Ohleduplný řidič ? co to je?

Rodičovství
  • emimino
  • 05.02.02

Bydlím ve městě, kde centrem města vede silnice s největším provozem. Přechody pro chodce jsou sice dostatečně zastoupeny, ale řidiči jakoby je neviděli a tak nezbývá než často dlouho stát a čekat až kolona aut přejede.

Město Břeclav je z hlediska silničního provozu nešťastně řešeno. V centru města, kde jsou obchody, úřady a banky a kde ve většině měst je pěší zóna, vede výpadovka na dálnici a k hraničnímu přechodu s Rakouskem. Tomu pochopitelně odpovídá i hustota aut.
Na celé trase je pouze jedna křižovatka se světelným značením, kde chodci nejsou odkázáni na dobré chování řidičů a mohou poměrně často přecházet na druhou stranu.

Na ostatních přechodech je situace zcela odlišná. Staří lidé, často o holích, maminky s malými dětmi, s kočárky a těhotné ženy tak musí často dlouho stát a čekat až dlouhá kolona aut přejede, a teprve pak přejít na druhou stranu. Jen málokterý řidič je tak ohleduplný, že zastaví a dá chodci přednost. A když už se takový gentleman najde, tak si chodec může být jist, že protijedoucí auto velmi spěchá, takže to před ním bez zastavení profrčí, nebo sice přednost dá, ale neustále popojíždí, takže těm pomalejším, zejména malým dětem, div nepřejede paty.

Platí sice absolutní přednost chodců na přechodu, ale právě výše zmíněná skupina si jen velmi zřídka troufne vstoupit do vozovky před blížícím se vozidlem. Také já své dcerce vysvětluji, že přes silnici se přechází jen pokud není v blízkosti jedoucí vozidlo, nebo pokud auto zastaví a pustí nás.

Takže procházka po centru města má někdy formu strategického plánování, kdy si musím jasně ujasnit, kam všude musím, na které straně vozovky to je, abych neustále nepřecházela z jedné strany na druhou a neustále nedoufala, že mě někdo pustí.

Sama jsem řidička a vím, jaké to je někdy protivné dávat neustále pozor, aby mi někdo z chodců nevkročil pod kola, ale jako matka dvou malých dětí, kdy jedno vezu v kočárku a druhé vedu za ruku, si myslím, že trochu ohleduplnosti by neškodilo ? proto, prosím, dámy a páni řidiči, zastavte občas před přechodem a pusťte nás :-).

 Váš příspěvek
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.02.02 13:59

Milá paní,
chápu Vás, také bydlím ve velkém městě a tím je Praha. Ohleduplnost řidičů je hrozná. Ale ohleduplnost chodců je ještě horší. Přecházejí všude, kde je napadne, přechází před auty atd. V jednom se však mýlíte. V zákoně je napsáno, že chodec na přechodu nesmí vstoupit do vozovky před blížícím se autem. Takže to znamená čekat, než někdo zastaví a nebo než nic nepojede. Chodec-člověk je zranitelný, a na to mnozí zapomínají, že ve střetu s autem nikdy nevyhraje.

 
Dana
Nováček 2 příspěvky 07.02.02 01:59

Můj muž nedávno zastavil před přechodem pro chodce, kde chtěla projít maminka s malou holčičkou. Kde se vzala, tu se vzala v protisměru se „přiřítila“ velkou rychlostí Avie a hnala se přímo na ně. Paní s holčičkou uskočili dozadu v poslední vteřině. Ten řidič se prostě nekoukal, nezpomalil, nic.
Díkybohu, že to dobře dopadlo. Kvůli těm dvěma a také kvůli mému manželovi, který by musel žít s výčitkou, že v dobrém úmyslu (a podle nových pravidel silničního provozu) nepřímo způsobil tak strašnou nehodu…
Proto všechny chodce i řidiče nabádám a prosím k velké opatrnosti !!!

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.02.02 09:41

Naštěstí nebydlím ve velkém městě, ale právě tento týden jsem Prahu jako spolujezdec navštívila. Bylo by vhodné, aby si řidiči uvědomili, že když odstaví svého miláčka u chodníku v těsné blízkosti přechodu pro chodce, pak je menší chodec vidět právě až v okamžiku, kdy vstoupí na přechod. Šokovala mne ovšem maminka, která se rozhodla přecházet tím způsobem, že vystrčila do jízdní dráhy kočárek! Jsem asi ze staré školy, ale já jsem v situacích, kdy nebylo jasně vidět, táhla kočárek za sebou. Já jsem se na kraji rozhlédla a pak jsem v klidu a hlavně bezpečně přešla. Dítě totiž bylo pro mne tím, koho je třeba chránit a ne přímo ohrozit.

Vložit nový komentář