Reklama

Oplodnění a 1. měsíc těhotenství - Naučte se

Rodičovství
  • emimino
  • 26.08.01

Přečtěte si, co by jste měla vědět o 1. měsíci těhotenství, co vás čeká a na co se máte připravit.

Příprava na těhotenství
Příprava na těhotenství by měla začít nejlépe tři měsíce před samotným početím. Žena by měla dodržovat zá:,–(y zdravého života - zdravě jíst, cvičit, nekouřit, nepít alkohol. V případě, že se léčí se závažnějším onemocněním měla by svůj nápad s těhotenstvím konzultovat jak s gynekologem, tak s odborným lékařem.

Menstruační cyklus
Menstruační cyklus ženy trvá průměrně 28 dní. Menstruace začíná krvácením, které signalizuje, že vajíčko uvolněné v předchozím cyklu nebylo oplodněno. Na vaječníku vzniká tzv. folikul, ve kterém probíhá proces dozrávání vajíčka. Působením hormonu estrogenu roste děložní sliznice. Přibližně v polovině menstruačního cyklu (14. den) dochází k prasknutí folikulu a dojde k uvolnění vajíčka - tento proces nazýváme ovulací. V místě prasklého folikulu vzniká žluté tělísko. Vajíčko se vydává na pouť vejcovody směrem k děloze. Děložní sliznice se připravuje na uchycení oplodněného vajíčka. Pokud nedojde k oplodnění žluté tělísko zanikne a 28. den nastává další menstruace.

Oplodnění
K oplodnění dochází splynutím vajíčka se spermií. Nejrychlejší a nejschopnější spermie se dostávají do blízkosti uvolněného vajíčka. Jen jedna jedná však může s vajíčkem splynout. Hlavička spermie naruší vrchní obal vajíčka a proniká dovnitř. V ten okamžik se vajíčko stává pro další spermie nepřístupné. V tento okamžik je dán budoucí jedinec - má polovinu genetických informací matky a polovinu otce. Oplodněné vajíčko se uhnízdí v děložní sliznici a dochází k přerušení menstruačního cy­klu.

Plodné dny
Plodné dny se nejčastěji berou dva dny před a dna dny po ovulaci. Je to z toho důvodu, že uvolněné vajíčko je schopné oplodnění asi jen 24 hodin. Každá žena si může určit přibližný den ovulace sama - pomocí měření bazální teploty, sledování struktury děložního hlenu nebo struktury slin, pomocí zvláštního mikroskopu. Rychlost dozrávání vajíček a stanovení pravděpodobného termínu ovulace lze také pomocí ultrazvuku.

Délka těhotenství
Délka těhotenství se počítá od prvního dne posledních měsíčků. Těhotenství trvá zhruba 280 dní. Když se k datu posledních měsíčků přičte 280 dní, pak se určí předpokládaný termín narození miminka (ve skutečnosti se v tomto termínu narodí asi jen 5% dětí).

Holka nebo kluk
Pohlaví dítěte je dáno v okamžiku splynutí mužské spermie a ženského vajíčka. Ženské vajíčko je nositelem chromozomu X a mužské spermie jsou nositeli chromozomu X nebo Y. Když dojde ke spojení vajíčka se spermií X, pak se narodí holčička (ženské pohlaví = XX), když dojde ke spojení se spermií Y, pak se narodí chlapeček (mužské pohlaví = XY).

Vícerčata
Ve výjimečných případech se ženě narodí více než jedno miminko. Hovoříme pak o vícerčatech. Mohou být jednovaječná nebo vícevaječná. U jednovaječných dvojčat došlo k oplodnění jednoho vajíčka (= 1 vajíčko + 1 spermie). Při jeho dělení však došlo k procesu podobnému klonování a místo jednoho jedince se začaly tvořit jedinci dva. U dvojvaječných dvojčat došlo k oplodnění dvou ženiných vajíček.

Příznaky těhotenství
Za nejčastější příznaky těhotenství považujeme vynechání menstruace, růst a napětí v prsou, kovová chuť v ústech, nevolnost, únava, časté močení, těhotenské chuti, pocit na omdlení. Ne vždy a ne všechny příznaky však musí každá těhotná pozorovat.

Jak roste miminko
Oplozené vajíčko se uhnízdí v děložní sliznici a rychle roste a dělí se. Na konci 1. měsíce je veliké několik milimetrů, vidět jsou zárodky hlavičky a končetin. Do vytvoření placenty se vyvíjí v plodovém obalu.

Jen tak na okraj
V prvních měsících je rostoucí plod nejvíce ohrožen. Je tedy dobré vyvarovat se všech negativních prvků - kouření, pití alkoholu, užívání léků bez porady s lékařem.
Pokud pracujete v rizikovém prostředí, domluvte se se zaměstnavatelem na změně pracovního místa - máte na to právo.
Udělejte si první fotografii svého bříška, zaznamenejte si kolik máte nyní centimetrů přes bříško.


Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama