Paní, to na porod nevypadá

Aneb všechno je jednou poprvé. Neumím psát krátce a stručně a je to můj první deníček, tak prosím o shovívavost.

Rozhodli jsme se s manželem pro třetí dítě. Zadařilo se ihned a já nadšeně ukázala těhotenský test. Super. Všechny testy dopadly dobře, termín porodu se pomalu přibližoval a já začala hnízdit. Znáte to, všechno doma uklidit, vyprat, vyžehlit věci na miminko…

Ještě 2 dny před termínem jsme byli s manželem a dětmi na dlouhé procházce. U nás je to nutnost děti pořádně utahat, jinak jsou protivné. Celé těhotenství jsme téměř každý den chodili ven na 3 hodiny. Ale poslouchala jsem potřeby svého těla a vím, že to (ke konci s přestávkami) zvládlo bez problémů.

Nastal den D (den před tím mi na gynekologii řekli, že se porod určitě nechystá). Od dopoledne jsem měla v 10minutových intervalech bolesti, ale nic extra bolavého. Myslela jsem, že jsou to poslíčci (nikdy jsem je neměla). Ve 4 odpoledne se mi to už zdálo dlouhé, tak jsem zkusila vanu. Nic se nezměnilo krom bolesti, která byla intenzivnější. Raději jsem napsala dule, že se to možná chystá. V 5 hodin už manžel říkal, že jedeme do porodnice. Na moji námitku, že to nebolí dost a jsou to jenom poslíčci, reagoval úsměvem a odvětil, že přesně stejný rozhovor jsme spolu vedli před 4 lety, když jsem rodila první dítě.

Všechno jsme dobalili, předali děti babičce a vyrazili. V porodnici mě napojili na monitor, kde bylo vidět, že mimino je ok, ale při kontrakcích (teď už po 5 minutách) nebyla vidět činnost dělohy. Tak jsem manželovi říkala, že střečkuji a jsou to jen poslíčci. Po půlhodině přišla paní doktorka, odebrala plodovku (malý celou dobu spal, tak pro jistotu, jestli není zkalená), udělala ultrazvuk a prohlédla mě. Verdikt byl, že se porod chystá, ale ne hned. Ale že to je můj třetí porod a předchozí byl překotný, tak si mě tam raději nechají.

Po prohlídce odeslali dulu s manželem pryč (na pokoji být nesmí). Dule se to nelíbilo a slíbila mi, že počká v areálu, protože si myslí, že to nastane brzy. Manžel musel domů převzít děti. Já mezitím měla jednu kontrakci za druhou, seděla jsem ve sprše v pokoji a sprchovala si břicho, aby se to spustilo. 9 minut po verdiktu doktorky („Chystá se to, ale ne hned.“) mi rupla plodovka. Následoval okamžitý převoz na sál, kam za mnou přišla i dula. Snažila jsem se poslouchat příkazy typu netlačte, ale to fakt nešlo. A tak bylo rozhodnuto: maminko pořádně tlačte. Taková úleva, okamžitě odezněla bolest. Za 5 zatlačení byl syn na světě. Od prasknutí plodové vody to trvalo 11 minut (od prvotního verdiktu lékařky 20 minut). Lékařka i dula se shodly na tom, že za dobu své praxe (v případě duly 15 let) tohle ještě nezažily. Ani jsem nebyla poraněná nebo unavená. Rodím jako kočka :).

Tím dobré zprávy končí. Syn má problémy s dýcháním (pupeční šňůra kolem krku), za pár hodin ho vezli do fakultní nemocnice. Prý se to stává a bez komplikací by to mělo samo do 5 dnů odeznít. Komplikace zatím nenastaly, tak věřím tomu, že vše bude v pořádku.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
34559
1.7.19 06:52

Tak na jednu stranu je to porod snů, ale ještě že jsi už byla v porodnici, pak prosím napiš tady do komentářů, co syn, snad už je v pořádku? :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
14716
1.7.19 08:48

Paní, tak to jste měli štěstí, že to netrvalo dýl. Ozvy byly ok??

 • Zmínit
 • Nahlásit
4428
1.7.19 09:00

Už jsme se synem doma. Diagnóza: sepse s ložisky na plicích, takže zápal plic. Syna převezli na JIP v Písku, kde ho z toho dostali. Je to už druhé mimino se sepsí, syn ji musel dostat už ve mě (dceři byla tenkrát zjištěna druhý den po porodu a neměla ji rozjetou. Proto jsme si mysleli, že ji získala při překotném porodu, protože na ni trochu ode všeho šplouchlo). Přitom stěry byly vždycky negativní. Nechápu to a i lékaři mi doporučili, abych se nechala otestovat.

Mmch dle doktorky byla ještě klika, že jsem měla dlouhou pupeční šňůru. Díky tomu se kolem krčku neutáhla tak moc.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4428
1.7.19 09:01

@eva valoi

Ozvy byly ok. Naštěstí. Těsně před porodem už je nestihli natočit, ale při příjezdu byly ok.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2553
1.7.19 09:06

Gratuluji k rychlému porodu a absenci zranění! Pořád se mi potvrzuje, že co žena, to jiný porod, a kdo se na to chce dívat optikou nějakých škatulek, ten se pak může divit, jaké to vezme fofry. Kamarádka rodila první dítko, na sále jí řekli, že to bude až za několik desítek hodin, šly se střídat směny a kdyby tam neměla chlapa, tak se nedovolá, protože nález se zrovna změnil v překotný. Odrodit ji stihla nakonec jen PA, doktor přišel až k hotovému :).

Držím palce, ať je miminko co nejdříve v pořádku!  :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
781
1.7.19 09:21

@PenelopaW

Krizove bolesti nejsou na ctg videt. Ja jsem porodila do hodiny pote, co me doktorka rekla, ze mam porodni cesty klidne a bez nalezu. Ja mezitim prodychavala jednu kontr za druhou a ona mi presto neverila.

Gratuluju k dobremu porodu a hlavne to zdravi. Me se syn lokl pri porodu plodovky, zkalene, az cerne. Nastesti ji polkl a neprisla do plic. To pak byvaji podobne komplikace. Snura se hodne tezko dotahuje, je to jak hadice od lednicky, u druheho porodu jsem ji strihala a rikala jsem, ze nechapu, jak si ji nekdo muze nekam uvazat :lol: spis prilehnout ruckou v deloze…

 • Zmínit
 • Nahlásit
21100
1.7.19 21:25

@Astyna88 Já to měla podobné. PA říkala, že to co mě bolí v zádech jsou poslíčci a že s mým nálezem to bude na dlouho. Manželovi řekla, ať si klidně jede něco zařídit, že to tak rychle nebude. No a za půl hodiny doktorka zkonstatovala, že jsem na 4cm a PA hned řekla, ať muže povolám zpět, aby stihnul. :D

 • Zmínit
 • Nahlásit