Operace vodní kýly tříletého chlapečka

Zdraví
  • Anonymní
  • 24.02.16

Deníček je shrnutí našeho příběhu odstranění hydrokély. Není převratný ani dojemný, je dlouhý a informativní pro ty, kteří tyto informace shánějí.

Asi v jednom roce života se mému synkovi objevila hydrokéla, tedy vodní kýla v obalu varlete. Konzultovala jsem to s dětským lékařem a dostalo se mi informací stejně jako z těch, které jsem si zjišťovala sama, že u tak malého dítěte je vhodné volit taktiku vyčkávání, s čímž jsem souhlasila a pravidelně kontrolovat, zda se nezvětšuje.

A tak jsme vyčkávali… Mezitím už jsem pro odbornější konzultaci navštívila se synem dětského chirurga-urologa. Vzhledem k tomu, že se stav nijak neměnil už více než rok, co ho sledoval a kýla se spíše zvětšovala, domluvili jsme se na operačním řešení v Thomayerově nemocnici, kde také pracoval s tím, že by ho operoval sám, což se mi zamlouvalo.

Termíny na objednání jsou několik měsíců, delší tím, čím chce pacient více žádaného soukromí, tedy jednolůžkový nebo nadstandardní pokoj. Tři dny před plánovaným termínem operace synek onemocněl a za pár dní jsem mohla zkonstatovat, že hydrokéla je pryč.

Za pár měsíců tam ta mrcha byla znovu, aby se za pár měsíců zase ztratila. Vždy s každým novým „nálezem“ šup k urologovi, aby jen zkontroloval, že se jedná o hydrokélu, která zatím nijak neutlačuje varle. Nechtěla jsem mít na svědomí omezení synkovy plodnosti nebo ztrátu varlete apod.

Asi ve třech letech se zase kýla objevila a tentokrát se již neztrácela, ba naopak rostla a rostla. Varle tříletého chlapečka je velké asi jako arašíd a hydrokéla byla asi jako pingpongový míček, už to přes šourek bylo vidět na první pohled a dle ultrazvuku byla už jen asi 2 mm od samotného varlátka.

S urologem jsem domluvila první možný termín bez ohledu na soukromí (beru pokoj, co je volný, je mi jedno, zda tam budu s dalšími 5 lidmi, nebo budu muset doplácet tisíce), prostě aby to už bylo za námi.

Malý asi 10 dní před termínem onemocněl (nebyl předtím nijak nemocný asi 3/4 roku, prostě pech), takže jsme to léčili, rozehnávali, aby na termín operace byl OK. Pediatr v den operace řekl, že zahleněný již není, bez teploty, a tak doporučil operaci.

Do Thomayerovy nemocnice je nástup na plánované zákroky ve 13,00, což znamená, že na 13:00 tam jsou objednaní v ten den všichni a náš příjem trval 4 hodiny, což samozřejmě bylo dost nepříjemný. Malý i já unavení, otrávení.

Na příjmu se zeptali jen na to, co již požadovali vyplnit do přijímacích papírů, takže zbytečný proces. Musela jsem podepsat spoustu informovaných souhlasů, abych se poté na oddělení dozvěděla, že oni to musí mít podepsané, ale v reálu se to dělá jinak.

Na příklad o tom, že jsem podepsala, že svému ani cizímu dítěti nesmím nikdy podávat žádné jídlo, aby měla nemocnice přehled o jejich jídle a smí tedy jíst jen jejich jídlo (tj. nemocniční strava 3 x denně), poté mi sestra oznámila, že zde je pacientská lednice a můžu malého krmit, čím chci. Nevím, zda jsem divná, ale já tohoto úředního šimla nesnáším.

Donutit k podpisu něčeho, co nelze dodržovat, jen aby to bylo podepsáno s tím, že mi doporučí, abych to porušovala. Snad ani nelze ho neporušovat, neboť dítě samozřejmě nevydrží se snídaní „suchý loupák + tvrdá mandarinka“ celé dopoledne, případně ani tuto stravu nesní.

V nemocnici se pro tyto zákroky jedná o oddělení dětské chirurgie a my s plánovaným zdravým dítětem jsme tam byli za opravdové exoty. Většina dětí s různě zafixovanými končetinami k posteli, s menšími amputacemi, s doléčením popálenin… Děti plakaly, byly protivné, prostě klasické nemocniční prostředí.

Ráno sestra konstatovala, že při ranním měření měl malý 37,2 °C a když přišla ranní „vizita“, tak malý kašlal. Takže jsme si 2 hodiny počkali na propouštěcí zprávu, že dítě je nemocné, a tudíž mu nelze udělat narkózu. Další termín za 3 měsíce.

Doma už jsem si řekla, že tohle nechceme znovu zažít a vygooglovala „operace hydrokély ambulantně“ a k mému překvapení mi vyjelo hned několik takových ambulancí s tím, že spolupracují s pojišťovnami. Hned jsem zaslala e-mail s vysvětlením naší situace. Nabídli vyšetření za 14 dní po vánočních svátcích, což jsme hned vzali. S dotazem, zda se tento zákrok zpoplatněn, mi sdělili, že ano, jelikož pojišťovna tento zákrok proplácí pouze při třídenním hospotalizačním provedení (paradox).

Během vyšetření lékař syna prohlédl a určil termín zákroku za 14 dní. Paráda. Malý byl na to, že se jednalo o leden, zdravý jako řípa. Dětské zákroky se zde provádějí ráno, aby malé děti mohly lačnit v noci, pro mě jako mámu velmi sympatické. V 6 jsem malého vzbudila, když se ptal po snídani, řekla jsem mu, že si koupíme nějakou velkou mňamku, až pojedeme od pana doktora, který se zase bude dívat na bouličku.

V půl osmé nás přijali na operační sál, kupodivu stačil jen lístek od pediatra, že syn je zdravý a neužívá žádné léky a poté mnou podepsaný souhlas s operací. Syna jsem v předsálí svlékla do naha a zabalila do prostěradla a tiskli jsme se k sobě. Na sál jsem ho odnesla sama (převlečená do nemocničního oděvu) a dokud nebyl uspán anestetickými plyny, celou dobu byl u mě v náručí, kdy jsem mu stále říkala, že jsem tady a s ním a držím ho.

Zákrok trval cca 30-35 minut, asi po dvou minutých od začátku jsem slyšela: „Ježiš, on se počůral. No moč je sice sterilní, ale přeci jen to sestři otřeme a znovu vydesinfikujeme.“ :-)

Na pokoji vedle sálu byl probouzecí pokoj, kam nám malého po výkonu ještě v bezvědomí přinesli s instrukcemi, co se bude dít. (Nejdůležitější, že musí ležet takto na boku, že mohl spolykat plyn, který může v břiše tlačit a vyvolat zvracení a že má v ruce kanylu, kterou mu byla podána po lačnění glukóza a že má v zadečku čípek proti bolesti).

Hladila jsem ho, zachumlala a mluvila na něj, jak už je vše hotové a že je strašně statečný a že jsem tu pořád s ním. Po 10 minutách se začal hýbat, po 15 minutách už se začal probouzet a kníkat. Po 20 minutách už kňučel a jediné, co mu bylo ještě v rámci působení anestezie rozumět, bylo MAMI, DOMU. Dostali jsme instrukce na doma a mobil na lékaře. Takže asi po půl hodině jsem ho začala oblékat a manžel ho odnesl do auta.

Domů jsme přijeli po 3 hodinách od té doby, co jsme odjeli (tedy za kratší dobu, než jsem v nemocnici vůbec byli přijati na oddělení). Byla jsem opravdu neskutečně vděčná, že jsme doma, leželi jsme s maličkým v jedné velké posteli, povídali si, když jsme chtěli, aby bylo ticho, bylo ticho. Když jsme chtěli zpívat, zpívali jsme, když jsme chtěli telku, pustili jsme telku. Nikdo nás nechodil poučovat, kontrolovat nebo vytírat desinfekcí.

Asi po hodině pobytu doma mi volala sestřička z ambulance, jak se nám daří, zda je vše v pořádku, kdyby něco, volejte, ale určitě se nic dít nebude. :-) A taky, že nedělo. Doma jsme byli všichni nesmírně rádi, že jsme vybrali tento způsob.

V den zákroku malý jen ležel a já ho v leže krmila nebo nosila na záchod. Další den už chtěl, abych ho vozila po bytě na židli :-) a po obědě ze židle slezl, jestli si aspoň maličko nebudeme kopat. Po 2 dnech jsem s ním jela na pooperační kontrolu, kde bylo vše v naprostém pořádku a zde jsem teprve za výkon zaplatila. Po 7 dnech nám náš pediatr vyndal stehy. Má v podbřišku jizvu asi 4 cm plastickým stehem, tedy jen tenkou čárku. Po 2 týdnech šel malý do školky.

Paradox na závěr byl, když jsem zjistila, že jsem ušetřila, protože v případě, že je pracující máma hospotalizovaná s dítětem, nemá nárok na ošetřovné, protože dítě neošetřuje. Dítě přece ošetřuje personál nemocnice a matka je hospitalizovaná zvlášť, má tedy nárok pouze na dávky v pracovní neschopnosti, které se platí od 4. dne (hospitalizace trvá 3 dny - takže komplet zdarma).

Opět se mi v rámci této zkušenosti potvrdila má nelibost systému a fungování některých částí veřejného zdravotnictví. Ambulance, ve které jsme byli, má motto, že nejlepším pečovatelem o dítě po operaci je máma. Za sebe ještě dodávám, že doma. :-)

Sepsáno proto, že alternativa je leckdy výhodnější, logištější a lepší řešení. Samotný operační výkon byl naprosto shodný (vypuštění kýly a zamezení komunikace mezi břišní dutinou a šourkem), ale jeho „uživatelské“ vnímání diametrálně jiné.

Hodnotilo 33 lidí. Score 4.5.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 65 inzerátů 24.02.16 07:09

Pěkný a hlavně poučný :palec:

 
Matynečka
Zasloužilá kecalka 660 příspěvků 24.02.16 07:40

Take nas to asi jednou ceka :? Mohu se zeptat na cenu ambulantniho zakroku?

 
ivito
Kecalka 176 příspěvků 24.02.16 08:23

Zajímavý příběh, zkušenost s hydrokélou nemám, ale souhlasím s tím, že veřejné zdravotnictví je masakr :( Za lepší péči si prostě člověk musí připlatit a také tu lepší péči musí často i hledat. Jsem ráda, že je malý zdravý a nesl to tak statečně. :palec: Jinaj krásně napsaný deníček, četla jsem jedním dechem :potlesk:

 
chelsea001
Ukecaná baba ;) 2183 příspěvků 24.02.16 08:59

Také jsem si mohla vybrat u syna ambulatni zakrok nebo 3 denni hospitalizaci (jednalo se o odstraneni mandli).vybrala jsem si to druhé, sice menší pohodlí, ale věděla jsem, ze kdyby se cokoliv dělo je lékař za rohem. Určitě bych po ihned po narkoze a zakroku nešla domů, to bych si nelajzla. Nerypu jen můj nazor ;)

 
Manticora
Ukecaná baba ;) 1783 příspěvků 24.02.16 09:14

Syn měl podobný zákrok, tříselnou kýlu a také jsme zvolili ambulantní zákrok. Jen mě překvapuje, že vás hned po operaci pustili domů. My byli operováni v deset a domů jsme šli v šest večer. Kvůli pozorování, reakci na narkózu, dokapání kapačky atd.
Ale zase jsme měli vše na pojišťovnu, neplatili jsme ani korunu. Ty píšeš, že vám bylo řečeno, že se vše hradí z pojištění jen při třídenní hospitalizaci, to je divný. Že by rozdíl v té tříselné a vodní kýle :think:

Přeju už jen zdraví :kytka:

 
Leenvecka
Kecalka 260 příspěvků 24.02.16 09:29

@chelsea001 hele ja jsem jako mala byla na roztazeny mocove trubice v cca asi 12 letech (treti podobny zakrok) a taky to nasi tenkrat napotreti vyresili ambulantne a jediny co me na tom vsem vadilo bylo to, ze jsem nemohla pred operaci pit. Jinak pohoda a to jsem tankrat jela z mesta od Pardubic do Hradce Kralove vlakem. Pokud je dite po probuzeni po narkoze v pohode tak imho bych kvuli tomu v nemocnici rozhodne nezustavala. :)

 
MARKETAB81
Závislačka 3576 příspěvků 24.02.16 09:32

Plánování terminu u ditete je jak sázka v loterií. My máme problém s ousky jedna operace kosmeticka loni mandle a ouška oba termíny vyšli AZ na podruhé ted jsme poučení a sebemensi rymu hned resit aby byl ok další zákrok v dubnu se snad nebude odkládat. Jsem rada ze je dělan take téměř ambulane. Jen tedy nepouští hned ale 2 hodin po operaci kontroluji přístroje ja jsem s nim.pak odpoledne na oddělení a večer domu a i tak jsem mela nervy aby bylo vse ok a byla jsem rada ze byl pod dozorem dr. Tak důležite je ze u vas je nyní už vse tak jak má.

 
fashion_victim83  24.02.16 09:50

Ma ta kyla nejaky důvod nebo se muze udelat kdykoliv „jen tak“?

 
renap
Zasloužilá kecalka 813 příspěvků 24.02.16 10:01

Proč anonymně? Nemůžu si pomoci, ale nějak mně to zavání reklamou na to soukromé zařízení. Jsem dětská sestra, pracuji na lůžkovém, také u nás máme chirurgické děti. Pokud se jedná o plánovanou operaci, přijímají se buď večer před, nebo po domluvě s rodiči až v den operace ráno. Musí mít samozřejmě hotové předoperační vyšetření, pohovor s anesteziologem a být nalačno. Na sál jdou děti první, takže kolem 8 jedou. Rodiče nemohou až na sál, ale do předsálí ano-to samé po výkonu, když pro ně jedem.Po těchto jednoduchých výkonech, kdy se nejedná o operaci na střevech se propouští týž den večer-pokud nejsou komplikace-teplota, zvracení, atd.
Osobně-po víc než 20 letech praxe bych si spící dítě hned po narkoze domů netroufla vzít, na to už jsem toho viděla dost. Stát se může cokoliv, i po úplně jednoduchém výkonu, a přeci jenom narkoza to je. Proto se děti potom sledují-u nás á 15 minut první hodinu, včetně tlaku, saturace O2,pak po hodině a teprve po několika hodinách jdou s doprovodem domů.

 
chelsea001
Ukecaná baba ;) 2183 příspěvků 24.02.16 10:07

@renap přesně pro to, bych decko hned po narkoze domu nebrala, syna takto také hlídali a domů jsme šli druhý den ráno, ale zas šlo o mandle, kde je riziko krvaceni

 
Anonymní  24.02.16 10:44

@Matynečka Ahoj, cena byla 4 000 Kč (byla by 5 500 Kč, kdybychom mu u toho nenechali uvolnit kousek předkožky, která se mu bolestivě uvolňovala sama - v tomto případě šlo aspoň to uvolnění předkožky a s tím spojená anestezie na pojišťovnu).

 
Anonymní  24.02.16 10:51

@renap Anonymně proto, že to tak chci. Tento příběh zná spoustu lidí v mém okolí a chci zachovat svou anonymitu na internetu a nespojovat ho se svým nickem.

Jestli to vyznělo jako reklama, tak jedině dobře.  :nevim:

Ohledně toho, vzít/nevzít dítě po operaci domů, já mám na to jiný názor než ti, které se bojí komplikací. Já jsem se totiž v určitém stádiu života přestala bát strašáků a nepodložených strachů jen kvůli tomu, že to někdo řekl a abych se poté mohla odvolávat na autoritu. Za své a zdraví svých dětí zodpovídám jen a pouze já a můj muž, ne nějaká poučka nebo personál nemocnice. A spíš nechápu ty ostatní, kteří se řídí strašáky autorit „pro jistotu“ a komplikují si tím život.

Jak je vidět, tato cesta pro nás byla ta nejlepší možná a „kupodivu“ žádné „ale co kdyby komplikace“ nenastaly. Za x let této ambulantní péče ještě nenastaly nikdy a to bylo uvedeno písemně přímo v informovaném souhlasu, tzn. že je právně vymahatelná pravost tohoto tvrzení, ne jen že to lékař pro uklidnění může říct.

 
Anonymní  24.02.16 10:53

@fashion_victim83

Nemá to žádný důvod, je to jakási neuzavřená komunikace mezi břichem a šourkem a přelévající se tekutinou. Někdy je vrozená, tam je větší pravděpodobnost samovolného vstřebání. Někdy (jako u nás) je získaná až v průběhu života, ale tam je to spíš o vstřebávání a opětovném vytvoření, dokud se mechanicky ta komunikace nepřeruší.

 
Anonymní  24.02.16 10:59

@Manticora

Tak to nevím, v té naší ambulanci dělají stejně i všechny kýly. Cenu nevím, klasickou kýlu jsme naštěstí řešit nikdy nemuseli (ale tak nějak z podstaty té kýly se možná jedná o větší zákrok než jen voda). Tvůj popis je mi taky sympatický a rozumný. Ta třídenní hospitalizace je prostě nesmysl - ubytovat zdravé dítě mezi chirurgicky nemocné plačící o den dřív jen proto, že zítra ho čeká půlhodinový zákrok? Administrativa a kocourkov…

 
Ibi
Ukecaná baba ;) 1906 příspěvků 24.02.16 11:59

Příspěvek upraven 24.02.16 v 12:30

 
Janina_81
Ukecaná baba ;) 1560 příspěvků 24.02.16 12:38

Jdeme na to zrovna zitra. Dneska jsme v Motole odevzdali papiry a zitra v 7 mame nastup, behem dopoledne operace a druhy den propusteni. Na pokoji s nim budu, takze to nehrotim. Z operace kycle mam sice odzkouseno, ze narkozu snasi v pohode, ale i tak bych si nedovolila ho po operaci vzit domu.
Spis se teda desim tech 2 tydnu doma.

Příspěvek upraven 24.02.16 v 12:39

 
renap
Zasloužilá kecalka 813 příspěvků 24.02.16 13:03

Anonymní-já za ty léta už taky nevěřím dr. všechno, někdy žasnu, co jsou schopný rodičům nakukat. Na to, že v tom dělám, si myslím, že jsem hooodně alternativní, s dítětem chodím jenom na prevenci, nebo když marodí, tak až třetí den horeček na CRP. Ač jsem třeba viděla meningokokovou sepsi, a ne jednou, tak očkovat rozhodně nenechám, fakt se nenechám jen tak vystrašit. Ale v případě narkozy bych prostě pár hodin v té nemocnici vydržela, z toho snad nikdo trauma mít nemůže, ne? Je fakt, že komplikace jsou vzácné, já je viděla dvakrát, jednou to byla alergická reakce na nějaké anestetikum, to bylo ještě na sále a hned to vyřešili a to druhé byla maligní hypertermie, což je hodně vzácný a je to obrovský průser. Stalo se to až na oddělení a kdyby ta holka byla v autě na cestě domů, tak to nepřežila.

 
Liz
Ukecaná baba ;) 1938 příspěvků 24.02.16 13:38

Souhlasím s Tebou, že je ambulantní výkon lepší řešení pro dítě i rodiče, kteří nesnáší dobře nemocnice. Ovšem přístup konkrétního pracoviště, který popisuješ mi připadá hodně neprofesionální. Neposlat pacienta před operací na záchod a nechat ho v lepším případě počůrat na sále u plánovaného výkonu, o tom jsem ještě neslyšela. Stejně tak propustit dítě po celkové anestezii v kradším čase, než dvě hodiny po operaci, mi přijde neuvěritelné. Mám specializaci v anestezii a resuscitaci a dítě bych si domů v tak krátkém čase nevzala. Máš naprostou pravdu v tom, že za zdraví dítěte rozhoduje rodič, ale když to rodič nechá na někom jiném, tak by to měli dotáhnout do konce. Nevím co bys dělala, kdyby Ti začlo dítě doma padat s tlakama, zřejmě bys ani nepoznala, proč mi je najednou tak zle. Dost často se to po výkonech v CA stává. Pít hned nemůže, tak ho jen tak jednoduše nedohradíš. Nebo jestli vám tady dovolili hned jíst a pít, což bych se s jejich přístupem nedivila, tak jste zase byli vystaveni riziku aspirace. Z mého pohledu jste měli docela kliku, že proběhlo vše ok

 
Rajani
Kecalka 250 příspěvků 24.02.16 13:39

Díky za sdílenou zkušenost :pankac:

 
sebaanez
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 24.02.16 13:59

Hlavne, ze uz to je v poradku. Jsi urcite fajn mama. Taky bych pri narkoze chtela lezet nekomu v naruci. Sveho syna milujes, je to videt. Udelala bych to uplne stejne jako Ty. Fandim Ti. I malemu. At uz je jen dobre :kytka: :srdce:

 
Anonymní  24.02.16 14:59

@renap Ano, jsou vzácná rizika, ale jejich pravděpodobnost je naprosto mizivá. Můj syn není alergický vůbec na nic, takže s tím se pravděpodobnost ještě snižuje. Jinak je fajn, že se ve zkostnatělém a se zastaralými způsoby fungujícím zdravotnictví snažíš o alternativu :kytka:

 
donaga  24.02.16 15:27

Sama bych po zkušenostech, které ze zdravotnictví mám (i jako pacient i jako zdravotník) volila střední cestu. Zjistit si která nemocnic v dosahu nejvíce splňuje mé představy (třeba to, že na sál se jde ráno a ne až odpoledne (i když samozřejmě musím počítat s rizikem akutních případů), nechat se odoperovat a odpozorovat po výkonu a po narkoze a další den třeba podepsat reverz. To že rizika jsou minimální ještě neznamená, že zrovna mne nepotkají.

 
Anonymní  24.02.16 15:42

Autorko, chapu to spravne, ze jste nepotrebovali pred provedenou narkozou zadne predoperacni vysetreni - jako je napriklad krevni obraz?

 
Anonymní  24.02.16 16:50

Bylo to stejne „predooperacni“ jako vyzadovala nemocnice. Pokud se s nicim neleci a nebere leky, nechtrji krev ani v nemocnici.

 
chelsea001
Ukecaná baba ;) 2183 příspěvků 24.02.16 16:54

No to nevim, synovi v ramci predoperacniho vyšetření brala krev dětská a posilala jim to tam

 
Mildík30
Ukecaná baba ;) 2375 příspěvků 24.02.16 17:20

Pekne napsano :palec: Obsah mi vehnal slzy do oci…preji malemu i Vam, at uz Vas nic netrapi a mate klid od doktoru.

 
efii
Stálice 91 příspěvků 25 inzerátů 24.02.16 17:38

Dcerka byla na operaci nosní mandle v nemocnici a dětský lékař jí krev taky nebral.

 
efii
Stálice 91 příspěvků 25 inzerátů 24.02.16 17:43

Anonymní: Můžu poprosit, kde jste přesně byli? Třeba do soukromé zprávy…Příští týden máme jít se synem na stejnou operaci. Také je to soukromá klinika. Moc díky!

 
Taka
Kecalka 450 příspěvků 24.02.16 18:07

Maličký to zvládl skvěle, jizva vypadá dobře. Přeju prckovi už jen zdraví, byli jste stateční :kytka:

 
Anonymní  24.02.16 18:27

@chelsea001 V Thomayerově nemocnici chtěli stejné vyšetření, tedy potvrzení že se s ničím neléčí, že není aktuálně nemocný (tzn. poslechnout, kouknout do krku) a kolik měří a váží :nevim: To vyšetření nesmělo být více jak týden staré, což v praxi znamená že ke dni operace se to, co se potvrzuje mohlo dávno třikrát změnit :nevim:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 24.02.16 18:31

:kytka: Hlavně, ať už je všechno OK.

 
chelsea001
Ukecaná baba ;) 2183 příspěvků 24.02.16 18:32

Aha, tak u nás to probíhá jinak :-D

 
Tee34
Ukecaná baba ;) 1877 příspěvků 24.02.16 20:14

Po nás chtěli krev vždy, když šel syn pod CA i třeba jen u MR. :think: koukám, ze to tedy je všude jiné.

 
tasa
Echt Kelišová 8297 příspěvků 24.02.16 20:47

Myslim, ze kdyz zakladatelka vzala syna ihned domu, ze vůbec nevi, která bije. jinak by to chtělo trochu pokory, nebýt chytřejší nez doktor, jehož je to denní Chleb atd

 
Janina_81
Ukecaná baba ;) 1560 příspěvků 24.02.16 21:16

Jdeme zitra, uz jednou jsme meli odlozeno. Krev brala detska, jde hlavne o srazlivost a dalsi. Ted podruhy uz stacila moc, protoze behem par mesicu se asi srážlivost nemeni.

Zitra tam mame byt v sedm, v sest rano si muze naposledy napit caje a pak uz nic.

 
Muzz  24.02.16 21:53

Hydrokéla je vodní cysta, nikoli kýla. Něčím podobným je spíš mukokéla, což je ložisko nebo cysta nebo nahromadění hlenu (třeba v dutinách). Kýly jsou hernie, zde jde o to, část část břišního obsahu se dostane jinam, než má být kýlní brankou v pobřišnici.

 
Muzz  24.02.16 21:56

Jinak plně chápu, že příspěvek je vložen anonymně.

 
babanci
Ukecaná baba ;) 1521 příspěvků 25.02.16 00:00

Naprosto Tě chápu. Byla jsem s mou vnučkou na operaci pupeční kýly. Zastupovala jsem svou zesnulou dceru a zákroku jsem se velmi bála, jako se bojím zdravotnictví jako takového. Bohužel jsem viděla víc než bych chtěla. Nastoupily jsme v 8 hodin, malá za celý den dostala jen vývar. Druhý den operace v 13.00,do večera glukoza, jinak nic a třetí den ráno suchý rohlík a dopoledne domů. Nebyl nadstandart, mohla jsem zůstat, ale celý den a noc sedět na židli. V pokoji bylo 8 dětských pacientů, které jsem krmila, dávala na nočník, utěšovala, smrkala. Sestry tam vůbec nemusely chodit a taky nechodily. Přesto mě tam prý jen trpěly, protože jsem byla neodbytná. Měla jsem to zařídit jako Vy, jenže…musím respektovat přání otce dítěte.

 
Sarik12
Extra třída :D 13189 příspěvků 25.02.16 02:43

Anonymni dcera ma za sebou ve 3 letech nejmin 15 operaci ci vysetreni v CA. komplikace nikdy nebyla. Jen jednou a to pri pouhem vysetreni - nemohli ji pribrat z narkozy, pak spatne dychala, mela nizkou hladinu cukru a musela na JIP. Stav se upravil asi za 2 hodiny.
Takze nikdy nevis a podle me je to hazard brat si dite hned domu. Alespon 2 hodiny by melo byt sledovano.
A ze se jinak zdravy triletak pocura na sale hned v zacatku beru za neprofesialni chovani - preci ho predtim poslu na zachod :roll:
Jinak je to fajn moznost, jak se vyhnout klasice, akorat po te narkoze by si tam deti meli aspon par hodin nechat - klidne s rodicem v posteli. Myslim, ze je potreba to brat s rozumem, tech oar hodin je urcite neprijemnejsuch nez doma, ale bezpecnejsich

 
whitehorse
Kecalka 266 příspěvků 25.02.16 08:17

U syna byla anestezie kvůli zákroku v dutině ústní a musel mít kompletní předoperační vyšetření včetně odběru krve a dalších věcí. neměla bych odvahu vzít si dítě takto krátce po narkoze domů. byla sem s ním, ale na operační sál ho vezli oni a já čekala na výsledek. pít směl nejdříve 2h po probuzení z narkozy a to po maličkých douškách. doporučovali, aby byl po zákroku v klidu, protože při nějakém pobíhání by mohl někde (jak doznívá narkoza) i spadnout.
měli jste opravdu štěstí, že nebyly žádné problémy.
je fajn, že jste nemuseli dlouho čekat na zákrok, ale to tak u těch soukromých zařízení bývá všude.

 
BohunkaP
Extra třída :D 14420 příspěvků 25.02.16 10:01

Z celého příběhu mi nevyplynulo žádné drama, které se mělo v klasické nemocnici odehrát - v zásadě šlo pouze o nespokojenost matky s byrokratickými pravidly a o dlouhé objednací lhůty.

Tyto dvě věci vyvážily rodičům riziko toho, vzít si tříleťáka půlhodinu po narkóze domů.

Hmm… zajímavě nastavené míry důležitosti.
Holt každý máme jiný žebříček priorit.

 
renap
Zasloužilá kecalka 813 příspěvků 25.02.16 10:53

@babanci To co tady popisuješ mi přijde v dnešní době jako naprostá utopie? 8 malých dětí na jednom pokoji? U nás máme pokoje po 2,max po třech, děti do šesti let se přijímají prakticky všechny s doprovodem, a to nejsme nějaké luxusní zařízení, ale obyč. malý špitál. Pokud to byla plánovaná operace, jako že asi ano, tak jste snad měli možnost si předem zjistit, jak to bude probíhat, prostředí, možnost spát tam s dítětem. A pokud je tam něco, co Vám nevyhovovalo, tak jste měli jít jinam, dnes má každý možnost výběru. Ale ono je snažší to přetrpět a pak nadávat na doktory a celé naše zdravotnictví, že?

 
Merunka02
Zasloužilá kecalka 986 příspěvků 25.02.16 10:59

@chelsea001 @renap Souhlasím s vámi, bála bych se jít hned po výkonu v narkóze domů. Syn byl na operaci nesestouplého varlátka s hospitalizací. Nastoupili jsme den před zákrokem (mohli jsme i ráno v den zákroku, ale byla chřipková epidemie, nemocnice přes hodinu cesty městskou dopravou, tak jsme jeli taxíkem, tudíž jsem nechtěla jezdit sem a tam. A také jsem nechtěla, aby doma třeba něco snědl.). Byla jsem s ním na běžném pokoji, byli jsme tam sami. Věděl, co se bude dít, vyprovodila jsem ho ke dveřím sálu a hned po příjezdu ze sálu, když byl ještě mimo a řval, jsem u něj byla. Celkově jsme to pojali jako expedici z Medvídka Pú :). Syn to při odjezdu z nemocnice sám od sebe zakončil větou "tak jdem domů, Medvídku Pú :D. Chodíme tam jednou za čas na kontrolu, syn si přesně pamatuje, že tam byl na operaci, ale jen jako fakt, nevypadá to, že by se tam třeba bál či byl ve stresu. Za mě (a chápu, že někdo to má jinak a co je v pohodě pro nás nemusí být v pohodě pro jiné a záleží i na dalších okolnostech) je zásadní, když v nemocnici je rodič s dítětem a pak to nemusí být stresující událost. A také dítěti úměrně věku vše vysvětlit (opakovaně), aby vědělo, co se děje a ujistit ho, že tam na něj čekám, až přijede. Aby zhruba vědělo, co se děje a neleklo se, že ho někam odvážejí. Kdyby nebyla možnost tam být s ním, hooodně bych to řešila a třeba i hledala jiné možnosti. Ale takto jsem byla ráda, že je po operaci pod kontrolou, přece jen bylo vidět, že sice drobný zákrok, ale zátěž to je.

 
Merunka02
Zasloužilá kecalka 986 příspěvků 25.02.16 11:20

@Liz Souhlasím. Syn po operaci byl ještě na kapačce, aby ho zavodnili, protože pít pomaličku čaj po troškách mu dovolili asi za 2 hodiny, pár piškotů ještě za delší dobu a fakt pozvolna. Takže ho pustit a nechat, co rodič uzná za vhodné, by asi nebylo ono, já bych mu jíst a pít dala dříve a nebylo by to vhodné. Jak už tu bylo psáno, při ambulantním výkonu by bylo na místě nechat pod dohledem alespoň 2 hodiny po výkonu, zavodnit kapačkou, zjistit, zda nezvrací po podání tekutin a trošky jídla a kdyby bylo zcela fit, tak třeba pak domů. Já radši volila méně komfortu jedno odpoledne a noc než riskovat ohledně zdraví svého dítěte. Když se syn trochu otřepal po operaci, donesla jsem ho do herny, večer se potulil u mě v posteli a nebyla to žádná hrůza. Vaše zkušenost s odjezdem domů byla dobrá, protože komplikace naštěstí nenastaly. Ale kdyby nastaly (v souvislosti s výkonem v narkóze nastat mohou i při banálním výkonu), tak je to dost malér.

 
suvik
Nadpozemská drbna 25227 příspěvků 25.02.16 11:23

Renap tak uplna utopie to neni. Nezazila jsem teda osm pacientu na pokoji, to fakt ne, ale ze se doprovod bere automaticky, tak to rozhodne nefunguje a moznost vyberu az takova neni. Nebo ti prijde fajn jet x kilometru daleko a pak s ditetem po operaci zase zpatky?

Mela jsem dvouletaka a taky byl s mistem pro me problem, segra to stejny, vylozene ji vyhodili. Prijde mi to ostudne, jsou to male deti, potrebuji mamu. Ja zustala na ty blby zidli a pak jsem spala na zemi.

To soukrome zarizeni a prubeh u zakladatelky super, co se tyka pritomnosti rodice, ja bych si to ale na triko taky nevzala a jsem pro sledovani po zakroku alespon do vecera.

Na druhou stranu - u nas v Brne je prijem rano den predem, zbytecne cely den a noc v nemocnici, tohle mi vadi a chapu jeji duvody. A nemyslim si, ze by to neslo zaridit.

 
Merunka02
Zasloužilá kecalka 986 příspěvků 25.02.16 11:51

@suvik Děti mají nárok na přítomnost rodiče. Do 6 let (myslím) to i hradí pojišťovna. Pokud to někde tak není, mohou to rodiče požadovat, pokud se nechtějí dohadovat, mohou na plánovaný výkon jít jinam. Toto je pro mě skutečně zásadní. Ale autorka psala o Thomayerce, tudíž Praha. Mám zkušenost se třemi pražskými nemocnicemi, různá oddělení. A všude byl rodič automaticky. V jedné ke mně a synovi (nebyla to plánovaná hospitalizace) přijali i dceru, které bylo půl roku a kojila jsem ji.

 
renap
Zasloužilá kecalka 813 příspěvků 25.02.16 12:14

@suvik Mně to fakt překvapuje, protože ani u nás ani ve dvou okolních nemocnicích tohle neexistuje, aby tam nemohl spát rodič s dítětem do šesti let. Kolikrát-třeba i v noci stěhujeme celý oddělení, aby to šlo. Vím, že jsou problémy s tímhle na infekční klinice, ale tam k tomu mají asi jiný důvod. A já osobně bych opravdu jela X kilometrů navíc, než tam nechat dítě samotný anebo sedět celou noc na židli. Ale fakt 8 malých dětí na pokoji mi připadá neskutečný, v dnešní době. I proto, že by se našlo 8 rodičů najednou, které by nechali děti v batolecím věku samotné v nemocnici.

 
babanci
Ukecaná baba ;) 1521 příspěvků 25.02.16 13:29

@renap Bylo to v Plzni. Mezi malými prcky ležel i 14ti letý kluk po slepáku. Nemohla jsem si moc vyskakovat, protože jsem babička a musím být ráda, že mi zeť dovolit s malou vůbec být. On, chlap, tvrdil, že to tam sama zvládne. Bylo to 4 měsíce poté, co jí zemřela maminka a mě dcera a byly jí 4 roky. Udělala bych to pro ní, i kdybych měla u postele stát. Udivovaly mě i jiné věci, třeba, že pro děti přinesly večeři zabalenou ve strečce tak, že si to neuměly ani rozbalit a vůbec je nezajímalo, jak se nají. Dělala jsem tam posluhovačku, to mi nevadilo, ale když jsem požádala, jestli se můžu někde osprchovat, tak mě to zamítli.

 
suvik
Nadpozemská drbna 25227 příspěvků 25.02.16 17:17

Ja si zas rekla, ze radeji omezim sebe nez jeho, proste nebylo místo, tak jsem byla s nim jak to slo, nez jezdit nekam daleko. To vim, ze dite ma nárok na pritomnost rodice, ale prakticky se to tak ne všude deje, musíš se tam dohadovat jak blbec. Mne nakonec dali postel k nemu na pokoj, tak další noc byla lepsi, ale je to tam prakticky neproveditelny, aby ty rodice mohli byt s detma. Je to tam maly.

strasne me to stve. Nemocnice ma všude tabule s kecama o pravech dětských pacientu a pak ti reknou, ze mas jit na noc pryc a nechat dite tam? Hrozny.

Priste uz bych sla fakt jinam, to je pravda.

 
Merunka02
Zasloužilá kecalka 986 příspěvků 25.02.16 22:06

@suvik Třeba v Motole na dětské chíře jsou pokoje fakt miniaturní, u postýlky je křeslo, které se dá na noc rozložit na spaní, na den se skládá. Krom dvou postýlek a jednoho křesla tam byl jen prostor, aby se dalo projít. Byla jsem se synem na pokoji sama, kdyby tam bylo druhé dítě s maminkou, dalo by se vedle druhé postýlky skládací lehátko, které bylo v koupelně. Místa fakt nazbyt nebylo, ale dalo se to udělat tak, aby tam byla maminka celou dobu s dítětem. Ale kdyby to bylo nutné, i na té židli bych seděla, nenechala bych ho tam rozbolavělého po operaci samotného.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama