Oko Skakavice aneb kam v Černé hoře

Cestování

Další místa, ktera mě chytila za srdce a zaujala natolik, že o nich budu pět chválu kudy chodím. A která místa to jsou? Kde jsou? Na jihovýchodě Černé hory, na úpatí Prokletých hor. Oko Skakavice, vodopád Grlja a Alipašini Izvori.

Pokud chcete prozkoumat všechna zajímavá místa Černé hory, zapište si do svého itineráře i vesnici Vusanje (směrem na Ropojanskou dolinu, jižně od města Gusanje), která leží kousek od albánských hranic v podhůří Prokletých hor. Spěchat nemusíte, za vesnicí u vodopádu Grla je příjemný plácek pro kempování, kde můžete zadarmo přenocovat, udělat si piknik a vychutnat večer u táboráku. Odtud je to pak už jen kousek k neuvěřitelně modré vyvěračce Oko Skakavice (Savino Oko) a k Alipašovým pramenům (Alipašini Izvori). Směrovka ani není zapotřebí, vodopád snadno najdete po zvuku.

Našeho Drobečka jsme zaparkovali vedle dalšího terénního auta se střešním stanem, podle malých židliček vedle auta jsme poznali, že jde taky o rodinu s malými dětmi. Byli to Němci a měli holčičku a chlapečka plus mínus ve věku našich prťat. Večer jsme strávili společně u táboráku a německo anglicky jsme probírali místa, kde jsme už byli a kam jedeme. Našli jsme pár společných míst, taky přijeli ze sousední Albánie. Děti si sice zatím moc nerozuměly, ale jak bylo vidět, nečinilo jim to vůbec žádné problémy.

Vodopád Grla

Když tudy teče na jaře větší množství vody, musí to být pořádný zážitek. Teď, na konci července je vody málo, ale i přesto je hukot vody padající do hlubiny docela zlověstný. Ovšem, když jsme tam byli naposled, bylo sucho a vodopád byl „vypnutý“. Z výšky padal do hloubky jen malý crcavý pramínek, jako když zastavíte kohoutek a nedotáhnete ho úplně. Hučivé představení se nekonalo.

Oko Skakavice

Z osmimetrové hlubiny vyvěrá na povrch křišťálově čistá voda, studená jako led (asi 4 a půl až 5 stupňů Celsia). Voda je tak čistá, že je vidět každý kámen na dně, neuvěřitelně tyrkysová barva přitahuje zrak. Oko Skákavice je jedním z nejvydatnějších krasových vývěrů v Prokletých horách.

Prostým ohledáním zjistíme, že voda je opravdu šíleně ledová, že se v ní ani stát nedá. Do noh vás bodají tisíce ledových jehliček, nechtěla bych tam spadnout celá. Brrrr!

Alipašini Izvori

Rozloučíme se s Okem Skakavice a vrátíme se opět do Vusanje, abychom navštívili Alipašovy prameny a v příjemné restauraci u nich ochutnali výbornou kávu z džezvy. Silnou a voňavou, jak je tady na Balkáně pravidlem. A protože bylo horko, tak samozřejmě nesmí chybět nanuky, což ocenily hlavně děti. Restaurace je hned vedle vývěrů, takže se můžete začít kochat výhledem už od horké kávy.

Alipašovy prameny vyvěrají ze země na ploše zhruba 300 metrů čtverečních, množství vody je asi 1 – 1,5 metrů krychlových za sekundu v letních měsících, na jaře zde proudí vody až třikrát více. Na hladině můžeme pozorovat spousty malých pramínků, deroucích se ze skalnatého dna.

Díky průzračné vodě můžeme pozorovat podivuhodný svět pod vodou. Vodní řasy a rostliny různých barev, tvarů a velikostí zaujmou každého návštěvníka. Voda ze zdejších pramenů se pak slévá z obrovské plochy do řeky Vruja, která pak po soutoku s albánskou Lumi i Vermoshit (černohorsky nazývanou Grnčar) dál pokračuje pod jménem Ljuča až do Plavského jezera.

Okolí svádí k dalším procházkám i horským túrám. Jak Ropojanská dolina, tak sousední dolina Grebaje nabízí spoustu krásných zážitků.

Váš příspěvek
eMa321
Ukecaná baba ;) 1365 příspěvků 24.03.18 06:46

Díky za deníček :palec: My jsme loni navštívili v MNE Durmitor, NP a prošli okolí hory Bobotov kuk a bylo to nádherné! Ta příroda je dechberoucí. Strávili jsme také pohodový večer v multikulturní Německo - italsko- japonsko - české společnosti. Díky za tip pro další cestu :)

Ba412
Zasloužilá kecalka 572 příspěvků 24.03.18 07:00

My Cernou horu projeli autem 2× ale na toto jsme nenarazili. Ale jednou jsme zabloudili a narazili na nahorni planine na dve nadherna jezirka. A kolem nikdo. Byli jsme tam neuveritelne sami jen kousek od nas byl malinky hrbitov a zbytky nejakych staveni- mozna pozustatky po valce.
Snad se tam jeste nekdy vratime, jsme uz starsi.

Jahudka82
Závislačka 2994 příspěvků 24.03.18 08:11

Opet nadhera, co dodat…na tyhle fotky uz jsem koukala na tom odkazu cos mi prve poslala a rikala si, kde to asi bylo… ;) :palec:

Příspěvek upraven 24.03.18 v 08:13

janickaIII
Závislačka 4588 příspěvků 24.03.18 09:40

:potlesk: :potlesk: :potlesk: paráda!!! Na některých místech jsme také byli a můžu doporučit. Jak stare děti máte a kde s nimi většinou bydlíte? My jsme byli většinou v penzionech, ale prisli mi celkem drahé (byli jsme tam v červenci).

Regina Hero
Nadpozemská drbna 29132 příspěvků 24.03.18 11:00

@eMa321 díky… v Durmitoru jsme byli taky, jeden starší deníček mám právě odtud… byli jsme tam několikrát, a jak budou děti větší, tak to tam doufám i více projdeme… zatím jsme dělali jen takové velmi nenáročné túry - Zminje jezero, Černé jezero, Žabljak nebo jsme jeli autem tu okružní cestu kolem Durmitoru a vždy někde zastavili, pochodili… s kočárkem a později i bez kočárku… je tam krásně…

Regina Hero
Nadpozemská drbna 29132 příspěvků 24.03.18 11:06

@Ba412 tohle je až dole na jihu u Plavu a Plavského jezera, kousek od hranic s Albánií… je tam v té oblasti daleko víc míst, kam se podívat, takže pro dovolenou jako dělané… určitě se tam vraťte, stojí to za to… a je to taky jedno z těch nenáročných míst, dá se tam dojet autem až skoro k tomu modrému oku, takže je to dobře dostupné pro všechny… a moc krásné… ta modrá voda je neskutečně okouzlující… a taky neskutečně ledová ;) :D

Regina Hero
Nadpozemská drbna 29132 příspěvků 24.03.18 11:08

@Jahudka82 díky… a kdyby tě zaujaly ještě nějaké fotky, co tam nemám popis, kde to je, klidně napiš… některé jsem tam nahrála jen tak narychlo, u jiných jsem psala i to místo…

Regina Hero
Nadpozemská drbna 29132 příspěvků 24.03.18 11:13

@janickaIII díky… holky teď mají 6 a 9 let, poprvé jsme tam byli, když mělo prtě rok… od té doby jezdíme každý rok… bydlíme jak se nám chce, někde v penzionu, někde v hotelu, někde v kempu, někde jen tak na divoko v přírodě… není to pro nás problém, spaní máme udělané v autě a na střeše máme střešní stan… takže nepotřebujeme mít dopředu domluvený nocleh, můžeme zastavit na místě a v pohodě přespat kdekoliv… tady jsme spali taky v autě a v tom střešním stanu (já s prtětem dole v autě, manžel se starší dcerou ve stanu) - na té první fotce je s tím světlým stanem naše auto…

Uživatel je onlinelucenka
Hvězda diskuse 37672 příspěvků 24.03.18 11:38

Zase super deníček :palec: Jestli přidáš ještě nějaký, tak asi vím, co začnu plánovat za dovolenou na příští rok :D

Regina Hero
Nadpozemská drbna 29132 příspěvků 24.03.18 11:40

@lucenka díky… klidně něco přidám… odkud bys chtěla? Bosnu, Rumunsko nebo Albánii? ;)

Uživatel je onlinelucenka
Hvězda diskuse 37672 příspěvků 24.03.18 11:55

@Regina Hero Rumunsko asi ne, ale z těch zbylých dvou zemí bys mohla udělat nějaký výcuc :D Když vidím ty fotky, tak bych nejradši vyrazila hned :D Ale na letošek už máme až moc nabitý program :?

Regina Hero
Nadpozemská drbna 29132 příspěvků 24.03.18 15:45

@lucenka jo, zkusím… a po prázdninách dodám další…

Amys
Generální žvanilka 20820 příspěvků 25.03.18 20:38

Regi, opět paráda :palec: A je vidět, jak si to celá rodina užíváte. :srdce:

Regina Hero
Nadpozemská drbna 29132 příspěvků 25.03.18 20:59

@Amys díky moc… užíváme… :kytka: :hug:

robínek
Neúnavná pisatelka 15254 příspěvků 25.03.18 23:07

Krása! Pisu si na seznam „must see“ :palec:

Regina Hero
Nadpozemská drbna 29132 příspěvků 25.03.18 23:09

@robínek :hug: díky… a pak už jen podle seznamu vyrazit a „see“ ;) a pak poreferovat, jaké to tam bylo a jak se ti tam líbilo…

HankaBrno
Nováček 9 příspěvků 18.04.18 09:02

Také se přidávám s díky za deníček. My tam byli asi před šesti lety ještě bez deti. Dobře píšeš, budu rada, kdyz pridas Albanii-předpokládám, ze jste tam byli i s dětma? Rada si přečtu zkušenosti. Hezky den :kytka:

Regina Hero
Nadpozemská drbna 29132 příspěvků 19.04.18 00:09

@HankaBrno děkuji…
Ano, v Albánii a všude jinde jsme byli s dětmi… a něco o Albánii napíšu, je to naše srdeční záležitost, je tam moc krásně… ostatně jako všude na Balkáně…

HankaBrno
Nováček 9 příspěvků 19.04.18 19:42

@Regina Hero Taky mám ráda Balkán, jen mě to přijde ještě daleko s dětma 4a skro3 roky. Albánie a Makedonie mě nadchla, hlavně nádherná příroda a minimum turistů…teda někde jich bylo dost :) Ale ta cesta… Tak se budu aspoň těšit na tvůj deníček :mavam:

Regina Hero
Nadpozemská drbna 29132 příspěvků 21.04.18 20:21

@HankaBrno už jsem to tu někdy psala… v Albánii jsme byli poprvé, když mělo prtě rok a starší dcerka čtyři… a bylo to naprosto v pohodě… my jsme to ale nejeli na jeden zátah, pojali jsme to jako „cíl je cesta a cesta je cíl“… takže na etapy, vždy jsme někam popojeli, pobyli, kde se nám líbilo, pak zase jeli dál, když jsme našli nějaké zajímavé místo, tak jsme tam prostě zajeli a tak dál…

Vložit nový komentář