bylo to rychle, taky jsme chteli nadstandard, ale nestihli jsme to, taky mi pichli vodu i nastrihli, ale rekla bych, ze po pichnuti vody, ktera byla kalna, to probehlo daleko rychleji. Kdyz jsem slysela kalna a vyraz por. as. malem jsem dostala infarkt, jak jsem se o malou bala, ale vse bylo v poradku a nadstandard jsme si vzali na sestinedeli. I kdyz ani tam jsme klidu moc nemeli, porad nekdo chodil. Takze prejeme hlavne hodne zdravicka…

 
Sine1
Zasloužilá kecalka 623 příspěvků 20.06.11 14:18

Teda to byl krásný porod! :srdce:
Jako prvrodičku jsi mě uklidnila, že to může jít i tak pohodově :palec:
Dodatečné gratulace k miminku! Měl fakt pěkné míry!
Jste oba dva šikulové :-)

 
elija
Kecalka 308 příspěvků 20.06.11 14:40

Gratuluju k Honzíčkovi :kytka: a trošku závidím ten pohodový porod. Já měla 2 vyvolávané porody, ale oba s komplikacemi a i když celkem rychlé (na tebe ale nemám 8-) ), rozhodně mi nádherné nepřipadaly… Nádherné bylo až to, co přišlo potom - mimísci mi vše bohatě vynahradili :-D

 
lisacek
Ukecaná baba ;) 1661 příspěvků 20.06.11 14:52

Moc gratuluji k narození Honzíčka :kytka: :potlesk:

Já chtěla taky přirozený porod, bohužel dopadlo všechno jinak a nakonec jsem se probrala až 2 hodiny po narkóze na jipce a mimíska mi přivezli až po 8 hodinách na pár minut :cry:

No prostě nedopadne vždycky všechno tak, jak si člověk naplánuje, no :think: :roll: hlavně když jsou pak ti mimískové zdraví :dance: :mavam:

 
žížala123  22.06.11 11:40

Gratuluji k „hezkému“ porodu ;-) jen definice „být otevřená na 4 prsty / 8 prstů“ mě opravdu pobavila :-D nechci se tě nijak dotknout, ale to je zkrátka technicky neproveditelné.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama