Ostravský deníček č.15 - Dítě a řeč

Rodičovství
  • slysil
  • 10.12.04

Ahojky Ostravandy! Tak jsem se pustila opět do sepisování nového deníčku. Nevím, nevím jak to bude s deníčkem o Vánocích. Zřejmě o svátcích vysedávat u PC nebudu, takže těžko říct. Dnes jsem zalistovala opět v časáku maminka a napíšu pár řádku o řeči našich dětí. Jak porozumět miminku, abychom mu splnili všechna přání, když nám ještě samo nic moc nepoví? KŘIK

Je prvním komunikačním projevem dítěte po příchodu na svět. Na rozdíl od domněnek však nevyjadřuje v prvních hodinách a dnech náladu a pocity. Je pouze fyziologickým reflexem dýchacích a hlasových orgánů, které se uvádějí v činnost. Až později nabývá křik signálního významu. Dítě začíná křikem vyjadřovat jednotlivé druhy nepříjemných pocitů.

PŘEDŘEČOVÉ OBDOBÍ

Nastává koncem 6.týdne dítšte, které, je-li v teple, suchu a nemá hlad, začíná si jen tak broukat. Broukání je ze začátku velmi jednoduché, obsahuje pouze samohlásky a zvuky, které souvisejí se sáním a polykáním. Kolem druhého měsíce si dítě již dlouze a složitě s námi „povídá“ a postupně začíná napodobovat nejen své vlastní zvuky, ale i zvuky z okolí. V této chvíli přechází do stádia žvatlání a provádí si průpravná cvičení svých mluvidel pro pozdější schopnsot artikulovat. V této fázi nelze ještě poznat, zda dítě dobře slyší!

ROZUMĚNÍ

Přichází, když dítě již samo rozumí velkému množství slov, raguje na ně pohybem, smíchem nebo projevy nevole, ale ještě se samo nedokáže slovně vyjádřit, tak jak by mělo. Je velmi důležité v tomto vývojovém stupni s dítětem komunikovat, protože pro dítě je velmi důležité, aby rodiče kvitovali jeho hlasové projevy. Dítě si tak zvyká navazovat s okolím kontakty pomocí řeči, melodie řeči a ostatní muzické faktory, jako je síla, hlasitost, rytmus, které se při mluvení uplatňují , jsou velice důležitým informačním činitelem!
Melodie řeči je totiž první prvek, který dítě napodobí podle řeči svého okolí a který si nejrychleji osvojí.
První slova bývají jednoslabičná nebo dvouslabičná a jsou tvořena opakováním stejných slabik (např. mama, tata, pipi…).
Slůvka dítě vyslovuje velmi pomalu a často se mu rozpadají na slabiky oddělené kratičkou pauzou, kterou nahrazuje ty hlásky, jež se mu nedaří vyslovit.
Dítě nejdříve opakuje jednoduché zvuky a později se učí opakovat jednotlivé slabiky, slova, a pak i konečně celé věty či větné výrazy.

Do 1.roku : dítě rozumí jednoduchým pokynům a začíná opakovat jednoduchá slova, která slyší. (M, B, P, A, E, I, O, U, D, T, N, J)

Do 2 let: tvoří jednoduché věty, od dvou let se ptá " co je to", rozšiřuje svou slovní zásobu. (K, G, H, CH, OU, AU, V, F)

Do 3 let : mluví ve větách, začíná si osvojovat gramatickou stavbu vět, ptá se proč, získává nové kvality slovní zásoby, začíná se tvořit verbální slovní paměť. (Musí zvládat T, D, L, Bě, Pě, Mě, Vě)

4 roky: dochází ke zpřesnění slovní zásoby a grametické stavby vět, umí již vyprávět, chápe dějě. ( Dokončuje se Ď, Ť, Ň, začíná vývoj Č, Š, Ž, C, S, Z, R, Ř)

Do 6 let: dítě chápe složité děje, má již velkou slovní zásobu, gramaticky začíná zvládat jednoduchá souvětí. (Zvládá kombinaci Č, Š, Ž A C, S, Z)

Tak a to je od nás vše, info čerpáno s časopisu maminka 7/04

Radka+Románek

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.12.04 20:51

Ahoj holky,
delší dobu jsem na netu, tak teď si to musím vynahradit a možná, že stihnu i první komentář. Deníček je super. Sleduju, že Radka (Slysil) kupuje hodně časopisů. Já studuju jenom Betynku. Jinak jsem dlouhý komentář poslala ještě k minlému deníčku, tak už to nebudu znovu opisovat.

Anulka - Radky se ptala na plavání, tak jsem odpovídala. V Atomu jsem se byla podívat, tak jsem věděla, do čeho jdu. Do Vítkovic jsem chodila plavat v těhu a nedovedla jsem si představit, jak to mají upravené pri mimi. Kde dají přebalováky, nějaké hračky, jak to řeší, když se sprchuješ apod. Vždycky s tebou přece někdo nejde?

Tak zatím ahoj

Lenka + Adélka (17 týdnů)

zuzanag
Zasloužilá kecalka 752 příspěvků 10.12.04 20:52

Ahoj Ostravandy,

že bych byla první!!! To asi ne, zase mě určitě někdo předběhne:(

Ale k tématu. Kubík a řeč. Do roka a půl nemluvil skoro vůbec. Až jsem z toho byla nervózní a pak se najednou tak rozmluvil, že teď si někdy přeju aby mluvil míň:)) Neřekne samozřejmě úplně všechno, spoustu slov komolí, ale snaží se. Pokaždé se strasně smějem, když něco vykládá, myslím, že je to jedno s nejhezčích období. Musím si ale už dávat pozor, všechno Kájovi požaluje, kde jsme byli, koho jsme potkali, atd…:))) Ale jinak je zlatý.

Už mám doma tiskárnu, snažím se skenovat a zvětšovat fotky malého, pokud se mi podaří všechno zvládnout, tak pošlu nějaké fotky do galerky.

Tak se tady mějte hezky a piště maminy, piště.

Ahoj Z+K

DeDe1
Kecalka 138 příspěvků 10.12.04 21:39

Ahojte,Radko já žiju,čtu,ale angažuju se spíš na Rodině,tady už jsem trochu mimo.Taky času moc není,chci se věnovat malé a klukům a ne trávit tolik času u netu.Sára už má 5.měsíců,válí sudy,pořád kecá a je prostě úžasná.Má něco přes 7 kg a je stále jen kojená.Nějak se nám horší noci,usíná kolem 23 a pak se budí co 2 hoďky.Včera v noci se asi shlédla v našem inetovém připojení,byla online,prsa přežily,jsou to odolné hrdinky :)))

Mám teďbojovnou náladu,nesmírně mne nasraly naše úřady,zarazili nám děts.přídavky na všechny 3 děti jen proto,že můj přítel nemá trvalé bydliště v ČR. Požádali jsme na KÚ o výjimku a oni to zamítli.....sprosté slovo doplňte.
Ti blbové napsali,že rodina je dostatečně zajištěna příjmy mého přítele ze Slovenska.To je tak sprosté,jak si vůbec můžou dovolit tohle napsat,s našimi příjmy máme nárok na ty druhé nejvyšší přídavky.Napsala jsem stížnost ministru Škromachovi,od­pověděl,že si to ověří a příští týden se chystám na KÚ za tou osobou co tohle rozhodla.Není tam totiž možnost odvolání.Vezmu malou,sednu si tam a nehnu se dokud mně nevyslechnea nevysvětlí co ji k tomu vedlo.Můj přítel není žádný poloblb z plech o:,–(y z vých slovenska,má VŠ,mluví 4 jazyky a,měli by být rádi že se rozhodl u:,–(it v ČR a založit zde rodinu,ale asi máme takových lidí nadbytek.Je naprosto nepochopitelné co s tím mají společného mé děti z prvního manželství.U Sáry by se to dalo pochopit,je to její otec,ale kdyby jim třeba vadilo,že pracuje a platí daně na Slovensku,ne jim vadí že tam má trvalý pobyt,ten blb co vymylsel tenhle zákon snad musel mít IQ tykve.
Jsem rozhodnutá to tak nenechat,budu si stěžovat a klidně je dám do televize nebo k soudu.To je podpora rodin jak sviňa.Sorry za slovník a dlouhost příspěvku,ale jsem opravdu vytočená,pak se můžou divit,že lidi podvádějí,před­stírají že jsou svobodné matky a pobírají kupu peněz. Čau DÁŠA

Slysil
Ukecaná baba ;) 2178 příspěvků 10.12.04 22:03

Ahojky holky,

ja jen v rychlosti, prave jsem si zapla na DVD Harryho Pottera a vezen z Azkabanu, jsem totiz uchyl na Harryho :-)

LENI: diky za info, pokud bude ted ve ctvrtek srazik a ty dorazis urcite bych byla rada jeste za nejake dalsi informace. Zajima me jak takove lekce ve vane probiha a taky jsem neco slysela o heslech na ktere deti reaguji atp.

DASO: drzim pesti at to vyjde, jsou to svine, taky nechapu system hodnoceni pridavku, prvne nam schvalily nejakych 5oo neco a hned mesic na to nam prislo, ze je snizuji na 217, tak jsem tam volala, ze by me teda zajimal duvod a bylo mi nesrozumitelne vysvetleno, ze proste minuly rok jsme mely vysoky prijem. Nechapu, ktery idiot to vymyslel, co mi je potom, ze jsem minuly rok, kdyz jsem pracovala mela vysoky prijem, kdyz ted ho proste nemam a jeste je nas o jednoho vic. Dej pak urcite vedet jak jste dopadly!

ZUZI: urcite posli nejake fotecky do galerky. Nas Romis od vcerejska se naucil vydavat takove pazvuky, dokaze to delat i hodinu a dneska zas prisel na to jak je prima vyplazovat jazyk :-) Je to sranda s temi nasimi detmi, uz se tesim az bude zvatlat :-)))

Tak holky dobrou noc, ja uz musim na toho Harryho :-)

Pa radka+Romanek

Anni
Kecalka 439 příspěvků 10.12.04 23:21

Ahojky

o uradech me ani nemluvte. Ja jsem s Adamkem jeste hlasena porad v Brne takze problemy mam vsude a porad. Vysvetlovat jim ze jsem svobodna matka a ze ziju s pritelem v Ostrave kdyz mam trv. pobyt v Brne atd..... na tech uradech jsou opravdu jen blbci ne-li neco horsiho.

Slysil ja jsem chodila taky s Adamkem plavat do Atomu a bylo to super. Maji to tam pekne zorganizovane. Zacali jsme chodit kdyz byli Adovi 4 mesice a myslim ze plavani ve vane je zbytecne. I v bazenku nas ucili deti polivat a ucit je na signalek.
Docela dost jich potom odchazelo do tech Vitkovic ze je to tam levnejsi ale nevim jak to tam probiha. My jsme ted pres zimu prestali chodit a chtela bych spis do cviceni.. Ale na jare asi zase zacnem. Adamek je rodilej vodnik.

LENKO prave vedle me sedi moje svagrova ktera taky chodila na Serikovou do Vyskovic( letos vysla z devitky) a rikala zes ji ucila ze zemepisu. Jmenuje se Pavlina Stipalova. Pamatujes si na ni??
Ten svet je vazne malej.-))

Prejeme vsem hezky vikend.
Andrea a Adamek

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.12.04 23:35

Ahoj Anni,
Pavlu si samozřejmě pamatuji. Chodila do třídy, kterou jsem měla moc ráda. Učila jsem je sice jenom chvíli. Pak mi je „vzali“, ale byli super. Takže pokud ji tam ještě někde máš, tak jí určitě moc pozdravuj a ať se jí daří ve škole. Mimochodem, jestli nejsem moc zvědavá, chodí ještě s Ondrou B.? Zatím ahoj

Lenka

Anni
Kecalka 439 příspěvků 11.12.04 11:30

LENKO mam te taky moc pozdravovat od Pavlinky a vyridit ze mas moc hezkou holcicku. Ukazovala jsem ji fotky ze sraziku. Jo a s Ondrou jeste chodi. zrovna dneska rano u nas byl. Pavlinka nam tento vikend dela totiz chuvu:-))
 Andrea

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 11.12.04 12:52

Pomóóóc nestíhááám!!!!!!
V 15 se doma sejdou všechny možné babky, tetky, tchýně, tcháni, matky apod, tady bouchla bomba, V vřeští hladem A a R spí po noční.
Nemám nic hotové, původně bílá podlaha je černá, 2cm prachu všude a ze mě lije pot.
Myslíte, že můj věk se ještě slaví? No jak vidíte- slaví :-).
Už aby byl večer.
 L+V

Slysil
Ukecaná baba ;) 2178 příspěvků 11.12.04 13:04

Ahojky Luci,

neres to :-)
Nevim jestli se dostanu zitra na net, tak uz ti popreju dneska :-)

Hooodne moooc zdravicka, stesticka, lasky a spokojenosti. Vsechna splnena prani! At te ti dva chlapaci poslouchaji :-)))
Dneska to poradne oslav !!!!

frfcvggvrrg - to je vysledek meho synatora :-)) taky ti chtel osobne sam neco napsat :-)

Tak doufam, ze to vylustis :)

Pa Radka a Romanek

Anulka
Ukecaná baba ;) 2237 příspěvků 11.12.04 13:08

Ahoj Leni ,všechny podrobnosti o plavku ve Vítkovicích jsem psala v Ostr. deníčku č.9.Jinak tety na plavání jsou toho názoru,že pokud se doma mimi vody nebojí je vana jen tahání peněz.Pro mimi jsou tam ohrádky a hrací deky , hodně mamin chodí samo a zvládají to bez problému.A mamky tvrdí co chodily do Poruby a např. na čapkárnu,že je tam nejteplejší voda.Tak se koukni a při nejasnostech pošlu další info.Krásný den Anna.

Anulka
Ukecaná baba ;) 2237 příspěvků 11.12.04 13:27

Ahoj Luci, to chce klid ,že nic nestíháš nevadí,že nemáš uklizeno ,vypráno,vyžehleno taky ne!!!!Jak to píšou v chytrých knížkách-hlavně že je mimísek spokojený a prospívá.Tak to ve zdraví přežij ,počkej až malý povyroste naše Eli měla asi před 3.měs. období ,kdy asi po hodině každé návštěvě udělala pá pá, dala jim pusu a řekla „domů jo?“.Trapas ,ale nikdo ji nenaváděl přísahám.Dovol,a­bych se taky přidala s gratulací k narozeninám a hned taky svátku (tos dopadla teda),všechno nej nej nej a ať se ti splní všechna přání a malý s taťkou ti dělají samou radost.Krásný a úspěšný den přeje Anna+Eli.

Bledulka
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 11.12.04 17:48

Ahojte holky,

o plavání¨taky přemýšlíme. Malý má 7 týdnů, tak po novém roce začneme s vaničkou.....Ale ještě nevím… Od kolika měsíců se chodí plavat do bazínku?

A k tomu křiku, my si taky občas zakřičíme a nejvíce večer po sedmé hodině… a pak když nás trápí větry:-(
Více jsem psala do Podzimního deníčku k Mii:-)

Koukám, že máte srazíky, to je moc fajn, ale Vojtíšek je maličký, tak počkám na jaro až se bude dát sejít někde venku na zahrádce.

Luco: Z toho „zmatku“ doma si nic nedělej já sice nic neslavím, ale uklízet nestíhám..... Přeji Ti pěknou oslavu:-)

papap Bledulka

Bledulka
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 11.12.04 17:48

Ahojte holky,

o plavání¨taky přemýšlíme. Malý má 7 týdnů, tak po novém roce začneme s vaničkou.....Ale ještě nevím… Od kolika měsíců se chodí plavat do bazínku?

A k tomu křiku, my si taky občas zakřičíme a nejvíce večer po sedmé hodině… a pak když nás trápí větry:-(
Více jsem psala do Podzimního deníčku k Mii:-)

Koukám, že máte srazíky, to je moc fajn, ale Vojtíšek je maličký, tak počkám na jaro až se bude dát sejít někde venku na zahrádce.

Luco: Z toho „zmatku“ doma si nic nedělej já sice nic neslavím, ale uklízet nestíhám..... Přeji Ti pěknou oslavu:-)

papap Bledulka

Bledulka
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 11.12.04 17:48

Ahojte holky,

o plavání¨taky přemýšlíme. Malý má 7 týdnů, tak po novém roce začneme s vaničkou.....Ale ještě nevím… Od kolika měsíců se chodí plavat do bazínku?

A k tomu křiku, my si taky občas zakřičíme a nejvíce večer po sedmé hodině… a pak když nás trápí větry:-(
Více jsem psala do Podzimního deníčku k Mii:-)

Koukám, že máte srazíky, to je moc fajn, ale Vojtíšek je maličký, tak počkám na jaro až se bude dát sejít někde venku na zahrádce.

Luco: Z toho „zmatku“ doma si nic nedělej já sice nic neslavím, ale uklízet nestíhám..... Přeji Ti pěknou oslavu:-)

papap Bledulka

Bledulka
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 11.12.04 17:48

Ahojte holky,

o plavání¨taky přemýšlíme. Malý má 7 týdnů, tak po novém roce začneme s vaničkou.....Ale ještě nevím… Od kolika měsíců se chodí plavat do bazínku?

A k tomu křiku, my si taky občas zakřičíme a nejvíce večer po sedmé hodině… a pak když nás trápí větry:-(
Více jsem psala do Podzimního deníčku k Mii:-)

Koukám, že máte srazíky, to je moc fajn, ale Vojtíšek je maličký, tak počkám na jaro až se bude dát sejít někde venku na zahrádce.

Luco: Z toho „zmatku“ doma si nic nedělej já sice nic neslavím, ale uklízet nestíhám..... Přeji Ti pěknou oslavu:-)

papap Bledulka

Bledulka
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 11.12.04 17:53

Ahojte holky,

o plavání¨taky přemýšlíme. Malý má 7 týdnů, tak po novém roce začneme s vaničkou.....Ale ještě nevím… Od kolika měsíců se chodí plavat do bazínku?

A k tomu křiku, my si taky občas zakřičíme a nejvíce večer po sedmé hodině… a pak když nás trápí větry:-(
Více jsem psala do Podzimního deníčku k Mii:-)

Koukám, že máte srazíky, to je moc fajn, ale Vojtíšek je maličký, tak počkám na jaro až se bude dát sejít někde venku na zahrádce.

Luco: Z toho „zmatku“ doma si nic nedělej já sice nic neslavím, ale uklízet nestíhám..... Přeji Ti pěknou oslavu:-)

papap Bledulka

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 11.12.04 20:36

Holky, díky vám moc za podporu a přání! Je to od vás milé. Návštěvy probíhala celkem v klídku, mám přecpaný břuch, kynu čím dál tím víc :-(
Vilík taky vehementně slavil, nechtěl být v postýlce, chtěl být s náma, ale když si ho vzala některá z těch „sudiček“, začal natahovat. Začíná být dost závislý na mámě a tátovi. Sranda je, že moje máti, která se tak snaží a je tak přítomná, miluje ho a dělá vše proto, aby ji taky miloval, je tady skoro každý den, tudíž by ji měl znát… je to pár dní, co si usmyslel, že se jí bojí :-))). Když ji vidí, začne se šklebit a za chvíli pláče. Ona je z toho vyřízená, nešťastná. Já se bavím a chechtám, ale je mi jí líto, když vidím, jak jí to mrzí a slzičky má taky na krajíčku.
Dost na něm visí, už vůbec ani nedoufala, že bude mít vnoučka.

No nic, jdu si lehnout a asi brzy usnu, fakt jsem strašlivě unavená.

Lucie (stará ojetá fordka :-) )

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.12.04 22:59

Ahoj Luci,
tak k těm tvým zítřejším narozeninám ti přeji, aby Vilík pěkně rostl a dělal ti jen samou radost a samozřejmě spokojený život a velkou kupu štěstíčka.
Jinak Adélka měla taky období, kdy nechtěla k nikomu na ruce a jak to samo přišlo, tak to zase samo odešlo. Babička z toho taky byla na nervy, protože je to také její první vnouče a vzhledem k tomu, že mi letos bude 31, tak se taky dočkala dost pozdě. No, tím jsem chtěla říct, že to bude dobré.
Zatím ahoj Lenka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.04 23:27

Ahoj holky,

nestíhám.
Em je nemocna od čtvrtka a situace je spiš horší. Dneska jsme byli dokonce na pohotovosti.
Asi se jedna o laryngitidu, od soboty teplotuje nad 39.
Zítra jdeme zase k naší Dr.

Ještě přáníčko naší oslavenkyni
Luci,
Co Ti chceme přát?
Ať máš zdraví, sílu dubu, život dlouhý jako trubu
(jak ten Castro, co má Kubu),
prima lidi na palubu
a úsměv přes celou hubu!

Dobrou a klidnou noc. Žureček+bobeček Emily

Slysil
Ukecaná baba ;) 2178 příspěvků 13.12.04 08:37

Ahojky holky,

ja jen ted v rychlosti, az prcka ulozim napisu vic. Ted chci jen opet poblahoprat nasi Lucce k jejim dnesnim jmeninam :-) Prejeme ti vsechno nej, nej, nej! Vsechno nejlepsi, hodne stesti, zdravi a mnoho nekonecnych dnu plnych radosti.

Radka+Romanek

Gabule
Závislačka 3321 příspěvků 13.12.04 10:37

Ahojte,

dneska mám zase lítací den…a vlastně i celý tento týden je lítací.

V sobotu jsme byli s manžou a tchánovci v Polsku(Vodis­lav).Manža si konečně koupil oblek,já šálu a pak k poledni na trhu kuřecí stehna a klobásky.Jinak se mi tam líbilo strašně moc věcí,tak jsem si slíbila že až bude prcek na světě tak si tam zajedu udělat radost.Jůůů :-))
No a včera jsme byli bráchovi na šluskoloně.Chodil s ním syn primáře Mantiče z Vítkovické porodnice,a protože se s ním můj otec zbá id děcka,seznámila jsem se s ním i já-že prý se mě ujme v porodnici..Snad to nebude potřeba :-))
Jo je to šikovný chlap a je s ním sranda:-))

Žurdo-doufám že to bude brzy dobré a Em se nebude trápit :-(

Luci-ten váš babinec,to musel být nářez,že? :-))

Teď mi volala kámoška ať se k ní před cvíčem stavím na pokec,tak jdu doma něco udělat…papa Gabka skoro 30tt

zuzanag
Zasloužilá kecalka 752 příspěvků 13.12.04 16:43

Ahoj holky,

všechno nejlepší Lucce k dnešnímu svátku, máš to teda pěkně pokupě:))

Tak dneska při pondělku žádné příspěky? Tak to musím zachránit:) Nechce se mi zase vůbec nic dělat. Asi nejspíš se zase vrhnu do cukrovíčka, Kubík se právě vzbudil a tak asi půjdem nakoupit. Něco potřebuju ještě na pečení a chceme koupit stromek.

Dávala jsem včera fotky do galery, ale do deníčku jsem nestihla napsat. Byla jsem s Kubou mojí babičky v Ostravě, taky slavila narozeniny. Tak jsem se zase pěkně nadlábla:) Už se ještě více těším na svátky a na plné stoly:)

Tak se tady mějte a pište, pište ať mám na co reagovat.

Přeju všem maminkám i miminkám brzké uzdravení ať si můžete užít vánoce.

Mějte se

Z+K

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.04 21:40

Ať žije Lucie !

Vše nej k dnešnímu svátku. Žureček+Emily

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 13.12.04 23:41

Holky, díky moc za gratulace!!!
Ozvu se zítra!
L+V (dnes 11týdnů)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.04 09:20

Ahoj holky!!!!

Jen narychlo zdravim!!!

Sammik v pokoji jeci a prave vzbudil Sarinku, tak musim bezet.Snad se sem pozdeji dostanu a napisu vic!!

Luci:vsechno nejlepsi k narozkam!!!11 tydnu, to tak leti!

Shirin,sammy a sarinka(12dnu)

Budulinek
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 14.12.04 10:21

Ahojte,

taky se připojuju k přání ke svátku.

Včera jsem měla den blbec. Nějaké hvd* mi ukradlo foťák. Ořvala jsem to. Fakt je super teď na mateřské vyhodit 15 000 jen tak oknem. No nic, někdo bude mít pěkné Vánoce na můj účet. Ve čtvrtek objednávám nový. Vybrali jsme ten samý. Za toho půl roku zlevnil, takže za něj dáme jenom 9. Blbá útěcha, že?

S Kubíkem jsme byli na kontrole má 5,9kg. Za posledních 14 dní přibral jenom 150g. Musíme tam ještě mezi svátky jestli přibírá. Snad se to spraví. Přitom je pohodový, hlady nepláče… uvidíme.

Mějte se

Páá Radka

Monina1
Zasloužilá kecalka 656 příspěvků 14.12.04 11:16

Ahoj holky,

Lucko - opožděně všechno nej… k narozeninám i k svátku :-)))

Budulinku - to je teda pech. To by mě hodně naštvalo… A kde ti ho ukradli, jestli se můžu zeptat?

My jsme doufám vyhnaly všechny bacily. Večer by jsme měly odjet do Olomouce, tak budu do neděle bez netu.
 M.

Budulinek
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 14.12.04 12:10

Moni, cigoši v tramvaji. Stojím, koukám na kočár a stejně mi ho lohli. Radka

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 14.12.04 15:03

Ahoj holky,
ještě jednou všem díky za přání!!!
Radko (Budulínku), jsou to fakt hovada!!!

Co to je za pitomé období?!?! Nejdřív Žurďa s mobilem, pak do to ho já- ve čtvrtek jsem byla na chvíli venku s Andreou, byly jsme bez synáčků, prolezly jsme pár obchodů a já se domů vrátila bez peněženky. Měla jsem v ní platební kartu, průkazka ze spořky, OP, průkazky ZP mou i Vilíka, 500- 600,– a další průkazky a dokumenty. Nehledě na to, že bych byla nešťastná, kdybych ztratila jen tu samotnou a prázdnou peněženku :-(.
A do teď Budulínek s foťákem.

Obávám se, že na V taky něco leze. V noci zvracel, úplný gejzír z něj vystříknul, dnes se zase posrajdil tak, že jsem ho musela celého okoupat, vůbec nespí a kroutí se a pláče. A vůbec si neodbrkává po jídle. :-(
Jsem unavená.
 L+V

Budulinek
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 14.12.04 17:45

Ahoj Lucy,

fakt ti parchanti zloději se nějak činí. Je to hrůza. Mě by z toho piclo. Už jsem se trošku vzpamatovala, ale pěkně mě to štve.

Ať se Vilda brzo uzdraví. Kubíček si po jídle taky nechce moc brkat. V noci ho dokonce nemůžu nechávat brknout vůbec. Kojím v leže a jak ho zvednu pláče a křičí. Tak ho jenom položím na bok a nechám tak. Ráno dostane trošku prdi čaje a je fajn. Čajík mu zachutnal, vyzunkne 50 ani nevím jak. Je to takový malý žroutík, všechno zblajzne.

Páá Radka a Kubísek

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 14.12.04 18:24

Jéé, Radko, ty se máš, že mu ten čajík zachutnal!! Vilík se tváří, že mu dávám cyankáli, když ho nabízím. Strašlivě se šklebí a pak otevře pusinku a dává mi najevo, že se té savičky doslova štítí!!! Jen výjmečně do něj něco dostanu a to většinou lžičkou.

Kojící maminy, co budete jíst na Štědrý večer? Já hrachovku MILUJI, ale tento rok do ní raději nejdu a s bramborovým salátem jsme si s Vilym už jednou taky užili, tak asi zůstanu u toho řízku. (Kapra nesnáším :-))

Ty jo ukrást mi foťák, ubrečela bych se vztekem! Teď jsem přišla od policajtů, trvalo to tam nekonečně dlouho, říkali, že jen za dopoledne tam měli 20hlášení z MHD!!!! Děs! Měli by trestat jak v Turecku. Useknout jim ruku, hajzlům :-(

L+V

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.04 18:56

Ahojky vecer!!

teda holky, tolik zlodeju, to abych ani nechodila ven, ze jo??!!
Po vanocich to snad ustane, ale to uz vam ty veci nikdo nevrati…

Zitra jdeme na prvni prochazku, tak se moooc tesim.Aspon vytahnu ven Sammika, kteremu se moc nechce a jen by se valel doma, pecival.Venku je pry kosa…ale se mnou urcite pujde:)))

Za chvili zacne male vecerni krik, tak uz bud koncit.Ona je zlatoucke miminko,porad ji a spi, jen vecer asi od 8 do 11 se vzteka.Vcera jsem zkusila dudlika a mala si ho vzala a pri kojeni basti porad stejne…taky se mi osvedcil babyvak, tam se uklidnila.

zatim pa!!!

Shirin,sammy a sarinka(12dnu)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.04 09:11

Ahoj holky,
já jen v rychlosti - synátor má teď nějaké problémy ve škole, tak vůbec nic nestíhám. Snad se večer dostanu k tomu, abych napsala více. Chci se jenom zeptat, jestli se teď dělá nějaký srazík, když jsou všichni nemocní, okradení nebo nestíhají ? Zatím

Lenka + Adélka (zítra 4 měsíce)

Slysil
Ukecaná baba ;) 2178 příspěvků 15.12.04 09:17

Cusek,

ja jen opet v rychlosti, taky trocha nestiham, ale pokusim se napsat neco delsiho az prcka uspim. Vcera jsem mela absenci, tak to musim napravit :-)

Zatim pa R+R

zuzanag
Zasloužilá kecalka 752 příspěvků 15.12.04 09:42

Ahoj holky,

to je hrůza, co se to zase děje, je před svátky tak řádí zloději. Myslím, že radši do Ostravy ani nepojedu, protože při mé smůle by mě zase okradli. V létě mi taky ukradli peněženku i se všemi doklady a teprve před nedávnem jsem je zase všechny vyřídila, takže by mě to vášně naštvalo.

Ale ten foťák je vážně síla, hrozně bych ho taky chtěla a kdyby mi ho ukradli, tak se asi zblázním i kvůli tomu, že by mi Kája určitě nedovolil koupit druhý.

Kuba se dneska ráno vzbudil a trochu kašle, tak mám strach aby nebyl nemocný, když ty nemoci tak řádí. Na:,–(ím vitamíny a snad to zastavím. Dneska jdeme ke Kájovým rodičům pomáhat zabíjet prase. Nedělají klasickou zabíjačku, jenom na maso, tak tam jdu pomoct.

Včera jsme byli koupit stromek a hned jsme ho nazdobili, na to že ještě nemám umyté ani okna, je to dobré. Snad zítra už něco udělám. Krásně to tady voní vánocema a už se moc těším, jen kdyby napadl sníh, to by bylo super. Snad to do vánoc napadne.

Brzy se uzdravte a ať už nikoho neokradnou.

Ahoj Z+K

Slysil
Ukecaná baba ;) 2178 příspěvků 15.12.04 17:21

Holky sorrac, fakt nestiham. R+R

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.04 17:53

Po delši době se hlásím,,halooo Ostravo…

mimminko asi zapomělo, že taky musí někdy vykouknout.Takže zítra jdu na Fifejdy, tak uvidím jestli to ještě neprotáhnou až do 42 týdne.
Holky držte palce......at´se dlouho netrápíme a jsme v pohodě.

pa

Lime a mimi 41 tt

Anni
Kecalka 439 příspěvků 15.12.04 18:51

Ahoj holky

to je hrozny s tema zlodejama. Clovek nema ani na vanoce klid.
Nam ored nedavnem chteli vykrast auto v podzemkach v Carrefouru ale asi je nekdo vyrusik tak ho jen poskodili. Ale ta oprava taky stala za to.
Vcera jsme byli kupovat Adamkovi dalsi zimni boty. Z tech co jsme mu kupovali na podzim uz vyrostl. Doufam ze mu tyto uz vydrzi.
LUCKO co ten zitrek srazime se nekde? A prijde jeste nekdo??

Ja jsem se letos na peceni uplne vykaslala. Manza me rekl ze nez cukrovi si radeji vezme cokoladu a ja sladky nemusim. Tchyne pece uz skoro od listopadu tak urcite neco dostanem a to bude stacit.
S uklidem to taky neprehanim, protoze okna ktery jsem umyvala pred 14ti dny uz stacil Adamek zase zapatlat takze to vyppada jako pred tim:-))
Stromek jdeme kupovat v sobotu a asi ho taky hned nazdobime tak jsem zvedava jestli Adovi aspon do Stedryho dne odola.
Kdyby jte mela nektera zitra cas a chut tak dejte jeste vedet a srazime se zase ve Fontane. Zatim to vypada na minisrazik s Luckou:-))
Andrea a Adamek

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 15.12.04 19:56

Ahoj holky,

Lime, držím palce!!! :-)

Andrej, zítra mám být s Vildou ve 14,15 ve Vítkovické nemocnici u primáře dětského na UTZ ledvin. Myslím, že v 15hod bychom mohli být v Hrabůvce. (Aspoň v to doufám!)
Takže v 15:00 ve Fontáně? Kdyby se něco změnilo, písnu ti SMS, jo?
Lenko, dojdeš taky?

Jsem dnes tak vynervovaná. R byl ráno v centru v pojišťovně, chtěl přepsat svou pojistku na Viléma. Měl sebou 8 tisíc. Najednou mi volá, že je nemá. Myslela jsem, že mě raní mrtvice!!! Celé dopoledne lítl po Ostravě, po místech, kde byl a představte si, že jedna prodavačka mu je vrátila!!! Vypadla mu tam s náprsní kapsy obálka a ona si toho pak všimla. No ještěže tak.

Tak holky, dejte vědět, jestli některá dorazíte. Žurďo, jak se vede Em? Už je na tom líp? A co ty prachy za mobil?

Lucie + Vilík (11+2)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.04 21:43

Luci,
já přijdu, ale dorazím až kolem půl čtvrté. Tak mi neutečte.Tak ahoj zítra

Lenka + Adélka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.12.04 10:00

Ahoj holky Ostravačky!
Hlásím se opět po delší době, ale děcka mi dávají poslední dobou zabrat. Lítají po bytě a to znamená být čím dál tím více ve střehu. Lucka mi vytýká, že nechodím na srazíky. Na svou omluvu chci tedy říct, že bych moc ráda, ale pro mě je to podniknout delší cestu se dvěma dětma a prostě nemůžu na každý srazík. Je pro mě lepší zajet když tak do hracího koutku v Shoppingu, kde mohu „odložit děti“ napospas hračkám a oni si můžou vyhrát. Nevím, jak to na srazících moc probíhá, ale pokud se dám dají děcka někde vypustit, tak to by bylo super. V létě jsem chodila, ale to je přece jen o něčem jiném. Hold, částečně chodící a lezoucí dvě dítka ne na každém místě zvládám. Pořád se učím být matkou, jako asi my všechny.
Chci vám všem popřát hezké svátky, plné pohody a lásky. Těším se už, až uvidím ta rozzářená dětská očka u vánočního stromku. Bude to letos poprvé, kdy děcka budou u rozbalování svých dárečků a při Štědrovečerní večeři.
Na jaře se úrčo srazíku zúčastníme. Někde venku u pivka, až bude teplejc, bude taky fajn posezení.
Pa
Rachel, Nina a Honzík (14 měs.)

Anni
Kecalka 439 příspěvků 16.12.04 12:03

Ahoj holky

ja dorazim taky az spis kolem pul ctvrte. Domluvila jsem si hlidani, ale svagrova prijde pred treti rovnou ze skoly. Ja musim jeste na postu a do sporky a pak rovnou k vam:-))) Budu se snazit to stihnout co nejriv.
 Andrea

Luca71
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 16.12.04 12:31

Andrej, nespěchej, já myslím taky dorazím až o půl.
Kdyby něco píšu sms. To platí i pro Lenku, jo?
Pa potom.
 L+V

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.12.04 13:39

ahoj holky!!!!

Uzijte si srazik i za me!!!!

Ja mam dneska termin,hihi a mala 2 tydny!!!

zatim pa

Shirin,sammy a sarinka

zuzanag
Zasloužilá kecalka 752 příspěvků 16.12.04 22:54

Ahoj holky,

dneska se hlásím naposled na emiminu:( Od dnešní půlnoci nám nepůjde internet. Přišel nám účet a takovou sumu nehodlám za takovou rychlost platit. Takže poslední příspěvek.

Určitě po novém roce budeme mít nový net, takže jakmile nám ho sprovozní, tak se hned ozvu.

Přeji vám tedy všem šťastné a veselé vánoce a vše nejlepší do nového roku. Užijte si první vánoce s miminkama, ty kterých se to týká:))

Takže se tady mějte krásně a jakmile se dostanu na net, tak se ozvu.

Ahoj Zuzka a Kuba

Slysil
Ukecaná baba ;) 2178 příspěvků 17.12.04 08:53

Cusek,

tak jaky byl srazous? Chtela jsem dorazit, ale od rana jsem trcela v shopaku a vratila jsem se az ve 2, doma bordel jak v tanku, takze jsem uz do ulic nemohla vyrazit a taky uz jsem zase nechtela prcka tahat ven, porad svlikani a oblikani.
Pristi ctvrtek nam to uz asi nevyjde co :-)
Ty jo, vubec letos nestiham, uklid zadny, okna taky nic no a cukrovi jeste ani jedno :-) Jen stromek doma nazdobeny. No nevim, nevim jestli to zmaknu, nicmene to neni zivot hohrozujici situace, takze kdyz to nestihnu tak se nezblaznim :-)
Pokusim se natukat jeste dneska par radku na novy denicek, ale fakt nevim kdy. Tak se mejte babulky ja se zase snad ozvu :-)

Pa Radka+Romanek

Vložit nový komentář