Odborníci na slovo vzatí

Ostatní
  • PeťulaG
  • 13.03.12

Byl květen roku 2010, mně bylo 19 let a místo toho, abych si užívala léta někde u vody nebo na zahrádce u restaurace, ležela jsem doma s kýblem u postele a běhala na záchod, po týdnu mě odvezli do nemocnice rovnou na JIP, a tam to všechno začalo. 3 měsíce jsem byla údajná anorektička, než vůbec někdo přišel na to, co mi je.

Nevím, proč mě napadlo o tom napsat, možná proto, že to byl asi nejhorší zážitek v mém životě a lidí s diagnostikovaným Crohnem je čím dál více. Snad se do deníčku začtete, ale když ne, tak to nevadí. Předem se omlouvám, ale asi to bude delší vyprávění :)

Jak už jsem psala v titulku, tak mi bylo 19 let a měla jsem zažívací problémy, takže co jsem snědla nebo vypila, šlo okamžitě ven, a to z obou stran. Proseděla jsem hodiny a hodiny na záchodě s kýblem v ruce a nevěděla jsem, co mám dělat dřív. Věděla jsem, že je něco špatně, ale z mého strachu z nemocnic vyplynulo to, že jsem se takhle doma trápila celý týden, až jsem se už nemohla ani hýbat, jak mě bolely břišní svaly od zvracení. Nakonec jsem byla přemluvena k tomu nechat se odvézt do nemocnice, protože jsem měla i vysoké horečky.

Zabalila jsem si tedy z posledních sil pár věcí a jelo se. Doktoři na mě koukali jako na blbce, že jsem tam měla být už dávno. Napřed mě čekaly různé otázky, aby si dali dohromady rodinnou anamnézu, a pak mě šoupli rovnou na JIP, kde mě připojili na přístroje, které mi měřili tep. Jednou ho měla tak vychýlený, než je normál, že mi hned mi píchli kapačku s nějakými vitamíny a minerály, protože jsem je ze sebe prakticky všechny vyzvracela.

Probděla jsem noc s křečemi v břiše a nemohla jsem si kvůli kapačce (prý kvůli kapačce, ale bylo to leností sester) dojít ani na záchod, a musela jsem na „gramofon“, bylo mi opravdu trapně a nechápala jsem, proč sestry místo toho, aby mě odpojily, a pak zase připojily, raději pořád přinášely, a pak zase odnášely ten jejich pokojový záchod. Nejednou jsem plakala kvůli tomu, jak se tam ke mně chovají. Nemohla jsem jíst, ale nutily mě do sebe soukat tu jejich nemocniční stravu a hlídaly mě u toho, až do doby, než jsem se z toho pozvracela, pak uznaly, že to asi nepůjde a donesly mi nutridrinky. Jaký to byl krásný nápad, po těch útrapách.

Takhle jsem tam ležela 3 dny, a pak jsem se rozhodla podepsat revers, protože mě to tam psychicky ubíjelo. Ležela jsem na JIP a jediné, co jsem tam od těch „specialistů“ dostávala, byl Endiaron na průjem. Odešla jsem s tím, že ten si můžu zrovna tak brát doma. Odjela jsem za nějaký čas k rodičům, abych byla pod něčím dohledem a týden po příjezdu mě táta odvezl na pohotovost v Jindřichově Hradci s horečkami a stálými průjmy. Tam mi nabrali krev a řekli, že tam musím zůstat, ale nemají pro mě volnou postel (ale i když pro mě neměli místo, musea jsem podepsat papír, že jsem hospitalizaci odmítla), tak musím jet do nemocnice, kde o mě vědí, což byl Český Krumlov, kde jsem tou dobrou bydlela. Tak mě druhý den rodiče vezli zpět do ČK.

Začal horor s vysvětlováním. Po zhlédnutí doktorem na interně, kde jsem ležela, mi byla diagnostikována anorexie. Zůstala jsem na něj koukat jako sůva z nudlí, jestli náhodou jako nespadl z višně. Já, která sním ke guláši 12 knedlíků, že bych měla mít anorexii? No vysvětlování, že od 9. třídy mám normálně váhu 52 kg a teď mám 42 kg kvůli tomu, že už pár týdnů (kromě pár lepších dnů) nemůžu nic sníst a jen zvracím a běhám na velkou, to bylo prostě zbytečné a naprosté plýtvání energii. Dostala jsem tedy hned doporučení k psychologovi, kde jsem se měla s tou anorexií léčit (nikdy jsem tam nešla).

No takhle to šlo několik dalších dní, kdy jsem tam byla, ale pro jistotu nějakého pana doktora napadlo, že by se mi mohli podívat do střev, jestli tam náhodou něco není (dávno ale museli vědět, že je, protože měli nález se SONA, kde to bylo krásně vidět). Tak mě tedy pustili domů a dali mi nějaké léky na střeva s tím, že 22. 8. 2010 půjdu na kolonoskopii, a pak rovnou nástup na týdenní nitrožilní výživu, když jsem tedy byla ta anorektička :D

Přišla jsem na vyšetření a doktor hned poznal, že mám M. Crohn, ale i po tomhle zjištění nikdo nepolevil v tom, že mám anorexii, až na jednoho mladého doktora (bohužel si nepamatuji jméno), a nebrali v potaz ani to, že jsem za poslední 2 týdny přibrala 7 kilo, a ani to, že paní, které se mnou byly na pokoji jim řekli, že pořád něco jím. Přišla jsem si jako v Kocourkově.

Ten mladý pan doktor nakonec usoudil, že když jsem v jeho péči, tak mi udělají CT a když budou dobré výsledky, tak mě pustí domu, a kvůli tomu se pohádal s tím druhým doktorem, který mi dělal kolono, že prostě domů jít nemůžu s tím, že jsem anorektička, a že když nebudu na té umělé výživě, tak přijdu domů a začnu zase úmyslně hubnout, takové bláboly tam mlel. Mně z toho šla hlava kolem a myslela jsem, že toho doktora zastřelím :D

Nakonec ale vyhrál ten mladý doktor a já byla druhý den po CT puštěna domů s medikací na Crohnovu chorobu. Půl roku jsem se ale léčila u toho doktora, který byl „takový odborník“, ale léky kupodivu ordinoval dobře a fakt mi pomáhaly. Vrátila jsem se na svou váhu a pár kilo jsem měla i navíc. Pak jsem se přestěhovala zpět do Jindřichova Hradce, docházím k místní paní doktorce a jsem s ní moc spokojená. Už bych si tímhle nechtěla nikdy projít.

Vysvětlovat někomu něco, když si pořád bude stát za svým, i když v tom není ani zrnko pravdy, je složitější, než jsem si kdy myslela. Vůbec nevím, proč mě napadlo o tom napsat, ale možná proto, že mi bylo i párkrát řečeno, že z důvodu Crohnovy choroby a medikace, kterou mám, se mi nebude dařit otěhotnět a teď jsem v 7. tt a po 8 měsících snažení jsem otěhotněla přirozenou cestou. Zatím mě v těhu nic neomezuje, jen doufám, že mě nechají rodit normálně, ale je možné, že kvůli tlaku na střeva při porodu budu muset rodit císařem. Ale tak co bych pro mimi neudělala.. :)

Přála bych všem, aby nemuseli nic podobného prožívat a chtěla bych tímto pozdravit doktory z českokrumlovské nemocnice :)
Děkuji Vám že jste dočetli až sem.. :)

Hodnotilo 13 lidí. Score 4.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
medvidek  13.03.12 07:10

Ahojik,gratuluju Ti k těhu.Přeji Ti rozumné porodníky v den D :srdce: .

 
Mishka85
Ukecaná baba ;) 1442 příspěvků 13.03.12 07:49

Nechtěla bych se ocitnout ve tvé kůži, kdy jsi vlastně byla za blázna a za někoho, kdo kvůli tomu, že nechce jíst, bude neustále doktorům (pánům bohům) zapírat a zapírat. A ve vztahu pacient - doktror má už zákonitě vždy pravdu doktror, i kdyby jsme se na hlavu stavěli. Já měla zažívací potíže, bolesti břicha, atd., praktický doktor mě poslal na alergologii na vyšetření potravinovných alergií, ale paní alergoložce se asi nechtělo, tak řekla, že mi žádné vyšetření na potravinové alergie neudělá, ale udělala mi vyšetření na pyly, kvetoucí rostliny a tak:) Že prý dnes má alergie na pyly každý, tak že mi určitě na něco přijde - nepřišla samozřejmě - no byla úúúúúúplně mimo:) Dodnes ty bolesti v břiše a zažívací problémy mám, ale nevím pořádně co s tím.
:kytka:

 
Alenaxxxx  13.03.12 09:03

Můj známý tuto chorobu má, vykašlal se ihned na léky, začal jinak jíst: nejdříve makrobiotiku, teď jí i maso, ale vše zdravé - dušené ve vodě a tak, rýži raději celozrnnou a hlavně pomohly bylinky z tradiční čínské medicíny a teď je několik let bez medikace a potíží i bez bylinek, udržuje se zdravý jen stravou, i když mu říkali, že to nelze, chodí na kontrolní vyšetření, kde ho chválí, jak léčba krásně zabírá, on doktorovi nikdy neřekl, že si ani jeden chemický prášek nevzal do pusy. Dá se to léčit, zjisti si více. Klasická medicína Ti akorát zničí zdraví, ne hned, ale v 50-ti asi moc v pohodě z těch driáků nebudeš. Známý jel i do lázní do Karvolých varů, tam se mu nemoc paradoxně zhoršila, protože jedl tu jejich lázeňskou stravu.

 
Dana Klaudie
Ukecaná baba ;) 1685 příspěvků 13.03.12 09:26

přeji ať těhotenství probíhá dobře a ty nemáš žádné další problémy!!!

jenom si dovolím jednu malou poznámku - jsem zdravotní sestra a pracovala jsem na JIP.

  • já bych tě na záchod také nepustila -
  1. pokud ti má kapat výživa s vitamíny kvůli průjmům a zvracení, tak ti má kapat 24 hodin a je nutné aby opravdu vykapala.
  1. pokud jsi zvracela a průjmovala několik týdnů, tak jsi byla zesláblá tak já jako sestra musím dodržet pohybový režim naordinovaný lékařem
  1. Do zdravotnické dokumentace zapisujeme - kolikrát jsi zvracela, byla na WC, kolik toho bylo, jak to vypadalo, což jde jedině, když použiješ mobilní WC.

Nechápu ale to nucení do jídla 8o 8o pokud jsi měla průjem a zvracela jsi…

Každopádně přístup některých doktorů a občas i chování některých sester…no raději se nebudu rozčilovat!!!

Příspěvek upraven 13.03.12 v 09:26

 
PeťulaG  13.03.12 10:24

K té zdravé stravě a té čínské medicíně.. Já sním na co přijdu tak bych se asi neuměla hlídat abych jedla jen to co můžu.. :) Kdo to dokáže před tím smekám.. a v tu čínskou medicínu si myslím že člověk musí hodně věřit a že je to spíš o psychice, a to není můj případ.. já si myslím že je to něco jako ,,placebo,, ale tak jestli to někomu pomáhá je to moc dobře.. :)

Dana Klaudie: Teď když to tak píšeš, tak to chápu, ale v tu chvíli mi to přišlo hrozně divný, byla jsem naštvaná, unavená a bylo mi hrozně zle, tak jsem prostě v hlavě měla jen to svoje.. Nikdo mi nevysvětlil že je to nutný z důvodu toho a toho jak píšeš ty.. tak jsem prostě nevěděla.. :)

 
PeťulinQa 82
Ukecaná baba ;) 1933 příspěvků 13.03.12 10:56

Chudinko, to si ale s nimi musela užít :? ..... Hlavní je že, že vědí co problémy způsobilo a ty ses dala do kupy :palec: :hug: . K miminku moc moc moc gratuluju :kytka: , přeji jen samé zdravíčko - tobě i budoucímu mimču :hug: :kytka:

 
Carrinka
Extra třída :D 10872 příspěvků 13.03.12 10:58

Máš můj obdiv!!! My máme v rodině bohužel jen špatné zkušenosti s „odborníky“ z Českokrumlovské nemocnice, je dobře, že se tam našel alespoň jeden doktor, který nedělá svému řemeslu ostudu :think:

Přeju Ti, ať jsi ty i miminko zdraví :kytka:

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1942 příspěvků 13.03.12 12:46

cinska medicina neni placebo, spis o tom zatim nic nevis. ono te to stejne nejspis jednou donuti, abys jedla zdrave, mlady telo hodne vydrzi, ale ve 30ti uz to muze bejt jinak…chemicky leky jsou opravdu svinstvo, protoze potlacuji nemoc a zatezuji zdrave organy (jatra, ledviny), ale neleci jeji pricinu. kazdopadne preji hodne zdravi a krasne tehulkovaani :kytka:

 
kamiŠ
Generální žvanilka 23632 příspěvků 13.03.12 14:42

Mně m. Crohna diagnostikovali po 3letech, kdy se zkoumalo co se dalo, nikdy na to nepřišli. Mezitím jsem si užila i onkologickou léčbu a až po ní se na Crohna konečně přišlo. Nikdy na UZV ani na CT nic vidět nebylo. Až když tam byl zánět jako prase a zluštění takové, že uvažovali i o pozdější operaci. Mmch, když mně to chytlo tak, že jsem nemohla ani chodit, jaké jsem měla bolesti(naštěsí jsem nezvracela, jen silné nevolnosti a průjem) a odvezla mně rychlá, tak dr konstatoval, že jsem tam s tím slepákem měla být už dávno :roll: :mrgreen:
A až při operaci se tedy zjistilo, že to slepák není :roll:

Těhotná jsem nyní po druhé, neříkám že to bylo jednoduché. Ale těhotenství skrz diagnozu bezproblémové a porod taky, doufám že i ten druhý bude…
Sice po porodu to bylo trochu maso, ale ustála jsem to.
Nyní jsem úplně bez léků! Tak zázračné je těhotenství na tuto nemoc. Dřív když se jen zkusila snížit dávka, okamžitě zánět a několikrtá i hospitalizace.
Takže věř že těhotenstvím proklouzneš a porod taky zvládneš v pohodě ;)

 
kamiŠ
Generální žvanilka 23632 příspěvků 13.03.12 14:46

To je prostě vidět, že nevíte o čem píšete, TČM a zdravá strava. Dieta je při M Crohn nevyhnutelná, to není jen cpát do sebe pilule a čekat že to bude dobré. To samé nemůžete vysadit medikaci a čekat na zázrak!!!
Nastudujte si to trošku a pak buďte za chytré :roll:

 
PeťulaG  13.03.12 15:38

Kamiš: Já jsem teda kvůli Crohnovi žádnou dietu neměla, jen ze začátku jsem nemohla mléčné výrobky a to mi po několika týdnech taky dovolili.. :) Takže v podstatě můžu všechno jen se musím vyhýbat kořeněným jídlům.. A s tou medikací máš pravdu.. nemůže se jen tak vysadit, u mě když se nesnižuje po malinkých dávkách tak se mi zánět taky zrohšuje, takže představa toho najednou vysadit léky a být úplně bez nich je nepřijatelná.. Ale já v tu čínskou medicínu prostě nevěřím a myslím že i z toho důvodu by na mě prostě nefungovala a stejně si myslím že je to prostě o tom, že si člověk vsugeruje, že to pomáhá..

 
kamiŠ
Generální žvanilka 23632 příspěvků 13.03.12 16:00

Tak to je divné, že nemáš dietu a nevadí ti nějaká jídla? Já přímo při propouštění z nemocnice dostaal instrukce co jo a co ne na 4 a4 archy :roll: :mrgreen:
Te´d už vím co mi vadí, tak to nejím, takže extra dietu taky nedržím…

 
Timura
Kecalka 422 příspěvků 13.03.12 16:10

Také mám m.crohn. Diagnostikovali mi jej v roce 2004 po 6 měsících všech možných vyšetřeních. Už nevěděli co se mnou, tak jsem šla na kolonoskopii a tam zánět jak vyšitý. Na UTZ také nic vidět nebylo :nevim: . Příznaky u mě nebyly tak markantní jako u pisatelky deníčku, měla jsem půl roku slabší průjmy, křeče v břiše, zvýšené teploty a zhubla jsem asi 10 kg. Řešit se to pořádně začalo, až když jsem se začala při sebemenší námaze dusit, protože jsem moc málo červených krvinek a kyslík se neměl na co vázat. Po prvním těhotenství v roce 2010 jsem bez léků, naštěstí je onemocnění v remisi. Teď jsem podruhé těhotná, stále je vše O.K.
Rodila jsem normálně, tlak na střeva údajně nevadí. Větší riziko by byl císař, protože m. crohn rád vytváří píštěle do jizvy. O císaři nikdo nechtěl ani slyšet.
Dietu jsem nikdy žádnou nedržela, na gastru mi řekli, že si musím sama vyzkoušet co snesu a co už mi nedělá dobře.

 
chcememimi
Echt Kelišová 7764 příspěvků 13.03.12 17:02

…též mám známou co má Crohna a narodil se jí krásný zdravý klučina. Tak si užij krásné těhotenství :-)

 
PeťulaG  13.03.12 19:39

Kamiš: mě vyloženě žádné jídlo problémy neděla, jen vím že když si dám uzenou polívku tak pak mám průjem, ale to není nic tak hroznýho.. jinak mě fakt nenapadá nic co by mi vadilo.. takže to je ještě taková klidnější forma.. :) jinak taky znám lidi co mají vyloženě jídla co nemůžou.. to bych nechtěla..

 
Lenula-xy
Kelišová 7398 příspěvků 13.03.12 20:04

já taky gratuluju k těhu :srdce: u nás chtějí před porodem posouzení od dr ke kterému chodíš se střevama a podle stavu se rozhodnou.Jeden porodník na kurzu nám říkal,že u pacientek s Crohnem může přirozený porod stav střev a celkově nemoci po porodu zlepšit :nevim: takže ne vždy volí CS,budu držet palce :hug:

 
Sisi S
Zasloužilá kecalka 648 příspěvků 13.03.12 20:10

Ahojky,udivil mě hrozný přístup zdravotníků.. ale hlavní je,že jsi už v pořádku a čekáš miminko! Přeji hodně zdravíčka,síly..a co se týká tvé nemoci..Kůra Antonie Mačingové,dokáže zmírnit příznaky této nemoci i nemocí jiných.Já měla hodně vysoký cholesterol a po 14 dnech jejího jídelníčku jsem hodně ubrala na cholesterolu..a nejen na něm..
Cukrovkáři měli problémy a pomohla jim tahle kůra..a jak jsem psala i jedné paní Crohnova nemoc ..Jsi teĎ sice těhotná,ale pak si můžeš dietu nasadit a budeš se cítit lépe..Je to vlastně zelenina,která ti neuškodí,spíš ti pročistí tělo..
Přeji už jen to nejlepší a krásný život! :hug:

 
Simoncicak
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 14.03.12 00:09

Gratuluji k těhotenstvý a i když tu chorobu kterou popisuješ neznám a nikdy jsem se s ní nesetkala musí to být strašné ..jsi moc moc statečná a moc silná držím palečky at se ti narodí krásné zdravé mimčo :hug: :hug: :hug:

 
PeťulaG  14.03.12 10:24

Děkuju všem za krásné komentáře.. :) To všechno co bylo v nemocnici už je dávno za mnou, teď se těším na mimi a nemoc mi problémy skoro nedělá.. :) Moc mě potěšilo že jste tu psali o tom porodu přirozenou cestou.. to bych byla mnohem radši než CS.. :)

 
asha
Nadpozemská drbna 29538 příspěvků 14.03.12 10:51

.

Příspěvek upraven 14.03.12 v 12:38

 
asha
Nadpozemská drbna 29538 příspěvků 14.03.12 10:53

Tak to je slusna skola zivota, jak pises: „Vysvětlovat někomu něco, když si pořád bude stát za svým, i když v tom není ani zrnko pravdy, je složitější, než jsem si kdy myslela.“ Na to nejspis budes obcas narazet a nekdy to teda dost boli…

Jinak te potesim: Mam kamaradku s Crohnem, ma tri zdravy deti, porodila je normalne, da se rict, ze alternativne, minimalne jedno ve Vrchlabi. Takze se nedej zviklat, vsechno jde :palec:

 
LouLou  15.03.12 04:30

Crohnova nemoc je svinstvo, moje kamaradka s ni obesla milion doktoru -je to uz par let dozadu -nez na to vubec prisli, a taky ji jedna „odbornice“ rekla, ze nikdy nebude moct mit deti…ted ma doma dvouletyho lumpa, bez sebemensich problemu.A jako bonus, co prestehovala do jinyho podnebi, zmenila stravu a styl zivota, od te doby o Crohnovi ani nevi.To samozrejme nemuze udelat kazdy, ale kdo vi, treba i tebe jednou vsechny problemy jakoby zazracne prejdou.

 
Anonymní  19.03.12 20:36

Ahojky, držím ti moc palečky, Crohn je opravdu hnusná nemoc a nezávidím ti jí ani náhodou, ale jsi statečná a zvládneš to. Jsem totiž také zdravotní sestra a chtěla bych podotknout jen jediné. Na JIPu se opravdu nesmí chodit na záchod a v podstatě můžeš být ráda, že jsi nemusela čurat do mísy. Je to tam přísně zakázané a to všude, i v případě, že člověk normálně chodí. Crohn se SONOgrafií poznat bohužel nedá, je to hrozné svinstvo, které vypadá jako obyčejná viróza, jde poznat jen kolonoskopií, protože jsou na střevech bílé tečky, kdežto sono barvy nerozlišuje. Doufám, že budete i s mimčem v pořádku a těším se na další deníček z těhotenství :-) :mavam:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama