Odvrácená strana Japonska - rozdíl nejen kulturní

O životě

S tím, co teď napíšu jistě nebude souhlasit spousta dalších lidiček, kteří tu žijou. Soňa, která tu psala o perfektním porodu v Japonsku má uplně jinou zkušenost než já. Viď, Soni? Tak se předem omlouvám, pokud zraním něčí city k Japonsku.

Zanedlouho to budou 4 roky, co žiju s manželem v Japonsku. Všichni se představují, jak je to supervyspělá země, ale není to vždycky pravda. Rozhodně se tu střetává moderní s tradičním tak jako nikde jinde na světě. Vyspělost se tu ale neprojevuje všude, kde byste čekali-slovo emancipace či zákaz diskriminace dle pohlaví tu rozhodně nepatří k používaným, žena ještě stale patří domů k dětem, mateřství většinou znamená konec ambicí a kariéry, na druhou stranu pro muže rodina není to nejdůležitější, na prvním místě je práce, hlavně přízeň šéfa a kolegů. A gynekologie se mi tu zdá v porovnání s ČR v plenkách. Hormonální antikoncepce je vzácná, v podstatě ji tu povolili jen před několika málo lety, (až poté, co sem zákonodárci pustili viagru), otec má v mnoha nemocnicích zákaz vstupu k porodu a místní přístup k léčba neplodnosti je velkou pro mne velkou neznámou.

Po tři roky v Japonsku jsem se úspěšně vyhýbala místním gynekologům, hlavně proto, že moje vlastní zkušenosti i zkušenosti mých nejaponských známých ve mně vytvořily pocit nedůvěry ve schopnosti a profesionalitu místních lékařů obecně. Bohudíky jsem byla bez gynekologických problémů, takže jsem si vystačila s prohlídkou v Čechách při našich dovolených.

Nicméně, přehoupla jsem se přes své 28. narozeniny a tikot mých biologických hodin se stal tak hlučným, že mi to nedalo spát a touha po miminku se měnila v posedlost. S manželem jsme se tedy dohodli, že je čas na mimčo. I stalo se, bez velkého snažení jsem otěhotněla a musela jsem překonat veškerý svůj odpor k místnímu zdravotnictví, a cestou nejmenšího odporu jsem zvolila menší soukromou kliniku. Plna napětí a s nervy na pochodu jsem nad svoje očekavání narazila na doktora, který ovládal základní výrazy svého oboru i anglicky (menstruace, ovulace, tehotenstvi, potrat). Ovšem hned z této první kontroly jsem odcházela v slzách, neboť na UTZ viděl pouze gestační váček a neviděl srdíčko, načež chtěl pravděpodobně mezi zaplavou japonských vět využít také svou anglickou slovní zásobu a řekl, že když není srdíčko je 97 procentní pravděpodobnost potratu. Tehdy jsem byla ještě neznalá skutečností o těhotenství atd. Takže jsem uprostřed vzlyků sdělovala manželovi (také lékař) tu hroznou zprávu. Ten hned na internetu vypátral, že v mém stadiu těhu ještě není obvykle srdíčko vidět. Na konrole za týden srdíčko bylo, tak jsem si užila trochu radosti, ovšem dalších za 14 dní srdíčko už zase netlouklo. Takže nakonec došlo na realizaci oblíbeného anglického slovíčka mého gynekologa - potrat. V úterý mi to oznámili, v pátek ráno jsem měla přijít na výkon. Nemusím vyprávět jaká muka jsem ty 4 dny zažívala. V pátek ráno jsem došla na kliniku, kde udělal kontrolní UTZ, změřili mi tlak a šlo se na to. Čekala mě moje první narkoza v životě a byla jsem i z toho nervozní. Manžel seděl v čekarně, dokud výkon neskončí. Dostla jsem oblbovacku, vylezla jsem si na stůl, dali mi infuzi s narkozou a zatímco sestra vytrvale už po několikáté počítala do 10, přivázali mi nohy a ruce. Sestra stále počitala a já s ní, přišel doktor a ptá se, jestli nejsem ospalá. Odpověděla jsem, že jen trochu. No času bylo asi málo, další pacientky čekají za dveřmi, a narkozy bylo asi taky málo, takže se pustil do práce. Slyšela jsem zvuky odsávání mého mimča a cítila nepříjemnou bolest způsobenou, předpokládám, kyretou. Říkala jsem, že to bolí a sestřička, které jsem mezitím drtila ruku mi odpověděla:!”No jestě chvilku vydržte, už to bude.” A bylo. Sestřicky mě přehodily na postel za závěsem, s mojí pomocí mi na:,–(ily kalotky, a řekly, že mám odpočívat. Ta místnost byla od ordinace oddělena jen takovou jakoby posuvnou stěnou, takže zatímco jsem se tam topila ve své bolesti nad právě ztraceným těhotenstvím, slyšela jsem, jak doktor vyšetřuje další pacientky, v kolikátém měsíci jsou atd. Čas ubíhal pomalu. Za 2 hodiny si pro mě přišel manžel. Prý ho za mnou nechtěli pustit hned, že spím - to mě vážně rozesmálo. Jestě jsem šla na kontrolní UTZ, který nebyl 2 hodiny po revizi 2× přijemný, na rozloučnou mi doktor ukázal ve skleničce obsah dělohy, dal mi kalendář na měření bazální teploty a štrádovala jsem si to domů. Za 4 dny další kontrola a pak už jsem měla od doktorů pokoj. Až do včerejška.

Je to 4 měsíce, chci zase otěhotnět, ale můj cyklus se ale opakovaně pomátl a stává se delším a ještě delším - byla jsem 42. den cyklu, tehotná nejsem, ale po menstruaci ani památka. Ovulaci mám potvrzenou bazální teplotou, ovulačním testem, polohou čípku a částečně i cervikalním hlenem. Podpořena názorem lékaře z on-line poradny na porodnice.cz, který mě ujistil, že nejsem chypochondr a můj cyklus si zaslouží pozornost a minimálně vyšetření prolaktinu a UTZ, jsem s odvahou vstoupila do stejné ordinace. Jaká je očekávaný postup gynekologa v podobných případech?
Po krátkém vysvětlení, proč jsem přišla, doktor s pohledem na můj graf bazalních teplot řekl:” No vždyť teplota klesá, tak to už asi každým dnem přijde.Já nevidím žádný problém.” Začal se vrtět a na tváři se objevil mírný úsměv, bylo mi jasný, že si myslí, že domluvil a já se seberu a půjdu domů. Byla jsem hodně překvapená, že nedojde ani k žádné prohlídce. (Docela bych si ji dle mého názoru zasloužila už proto, že po revizi neproběhla žádná kontola po 1. MS, jak to obvykle bývá.) Jenže já jsem tentokrát byla rozhodnutá, že se nenechám odbýt a prohlásila jsem, že si myslím, že to problem být může. Nečekaná opozice k jeho nároru ho velice zarazila, úsměv vymizel a ještě jednou neochotně sklopil zraky k tomu grafu. Řekl, že ovulace prostě někdy přichází později a proto jsou cykly delší. No to já přece dávno vím a mnohem víc, takže jsem své tvrzení podpořila tunou argumentů o délce lutealní fáze atd. Evidentně byl nemile překvapen a zamítnul mnou určený den ovulace jako správný, přestože to je podle mě evidentní, navíc potvzeno interpretací s FertilityFriend a ovulačním testem atd. Bránila jsem své tvrzení a vyslovila "ovulační test”. To ho zarazilo, na jeho žádost jsem to opakovala a pak říká:”Já nic takovýho neznám.” To zaze zarazilo mě. Naše diskuse se měnila v hádku, nemá cenu psát, co všechno jsme si řekli, já jsem prostě nechtěla odejít bez vyšetření - on mě nechtěl vyšetřit. Nakonec otevřel příručku gynekologa a porodníka, která mu stale leží na stole, ukazoval mi v ní cosi už když jsem tam byla poprvé, nalistoval graf a oznámil mi, že existují prášky, kterými si upravuje den ovulace.
Zdálo se, že mám vyhráno, ale ouha - on by mi je snad napsal i bez jakéhokoli vyšetření. Sama jsem musela navrhnout, jestli není nejdřív lepší udělat nejaké testy. Bingo. Testy na prolaktin. Tak jsem si to vyhádala. Myslím, že on i sestřička jásali, když jsem odkráčela domů, pravděpodobně jsem byla nejneslušnější pacient v historii jejich kliniky.
Tady se prostě s doktory nediskutuje, co doktor řekne, je svaté. Teď to vypadá, že mentsuace se hlásí, jsem ráda, I když radši bych byla těhotná. Jen si říkám - co je samožejmostí, když jdete ke gynekologovi s problémem? Gynekologická prohlídka, popř. UTZ. A v tomto případě "vyvolávačka”. Tento doktor má UTZ přímo v ordinaci, takže není problém ho udělat. Ani jednoho ani druhého základního gyn. vyšetření jsem se nedočkala. Diagnozu určil podle grafu bazální teploty, co kdyby příčinou dlouhého cyklu byl zánět, cysta, nebo opravdu těhu?
Pořád se mi hlavou honí, kdybych měla třeba mimoděložní těhu, tak mě tu snad nechají umřít. Tenhle článeček jsem nenapsala proto, že bych očekávala nějakou lítost, soucit …jen holky - vím, že na české zdravotnictví se nadává, ale važte si ho, pár doktorů jsem v ČR pochodila a veřte, že nikdy jsem se nesetkala s takovou neochotou a neprofesionalitou, jako tady - nejen jednou a nejen u gynekologa. Tím nechci říct, že všechno jet u děsný, naopak, je tu spousta věcí, které stojí za to vidět a zažít. Život je tu pohodlný, jak říkají Japonci - vlaky jezdí všude a často, můžete kdykoli cokoli koupit ve 24 hodin otevřených obchůdcích, které najdete na každém rohu atd atd. Jen neonemocnět!!!

Hodnotilo 1 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
nikdo
Ukecaná baba ;) 1956 příspěvků 09.03.06 16:14

Ahoj Saraai,
to je priserne. To je jak v 19. stoleti. Je mi lito, co se ti stalo, vim o cem mluvis, i kdyz u me to probehlo spontalne. Ja ziju v Nemecku a i kdyz je to TAKY vyspela zeme, nikdy jsem si nemohla stezovat na ceske zdravotnictvi. Dokonce mam nekdy pocit, ze nasi zdravotnici maji takovy nejaky selsky rozum. Tady to vsechno jede podle grafu a tabulek. Samozrejme je v Cesku spoustu gynekologu se kterymi holky nejsou spokojene a podle toho co pisou se jim ani nedivim. ale tak nejak vseobecne… Jsem rada, zes to napsala, i kdyz te k tomu primel smutny zazitek. Uz jsi premyslela, co budes delat dal? Zustanes u toho lekare? Ono to mozna bude vsude stejne, nebo je sance, ze narazis na nejake pristupnejsi lekare?
Drzim palce, abys mela co nejmin problemu a co nejpohodovejsi tehotenstvi, kdyz uz zijes v … Japonsku.

 
Inkah
Zasloužilá kecalka 755 příspěvků 09.03.06 16:25

Saraai, i když už tě znám dost dlouho, tak jsem vůbec netušila, čím vším sis musela projít :-( A musím říct, že si za posledních pár dnů začínám vážit českého zdravotnictví - přes všechny jeho negativa. Toto by se u nás snad stát nemohlo…

Moc ti přeju, abys na to dokázala pokud možno zapomenout a co nejdřív chovala v náručí ten nejkrásnější poklad :-D

Inka

 
cami
Kecalka 472 příspěvků 09.03.06 16:44

Tak tomu říkám nářez. Holka upřímně tě obdivuju, jak jsi to všechno zvládla. Hodně jsme s manželem dlouhodobě cestovali, takže jsme hodně cizích zemí a kultur poznali a i díky tomu, jsme strašně rádi, že jsme se narodili v České republice a nikde jinde bychom žít nemohli, ačkoliv všechno to cestování bylo super nenahraditelným zážitkem a životní zkušeností. Je pravdou, že to, co popisuješ, by člověk v Japonsku opravdu nečekal.
A vy jste tam na trvalo nebo přechodně, jestli se můžu zeptat? Mě by totiž taková zkušenost asi hnala zpátky domů, protože bych měla strach, zda byl zákrok proveden profesionálně a zda nemůže ohrozit budoucí těhotenství.

přeji hodně štěstí

Cami + 2prcci 23tt

 
Lendulin
Zasloužilá kecalka 849 příspěvků 09.03.06 16:55

Sari, tak to je teda síla, fakt. člověk si myslí, jaká je to vyspělá země, a tohle teda… taky si myslím, že přes všechny výhrady je celkově zdravotní péče u nás na velmi vysoké úrovni. Samozřejmě se najdou výjimky. Ale jestli takový přístup, jaký popisuješ, je v Japonsku běžný, no tak potěš :-( Každopádně držím palce, ať už se to tvoje tělíčko nějak srovná a funguje „dle předpisů“.
Lendulín

 
Alinka
Echt Kelišová 8565 příspěvků 09.03.06 17:10

SARAAI, jsi silna osobnost a jsi clovek, ktery si zaslouzi pozornost lekare a ne takovy nezajem a neprofesionalni pristup! Znam Te taky uz delsi dobu a taky jsem netusila, ze vsechno, co jsi tam, v Japonsku, prozila bylo az takove dramaticke. A clovek by si myslel, ze Japonsko je vyspela zeme na vysoke urovni uplne ve vsem.

Jsem rada, ze tady v Cesku mame doktory, kteri o nas stoji i kdyz to nekdy vypada jinak…

 
Zet
Zasloužilá kecalka 857 příspěvků 09.03.06 17:51

Ahoj Saraii,
jako by ty problémy nestačili co? Kyretáž je samo o sobě dost stresující situace, ještě naživo, já jsem ráda, že jsem tím prošla u nás. Osobně bych asi neměla sílu to vůbec popsat.
Jinak já to měla taky rozházené, ale dostala jsem utrogesan a pomohlo :-). Drž se, ať se cykly srovnají, a snaženíčko je úspěšné!!! Pokud možno co nejméně zbytečných návštěv u dr v Japonosku, samozřejmě krom těch těhotenských.

Měj se krásně
Zet 39+1tt (z těšitelek)

 
zanet
Kelišová 6847 příspěvků 09.03.06 17:52

Sarai, to je fakt „scary“. Jen mne napadlo, ze mozna nez mala soukroma klinika by bylo lepsi jit do nejake vetsi (nebo velke) nemocnice, tam jim vetsinou projde rukama vic pacientu, takze maji urcite vic zkusenosti. Nemas to lehke, drim pesti!

Zanet z Floridy

 
Lindusa
Ukecaná baba ;) 2346 příspěvků 09.03.06 18:02

Ahoj Saraai, take ziram, s cim se musis potykat. Ja ziju v US, ted jsem cerstve tehotna a zda se, ze pece tu bude v pohode. Ale za dva mesice se stehujeme do Nemecka, ale verim, ze i tam to bude v pohode. Muj manzel strasne touzi po Japonsku, realne nam „hrozi“ za 4 roky, to uz ale, doufam, budu mit vsechny sve vytouzene deti. Ale i tak doufam, ze se tam spis pojedeme podivat jen jako turiste nez jako obyvatele… Drzim moc palce, at se co nejrychleji „hodis do kupy“ a at uz radeji vse probiha bez nejmensi komplikace. Linda

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 09.03.06 18:51

Saraai,
já bych kvůil jednomu doktorovi neházela všechny japonce do jednoho pytle. POdobně jako Žaneta si myslím, že by asi byla bývala lepší velká vyhlášená klinika. Já vím, že je teď „in“ mít soukromou péči a rodit v soukromí… ale já měla dva velmi dramatické porody a jsem ráda, že jsem je měla v nemocnici, o které vím, že mají špičkovou JIPku - jak pro maminy, tak pro miminka, že tam jsou pořád k dispozici anesteziologové a různí specialisté (MMCH - tomu, že bude druhý porod dramatický během těhotenství nic nenasvědčovalo).

Osobně, kdybych byla v tvé situaci, tak hledám gynekologa na základě doporučení expat známých - tj. cizinek, které žijí v Japonsku a na gyndu tam chodí. Tyhle mezinárodní komunity totiž obvykle vědí co a jak a kam se obrátit - aby ten doktor mluvil dobře anglicky, aby poskytoval servis, na který jsou zvyklé.

 
Sisa1
Zasloužilá kecalka 505 příspěvků 09.03.06 20:32

Saraai…Tvoje story me dost sokovala. Ja mela za to ,ze vsechno v Japonsku je hi-tech a mozna i o kousek napred nez treba tady v USA. Ale byla to,jak vidim,iluze. Nicmene jak uz naznacily holky je moznost,ze to byl proste jen pech na spatnou kliniku. Ja bych se rozhodne do Japonska chtela podivat…laka me jina kultura a tradice,mam za to,ze je to uplne jiny svet.
Je Tvuj manzel, lekar, Japonec? V jakem oboru?
Budu z celeho srdce prat,at se Ti co nejdrive podari znova otehotnet, a at najdes lekare ,kteremu bys mohla duverovat a mela v nem oporu.

Sisa z Pennsylvanie

 
Bubu
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 09.03.06 22:54

Ahoj Saraai,
drzim ti pesti, aby bylo co nejdrive vse v poradku.
Ted pravdepodobne taky napisu neco, s cim ostatni nebudete souhlasit. Ani ty ne.
Pokud je celkove v Japonsku zdravotnictvi na takovehle urovni, na nic bych necekala a aspon tehotenstvi a dobu po porodu bych stravila rozhodne tu - u nas. Je to asi tezke, kdyz by manzel zustal tam, pravdepodobne by se to dost prodrazilo, pokud by jste cestovali tam a zpatky.......­..........ale tehotenstvi, zdravi miminka jak v brisku, tak na svete a taky psychicka pohoda matky.....to je hrozne moc dulezite. Pokud jeste tehu nejsi a jsou tam takove domluvy a zvyky („neodmlouvat doktorum“), asi bych se dost bala tehotenstvi a porodu.

Proste by me tam uz nikdo nevidel. Tohle je pro me jedna z nejdulezitejsich veci na svete - zdravi mych deti a me (pro ne).

predem - nikoho neodsuzuji - proste to tak citim a udelala bych to tak.

Zdravi a stesti preje Bubu a dve bubacata

 
Lema1
Kecalka 200 příspěvků 09.03.06 23:20

Ahoj Saraai, je mi líto, čím jsi prošla. Tvoje povídání je hrozně zajímavé, mě Tvé informace moc překvapily, měla jsem o japonském zdravotnictví jinou přestavu. Ale vlastně to není poprvé, kdy se potvrzuje, že to naše zdravotnictví - po odborné stránce - má jistou úroveň. Ať se manžel poptá mezi kolegy, určitě mu někdo kvalitního gynekologa doporučí. Vždyť lékaři musíš především důvěřovat, zvlášť v tak citlivém problému, jaký právě řešíš. Do budoucna držím palce. Lenka

 
Kaede
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 10.03.06 02:14

Saro, je mi hrozně líto, že sis tohle musela přožít. Ono to bolí, i když se ti dostane profesionální péče, natož tak,jak jsi to zažila ty. To je fakt hrůza. No, ale teda vůbec mě to nepřekvapuje. Prostě takhle to tady chodí.

Zrovna teď nedávno, kamarád byl lyžovat a zlomil si nohu. A co myslíš? Zůstal dva týdny v nemocnici. Ale ne proto, že by nemohl chodit, ale protože mu dali špatný léky a normálně ho otrávili. Když se z toho dostal, tak se přišlo na to, že i ta noha byla blbě spravená, nesrostla a šíleně otekla, takže on v hroznejch bolestech radši jel do Států na opravnou operaci.

Sally - ona taky Sara nehází všechny do jednoho pytle, sama píše, že těch zkušeností má víc. A navíc má doma japonskýho doktora, že jo. Ale trochu tady dochází k matení pojmů. Třeba klinika - tak se říká každý ordinaci soukromýho lékaře. A hospital, to je zase ekvivalent naší polikliniky. Každopádně malá soukromá klinika rozhodně není totéž co malá soukromá porodnice. Je to prostě soukromej gynekolog s malou ordinací.
Ono opravdu není jednoduchý hledat si holčičkáře na základě zkušeností jiných cizinek. Předně, Japonsko je docela velký a prostě není možný jezdit z jednoho konce na druhej za gyn. prohlídkama, to je prostě blbost. Když jsem byla těhotná, tak mi to samý radily ostatní holky, ale fakt to nejde. A to máme Tokio akorát 250km. Musim říct, že odjet v 32tt domů, bylo to nejlepší, co jsem pro Luníčka mohla udělat.

Zrovna před pár dny jsme s NiKinou dělaly rozhovor na tohle téma, je to na Ženě-in v sekci Porodnice.

Saro, držim ti palce, ať už tě nic podobnýho nikdy nepotká!

Míša a Luníček 10,5m

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 10.03.06 03:58

Míšo,
no já se přiznám, že jsem předpokládala, že manžel je Čech nebo „jiný cizinec“ :-)) A že velmi pravděpodobně bydlí v nějkaém kosmopolitním městě… tak jsem se snažila vymyslet, co bych v takové situaci dělala já…
Jak to tam vlastně funguje s doktorama? Tady (USA) člověk chodí ke gynekologovi / porodníkovi celé těhu a tento za rodičkou pak přijede do porodnice a tam vede ten její porod. Což mi přijde super, protože je u porodu někdo, koho člověk zná a věří mu - a komu nemusí po tisícátý opakovat anamnézu a detaily z těhotenství…

 
adys
Závislačka 3790 příspěvků 10.03.06 04:42

Sally,
i kdyz ne vzdycky… me odrodila residentka.. moje dr. to nestihla…

ilona

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 10.03.06 05:29

safra, tak to teda to tvoje mládě nějak spěchalo na svět :-)))

 
sonousek
Stálice 59 příspěvků 10.03.06 10:47

Ahoj Saraai,

jak jsi spravne napsala, moje zkusenost byla opravdu mnohem lepsi, tak jako zkusenost dalsich a dalsich bydlicich v Tokyu blizko dobrych nemocnic, a majicich smlouvu u pojistovny, ktery proplacej ty nekrestansky penize, o ktery si rikaji ty sycaci japonsky. a chapu, ze v celem japonsku ty podminky nejsou takovy, jaky jsem je mela ja a ze vsechny nemocnice a kliniky nejsou zrovna na dobry urovni. naopak, vim, ze v japonsku se mnohdy zamestnavaji vysoce nekompetentni lidi ! proste se to tu lisi od mista k mistu, a je fakt, ze v tokyu se ty info o dobrych mistech hodne prenasi, takze tady si vetsinou lidi nestezujou - mluvim o oblastech, kde prezivaji cizinci. vy bydlite taky v tokyu, ale je to dal od tohoto cizackyho centra…

je mi lito, ze se dal potykas s takovyma nekompetentnima doktorama a ze si musis dal prozivat takovy stresy. ja bych se dal hadala, ono je to trochu postrci, oni si zase moc spatneho k tobe nedovoli, ne ?
asi se opakuju, ale kdyz uz tohle vis o tvym doktorovi, objednej se nekam jinam…treba do Aiku nebo Hiro nemocnice, tyhle prohlidky jsou snad proplaceny jap. pojistovnou (nebo vy ji nemate…ted nevim). kazdopadne by jsi asi mela zmenit doktora.

ja to mam ted horsi s myma dvema detma, do cizacky kliniky je na kazdou nemoc vzit nemuzu (a mala taha furt neco ze skolky), je to celkem daleko a pak se mi taky nechce platit ty penize, uz z principu. a pak, se tam musi objednavat. tak chodim k mistnimu japonci, a verte doktorovi, kdyz se ani diteti pri ryme nepodiva do usi ! ja bych se na to…a to je vyhlaseny v okoli, a co mi zbyva, kdyz proste nemam cas jezdit daleko, a musim akutne bez objednani, zbyva mi jen tenhle !
takze japonce doktory taky nemusim, to je jasny.

vsem zdravi a pevne nervy !!!
sona, marion (31 mes.), mathis (6 mes.)

 
adys
Závislačka 3790 příspěvků 10.03.06 14:44

Sally,

voda mi praskla v aute asi 15min od nemocnice… Adam se narodil 30 min po prijezdu do nemocnice na dvoji zatlaceni. Vam porad rikam, ze je to drak…

ilona

 
WERINKA
Ukecaná baba ;) 2193 příspěvků 10.03.06 17:01

Waw, tak to teda čumím… prej vyspělá země! ???

 
mamii
Povídálka 29 příspěvků 10.03.06 21:07

Milá Saraai,
cítím s tebou. Také jsem nadávala na české zdravotnictví, dokud jsem nezažila holandské. Žila jsem tam 2 roky, otěhotněla - potvrzeno domácím těhu testem / má žádost o UTZ nebyla lékařem vyslyšena, že prý je dost času /, v 8tt jsem začala silně krvácet, a na revizi - přesto, že jsem měla zaplacené požadované zdravotní pojištění, ale veškeré zdravotní problémy jsem po několikeré neúspěšné žádosti o vyšetření raději telefonicky konzultovala s gynekologiíí v ČR - jsem se vydala na 15h. cestu busem do ČR. Lékař nad mým zdravotním a také psychickým stavem pouze spráskl ruce a konstatoval, že se ze všech sil vynasnaží zachránit mou plodnost…Je to už 5 let za mnou, ale často si na to vzpomenu. Teď už ale na smutnění není čas, v ložnici mi právě chrní krásný, báječný, zdravý!! 14měs. Ondra:-) Přeju ti spoustu štěstí, zdraví a pevných nervů a věřím, že se s manželem miminka dočkáte.
PS: Po revizi jsem měla podobný problém, jako ty. Když jsem se snažila o další těhotenství, tak nepřicházelo, přesto, že jsem byla přesvědčená dle různých pomůcek, kdy mám plodné dny. Až po dlouhé době dr. vyslovil podezření, že se může jednat o anovulační cykly, které se bohužel přesvědčivě tváří jako ovulační a po revizi nebývají ničím neobvyklým / vajíčko sice uzraje, ale neuvolní se z folikulu/. Jeden měsíc pak den po dni sledoval vývoj vajíčka na UTZ a když se zdálo uzrálé, dostala jsem injekci hormonu Pregnyl 10000j. na uvolnění vajíčka o pokyn ke 3-dennímu maximálnímu snažení a výsledek se dostavil:-))

 
saraai
Závislačka 4548 příspěvků 11.03.06 09:11

Pristi tyden jedu do Cech, takze zajdu k gyn. tam a snad mi udelaji vsechna potrebna vysetreni, i kdyz me to bude jako samoplatce neco stat, bude to urcite pohodovejsi a kvalitnejsi nez tady, a mozna i levnejsi i presto, ze tady mam zdrav. pojisteni, ale stejne musim 30procent platit sama a co se tyka tehotenstvi, pojistovna tu nehradi nic. Tak uz se tesim na ten cesky pristup. Pokud bude treba nejaka trvalejsi lecba, urcite se vratim zpatky domu. Hodne stesti v Nemecku.

 
saraai
Závislačka 4548 příspěvků 11.03.06 09:14

Jej Cami, ty cekas dvojcatka - to je parada, gratuluju. Na trvalo tu nejsme, ale manzel je tu vazan jeste na dalsi 2 roky, ale po roce by to snad slo nejak useknout. Natrvalo - no to bych se zblaznila. Preju krasny zbytek tehu, pohodovy porod a krasna, zdrava a silna miminka.

 
saraai
Závislačka 4548 příspěvků 11.03.06 09:19

No nemocnice v nasem mestecku je sice velka, ale dle nasich zkusenosti s dokrory negynekology - desiva…jednu moji kamaradku poslali s tehotenstvim jinam, protoze sestricky nechtely osetrovat cizince, ktery neumi japonsky, takze tu jsem taky zavrhla. No a dojizdet nejam vlakem je fajn, kdyz jeste clovek nema bricho jak meloun, ale tlacit se v nacpanym vlaku kde te ani nikdo nepusti sednout je pro me desiva predstava…Ale kdyz mi nic jineho nezbyde…

 
saraai
Závislačka 4548 příspěvků 11.03.06 09:22

Lindo, Japonska se zase tak bat nemusis - ja nechtela nikoho vydesit - kdyz budes bydlet nekde v centru Tokia, kde zije hodne cizincu a budes to mit kousicek do nejake mezinarodni nemocnice, urcite to bude mnohem lepsi. Uzivej si tehu at mimisek poradne roste.

 
saraai
Závislačka 4548 příspěvků 11.03.06 09:29

Ja jsem odpovidala Zanet - vlka nemocnice neznamena vyhru - obecne je tu problem, ze na ten pocet obyvatel neni dostatek doktoru, proto je vsude narvano a kdyz se vydas k doktorovi do nemocnice s nejakym problemem, stravis 4 hodiny ve fronte a 5 minut v ordinaci. Jiste - existuje tu specializovana nemocnice - muzes si o ni precist v clanku „Japonsko - tam se rodi“ nebo tak nejak, ovsem, pro me by to znamenalo hodinu tam a hodinu zpet vlakem a nevim, jak bych se tam dopravovala na porod, kdyby me to chytlo uprostred noci. Nehlede na to, ze veskerou peci v tehotenstvi si tu tehotna hradi ze sve kapsy a tato „dobra“ nemocnice je mnohem, mnohem drazsi, a nejsem si jista, jestli o tolik lepsi. I za normalni ceny pro nas tehotenstvi znamena obrovske vydaje, ale pro miminko vsechno…a za drahe ceny…myslim, ze mimco nema rado vyhladovele matky (HIHI).

 
saraai
Závislačka 4548 příspěvků 11.03.06 09:32

Siso, neni Japonec, je Cech, v Cechach pracoval na lekarske genetice v jedne prazske nemocnici - sem prijel delat vyzkum, ted se zabyva neurodegenera­tivnimi onemocnenimi (parkinson atp.) na molekularni urovni. Oni Japonci v ledascem jsou napred ale v ledascem taky pozadu…to je potreba videt!

 
saraai
Závislačka 4548 příspěvků 11.03.06 09:39

Bubu, naopak, ja s tebou souhlasim, jenze k otehotneni potrebuju manzela, takze kdyz budeme kazdy na druhem konci sveta, asi se mi bude tezko tehotnet. A on tu ted skoncit nemuze, je vazany smlouvou. A nevim jak ty, ale ja k psychicke pohode potrebuju i sveho manzela na blizku. Ono pokud probiha tehu v pohode a nejsou zadne komplikace, tak je celkem jedno, jaky je pristup doktoru a kvalita pece…ja bohuzel na to bezproblemove nemela stesti. Jenze to jsem nemohla na zacatku vseho tusit…kdybychom vedeli, ze budou takove problemy s potratem a po nem, uz bychom byli doma, ale kdyz se rozhodovalo o prodlouzeni pobytu tady, jestle bylo vsechno jen pred nami.

 
saraai
Závislačka 4548 příspěvků 11.03.06 09:49

Cauky Kaede, ty jsi tu taky? Jinak tou s tou klinikou - nevedela jsem, jak to jinak nazvat, ale v japonstine je to „iin“ - je to ordinace doktora + luzkova cast porodnice. No bohuzel ani pripad tveho kamarada neni ojedinely - manzelovi nenasli zlomeninu zebra ani na rentgenu a udelali z neho hypochondra a podotykam, ze to bylo ve velke nemocnici, a soukromy ortoped mel lepsi vybaveni a taky vic zkusenosti nez cela nemocnice a nasel to hned. Kamosku s nohou zlomenou na dvakrat poslali domu v noci domu, ze s tim, ze tam neni nikdo, kdo by ji momentalne pomohl, ze ma prijit v pondeli - pak sla na operaci a dostala 2 srouby…uz jsem slysela i o jinem pripadu, kdy nebyla dost silna narkoza - u cisarskeho rezu - ta holcina nakonec upadla do bezvedomi bolesti - kdyz jsem to poslouchala, behal mi mraz po zadech.
No ja to nemam 250 km daleko do Tokia, do centra se dostanu do hodiny, ale i tak - s tou jejich „slusnosti“ by me to bricho rozmackali. Jinak- kde zijete?

 
saraai
Závislačka 4548 příspěvků 11.03.06 09:59

Cauky Soni! To kde bydlime uz neni Tokio - Je to uz Saitama - jsi zapomnela? :-) Ja vim, ze na to svoje Aiku nedas dopustit. No ted se necham vysetrit v Cechach - ono tam plna cena je porad min nez 30%japonske ceny a kvalita myslim neporovnatelna. Ono nejde jen o jedno vysetreni, vis, a mit vysledky rozhazeny u tisice doktoru taky neni nic moc, ja jsem proste za to, ceho bych se dockala v Cechach, doktror, ktery se o tebe stara by mel byt u porodu, protoze zna tvoje problemy a ty mu veris - a v Aiku proste rodit nemuzu. I kdyz - to bych taky nejdriv musela otehotnet, ze? A hlavne - ono v Cechach je lip i proti Francii. A uz jsem i na Aiku slysela negativa od jedne Francouzky co mela podezreni na Downa - porad ji zvali na dalsi a dalsi navstevy, nidky ji poradne nic nevysetrili, jen z ni tahali penize, nakonec odjela do Francie, a tam zjisitili, ze mimco je v poradku. Ozvi se nekdy kocko - ted jedu teda na skoro 3 tydny do Cech, ale na zacatku dubna jsem zpatky - tak bychom meli zajit na sklenicku. :-) Saraai

 
saraai
Závislačka 4548 příspěvků 11.03.06 10:09

Mamii, moc gratuluju k Ondrovi, po to vsem, co sis zazila je to poklad, vid? Doufam, ze se taky dockam a chtela bych vic nez jedno. Ted ve ctvrtek jedu do Cech, udelaji mi tam nejake vysetreni na gyn. monza bych mela premyslet i o psychiatrovi, protoze s tim psychickym stavem je to podobne jako u tebe :-). Bohuzel, je treba se vratit zpet do Japonska, takze pozorovani vajicek ultrazvukem se asi konat nebude… snad se to nejak vyresi. Ja ted spis nez z anovulacnich cyklu mam strach z predcasne menopauzy, protoze se mi cykly prodluzuji a prodluzuji a moje segra mela v dobe, kdy byla o 2 roky starsi nez ja stejne problemy a doktor pak konstatoval predcasny prechod - jen ona mela uz 2 dcerky doma. Koukam, ze v Cechach je fakt nejlip - to uz teda vim davno - ale co se toho zdravotnictvi tyka - co jsem slysela - Anglie des, Francie nic moc, ted od tebe o Holandsku …fakt jsme z Cech asi rozmazleny. :-)

 
saraai
Závislačka 4548 příspěvků 11.03.06 10:15

Holky dekuji vam vsem za Vase komentare, podporu, rady a nazory, moji odpoved najdete pod svym prispevkem. Kockam z „moji“ diskuse jsem neodpovidala(nez­lobte se), my si povidame jinde :-)
Jen pro vsechny - muj manzel neni Japonec, je Cech a momentalne tady nepracuje v nemocnici ale ve vyzkumu - tutiz zname japonske doktrory nemame. Nejsme tu nastalo. Jakmile vyprsi stavajici smlouva manzela, pojedeme zpet domu - nebo aspon do Evropy…pokud se v Cechach ted zjisti nejaky zavazny problem, ktery bude vyzadovat trvalou peci pro zachranu plodnosti - pojedu domu, jen co se tu vyvazu ze vsech povinosti a zaridim v Cechach zdr. pojisteni.
Urcite dam vedet, jak to dopadlo a taky dam vedet, kdybych zmenila nazor na uroven mistniho zdravotnictvi. A omlouvam, ze, ze odpovidam tak pozde, ale na mem domacim pocitaci jsem se na tenhle clanek z nejakeho duvodu nemohla dostat. Tak - tehulkam preju krasne pohodove tehu, maminkam hodne deti a snazilkam brzy mimiska do briska. A sobe taky :-)

 
czechr
Kecalka 285 příspěvků 11.03.06 22:13

Ahoj mamii,

ja ziju v Holandsku, na svet jsem tu privedla dve zdrave deti (treti je na ceste) a na Holandske zdravotnictvi si nemuzu stezovat.
Je pravda, ze jsou trosku zdrzenlivejsi v podavani leku a ze radsi nechaji telo at se z nemoci vyporada samo, ale kdyz je to nutne tak pomoc rozhodne dostanes.
A vim, ze na lepsi urovni jak v CR, me by v CR do nemocnice nikdo nedostal.
Mozna, ze mas jine zkusenosti, ale vim, ze jestli by se mi tu neco stalo a ja musela do nemocnice, tak o me bude dobre postarano a nebudou tu na me sestricky vrcet co otravuji, kdyz budu neco chtit.

Mej se hezky a neber si to nejak osobne, to byl jen muj nazor.
Renata.

 
saraai
Závislačka 4548 příspěvků 18.03.06 13:32

Renato, ono zalezi, ja nevim kam vsichni ti, co vypraveji o desnych ceskych doktorech a sestrickach chodi, ale ja jsem nikdy takove nazazila, ani jsem o nich neslysela, no snad z dob pred vic nez 15 let. Napr.muj tatka ted lezel nekolik tydnu v Motole a starali se tam o neho uplne perfektne, sestricky byly mile, proste si vubec nestezoval a to je div, protoze stezovani si je jeho druhe ja… Urcite jsou nekde neprijemni, to je fakt, ale od toho mame moznost menit doktory a tam, kde jsou protivni, nebudou mit pacienty…

 
czechr
Kecalka 285 příspěvků 18.03.06 17:24

Ahoj Saraai,

Ono asi opravdu zalezi, kde lezis.Ja pochazim z Jihoceskeho kraje a moje babicka lezela v C.Krumlove, kdyz jsme tam prisli ji navstivit a zasli za sestrickou, tak ta nebyla schopna si sundat nohy ze stolu. Tak se s nami bavila, nohy v pohode na stole. Nebo babicka mela pusu plnou aftu a oni ji tam davaji k piti pomerancovy dzus. A takovych veci bych mohla jmenovat vic.
A nebo takove veci jako, kdyz jdes rodit , musis si vzit i ten hloupy toal.papir sebou. Ja nevim, mozna jsem tu zhyckana, ale to mi prijde hrozny.

Ale asi fakt zalezi kam se dostanes i kdyz by podle me nemelo a stejnou peci a pristup doktoru by clovek mel dostat jak v nemocnici v Praze tak nekde v nemocnici na Sumave.

Mej se hezky.
Renata.

 
Pigos
Nováček 1 příspěvek 20.03.06 07:39

Ahoj Saraai, zijeme s manzelem v Japonsku letos 3.rok(manzel je Cech), planujeme miminko, ale jeste predtim, nez jsem si precetla Tvuj clanek jsme byli rozhodnuti, ze jakmile otehotnim, vratime se v nejakem mem 5.-6. mesici domu do Cech, tedy v pripade, ze bude tehotenstvi probihat bez komplikaci. Tvuj clanek me v tom jenom utvrdil, i kdyz verim, ze clovek se muze setkat s podobnym pristupem vsude na svete. Kdyz se to stane mimo domov, clovek ma tendence si to vycitat… Drz se a kdyz si budes potrebovat promluvit, napis mi email, poslu Ti svoje telefonni cislo, zijeme v Tokiu. Pigos

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama