ORL Klatovy - vyndání nosní mandle

Zdraví

Dlouho jsem odolávala nechat synovi nosní mandli vytrhnout, ale zhoršující se příznaky jsem nemohla ignorovat. Čekací doba byla cca 2 měsíce, těsně před termínem operace syn dostal zánět průdušek. Další termín byl stanoven za další dva měsíce, ale bylo mi slíbeno, že jakmile se uvolní místo, zavolají nám, během následujících 14 dnů nám volali dvakrát. Poprvé to nešlo syn zrovna dobral ATB, bylo mi řečeno, že pokud by to byla např. angína, mohli by ho vzít, ale po průduškách ne. Druhý termín už jsme mohli.

Maxík ležel na dětském oddělení B - lůžková část kojenci

Ve čtvrtek nám volali, že se jim uvolnilo místo na pondělí, tak jsme v pátek ráno jeli k doktorovi na náběry. Maxík musel být na lačno a s sebou jsme měli ranní moč. Dr. nám sepsal potvrzení, že může pod narkózu a jeli jsme do laboratoře, kde mu odebrali krev z prstu na krevní obraz - nové doporučení, že u dětí do 18 let stačí jako předoperační jen krevní obraz a moč.

Maxíkovi jsou tři roky, jelikož mám ještě půlročního syna, kterého kojím, tak do nemocnice šel s Maxíkem manžel.

Důvody vyndání nosní mandle

  • při spánku velký záklon hlavy, měl hlavu skoro zakloněnou až na záda
  • chrápání
  • v noci se až dusil, jak se snažil dýchat nosem, později už nosem nedýchal
  • huhňání
  • dýchání pusou, vyplazený jazyk, slintání
  • neustálá bíložlutá rýma, i přes Atb. kapky do nosu
  • v noci a při běhání se velmi zahříval
  • kašel – hleny zatékaly do krku

Příjem

V pondělí jsme se všemi výsledky jeli do nové nemocnice do Klatov na příjem, dorazili jsme po jedenácté hodině – měli jsme se dostavit kolem dvanácté, šli jsme na ambulanci ORL – sepsali s námi chorobopis, Maxík dostal identifikační náramek na ruku (pod kterým se mu udělala vyrážka), pak na ambulanci ARO – anestezioložka s námi probírala, jak probíhá narkóza, dětem se dá tři čtvrtě hodiny před výkonem sirup s premedikací, aby byly naladěné a nebály se a nebušilo jim srdíčko při převozu na sál a aby neslinily a nebyly zahleněný. Pak na sále jim dají fouknout do balonku/masky a oni usnou a teprve pak se píchne narkóza do žíly.

Pak zase na ORL amb. – kde zkoušela sestra udělat Maxíkovi tympano - změřit sluch, což se nepodařilo, protože jakmile řekla, že mu strčí něco do ouška, začal plakat. Nakonec na dětskou ambulanci – kde ho sestřička změřila - 106 cm, zvážila - 20,4 kg a sepsala znova chorobopis s informacemi pro sestřičky – jídelníček, jak spinká, alergie, jestli bere léky, s čím si rád hraje.

Pak na dětské oddělení – kde jsme se rozloučili a já jela s mladším synem domů, odcházela jsem z nemocnice před půl čtvrtou. Na pokoji byl Maxík s taťkou a s nimi tam byla holčička také s tatínkem. Oběd nedostali, kolem čtvrté dostali večeři - bylinkový tvaroh, chleba, jablko a delissu. K dispozici je tam free internet, tak jsme si večer popovídali přes skype a popřáli jsme si s Maxíkem dobrou noc, večer sestra ještě měřila teplotu.

Operační výkon

Ráno vstávali sami kolem půl osmé, zavolali jsme si přes skype a posílali si pusinky, Maxík nesměl nic jíst ani pít, v osm přišla sestra a dala Maxíkovi premedikaci stříkačkou do pusinky. Byl hned ospalý, ležel nahatý pod peřinou v posteli a koukal na šmouly. Kolem 8:50 odjížděli na sál – vezli ho na posteli, na které spinkal na pokoji, manžel ho doprovázel k výtahu.

V deset hodin jeli pro Maxíka na sál. Manžel na něj čekal opět u výtahů, Maxík byl celkem v klidu, jen drobet protestoval na posteli a následně usnul. Dostal dvě kapačky a už dýchal nosíkem. Během operace nečůral ( nechávají děti jen tak - bez plenky, buď se počůrají nebo ne), sestra říkala, že čůrat bude spíš až večer.

Sestra mu skoro celé odpoledne cca po půl hodině měřila tlak a tep. Kolem druhé hodiny se vzbudil, byl mrzutý a nechtěl mít obklad za krčkem – ledová tříšť, nakonec měl tři obklady, mohl pít, kolem čtvrté přišla vizita a dr. se mu koukla do krku, po páté hodině dostal první jídlo – puding a mistička se smetanovým krémem.

Po šesté hodině mu sestra vyndala kanylu, kterou měl na hřbetě ruky – Maxík pořád říkal – mám hadičku, musím jí potom vrátit.
Měli jsme štěstí, že Maxík snášel narkózu i vše okolo velmi dobře, stejně stará holčička, co s nimi byla na pokoji též na vyndání nosní mandle, na tom byla hůře - ze sálu přijela s velkým pláčem, stěžovala si, že jí krček bolí - přestalo po napojení na kapačku, následně dvakrát zvracela a bolelo ji bříško.

Propuštění

Ráno dostali k snídani vánočku a v 7:42 odcházeli z oddělení - to už jsem na ně před dveřmi nedočkavě čekala, pak jsme šli na ORL amb., kde nám doktorka dala propouštěcí zprávu a řekla nám, co může a nemůže jíst, pít, na bolest dávat panadol ( nurofen by mohl způsobit krvácení), ven jen na krátké procházky, vyhýbat se kolektivu, supermarketům a za týden k nim na ORL amb. na kontrolu.

První, druhá, třetí noc po výkonu

Dýchá krásně nosíkem, záklon hlavy mírný - spíš bych řekl, a že ji zaklání ze zvyku, když jsem mu ji narovnala, spinkal dále bez záklonu. Spánek klidný bez jakéhokoli kašlání, chrchlání, chrápání.

Den

První a druhý den po výkonu dýchal ještě pusou a slintal, třetí den už se snaží dýchat nosíkem a neslintá, jazyk vyplazený nemá.

Shrnutí

S personálem nemocnice jsem byla já i manžel velmi spokojení, všichni byli milí a vstřícní. Operace, zdá se, Maxíkovi pomohla, akorát teď třetí den po výkonu má drobet suchý kašel.

Hodnotilo 14 lidí. Score 3.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Elísek22
Kecalka 377 příspěvků 15.05.13 08:18

Jsem primo z Klatov, tak jsem rada, ze vsechno probihalo takhle v pohode. Aspon vim, jak to tady v nemocnici chodi. Hlavne ze uz je Maxik zdravy a dobre se mu dycha :kytka:

 
teresa20  15.05.13 08:22

Taky zdravím :mavam: Jsem taky z Klatovska, bohužel s nemocnicí nemáme úplně ty nejlepší zkušenosti, ale tady je vidět, že se postarali dobře. Hlavní je, aby byl malý ok a pomohlo mu to :mavam:

 
Srnka01
Povídálka 36 příspěvků 15.05.13 09:11

Přejeme Maxíkovi uplné zotavení. A tobě děkuji za podrobný deníček. Takový jsem hledala než šel náš malý na ten samý zákrok ale žádný tu nebyl. V té době jsem byla šíleně nervozní a moc se bála. Věřím že tvůj deníček pomůže jiným maminkám aby věděli aspoň trochu do čeho jdou. Děkuji. Přeji Ti krásný den.

 
Measmille
Ukecaná baba ;) 2037 příspěvků 15.05.13 10:08

Tak to je dobře, že je vše v pohodě…bála sem se deník číst, že to bude nějaká hrůza

 
Tamaris
Zasloužilá kecalka 618 příspěvků 15.05.13 10:26

Děkuji za pozitivní deníček. Důvodů k operaci jste měli dost, je dobře že to malému pomohlo. Tak ať se daří!!! :kytka:

 
lajovka
Ukecaná baba ;) 1106 příspěvků 15.05.13 11:06

…taky preju nadale pevne zdravi maxikovi…neda mi nezeptat se, bo na fotce vypada maxik jako pekne zdatny chlapik na 3roky, mozna je to focenim zblizka, ale, kolik meri a vazi? mam totiz 3leteho obrika, tak me potesilo videt taky takovyho kolegacka :)…my totiz v okoli nikoho takoveho nemame :)
nas adamek meri v necelych 3 letech 110cm a ma 20kg :D…ale tatinek ma 2metry a ja 180cm, takze je to jasny

 
Barbulka
Závislačka 2762 příspěvků 15.05.13 14:51

@lajovka :mrgreen: žádný sušinka Maxík fakt není, má 3,5 roku a váží 20,4 kg a měří 106 cm :D já s manželem máme přes 174 cm :D
@madi a můžu se zeptat jaké jsou vaše zkušenosti?
@Srnka01 přesně proto jsem deníček napsala :D taky jsem něco takového hledala abych měla představu jak to chodí a nic moc jsem nenašla

 
Sunnny
Kelišová 5404 příspěvků 1 inzerát 15.05.13 18:53

Netuším jak to funguje v „nové“ nemocnici.
Já mám z Klatovského dětského oddělení na kterém jsme byli se synem, když mu bylo 18 měsíců strašné vzpomínky.
Dokonce bych je přirovnala k jedněm z nejhorších v životě.
Bylo to tedy ještě ve starém oddělení.
Do Klatov mě nikdo již na dětské nedostane. I když je to teď v nové budově.
Neochotné, nepříjemné sestry, doktoři kteří nic nevysvětlí a tenkrát ještě naprosto nevyhovující prostory.

 
Ninocka.1  15.05.13 20:02

Hezky strukturovany denicek - urcite nekterym maminkam pomuze. At je maly Maxik brzy v poradku :srdce:

 
martice
Ukecaná baba ;) 1605 příspěvků 15.05.13 23:10

Díky moc za info. Aktuálně teď řeším nosní madle u syna. Hrozně se mi do toho nechce a bojím se o něj. Ale jak popisuješ, příznaků má taky hodně. Mám ještě měsíc na rozhodnutí. U něj se k tomu orl lékařka přiklání kuli častým zánětum středního ucha.

 
madlenka73
Ukecaná baba ;) 2310 příspěvků 15.05.13 23:52

Mám podobnou zkušenost - dcerka měla též stálou rýmu (snad s výjimkou letních měsíců) -hustou, žlutou, neustále ucpaný noc, chrápala a bývala hodně bílá, hodně unavená… hodně dlouho jsem odstranění nosní mandle odkládala a dnes si říkám, že jsem ji zbytečně trápila. Byli jsme na klinice v Modřanech, kam jsme přišli ráno po 8h, tuším okolo 8.30 nás vzali dovnitř, to byl lékařský koncert, stále mluvili, konali a já ani nepostřehla, že mi dcerka v náručí usíná…pan dr. nám vše vysvětlil a cca za hodinku už jsme seděli u ní a okolo poledne byli doma v Plzni. ještě asi 2-3 dny jí tekla rýma, samozřejmě zbarvená trošku od krve, později pak do hněda ale během týdne jako když utne, skončila a od té doby míváme klasické rýmy tak 2× do roka. V době zákroku bylo dcerce 5 a 1/2 roku a na kliniku v Modřanech si nemůžu absolutně stěžovat, naprosto perfektní práce.

 
Maripossa
Kecalka 272 příspěvků 17.05.13 19:54

Drzim palce :kytka: :mavam:

 
evelínka79
Ukecaná baba ;) 1477 příspěvků 17.05.13 23:10

Čekala jsem nějakou hrůzu, je dobře, že vše proběhlo bez problémů a Maxíkovi je líp :palec:
Jinak jsem si vzpomněla na svou operaci z dětství, už nevím kolik mi bylo. Byla to hrůza. Žádné uspávání, jen nějaký sprej na umrtvení, posadili mě do křesla, do nosu mi nacpali nějaké kleště a vytrhli, pak mi dala sestřička nějakou plínku na zastavení krvácení z nosu a odvedla mě na pokoj. Na posteli jsem ležela ještě s jednou holčičkou, protože nebylo místo. A mamka ani taťka se mnou být nemohli.
Když si na to vzpomenu, tak je mi ještě teď zle.
Jsem opravdu ráda, že se teď postupuje naprosto jinak! Tak že díky za deníček! Aspoň se nebudu bát, kdyby takovou operaci musela podstoupit dcera.

 
ještěřice
Kecalka 182 příspěvků 55 inzerátů 19.05.13 07:44

Ta úleva po vyndání mandlí za to stojí. Všichni moji kluci museli také podstoupit vytržení nosních mandlí. Vše probíhalo normálně. Jen u prostředního synka mandle znovu dorostli a musel jít na reoperaci při které mu rovnou vytrhli i krční. A od té doby máme klid.

 
Ester13
Kelišová 5278 příspěvků 20.05.13 08:52

Taky jsem si vzpomněla na vyndavání mandlí v dětství :roll: Hrůza, čekali jsme na chodbě, šlo to jak na běžícím pásu, viděli jsme nebožáky, kteří tam byli před námi, žádné uspání, jen nějaký sprej, protivná sestra, která když jsem začala brečet na mne řvala neječ… Předoperační vyšetření nějak nedělali, tak nezjistili, že trpím velkou anemií a mám výrazně sníženou srážlivost krve, no, málem jsem po zákroku vykrvácela, několik transfuzí, museli mi ty rány vypalovat, aby se to zcelilo a nekrvácelo dál, to už bylo bez jakékoli anestezie. v nemocnici jsem byla měsíc, návštěvy byly 2× týdně. No horor!!! Mám fobii, že by to mohlo čekat synátora, to bych asi nezvládla, kdyby mi doktorka řekla, že musí na tento zákrok jít.
Tak jsem se bála deníček číst, že to bude něco podobného, naštěstí nebylo :) Je fajn, že se to dneska už dělá jinak. Za mne to bylo sice ambulantní, ale příšerné. Deník mi trochu pomohl zmenšit tu mou noční můru a fobii z mandlí, dík moc! :kytka:

 
Barbulka
Závislačka 2762 příspěvků 21.05.13 09:20

@Ester13 to muselo být příšerné :hug: :hug: :hug:

 
Páčko
Stálice 63 příspěvků 05.06.13 20:37

Je fajn, že to pomohlo

 
bejblik  05.11.13 09:34

Děkuji mamince, že byla tak hodná a popsala to, čeká nás to ted se skoro 4 letým synem a hrozně jsem se bála, tak tohle mi alespon trochu uklidnilo. :potlesk:

 
Barbulka
Závislačka 2762 příspěvků 05.11.13 09:45

@bejblik to jsem ráda :D

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama