Odvrácená strana mateřství II

Rodičovství

Aneb jak se nám život obrátil k lepšímu. Ti, kteří četli můj deníček, jistě ví, o čem byl. Vzala jsem si pár rad k srdci a začala na našem chování, mém a mého syna, pracovat. Psychologa jsme zatím nenavštívili.

já můj syn :-) se pěkně akorát ksichtíme -slunko :-D

Je to už víc jak měsíc, téměř 2 měsíce. Svěřila jsem se svým problémem, ohledně syna a jeho chování ke mně a manželovi. Udělala jsem dobře, dlouho jsem přemýšlela, zda to nebude nevhodné, takto ventilovat své problémy, na kterých jsem se velkým podílem sama přičinila, ale opak byl pravdou a spousta z vás mi hodně pomohla svými radami a psychologickými postupy, jak to zkusit napravit.

Psychologa jsem se rozhodla zatím nevyhledat, i když už jsem k tomu byla odhodlaná, ale po zavedení pár praktik a stálého režimu, se to pohnulo o hodně velký kus dopředu. Jsem pyšná na svého syna a v koutku duše i sama na sebe, že jsem předčasně nehodila flintu do žita a odhodlala se, později, ale přece, něco s jeho chováním udělat.

8. 8. 2012 mi vyšel deníček a já jsem hned druhý den, jak mi jistá maminka radila, zavedla tabulku smajlíků a mračounů. Tabulka měla velikánský úspěch, i když se zdá, že tahle praktika by měla úspěch u 3letých dětí, tak u nás i v 5 letech zabodovala. Začala jsem dávat smajlíky i za věci, které by měl brát jako samozřejmost, třeba umytí rukou, spláchnutí záchodu, samostatné oblékání, podotýkám, že ve školce s tímhle problém nikdy nebyl :-(, jen doma. Dokázal si takovými úkony nastřádat za celý den i 10–20 smajlíků a byl z toho nadšený, samozřejmě, že se za celý den objevil i nějaký ten mračoun, kterého, ale po vysvětlení, za co to bylo a uklidnění, si mohl zase dalšími 5 smajlíky smazat.

Takto jsme postupovali dalších 14 dní a postupně jsem začala smajlíky vypouštět a nedávala je už za úkony, které by měl brát jako samozřejmost a ono to šlo i dál, už nemusím neustále připomínat 5–10× běž si umýt ruce, obleč se jdeme ven, no u oblékání ten problém zatím trochu zůstává, ale s nadcházející zimou se to nejspíš asi nezlepší, oblečení bude přibývat, a to bude hodně nemilé :-(, ale hygiena celkově se zlepšila, chování a bití se v naší konverzaci vypouští a je to lepší a lepší, občas mě plácne a řekne „mamino, tak to nebude“, ale já se na něj podívám a počítám radši do 10 a pak mu na to odpovím stylem, ale když to tak nebude, tak potom nemůžeme koupit to lízátko a nemůžeme pak jít sklouznout se na klouzačku apod. :-), a to máte vidět ty trysky, co se mu pod zadkem zapalují :-D

Začala nám už předškolní docházka, v únoru půjdeme k zápisu do školy a já věřím, že vypilujeme i roztěkanost a nervozitu. Ve školce si mi učitelky nikdy, ani minule, ani teď nestěžují, prostě je to jen náš domácí problém, a tak se snažíme odstranit ho, je to běh na dlouho trať, vytrvalostní, já jsem povaha cholerická, syn bude nejspíš tak trochu po mně, ale věřím a doufám, že se nám to podaří. Psychologa mám pořád jako zadní vrátka, navštívíme ho až když by nám i tohle úsilí nevyšlo :-)

Jsme teď pro změnu zavření doma, nemocní, tak i trochu polevuje v úsilí, zkouší všemožně odmlouvat a trucovat, ale musím podotknout, že už nehuláká a neřve, měl pár citových a výbušných akcí a nálad, ale v rozmezí 5–10 minut, ne půl hodiny, i v tomhle vidím velký pokrok. Pomáhá mi s mladší dcerkou, ta zrovna dělá své první krůčky, tož se brácha aktivně zapojuje a poletuje kolem ní, jako záchranář při pádech, je to vždycky tak dojemná událost, že si je v té vteřině představím za 20 let a vidím sourozence, kteří si pomůžou ve všem. A o tomhle a nějakých problémech z dětství nebude ani vidu ani slechu.

Děkuji za rady Gladys a jiných dalších, kteaří mi psali k minulému deníčku.

Na závěr chci říct, že pro mě je rodičovství záležitost na celý život a pochopit mi to trvalo několik let, prostě máme se co učit celý život. Ne, že bych měla vidinu, že v 18 je vykopnu a starejte se, i když já tak dopadla, ale i proto bych to svým dětem neudělala :-)

Mějte se a přeji všem v podobné situaci mnoho sil a podporu, buď od rodiny, nebo tu, kterou jsem já našla zde na eMiminu :-)

Hodnotilo 7 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 27.09.12 07:46

Gratuluju :hug: :hug:

 
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26171 příspěvků 27.09.12 08:01
:potlesk: :potlesk: :potlesk:
 
suricata
Kelišová 6604 příspěvků 27.09.12 09:25

:srdce: mám obrovskou radost, ať se stále daří :hug:

 
klara123
Ukecaná baba ;) 1505 příspěvků 27.09.12 09:36

SUPER :potlesk: Je dobře, že to maličkej takhle hezky zvládá :kytka: A máš pravdu-máme se celý život pořád co učit. Moc hezký deníček :palec:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 27.09.12 09:52

Tak to muzes byt na sebe opravdu pysna-gratuluji :kytka: :kytka: :kytka:

 
Krabička
Kecalka 155 příspěvků 27.09.12 10:32
:srdce: :hug:
 
Verda73
Kecalka 340 příspěvků 27.09.12 14:22

Buď na sebe pyšná, fakt super, že to takhle zvládáte :potlesk: :potlesk: Hlavně vydržet. Přeju hodně síly :hug:

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 27.09.12 20:26

Děkuji za poděkování :mrgreen: Vždycky neskutečně potěší, když někomu něco poradím a pak se dozvím, že to opravdu něčím pomohlo :kytka:

A jsi dobrá, fakt hodně dobrá, že místo toho, aby ses schovávala za nějaké výmluvy, že je to dítětem atd, tak jsi to vzala hezky do ruky a už vidíš výsledky, dokázala jsi najít systém a přimět dítě si uvědomit, že nemusí vzdorovat. Fakt tleskám :potlesk:
Teď jen vydržet, což je asi ta těžší část, nepolevit, ani když smajlíci a mračouni už třeba nebudou ten největší tahák, když někdy dítě zkusí, ale myslím, že to víš sama :D

 
Black_Orchids
Závislačka 3752 příspěvků 27.09.12 21:31

Dobrá práce matko :palec:

 
mamcapavca
Závislačka 4752 příspěvků 28.09.12 09:24

No to bude ta nejtěžší část, udžet tenhle náš režim :-) :kytka: :andel: :mrgreen:

 
Miš-El
Závislačka 3067 příspěvků 28.09.12 21:45
:potlesk: :palec:
 
Blandik
Zasloužilá kecalka 817 příspěvků 28.09.12 23:54

Jen mě napadá, co bude, až smajlíci a mračouni přestanou fungovat??? Držím palce, ať se tak nestane, ale je dost možné, že tohle ho prostě baví, protože je to nové. Pro mě to bohužel je jen vnější motivace k výkonu, který by mělo dítě podávat proto, že je vnitřně přesvědčené o tom, že se to tak dělá, ne proto, že mu na lednici přibude pozitivní bod…ale cítím, že pozitivní obrat je pro vaši rodinu úlevný a tak přeji, ať tento systém tedy funguje co nejlépe a co nejdéle, jen se osobně obávám, že dlouho to trvat nebude.

 
Maddlen
Závislačka 3173 příspěvků 30.09.12 11:46

To je super, že se tak daří. Autorko, mohla bys tu, prosím, dát odkaz na Tvůj předchozí deníček? Nevím, o co přesně jde a jak to u vás doma vypadalo před zavedením smajlíků a zajímá mě to. :-) Díky a ať to jde i nadále! :palec:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama