Oplodnění a 1. měsíc těhotenství - Naučte se

Rodičovství
  • emimino
  • 26.08.01

Přečtěte si, co by jste měla vědět o 1. měsíci těhotenství, co vás čeká a na co se máte připravit.

Příprava na těhotenství
Příprava na těhotenství by měla začít nejlépe tři měsíce před samotným početím. Žena by měla dodržovat zá:,–(y zdravého života - zdravě jíst, cvičit, nekouřit, nepít alkohol. V případě, že se léčí se závažnějším onemocněním měla by svůj nápad s těhotenstvím konzultovat jak s gynekologem, tak s odborným lékařem.

Menstruační cyklus
Menstruační cyklus ženy trvá průměrně 28 dní. Menstruace začíná krvácením, které signalizuje, že vajíčko uvolněné v předchozím cyklu nebylo oplodněno. Na vaječníku vzniká tzv. folikul, ve kterém probíhá proces dozrávání vajíčka. Působením hormonu estrogenu roste děložní sliznice. Přibližně v polovině menstruačního cyklu (14. den) dochází k prasknutí folikulu a dojde k uvolnění vajíčka - tento proces nazýváme ovulací. V místě prasklého folikulu vzniká žluté tělísko. Vajíčko se vydává na pouť vejcovody směrem k děloze. Děložní sliznice se připravuje na uchycení oplodněného vajíčka. Pokud nedojde k oplodnění žluté tělísko zanikne a 28. den nastává další menstruace.

Oplodnění
K oplodnění dochází splynutím vajíčka se spermií. Nejrychlejší a nejschopnější spermie se dostávají do blízkosti uvolněného vajíčka. Jen jedna jedná však může s vajíčkem splynout. Hlavička spermie naruší vrchní obal vajíčka a proniká dovnitř. V ten okamžik se vajíčko stává pro další spermie nepřístupné. V tento okamžik je dán budoucí jedinec - má polovinu genetických informací matky a polovinu otce. Oplodněné vajíčko se uhnízdí v děložní sliznici a dochází k přerušení menstruačního cy­klu.

Plodné dny
Plodné dny se nejčastěji berou dva dny před a dna dny po ovulaci. Je to z toho důvodu, že uvolněné vajíčko je schopné oplodnění asi jen 24 hodin. Každá žena si může určit přibližný den ovulace sama - pomocí měření bazální teploty, sledování struktury děložního hlenu nebo struktury slin, pomocí zvláštního mikroskopu. Rychlost dozrávání vajíček a stanovení pravděpodobného termínu ovulace lze také pomocí ultrazvuku.

Délka těhotenství
Délka těhotenství se počítá od prvního dne posledních měsíčků. Těhotenství trvá zhruba 280 dní. Když se k datu posledních měsíčků přičte 280 dní, pak se určí předpokládaný termín narození miminka (ve skutečnosti se v tomto termínu narodí asi jen 5% dětí).

Holka nebo kluk
Pohlaví dítěte je dáno v okamžiku splynutí mužské spermie a ženského vajíčka. Ženské vajíčko je nositelem chromozomu X a mužské spermie jsou nositeli chromozomu X nebo Y. Když dojde ke spojení vajíčka se spermií X, pak se narodí holčička (ženské pohlaví = XX), když dojde ke spojení se spermií Y, pak se narodí chlapeček (mužské pohlaví = XY).

Vícerčata
Ve výjimečných případech se ženě narodí více než jedno miminko. Hovoříme pak o vícerčatech. Mohou být jednovaječná nebo vícevaječná. U jednovaječných dvojčat došlo k oplodnění jednoho vajíčka (= 1 vajíčko + 1 spermie). Při jeho dělení však došlo k procesu podobnému klonování a místo jednoho jedince se začaly tvořit jedinci dva. U dvojvaječných dvojčat došlo k oplodnění dvou ženiných vajíček.

Příznaky těhotenství
Za nejčastější příznaky těhotenství považujeme vynechání menstruace, růst a napětí v prsou, kovová chuť v ústech, nevolnost, únava, časté močení, těhotenské chuti, pocit na omdlení. Ne vždy a ne všechny příznaky však musí každá těhotná pozorovat.

Jak roste miminko
Oplozené vajíčko se uhnízdí v děložní sliznici a rychle roste a dělí se. Na konci 1. měsíce je veliké několik milimetrů, vidět jsou zárodky hlavičky a končetin. Do vytvoření placenty se vyvíjí v plodovém obalu.

Jen tak na okraj
V prvních měsících je rostoucí plod nejvíce ohrožen. Je tedy dobré vyvarovat se všech negativních prvků - kouření, pití alkoholu, užívání léků bez porady s lékařem.
Pokud pracujete v rizikovém prostředí, domluvte se se zaměstnavatelem na změně pracovního místa - máte na to právo.
Udělejte si první fotografii svého bříška, zaznamenejte si kolik máte nyní centimetrů přes bříško.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek