Otěhotnění i přes PCOS aneb zázraky se opravdu dějí :-)

Příběh o tom, jak jsem otěhotněla měsíc před IVF aneb zázraky se dějí :)

*

Tento deníček navazuje na můj předešlý, ale vzhledem k tomu, že každý jej asi nebude chtít číst, zopakuji základní věci, které se udály předtím.

O dítě jsme se s manželem snažili něco přes rok, ale od začátku bylo jasné, že to nebude snadné, protože už 11 let jsem měla problémy s cyklem (zcela chybějící menstruace, přestala jsem menstruovat v 15 letech), takže jsme to celou dobu řešili přes vyvolávačky, syntetický progesteron nebo antikoncepci. Diagnózu jsem se bohužel za celou dobu nedověděla.

Když jsme potom vysadili antikoncepci a menstruace samozřejmě nepřišla, tak jsem se jednoho dne naštvala a nechala si udělat hormonální profil jako samoplátce. Hodnoty ukazovaly na polycystické vaječníky. Hodnota LH byla dokonce 3× vyšší než FSH, i když u PCOS je typický spíše poměr 2:1. AMH jsem měla neúměrně vysoké, protože jsem naposledy ovulovala ve 14 letech. Přešla jsem do centra asistované reprodukce, kde tuto diagnózu potvrdili dle hormonálního profilu, ultrazvuku a nakonec i dle laparoskopie.

Toto období trochu zkrátím, vyzkoušeli jsme laparoskopii – skarifikaci, která bohužel nepomohla, nijak jsem nereagovala. Pak několikrát Clostilbegyt, na který jsem někdy reagovala, někdy ne, několik IUI, které vždy dopadly negativním testem.

Z těch „přírodních“ věcí jsem toho zkusila nespočet, zkusím vyjmenovat vše, na co si vzpomenu: kontryhelový čaj, grep, ananas, inositol, jestřabinu lékařskou, ploštičník, Gynex, šalvěj, drmek, kakost, maca kořen, Femibion, cvičení podle Mojžíšové, hormonální jóga, hodit se do klidu a plno dalších věcí, na které si už nevzpomenu.

V říjnu 2016 jsme podstoupili poslední IUI s Clostilbegytem, které pochopitelně nevyšlo. Protože jsem měla přestimulované vaječníky a hrozil mi hyperstimulační syndrom, pokud bychom pokračovali, doktorka nedoporučila Clostil na další měsíc, takže v listopadu jsem šla na folikulometrii bez stimulačních léků a pochopitelně tam žádný dominantní folikul nebyl. Domluvili jsme se tedy, že schválíme žádost na IVF, protože laparoskopie nepomohla, 5 pokusů s Clostíkem nedopadlo nijak.

V tu dobu se mi také začala zhoršovat Myasthenie (neurologická autoimunní nemoc), protože jsem už rok a půl nebrala lék Imuran, který se v těhotenství nesmí (hrozí riziko postižení dítěte). Takže jsme stáli před rozhodnutím, zda snažení na nějakou dobu zabalit, než se to zlepší (což ale může být klidně i několik let), nebo do toho jít hned.

Proto jsme chtěli jít do IVF relativně dřív než by šly zdravé páry. Šance na přirozené otěhotnění byly téměř nulové, opravdu jsem ten rok byla každý cyklus na folikulometrii, kde se ukázalo, že bez stimulačních léků nemám dominantní folikul a ovulaci.
V prosinci 2016 jsem nebyla na žádné kontrole, takže jsme nevěděli, zda u mě dochází k ovulaci, nebo ne (předpokládala jsem, že ne). Doktorka mi říkala něco o tom, že bych během stimulace neměla slazené nápoje ani sladidla. Začala jsem trochu pátrat a dověděla se, že skutečně my ženy s PCOS bychom měly razantně omezit cukry. Vynechala jsem tedy slazenou kávu, slazené čaje, med, müsli, ovesné kaše, oplatky, koláčky, ovocné jogurty, buchty, čokoládu, kečup. Ne, že bych do té doby nějak razantně sladila, ale v těchto oblastech jsem si sem tam zahřešila, nejčastěji u snídaně. Snídani jsem vyměnila na knäckebrot s lučinou a vajíčkem, omezila jsem hodně i bílou mouku, kterou jsem de facto měla jen k večeři.

Z dalších věcí, které jsem v tomto cyklu užívala nebo praktikovala, to byl:

 • Inofolic - ten mi byl doporučen přímo v CAR.
 • Vitamín D, kterém jsem četla, že pomáhá na kvalitu vajíček ženám s PCOS.
 • Jestřabinu lékařskou v kapslích (2 kapsle 2× denně)
 • Drmek tinktura v jeho maximální doporučené dávce.
 • Kapky s Ploštičníkem v jeho maximální doporučené dávce.
 • Zase jsem začala cvičit Mojžíšovu metodu, protože mě bolela záda a chtěla jsem tělo co nejlépe připravit na embryotransfer.
 • Taky jsem v tom měsíci chodila zpívat gospel, je možné, že to taky přispělo, protože jsem byla dost zaměstnaná a hodně jsme se museli hýbat.

V užívání těch bylinek nebyl nějaký záměr, jen mi zůstaly doma a chtěla jsem je prostě doužívat, aby mi nezavazely v lékárničce.

Pak přišly Vánoce a na modrém koníku a facebookových skupinách i všude jinde se vysypalo spousta pozitivních testů a mně z toho bylo smutno. „Já si žádný Vánoční zázrak nezasloužím“, říkala jsem si. No, jak jsem se spletla :-D. Pak přišly Vánoce a dělala jsem snad všechno, co jsem neměla. Ztřískala jsem se červeným vínem na Štědrý den (ještě na to mám památeční foto, jak s mamkou vedle sebe sedíme a očividně v sobě máme 2 sklenky červeného). Užívala jsem ještě pořád tu Jestřabinu, která se v těhotenství vůbec nesmí, narazila do břicha při jedné z mých častých nehod. Uplynuly Vánoce a já si všimla, že mám nějak moc bolavá prsa, víc než je před menstruací obvyklé. Bolely i při zvednutí rukou, nebo když jsem šla ze schodů. Taky se přidaly větší bolesti v podbřišku, podobné těm menstruačním. Pořád jsem chodila koukat, jestli jsem „to“ opravdu nedostala, ale nic se nedělo.

Abych byla přesná, beru Utrogestan, abych to dostala. Obvykle mi menstruace přijde 3. nebo 4. den po vysazení, ale byl 4. den a stále nic. Druhý nebo třetí den zpoždění mě mamka pozvala na víno a já se chtěla ujistit, zda vůbec můžu pít. Chvála Bohu za to, jinak bych si test neudělala (po těch zkušenostech si testy dělám značně nerada). Položila jsem test na okno, šla pryč a za daných 5 minut jsem se k němu vrátila se slovy: „No nic, jdu se podívat na tu jednu čárku“. Když jsem jej vzala do ruky, všimla jsem si, že tam náznak čehosi je. „Nebude to ryska?“ Nebyla to ryska. Byla stejně široká jako kontrolní čárka, i když skoro neviditelná, ale byla tam.

V první chvíli jsem na test jen nevěřícně koukala, pak se rozbrečela štěstím. Samozřejmě jsem ještě za tepla dala test holkám na fb skupince, abych věděla, zda mě opravdu nešálí zrak. Manžel mi pak dopoledne volal, jak že to dopadlo, tak jsem to zamluvila, že to není úplně jasné a že budu muset zítra jít ještě na krev. Jelikož zasnoubení bylo v jeho režii, tohle jsem si chtěla vychutnat. I když to asi tušil, protože věděl, že jsem to nedostala. V Tescu jsem pak koupila dětské botičky, krabici kakaových Esíček (manžel je totiž velký mlsoun) a doma vysypala sušenky a dala tam botičky. K nim jsem přidala vzkaz: „Miláčku, asi budeme muset uklidit ateliér“. Překvapený byl, ale už to čekal.

Manžel mě navíc víceméně předběhl, když jsem se vrátila domů, čekala mě na pracovním stole Bible otevřená na verš: „I řekl jeden z nich: Po obvyklé době se k tobě určitě vrátím, a hle, tvá žena bude mít syna.“

Vzpomněla jsem si, že přesně před rokem mi tento verš manžel četl. Já tehdy seděla na posteli a byla bezradná, že moje tělo nefunguje, ztrácela jsem naději. Když jsem tehdy zkoumala, co to bylo to „Po obvyklé době“, dověděla jsem se, že v jiném překladu tam bylo napsáno, že šlo o rok. Nu a vidíte, rok po tom, co mi tohle manžel přečetl, tady sedím s pozitivním těhotenským testem. Přiznám se, že já jsem takovou víru jako manžel neměla, nakonec jsem i odpadla od křesťanství úplně, jednak jsem nevěřila na zázraky, za druhé mě pár lidí z církve zranilo. Ale jsem vděčná, že věřil alespoň manžel.

Jelikož test byl pozitivní jen slaboučce a za 2 hodiny druhá čárka téměř zmizela, šla jsem druhý den na krev HCG jako samoplátce a výsledek byl 71. Časově to v ten den bylo 4+2, ale těžko říct, jestli to těhotenství není mladší.

Teď v těhotném stavu se musím smát sama sobě, jak jsem měsíce předtím skoro každý cyklus pozorovala, jestli nemám „jiné oči“, jestli si mě více všímají moje andulky, jestli mi náhodou není špatně, jestli mi pořád chutná kafe nebo jestli nemám nějak větší prsa. Protože teď opravdu žádné jiné oči nemám, andulky mě obligátně ignorují, špatně mi sice bylo, ale tak nějak jinak, prsa jsou pořád stejné, i když bolí a kafe zbožňuju víc než kdy jindy. Paradoxně jsem vlastně i přes potíže s cyklem poznala těhotenství díky vynechané menstruaci.

Teď už jen zbývá doufat, že vše dojde do zdárného konce, snažím se držet záchytných bodů. Už máme za sebou první trimestr, takže to „nejtěžší“ už jsme přestáli. Začátky nebyly snadné, začala jsem mít hrozné nevolnosti už 4 dny po pozitivním testu, 2× skončila hospitalizovaná a asi 5× na pohotovosti, ale už i to máme doufám za sebou. Už teď se těším, až napíšu deníček o těhotenství a porodu.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
1361
21.3.17 15:19

Holka krásné dojalo mne to. ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
21.3.17 15:22

:srdce:
To je úžasné!
Dekuji za nadeji.
Ja sice nemam PCOS ale otehotnet se nám dlouhodobě nedaří. Uz se tedy o to ani nepokousime.

Zaujalo me co píšeš o víře. Ja to mam hodně podobne. Diky neplodnosti jsem o tu víru nejak asi přišla. A lidi v církvi tomu taky nepomahaji. Co jsem si vyslechla uz od knezich… Navíc jako katolík mam zapovezene i IUI a IVF…církev se k tomu problemu vubec neumí postavit a ani nijak pomoc.

Přeji ať těhotenství probíhá co nejlépe a nejkrasneji :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
189
21.3.17 15:33

Taky jsem otěhotněla za pomoci bylinek, kapky z ploštičníku a zadařilo se hned! Předchozí hormonální léčba (clostilbelgyt) neúspěšná. Moc gratuluji.

 • Nahlásit
 • Zmínit
4052
21.3.17 16:58

@Tšekkin Kulpa Já měla svého času také hodně velký problém (zdravotní) a podobně jako ty jsem řešení neuměla sladit se svojí vírou. V mém případě to jinak nešlo, ale u tebe by možná mohli pomoci věřící lékaři. Raď se nejdřív s odborníkem, než s lidmi, kteří nemají tvoji zkušenost.

 • Nahlásit
 • Zmínit
93
21.3.17 19:13

@Tšekkin Kulpa tyjo, proč je u katolíků zakázané IUI? Vždyť je to víceméně totéž, co normální styk. Navíc pro lidi, co mají imunologický faktor ani jiná možnost není. :-( Ono, církve budou muset mnohé změnit, protože svět se mění a neplodnost hodně stoupá. U nás v církvi (máme 35 dospělých členů) jsou 4 neplodné páry (když počítám i nás), což je dost šílené číslo…

 • Nahlásit
 • Zmínit
2573
21.3.17 19:17

Držím palce. Já mám též PCOS. První dítě po třech letech snažení, jednom neúspěšném IVF a na třetí pokus IUI. Druhé čekáme absolutně přirozeně aniž bychom se snažili. Bylo to pro nas velké překvapení.

 • Nahlásit
 • Zmínit
21.3.17 20:50

@huwik tak je to o tom ze dite ma vzniknout ze styku mezi muzem a zenou z lasky a pri iui se tam uz dostava nejaka dalsi osoba. :nevim: :zed: Navic se sperma ziskava masturbaci (taky neprijatelne)…

Souhlasim ze cirkev s timhle bude muset neco delat, protoze ten postoj mi prijde padly na hlavu.

 • Nahlásit
 • Zmínit
15013
21.3.17 21:23

@Tšekkin Kulpa Dovolim si jako polopohan a v umelem oplodneni neznala poznamku. Z lasky to bude, muzi muzes pomoct (sam snad neni podminka), treti osoba mi prijde poradne pritazena za vlasy.

Drz se! :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4210
22.3.17 08:01

Krásné, jsme asi v podobném týdnu/měsíci těhotenství, deníček mě fakt dostal, moc ti přeju, a by vše bylo OK a my se pak mohly těšit z miminek :srdce: :srdce: :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
93
22.3.17 10:22

@Ukulina tak z lásky může být i umělé oplodnění. Manželovi IVF hodně vadilo a přesto by do toho šel, protože věděl, že bych dítě chtěla. To je přeci taky láska, když pro mě chtěl udělat něco, s čím vnitřně nesouhlasí :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
303
22.3.17 12:45

Jen pro doplneni, drmek se da levne sehnat na ebay pod nazvem vitex ve forme tabletek. Jeden cas jsem si ho tam objednavala.

 • Nahlásit
 • Zmínit
6176
22.3.17 15:57

Moc gratuluju jen bych se zeptala na ten imuran brala si ho nebo vysadila mě totiž bylo řečeno že imuran nevadí podle nových studii.

 • Nahlásit
 • Zmínit
15013
22.3.17 17:57

@huwik :)
Drzim palce, at vse dobre dopadne.

 • Nahlásit
 • Zmínit
93
22.3.17 19:48

@oliii vysadila. Neuroložka říkala, že 3 měsíce před snažením vysadit, tak jsem radši poslouchala :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
6176
22.3.17 19:56

@huwik mám biolku a imuran a bylo mi řečeno že těhotenství to nebrání ani nevadí vysazuje se až 3 trimestr (těhotná nejsem, ale kdyby náhodou tak jsem se informovala)

 • Nahlásit
 • Zmínit
Smazaný anonym
8.8.17 16:06

:hug: Gratuluji moooc

 • Upravit
1538
22.9.17 12:39

Tak jak to dopadlo, Huwiku?

 • Nahlásit
 • Zmínit
93
28.10.17 13:36

@bube dobře to dopadlo :-) už je na světě :-) narodil se 16.8. o 3 týdny dřív :-) časem pošlu deníček :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit

Všechny deníčky uživatele