Od jednorázovek k bezplenkovce

Rodičovství

Aneb sama bych to do sebe neřekla. Tento deníček jsem napsala pro maminky, které uvažují o látkovkách a bezplenkovce. Ty, které jsou přesvědčené, že je to blbost a nemůže to fungovat, nepřesvědčím, a ani to není mým cílem.

Na začátku bylo vytoužené miminko, které se narodilo v listopadu 2008 a jako asi většina novopečených matek jsem měla pocit, že mám práce až nad hlavu byť jsem nikdy nesdílela názor, že nic nestíhám. Nicméně, že bych používala látkové pleny, mne rozhodně nenapadlo. Zdálo se mi to příliš namáhavé a i přes některé mé nestandardní názory příliš alternativní. Dcera navíc, přestože byla děsná parádnice už od roku, dost dlouho a vlastně nikdy jí nevadila pokakaná a pročuraná plena.

Na nočník jsem to s ní začala zkoušet poměrně brzy, ale úplně jej ignorovala, poseděla si a pak bez žádného výsledku odešla a posléze nočník odmítala zcel, a což bylo i dle mého názoru přispěním babičky, která ji nutila. Nakonec byla zhruba ve 2,5 letech bez plíny přes den, přišlo to tak nějak samo a pak do měsíce i přes noc. Některé čtenářky jistě podotknou, že si nemám na co stěžovat, neb jejich dětem to trvalo déle, ale já jsem přesvědčená, že to mohlo jít líp a hlavně dřív.

Na konci druhého těhotenství jsem si začala pohrávat s myšlenkou, že bych zkusila látkové pleny. Bylo to po návštěvě u kamarádky, která látkovala a zkoušela částečnou bezplenkovku. Na její doporučení jsem tedy objednala konkrétní značku plen a krátce po porodu začala zkoušet a bylo to fajn. Rozhodla jsem se tedy, že budu používat látkové pleny, ale do bezplenkové metody nepůjdu. Nicméně, Týnka se rozhodla, že to bude jinak. Jednak se jí dost těžko samotné kakalo, takže aby se vykakala a vyprděla, musela jsem s ní vždy cvičit a navíc jsem zjistila, že raději čurá rozbalená. Jak spousta maminek ví, při cvičení to občas pěkně z mimča vystřelí, takže špinavé moje oblečení, přebalovací podložka a podobně nebylo až takovou výjimkou.

Nejdříve jsem tedy dávala Týnku vyčurat nad umyvadlo, což se velmi dobře dařilo a dospěla do stadia, kdy měla v plíně uprcnuto a jinak sucho a aby se lépe vykakal, a tak jsme cvičily.

Před 4 dny, to jí bylo 20 dní, jsem ji zkusila dát nad nočník. Dám si ji zádíčky na prsa, přidržím pod zadečkem v takovém klubíčku a panenka vříská, dokud není vyprděná a vykakaná. Jakmile je „dílo“ hotovo, okamžitě se uklidní a kouká kolem sebe. Vyčurá se buď před, nebo po kakání. Výsledkem je, že je většinou celý den v suché pleně, maximálně tam má uprcnuto, jak si třeba kýchne nebo se zakucká při kojení.

A jak poznám, že je ten pravý čas jít na nočník? Dávám ji vždy po kojení, a pokud u prsa usne, tak po spaní. Navíc jsem několikrát během posledních tří dnů vypozorovala, že když se jí chce, zakňourá, zčervená, prohne se a vždy se pak do nočníčku vyčurá, vykaká nebo obojí. Za posledních pár dní jsem nechytla pouze 2 čurání a jedno kakání, což mi z hlediska úspory peněz a také životního prostředí přijde skvělé a já doufám, že se mi to celé vrátí i dřívějším odplenkováním.

Přeci jen jsem ale líná dělat plnou bezplenkovku, takže na noc a pokud jdeme někam na delší dobu (víc jak 2 hodiny) dávám jednorázovku.

Chce-li někdo argumentovat, že na to nemá čas, tak neví, o čem mluví, tedy alespoň z mého pohledu. Sice strávím 5–10 minut po každém kojení či spaní s dcerkou nad nočníkem, ale nekaká a nečurá xkrát do pleny, takže méně přebaluji a nečistím zadeček, prcku a často i záda od hovínek. Vždy po kakání ošplouchnu pod tekoucí vodou, utřu plenou, tudíž žádné chemické ubrousky a tím, že je v suchu ani žádný krém. Ten dávám jen při použití jednorázovky.

Zatím má tedy tohle mé úsilí pozitivní výsledky a doma jsme všichni spokojení. Jak to půjde dál, uvidíme a snad o tom zvládnu i napsat další díl. Všem, kteří se rozhodnou podobně jako já, přeji hodně štěstí, trpělivosti a spolupracující dí­tě.

LenkN

Hodnotilo 16 lidí. Score 4.2.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
mamcapavca
Závislačka 4752 příspěvků 06.08.12 10:10

Sem zvědavá, já teorii o bezplenkovce nevěřím a moc se k ní nepřikláním, ale při prvním těhu a mateřství jsem měla úplně stejný pocit jak zde se popisuje a u druhého mateřství, jsem chtěla najet na látkovky, ale bohužel naše svízelná finanční situace mi to neumožnila ani na základní nakoupení, nemohla jsem ani měsíčně, byt jsem byla rozhodnutá od začátku, nakupovat, protože mi dost často chybělo na jídlo :roll: takže jsem skončila u jednorázovek a nyní se podotýkám s opruzeninami v létě. :roll:
přeju at to dobře dopadne a hlavně mnoho úspor :palec: já budu zkoušet za chvílu nočník, malá má 9,5 měsíce :mrgreen:

Příspěvek upraven 06.08.12 v 10:12

 
Teri88
Zasloužilá kecalka 670 příspěvků 06.08.12 10:10

Moc hezky napsaný deníček! Také používám látkové plenky a poslední týden se nám daří vychytávat kakání (dcerce je 10 měsíců)…
Držím palce, ať to jde i dál…

 
nikollita
Kecalka 146 příspěvků 06.08.12 10:17

Moc děkuji za krásný deníček. Za měsíc rodím, mám nachystáno látkovou výbavu s přesvědčením, že budu téměř výhradně látkovat. Bezplenkovou metodu znám jen teoreticky :-)
Díky za inspiraci.

 
Verun83
Kelišová 5697 příspěvků 67 inzerátů 06.08.12 10:21

Moc hezký, bezplenkovku používala moje mamka, když měla ségru. jelikož je ségra o 10 let mladší než já, živě si to pamatuji, jak ji mamka držela na nočníku, když ještě neuměla sedět. taky se do plínky sotva vyčůrala natož vykakala. takže já na bezplenkovku věřím. chtěla bych také zkusit, snad se bude dařit… :potlesk:

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 06.08.12 10:23

Já jsem u obou dětí s BKM koketovala, u prvního jsem to vzdala někdy v půl roce, kdy přestal vysílat jakékoliv signály, takže jsme skončili jen u vyčurání se na zvuk čššš na přebalováku, což v nějakých 10m taky padlo, ale pak se to zas někdy ve 14m pomaličku vrátilo a v 15m už byl ochoten se vyčurat na nočník.
Druhorozený by byl ukázkový bezplenkáč, plínku fakt neměl rád, měnila jsem po každém vyčurání (látkovou, s jednorázovkama bychom se nedoplatili :lol: ), bohužel v jeho 2měsících přišel dlouhodobý stres a jakmile není maminka v pohodě, tak se přestává dařit :|
U třetěte určitě budu zkoušet, jestli mu rozbalení a podržení v klubíčku třeba nad umyvadlem pomůže v lepším vyměšování, nic si neplánuju a uvidíme.
Bezplenkovka je stará jako lidstvo samo, nějak nechápu, jak někdo může napsat, že na ni nevěří :lol:

 
mamcapavca
Závislačka 4752 příspěvků 06.08.12 10:26

@Gladys asi na ni moc nevěřím, protože jsme ji v okolí u nikoho neviděla na vlastní oči a já nejspíš žádné signály od svých dětí neregistruji :-( asi jsem špatný pozorovatel nebo nevím :roll: já to poznám až podle smradu :roll: ale obdivuji každého kdo se na to dá. kdybyb mi to někdo potvrdil i v mém okolí že to má vzykoušené, tak bych tomu možná i věřila :oops:

 
Teri88
Zasloužilá kecalka 670 příspěvků 06.08.12 10:55

@mamcapavca Já jsem taky bezplenkovku neřešila, když byla malá, dodělávala jsem školu a měla svých starostí dost. Teď sama hlásí (zčervená, začíná tlačit) ale vykaká se, až když jí dám na nočník…Čůrá do plínek…
Nevím, čím to je, možná těma látkovkama…

 
janajelinkova9
Ukecaná baba ;) 1382 příspěvků 06.08.12 11:06

Perfektní, těším se na další pokroky - resp. na to, jak uslyším, že všechno probíhá dál dobře. O bezplenkovce uvažuju, jsem z toho nadšená. Uvidíme, jestli se mi to podaří :)
Trochu budu mít asi problém s babičkama a dědečkama, ti to asi nepochopí :)

 
Tarfinka
Zasloužilá kecalka 817 příspěvků 06.08.12 11:36

Moc pěkný deníček. Než se mi narodila dcera, tak jsem o nějakých látkových plenách a bezplenkové metodě nechtěla ani slyšet i když mi kamarádka tvrdila, že to v pohodě jde. Po porodu jsem se začala o takové věci dost zajímat, náhodou jsem natrefila v televizi i na nějaký dokument o bezplenkové metodě a začalo mě to dost zajímat. Pokud se zadaří druhé dítko, určitě tohle vyzkouším :)

 
Silky123
Závislačka 3241 příspěvků 06.08.12 11:46

Věřím, že to u některých dětiček jde, ale nedovedu si představit, jak to provozuju se svým nervákem a řvavým dítkem, je taková už od narození. :)

 
IvčaIva
Zasloužilá kecalka 977 příspěvků 06.08.12 12:17

Já rozhodně „pojedu“ v látkových plenkách a zkusím i postupně zavést bezplenkovou metodu, ale pokud to nepůjde úplně bez plenek, rozhodně to nebudu lámat přes koleno, nefandím si totiž, že bych to zvládla (o tom, že nebude zádrhel v naší holčičce, vůbec nepochybuju, spíš budu asi ta „brzda pokroku“ já :roll: )

 
verrda01
Stálice 84 příspěvků 06.08.12 12:19

Pěkně napsaný, právě řeším podobný problém. U prvniho ditete jsem si rikala, ze nebudu nic moc resit, hlavne ze to nejak zvladnem, tak jsem se na latkovani vyprdla a vzala tu „jednodussi“ variantu - jednorazovky. Syn ma 19m na nocnik nechce, na zachod taky, je spokojenej v procurany a pokadeny pline. Ja jsem lina to nejak resit a nutit ho stale na nocnik, takze predpokladam, ze s plinama skoncime jako vy ve 2,5letech. Chceme druhe miminko, tak jsem premyslela o latkovych plinka. Ale jeste jsem nenasla konkretni clanek ci navod na jejich pouzivani. Muzete mi prosim napsat jakou znacku plen jste si vybrala, na internetu je jich hodne a i nekolik druhu kalhotek, plin a atd. a ja v tom mam maglajs. Dekuji za odpoved

 
questXY
Závislačka 4295 příspěvků 06.08.12 12:25

Já s dcerkou provozovala bkm od jejích 3měsíců..četla jsem knížku už v těhu, ale přišlo mi to fakt hodně alternativní.­.v těch 3měsících jsem zjistila, že vlastně vím dopředu, kdy se dcerce bude chtít-.stejně jako u vás to bylo výlučně po kojení a po spaní, tak jsem si říkala, že to zkusím a hned po prvním pokusu se do nočníku vykakala a mně bylo, jako bych byla svědkem nějakýho zázraku nebo co :lol: Šlo nám to perfektně do půli roka, pak s příkrmy a lezením se to změnilo, pak měla období, kdy se na nočníku vztekala-zdržovalo jí to od práce :roll: tak jsem jí nechala být a bkm šla stranou..teď jak začalo být teplo-nechala jsem malou lítat nahatou, trpělivě po ní uklízela a nabízela nočník, ze dne na den mi začala každý čůraní a kakaní hlásit a jsme bez plen-v 16ti měsících :dance:
Pokud budu mít ještě miminko, tak jdu do bkm od narození, krom všech těch jasných výhod jako je ekologie, ušetřený peníze a dítě v čistotě je podle mě na vývoji miminka i hodně znát to, že se s ním komunikuje-že matka reaguje na všechny jeho potřeby..
Držím ti palce :palec: :palec:

Příspěvek upraven 06.08.12 v 12:27

 
lenasek235
Stálice 98 příspěvků 06.08.12 12:26

Pěkný deníček. U prvního jsme byli v jednorázovkách a byl pořád opruzený a nevrlí a strašně to smrdělo u druhého těhotenství jsem si taky pohrávala s myšlenkou látkových plen a jak už tu někdo psal finanční situace nedovolovala nakoupit plenky tak jsem sedla prvně za stroj a ušila své první plenky a ted používáme samozdřejmě mě to tak chytlo že už mám eplenek až až :D :D ale jak píšete žádný krém žádné vlhčené ubrousky zadeček bez opruzenin a to mi do těch látkovek čůrá i kaká ale moc se mu v tom potom nelíbí tak hned hlásí že je počůraný začne mít takový smutný výraz :D :D prostě látkovkám fandím ael bezplenkovku jsem zatím nezkoušela tak nevím

 
zerezmijka
Echt Kelišová 9358 příspěvků 06.08.12 12:27

Hezky napsané. :palec:
O BKM nemám načteno nic, já jen prachsprostě nechávám své dítě vyčůrat a vykakat nad umývadlo či nad kyblíček po každém vyspání či nakojení. A daří se. Je to vlastně stejné, jako když jsme učili štěně, aby nečůralo v bytě. :lol: Po spaní a jídle venčit…U dítěte to funguje zatím stejně. ;)

 
1024
Závislačka 2970 příspěvků 06.08.12 12:36

Jasně že je stará jako lidstvo samo. Ani ten pták si nenadělá do vlastního hnízda :lol:. Musí to být pudové. No ale k tématu. Já na to nemám, psychicky jsem nervák od přírody a jak něco není hned, stoupá barometr a někdy i bouchám. Takže my máme ve 2 letech stále pleny, max pár posazení, ale nehrotím to. On si časem řekne.
Jinak jsem na vlastní oči viděla BPM a dost mě mamka ji provozující zarazila. Nechala holčičku vyčůrat do kolejiště tramvaje, to mi přišlo normální, kam jinam taky ve městě, že. Poté ji ale neutřela prcinu a to ji ze začátku teklo málem po zádíčkách, to už jsem jaksi nevydýchala. Já bych ji asoň utřela tím chemickým ubrouskem, hlavně aby byla v suchu, potom je to skoro to samé jakoby ležela v mokré pleně :( Holčičce mohly mýt tak max.2 měsíce

 
tessy
Ukecaná baba ;) 2186 příspěvků 06.08.12 12:39

Zkoušela jsem u druhého, ale nějak to nešlo. Signály dával, ale nemohla jsem u něj rozbaleného čekat půl hodiny, nikdy se nevyčural ani nevykadil hned po rozbalení, starší po mně nonstop něco chtěl a to nešlo :?

Taky čural a kakal nepravidelně, nikdy ne ve stejnou dobu, např. po probuzení, najedení apod., to nedělal ani jeden, nikdy jsem netušila kdy to bude :nevim:

Příspěvek upraven 06.08.12 v 12:40

 
mamcapavca
Závislačka 4752 příspěvků 06.08.12 12:44

Já teda taky mám dosavadní zkušenosti takové, že nečůrá ani nekaká pravidelně, sna dbych po ránu po snídani, po mlíku mohla, jedině stihnout nějakou metodu.po celý den už to nemám šanci vychytat :oops:

 
jana1111
Zasloužilá kecalka 569 příspěvků 06.08.12 12:54

Moc hezký deníček :)

Mohu mít jen dotaz v čem je tato metoda dobrá? Když nebudu počítat teda ty ušetřené jednorázové pleny :think:

Já jsem o ní pořádně neslyšela.. :,(

 
zerezmijka
Echt Kelišová 9358 příspěvků 06.08.12 13:02

@jana1111

Třeba TADY

Z vlastního pohledu…nebylo by ani mně příjemné čůrat a kadit si do kaťat, tak to asi nebude příjemné ani tomu dítěti.

;)

Příspěvek upraven 06.08.12 v 13:03

 
jana1111
Zasloužilá kecalka 569 příspěvků 06.08.12 13:09

@zerezmijka

Děkuju…

No každopádně je to hodně k zamyšlení :think: Možná to u dalšího skusím :D

 
pralalinka
Závislačka 4136 příspěvků 06.08.12 13:17

Jeee hezky, ste sikovni. Tuhle metodu taky praktikujem :palec: A nemuzu si to vynachvalit. Hlavne je to ohromna uspora peněz. Samozrejme nejde nam to stoprocentne ale kakani vychytme vsechny a curani z 80procent.

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 06.08.12 13:33

Tak přeji, ať ti nadšení z bezplenkovky hodně dlouho vydrží. Já to u obou dětí vzdala tak v půli roce, když přešly na pevnou stravu a to vykakání prostě nebylo hned.
A doba, kdy je vysadíte na nočník vůbec nemá co dělat s tím, kdy začne být dítě bez plenek. Prostě k tomu musí dozrát samo, na drezuru nevěřím.
Takže ohl. bezplenkovky - jde to, ale zas nějakej zázrak to taky není - normálka. :lol: a ten název je tedy dost zavádějící, páč nechat mimino úplně bez plenek - bych chtěla vidět, kdo si troufne takhle nechat třeba 4 měsíční v načančaném kočárku :mrgreen:

 
heli_b
Kecalka 367 příspěvků 06.08.12 13:38

Pěkný deníček, při uvažování o miminku pro mne bylo používání látkových plínek samozřejmostí, tak jsem zvědavá jak nám to půjde. Bezplenkovka mi přijde super, uvidíme, jak to půjde, asi taky hodně záleží na dítku, jak se mu chce…moje mamka říkala, že vlastně na mne aplikovala to samé - byla jsem od půl roku bez plínek…naopak brácha potom až do dvou let v plínkách, bylo mu to úplně jedno :mrgreen:

 
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26171 příspěvků 06.08.12 13:39

Není nad to když se daří!!! Gratuluji! :palec: :potlesk:

 
jruz
Zasloužilá kecalka 872 příspěvků 06.08.12 13:57

Hlavně, ať to vydrží:-)
kamarádka jela bezplenkovku u obou dětí, úspěšně do okamžiku, kdy začali synátoř čas strávený nad nočníkem považovat za zbytečný - prostě je to zdržovalo od hraní si (čili tak do 9 m). první si pak začal časem říkat v nějakých 16ti měsících, a druhej - ten se může válet v čemkoli, a je mu to fakt jedno, je mu 2,5 roku a při spatření nočníku má hysterák

 
Iji
Kecalka 247 příspěvků 06.08.12 13:59

Moc pěkně napsané. Já jsem tedy nepoužívala látkové pleny, ale malá měla problémy s kakáním do plenky. Takže od půl roku (co sama seděla) jsem jí dávala kakat na nočníček a do plenek jenom čůrala. Vždycky jsem chytla dobu kdy se jí chtělo kakat a opravdu se nám to dařilo. Kakalo se jí na nočníčku dobře. Od dvou let je bez plenek úplně trvalo to tak týden. Za měsíc už byla bez plenek i v noci. Co vím od kamarádek, tak větší problém byl odnaučit prcka kakat do plenky než čůrat. Takže nám to od toho půl roka asi pomohlo. Takže vydrž a určitě napiš jak pokračujete. :palec:

 
BertaCek  06.08.12 14:36

Ja osobne bezvyhradne doporucuji latkove pleny, uz kvuli vyvoji kycli, navic jednorazove jsou zatezi nejen financni. Znam mnoho deti z jednorazovych plen, co do tri let odmitaji nocnik. Zdanlive pohodli pro rodice je vykoupeno drahou cenou a pouzivanim plenek dvakrat tak dlouho. Nerozumim komentarum o tom, ze si nekdo nemohl latkove pleny dovolit, muselinove ctverce stoji par korun…

Co se tyce bezplenkove komumikacni metody, neni to pro kazdeho. Ne kazdy si muze dovolit byt doma ctyri roky na materske, a v mnoha zemich se zeny vraci do prace po pul roce, nekdy i drive. Nedela to z nich spatne matky, ja osobne si myslim, ze praceschopnost mnoha zen po 4 letech plenek, bolavych bradavek a presnidavek je trvale ponicena. Neni to o kariere jako takove, ale o tom, ze to dite je za 18 let pryc a ma vlastni zivot, a matka najednou musi zit sama se sebou - a pokud ctrnact let odchazela z prace driv, aby byla s detma, zameskavala, kdyz deti stonaly, tak ji proste zadna zasadni progrese v praci neceka. Cesko je se 4 lety materske svetova rarita, aspon v tom zapadnim svete. Nerikam, ze maji zeny chodit do prace po sestinedeli, ale 4 roky jsou druhy extrem. Pokud to tak nektere zeny chteji, je to fajn, ale tvarit se kysele na ty, co ne nutne ziji prikrmy, emiminem a kakanim, ale chteji si uchovat vlastni osobnost, zajmy, intelektualni siri a pracovni produktivitu jako na sobecke karieristky je opravdu kratkozrake. Mimo jine proto, ze kdyz takovou zenu zacne muz bit, podvadet, ci je z nej gambler, nemusi knucet, ze nema kam jit a nema se o ni a o deti kdo postarat-postara se sama.

Proto matky, co chteji treba po roce do prace, nebo treba i drive, budou tuto metodu tezko praktikovat, protoze ty signaly se naucit cist trva, a pak je tezko predaji dal ve skolce, jeslickach, ci prarodicum.

 
Achdarek
Echt Kelišová 9712 příspěvků 06.08.12 14:45

Pěkný deníček :kytka:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29733 příspěvků 8 inzerátů 06.08.12 14:47

Gratuluju k bezplenkovce. Moje děti čuraly zásadně při kojení, takže popíraly tvrzení, že dítě vás nepočurá.

 
Lili5
Echt Kelišová 8628 příspěvků 06.08.12 19:37

Já bkm vyzkoušela u pátého dítěte od jeho půl roku - a to jen proto, abych si dokázala, že u pěti dětí nejde dosáhnout výsledku - a hle - my jsme u ní zůstali, jenže po roce jsme jeli na týden to teepee, pršelo, tak měl plenky a už potom nechtěl nočníkovat… jen na noc zůstal od toho půl roku bez plenek. Teď čekáme narozené šestého dítka a na bkm chci přejít hned po návratu z porodky. Držím palečky, aby Vám to šlo hladce.

 
Jitulinek26
Ukecaná baba ;) 1140 příspěvků 06.08.12 21:11

Tak to se hluboce skláním :potlesk:
Nám už je 17m a nočník je zatím tabu. Rozhodně to není o čase, ale že to prostě nemám vysledováno, žádné signály nevidím :,(
Ale tak alespoň, že jsem se dala na látku, z toho mám sama radost :D

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 06.08.12 21:22

Taky od narození bezplenkujem, látkujem, ale jednorázovek se nezříkám. hodně zdaru, nejásej předčasně, ono se to časem i hodně mění ;)

 
Eviika
Kecalka 211 příspěvků 06.08.12 22:43

No to je parada, gratuluji, ja bych take uz od zacatku alespon doma chtela pouzivat latkovky, ale kamosky se mi smeji, ze se na me osobne prijedou podivat…zatim ale nevim jakou znacku a tak… a tahle metoda je pro me zase neco noveho…musim to jeste prostudovat.tak at se dari.

 
Teri88
Zasloužilá kecalka 670 příspěvků 06.08.12 23:02

@Eviika Tyhle plenky používám já http://www.anavy.cz/…-na-patentky a kámošky koukají…:)Pár už si i přišlo pro rady.
Kdyžtak přijď do Nové látkující maminky sem…:)Všichni moc rádi poradí, kdybys potřebovala…

 
vaplus
Ukecaná baba ;) 1908 příspěvků 07.08.12 00:16

Dobrý den, super deniček, moc děkuji. O bezplenkové metodě slyším poprvé a musím víc nastudovat. Doufám, že budu se svým miminkem natolik v souznění, že budeme moct tuto metodu praktikovat:-)
 Díky!

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32304 příspěvků 07.08.12 06:00

Ahoj, gratuluji, kdyz to tak hezky jde, tak proc ne. Je dobry, ze se to da i kombinovat s pouzivanim plenek. U nas jsem bohuzel nikdy signal nezaznamenala. teda moje prvni mimino curalo po 15 minutach (overeno, kdyz nahev vojtoval), takze kdybych 15 minut cekala na umyvadlem, tak se jiste vycura take :-)

 
vaplus
Ukecaná baba ;) 1908 příspěvků 07.08.12 06:19

Dobrý den, super deniček, moc děkuji. O bezplenkové metodě slyším poprvé a musím víc nastudovat. Doufám, že budu se svým miminkem natolik v souznění, že budeme moct tuto metodu praktikovat:-)
 Díky!

 
Novire
Neúnavná pisatelka 19379 příspěvků 07.08.12 08:46

Se Simulou bezplenkuju jen zřídka, ale když ho rozbalím a je suchej, proč bych ho nenechala nad tím umyvadlem/tra­vičkou/nočníkem, že jo… Jinak má látkovky (na noc jednorázovku, nepřebaluju).
teď v těch tepletch se to provozuje líp, uvidíme, jak to bude dál.

každopádně díky za deníček a psvětu :-)

 
vendulaaa
Závislačka 4790 příspěvků 07.08.12 09:37

Nevím, v čem tkví ta vysoká finanční náročnost látkových plen, když si je některé maminky dle svých slov nemohou dovolit. Podle mě daleko více stojí pleny papírové. A nikdo netvrdí, že látkovka = pouze jedna drahá plena za 500. Co takové čtverce? Tam je opravdu investice jen ze začátku a nijak zásadní. V podstatě kompletní výbava vyjde ve čtvercích na dvě balení plenek huggies. Tak mi pak asi něco uniká…
Bezplenkovku používám taky, v podstatě od narození mého chlapečka. Signály už dekóduje i můj muž a po třech a půl měsících od porodu jsou natolik zřetelné, že je nedekódovat ani nejde. Zvukový doprovod je naprosto jasný a styl chování dítěte též. Ony děti se rychle navyknou, že je někdo vnímá a ví, že když počkají, nemusí si dělat do plenky. Moje matka si taky rychle zvykla a když viděla tuto věc v praxi až u třetího vnoučete, nadšeně dává malého na hrníček taky. Dokonce dědeček mě upozorňuje, že byl signál, když jsem u toho nebyla. Je to o zvyku a snaze vyhovět dítěti v základní potřebě.

Ale hlavně je to o ochotě matky a nejbližšího okolí, které dítě hlídá. Nejde o to, že dítě se naučí dávat signál, to dítě to umí. Jde o to, aby se ostatní naučili ten signál rozpoznat a dát dítěti na vědomí, že jsou na příjmu. Ten signál se pak jen a jen umocňuje.

Pokud si někdo, kdo to nikdy nezkusil, myslí, že vychytat signál trvá strašně dlouho, tak je na omylu. A ano, i pracující matka může být látkařka na bezplenkovce. Tomu děcku je totiž jedno, kdo jej na ten hrneček posadí (podrží).

Příspěvek upraven 07.08.12 v 09:39

 
ddinna
Neúnavná pisatelka 17124 příspěvků 07.08.12 11:09

Bezplenková metoda mě vždycky fascinovala a fandím každému, kdo ji zvládá a je spokojený :potlesk: :palec: Ale jak tu píšte, že miminka kakají po kojení, zkrátka že máte vypozorováno kdy se jim chce… 8o :nevim: Tak bud jsem já takový poleno, páč nepoznám nic předem :think: A nebo nevím :jazyk: Ale je fakt že jsem bezplenkovou nikdy u žádnýho z dětí nezkoušela a tudíž jsem neměla důvod pozorovat svý děti, kdy co udělají :nevim: Každopádně můj nejmladší kaká nárazově, neni to pravidelně po jídle nebo spaní atd-prostě nikdy nevím, kdy to bude :nevim:
Já momentálně pozoruju svýho dvouletáka, ten ted začal chodit na nočník, tak sleduji jeho :lol: :pankac: U něj to poznám raz dva, ale většinou si dojde sám, když je bez slipů. Pokud je má, tak si často všimnu dřív než to nahlásí, že se mu chce.Ale u mimča vím úplný prd :oops: :nevim:

Příspěvek upraven 07.08.12 v 11:09

 
ŠáruušN  07.08.12 12:45

Bezplenkovka? No, tak když to jde, jen tak dál :) Já tedy nestíhám sledovat ani staršího kluka, kdy s ním zajít na záchod - poslední dobou začal v tomto zlobit a než tady po něm pořád dokola uklízet louže a hovínka, radši jsem se vrátila k plenám (budou mu tři roky). Natož pak sledovat nejmladšího… Jo, párkrát jsem zkoušela něco podobného, ale nevšimla jsem si absolutně ničeho. Jednou se začne děcko kroutit a vím že asi potřebuje, jindy se chová úplně normálně a s úsměvem to pustí tam, kde je… Jednu dobu jsem tedy měla nejmladšího pořád rozbaleného a vypozorovala jsem, že čůrá snad každé 3 minuty :lol: Takže provozovat s ním bezplenkovku, to by znamenalo celé dny v kuse čapět nad nočníkem a o starší děti atd. by se staral asi svatej Petr :lol: Teď mám tři prcky a momentálně mám o zábavu postaráno (stavba, stěhování - fuj), takže jsem v jednom kole a nějaké signály nesleduji ani já, ani nikdo jiný. Vlastně kdo jiný? Nikoho na pomoc tady nemám (kromě starších dětí, které ale mají jiné starosti). Těžko můžu sledovat nějaké signály u dítěte, o kterém několik hodin ani nevím kde je a co dělá :oops: Ale každému, kdo má na tohle čas, to přeji. Já tedy u nejmladšího používám látkovky, obyčejné čtverce, to už jsem se naučila jako samozřejmost. U starších dětí jsou nedala dopustit na papírovky, teď už to nechápu. Dělám to hlavně kvůli tomu abychom ušetřili, a není to nijak náročné. Ale bezplenkovku nee. :)

 
viky23
Neúnavná pisatelka 15205 příspěvků 07.08.12 15:15

Držím palce a věřím, že to jde, naše malá chodí asi týden na nočník a nebo ji dávám čůrat venku na travičku, za ten týden kakala do plenky jen jednou, načůráno už tam má velmi málo, nosí přes den totiž bavlněné kalhotky a dávám ji čůrat…plenku má jenna spaní akdyž se někam jede :dance:

 
kaštinka  07.08.12 16:15

To je prima, že se BKM tak daří, miminko je určitě více spokojené. Taky bezplenkující s naší malou, v ulici se už na nás nedívají, jak na exoty. Malá je cca od měsíce úplně bez plínky i v noci a jednorázovou dáváme do autosedačky, ale je to jen pojistka, vetsinou ji přivezeme suchou. Napsala jsem naše zkušenosti na www.ditebezplen.cz třeba se budou informace hodit maminkám, které o BKM ještě moc neslyšely.

 
skjaninka
Závislačka 4312 příspěvků 07.08.12 16:19

Super, tomuto fandím a obdivujem… :palec:

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9024 příspěvků 07.08.12 18:45

Tak hlavně aby to vydrželo. Kamarádka to taky zkoušela, pochvalovala si, jak dcera dává najevo, kdy to přijde - jenže ona potom přestala. Nevím, zda ve 4 měsících nebo v půl roce, ale teď je zase v tradičních plenkách celý den. Takže držím palec!

 
LenkaN26
Závislačka 3749 příspěvků 07.08.12 21:35

Všem moc děkuju za reakce, které jak mne těší, jsou veskrze kladné. Zatím pokračujeme velmi úspěšně. Týnka hlásí kdy se jí chce, občas vcelku hlasitě :-d a třeba dnes máme v prádle 1 dlouhou vkládačku, 3 krátké, jedny svrchňáky a několik separaček. Ty jsem také začala prát neb jsem se na netu dočetla, že ty, které používám jsou pratelné což jsem vyzkoušela a jsou snad lepší než před vypráním. Moc děkuju za všechny reakce a těším se na další. Zde pár mých reakcí:
@Gladys No, já bych se asi přikláněla spíš k tomu nočníku neb bych měla zadělané celé umyvdlo i kachličky. Z malé to pěkně střílí :-D
@mamcapavca jak tu někdo psal, já taky zpočátku žádné signály neregistrovala a teď jsou už velmi zřetelné. Nechápu jak je to možné, ale i to malé mimino umí dát vědět co chce a nenadělat si do pleny :-)
@janajelinkova9 já se taky děsila co moje mamka a je z toho nadšená!!!
@verrda01 já jsem si koupila Anavy easy 2012 a jsem spokojená na 100%
BertaCek: Mám mateřskou na 3 roky, jsem účetní na volné noze, máme velký dům, zahradu… Vše se dá při troše snahy stíhat, ale chápu, že ženská co jde po roce do práce asi od toho roku nebude bezplenkovku stíhat, ale za mě je tohle pro mne lepší než čistit prcku a zadek. Prsa mám naprosto v pohodě a už se moc těším až si po šestinedělí vyrazím na vyjížďku na koni - bude hlídat kamarádka nebo manžel a co se týče mého intelektu tak byť jsem oficiálně od 02/2008 na neschopence či mateřské, myslím, že nijak nestrádá…

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 41982 příspěvků 2 inzeráty 07.08.12 21:54

Hezký deníček. Při prvním těhotenství mi ani nenapadlo, že bych kdy mohla látkovat. Stejné předsudky, jaké mi dneska štvou - kopa práce, vyvařování, žehlení, hodiny prení, hovna všude. Pak jsem se nechala zlanařit. Bezplenku jsem považovala za woodoo. Podobně jako Pudloslava jsem měla představu, že dítě čurá téměř nonstop a je jen dílo náhody, že se člověk trefí. Když jsem to viděla na živo, tak jsem prvně začala pochybovat, že na tom snad něco musí být pravdy. Zvědavost mi nedala, vyzkoušela na svém pokusném králíčkovi č.. A už mi to zůstalo.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama