Oblečení pro mimčo, kolik, čeho a proč?

Ostatní

Seznamů a rad ohledně výbavičky je všude spousta, ale až na výjimky jsem nikde nenašla žádnou praktickou radu, která by se týkala množství oblečků, nebo jejich možností kombinace apod. Tak jsem se to rozhodla trochu napravit a některé nastávající mamince tak možná trochu pomoci. Jen podotýkám, že mé zkušenosti jsou pro zimní děti, tedy ty narozené v létě to mohou mít trochu jinak.

Když jsem šla do obchodu, měla jsem takový ten klasický seznam, kde jsou uvedené dupačky, košilky, bodýčka a kabátky ( + samozřejmě pro zimní děti svetřík, čepička a kombinézka ).

V obchodě jsem zjistila, že existují ale i další typy oblečků jako jsou overálky, půldupačky, punčocháčky, trička, mikiny, tepláčky…

„Co z toho pořídit a co ne, jak to spolu vlastně kombinovat a kolik čeho pořídit?“, vířilo mi hlavou.

Řekla jsem si, že pořídím od každého pár kousků a uvidím. Tak jsem nakoupila. Pak se mi od známých sešlo ještě pěkných pár kousků a ejhle, mezi nimi další, jako např. bodýčka bez rukávů, pidi tílka. Byla jsem tak překvapená, že dupačky měly pantíky ve spodní části nebo bodýčka na bocích, nebo měl overálek jen pantíky mezi nožičkami, takže se musel navlékat celý přes hlavičku. No, zkrátka, teď mám za sebou tři měsíce praktických zkušeností a musím říct, že bych už teď pořídila výbavičku z 80% jinak.

A jaká je tedy má zkušenost?

Především je třeba si uvědomit, že opravdu nemusíte mít veškeré typy oděvů, co existují. Lépe je pořídit více od jednoho typu a ostatních druhů pak o to méně. Důležité je si uvědomit, jak budete moci oblečení kombinovat.

Různé kombinace jsou pak různou měrou praktické. Taky je důležité si uvědomit, jakou tepelnou pohodu miminku různé kombinace přinesou. Stačí jedna vrstva? Dvě? Nebo snad víc?

Jedna vrstva mi připadá u těch nejmenších i v dobře vytopeném bytě málo. I když má zavinovačka výplň, určitě nehřeje víc než nás hřeje peřina. Mimčo má mít o jednu vrstvu více než my a my taky většinou nespíme úplně nazí (až na výjimky:)).

Z jednovrstevných (nedostatečných) kombinací to je : - samotný overal - body + tepláčky (příp. půldupačky, punčocháčky) - tričko + tepláčky (příp. půldupačky, punčocháčky) (u tepláčků přidáme samozřejmě ponožky)

Tyto je teda třeba něčím doplnit. Overálek a body? S rukávy nebo bez? Příp. overálek a tričko? Tričko rozhodně ne, pod overálkem se shrnuje. Body s rukávem? Taky nepraktické, jednak dvoje rukávy na sobě jsou zbytečně moc, můžou tlačit, hůř se oblékají…Takže co se overálku týče, jediné s čím jde kombinovat je body bez rukávů. Overal + body bez rukávů = 2 vrstvy. Tak to bychom měli První fajn kombinaci.

Jen bych dodala, že nejlepší je body na zapínání na boku, aby se nemuselo navlékat přes hlavičku a overálek na pantíky či zip na přední straně.

Druhá, dvouvrstvá kombinace je Body opět bez rukávů + tepláčky a ponožky (příp. půldupačky nebo punčocháčky ) + kabátek (kabátek lze nahradit tričkem, ale protože ta se oblékají přes hlavičku, je kabátek určitě lepší volba).

3. Kombinace - 1,5vrstvá - Body s rukávky a dupačky) ( 1,5 vrstvá proto, že to není ani jen jedna vrstva, ani dvě, tyto dva kusy se překrývají pouze v oblasti hrudníčku)- v dobře vytopeném bytě by to mělo stačit.

4. Kombinace, tentokrát 2,5vrstvá - body bez rukávů + dupačky + kabátek (vhodné spíš do míň vytopených místností). Bez rukávů opět kvůli snazšímu oblékání kabátku, který by se hůře oblékal přes další rukávy.

Co z toho plyne? Je potřeba si vyjasnit používané kombinace a kousky oděvu, které jsou na ně potřeba. Těchto zkombinovaných souprav by mělo být tak cca 5, dle četnosti praní. Někdy miminku vydrží stejné oblečení dva dny, někdy je třeba na den dvoje až troje, podle toho, jak často se poblinká, proteče plenka apod.

Za zcela zbytečnou součást mimi šatníku považuji trička. Kabátek může nahradit mikinka, ale ty se dělají většinou s kapucí - pokud na ní pak dítě leží, tj. neleží na rovném podkladě, ničí se mu tím páteř.

Naopak nejpraktičtější se jeví body bez rukávů i s rukávy, dupačky a overálek, příp. tepláčky a kabátky.

Na závěr

Tolik k mým postřehům. A na závěr snad ještě pár detailů, na které si dát při nákupu pozor. Často bývají u bodýček a overálků, které se často nosí přímo na tělo, různé výšivky. Zkusili jste si na ně někdy sáhnout z druhé strany na látku? Samozřejmě je povrch drsný a nepříjemný už jen na dotek. A teď si představte, že jste v tom celý den uvěznění a nemáte jak sdělit, že vás to škrábe.

Když už ale máte tyhle kousky, nic není ztraceno. Můžete na ně totiž vyzrát další vrstvou. Buď pod to dáte body bez rukávů, což je stejně nejlepší - viz výše, nebo to zkrátka podšijete kouskem látky.

No a pak mě ještě napadá zapínání vzadu, kdy tlačí přímo na páteř, příp. různé zipy atd. na boku, kde zase můžou tlačit, pokud dáváme miminko na bok.

Na tohle téma by se toho určitě ještě dalo napsat spoustu, ale pro základní orientaci je to myslím až až :). Nezbývá než doufat, že dané tipy budou některé z vás k užitku, stejně jako by byly mně, kdybych měla možnost si je před pár měsíci přečíst.

Hodnotilo 30 lidí. Score 2.3.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 8868 příspěvků 29.01.14 00:31

Ne že by v deníčku nebyly zajímavé postřehy (třeba to o výšivkách), ale jinak jsou to teda spíš impulzy z omezené zkušenosti než nějaká obecná pravidla.

Třeba to o vrstvách, že musí být dvě, to je podle mě dost nadsazené: kamarádčina dcera na sobě nesnesla odmala víc než tričko, a to bydleli v nevytopitelném podkroví - a je to nejmíň nemocné dítě v okolí. Názor zakladatelky ano, ale je třeba vzít v úvahu teplotu v domácnosti (o tom nic nepíšeš) i povahu miminka (některá se potí i méně oblečená). Většině dětí trocha otužování neuškodí: pokud nemají studený krk, nic se jim neděje.

Nebo bodyčka. Jo, zapínání na straně je třeba fajn, ale stojí několikanásobně víc než ta přes hlavu, což je třeba pro hodně maminek celkem problém. A body přes hlavu není zas takové zlo, aby se to vzhledem k cenovému rozdílu nesneslo.

A pokud jde o počet sad oblečení, tak teda pět je podle mě hanebně málo, protože právě: pokud jsou poblinděné nebo pročůrané tři denně - a to není žádný problém, u minimimin jsou čůrací útoky při přebalování na denním pořádku, dcera dávala i tři za noc - tak s pěti bez sušičky nemáš šanci vystačit.

A pak by mě teda zajímalo, odkud máš informaci, že kapucka kazí dítěti páteř. Pokud ji oblečeš na hlavu, tak pokud nemáš zimní péřovku, nebude kapuca tak tlustá, aby dítě nějak významně vychýlila - ale třeba mě vyvedeš z omylu.

PS: Dodatek z praxe ode mě: za nejnesmyslnější kus oblečení považuju dupačky. Zapínat je je vopruz, na ramenou i v rozkroku. Pokud v bytě je 20 stupňů, podle mojí zkušenosti je mnohem praktičtější kombinace body + polodupačky (případně ještě tričko na horní část těla) nebo - hlavně u samosvlíkacích dětí - body + overal (tam je sice dvoje zapínání, ale dá se). Naopak tepláčky a ponožky pro malé dítě nemají vůbec smysl - aspoň tomu mému pořád táhlo nad kotníky a velmi brzy poté nemělo lepší zábavu než je sundavat ;) Ponožky je nicméně dobré pořídit, pokud je dítě zimomřivé a stydnou mu nohy, je možné je přidat pod overal/dupačky.

Příspěvek upraven 29.01.14 v 00:39

 
Ali-Ali
Extra třída :D 11138 příspěvků 29.01.14 00:45

Vsechny rady a pravidla jsou uplne na prd, protoze kazdy to vnima jinak a kazde dite je jine. baculatexhubene (polodupacky mu spadnou), kratkexdlouhe (do overalku problem nacpat), klidnexhyperaktivni (zapomente na ponozky), zimnixletni atd.
pak jsou specialni kategorie jako blinkaci deti, ktere clovek prebaluje 5× denne a zredukuje cokoliv co jde ;)

ale souhlasim s @Slečna Ferka, ze 5 sad obleceni je fakt malo. ja za dnesek spotrebovala 3 a to byl klidny den :roll:

 
akasha143
Závislačka 3212 příspěvků 29.01.14 01:42

Toto by se mi libilo vic jako diskuze, kde by pridavali sve rady i ty zkusenejsi…prijde mi to jako denicek, ktery radil, jak poridit levneji a stejne kvalitne vybavicku-odpoved byla shrnuta do dvou pismen- DM - ktery napsala zatim jen tehotna slecna.. No budiz… Nekomu pomuze se vypsat…

 
myšák1187  29.01.14 02:34

8o 8o no je to opravdu hodně individuální, já bych si tedy netroufla nikomu radit, mám dítko kterýmu na noc stačí dupačky, pokud nikam nejdeme má je celý den(pokud nepoblinká, nepočůrá, což se stává, pak převlíkám) na den bohatě stačí body s dlouhým rukávem a ponožky.
ano taky jsem jako prvorodička četla že by mělo mít mimi o jednu vrstvu víc než dospělý, ale třeba já mám dítě kterýmu můj styl oblékání vyhovuje (a nemá ráda zavinovačku, takže je pouze pod lehkou dekou), jednou jsem jí zkusila obléknout dle této rady a byla nevrlá a potila se, svlíkla jsem ji a pohoda.
@akasha143 má pravdu, včera jsem narazila na diskuzi maminky která se ptala jaké zbytečnosti si nemá do výbavičky kupovat a shrnutí?? Pro každého je zbytečnost něco jiného, takže asi tak, diskuze na toto téma by byla lepší než opět jeden z radících deníčků
Nicméně je to pěkně napsáno a spíš bych do záhlaví napsala jak jsem se poučila, pokud budeš mít druhé dítko bude vše opět jinak

 
angellik23
Ukecaná baba ;) 2229 příspěvků 29.01.14 06:26

Tak ja využila na zimní dítě pouze body s dlouhým rukávem a zavinovacku, a když nebyla v zavinovacce tak overal. nesnasela jsem polodupacky a puncochace protože tlačily na bříško. na ven pak fusak, kombinezu a pod to overal a i tak byla zpocena

Příspěvek upraven 29.01.14 v 06:29

 
Taara69
Ukecaná baba ;) 1385 příspěvků 1 inzerát 29.01.14 06:36

Já jsem zase poměrně dobře využila výše kritizované dupačky, protože dcera se dost dlouho místo lezení po čtyřech plazila, a polodupačky nebo tepláčky se jí tudíž shrnovaly.

 
rebeccca  29.01.14 07:13

To už snad není normální jaké „Deníčky“ tady admini pouští… hrůza opravdu :zed:

 
Lemuska
Kelišová 5342 příspěvků 29.01.14 07:17

Bohužel v tom jak a do čeho obléct miminko je každá rada drahá. Já jsem u druhého dítěte jako,,zkušená" matka vytáhla jen věci po starši…a ejhle, to co mi vyhovovalo u starší u mladšího se mi neosvědčilo ;) Prostě každé dítě je jiné, byť rodiče jsou stejní. Myslela jsi to dobře, nicméně jediné co z deníčku vyplývá je, že univerzální rada a seznam toho co pořídit na miminko neexistsuje :kytka:

 
lucka_mac
Ukecaná baba ;) 1434 příspěvků 29.01.14 07:38

Tohle je opravdu strašně individuální a mění se to jak děti rostou. Podle mě jsou pro miminka úplně zbytečná body bez rukávu a vůbec jsem nevyužila dupačky a kalhoty s laclem a kabátky. Naopak jsem vůbec nekupovala punčocháče a pak je rychle sháněla. Moji kluci nosí od miminek nejčastěji kombinaci body s krátkým nebo dlouhým rukávem, tepláčky a ponožky nebo punčocháče a pokud je chladněji tak ještě triko s dlouhým rukávem. Na ven hodně využíváme nejrůznější mikiny a bundy a teď v zimě i kombinézu a fusak.

 
Lerista
Ukecaná baba ;) 1002 příspěvků 29.01.14 08:01

Já měla zimní miminko a neskutečně blicí. Ze začátku byla v zavinovačce a měla na sobě overal, tenký kabátek a tu zavinovačku. Overalů jsem měla asi 10 a bylo to občas málo. Byla v nich ve dne v noci. Pak jsem dávala hodně body s dl. rukávem a tepláčky a fusekle. Případně s krátkým, když už bylo léto. Pak v létě nějaké šatičky, ale základ zase body a tepláčky/kraťásky, nebo tričko a kraťásky. Punčocháče jsem skoro vůbec nedávala. Pak na pozdim (9 měs) zas to samé body a tepláčky nebo kalhoty. Měla jsem jedny džínečky podšité, super elastické a nosila je hrozně dlouho. Podle tepla jsem pod ně dala punčocháče nebo ne. Měla jsem přístup k balíku z Anglie, takže v podstatě neomezené množství oblečení v ceně 15-30 kč/ks, což se u blicího mimina fakt hodilo :)

Příspěvek upraven 29.01.14 v 08:03

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 29.01.14 08:19

Hele v prvni rade jsi se mela vyptat co nejvetsiho poctu mamin, kdyz uz jsi sla vyhazovat vlastni penize - to ja teda taky nedelala, spolehala jsem se na to, ze to, co podedim, bude to overene. Ono se nakonec ukazalo, ze i jine matky maji nakoupene spoustu nesmyslu. Nekdy se to pozna podle stupne onosenosti.
Ony ty tvoje uvahym, ne ze by nebyly spravne, ale na kazdou ti nekdo rekne nejake ALE a taky bude mit pravdu. Optimum pouzitelne pro vsechny proste neni.
Zadruhe to stejne nevymyslis. kazda matka to dela trochu jinak - at uz se tyce vrstveni, nebo druhu pouziteho obleceni. To zjistis az sama s deckem. Ja jsem trebas i prvni i druhe dite neoblikala stejne - proto radej nic nevyhazuji, ani ty blbe laclaky, kterych mam stohy a ktere jsem prakticky u kluku nepouzila. Heles trebas ferka kritizuje dupacky, ktere ja jsem uzivala hodne - ale jen ty zapinaci v rozkroku… Podle me je nejlepsi podedit nebo koupit balik onoseneho obleceni, abys nemusela moc utracet a pak v praxi zjistis, co ti nejvic vyhovuje (a trebas dokoupis nove).

 
Kakika
Extra třída :D 14082 příspěvků 29.01.14 08:41

Tak v prvé řadě oceňuji snahu ušetřit peněženku ostatním maminkám :kytka:

Nicméně jsou věci, na které si každá maminka musí přijít sama. Ani jedno z mých dětí nesneslo víc než jednu vrstvu na noc pod peřinu. A to mýváme na noc 18 stupňů. U kluka jsem používala převážně dupačky, u holky už jsem se s nimi prala, tak jsem přešla na punčocháče. Mají prostě rozdílné postavy, takže spousta oblečení, co zůstala po klukovi, byla holkou netknutá.

Ale s nášivkami máš pravdu. Já se takhle pozastavovala třeba nad kolotoči nad postýlku. Zkoušeli jste se na ně dívat ze spoda jako miminko? :lol: Většinou jsou hezčí z naší perspektivy :mrgreen:

 
Miška29
Kecalka 139 příspěvků 29.01.14 09:08

Hezký den :kytka:, moc děkuji za reakce a hlavně za další užitečné rady :). Já vím, že je to hodně individuální a ani jsem nemyslela, že by snad někdo bral moje zkušenosti jako něco, čím se musí řídit. Ale věděla jsem, že tyhle praktické rady nikde moc člověk nenajde a pokud nemá dostatek kamarádek s dětmi, kterých se může zeptat, tak opravdu tápe…

 
Miška29
Kecalka 139 příspěvků 29.01.14 09:20

@Slečna Ferka
S tou kapuckou jsem to myslela tak, že u ležícího dítěte je buďto na hlavičce ( což bych v bytě nedělala ) nebo na ní leží, což je to podle mě špatně na tu páteř - mít pod sebou vrstvu a ještě „hrbolatou“.
Jinak ta bodýčka na zapínání na bok jsem kupovala ( bohužel až teď ve větší velikosti, ale nejvíc bych je ocenila u novorozence, už jen kvůli manipulaci s hlavičkou - přetahování body přes hlavičku byl a je pro mě i pro dítě fakt zážitek…)v CA, sada dvou stála kolem 200 Kč. Jinak nejde jen o hlavičku, když je pokakaný okraj bodýčka a pak se to špinavé vysvléká přes hlavičku, no to je taky něco…
Souhlasím taky s tím, že dupačky bez zapínání mezi nožkami bych už rozhodně nepořídila, ale jinak docela v pohodě, přijde mi právě dobrý, že jsou až k ramínkům a tak přes to body ještě něco má. A to máme dost vytopený byt ( 25 st. ), přesto je právě jen jedna vrstva málo, hlavně nahoře. Je v zavinovačce a v té není zakrytý hrudníček…( spací pytlík je na tohle lepší, ale zase se v tom špatně drží při krmení…).

Příspěvek upraven 29.01.14 v 09:25

 
svycarka
Kelišová 6843 příspěvků 29.01.14 09:25

Ja jsem to tedy ani nedocetla..asi proto, ze uz toto obdobi mam za sebou. Nicmene, jako postrehy se to muze nejake tehuli hodit ;)

 
Lidym
Ukecaná baba ;) 1624 příspěvků 13 inzerátů 29.01.14 09:31

Dobrý deníček. A já pořád přemýšlela na co jsou body bez rukávů! Mě zase poradila kolegyně na letní mimčo jen body s dlouhým rukávem, že ona krátký nepoužívala. Když se malej narodil bylo 35 stupňů a body s krátkým frčely, v pařácích byl jen v plíně a zavince bez výplně. Bodýčko se zapínáním na boku mi nevyhovovalo, bylo rychlejší a pohodlnější mu ho přetáhnout přes hlavu než zapínat plno druků.

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 29.01.14 09:32

Já jsem si například prvního skoro půl roku vystačila jen s overalama, ideální, jen se to rozepne, dítě se položí an něj a je oblečený, dvě vrstvy na doma jsem snad nedala nikdy v životě.. jdu o tom napsat deníček.. :lol: :lol: :lol: :lol:

 
Salorka
Závislačka 3887 příspěvků 10 inzerátů 29.01.14 09:36

Deníček k ničemu…za chvilku se tu objeví návod na použití toalety…:-D

 
nadus
Závislačka 4839 příspěvků 29.01.14 09:58

Nahodou, denicek je supr. Alespon maji prvorodicky matnou predstavu. A stejne tak supr jsou i komenty pod denickem. Jeste vic prosim :)!!! :kytka: :pankac:

 
evick2
Závislačka 3540 příspěvků 29.01.14 10:04

U mě teda nevadí z oblečení nic, ani dupačky bez druků- je to rychlejší než zacvakávat 8 patentek :P Nevadí mi bodyčka na knoflíky ani s překlady, ani se zapínním ze strany nic. :mrgreen: Mě se třeba vůbec nelíbí na 3měsíční miminko nacpat kalhoty, v polodupačkách mám pocit že mu táhne na záda.. Všechno je to o subjektivních dojmech, o tom s čím se komu lépe zachází A, a to hlavně na mimču.. Mě třeba u převlékání neplakalo ani jedno ale jsou míma co prostě převlékání prořvou.
Jinak jak už jsem psala miluju dupačky, miluju overalky a body zapínám přes tramplíky. Miluju tu linii naducaného zadečku :mrgreen: :mrgreen:

 
Miška29
Kecalka 139 příspěvků 29.01.14 10:15

@Krrysa
Taky by mi jen overal přišel vůbec nejpraktičtější, ale očividně je to málo, má pak studené ručičky…Navíc 3/4 overalů mají nějakou výšivku a to je fakt hrůza, jak to škrábe…Nějak jsem význam těch výšivek fakt nepochopila…Stejně je to jen pro okolí, dítě to neocení a tak by mi fakt nevadilo, kdyby to byl jen nějaký potisk, příp. nažehlovací obrázek…Mj. věděly jste, že takové ty plastové, taky časté obrázky na oblečení můžou taky obsahovat např. ftaláty? Na oblečení, co se nenosí na tělo to nevadí, ale na tričku, pyžamku…

Příspěvek upraven 29.01.14 v 10:19

 
Sonreir
Závislačka 4697 příspěvků 29.01.14 10:58

A já třeba overaly nemůžu vystát vůbec. Bavlněné jsou moc tenké na bdění(bydlíme v domku) a flísové zas moc teplé na spaní. Navíc mám blinkací mimino, takže kdykoliv ublinkne na rameno, musím převlíkat komplet celou.
Body bez ramen a s krátkým rukávem teď v zimě vůbec nevyužijeme.
Za mě nejlepší body + dupačky + ponožky (polodupačky, vzhledem k problémům s bříškem, jsou nemyslitelné). Je jí v tom teplo, když jde spát, sundám dupačky a je jí fajn (při dvou vrstvách je úplně propocená).

:nevim: :mrgreen: :kytka:
 
deeni
Kecalka 457 příspěvků 29.01.14 10:58

Tak já teda nevím, každopádně moje dítě na sobě mělo od narození jen overaly na doma a žádnou jinou vrstvu. Byl přikrytý dekou a tak. A nebo měl bodýčko s dlouhým rukávem a tepláčky. Nic víc. Takže z toho vyplývá, že každý to máme nastavený v hlavě trochu jinak a podle mě je nesmysl dělat z oblékání nějaká obecná pravidla. Většinou jsem syna oblékala tak jako sebe, popř. o malinko víc. Ale 2,5 vrstvy?? :O

 
deeni
Kecalka 457 příspěvků 29.01.14 11:00

@Krrysa :pankac: :palec:

 
Romanetka
Ukecaná baba ;) 1319 příspěvků 29.01.14 11:03

To nejdulezitejsi, co z denicku plyne, je hlavne nakoupit bodycka bez rukavu… Na zimni dite jsem nemela ani jedno a prislo mi to jako jedna z nejvic zbytecnych veci… Jeste ze mam svuj rozum a zvladla jsem poridit vybavicky na zimni i letni dite bez takovych seznamu. A taky zvladam sve deti oblekat bez zakladani diskuzi, at sviti slunicko, pada snih nebo je 5 pod nulou…Amen

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 29.01.14 11:05

@Miška29 nemám doma jedinej overal s nášivkou nebo obrázkem, vše stopro bavlna a studený ruce nikdy neměli :mrgreen: :mrgreen:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 29.01.14 11:46

Sákryš, kdy konečně zase nastane doba, kdy budou mimina zabalená v plenčičkách a na seně. :nevim: :mrgreen:

Příspěvek upraven 29.01.14 v 11:47

 
verulicek  29.01.14 11:47

:nevim: nemám žádné body bez rukávů v malých velikostech…ale nechává mě to chladnou. Myslím, že si poradíme i tak…

 
Verunecka289
Závislačka 2885 příspěvků 29.01.14 11:49

Ty máš doma 25° a takhle to malý navlíkáš? Proč? 8o a k tomu počtu sad, no náš malej byl hodně blinkací a obvykle jsem ho převlíkala i 5× denně, pyžamka třeba 3 za noc :roll: tady ty deníčky poslední dobou fakt stojí za to :roll:

Edit:sttudený ruce jsou kvůli tomu, že nemají hotovou termoregulaci, podstatná je teplota za krkem, ne ruk…

Příspěvek upraven 29.01.14 v 11:52

 
Týna K.
Závislačka 4959 příspěvků 29.01.14 12:02

Nebylo tady něco podobného nedávno?? Jinak ano, možná se najde některá nastávající maminka, která si z tohohle čtení něco odnese… ale podle mě je toho na tohle téma všude napsáno tolik, že se mi zdá naprosto zbytečné psát to znovu… nehledě na to, že každé dítě je absolutně jiné, bude mu něco jiného vyhovovat a na to si každá máma musí přijít sama… když už, založila bych na toto téma spíše diskuzi, kde by si mohly maminky navzájem poradit, podělit se o své zkušenosti… i když se budou hrozně lišit… ale deníček?? To fakt ne… :roll:

 
bjetuschka
Závislačka 4017 příspěvků 29.01.14 12:23

Hezky jsi to sepsala, jako inspirace to může posloužit dobře ;) Ale každé miminko je jiné, každá maminka je jiná - já jsem třeba holky oblíkala a oblíkám úplně jinak, než ty popisuješ.
Já jsem třeba skoro nedávala dupačky a polodupačky - a popravdě se mi to ani na těch miminech nelíbí. Co ale zbožňuju doteď, jsou overálky. Podle mýho to musí být strašně pohodlný oblečení, nejradši bych to nosila sama :lol:

Jinak co se týče vrstev oblečení - to, že mimino má mít o jednu vrstvu víc, než dospělý, už dávno není pravda. Ve skutečnosti na to neexistuje pravidlo - prostě musíš zkoušet, co vyhovuje! Moje holky jsou předčasně narozený a měly docela problémy s termoregulací, takže já jsem jim i v létě dávala dlouhý rukáv a ponožky a jedný holce ponožky dokonce i na ruce, jak byla zimomřivá.

A pět sad oblečení je fakt málo, moje holka měla reflux, takže jsem ji převlíkala i pětkrát denně jen kvůli blinkání + se kolikrát pročůraly či prokakaly. Takže my měly kvanta hadrů a až na pár kousků jsme to unosily všechno ;)

Nu, to jsou zase naše postřehy…

 
Foteini
Ukecaná baba ;) 2158 příspěvků 17 inzerátů 29.01.14 12:46

Myslím si, že deníček není špatný, já bych si ho třeba ráda v těhotenství přečetla.
Jinak já jsem měla letní miminko, takže jsem nejčastěji dávala jen jednu vrstvu a to byl overal - někdy s krátkým, ale většinou s dlouhým rukávem. Bodýčka v malých velikostech (a že jsem jich měla hodně, jak bez rukávů, tak s krátkým rukávem) jsem skoro vůbec nepoužila. Overálků jsem měla v každé velikosti min. 6 a využili jsme je všechny, i když dcerka vůbec neblinkala. To byl hit našeho oblečení až cca do jednoho roku, min. do dvou let v overálcích spala.
Naopak nedoporučuju půldupačky, ty se jí počád shrnovaly, když začala lézt. Na to byly lepší lacláče se zapínáním v rozkroku. A bodýčka se zapínáním na boku bych také upřednostnila, dcerka jakmile jsem jí něco tahala přes hlavu, řvala jako tur.

 
Miška29
Kecalka 139 příspěvků 29.01.14 12:56

@Verunecka289 No vidíte, to je taky třeba k dikuzi, kolik toho ty děti vlastně na sobě mají mít…Možná dávám opravdu moc, ale nepotí se, tak snad ne…Vycházela jsem podle sebe - když si jdu odpoledne lehnout a mám jen tričko a tepláky, tak i když si na sebe dám lehkou deku, vedro mi není, spíš naopak. Ono jde o to, že ty děti nejen nemají termoregulaci, ale leží ( myslím ty nejmenší ) a když se jen leží a nehýbe, je to fakt o něčem jiném.

 
Miška29
Kecalka 139 příspěvků 29.01.14 13:00

Taky jsem pořídila body s rukávy zbytečně, prakticky je nepoužívám…A o­verálky jsem dokupovala. Obecně je nejlepší asi koupit jen např. dva tři kousky od každého, vyzkoušet a příp. dokoupit. Jenže sama teď vidím, jak je těžké se od mimča odtrhnout a jít si nakupovat, zvlášť když se kojí nebo je hlídání až večer…

 
Miška29
Kecalka 139 příspěvků 29.01.14 13:12

@bjetuschka U nás je i pět sad moc, neblinká, kaká jednou denně a ne vždy to schytá i oblečení, takže byly i dny, kdy jedno oblečení stačilo na tři dny…Takže jsem ráda, že jsem víc než půlku oblečení dostala a nekupovala, jinak by to byly vyhozené peníze…

 
Adinka_2012
Ukecaná baba ;) 2393 příspěvků 37 inzerátů 29.01.14 13:15

Dle mého je deníček psaný moc rozkazovacím způsobem, prostě tak to dělej a nic jinýho dobře není. Každá maminka si bude strojit děti podle svýho i kdyby dostala 1000 ověřených rad-viz. já a to jsem prvomatka :). Já třeba na doma dávala jen jednu vrstu-resp. 1,5 dle deníčku. Nejradši jsem měla na úplný miminko bodýčko s dlouhým rukávem a dupačky - miminko mi vypadalo jako miminko a to mám ráda :), pak samozřejmě do zavinovačky-náš tak byl jedině spokojený. Na noc stačil overalek, zavinovačka a peřina, déle pak už peřina. Nemáme odkopávací dítě. Ano, další postřehy jsou v pořádku, čím víc názorů, tím víc možností si může maminka vybrat. Ale já jsem zrovna typ, co si vše ráda dělám podle sebe. Radu vyslechnu a když se mi nelíbí, neaplikuju, i kdyby byla miliónkrát lepší :lol:

 
ALENA G
Kecalka 129 příspěvků 29.01.14 13:17

:nevim: snad to nějaké těhuli pomůže ale těžko říct, každá vnímáme všechno jinak.

 
miisenka
Extra třída :D 14314 příspěvků 29.01.14 14:05

Zachvilu bude dennik o tom, aky zvuk prdu je spravny. :zed:

Za mna:
Neda sa pausalizovat
Keby sim syna dala do 1,5 vrstvy(ci to je za vyraz) tak ma roznese v zuboch(dasnich).
Co to je teply byt? Jazdy teplo vnima inak.
Mame doma 20st. a maly je v body a teplakoch, spi v overale a pytliku, v lete bez oblecenia len v plienke, v ostatnim rval.(a to bol nedonoseny).
Mat 5 sad oblecenia, tak periem obden, a to sa mi nechce, chcem sa venovat dietatu.

Kazda matka si najde to, co jej vyhovuje.

 
Lolllo
Ukecaná baba ;) 1855 příspěvků 29.01.14 14:13

Souhlasim, ze body bez rukavu je nejlepsi vec. Oblikam ho od narozeni doted prakticky porad - pres den pod triko a pres noc pod overal. Body s rukavama mel malej na sobe fakt parkrat. Ale kazdy to ma fakt jinak.

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 29.01.14 14:20

Snaha se cení, ale každý to vidí jinsk. Do ted nesnáším overaly kvůli drukům, to samé body s druky na boku. Tohle si musí stejne každý vyzkoušet

 
Almatka
Kelišová 6459 příspěvků 29.01.14 14:33

@Miška29 já určitě souhlasím se zapínáním na boku, byly to mé nejpoužívanější bodýčka. My jsme jeli overaly, přes den, v noci, později body s punčocháčkama - což je tak nějak do dnes, teď občas dám tepláčky a ponožky, ale rozčiluje mě, že to pořád sundavá :mrgreen: takže prdím na to, že vypadá jak nedooblečený a nosí punčocháčky a je to…
A doporučuju si ověřit, mně to potvrdilo několik kamarádek zdr. sestřiček a lékařek: Studené ručičky u miminek ničemu nevadí, jak někdo psal přede mnou prostě termoregulace není dovyvinutá, dítě musí být příjemně teplé za krkem, ani studené a ani zpocené - studené ruce bych vůbec neřešila…

Příspěvek upraven 29.01.14 v 14:37

 
myšák1187  29.01.14 14:55

@miisenka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: tak o tom jaký zvuk u prdu je správný, noo to by bylo počteníčko, sem se docela pobavila při tý představě že jednoho krásného dne si tento deníček přečtu :lol: :lol:

 
Šmouli88
Echt Kelišová 7543 příspěvků 29.01.14 14:59

Mě tohle přijde úplně zbytečný psát. Kazda ma jiný dítě a jiný potřeby. Jedno víc obleceny a jedno míň. Nicméně nabalovat dítě na doma, když je vytopino je nesmysl. Co se da pak dítěti v -10, když se jde ven celej šatník? :nevim:

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8648 příspěvků 29.01.14 15:11

Taky si myslím, že je to silně individuální. Vždyť po porodu se dá všechno dokoupit, tak co. Já bych hlavně před porodem zbytečně neplašila. Pořídím si klasickou nabízenou výbavu vel. 56, který je všude hafo a pak mám nedonošence a běžím dokoupit vel. 50 nebo naopak velký dítě a letím pro 62. Nebo jako loni pořídím jarní věci a v dubnu je ještě stále -5°C.
Nehledě na to, že sto lidí sto názorů. Viz jak mi všichni vnucovali kojící polštář, mě to přišlo jako nejzbytečnější věc, co bych mohla mít (a taky jsem ráda, že jsem ho nekoupila, vystačila jsem s obyčejnýma polštářema na spaní) a spousta mamin říká, jak byl děsně super.

 
terokac
Neúnavná pisatelka 15924 příspěvků 29.01.14 15:17

Nedocitam komentare…ale to vrstveni mi prijde naprosto zbytecne…mala byla taky zimni a nikdy jsem nevrstvila…bud mela overal nebo body s dl. rukavem+dupajdy nebo puncochy, bohate to stacilo

 
macik33
Stálice 68 příspěvků 29.01.14 15:35

No, dle mě je deníček dost zavádějící. Každé dítě je jiné a má jiné potřeby. Je potřeba zjistit, co které dítě vyžaduje. Např. má starší dcera na sobě od narození nesnesla moc oblečení (tj. overal+body) a spala pouze pod lehkou dekou i v málo vytopené místnosti. Jediné, co musela mít byla čepice stažená hluboko do očí a to i v teple, jinak neusnula. Ta mladší (má právě měsíc) vyžaduje 5-6 vrstev - body s dlouhým rukávem, overal, zavinovačku, lehčí deku a na tom má ještě vlněnou deku přeloženou na 2×. Když jí některou vrstvu seberu, tak za chvíli pláče. Po příchodu z porodnice jsme jí oblékali jako tu starší a trvalo nám dvě noci, než jsme zjistili, že pláče zimou a to i přes to, že za krkem byla krásně teplá.

 
Lucink-a
Závislačka 4689 příspěvků 29.01.14 18:04

Jéžiš jak já nenáviděla ty bodýčka, co se zapínaly na boku. Vždycky to mělo všude možně vevnitř nějaký patentky a pro mě to bylo hrozně složitý. Nikdy jsem neviděla problém v tom, že dětem něco přetáhnu přes hlavu. Naopak jsem ocenila tři jednoduchý patentky jen dole.

 
rustypipe
Ukecaná baba ;) 1975 příspěvků 29.01.14 20:37

Já jsem asi trošku divná, ale nikdy jsem nad tím takhle nepřemýšlela.­.dostala jsem nějaký hadříky od kamarádek a teprv zkoušela k čemu jsou :mrgreen: My si ty věci do roku půjčujeme.. já teď taky poslala dál dvě tašky. Když je to na chvilky, je mi líto za to utrácet.

Ale jinak musím říct že každý to má jinak. jedna kamarádka si nemohla vynachválit ty boční rozepínání, další dupačky..
Jak tu někdo psal ideálně od někud donést už nošenou tašku hadříků a odzkoušet.
Já třeba nikdy žádné body bez růkávů neměla, dupačky byly fajn do té doby, než se začla stavět. A tak do 4 měsíců byl overal top kousek. Měla ho od rána do rána - nic pd ním, ani nic na něm. Kdyžtak jsem ji přikryla.
Máme doma stabilně 21 stupňů, na noc 18. Kdybychom měli 25, tak by byla asi jen v tričku a plíně a ještě by se vrtěla. (Občas to takhle bylo u tchýně..)

 
gabka1988
Ukecaná baba ;) 1519 příspěvků 29.01.14 20:44

No mozna to nejake tehuli pomuze ale ja si myslim ze to je ruzne. navic tady zakladatelka denicku pise dve vrstvy ale vsechno vrstvi tak, aby byl teply hrudnik, ale nemely by byt spise nohy v teple? ja davam nasi male overalek a ponozky a zakryju dekou a ma pak teple i ruce, kdyz je bez ponozek tak je teple nema. tudis je opravdu pravdou to, ze nejdulezitejsi je mit nohy v teple.

 
Jaruše
Závislačka 3329 příspěvků 29.01.14 21:16

Tohle je strašně individuální, nejde to paušalizovat. Např. náš mladej vrstvení ani náhodou. Je horkokrevný dítě, by se v jednom kuse vařil ve vlastní šťávě.
Každýmu vyhovuje něco jiného, u nás to bylo: body-bez rukávů tedy nemám, ani jsem neměla, dupačky- s patenty v rozkroku, overaly- s výšivkou ani jeden, snad jsem ani nikde neviděla, nebo jsem si nevšimla. Teď už tepláčky nebo punčochy a ponožky a body dlouhý rukáv na den a na noc klasicky jen bavlněný overal.
Mimochodem, kdybychom vytápěli na 25°C, tak tu mladej běhá jen v plíně.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama