Palec nahoru pro porodní domy

O tom, že všecko mohlo vypadat lépe, kdyby se maminka a páni doktoři trochu víc snažili.

Palec nahoru pro porodní domy

Na úvod bych se ráda ve stručnosti trošku popsala. Jsem přehnaně zodpovědná, stresu velmi často podléhající vědecká pracovnice, v současné době na rodičovské dovolené s milovaným synem. Mám ráda, když mají věci svůj řád a když jsem informovaná o tom, jak budou probíhat. A vůbec nemám ráda neočekávané změny. Prostě antiadeptka na roli matky:-)

Když jsme s manželem (mimochodem, též vědecký pracovník) usoudili, že nastal ten správný čas na to, pořídit si vlastního potomka, přistupovali jsme k tomu, ostatně jako ke všemu, celkem racionálně. Mně už bylo 31 let, zrovna jsem v práci ukončila jeden delší projekt, takže ideální chvíle na to, abychom začali makat na projektu miminko :-) No, dlužno dodat, že jsme oba koukali jako vyvorané myši, když se na první dobrou zadařilo. Uff. No, tak jo. Po počátečním šoku jsme oba konstatovali, že máme neskutečnou kliku.

Období těhotenství s klidným srdcem přeskočím. Ranní nevolnosti jsem neznala, do šestého měsíce jsem měla tak malé břicho, že ten, komu jsem se nepochlubila, nepoznal, že jsem těhotná. Takže ideál a já se spokojeně vezla na šťastné vlně. Dokonce jsem měla termín porodu stanoven na 1.9. a já mám narozeniny 9.9. OK, prostě týden budu přenášet a pak si s malým oslavíme ty narozky společně.

Jak se blížil termín porodu, moje sýčkovací povaha začala vystrkovat rohy. Dopadne porod dobře? Zmáknu se o to mrně postarat? Osobně si myslím, že pro mě by bylo úplně nejlepší, kdybych chodila až do konce těhotenství do práce a zabývala se čímkoli jiným. Jenže mně poslední měsíc začaly sužovat otoky, a tak jsem docela ráda nastoupila měsíc před termínem na mateřskou. Zodpovědně jsem studovala průběh porodu, učila se vhodné polohy pro kojení, přebalovala a koupala plyšáka :-) A taky se začala bát, aby se prckovi v konečné fázi něco nestalo, takže jsem se začala zbytečně moc pozorovat. Kope? Změřím si radši tlak. Sakra 130/85 (zkoušeli jste si ve stresu měřit tlak?).

1.9. v noci jsem se vzbudila a šla se napít. Kope? Hm, sakra, on nekope? Asi po hodině jsem radši vzbudila manžela a jeli jsme do špitálu. Uff, monitor v pořádku, ale radši by si mě tam nechali na pozorování. Ptám se, jestli je to vážné nutné, když byl monitor v pořádku. Nakonec uděláme kompromis, podepíšu reverz a pojedu domů, protože ráno jsem měla stejně jít do klasické poradny. Přijeli jsme tedy domů v 5:00 a v 8:00 se hlásili v poradně, kde mi opět natočili monitor, který byl trochu horší.

Vzhledem k tomu, že jsem byla 40+0, lékařka konstatovala, že není na co čekat, a nařídila vyvolání. Jasně, mohla jsem odmítnout, jenže co když už je mimču v břiše vážně trochu diskomfortně? Rezignovala jsem na to, že budeme narozky slavit společně a za 15 minut se hlásila na příjmu.

Až do téhle chvíle si sypu popel na hlavu já, neměla jsem prostě tolik vyšilovat a radši chodit do lesa na houby. Jenomže potom se začali činit páni doktoři. Nejdřív zátěžový test s kapačkou oxytocinu, pak mě nahnali na oddělení a zavedli mi do porodních cest gumový balonek s olejem. Pecka, vážně. No a potom začal kolotoč monitorů co dvě hodiny, mezitím asi dva tři Hamiltony. Pokaždé jsem se ptala, zda je monitor v pořádku, a vždy jsem dostala odpověď, že o tom musí rozhodnout paní doktorka. A co jsem se tedy dozvěděla od paní doktorky? Ten monitor z rána byl vážně trochu horší, ty další byly sice v pořádku, ale vyvolávat se stejně bude. Pro jistotu. Na můj další dotaz, co vlastně znamená „horší monitor“ mi bylo sděleno, že miminko mohlo prostě jenom spát. Anebo to může značit třeba nějakou srdeční vadu. Cože? Na noc mi vyndali balonek a dali prášek na spaní. Těhotné, která může začít každou chvíli rodit, dají prášek na spaní? V tu chvíli jsem už nechápala vůbec nic a míra stresu narůstala. Prášek jsem hodila do koše a šla spát. Naspala jsem asi dvě hodiny a pak jen odpočívala s otevřenýma očima.

Druhý den se kolečko balonku, monitorů a Hamiltonových hmatů opakovalo a já se večer hrozně těšila do postele, protože už jsem prakticky dva dny téměř nespala. Lékařka mi slíbila, že pokud se do rána nic nestane, dá mi vyvolávací tabletu. Jenomže ve 22:00, 10 minut poté, co jsem si lehla, se syn začal hlásit o slovo. Kontrakce byly hned od začátku pravidelné a po dvou minutách. Šla jsem na sesternu a hlásila jsem, že jsem asi začala rodit. Sestry ani nezvedly hlavy od papírů a konstatovaly, že to bych vypadala jinak, ať si jdu do sprchy a spát. Ještě se zeptaly, jestli nechci opět prášek na spaní.

Na pokoji si kontrakce vesele pokračovaly, já stála sama u okna a dívala se do tmy. Je tohle vůbec možný, říkala jsem si v duchu. Ve 2:00 jsem se opět snažila sestry přesvědčit o tom, že se nejedná o poslíčky. Asi, aby měly konečně pokoj, připojily mě na monitor. A ejhle, paní vážně rodí. Ve 3:00 jsem byla na hekárně a pomalu se ze mě stával uzlík nervů. Byla jsem nevyspalá, zmítal mnou strach o syna a přiznám se, že taky o sebe, protože jsem byla přesvědčená o tom, že ve stavu, ve kterém jsem byla, nemůžu přirozeně porodit. Navíc jsem nechtěně porodní asistentce prozradila, že jsem dost vyčerpaná a nevyspalá, protože jsem si nevzala minulou noc prášek na spaní a okamžitě tak získala cejch potížistky. Namátkou uvedu pár úryvků z rozhovorů mezi mnou a personálem.

Já: „Můžu si na chvíli lehnout?“
Porodní asistentka: „No to teda nemůžete. Tady se nespí, ale rodí. Měla jste se vyspat, když jste měla možnost.“
Já (poté, co mi naměřili špatný monitor): „A co to tedy znamená?“
Porodní asistentka: „Všelicos. Ale proto jsme vás přece přijímali k vyvolání.“

Porod postupoval zatraceně pomalu a já už jen rezignovaně ležela na lehátku a prodýchávala kontrakce. Nikdo o mě nejevil zájem, jen vždy přišla porodní asistentka a beze slov natočila monitor. Nakonec přišla lékařka s tím, že mi píchnou epidural, aby porod urychlili. Za pár minut se na sále zjevil anesteziolog a začal se činit. Jenomže, šikula, se trefil do krevního řečiště, kde epidural nepůsobí, takže nápad byl sice fajn, ale výsledek nulový. Zoufale jsem se tedy lékařky ptala, co budeme dělat. A její odpověď, když nezúčastněně odcházela ze sálu: „Porodíme.“ Konečně mi dovolili zavolat manžela a já měla na sále alespoň nějakou psychickou podporu.

V 8:00 vstoupila na sál porodní asistentka, která konečně začala něco dělat. Nejdřív mi nechala do kapačky nasadit fýzák a glukózu a pak ze mě začala dolovat poslední zbytky sil. Vážně nevím, kde se to ve mně ještě vzalo, ale v 9:00 přišel na svět syn přirozenou cestou. A já byla tak vyčerpaná, že jsem si ani nevzpomněla na to, že bych jej měla nechat přisát k prsu.

Aby toho nebylo málo, po náročném porodu měl nízkou glukózu a nízké pH pupečníkové krve a putoval téměř ihned do inkubátoru (ke mně se dostal až druhý den). Poslední třešinkou na dortu po mém porodu bylo konstatování další porodní asistentky poté, co jsem odmítla vstát z lehátka s tím, že si potřebuju ještě trochu odpočinout. Paní jen mezi zuby procedila: „Ty vole.“

Dnes už je synovi 16 měsíců, a i když už uplynulo hodně vody, já si pořád občas vyčítám, že jsem pro nás nepřipravila trochu veselejší první shledání. Neměla jsem se tolik stresovat, víc věřit svému tělu a malému v břiše. Vzpomínky na porod se mi občas vrací jako špatný film a já si říkám, kdyby šel vrátit čas…

K napsání tohoto deníčku mě inspiroval článek a porodních domech a jejich možné existenci v ČR. Pokud jste o nich ještě neslyšeli, určitě si vyhledejte nějaké informace. Mně ta myšlenka přijde skvělá. Snad jejich vybudování povede k tomu, aby budoucí maminky měly na porod trochu veselejší vzpomínky, nežli já.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
817
22.1.19 06:26

Nekdy napisu denicek o tom jak se rodilo v 80.letech. Pro informaci, ani u jednoho z porodu jsem nemela kapacku - ani fyzak ani nic jineho. A slo to. Sestricky byly mile, no taky tenkrat na zdravku chodily holky s nejlepsim prospechem, ktere to delat chtely! Dnes je tam vetsinou odpad, ktery musi mit maturitu, ale nema na ni. No a internet dela taky hodne. Na vysvetlenou, kdyz jsem ca tyden pred terminem prisla na gyndu, ze uz 2 dny necitim pohyby, dr mi desne vynadala, napojila na monitor a tam dusot koni, bylo videt, ze si oddechla. Ja vubec netusila, ze by mimco mohlo byt mrtve! Dnes bych vysilovala. Kdyz jsem 2 dny po terminu chtela uz porodit, v porodnici mi rekli, tak prijdte. No a takova mlada doktorka mi rekla, nebudu do vas cpat chemii, zkusime vypustit vodu a ono se to pak casto samo rozbehne. Mela pravdu, do 3 hodin byl kluk na svete.

 • Zmínit
 • Nahlásit
13393
22.1.19 06:57

@Ba412 Ja ti nevim,neco na tom asi bude,alle moje kamaradka rodila v 87mem a prosla si jeste horsim peklem chemie a nevyzadanych procedur,nez autorka denicku..Ja naopak rodila dvakrat ve 21 stoleti a porody jsem mela krasne (kazdy v jine porodnici),nikdo mi nic nenutil,byli na me mili,chvalili..je to podle me souhra milionu faktoru,ktere porod ovlivni (od psychickeho stavu rodicky,pres momentalni rozpolozeni personalu az po skutecne zdravotni komplikace).Myslim,ze blby porod muze zena zazit i v porodnim dome a trochu se obavam,ze tam by bylo zklamani jeste mnohem horsi,nez ze spatneho porodu v normalni porodnici.ale pokud to nekomu pomuze,proc ne :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2336
22.1.19 07:21

Mám kamarádku ve Švýcarsku, poprvé rodila v nemocnici, podruhé v porodním domě a co mi popisovala, oboje byl zážitek, jako vážně, ona to popisuje jako zážitek, jak kdyby se vrátila z dovolené :D i tak to jde..

Já rodila v Podolí, nemůžu si stěžovat na porodní, ale odd šestinedělí byla hrůza, kdybych rodila znova a byla v Praze, tak bych šla na ambulantní porod..ted jsme v zahraničí a co slyším tady o porodnicích, uplně jiný přístup..i ten lidský, jako neříkám, že tady nenarazíte na lidi, kteří jsou protivní, ale nedovolí si to, co si někteří zdravotníci dovolí v Česku..

Jinak mám někdy pocit, že když je u porodu s ženou mu, že si k ní tolik nedovolí, nemáte podobný pocit? Beru to samozřejmě ze svého okolí, kamarádky co rodily a měly tam partnera, od nich jsme slyšela nějaké stížnosti, ale nikdy ne, že by s nimi někdo mluvil až takto a ty co byly samy, ty naopak mají podobnou zkušenost..

 • Zmínit
 • Nahlásit
817
22.1.19 07:27

@unuděná ja rodila 2× ve druhe polovine 80.let, pokazde v jine porodnici a pohoda. Nicmene byla jsem na tom fyzicky dobre, chodila jsem cvicit a plavat pro tehotne a to byl poradny trenink. Vedly to totiz porodni baby a ty razily heslo, ze porod je kus tezke prace a mamina musi mit fyzicku. Samozrejme to nejde aplikovat u kazde tehule. Jenze dnes se pri nastupu do porodnice automaticky napichuje kanyla aby bylo snadne cpat chemii.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1335
22.1.19 07:53

Co ja bych za tenhle porod dala, klidne i horsi. Loni.jsem nechala vse na prirode a dockala jsem se krasneho prirozeneho porodu, jen jsem rodila mrtve miminko b 41.tt. Vazte si toho, co mate. Porodni domy budou znamenat jen.narust komplikaci. Vazme si lekaru a toho, co dokazi zachranit…

 • Zmínit
 • Nahlásit
2336
22.1.19 08:16

@janny079 prosimtě, to je taková mantra v česku, koukni do zemí, kde porodní domy fungují, naopak studie dokazují, že díky nepřiměřeným zásahům je menší riziko poporodních komplikací, menší míra akutního cisařského řezu, tyto porody jsou jen u nízkorizikových žen, při jakemkoliv podezření na cokoliv jsou rodičky odesílany do nemocnice k porodu, porodní domy nevykazují vyšší umrtnost, naopak u jedné studie bylo uvedeno, že v nemecku od roku 2000 byla dokonce nižší míra umrtnosti žen oproti nemocnicím, navíc v mnoha zemích maji PA rozšířené kompetence a mohou zasahovat urgentně, mají k tomu i vzdělání, než přijede záchranná služba, mohou provádět intubaci, resuscitovat, dávat léky proti krvácení. hodně zajímavá studie byla, zkusim ji dohledat ze švýcarska, porovnávaly se porody nízkorizikové skupiny žen, a to komplikace u porodu, kdy byly teměř nulové v porodních domech oproti žen v nemocnicích, kdy dle studie byla až třetina komplikací a poranění díky rutiních zásahu zdrävotníků..

nicméně si myslím, že velké skupině žen by prostě jen vyhovovalo kdyby se změnily podmínky a přístup přímo v nemocnicích.

Příspěvek upraven 22.01.19 v 08:19

 • Zmínit
 • Nahlásit
8056
22.1.19 08:23

První porod vyvolávaný (40+0), druhý přirozený (40+5). Jediná chemie bylo 1/2 tabletky. Porody velmi rychlé, ten přirozený byl o fous delší. Ani mě nenapadlo být ve stresu nebo se čímkoli nervovat. Chlap před porodem byl úplně zbytečný, chtěla jsem být sama a štrádovat si svou trasu od umyvadla ke skříňce ;) Naopak jsem ho ocenila po porodu, že pohlídal, co se s holkama dělo.
Rodila jsem ve dvou různých podnicích, přístup úplně stejný (u samotného porodu), jen v té vybavenější mi jedna hlídala kontrakce, druhá dítě a třetí vedla porod. V té menší byla jen jedna PA a víc toho bylo na mě… Doktora jsem u obou porodů viděla až po šití (mezi dveřmi) a pak druhý den. Fakt pohoda, ale i já jsem pohodář… Poporodní péče byla teda s velkými rezervami ve velké porodnici, havně v ochotě personálu. V malé porodnici byl horši porodní konfort, ale zase luxusní poporodní přístup… Pokud bych si mohla vybrat, šla bych jednoznačně rodit do supervybavené nemocnice, cítila jsem se tam mnohem jistější… takže za mě jsou porodní domy zbytečnost. Spíš bych byla pro nějaký kompromis v současných porodnicích…

 • Zmínit
 • Nahlásit
831
22.1.19 08:24

Když já se obávám že blbec se najde i v tom porodním domě. Já třeba rodila dvakrát v Plzni na Lochotíně a chovali se ke mě moc hezky. A podruhé jsem tam byla sama… Porod jaký popisuje autorka je šílený a to chování personálu 8o to jako vážně? Takovýhle lidi nemají co dělat v porodnici. Je to smutný. neměla by změna proběhnout tam? V Plzni jsou všichni moc milý a šlo to :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
22.1.19 08:27

Ani porodni domy nic nespasi,kdyz tam nebudou vhodni lide. :think: ja jsem mela prvni porod taky vyvolavany,ne teda tolik veci,jako ty,jen oxytocin a tabletu do cest. Ale u me byly vazne duvody.

Priste uz budes chytrejsi. Ono je to tezky,kdyz mi laici nerozumime pojmum jako spatny monitor apod. Ja mam zkusenost,ze mi spatne priply monitor na brichi, misto tepu ditete napichli muj a hned vysilovali,ze se dite dusi,ja hned dostala kyslik a jen pres masku jsem na ne hucela,ze ten tlukot je muj,ne ditete :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
22.1.19 08:30

@Ba412

To souhlasim. Me po porodu rekla zkusena pprodni asistentka,ze jsem prave ubehla maraton s plnou bagazi :lol: tak at se setrim. No nesetrila,pak nizky tlak, embolie a trosku jsem je vystrasila :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2336
22.1.19 08:30

@Fonty já myslím, že tohle jde napříč zdravotnictvím celkově, lidi tam jsou vyhořelí, doktoři arogantní, bez špetky empatie, co já si zažila s maminkou, která umírala na rakovinu, to chování, to byl otřes, taky je ale pravda, že mnohdy se k nim pacienti chovají taky strašně, kamarádka dělá na interně a říkala, že co si vše k nim někteří lidi dovolí, někteří pacienti si z nich chtějí dělat pokojovou službu, jsou na ně až sprostí, příbuzní to samé, prostě slušnost nikde

 • Zmínit
 • Nahlásit
1487
22.1.19 08:35

@Fonty Dost o týhle porodnici přemýšlím, potěšila jsi mě kladným hodnocením. :) :oops:

 • Zmínit
 • Nahlásit
13393
22.1.19 08:47

Mě trochu přijde, že porodní domy jsou jen takové pozlátko, nálepka s obrázkem přes díru v českém zdravotnictví. Jestli ono by nebylo snazší něco změnit tam. Nastolit lepší platové podmínky zdravotníkům, více je proškolit v otázce přirozených porodů, psychologii rodičky a následné šestinedělky. Dopřát jim více dovolené, benefitů… Majitel emimina se stále kasá, kolik peněz se do zdravotnictví cpe, ale v tomto oboru to podle toho prostě nevypadá :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
742
22.1.19 08:55

Aneb ukázka toho jak se dá zkazit Porod i když mohlo byt vše v pořádku a v klidu. Chápu tvé rozčarování. Všechno je to tolik o lidech a kez by zrovna v porodnictví pracovali lidé které to baví a ne ze “chtějí mít už klid a po směně.” Ale vše dopadlo dobře a je to cenná životní lekce. :srdce: :*

 • Zmínit
 • Nahlásit
211
22.1.19 09:08

Joo napiš deníček. Moc by mě zajímalo jak to tenkrát v porodnici chodilo

 • Zmínit
 • Nahlásit
18303
22.1.19 09:08

Me by zajimalo, proc dovolili manzela zavolat az tesne pred 2.dobou porodni, to ti zakazali ho tam u sebe mit? 8o
Vcera jsem si pustila 1.dil na mall.tv jak se rodi v cechach, uplne me tam zarazila jedna veta: nestudoval jsem medicinu, abych u vas musel klecet! :,( :zed: :cert:
To mluvi naprosto za vse. Pani chtela rodit v normalni prirozene poloze, v klece, na ctyrech. No jsem zvedava,jak to bude pokracovat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
15667
22.1.19 09:24

tak tady je prvotní problém ten špatný monitor a nutnost vyvolávání, to rodička asi nijak ovlivnit nemůže, takové porody jsou převážně s horším průběhem, protože tělo není připravené - ale život dítěte má samozřejmě přednost, myslím, že maminka nemohla dělat nic jinak
ale přístup zdravotníků je na přesdržku, opravdu neempatický a hrozný

 • Zmínit
 • Nahlásit
2336
22.1.19 09:25

@Káťa19 hrozný, ta formulace, je vidět, že nejde o rodičku, ale o doktora, prostě vše dle lekaře, a to vadí hodně rodičkám, že mají pocit, že jsou jen kus masa, které se musí podřídit

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
22.1.19 09:26

Zdravím! Rodila jsem na Bulovce, kam smí otec k porodu až ve chvíli, kdy jste na porodním sále, protože čekatelské pokoje jsou společné pro více rodiček. No, nicméně, já si první dobu porodní stejně odbyla na oddělení, protože mi nikdo nevěřil, že rodím. Na hekárnu jsem se dostala už bez plodové vody a stejně rovnou putovala na sál. Vtipná byla opět hláška paní doktorky:,,Vy nemáte plodovou vodu. Kdy Vám odtekla?" Odpověděla jsem, že nemám tušení. Asi když jsem byla ve sprše, abych rozchodila ty ,,poslíčky", jak mi doporučila sestra na oddělení :D

 • Nahlásit
584
22.1.19 09:38

Co já bych dala za takový porod! Můj začal krásně přirozeně a až do té chvíle kdy se privalil doktor šlo vše ok. Na druhou dobu porodní mi PA doporucila oxytocin a že by malá měla být do 30 minut venku. Oxytocin začal zabírat, tlacící kontrakce nonstop a pěkně silné. Pak otevřel dvěře mudr, bez pozdravu a pozdravení do mně vrazil ruku po loket a zavelil že se jede na císaře. Bez vysvětlení, bez jakéhokoliv náznaku porozumění. Ozvy mimča byli v pořádku, jen nesestupovalo tak rychle jak by si byl přál. Co se dělo pak připomíná scenu ze středověké mučírny - já prohnutá do luku bolestí, téměř v bezvědémí, nějací mladí kluci na sále mi fakt fest přivázali ruce i nohy, nesměla jsem tlačit ani se hýbat ani prodýchávat. K tomu spousta keců o tom jaká jsem hysterka, když se celá klepu a že mi ani Epi nejde napíchnout. No ve výsledku operaci podělali. Břicho mi zašili jak záplatu, fakt hnus a druhý den na JIP za mnou tento úžasný pan doktor přišel a že si myslí, že krvácím do břicha… fakt nikomu tohle nepřeju. Mimi jsem viděla asi až 2 den, ale nepamatuju si to, ani první kojení ani první seznámení. Díky transfuzi jsem se o ni mohla starat 4 den, i když s velkými obtízemi. A přitom to mohl být takový krásný přirozený porod, kdyby mi pan agorantní dal dalších 15 minut. Podle zprávy bylo mimi celou dobu ok, a vlastně žádný problém nenastal. Pak jsem zjistila že ten den měli 12 porodů na 4 boxy, tak z toho bylo 9 sekcí :poblion: :poblion: :pocitac: :zed:

 • Zmínit
 • Nahlásit
86
22.1.19 09:57

@ayra.5 Člověk cítí zatracenou nepravedlnost, že? Váš porod byl tedy naprosto příšerný! A přesně těmto situacím by snad zřízení porodních domů mohlo zabránit. Já měla vlastně štěstí v neštěstí, protože Bulovka se kasá tím, že má nejvyšší % přirozených porodů z pražských porodnic. Jinak se obávám, že by si se mnou taky tak dlouho nešpinili ruce.

Příspěvek upraven 22.01.19 v 09:59

 • Zmínit
 • Nahlásit
831
22.1.19 10:15

@Anitramm tak za mě super. A to byl první porod šílený ale za to personál nemůže :nevim: porodní asistentky byly milé, u prvního porodu mi taky podržel manžel. Byli jsme sami. Porodní sál pěkný, vana, sprcha. Ostatně to jde vidět v pořadu malé lásky… I na oddělení šestinedělí jsem byla spokojená. Ale já zase nejsem nijak extra náročná. Stačí že jsou lidi milý. Po porodech mi všichni děsně chválili .. je mi samozřejmě jasný že chválí všechny;) gratulovali nám. Jo vlastně narazila jsem na blbce, chlápka co převážel ženy po porodu na oddělení šestinedělí, to byl de.il.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
22.1.19 10:17

@unuděná Zdravím. Podle mě máte částečně pravdu. Ovšem spíše než zvýšení platu by dle mého české zdravotnictví potřebovalo více personálu. Oni finančně na tom zdravotnící nejsou zase tak špatně. Např. náš rodinný známý - lékař si za měsíc vydělá v nemocnici i 70000. Ovšem má tolik přesčasů, že v konečném důsledku má odpracovány dva plné úvazky. Já to viděla právě i při tom mém ,,slavném" porodu. Celé tři dny tam byl prakticky stále stejný personál. Asi proto se všichni chovali tak, jak se chovali :roll:

 • Nahlásit
13393
22.1.19 10:40

2 Anonymní: to asi taky. Ale zase třeba moje známá dělá s ležícími pacienty a quadruplegiky (omlouvám se, jestli to píšu blbě), velmi psychicky i fyzicky náročná práce, a stejně se po 10ti letech praxe ve státním sektoru nehne nad 25tis. Sestřičky ty platy mají asi podobné :think:
Chtělo by to prostě ty zaměstnance motivovat, aby nebyli v pětatřiceti vyhořelí. Chápu, že když má někdo za službu 10 hysterických rodiček, každou se svým porodním plánem a speciálními požadavky, tak toho musí mít po pár letech plný zuby..

 • Zmínit
 • Nahlásit
28523
22.1.19 10:46

Já myslím, že důležité bude, jestli si bude moci v porodním domě člověk připlatit za jednu asistentku, soukromý pokoj atd. Pokud ano, určitě bude přístup lidštější. Jestli ne, bude to jako v porodnici, lidi rychle vyhoří. :nevim:

Vidět je to všude, kde se platí na dřevo. :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
22.1.19 10:58

@Bábrdl Částečně máte asi pravdu. No, já bych si po mé první zkušenosti radši připlatila a oželela třeba jednu dovolenou v Chorvatsku. Mimochodem, na oddělení gynekologie jsem si připlatila jednolůžkový nadstatndard, aby se mou mohl manžel být 24 hodin denně, jak nemocnice neoficiálně deklaruje. Samozřejmě, houby, v devět večer ho sestry i se spacákem bez diskuze vypakovali (asi aby v noci neobtěžoval jiné pacientky :) ), já začala za hodinu rodit a skončila sama na pokoji :roll:

 • Nahlásit
28523
22.1.19 11:12

Problém je, že často si lidé připlatit chtějí, ale nejde to. Nadstandardy jsou věčně plné a připlácet si za doktora/asistentku je zakázané.

Ten rozdíl je už dnes třeba dost patrný u zubaře, kde se velká část platí „navíc“. Objednává se na čas, sestřičky usměvavé, ledacos jde domluvit…

Pokud by měla porodnice víc peněz, ve finále by to prospělo i těm, které si připlácet nemohou/nechtějí, protože pokud by si někdo zaplatil asistentku pro sebe navíc, měly by ty ostatní víc času na jiné pacientky, pokud by si někdo připlatil za soukromý porodní pokoj, bylo by míň pacientek na běžné hekárně…

Na druhou stranu hrozí, že by začali ty pacientky preferovat a ty jen „na kasu“ odmítat, vznikaly by velké rozdíly mezi porodnicemi. Pak už by to šlo do rozdílů nikoliv jen „v přístupu“, ale v medicínské péči. A to by byl problém. :think:

Ale… V dnešní době lidi utratí takových peněz za kraviny pro mimino. Není fér, že není možné připlatit si za porod podle svých představ.

Příspěvek upraven 22.01.19 v 11:13

 • Zmínit
 • Nahlásit
86
22.1.19 11:21

@Bábrdl Naprostý souhlas :potlesk:Ačkoli si myslím, že neoficiálně to samozřejmě možné je. Jak jinak si vysvětlit, že všecky ty rádoby celebritky měly porod jako z pohádky a nakonec vždy poděkovaly panu Prof. XY za skvěle odvedenou práci :lol:

Příspěvek upraven 22.01.19 v 11:25

 • Zmínit
 • Nahlásit
635
22.1.19 12:51

Tak spatny monitor ve 40tt, peclivost lekarky ze teda RADEJI nebudem nic prodluzovat, v porodnici dalsi spatny monitor, vyhozena tabletka na spani (aby mela rodicka silu na porod)…nakonec porod za tri dny - samozrejme nevyspala, vycerpana rodicka… :nevim: podle me za tu vycerpanost a nervnost si autorka denicku muze sama..
Dalsi vec - tady si stezuje na to, ze byla sama. Jindy zas podle vsech, co jsou proti porodum v nemocnici, je tam az MOC lidi a ze tam neni soukromi :roll:

A kdyby se nahodou nedejboze malemu neco stalo, tak by to bylo - proc porod nevyvolali, kdyz se jim neco nelibilo, proc to neresili apod :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1676
22.1.19 13:17

Jsem osobně moc ráda za to, že dnes mají maminky mnoho možností, jak odrodit. Jestli doma, v porodnici, v porodním domě, jestli využijí ambulantní porod… Každá z voleb má svá pro a proti; já sama jsem „srab“, takže za mne to jistí porodnice, protože spoléhám, že kdyby se něco zkomplikovalo (a to člověk bohužel nikdy dopředu neví), personál ze mě to dítě nějak dostane :). Nicméně po dvou zkušenostech s touže nemocnicí musím konstatovat, že a) oba porody byly parádní (1. císařem, 2. spontánně) a na personál si stěžovat nemohu, b) za to přístup dětských sester na oddělení matek s dětmi byl leckdy hodně sporný, a to hlavně u druhého dítěte, protože přece jako zkušená matka už všechno vím a všechno znám, takže proč by se se mnou crcali… Jedné mamince, co se mnou chodila na předporodní kurz, a strašně se trápila s kojením (na které má sice moje porodnice certifikát, ale jehož podpora probíhá maximálně puštěním videa v jídelně), bylo např. řečeno, že jim měla rovnou říct, že kojit nechce, a mohli dítěti rovnou vrazit UM. Oproti tomu kamarádka, která rodila tamtéž - a po jejím vyprávění se musím ptát, zda šlo fakt o stejnou porodnici, anebo zrovna měla smůlu na směnu - mi vyprávěla, jak např. po nějakých 24 hodinách kontrakcí, kdy se neotevírala, bylo rozhodnuto provést císařský řez, přičemž sestra to okomentovala slovy: „No když matka rodit nechce…“ Podobné hlášky, které mi nepřijdou ani tak výsledkem rutiny, ale spíše necitelnosti a kolikrát i blbosti, mohou v tak citlivých chvílích jako je porod (kdy kamarádce i děcku šlo o život, jak se pak ukázalo), popř. v citlivém období šestinedělí, napáchat hroznou paseku. Mimochodem, když rodila moje tchýně mého manžela, stěžovala si, že rodí, sestry jí řekly, že fakt ne, že to jsou poslíčky, vrazily do ní prášek na spaní, nicméně ona fakt rodila, adrenalin odvedl své, takže porodila, ale pak zabral ten prášek a ona jim začala usínat a dostala sprťáka, co si to jako dovoluje. Přitom bych řekla, že zrovna porodnice je vybavená na to, aby se o dítě na chvíli postarala, aby matka mohla nabrat síly. Na jedné straně tu stojí poučky „maminko, odpočívejte, kdykoli to jde!“, na druhé straně rutinní přístup, kdy i mně po druhém porodu holčičku rovnou vrazili, ať se starám, a nikdo neřešil, jestli si nepotřebuji aspoň na chvilečku odfrknout, nemluvě o tom, že ani ta chvilečka v porodnici nebyla možná, protože na pokoj pořád někdo lezl a po prokojených a popřebalovaných nocích nás chodili budit kolem páté hodiny na měření teploty, pak přišla uklízečka, pak začaly chodit vizity… No nic, to jsem se zase rozčílila :lol: .
Autorce deníčku hlavně gratuluji ke zdravému miminku a doufám, že ji zážitek neodradí od případného dalšího těhotenství a zdárného porodu. Spousta maminek měla porod nějak „zkažený“ necitlivostí personálu či v tu chvíli špatně volenými postupy (byť se utěšuji tím, že lékaři v danou chvíli konají to, co považují za nejlepší, jen to třeba neumí správně podat), ale nebrání jim to v budování krásného vztahu s dítětem, ze kterého nakonec vyroste normální a nepoznamenaný člověk. Přeji všem, ať podobné historky v budoucnu bereme jako téma k pousmání! ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
822
22.1.19 13:55

@Bábrdl Ale svoji dulu (porodní asistentku) přece mít u porodu můžu, ne? Jakože ne oficálně místo jejich por. asistentky, ale můj doprovod, třeba spolu s manželem. Pokud bude druhé, mám to v plánu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
22.1.19 14:24

@poHanka89 Zdravím. Neprůkazný monitor jsem měla pouze ráno v poradně a poté během porodu. Mezitím jsem jich prodělala asi deset a ty byly zcela v pořádku. Tabletu na spaní nechápu, kdybych jako začala rodit, tak si to odrodím ve snu? :D Nehledě na to, jak by nějakej oblbovák mohl poškodit syna? Jasně, teď je hrozně populární tvrdit, že některé léky jsou pro plod i narozené dítě neškodné. Zobejte antibiotika, analgetika, antidepresiva, prášky na spaní a u toho vesele kojte, dítěti to nevadí, bylo provedeno x studií. Každej na to má jinej názor, ale já prostě nevěřím tomu, že se to k tomu děcku, alespoň v nějaké míře nedostane, takže proč to riskovat. Ale máte pravdu v tom, že kdyby se porod nevyvoval a něco se následně podělalo, bylo by to pro mě stokrát horší. Nicméně, vyvolání jako takové mi asi vadilo ze všeho nejméně. Šlo o to, jak celý proces probíhal…

 • Nahlásit
8491
22.1.19 15:02

když to tak čtu, tak zlatá Příbram a jejich porodnice. Poprvé jsem síce rodila na starém porodním sále, ale celou dobu od příjezdu do nemocnice se mnou byl manžel a nebyl s ničím problém. Malá se narodila za 2 hodiny. Teď po rekonstrukci jsem si ty krásne nové porodní boxy zase neužila, pač se dcera narodila pro změnu 10 minut po příjezdu do porodnice. Ale zase super přístup všech kolem. Nechali nás pak s dcerou skoro hodinu na boxu, jen zkontrolovali. šestinedělí super přístup, na pokoji max 2 maminky, jinak možnost nadstandardu po rekonstrukci a nezažila jsem nikoho nepříjemného, nevrlého.

 • Zmínit
 • Nahlásit
28523
22.1.19 15:10

@Zuzanec To můžete. Ale nemá žádné pravomoci a navíc se tím v drtivé většině porodnic zaškatulkujete jako „ekobio potížistka“. Duly nemají rádi. :nevim:

Nevím proč by nemohla být možnost zaplatit si porodní asistentku, klidně ať mi nějaké nabídne porodnice. :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
22.1.19 15:16

@Bábrdl Taky jsem chtěla zmínit, že s vlastní porodní dulou bych se raději předem informovala o tom, jaký přístup k tomu daná porodnice zaujímá. Jak jsem psala, já byla za potížistku už proto, že jsem si dovolila začít rodit v sobotu v noci :D

 • Nahlásit
822
22.1.19 15:28

@Bábrdl No asi to nechtějí proto, že by si tam pak každá dovedla svoji a kdyby se něco zvrtlo vinu by nesla nemocnice. Takto si ručí za svoje zaměstnance, které zná. Já to beru zase tak, že ta dula rozhodující slovo nemá, ale mám ho já jako pacient, takže si sama zvážím, zda chci postupovat podle ní nebo podle plánu porodnice. No je mi jasné, že to nevidí rádi, ale ve většině případů si za to mohou sami, že si tam rodičky chtějí příště někoho přivést. Např. já, kdyby poprvé všechno bylo super, tak bych to teď asi neřešila. No jak říkám, ještě nejsem ani těhotná, ale po prvním porodu jsem si tak nějak sama sobě slíbla, že pokud bude nějaké „příště“ tak si nějakou dulu najdu a vemu s sebou, a to jsem oproti mnohým z vás, žádné „hrůzy“ nezažila, ale zkrátka bych ten porod chtěla takový lepší.

 • Zmínit
 • Nahlásit
822
22.1.19 15:29

@Bábrdl No a já jsem tam přijela ze soboty na neděli!!! ve 2 ráno 8o Paní doktorku kvůli mě dokonce musely probudit :lol:, aby zkonstatovala, že plaším, jsem tam zbytečně a já v 8 ráno měla dceru v náručí, taky mazec.

Příspěvek upraven 22.01.19 v 15:30

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
22.1.19 15:37

@Zuzanec Rozumím Vám a přeji, ať to podruhé vyjde podle Vašich představ! :palec:

 • Nahlásit
Anonymní
22.1.19 15:39

@PenelopaW Děkuji za povzbuzující komentář! :kytka:

 • Nahlásit
1676
22.1.19 16:00

@Zuzanec Taky přeji, ať je to na podruhé vysněný porod :). Já měla s dulou nakonec jen konzultace, protože když jsem začala rodit, bylo to dřív a ona měla zrovna střevní chřipku :). Ale už ty rozhovory mi hodně pomohly, kupu věcí jsem si srovnala nebo uvědomila, proč mám z čeho strach a obavy.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3969
22.1.19 16:01

Holky neděste mě, vybírám porodnici a uvažovala jsem nad Bulovkou 8o

 • Zmínit
 • Nahlásit
28523
22.1.19 16:11

@Zuzanec Pochopitelně. To si nerozumíme. V cizině si můžeš zaplatit asistentku, která je zaměstnankyní té nemocnice. Je jasné, že nemohou nechat rozhodování na cizí osobě.

Jinak si k porodu můžete vzít člověk třeba babičku. Ale já bych chtěla mít možnost mít u sebe asistentku po dobu porodu. A zaplatila bych si to.

Příspěvek upraven 22.01.19 v 16:12

 • Zmínit
 • Nahlásit
13291
22.1.19 16:26
 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
22.1.19 16:28

@berruuska Tak to jsem přesně nechtěla. Abych tady šířila paniku ohledně Bulovky. Bulovka je normální pražská porodnice alias továrna na děti, kde se tváří, že jsou děsně mama a baby friendly, ale v konečné fázi prostě záleží na tom, na jakou směnu narazíš, jak tvůj porod probíhá atd. V nejlepším případě si můžeš skoro celý porod užít doma a do porodnice si jen odskočit na poslední hodinku, dvě:-). Podle mě teda není vhodná pro prvorodičku, protože ta neinformovanost ohledně porodu, kojení atd. je tam obrovská. Na druhou stranu, jak jsem psala, kasají se, že mají vysoké % přirozených porodů (např. Podolí je zase vyhlášené tím, že sekce provádí moc rádi) a průměrná doba hospitalizace po porodu jsou 3 dny. To souhlasí, mě za ty 3 dny fakt propustili, syn byl sice částečně na UM, ale i tak jsem odtamtud pelášila, jen se mi prášilo za patama :). V Krči zase třeba hrozně bazírujou na kojení a jsou schopný si tě tam s mimčem nechat i týden, jen aby ses rozkojila. Takže záleží na tom, co preferuješ. Pak jsou tady mimopražské alternativy např. Neratovice, Hořovice, Mělník, které mají veskrze pozitivní reference. Nicméně, pokud vím, tak např. v Neratovicích se nehraje na to, aby ses tam přihlásila před porodem, zkrátka tam rodička dorazí a buď mají volno, nebo ne. Ale možná se pletu a už mají také pořadník. :nevim:

 • Nahlásit
13291
22.1.19 16:32

@ayra.5 A stěžovala sis? Nechala jsi to prošetřit lékařskou komisí? Tohle je fakt na projednání.

 • Zmínit
 • Nahlásit
584
22.1.19 16:38

@MartinaIrena bohužel nee, měla jsem co dělat se sebou, hodně dlouho jsem z toho měla deprese a nebyla schopna ničeho. Teď když už bXh ro klidně udelalal je to už 16 mesicu tak mám pocit ze to už je něco jako promlčene, vždyť ten doktor si mne skoro určitě nebude už ani pamatovat

 • Zmínit
 • Nahlásit
872
22.1.19 17:24

Napr v porodnici na morave lze rodit se svou vybranou asistentkou. V kontaktu s ni muzete byt cele tehotenstvi a na vsem se domluvit.kdyz zacne zena rodit, tak zavola por as a ta prijede k porodu. Jsou to por as co maji nejakou externi smlouvu s porodnici. pro rodicku to musi byt super, ze ve dverich porodnice uvidi znamou tvar, krera zna jeji predstavy a prani. ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1213
22.1.19 18:25

@Káťa19 prosím jak se jmenuje ten porad na mall tv? Taky bych se mrkla, dekuji :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
18303
22.1.19 18:46

@Adela.92 zrovna je to natacene i na Bulovce :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1213
22.1.19 18:50

@Káťa19 dekuji, nasla jsem :hug: vecer se na to mrknu.

 • Zmínit
 • Nahlásit