Očekávání zimních miminek č.28 - vše o péči o novorozeně

Těhotenství
  • missorka
  • 07.12.05

Ahoj všem, přidávám nový deníček, který jsem našla od MUDr.Černé z Podolské porodnice, a popisuje moc pěkně všechny , jak píše „banality v péči o novorozeně, které bychom měly zvládnout a vědět, až budeme mít špuntíky doma. Snad vám alespoň nějaké otázky osvětlí. Mějte se, Alfie a Davídek 39+0 tt.

Narození dítěte je obvykle radostnou událostí v každé rodině. Zároveň má však celá řada žen, zejména prvorodiček, obavy, aby dobře zvládly péči o novorozence. Novopečené maminky pak zbytečně trápí zcela banální problémy. Právě těmto zdánlivým maličkostem se budou věnovat následující řádky. Nikde není psáno, že právě tyto rady jsou ty nejsprávnější, zahrnují však mnohaleté zkušenosti z práce s novorozenci a jejich matkami.

Pravidlem číslo 1 je tedy úzkostlivá hygiena všech pomůcek. Matky, které nekojí, by měly při přípravě stravy používat převařenou kojeneckou vodu a vyvařovat všechny lahve, dudlíky, šidítka, lžičky a další pomůcky po dobu 20 minut. Zdaleka nestačí, když dudlík, který spadl na zem, olízne matka ve svých ústech. Z mikrobiologického hlediska je to stejné, jako kdyby to udělal kterýkoli cizí kolemjdoucí.

Velkou pozornost je třeba věnovat i péči o zadeček. Časté měnění plenek je samozřejmostí, i když nové typy plenek je možné používat i opakovaně, pokud se dítě pouze pomočí. Výborným pomocníkem jsou nyní zvlhčené ubrousky, které dobře odstraňují zbytky stolice. Nicméně pouhé otření zadečku tímto ubrouskem nestačí. Vodu a mýdlo v péči o zadeček zkrátka nic nenahradí. Dostatečná vrstva dětské masti uchrání zadeček od bolestivých opruzenin. Léty prověřená je dětská „rybí“ mast, která se běžně koupí v lékárně. Je samozřejmě možné používat i jiné masti určené pro péči o zadeček, obvykle však obsahují i další příměsi, které mohou vyvolat alergickou reakci na kůži dítěte.

Při péči o genitál doporučujeme u holčiček vyčistit zevní genitál jemně olejem před koupáním. Pak se holčičky normálně vykoupou. U chlapečků se názory na dobu přetahování předkožky různí, nejčastější rada je počkat do batolecího věku. Varlata nemusí být při porodu sestouplá do šourku. K sestupu by však mělo dojít do 2 let věku. Pokud varlata nesestoupí, je třeba se domluvit s pediatrem o dalším postupu. Koupání se obvykle provádí denně, nejlépe ve stejnou dobu. Někteří doporučují omezit koupání na koupání obden, zadeček je ale nutné mýt časteji. Voda na koupání by neměla mít vyšší teplotu než 37 stupňů, speciální teploměr k měření vody není nezbytný. Vše se připraví předem, odbíhání od koupaného dítěte může být nebezpečné. Dítě se nemá koupat ve vaně pro dospělé, ale má mít vlastní vaničku, kterou je vhodné občas vydezinfikovat. Po koupání se kůže může natřít dětským olejem, někdy stačí promastit záhyby. U dětí s velmi suchou kůží je možné promašťovat častěji, buď olejem nebo speciálními promašťovacími mastmi, které doporučí dětský lékař. Výborné služby poskytnou olejové přídavky do koupele, např. Linola nebo Balmandol.

Oči novorozenců není potřeba preventivně ošetřovat žádnými očními kapkami. Ty se podávají až v případě zánětu, projevujícího se sekrecí z očí. Podle charakteru sekrece se používají oční kapky typu Ophtalmo-Septonex nebo se provede výtěr z oka a podávají se kapky s antibiotiky, např. Pamycon nebo Tobrex. V indikovaných případech se provádí odběr na chlamydie, doplněný odběry z genitálu u obou rodičů. Někdy je příčinou neustupujícího zánětu spojivek zúžení slzných kanálků, které se řeší ve spolupráci s oftalmologem (zácvik matky v masáži slzných cest, při neúspěchu průplach slzných kanálků).

Uši není třeba čistit denně, jen dle potřeby a velmi jemně, aby nedošlo k poranění zevního zvukovodu nebo bubínku.

Nos se čistí také jen podle potřeby. Nosními kapkami se doporučuje u nejmenších nos spíše jen vytírat než kapat kapky. Pro snazší dýchání lze zvlhčit vzduch pomocí mokré pleny přes postýlku nebo častým větráním.

Nehty se stříhají co nejpozději, velmi opatrně. Hrozí nebezpečí infekce. Rada zní: pevnou ruku a ostrý zrak. Nejlépe je provádět stříhání nehtů ve spánku, nůžkami předem namočenými v lihu.

Dítě může mít v prvních dnech po porodu zduřelé mléčné žlázy s možnou sekrecí mléka a dívky hlenový výtok z rodidel, někdy s příměsí krve (tzv. pseudomenstruace). Je to jen hormonální reakce na těhotenské hormony matky, která sama ustoupí.

Velmi citlivá novorozenecká kůže může velmi snadno zareagovat na zevní podněty a vzniká tzv. toxoalergický exantém. Touto vyrážkou může být pokryto celé tělo a má podobu růžovočervených flíčků různé velikosti a tvaru. Ustupuje spontánně, při velkém rozsahu pomáhají jednorázové koupele v slabém roztoku hypermanganu. Je ale třeba myslet na to, že tyto hypermanganové koupele kůži hodně vysušují. Někdy vznikne vyrážka po použití určitého kosmetického přípravku, např. oleje s heřmánkem nebo pokud matka sní větší množství např. jahod. Je to však velmi individuální a není nutné jídelníček matky příliš omezovat. Matky však mají omezit příjem nadýmavých pokrmů, které mohou vyvolávat flatulenci novorozenců. Matky mohou preventivně pít fenyklový čaj nebo se dětem podávají speciální léky, např. Sab simplex, Lefax apod. Je možné bříško masírovat, natírat mastí s mentolovou příměsí, zavádět rektální rourku. Rad je celá řada, žádná není stoprocentně účinná. Postupně se dítě více pohybuje a problémy s nadýmáním se tak vlastně vyřeší samy. U nekojených je možné běžné mléko nahradit mléky speciálními.

Močit by měl novorozenec do 72 hodin po porodu. V dalších dnech, kdy dochází k fyziologickému váhovému úbytku, který může být až 10-15% váhy dítěte, se frekvence močení snižuje a na pleně se mohou objevit červenohnědé flíčky, připomínající krev. Jde o vysrážené uráty z moči. V dalších dnech, kdy stoupne příjem stravy i frekvence močení rychle vymizí. Počet močení je velmi užitečným orientačním ukazatelem dostatečného příjmu potravy. Pokud dítě močí 6-8× denně, je jeho příjem tekutin dostatečný. V současné době se mění názory na velikost váhových přírůstků u nejmenších dětí. U plně kojených stačí váhové přírůstky 100 g týdně. Porodní váhu má dítě dosáhnout 21. den života. Velmi užitečné je zakreslování váhy a délky dítěte do percentilových grafů, které jsou součástí očkovacího průkazu dítěte. Ukazatelem dobrého růstu je zejména růst do délky. Pokud dítě v růstu zaostává nebo naopak rychle přeskakuje do vyššího percentilu, je vhodné se poradit s dětským lékařem.

Péče o pupeční pahýl. Po přerušení pupečního pahýlu po porodu se pupek podvazuje dle zvyklostí porodnice buď tkalounem, prádlovou gumou nebo speciální svorkou. Pupeční pahýl je vhodné podvázat co nejblíže, asi 1 cm. To umožní jeho rychlé seschnutí a odstranění již po 48 hodinách po porodu. Odstraňuje se buď skalpelem nebo se vystřihuje nůžkami nebo ukroutí. Pokud si rodiče přejí neodstraňovat pupeční pahýl a počkat na jeho samovolné odpadnutí, doporučujeme potírat jej lihem tak, aby se seschnutí urychlilo. Jinak může dojít k zarudnutí okolí pupku a vzniku omfalitidy s možným vznikem sepse. Také jizva po odstranění pupku je rannou plochou a bránou infekce. Proto je vhodné odstanit pupeční pahýl co nejhlouběji a vzniklou plochu často čistit lihem nebo dezinfekčním roztokem. Potírání GV nebo brilantovou zelení je sice vhodné také, ale vzhledem ke krycím schopnostem může skrýt možné zarudnutí. Dobrou službu také splní lihový obklad. Pupek se v prvních dnech po odstranění čistí častěji, nejlépe při každém přebalení, v dalších dnech dle potřeby. Kolem 8. dne se může objevit nevelká hemorhagickoserozní sekrece. Stačí opět čistit lihem až do úplného zhojení. Nejnebezpečnější je zarudnutí nad pupkem ve tvaru trojúhelníku, které může signalizovat šíření infekce podél cév. V těchto případech je nezbytný výtěr a lokální, event. celkové podání ATB, vždy po domluvě s pediatrem.

Orientační vyšetření kyčelních kloubů se provádí v porodnici, nejlépe od 4. dne, kdy se ustálí svalové napětí. V současné době je povinné dvoje sonografické vyšetření kyčlí, které včas odhalí event. luxaci. K balení novorozenců stačí 2 pleny přeložené na třetiny nebo kalhotky na jednou použití. Dřívější preventivní široké balení znemožňuje dítěti pohyb, který je pro vývoj kyčelního kloubu optimální. Proti používání plenkových kalhotek není z ortopedického hlediska námitek.

Nejmenší děti by neměly být nošeny v žádných nosítkách ani kapsách na břiše nebo na zádech, protože neudrží vzpřímenou páteř. Vhodné je ležení v kočárku s rovnou podložkou. Speciální autosedačky se doporučují spíše na kratší dobu.

Novorozenci by měli být ukládáni ke spánku v poloze na zádech nebo na boku. Spaní na břiše se těmto dětem nedoporučuje vzhledem k tzv. syndromu náhlého úmrtí, který se prokazatelně častěji vyskytuje u dětí v poloze na břiše. Dítě na břiše samozřejmě být může a je to i žádoucí, vždy však v bdělém stavu a pod dohledem. Dítě by nemělo nikdy zůstat na přebalovacím stole nebo na velké posteli. může překvapit nečekaným pohybem a z nezabezpečeného prostoru spadnout.

Pleny a dětské oblečení je možné prát v automatické pračce (obvykle při teplotě 90 stupňů). Na pracím prášku příliš nezáleží, mnohem důležitější je jeho dokonalé odstranění mácháním. Proto se doporučuje nastavit máchací program 2× nebo zajistit máchání v teplé vodě. Aviváž se při praní prádla pro nejmenší nepřidává. Pleny se v prvních týdnech žehlí z obou stran, Jsou nejen krásně hladké, ale zbavují se tak choroboplodných zárodků.

Často diskutovanou otázkou je teplota místnosti a přiměřené oblékání. Obvykle se radí, že má mít dítě na sobě o jednu vrstvu víc než dospělý. Novorozenec nepotřebuje doma čepičku. Obvykle má na sobě bavlněnou košilku nebo tričko, kabátek a dupačky. Důležité je časté a účinné větrání místností, ve kterých je dítě. Na vycházky se obecně může chodit již první den po propuštění z porodnice, záleží však spíše na matce. Dítě lze dát v prvních dnech místo vycházky na balkon nebo k otevřenému oknu. U drobnějších nebo nedonošených dětí se obvykle doporučují vycházky od váhy 2500 g. V zimě při mrazech větších než -5 stupňů nebo za silného větru se vycházky nedoporučují. Nedoporučuje se opalování dětí do 1 roku. V prvních dnech po porodu je někdy nutné omezit počet návštěv u dítěte, zejména v chřipkovém období. Příliš mnoho návštěv také může unavovat matku.

Cestování i s nejmenšími dětmi se nyní podstatně oproti minulosti rozšířilo. Je třeba si však dobře promyslet možná rizika a zátěž pro dítě, na druhé straně ale není důvod s dítětem vůbec necestovat.

Dítě by mělo být pravidelně sledováno v dětské poradně. Jednotlivé návštěvy a zejména očkování se zapisují do očkovacího průkazu dítěte a jsou tak kdykoli k dispozici. Je vhodné znát nejen ordinační hodiny svého dětského lékaře, ale také adresu a telefon nejbližší dětské pohotovosti a číslo záchranné služby. Malému dítěti vadí jak péče nedostatečná, tak i přílišná. Malé dítě potřebuje především klid a láskyplnou a spokojenou rodinu kolem sebe. Snad těchto několik rad zodpovědělo nejčastější dotazy a přispělo k dobré pohodě všech, kteří se na péči o nejmenší podílejí.

Hodnotilo 4 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek
 
Berun
Závislačka 4921 příspěvků 07.12.05 07:46

OČEKÁVÁNÍ ZIMNICH MIMINEK:

Miminka: 3 holčičky/14 chlapečků

4.10.2005-Metelka/1968/Česká Lípa+Nina-Marie 10:20hod.(TP 29.9.)
19.10.2005-Lennys+Šimon,Ma­touš,Marek (TP 31.12.)
31.10.2005-Yasmin/1980/Pra­ha+Jakub 2,95kg, 49cm 15:30 (TP 28.11.)
4.11.2005-Monha/1977/Pra­ha+Matěj (TP 15.11.)
7.11.2005-Melsi+Davídek 20:23 (TP 17.11.)
8.11.2005-Sophie/1976/Me­norca+Daniel 19:11 (TP 29.11.)
26.11.2005-Klára007+Anetka 3320g, 47cm 17:30 (TP 17.11.)
27.11.2005-Selka (Štěpík)/1977/Ústí n.L.+Vítek 2,6 Kg Vrchlabí (TP 24.12.)
29.11.2005-Bludička/1977+Ja­neček 3930g, 52cm 11:00 (TP 9.12.)
1.12.2005-Makys/1973+Jiřík 3820g, 53cm 00:00 (TP 2.12.)
1.12.2005-Barule/1976/Nový Jičín+Michael 3,65kg, 50cm 1:36 (TP 6.12.)
1.12.2005-Katarina/1978/Hlin­sko+Helenka 3360g, 48cm 12:15 (TP 4.12)
2.12.2005-MartinaK/1981/Mladá Boleslav+Tadeáš, CŘ,2,97kg, 48cm 16:23 (TP 22.12.)
4.12.2005-Monique/1972/Zlín+­Michal 3,09kg, 49cm 12:33 (TP 12.12.)
5.12.2005-Skotik/Ústí nad Labem+Petr 3230g, 52cm 14:53 (TP 2.12.)

Těhulky - očekáváme 31 holčiček a 17 chlapečků

TP 23.11.2005/An­dreana/Brno/HOL­ČIČKA?
TP 1.12.2005/Lucin­da/25let/Praha?
TP 4.12.2005/Jitka B./1981/Vysočina
TP 5.12.2005/Michi/­1979/Brno/HOL­ČIČKA
TP 8.12.2005/Alfi­e/KLUK
TP 9.12.2005/Ver­ca/1978/syn Míša,dcera Klárka/KLUK
TP 10.12.2005/Katka
TP 11.12.2005/Ja­nickaB/1981/HOL­ČIČKA
TP 12.12.2005/Eva/1976/HOL­ČIČKA
TP 12.12.2005/Jitka
TP 13.12.2005/Maj­ki/1978/Žatec/HOL­ČIČKA
TP 13.12.2005/Ryb­ka/Nymbursko
TP 15.12.2005/Mi­la/1979/HOLČIČ­KA
TP 15.12.2005/Lokynka-Peťula/1980/Trut­nov/HOLČIČKA
TP 16.12.2005/Ve­ronikaR/syn Martin/HOLČIČKA
TP 18.12.2005/Ha­naPospisilova/KLUK
TP 18.12.2005/Mo­nika/1979
TP 19.12.2005/Katkac
TP 19.12.2005/Mil­ka/1979/Praha
TP 21.12.2005/Akráš/1978/Br­no/HOLČIČKA
TP 22.12.2005/Ally/1978/HOL­ČIČKA
TP 22.12.2005/Mi­kis/1979/Olomou­c/HOLČIČKA
TP 22.12.2005/In­ka2/Prostějov//KLUK
TP 23.12.2005/Ma­mi/Karlovy Vary
TP 25.12.2005/Nec­ka/1978/Nové město pod Smrkem/KLUK
TP 25.12.2005/No­nu/29let/Kromě­říž
TP 27.12.2005/Ber­ča/1979/Roudni­ce nad Labem/KLUK
TP 28.12.2005/Za­ni/HOLČIČKA
TP 29.12.2005/Mar­ket2/1979/Žďár nad Sázavou
TP 29.12.2005/Ni­col/1976/Králo­véhradecko
TP 31.12.2005/Ka­catko/1981/Kar­viná/dcera Kristýnka/HOLČIČKA
TP 1.1.2006/Barus­ka/1976
TP 4.1.2006/Pepi/syn/HOL­ČIČKA
TP 6.1.2006/Paulin­ka/HOLČIČKA
TP 6.1.2006/Tobi­a/1977/Praha/HOL­ČIČKA
TP 7.1.2006/Cifka/1980/Vyš­kov/dcera Amálka/KLUK
TP 7.1.2006/Daja/1977/Pra­ha/KLUK
TP 8.1.2006/Mašin­ka/1974/Praha
TP 8.1.2006/Pajda/1973/No­vé Město/HOLČIČKA
TP 9.1.2006/Malta(Bá­ra)/1977/HOLČIČ­KA
TP 9.1.2006/DanaS/1977/Krá­lovehradecko
TP 9.1.2006/DančaM/1979/KLUK
TP 9.1.2006/Marce­la/23let/České Budějovice
TP 9.1.2006/Wilma
TP 11.1.2006/Agat­ha/1976/České Budějovice/HOLČIČKA
TP 12.1.2006/Zuza­na/1974/Pardu­bicko/KLUK
TP 15.1.2006/Cika/1978
TP 15.1.2006/Gaa­bina/1980/Pros­tějov
TP 15.1.2006/Radana2
TP 16.1.2006/Barus­kaII/1978/Husi­nec-Řež/dvojčata/2× HOLČIČKA
TP 17.1.2006/Lenka55
TP 17.1.2006/Viky666/1972
TP 18.1.2006/Evča/1979/Pros­tějov
TP 19.1.2006/Bam­bule/Kladno
TP 21.1.2006/Clau­die/1976/Praha
TP 24.1.2006/Katou­ch/1979/Jedov­nice/HOLČIČKA
TP 24.1.2006/Miky/1981/Pra­ha/HOLČIČKA
TP 24.1.2006/Jabrun­ko(Jana)/1975/Li­berec/BruBetko
TP 30.1.2006/Gej­by/Praha/HOLČIČ­KA
TP 31.1.2006/Han­kaB/1975/Karlo­vy Vary
TP 31.1.2006/Len­ka(Dobrotova)/1978/Znoj­mo/KLUK
TP 1.2.2006/Dani­ela/1979/Jindřichův Hradec
TP 1.2.2006/Kousi­nek/Vysočina/KLUK
TP 5.2.2006/Market­kaa/1984/Praha/KLUK
TP 5.2.2006/Veron/dvoj­čátka
TP 6.2.2006/Lenul­ka/1980/Ostra­va/KLUK
TP 6.2.2006/Mica/1977/Brno
TP 10.2.2006/Bohun­ka/1973/Milovi­ce/HOLČIČKA
TP 16.2.2006/Bam­la/1979/Praha /PŘEKVAPENÍ
TP 16.2.2006/Jar­ka/1979/Domaž­lice/HOLČIČKA
TP 16.2.2006/Las­conka/1978/Pra­ha/KLUK
TP 18.2.2006/Werin­ka/1982/Opava/HOL­ČIČKA
TP 27.2.2006/Berun/1981/Pra­ha/KLUK
TP 1.3.2006/Dani­ela/Praha/KLUK
TP 4.3.2006/Zuzzi/1976/Plze­ň/HOLČIČKA
TP 9.3.2006/JO/197­0/Brno/HOLČIČ­KA
TP10.3.2006/Ba­ru/1980/Praha/HOL­ČIČKA

 
gaabina
Stálice 92 příspěvků 07.12.05 08:18

Ahoj,
veliká gratulace Skotikovi ke klukovi jako bukovi :-).
Bezva deníček, přečtu si ho až odpoledne teď chvátám (pokud břicho dovolí) na kontrolu…

Gaabina

 
pepi
Zasloužilá kecalka 555 příspěvků 07.12.05 08:44

Ahoj,

Nejdříve velikánská gratulace Skotíkovi k miminku - ať je Péťa zdravé krásné miminko a dělá vám jenom radost!!!

Alfie - díky za deníček, jdu teprve číst

Berun - díky za seznámek.

 
Verca
Kecalka 460 příspěvků 07.12.05 08:51

Ahoj,
moooc chválim deníček, pro mě už je to celkem známá věc, ale určitě si všechno ráda zopáknu, je to spousta důležitých a zajímavých informací.

Skotik - velká gratulace k miminku. Ať dobře prospívá, ty jsi taky brzy v pohodě a oba jste brzy doma u taťky. Rodila jsi ve stajnou dobu jako moje kamarádka. Má taky kluka.

Alfie - tak teď jsme na řadě my dvě. Jsem zvědavá, jestli zahlásíš mimčo dřív. Myslim si, že jo. Pokaždý jsem totiž rodila až po termínu. Míša 40+5 a Klárka 40+3. Podle toho termínu co mi v pondělí dr. změnil končim 40tt dneska. Tak uvidíme. Manža přišel před chvílí z noční a večer už nikam nejde, konečně má dovču, takže pohotový odvoz už mam a hlídání mi slíbila kámoška, že do deseti minut po zavolání přijde. Je nezaměstnaná, tak by to neměl být problém. Jen aby nespala moc tvrdě a slyšela telefon, kdyby to bylo v noci.
Verča 40tt

 
DanielaC
Kecalka 199 příspěvků 07.12.05 09:05

Ahojky,

moooc gratuluju skotikovi k Peťovi! Ať jsou zdraví a šťastníííí!

Chválím super deníček, už jsem ho přelouskala a jsem zase o něco chytřejší! Díky!

Mějte hezký den těhulky a mamky!
Daniela, dnes 33tt

 
grizley
Zasloužilá kecalka 711 příspěvků 07.12.05 09:11

Ahoj těhulky a čerstvé maminky,

Moc hezký deníček - určitě si ho vytisknu i když ho budu potřebovat až za 3 měsíce :o)

Mám pro vás vzkaz od Martiny a Tadeáška:
Moc vás všechny pozdravujou! Včera se jim konečně úspěšně spustilo mlíčko a začlo kojení. Tadeášek začal přibírat na váze a překonal mimi žloutenku. Podle doktorů by měli jít v pátek domů, ale není to ještě jisté.
Jinak musím napsat, že jsem jí včera byla navštívit a jediný co chtěla přinést byl vytištěný poslední deníček a komentáře. To aby toho neměla pak hodně k dočítání :o) a navíc byla informovaná jak probíhá rození nových miminek!

Tak blahopřeju čerstvým maminkám a držím palce těm v očekávání ať je porod co nejkrásnější!

Grizley

 
Malta
Závislačka 4097 příspěvků 07.12.05 09:26

Skotiku/Klarko - velka gratulace k Petovi, tak se konecne vykulil! Mejte se co nejlepe!

Alfie, diky za denicek, zase jsem o neco chytrejsi.

Me opet vcera vecer bolelo bricho, ale nakonec to preslo, tak jsem rada. Celou noc se mi zdalo o JanicceB, ze by to byla nejaka predzvest jejiho porodu?

Jinak drzim palce tem, ktere to maji uz na spadnuti.

Zani - ja jsem taky Byk a na Kozorohy nedam dopustit, jsou to moji nejlepsi pratele. I kdyz muj pritel je Vodnar :) Ze by se ti to uz taky chystalo? A jak dopadlo peceni pro prekladatele? Myslim, zes to byla ty, kdo pekl, ze?

Zatim pa Bara

 
HanaPospisilova
Kecalka 382 příspěvků 07.12.05 09:57

Krasny den vsem,

Alfie - moc pekny denicek! Dozvedela jsem se v nem spoustu uzitecnych rad a informaci,ktery se rozhodne budou hodit! Takze jeste jednou diky!!

My dneska meli docela narocnou noc,protoze mame na ho… komin a vcera foukal dost silnej vitr,tak se nam pres krb valil kour do obyvaku a tim padem i nahoru od loznice a Deniskovi do pokojicku.Navic manzel byl v praci,takze jsem byla vzteky bez sebe.Porad jsem otevirala dvere do pruvanu, oci me stipaly a slzely a nebylo videt na krok. Nakonec jsem se nastvala,ohen udusila, jenze to tu zase byla pekna zima,protoze topime prakticky jen krbem. Musela jsem rozestlat u Deniska v obyvaku takovou malou sedacku,protoze jen u nej v pokojicku mame primotop. Ovsem na te posteli stravit noc je za trest..je to malinky a rozvrzany! No hruza… Asi ve ctryri rano uz jsem toho mela plny zuby,tak jsem se sebrala a sla si lehnout do loznice,zakryla se az po nos a asi kolem pate zase usnula.. Uff..jak rikam,nic moc. :o)

Dnes se chystam podivat na vanocni trhy,tak snad zase nezacne prset! Mejte se vsechny moc krasne!

Pa Hana a Denisek 38+3tt

 
Berun
Závislačka 4921 příspěvků 07.12.05 10:06

Zdravím vás po ránu, krásně se mi povedlo vychytat první komentář se seznámkem:) Ráno už nemůžu spát, Mišelínek je nejvíc aktivní v noci a brzy ráno, takže 4 hodina ranní to jistí a to už nejméně měsíc, jestliže Yasmin psala, že Kubíček má obdobný rytmus jako v bříšku,tak jsem na tom zřejmě s nočním spánkem bledě. Přes den je teď poměrně v klidu, víc než kopání cítím různé boulení.

Jdu zase pracovat na bytečku, tak se mějte krásně, Verčo a Alfie ať to máte brzy za sebou a máte už svoje miminečka!!!

Berun+Mišelínek 29tt

 
selka
Stálice 65 příspěvků 07.12.05 10:51

Ahoj holky,
jelikož v minulém deníčku někdo vyslovil zájem o příběh o mém porodu, tak jdu na to. Čekala jsem svého druhého synka kolem Vánoc, ale osud to chtěl jinak a Vítek také.
Můj první porod byl docela rychlý, od první kontrakce trval necelých 5 hodin. Tak jsem se psychicky připravovala, že druhý bude rychlejší. Je fakt, že u nás v rodině se rodí rychle a za korunu, také mě všichni upozorňovali, abych to vůbec stihla do porodnice. Jelikož jsem svého 1. syna rodila ve Vrchlabí a byla jsem max. spokojená, tak jsem tam chtěla rodit i teď. Šla jsem do toho i s tím rizikem, že porodím v autě. Takže ráno 27.11.05 mě ve 4.30 hod. probudilo mokro na nohách. Dloubla jsem do manžela, ať se probudí, že mi odtéká voda. Manža rychle vstal a řekl jedem! Já na to klid. Vstala jsem, oholila jsem se a osprchovala. Manža byl už vykoupaný a jel rychle na benzínku natankovat. Já jsem začala dobalovat drobnosti, jako mycí potřeby a spol. a volala telefonem k sestře, aby nám pohlídala Martínka a do Vrchlabí, jestli můžeme přijet. Por. asis. mi to odsouhlasila a já šla budit prvorozeného synka. S velkou nechutí se nechal obléknout a s velkým přemlouváním odvézt k mé sestře. Chtěl jet za každou cenu s námi. Martínka jsme předali a bylo 5.50 hod. Vyrazili jsme a přišly první kontrakce, které byly po 5 minutách. Zhruba po hodině jízdy jsem měla kontrakce po 2-3 min. Když jsme dojeli k Jičínu, čekala na nás zrada. Byla tam objížďka 18 km. To byl pro mě trochu oříšek. Po absolvování objížďky a příjezdu do Jičína se dostavil první pocit na tlačení. Kontrakce se už hodně zkracovaly a já si stáhla kalhoty s tím, že pokud porodím v autě, tak nebudu přece své dítě lovit z kalhot. V tom se mě manža zeptal, zda nechci zastavit v Jičínské porodnici a já řekla ať řídí dál. Cestou jsem měla asi ještě tak 4 silnější a bolestivější kontrakce, při kterých se mi chtělo tlačit. Musela jsem se odpoutat od pásů a začít se hýbat na sedadle, bolelo mě hrozně v kříži.Když jsem uviděla ceduli Vrchlabí, bylo mi veseleji. Přifrčeli jsme ke vchodu do nemocnice, já si rychle natáhla kalhoty a manža už tlačil koleč. křeslo, že mě odveze. Zřízencem by být nemohl! Táhl mě za sebou k výtahům, kde začal zběsile všechny přivolávat. Jelikož výtahy začaly přijíždět současně, nějak se nemohl rozhodnout, do kterého vjedeme a tak se mnou začal nervózně cestovat od výtahu k výtahu. Když si konečně vybral, tak se do něho nemohl s kol. křeslem dostat. Na konec jsem vstala vběhla do výtahu a on za mnou. Při příjezdu na porodní odd. jen volal na sestru, že jdeme asi hned rodit, a tak jsme zapluli do přípravny. Položila jsem se na lůžko, řekla manžovi ať mi stáhne kozačky, ale moc mu to nešlo, kousnul se mu prý zip. Por. asis. zkontrolovala ozvy (byly 127) a pak už mě jen vyšetřila se slovy, že branka je zašlá a jdeme na to. Já se jen stihla zeptat, zda bych nemohla do vany a bylo mi s úsměvem řečeno, že by se nestihla ani napustit . Jelikož měli zrovna rozběhnuté 2 porody a sály byly plné, por. asis. mi přinesla por. stoličku. Na té jsem už rodila, takže jsem to uvítala. Jen jsem dosedla přišla kontrakce a malej vyklouzl s velkým fofrem. Jen jsem slyšela manžela, který seděl za mými zády: „Jé, děkuju moc.“ A bylo to. Malej si držel ručičkou pupeční sňůru a druhou rukou si držel nožičku. Potom mi už ležel na bříšku a spokojeně vrněl. Když ho odnesli zvážit, tak jsem si jen vyskočila na vyš. lůžko, kde jsme s panem primářem porodili placentu a bylo mi řečeno, že neni žádné poranění ani šití. Tak jsem slezla a odešla v klidu na pokoj přiložit mrňouska k prsu. Ten den se ve Vrchlabí během rána narodili 4 kluci. Náš Vítek měl 2,6 kg 48 cm a narodil se po třech minutách v porodnici v 8.09 hod. ve 36tt + 1
Přeji všem nastávajícím maminkám, ať mají lehké a krátké porody a hlavně zdravá miminka. Mějte se fajn a užijte si svátky.
Pa Štěpík, Martínek 3r a Vítek 11 dní

 
Paulinka
Kecalka 384 příspěvků 07.12.05 10:56

Ahoj holky,
Alfie děkuji za deníček…dozvěděla jsem se spoustu nových informací,určitě si ho vytisknu a budu mít při ruce.Takhle mi to připadá všechno strašně složitý,tak snad v reálu to půjde a vše pak budu dělat automaticky:-/Já už se hrozně těším až poprvé vyjedu s kočárkem ven…tak ať nám tedy hodně nemrzne:-)

Jinak Alfie ty už to máš opravdu za pár a Verča taky…tak se holky držte a ať nám chodí jenom veselé zprávičky:o)

Dnes jsem měla zase strašnou noc…ty bolesti v kříži jsou čím dál horší…je to takový pocit,jako kdybych tam měla něco skřípnutýho…tak nevím:-/Anetka je poslední dobou pěkná lenora a vždy se jen převalí(hlavně když ji zpívám…to se ji totiž asi nelíbí:o) ) včera mi natáčeli kardiotokograf a sestřička mi musela zase tleskat u bříška,aby tam vůbec byl vidět pohyb:-)A někdy má zase dny kdy řádí jak čert a to hlavně v noci…tak jsem zvědavá jaká ta naše miminka budou:-)

Dnes jedeme na noc k přítelovým rodičům…už se na ně těším(jsou fakt fajn)a hlavně ú nich máme shovaný kočárek a já si ho budu moc v klidu prohlédnout:-)

Tak se mějte všechny krásně a těším se na nová miminka.

Skotiku-to jsem hlava děravá.....gra­tuluji k miminku,moc jsme na tebe myslely,tak ať vás brzy pustí domů.

Papa Paulinka+Anetka 35+4tt

 
JanickaB
Zasloužilá kecalka 978 příspěvků 07.12.05 11:17

Alfie bezva deníček, zase pár nových informací, i když koukám na maminy okolo sebe, tak klidně seberou spadlej dudlík, olíznou a vrátěj mimču, možná, že to přijde s tím mateřským instinktem, ale do teď mi to přišlo dost divný a asi bych ho šla někam opláchnout…No uvidíme.

Báro-tak já ti lezu do snů jo??!! Doufám, že to není žádný drámo, co by tě budilo strachy a tak :-))) My jsme totiž dneska zase naopak měli extrémně pohodovou noc, přes den přišlo sice pár mírných poslíčků, ale v poho a v noci o ničem nevím až do devíti do rána, kromě WC, jsem spala jak když mě do vody hodí, asi to byla kompenzace za tu předchozí.
I když manža byl možná mírně zklamanej, že NIC, po včerejší náročné noci už začal dřívější termín vidět nadějně…

No nic, v pátek jdeme případně na kontrolu tak uvidíme, jak to uvidí Dr.

Tak zatím hezký den, asi vyrazím ještě do nějakýho obchůdku
Papa Janička+Klárka 39+1tt

 
WERINKA
Ukecaná baba ;) 2193 příspěvků 07.12.05 11:34

AHOJ MAMINKY I NASTÁVAJÍCÍ MAMINKY!

GRATULACE KE VŠEM JIŽ NAROZENÝM MIMINKŮM A TEĎ NOVĚ SKOTÍKOVI K PÉTOVI! AŤ TI DĚLÁ JENOM SAMOU RADOST A NE STAROST!

BERUN: TY JSI MĚ VYHODILA ZE SEZNÁMKU? PROTOŽE MOC NECHODÍM? :-((

WERINKA A PIŠKOT NINA 30tt

 
Milka01
Kecalka 292 příspěvků 07.12.05 11:35

Alfie, supr deníček, ony ty banality někdy dokážou pořádně zaměstnat hlavu :-)

Jinak velká gratulace Skotíkovi, že už se konečně toho kloučka dočkali.

Štěpíku, tvůj popis porodu mě rozesmál a rozbrečel zároveň… :) Ještě, že jsem doma sama, museli by si myslet, že jsem se už doopravdy zbláznila :-)

Berun, mě CENTILE taky moc pobavila, ale je pravda, že na UTZ ve 30tt už jsme trošku spadli dolů, i když pořád ještě dost nad průměr :-) Ale je pravda, že jsem zakročila a vy:,–(ila vitamíny, které jsem do té doby poctivě užívala… Taky si totiž nedokářu představit porod obříka, výškově jsme na tom skoro stejně… :)

Jinak začímnám nějak čím dál víc otíkat a podle toho mi skáče nahoru i váha… Myslím, že MartinaK tady psala, že se to doktorům moc nelíbilo…, tak uvidíme, co nám dnes řeknou na kontrole. Taky se těším na monitor, jestli tak od posledka bude nějaká zvěna, jestli už přece jenom nejsme o krůček blíž k porodu… :) Ale vzhledem k tomu, že nějak pořád nic necítím, tak to nadějné nebude…

Tak jo, přeju všem krásný den, starejte se hezky o pupíky i narozená miminka a já se jdu připravovat na tchýni, která nás na 3 dny navštíví… :-))

Milka

 
pepi
Zasloužilá kecalka 555 příspěvků 07.12.05 11:42

Tak Alfie - deníček jsem přečetla a chválím!!

Štěpíku - to byl teda opravdu rychlý porod, já mám do své porodnice hodinu cesty, tak doufám, že to nebude takový drámo :)).

Holky, které už máte termíny, moc vám držím palečky ať to jde všechno dobře a taky rychle!!!
Dnes mi ve školce jedna paní učitelka říkala, že ještě rodit nebudu, že mám břicho moc nahoře.(No rodit ještě opravdu nemám, jsem teprve 36+2, ale břicho cítím dole už hodně).Ona povídala, že až bude bříško tak dole, že se mi pod prsa vejdou pod sebe obě ruce, tak ať se připravím, že určitě pojedu, že prý ji to vyšlo vždycky, když to někomu řekla.Tak uvidíme, zatím se mi tam vejde ruka jenom jedna :-)).

U nás je dnes oravdu hnusně prší pořád, celou noc i den, sníh už je všechen pryč.Přitom jenom přes kopec od nás chumelí a jsou ucpané silnice, no u nás musí pršet :((.

Dnes jsem zabalila dárky, které jsem už měla nakoupené a myslím, že už nebudu dokupovat snad nic - stačí.Taky chci dnes uplácat nějaké těsto na cukroví a pomalu se vrhnu na pečení, ať mi to nějak utíká.

Tak zatím, jdu něco dělat

Petra

 
pepi
Zasloužilá kecalka 555 příspěvků 07.12.05 11:45

Werinko - v našem seznámku jsi, Berun tě nevyhodila :)). Ale je nás moc, tak si musíš pod seznámkem kliknout na přečíst zbytek komentáře a seznámek se objeví celý!
Nina se mi taky moc líbí, byla taky adeptkou na jméno :))

 
JanickaB
Zasloužilá kecalka 978 příspěvků 07.12.05 11:50

Štěpíku, málem jsem přehlídla popis porodu a to by mě skutečně mrzelo :-) Ještě že na něj někdo upozornil :-)) Myslím, že až na cestu s kontrakcema je takový porod snem každý maminy čekatelky!!! Fakt bomba navíc dokonale popsáno, skoro byste mohli být námětem pro scénář k filmu…

Janička

 
JanickaB
Zasloužilá kecalka 978 příspěvků 07.12.05 11:55

Péťo jak tam ty ruce dáváš a kterou část ruky, já že bych to zkontrolovala, když to tak zaručeně funguje? :-)))

J.

 
DancaM
Závislačka 2579 příspěvků 07.12.05 11:58

Ahoj e-těhule a e-maminy :)

Skotiku, gratuluju k synkovi, ať jste zdraví a spokojení!

Štěpíku, opět mi ukáplo pár slziček, smíchy i dojetím. Parádní porod i jeho popis. Ale máš docela nervy, jet do porodnice takovou dálku, klobouk dolů. Vrchlabí ale dost chválej, tak je to jasný.

Jinak holky, co myslíte o těch procházkách s mimi v mraze? Já dokonce četla v Betynce, že se s malým mimísem nemá chodit ven, když je teplota pod 10°C, což mi teda přijde dost úzkostlivý…

Hezký den
Danča 35tt+2

 
JanickaB
Zasloužilá kecalka 978 příspěvků 07.12.05 12:06

Dančo já téměř všude četla i nám v porodnici na kurzu říkali, že jakmile je míň jak -5 stupňů, tak to pro mini mimi není dobrý, 10 stupňů mi přijde přehnaný. To bysme prakticky museli celou zimu tvrdnou doma a od baráku k autu si udělat tunel…
 J.

 
Malta
Závislačka 4097 příspěvků 07.12.05 12:23

Stepiku, tvuj popis porodu je naprosto spickovy!!! Jsem zvedava, jestli nedopadnu podobne, u nas v rodine se taky rodi velmi rychle a ja to mam do porodnice pres kus more trajektem, ktery nejezdi cca od 1 hodiny rano do ctvrt na pet. Takze jestli se trefim zrovna do tohoto intervalu, jsem na to moc zvedava. Uz jsem smirena s tim, ze budu kdyztak rodit doma :)

Janicko, me se v podstate nezdalo nic, co by davala smysl o tobe, ale porad mi v tom snu vyskakovalo tvoje jmeno. Tak manza byl zklamany, ze nebylo zadny nocni drama? :))

S tou teplotou a chozenim s mimi ven, taky si myslim, ze by se nemelo chodit ven akorat v nejakem velkem mrazu a kdyz je zima, tak jen na chvili, ale abychom sedely doma, kdyz je min jak +10, to bychom fakt nemohly vubec vytahnout paty.

Zjistila jsem ,ze jsem za posledni 3 dny pribrala kilo, to je sila. Mam ted porad hlad, ale snazim se to zahanet ovocem nebo necim lehkym a moc se necpat. Jsem zvedava, na jake vaze nakonec skoncim, ted je to cca +14kg.

Pepi, tak ruce se mi mezi prsa a bricho zatim nevejdou, tak je to snad dobry a mimi jeste vydrzi.

Bara

 
Monha
Zasloužilá kecalka 841 příspěvků 07.12.05 12:26

Dančo, nám taky na kurzu i pak v porodnici říkali, že máme používat zdravej rozum a nechodit s prckem ven, když hodně mrzne, ale do těch -5 to zvládne, když je dostatečně oblečenej. S Matýskem chodíme na procházky denně a je spokojenej.
Pa Monika

 
andela  07.12.05 12:27

Ahojky všechny,

gratuluji moc k mimískům, a přeju moc zdravíčka a maminkám pevné nervíky :-)).

Já si myslím, že pokud bude nad nulou, tak na chvilku bych s mimi ven šla. Ale asi ne když bude mrznout.Vždyť se v mrazu dýchá špatně nám, natož takovému drobečkovi. Ségra mi říkala, že bude stačit, když prcka oblíknu tepleji a otevřu v pokoji na chvíli okno dokořán.Ne tedy přímo na mimi. Že to bude jako by byl chvíli venku. Nebo ho můžu nachvíli šoupnout na balkon.
Ale stejně budem potom muset vyrazit k doktorovi a pod. ať bude mráz nebo ne.

Jéé, taky se vám zdá, že ten konec nějak pomalu utíká? Už mám vše přichystané, a tak jen čekáme, a dohadujeme se, kdy nám prcek vykoukne na svět :-)). TP mám 26.12 dle PM, a 4.1. dle UZ. Tak mě taky šoupněte do seznámku :-). Jo, a bude to kluk :-)).

Krásný předvánoční čas, a nepřehánějte to s úklidem :-)).

Andělka a Jaroušek 36+1tt

 
DancaM
Závislačka 2579 příspěvků 07.12.05 12:35

Tak to jste mě uklidnily. Už jsem se bála, že budu „matka Herodesová“, když budu chodit ven s prťouskem a bude třeba kolem 0°C :)

Jinak mám taky pocit, že už se to nějak vleče a nemůžu se dočkat, až to oblíkání do tisíce vrstev a prochajdy budou skutečný :))

D.

 
pepi
Zasloužilá kecalka 555 příspěvků 07.12.05 12:40

Janičko - nevím jestli ti to vysvětlím srozumitelně - jako když si chceš zkřížit ruce na prsa, ale dáš si je pod sebe , aspoň tak nějak mi to ukazovala.Nevím, jestli to určitě funguje, nikde předtím jsem to neslyšela, ale ona mi tvrdila že jo :)).

Báro - já mám teď taky pořád žravou, každou chvíli něco ochutnávám, možná proto mě pořád pálí žáha.Mám teď + 15 kg, tak se děsím, kde taky skončím ! Naštěstí to všechno mám jenom v břichu - ale to je teď už fakt obrovský! :)).
Nejvíc porodů a porodních příznaků začíná právě v noci, můžu to potvrdit i ze své dosavadní praxe na záchrance.zrovna v té době, kdy píšeš, že ten trajekt nejezdí, ale určitě to tvoje Helenka vystihne tak, aby to dopadlo dobře!! :))

Petra

 
pepi
Zasloužilá kecalka 555 příspěvků 07.12.05 12:50

Holky, já zase někde četla, že by se nemělo s mimi chodit ven pokud je -10 a vic.Myslím, že nejlíp je se řídit asi podle vlastního rozumu.
doufám, že naše holčička bude hodnější než Davídek, ten totiž vůbec doma spát nechtěl, potvůrka jeden, ani jsme ho neošálili kočárkem doma nebo na chodbě, na moc dlouho mu to takhle nikdy nevydrželo.Takže jsem s ním musela ven za každýho počasí, je fakt, že se narodil v září takže na zimu byl už malinko starší.Zabalila jsem ho vždycky do všech možných vrstev a na kočárek ještě natáhla pláštěnku.Za zimu jsme takhle zlikvidovali pláštěnky 2, protože v mraze nám popraskaly.Ale musím říct, že touhle školou zase Dádula vůbec nebyl nikdy nemocnej, to nám začalo až teď ve školce.

Jasně, že teď mimi bude malinkaté, takže v žádných mrazech ven určitě nepůjdeme:)).Taky doufám, že holčičky jsou opravdu hodnější!!

Petra

 
alfie  07.12.05 13:27

Nazdárek holky!
Tak jsem se vrátila z poradny, poté, co jsem tam vyseděla 4 hodiny důlek:) monitor prý o.k, jen už jsou vidět stahy a nějaká akce děložní, jinak čípek už je zase menší než minule, to byl 1cm, ale zatím se neotevírám:( a když jsem se ptala na ty bolesti břicha, prý mi nemůže říct, jako prvorodičce, že se ještě dneska třeba neuvidíme, nebo že nedodrží zítřejší termínek. Jinak kdyby ne, mám přijít na monitor v neděli.To jsem tedy zvědavá, už abych to měla za sebou, jinak mi břicho spadne až na kolena:)
Kdyby něco, dám vědět až se vrátím z porodnice, jelikož nevím, jak bych na pokoji lovila z telefonu internet:)
Snad mi neuteče moc deníčků.
Tak jsem zvědavá, která z nás dřív:)
Zatím se mějte, jdu venčit ty naše příšerky ( vlčáka a labradora ještě štěně štěněčí, co neposlouchá:) ) to se bude divit, až bude chodit s manželem na cvičák:) Včera mi zrovna zničilo pantofle a předtím uhryzalo šňůrku z mých nových bot! Ale je to děsnej pokládek, my ho našli v příkopu, sražené nějakým autem a bylo celé od krve, chudinka malá, tak nám zůstalo a naše Asta vlčanda má aspoň kámošku na ty jejich rejdy, které je třeba popadnou i v noci, nechci vidět náš den.Davídek bude brečet, příšerky štěkat, Kocour Miky mňoukat a morčata pískat:) To si užiju:)
Ale už fakt jdu venčit.Kdybych se nevracela dlóóóuho, tak jsem víte kde:)
Tak a dneska bude nějaké miminko???
Jo, málem bych zapomněla Skotíkovi velikááánská gratulace.
 Alfie

 
Berun
Závislačka 4921 příspěvků 07.12.05 13:44

Tak vám oznamuji, že mi přišla další zprávička o narození miminka od MAJKI:

Oznamujem emiminu, že 7.12.2005 v 6:17 se narodila Simonka, váha 3250g,výška 50cm a je nádherná:) Všetky zdraví MAJKI

MILKA: Já nikdy žádné vitamínky nebrala, tak nevím kde to ten prcek nabírá, ještě že se to může každý měsíc měnit:)

WERINKA: přesně tak musíš přečíst zbytek komentáře, já nikoho vyhazovat nebudu, ani nebudu dělat ten seznámek natrvalo. Chtěla jsem pomoct Kataríně, která má teď jiné starosti a původně ho dělala ona, je nás prostě jako mravenců.

Ještě k deníčku, čím budete čas od času desinfikovat vaničku,jak píše Dr.? Já jí umyju určitě před prvním mytím, ale čím?

Mějte se zatím krásně, pokud bude další miminko, napíšu:))

Berun 29tt

 
Milka01
Kecalka 292 příspěvků 07.12.05 14:05

Hurááá, konečně holčička :-) Velká gratulace MAJKI k Simonce :-)

Milka

 
pepi
Zasloužilá kecalka 555 příspěvků 07.12.05 14:21

Majki - gratuluju k Simonce!!!
Hurá, už přišly na řadu holčičky! :)

Petra

 
Malta
Závislačka 4097 příspěvků 07.12.05 14:47

Majki - velka gratulace k Simonce!!! Hodne zdravicka a stesticka. To se nam to pekne mnozi :)

Berun, diky za zpravodajstvi, mely bychom ti pak vystavit nejaky diplom :)

Pepi, jsem fakt zvedava na ten trajekt, trosku me chyta nerv. Ja i moje segra jsme se totiz narodily brzo rano a moje neter taky, takze mam asi tak 90% pravdepodobnost, ze se neco stane, prave kdyz trajekt nepojede. No jeste mame druhou porodnici tady na ostrove, ale tam se mi vubec nechce! Snad to nejak zvladnu.

Alfie, ty mas stesti na zachranovani zviratek, stene, kocour....... To mate doma pekny zverinec :) At mas co nejlehci porod, kdyby to prislo.

Bara

 
gaabina
Stálice 92 příspěvků 07.12.05 15:43

Ahojky,

Majki - veliká gratulace k holčičce Simonce

Alfi - já jsem dnes byla na kontrole a zažila velké dobrodružství s naší hafinou - upadl mi totiž vršek z ampulky na moč, hafina ho okamžite zmerčila a než jsem ji chytila (protože jsem teď strašně mrštná a rychlá), tak ho prokousla.
Takže jsem hledala „cokoliv“ v čem bych tu moč k MUDr. donesla…naštěstí měla sestřička porozumění (taky mají doma psa).

Gaabina

 
selka
Stálice 65 příspěvků 07.12.05 16:34

Ahoj holky,
jsem ráda, že jsem Vás trochu pobavila při tom vašem napínavém čekání, kdy to přijde. Je fakt, že jsme s panem primářem konstatovali, že pokud budu čekat třetí dítko, prý je zbytečné jezdit do porodnice. Zvládnu to sama doma ve vaně.
Jinak Báro, určitě se připrav na všechny možnosti, rodit na trajektu by taky mohlo být zajimavé, houpání ve vlnách s kontrakcema..... :-)
Pokud se rodí děti u vás v rodině jako u nás, bude to fofr. Musim dodat, že jsem malé drobné postavy, teď po porodu mám 46kg a moje pánevní rozměry také nejsou zrovna velké a dá se to zvládnout. Nedovedu si sice představit porod 4kg mimča, ale i to by muselo nějak ven.
Držim všem pěstičky a krásné Vánoce.
Pa Štěpík

 
Miky
Stálice 86 příspěvků 07.12.05 17:27

Ahojda všem,
teda holky já už to chci mít taky za pár. Už týden v noci vůbec nespím zabírám tak okolo 4 ráno. takže si dokážete představit jak mi asi je. Vím že s mimi se také moc nevyspím, ale já osobně rozhodně více než teď v těhu. Co to naše mimi v bříšku dělá, závidím všem co mají líná miminka.

Skotíku- velká gratulace k Pétovi

Majki- no konečně nějaká holčička, tak ať jste obě zdrávy a pustí Vás brzo domů

Štěpíku- závidím Ti, takhle rychlej porod si tu každá z nás přeje. A tvůj popis, super, ukápla slzička i když jsem se smála

Jinak lenora začíná tvrdě nastupovat, dneska jsem tu měla dopo kamarádku s 10 měs. mimi. Pak jsem si řekla že si na chviličku odpočinu, a po 3 hodinách jsem se musela nutit jinak bych pospávala až do večera. Ale to bych v noci už vůbec neusnula a ráno jdu do poradny takže musím brzo vstávat. Tak mi držte palečky ať je vše ok.Honí mně mlsná, jdu něco zakousnout. Tak zítra papa
Miky 33+3

 
Tobia
Ukecaná baba ;) 1029 příspěvků 07.12.05 18:11

Ahoj holky,
ALFIE: díky za užitečný deníček. Každá máme asi spoustu věcí nastudovanou, ale není od věci si to zase zopáknout. :)
SKOTIK: moc gratuluju k narození Péti. Hodně zdravíčka pohody, vám oběma! ŠTĚPÍK: teda takový maxirychlý porod bychom si všechny přály - 3 minuty na porodním sále! :)))

K diskuzi taky přispěju svojí troškou do mlýna, v pondělí jsme péči o miminko probírali na předporodce:

  • PA nám říkala, že miminka narozená do zimy by se prvních pár dní měla nejprve otužovat, než s nimi vyrazíme na procházku. Mimčo obléknout jako na ven a nechat 15-20min při otevřeném okně, nebo třeba na balkoně.
  • pokud teploty klesnou k nule, tak mimčo pořádně obléknout, ale ven může. Jen je potřeba obličejíček natřít mastným krémem (nebo třeba jelením lojem), hlavně nosík a pusinku - mimča jsou náchylnější k omrzlinám
  • pokud je -5 a nižší teploty, miminka by neměla být dlouhodobě venku. Na rychlý nákup v kočárku s mamčou můžou, ale ne na hodinovou procházku s kočárem
  • jinak ještě k péči, které se miminku dostane rovnou v porodnici dvě věci: miminka dostávají krátce po porodu vitamin K (proti krvácivosti) a standardně se podává injekcí. To ovšem není nutné - vitamin lze podat i ústně, ve formě kapiček. Je to z té samé ampule. Jedna mamina z našeho kurzu se na to ptala v Podolí a tam jí bylo řečeno, že oni to dávají v injekci, protože jsou na to zvyklí, ale pokud si to matka přeje, tak miminku to podají v kapičkách. Tak proč nechat miminko píchat jehlou, když to jde i jinak …
  • vykapávaní očiček: není nutné, ani v metodice k ošetření novorozenců se o tom tak píše, ovšem v porodnicích jsou zvyklí vykapávat miminkům hned po narození Opthalmo-Septonexem … ten je pro miminka nepříjemný, trochu to pálí .. a opět, pokud si to nebudete přát, tak mu očička vykapat nemusí, ale když o to neřeknete, tak kapičky dostane paušálně
  • na prdíky dobře pomáhá tzv. klubíčkování - miminko se drží na ruce - hlavičku má ve vaší loketní jamce, paži pod tělíčkem a do dlaně mu chytnete nožičky (patičky) a přitáhnete je k tělu, aby je miminko skrčilo na břišku. Nemáme se nechat zaskočit, že miminka mají v nohách pěknou sílu a budou nožičkami dost silně tlačit proti naší ruce. Právě nožičky na bříšku a odpor proti ruce jim pomůže vyhnat prdíky, které jinak neumí z těla dostat, protože jim ještě břišní svaly nefungují tak, jak mají

Tak to je ode mě asi vše. Mějte se krásně,

Tobia + Fazolka 35+5tt

 
Berca
Zasloužilá kecalka 922 příspěvků 07.12.05 18:22

Ahoj všem,
Skotiku a Majiki - moc gratuluju ka narození mimísků!!! Štěpíku - díky za popis porodu-ten byl teda rychlý, to by si asi přála každá z nás a ještě bez poranění, paráda!
Alfie-moc díky za zajímavý deníček.
Všem, co to mají za pár držím pěsti a přeju pohodové porody.
Zítra jdu k Dr., tak jsem zvědavá, jestli se naše mimi už také nechystá ven.
Pa Berča

 
Yasmin
Zasloužilá kecalka 884 příspěvků 07.12.05 18:41

Ahoj holky,
musím moc pochválit nový deníček.Jen přímo dokonalý.Z vlastní zkušenosti naprosto se vším souhlasím.
SKOTIK,MAJKI-velikáánskáá gratulace k mimískům.Ať vám dělají jen samou radost.

SELKA-tvůj popis porodu je naprosto úžasný, přečetla jsem ho jedním dechem..a 3 minuty na sále??? tiše závidím…já tam byla 6 hodin :-)

Našeho Kubíčka od pondělí trápí veliký průjem.Prý teď řádí nějaká střevní chřipka a my jí chytli.Nechápu sice,kde,když jsme skoro pořád doma.Takže zápasíme s průjmíkem.Včera večer jsme dokonce byli s malým na pohotovosti-strašně jsem se bála,aby nedošlo k dehydrataci.Ta je u mimíska strašně nebezpečná.Naštěstí je to v pořádku a dnes se na něj ještě podívala naše paní doktorka a taky se jí zdál o.k.Takže poctivě přebalujeme každou chvilku, dodáváme mu víc tekutin…ale už se to pomalu začíná obracet k lepšímu,tak myslím,že to zvládneme.

Hezký den a holky,roďte…roď­te…Vánoce na krku,tak ať je netrávíte v porodnici:-)))

pa,pa Yasmin+Kubíček 5 týdnů+2 dny

 
mila2
Kecalka 158 příspěvků 07.12.05 18:55

Ahoj holky
Majiki moc gratuluji k Simonce, takže holky už začínají vylézat!!!
Dnes jsem byla asi naposled cvičit -jsem docela utahaná, hodně chodím čůrat a mám tlaky i na stolici. Taky mi pobolívá podbřišek (ale dost nepravidelně) takže to budou asi jen ti poslíčci - a to jsem se ještě před 3 dny smála, že mě nic nebolí.
Zítra jdu na KO a v pátek na monitor - tak se uvidí. Opět písnu.
Jinak je to super sledovat jak se nám to tu rodí a kdo bude další!!!!
Mila + holčička 39tt

 
Inka2
Kecalka 111 příspěvků 07.12.05 19:12

Ahoj budouci maminy,

Alfie - diky moc za denicek, zase jsem se dozvedela neco noveho! Uz jsem toho precetla a prostudovala moc, a muzu jen rict - vim, ze nic nevim…:-( Tak snad, az prijde na tu opravdovou praxi, tak si na neco z te teorie vzpomenu…

Paulinka - taky mam ted ke konci tehu lenosne mimi. V utery se to nejak dr. v porodnici na kontrole nezdalo, tak jdu jeste v patek. Tak uvidim, co mi rekne. Zabira na tvoje mimi neco, co by ho primelo k trochu vetsi aktivite? - treba simrani na tvem brisku apod? Mne vcera rekla PA pri nateceni ozev, ze si mam s sebou na pristim nataceni ozev prinest neco sladkeho na piti, aby se ukazaly nejake pohyby mimca. A protoze jsem samozrejme vcera nic takovyho s sebou nemela, tak mi donesla teply sladky caj, ale ze by to moc pomohlo, bych nerekla…

Takze, Miki, bud rada, ze se ti mimco v brisku pekne mrska!!!

Tak uz mam cca 70%cukrovi napecene, tak to snad tento tyden dokoncim.

Tasku do porodnice sbalenou jeste nemam. Porad si pripadam, ze mam cas - zadne bolesti (v brise ani v zadech), zadne tvrdnuti bricha, zadni poslicci,… tak nevim… Akorat porad jeste to silnejsi spineni po te vcerejsi razantni prohlidce v porodnici…:-((

Inka 37+6

 
Verca
Kecalka 460 příspěvků 07.12.05 20:04

Ahoj,
nejdřív gratulace k dalšímu mimču.

Yasmin - odepisovala jsem ti v diskusi. Tak nakonec to nebylo jen z rýmy. Podle dotazu to tak vypadalo. Kubíka je mi moc líto, protože takový průjem dokáže dost potrápit i dospěláka.Tak ať se brzy uzdraví. Míša už je sice starší, ale asi taky něco chytil. Dopoledne si začal stěžovat na bříško, pak se mu začala zvedat teplota, tak ho vzal taťka k dr., tam si ho nejdřív chtěli nechat na pozorování, pak usoudili, že to budou asi větry a že má dodržovat dietu a když se to do večera nezlepší, tak přijet se zbalenou taškou. Když se vrátili, tak se dvakrát pěkně řídce vykadil a bříško už ho prý tolik nebolí. Teplota je pořád stejná, tak uvidíme, co se z toho zase vyklube. Jen doufám, že on nebude ležet tady a já o 40km dál v porodnici. Musel by tam být sám, což by asi nesl líp on než já.
Mějte se krásně
Verča 40tt

 
JanickaB
Zasloužilá kecalka 978 příspěvků 07.12.05 21:05

Verčo, Yasmin - ať jsou ty vaši prďolkové co nejdřív v pořádku, skutečně představa jak je přitom dospělýmu, kterej z toho má rozum oproti těm mrňouskům, který to trápí a rozum z toho nemají a trápí je to…
Navíc Verčo ty navíc každým dnem pofrčíš do porodnice, tak by to určitě byla komplikace, hlavně abys měla rychlej a pohodovej porod a všichni tvoji drobečkové byli v pořádku!!

Báro-s tím trajektem vím, že už jsi to psala dřív, ale nějak mi uniklo, že v noci nejezdí, to je taková „drobnost“, tak hlavně abyste to zvládli v nějakou ideální dobu, případně aby to bylo v pohodě i v té, kam nechceš, já bych byla asi radši i za horší než za domácí prostředí.
Jinak ještě k té noci, né že by mi manža přál nějaké noční drama, ale byl by rád, kdyby když už mě to nenechalo spát, aby to mělo nějaký efekt a přiblížilo nás to k porodu. Dneska se mnou záviděl Majki, která měla stejný termín a už má svojí princeznu v náručí!!!

Takže Majki, velká gratulace k Simonce, doufám, že půjdem ve tvých stopách!! :-)))

Dneska jsme si byli ještě vyzvednout dárky co jsme objednali na www.rumburak.cz a kromě vánočních dárků jsem tam Klárce vzala taky župánek v akci, to je taková úžasná velikost, přijde mi to jak na panenku. Už aby ho měla na sobě!!!

Tak hezký večer všem
Janička+Klárka

 
zani
Stálice 86 příspěvků 07.12.05 21:57

Ahoj holky!

Majki - moc gratuluju k Simonce!!! Konečně začíná dámská jízda.

Štěpíku - teda takhle rodit, to se musí umět! Jsem zvědavá, jak dlouho se tam budu svíjet já…

Yasmin a Verčo - myslím na vaše uprůjmíkované broučky, ať je to brzy přejde!

Báro - trajekt je teda drsný! S tím pečením jsem to skutečně já, dneska jsem v potu tváře udělala třicet plechů, trouba a já jsme jely 11 hodin v kuse. Je toho furt málo, tak ještě zítra přidělám nějaké linecké (ořechy už mlít odmítám), už toho mám plné zuby a bolí mě skoro všechno.

Tak všem přeju klidnou noc - kromě Janičky a jí podobných, které by chtěly dnes v noci rodit…:-)

Zani & Marijka

 
WERINKA
Ukecaná baba ;) 2193 příspěvků 08.12.05 07:08

Dobré ráno maminky! Jéééé další miminko a holčička juuuu!!!!

BERUN: moc se omlouvám, že jsem si nevšimla toho komentáře, jsem fakt pakoš!

Tady je tak krásně, tady už se rodí juuuuuu!!!! :-))

Werinka a Nina 30tt

 
Ally
Stálice 91 příspěvků 08.12.05 08:15

Ahoj těhulky a maminky:)

Chválím deníček, je moc užitečný.

Skotíku a Majki: Moc moc gratuluju k vašim mimískům. Ať se jim daří a jste s nimi brzo doma:). Konečně další holčička!

Štěpíku: Tobě blahopřeju k tomu rychlému porodu, to se doopravdy jen tak někomu nestane. To je vážně nádhera:). Já chci taky takovej:)))

Holky vy co pečete cukroví máte opravdu můj obdiv, já peču moc ráda každý rok ale letos na to vážně nemám. Kde berete tu sílu? Já když chvilku pracuju tak mě pak bolí dost (hrozně) v kříži, stát takovou dobu u cukroví… No prostě jste dobrý:))

Holky musím vám říct, že moje těhuhlupózis už začíná být nebezpečná. Včera odpoledne jsem si dala vařit lněné semínko, které teď piju no a šla jsem se na něco juknout do PC.Musím ještě napsat, že se to vaří jen z 1 dcl vody a asi 3 min. No a do toho mi zavolal manža, no a po tom telefonu jsem si řekla, že už je čas vyvenčit pejska.Až venku na procházce po půl hodině jsem si z hrůzou vzpomněla, že jsem to nevypla a tak jsem i s pejskem vzala nohy na ramena a běžela domů, teda jestli se dá mluvit o běhu v 39 tt.
No děsila jsem se ale dobře to dopadlo hrnec byl totálně černý a v bytě strašnej smrad ale jinak dobrý. Ty jo, já jsem se tak vyděsila. No teď se mi to už určitě nestane!!

Tak to je můj včerejší zážitek, ještě teď je to v kuchyni tak divně cítit, fuj:(

Doufám, že nám dnešek přinese další miminko:). Už se moc těším!

Mějte se Ally+ Monička 38+1 tt

 
alfie  08.12.05 09:48

ahoj pupíci a maminy,

tak dneska v noci mě pěkně budili bolesti břicha, ale asi to byli jen poslové, protože jsem je pak zaspala:( dneska mám termínek a cítím se nějak divně, ne fyzicky, ale psychicky, stejně jako každá prvorodička, co neví, do čeho jde:)
včera jsem se byla projít s kamarádkou a vyvenčit oba dva čoklíky, říkala jsem si, že půjdeme jen kousek, no, pak jsem se zakecala(no ženská:) a byla z toho procházka skoro na 2 hodiny a to jsme lezli do schodů a do kopců, říkala jsem si, teď mi tady v tramtárii prdne voda a co já.:)
Jinak jsem ještě trochu nastydla, nějaká šíléná ženská na mě plivl v poradně bacila, když seděla vedle mě, prskala o sto šest a ani si nedala ruku před pusu.To jsou maminy, co pak chce naučit ty děti?Normálně mě fakt poplivala.Hnus fialovej. Takže teď budu doufat, že se z toho vylíznu, abych neměla hned na začátku nějaké teploty, nebo trápení s krkem apod.
Jak dávají vědět na emimino maminy, co už porodily a ještě se nevrátily z porodnice..? Pochybuju, že by to manžel zvlád:) i když je to děsnej pokládek, nechává mě ráno spát a s čoklíkama chodí tak, abych o tom nevěděla, takže obdivuju ty maminy, co sem píšou už někdy po 7 ráno. To máte tolik elánu vstávat?To jste dobré, fakt. Já mám co dělat s lenorou.Je to moje věrná přítelkyně, co mě má opravdu ráda a nechce za žádnou cenu opustit.:)
Tak zatím ahoj všem. A gratulace k holčičce, já pak zase zvednu statistiku chlapečků:)
 Alfie

 
JanickaB
Zasloužilá kecalka 978 příspěvků 08.12.05 10:17

Alfie, taky mám podobnou zkušenost z čekárny v poradně, nejhorší bylo vedle takové sedět a všude okolo bylo plno a na stání se člověk necítil…Nevím proč v tý porodnici vůbec byla, ani nebylo vidět, že má bříško nebo hodně malinký a prskala kolem sebe o 106.

Holky já vstávala až teď a bylo to docela komický, vzbudila mě křeč (už dlouho tu nebyla) tak jsem vyskočila z postele jí rozehnat jenže přišel tchán a já „jen tak“ tak jsem i skřečí hupsla do postele, on odešel já si vzala župan a běžěela k telefonu protože volal manža…No a dojdu tři kroky k telefonu a najednou mi „cosi“ začalo stékat po nohách vypadla taková hrstička bělavého hlenu…No a teď tu sedím a nevím co si o tom mám myslet, jestli mám manžu zavolat domu nebo to nechat být, nic dalšího totiž neodtéká ani to nebylo extra velké množství, tak já fakt nevím, v porodnici říkali ať kdyžtak řpivezeme vložku aže zkusí jestli to je plodovka, jenže co já bych jim tam přivezla, leda suchou…Ach jo, proč těhu nemůže probíhat podle nějakých pravidel, teď tu hltám veškerý info, někde je, že t trhlinu může mimi zatlačit hlavičkou a plodovka pak přestane odtékat, ale co já vím jestli to bylo ono??? Je to takovej blbej pocit a nechci nijak předčasně plašit nikoho. No tak jsem vám to musela napsat, protože tu nikoho vedle sebe nemám a přemýšlím jestli ho zavolám.

Tak se zatím mějte
Janička+Klárka 39+2

 
WERINKA
Ukecaná baba ;) 2193 příspěvků 08.12.05 10:33

Jak se znám, tak ohledně toho hledu bych manželovi zavolala, určitě!!!

Jinak holky jak se vám ke konci těhu spí? Já jsem ve 30tt a nespím a to věčné chození na wc v noci, to mě ubíjí a navíc ráno v 5 vstávám do práce, ach jo! Na mateřskou jdu až 2. týden v lednu, ale naštěstí máme v práci od 22.12. do konce roku celozávodku :-))

Werinka 30tt

 
Pajda
Kecalka 153 příspěvků 08.12.05 10:42

Ahojky poprskaná Alfie :)) !

Pokud ještě nerodíš, po té včerejší túře, tak si zapiš číslo na Berun, která byla tak hodná, že se podvolila dělat spojku mezi porodnicema a emiminem. Normálka pak pošleš SMSku a Berunka „vlítne“ na internet a za chvilku to všechny víme a radujeme se a bulíme. To číslo ti pošlu raději jako soukromou zprávu, kdyby sem vlezl náhodou nějaký úchyl, aby Berun neobtěžoval.

Pa pa Pajda

 
JanickaB
Zasloužilá kecalka 978 příspěvků 08.12.05 10:45

Tak jsem mu zavolala a byl rychlejší a začal mi říkat, že by v poledne jel do Ústí tak jsem s mu řekla, že nevím ejstli to je dobrý, že nevím jestli mi neodtekla voda a on „co ti neodteklo?“…„jo voda…“, „jo voda, tak to nikam nejedu a za chvíli dorazím domu“. No pro klid duše to bude to nej.
Nicméně jsem našla info, že se vak blan může porušit může odtéct malé množství a pak se sám zalepit, nicméně to že vydrží chvíli a během 24 hodin dojde ke klasickému odtoku. Tak to je taky jedna z variant, ale nevím jestli nezavolat do porodnice a nastínit jim situaci ať poraděj, asi budu klidnější.
Tak zatím páček
 J.

 
Pajda
Kecalka 153 příspěvků 08.12.05 10:51

Jani,
já teda nevím, ale mě když praskla voda, tak to bylo jako když rupne potrubí! I když potom (jak říkáš) hlavička už ten"odtok" přibrzdila a nebyl to takový šupec jako ta první výpusť, tak mi voda po malých částech vytékala až do samotného porodu.

Ale jestli si nejsi jistá a jsi už ve 40tt…

To jsem ti poradila, co? :))

Měj se, držím palce Pajda

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama


Reklama