Parodie na předporodní kurz

Ostatní
 • Missorka
 • 03.06.04

Milé maminky stávající a budoucí, Nebývá zvykem popisovat na emiminu zážitky z předporodního kurzu v samostatném článku, ale po dnešním předporodním kurzu v Motole mi to nedá a ještě do žhava rozzuřená vám musím popsat co se odehrálo.

Ráda bych řekla, že Motol rozhodně nebyla prvotně naše volba, ale po nějakých komplikacích mi bylo doporučeno rodit zde, že si nás „ohlídají“. Vždycky mi ta nemocnice přišla jako továrna a měla jsem o svém porodu jiné představy, ale rozdýchala jsem to. Doktoři snad vědí co dělají a neposílali by nás tam jen tak zbytečně.

Na netu jsem si našla nemocniční stránky a dozvěděla jsem se, že pořádají kurz k přípravě blízké osoby u porodu. Tudíž jsem nás s mužem objednala. Dokonce tam psali, že nám ukážou i porodní sál a boxy, abychom věděli do čeho jdeme.

V rámci objektivity nutno dodat, že jsme tam dorazili o čtvrt hodiny později, a to díky mezistátnímu zápasu Česko - Bulharsko a tím pádem celé ucpané Letné. :-( Lilo jako z konve. Nerada chodím pozdě, ale nedalo se nic dělat. Našli jsme místnost, kde se kurz konal, zaklepali, omluvili se a u:,–(ili se. „Vedoucí“ kurzu byla mladá porodní asistentka, moc mě mrzí, že jsme prošvihli ten začátek, třeba se představovala, moc ráda bych znala její jméno. Měla sedmiletou praxi.

Následuje výňatek nejlepších informací v bodech. Je na místě říci, že přednášející se ani jednou neusmála a celou dobu k nám shovívavě promlouvala, asi jako monarcha hovořící se svými polodebilními poddanými, kteří ho obtěžují jen svou přítomností. V podstatě nevyprávěla, ale snažila se reagovat na dotazy přítomných.

Co jsme se dozvěděli:

 1. porod je nepříjemný a bolestivý zážitek, na který se nikdy nedokážete dostatečně připravit
 1. bude vámpo něm velmi dlouhou dobu zle
 1. kojení je problematické, bývají s ním velké problémy a maminky to často nezvládají
 1. pokud vám budou v porodnici dítě přikrmovat, budou tak činit z lahve, nemáte žádnou možnost to ovlivnit
 1. to, že příkrmy způsobují problémy s kojením (nesmělý dotaz jedné maminky) je mýtus a výmysl jakési podivné laktační ligy
 1. po porodu vám dítě nebude přiloženo na břicho, protože ho prostě musí prohlédnout pediatr
 1. po porodu je dítě odneseno a pokud sama nevstanete a nezačnete fungovat, nikdo vám ho nedá (cituji téměř doslova)
 1. návštěvy jsou od 14 do 19
 1. s yalem má ona osobně ty nejhorší zkušenosti - funguje pomalu
 1. porod do vody je podle jejího názoru nepřirozený (abych byla objektivní - mají tam vanu, kterou využívají pro první dobu porodní)
 1. je úplně jedno jestli se pupeční šňůra přestřihne nebo nechá dotepat, NĚKDY (!) ji dokonce může přestřihnout i tatínek!!!

Mezi tím proběhlo několik narážek na alternativní porody. Samozřejmě negativních. Bylo jasně dáváno najevo, že veškeré informace, které jste si jako budoucí rodiče našli a přečetli jsou:

 1. hloupé
 1. zkreslené
 1. mýty

Pochopila jsem, že ideální rodička je taková, která:

 1. nemá vlastní názor
 1. je jí jedno co se děje s jejím tělem a s jejím dítětem
 1. nemluví
 1. nic nepožaduje
 1. dělá co se jí řekne

Nemělo cenu se na cokoli ptát, postoj a tudíž i následující odpověď byly jasné. Porodní sál ani boxy jsme neviděli, není to prý vzhledem k provozu možné. To už jsem nevydržela a zeptala se, proč tedy na svém webu inzerují něco co není pravda a dostala jsem odpověď, že je to problém vedení nemocnice. Závěrem nás milá PA informovala, že proč teda nemáme žádné další dotazy, že jí stejně začíná směna až za hodinu. Když se už dál opravdu nikdo na nic nezeptal, ukončila naše setkání slovy: „No, tak tedy jděte!“

Nešla jsem, vylítla jsem jako tajfun! A muž mě chytil až u výtahu. Funěla jsem vzteky jako mašinka.

Netvrdím, že porod v Motole musí být špatný, nemám tu zkušenost. Několikrát nám bylo řečeno, že v Motole mají mnoho rodiček. Možná jsou tedy „vedoucí“ těchto kurzů placeny za to, aby odradily budoucí rodičky. V mém případě záměr vyšel a podařilo se dokonale. Pohnu nebem a zemí a zkusím rodit jinde.

Peta a Véčko od PST (37.tt)

Dodatek od pobaveného muže:

Myslím, že to Péťa napsala docela výstižně. Jen příliš smířlivě, ale ona už je taková. Proto jen par poznámek:

 • ta mladá paní (pochopil jsem, že pravděpodobně už rodila) vede tyhle kurzy evidentně za trest. Chtít, aby se lidi ptali na něco,
 • co ještě nezažili je fakt snaha hodná dutohlava.
 • že by řekla, co si vzít s sebou do porodnice, to ani omylem.
 • několikrát zdůraznila, že bez jakéhosi potvrzení o zaplacení jakéhosi poplatku neznámé výše nikoho na porodní sál (kromě maminky) nepustí. Až mi to udělaji, tak se budu asi prát ;-)
 • možná se snažila usmívat, má však pravděpobně vrozenou vadu, která způsobuje místo úsměvu divný škleb. Ostatní lidé se stejně šklebí v situaci, kdy je někdo opravdu hodně vytáčí.
 • pokud se položí nepříjemný dotaz nebo nadhodí jiný názor (narážím na tepání pupeční šňůry) je nutno nejdřív zjistit, kdo nám takovou blbost nakukal. Zabývat se podstatou nebo nedej bože říct, proč je to údajně špatně je hluboce pod úroveň.
 • přítomnost vlastního gynekologa u porodu je možná - pokud má dotyčný smlouvu s motolem. Což mají jen ti, co tam pracují nebo
 • pracovali (není tohle klasická ukázka začarovaného kruhu?)
 • … a vůbec. Většina dětí nám přežívá, tak nám do toho laskavě nekrafejte

Takže asi takhle… nepřijít pozdě, což člověka nutí k extrémné snášenlivosti a slušnosti, tak mohla být zajímavá scénka. Škoda. Přístě už k ní šance snad nebude.

Zdeněk (BlueHawk)

Váš příspěvek
Sulanek
Kelišová 5636 příspěvků 03.06.04 00:21

Ahojky Peto a vubec cela rodinko,

ty brdo, to jsou veci, ale u Motole mne to neprekvapuje ani trochu, mozna tam maji odborniky, ale taky zcela nemoderni nazory a preferuji opravdu klasicky medicinsky pristup ke vsemu … asi bych si byt tebou porod v Motole rozmyslela, myslim, ze ta „mila“ sestricka moc nelhala.

V Praze je preci moznost vybrat si pro pripad komplikaci dalsi 2 skvele vybavene porodnice a to Podoli a Apolinare. Ja mam zkusenosti s Podolim a nedam na neho dopustit, i kdyz dneska bych radsi jela treba do Vrchlabi, nicmene porod Verunky je v me hlave tim nejlepsim zivotnim zazitkem a to i pres to, ze to fakt boli! Proste celkovy dojem je hooodne pozitivni a to je myslim dulezite!
Mozna volite Motol i kvuli mistu bydliste, ale ja bych se na to vykaslala, Apolinar i Podoli jsou dobre dostupne MHD.

Kazdopadne preju prijemny porod bez komplikaci a ma rada zni … NENECH SI HO UZ PREDEM ZKAZIT, TY SAMA MUZES Z VELKE CASTI OVLIVNIT JESTLI PREVAZI POZITIVUM A JA VERIM ZE ANO!

Hodne stesticka a hladim virtualne brisko!

Sulanek a Verunka 16M

Sophie
Stálice 62 příspěvků 03.06.04 01:36

Ahoj Peto,
výběr porodnice byl pro mne jeden z nejdůležitějších rozhodnutí. Do Motola bych v tomto případě už ani nevkročila. Obdivuji Tě, že jsi na „dotyčnou“ více nevyprskla. Já bych se asi neudržela, protože takovéto arogantní přístupy mě dočista vytáčí.
Já jsem první holčičku rodila v Brně- Bohunicích…výborná porodnice, skvělý přístup. Druhá cácorka se mi narodila u Apolináře…docela slušná porodnice. (mám výhrady hlavně vůči porodním boxům, kde jsem slyšela jiné maminky „křičet“ a tak mne to trochu znervozňovalo)
A do třetice pro narození synáčka volím Vrchlabí, v případě nějakých předporodních komplikací je má volba Podolí. Momentálně bydlím v Mexiku a tak jsem s údajnými nemocnicemi zkontaktovala přes e-mail. Musím přiznat, že Podolí byla jediná porodnice, která se obtěžovala odepsat a dokonce napsala pár milých slůvek.....a to člověku hodně dodá!!! Alespoň mi to dokazuje, že mají opravdu lidský přístup a upřímný zájem o matku jako „o člověka“ a ne pouze jako „pacienta“.
Tak přeji celé rodince hodně úspěchů při výběru jiné porodnice!
Zdraví Sophie (24tt, z Podzimního očekávání)

Sarlotka1
Kecalka 260 příspěvků 03.06.04 07:58

Ahojky Péťo!

Lidská blbost je věčná, co na to dodat. Doufám, že už se s žádným takovým člověkem nesetkáš :o(

Pa a nenech se vytočit :o))) Šarlotka

Ganginka
Povídálka 50 příspěvků 03.06.04 07:58

Missorko,
jedna dobrá věc tu je: pořád lepší zjistit to teď, než při porodu… Taky Tě obdivuju, pokud se mnou někdo jedná jako s - promiňte - debilem, jako že „co já o tom můžu vědět“, tak se neznám - a dotyčná sestřička by už příště radši žádný kurz nevedla. Přeji Ti výběr lepší porodnice a ochotný personál.
Ganginka
PS: Jo…, ještě poznámka: už vidím Missorku a jiné jak jedou do porodnice tramvají/metrem:))) I když dá se to, že…

Koculka
Kecalka 225 příspěvků 03.06.04 08:38

No to je teda silné kafe! Na příští kurz bych šla a půjčila si diktafon a všechno hezky zdokumentovala a šla za ředitelem nemocnice. Věřím tomu, že bych byla vzteky bez sebe a udělala to. Když se vytočím, tak neznám bratra:). A sestra by už tyhle pindy snad nikdy neměla.
Kočulka

Katcha
Ukecaná baba ;) 2252 příspěvků 03.06.04 08:48

Ahoj Péťo,
no vidím, že v Motole se určitě nepotkáme. Mrzí mě, že vás tam tak vytočili.
Jen pár poznámek k těm dalším skvělým porodnicím v Praze. Zkušenost mám teda jen s Apolinářem.

 • děti přikrmují z láhve, na můj dotaz jestli je to pak neodradí od sání z prsu na mě sestra nechápavě hleděla, že něco takového NIKDY NESLYŠELA
 • vanu na porodním sále používají také pouze na první dobu porodní
 • o přikládání dítěte na břicho maminky, přestřižení pupečníku nevím jak funguje při normálním porodu, rodila jsem CŘ
 • na YAL jsem se ani neptala, proti klistýru nic nemám
 • návštěvy jsou od 14 do 19 a probíhají na chodbě
 • o oddělení šestinedělí a hygieně na WC jsem se už několikrát zmiňovala - byla jsem hooodně nespokojená
 • možná se to tam od února 2002 změnilo tak v tom případě jsou tyto moje zkušenosti minulostí - naštěstí

Podotýkám, že nepříjemná dětská sestra tam byla jen ta jedna, pokaždé když měla službu se mě velmi pohrdavě ptala, který že jsem den po porodu, že JEŠTĚ NEMÁM MLÍKO?????? Velmi mi tím dodávala sebevědomí, brečela jsem manželovi do telefonu ať pro mě přijede, protože tam už prostě nebudu.

Asi jste měli smůlu na nepříjemnou PA, nicméně je vám jasné jak to tam funguje :-( Já osobně jen doufám, že druhý porod nebudou provázet stejné komplikace jako ten první a že už opravdu nemůže být hůř. Protože to byl bohužel opravdu nepříjemný a bolestivý zážitek, bylo mi pak dlouho zle, ale s kojením jsem měla problém pouze do té doby než se mi udělalo mlíko (5.den), pak probíhalo bez jediného problému 10 měsíců.

Ganginko, pokud už začal porod tak asi nikdo nepojede do porodnice MHD, ale měsíc před termínem se tam musí docházet 1×týdně, při problémech nebo přenášení třeba obden nebo denně. Můj muž tam nemohl a ani nebude moct jezdit takže jsem si ten Motol tentokrát zvolila hlavně z důvodu dostupnosti MHD.

Katka a Vítek

Lindicka
Kecalka 235 příspěvků 03.06.04 08:50

Ahoj,
ono u porodnic a vlastně všude záleží na tom jaké lidi tam potkáš… Někdo vychvaluje Podolí, protože tam potkal milé lidi a vše klaplo. Já bych tam už nevlezla poté, jak se ke mě chovali. U Apolináře byla kamarádka, z vyprávění mi běhal mráz po zádech, já bych tam nešla, ale znám i holky, které tam rodily a byly spokojené. Asi jako všude. Já jsem rodila v Motole a byla jsem nadmíru spokojená, sestřičky na šestinedělí byli andělé, musím se jich tu zastat. Tak milý přístup jsem ani neočekávala. Takže vážně je to o lidech a taky - a to platí všude - ozvat se a nenechat si vzít to, co člověku náleží. A tak všechny holčiny, které se chystáte rodit, nebojte si říct o to, co máte pocit, že by mělo být. Ono jim to občas jen nedochází, ale pokud se nedáte, udělají první poslední. Prostě nikdo není dokonalý, bohužel :-(. Asi jsem měla štěstí a setkala jsem se jen s ochotnými lidmi. S kojením má problémy skoro každá maminka, obzvláště prvorodičky neví jak na to, ale nestalo se mi, že když jsem se na něco ptala, že by byl někdo kvůli tomu nepříjemný a neporadil co a jak. S něčím, co PA v Motole řekla, souhlasím že tam skutečně tak proběhlo (ale dalo se to udělat jinak, kdybych se ozvala, jenže mi nějaké věci vyhovovaly tak jsem je vzala tak jak přišly), ale nikdy se mi nestalo, že by mému dítěti nebo mě udělali něco, k čemu bych se nemohla sama vyjádřit (i s tou flaškou - příkrm Matýsek dostal až poté, co jsem o něj sama požádala, není pravda že ho dávají samy sestry a všem dětem… s tím jsem se tam opravdu nesetkala). Takže tolik jako malinké zastání Motole, určitě se najdou dobří i špatní lidé všude a je mi líto takového zážitku ještě s miminkem v bříšku, to opravdu není moc fér. Držím palce ať všechno dopadne jak má a přeju co nejpohodovější porod s fajn lidma. Olča (Matýsek - necelý rok)

Jindriska
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 03.06.04 09:30

Ahoj!
Onoje to opravdu asi případ od případu. Katka píše o své negativní zkušenosti s porodnicí u Apolináře. Já jsem tam rodila dvakrát a případný třetí porod bych opět absolvovala tam. První tři měsíce jsem měla problémová těhotenství (hlavně to první, vzhledem k předchozím potratům), takže si mě tam hlídali v podstatě už dávno před otěhotněním. Se sestřičkami jsem problémy nikdy neměla, naopak, přišly mi moc milé. Prvně jsem byla na obyčejném pokoji - návštěvy tedy probíhaly na chodbě - nepřišlo mi to jako žádné příkoří, vzhledem k tomu, že jsme na pokoji byly tři, kolikrát když manžel přišel, některá z maminek či některé z miminek spalo, bylo to podle mě ohleduplnější. Po druhé jsem byla na nadstandartu, tam mi chodily návštěvy na pokoj, vzhledem k přítomnosti starší, dvouleté, dcerky to podle mě zase bylo řešení, jak neobtěžovat ostatní tím, že se malá bude snažit obíhat všechna přítomná miminka atp. Sestřenice rodila v Podolí, spokojená rozhodně nebyla, navíc malou jí poslali domů s novorozeneckou žloutenkou, i přes vysoké hodnoty jí nedali pod lampu, řekli, že se to srovná samo, srovnalo, ale za dalších sedm měsíců a celou tu dobu nemohla dostat žádné očkování. O kojení prý jí pustili videokazetu, pak už se k nějakým radám moc neměli. To o Apolináři rozhodně říct nemůžu, po prvním porodu mi trvalo několik dni než jsem měla mléko a možná by se laktace nespustila vůbec nebýt toho, že mi sestřičky pomáhaly i nejrůznějšími masážemi atd. Tatínek u porodu byl v obou případech, nic neplatil, nikdo ho nevyháněl, o klystýru jsem se mohla rozhodnout a vzhledem k tomu, že po porodu do vody jsem nijak neprahla mi nevadilo, že jsem ve vaně strávila jen první a druhou dobu porodní - vzhledem k tomu, že ty mi zabraly celou noc jsem byla vykoupaná až až.
No, jinak doufám, že se vám podaří porodnici změnit, názory nás ostatních vám můžou pomoci, ale rozhodující stejně bude to, kde se vy budete cítit nejpříjemněji.

Jindra + šelmičky od Ed

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.04 09:35

Tak to teda čumím. Já jsem z vesnice nedaleko Hradce Králové, tak u mě byla porodnice jasná. Prostě ta nejblíž je 20 minut atuem v Hradci a hotovo, takže nějaké vybírání mě prostě míjí. Jsem poprvé těhotná, tak zkušenosti z porodu zatím nepřidám, ale předporodní kurz ve zdejší porodnici mě příjemně překvapil. Bylo to rozdělené na 4 úterky v měsíci a řekli nám všechno co mě zajímalo.
Oproti vám:

porod je bolestivý zážitek, na který většina maminek pozapomene, vzhledem ke kráse okamžiku narození dítěte

nebude vám po něm nejlépe a budete unavená, ale od toho je tu personál nemocnice a doma manžel, či přítel, aby vám to mateřství usnadnili

kojení není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, ale od toho jsou školené pracovnice, aby vám pomohli, žádný učený z nebe nespadl a ta snaha pak stojí za to. (+ ukázka několika pozic s panenkou a pomůcek „když to nejde“ = kloboučky, vzpřimovače bradavek,…)

pokud nebude zbytí, bude se dítě v nemocnici přikrmovat. Samozřejmě pokud jsou vyčerpány jiné možnosti.

to, že příkrmy způsobují problémy s kojením je bohužel pravda, proto se dítě přikládá k matce co nejdříve, aby se laktace „nastartovala“ včas a dítě získalo správný sací návyk.

bezprostřeně po porodu je na vaši žádost dítě přiloženo na břicho matky. Jinak se odnese za asistence tatínka do přípravny, kde ho prohlédne pediatr (změří, zváží, oboduje, přestřihne šňůru a popíše dítě- může udělat i otec dítěte)

do půl hodiny po porodu, vám dítě přinesou a přiloží k prsu.

návštěvy jsou prakticky celý den, jen nás upozorňovali, aby nás širší rodina navštívila radši až doma, protože budeme utahané a dítě je první dny náchylnější k infekcím

máte na výběr mezi klistýrem, čípky, či tabletkami. Většinou stačí čípek.

porod do vody neprovádějí (vanu mají), jinak si lze vybrat pytel, stoličku, či jinou polohu.

Je to asi věc přístupu. Nám porodní sály, přípravnu maminek i miminek ukázali. Ukázali nám různé druhy kojení a dali seznam toho co s sebou do porodnice pro vás, pro dítě, co a proč s vámi můžou provádět a pod. Nevím samozřejmě jak to bude probíhat, ale s přípravou jsem spokojená.
Ahoj Myšanda.

Sulanek
Kelišová 5636 příspěvků 03.06.04 10:01

Ale Ganginko, ta dobra dostupnost MHD byla myslena pro navstevy, do porodnice urco pojede bud autem nebo sanitou:-))) … to jsem se pobavila, jak si to pochopila:-))) Ale mozna by to tou tramvaji bylo i rychlejsi…:-)

Sulanek

letadlo
Závislačka 3592 příspěvků 03.06.04 10:30

Peťulko,

je mi líto, že se takhle ještě někde můžou chovat. Rozhodně bych tam nerodila a je dobře, že jsi se s porodní asistentkou nepohádala, ještě bys mohla ze vzteku začíta rodit a musela bys tam zůstat. :-)))))))) Taky jsem jeden takový předporodní kurz zažila, nejdůležitější bylo ukázat nám jak vypadá epidurál, aby jsme si ho daly a tím jim přisypaly penízky. Některé výroky mě tam dostaly:

 • alternativní porody (dotaz na stoličku) - pokud budete mít štěstí, tak to půjde, ale pan primář se k Vám rozhodně shýbat nebude
 • první noc bude dítě na novorozeneckém, vy budete unavená a musíte se vyspat
 • pokud najdeme spící dítě u vás v posteli, bude zle, jsme za něho zodpovědní
 • na návštěvy ať raději moc lidí nechodí, my to tu předěláváme a není tu moc místa

Naštěstí jsem se do této porodnice jela pouze ujistit, že není lepší než ta, kterou jsem si vybrala. Jistá jsem si byla poměrně rychle. A i když jsem porodila v menší porodnici, ne tak dobře vybavené, přístup byl úplně o něčem jiném. Jen je mi líto, že tato porodnice už nefunguje. Bylo to ve Vysokém Mýtě. Porod byl těžký, ale na pobyt v porodnici vzpomínám moc ráda.

Jak už se tu zmiňovala Šulánek, nechcete zkusit Vrchlabí, i když je to daleko. Hodně jsem slyšela chválu i na Hořovice a to není z Prahy tak daleko.

Hodně štěstí při výběru porodnice, pohodový porod a krásné, zdravé a šťastné miminko.

Jana a Karolínka od Šulánka a Veroniky

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.04 10:40

Ahoj Peto a Zdeňku,
nedá mi to a musím se svého milovaného Motola zastat. To, co jste popsali (a nepochybuju o tom, že to bylo ve velkém vzteku), je nemilé a je mi jasné, že Vás to velmi rozladilo. Na rozdíl od Vás však já zkušenost s porodem v Motole (a také se dvěma hospitalizacemi, naposledy letos v dubnu na rizikovém těhotenství) mám. Především bych chtěla říct, že jsem v poradně, při porodu, na šestinedělí, na rizikovém ani na minimálně invazivní chirurgii nepotkala jedinou sestřičku či lékaře, kteří by se chovali tak, jak popisujete, ba naopak, můj hlavní zážitek z porodu byl, že to by skvělé, se skvělými lidmi (byť bez manžela v zádech - oba jsme si to nepřáli, proto jsem šla rodit sama, nicméně nám - a to před pěti lety - byla tato možnost nabídnuta) a se skvělou péčí. Já sama jsem měla první porod šestihodinový, bez komplikací, sice poměrně intenzivní (ono to totiž opravdu bolí), ale na konci zdravé krásné miminko, které mi okamžitě přiložili k prsu a poté, co je zkontrolovala pediatrička a přišla mě informovat o tom, že holčička je zcela zdravá, jsme spolu strávily dvě hodiny na sále a společně nás převezli na šestinedělí, byly jsme tedy spolu od narození prakticky neustále (kromě chvil, kdy ji odnesli na očkování proti TBC či vyšetření sluchu a také 24 hodin, které kvůli silné novorozenecké žloutence strávila pod modrým světlem - kam jsem ovšem kdykoliv mohla přijít se na ni podívat).
S kojením, které jsem velmi chtěla provozovat, jsem měla opravdu veliké problémy, čtvrtý den v noci, kdy už jsem měla kvůli retenci mléka 40stupňové horečky a velké bolesti, to už vypadalo na zastavení laktace a nepochybuji o tom, že v mnoha nemocnicích by k tomuto kroku přistoupili. V Motole však byla sestra, která kvůli mně přišla do práce i v den, kdy neměla službu (!!!) a co dvě hodiny mi pomáhala vytlačovat zadržované mléko tak dlouho, až pátý den v pět hodin ráno začalo konečně téct a já jsem pak ještě tři čtvrtě roku svoji dceru mohla kojit, dokud se ta potvůrka neodstavila sama. Dodnes natu sestru s láskou vzpomínám a stále mě pronásleduje pocit, že jsem jí poděkovala málo. Bez ní bych totiž nekojila. Těch necelých pět dní byla má dcera přikrmována stříkačkou.
V rámci objektivity musím uvést, že předporodní kurs jsem absolvovala společně s cvičením a plaváním jinde, ne v Motole, nicméně seznam, co s sebou do porodnice, jsem obdržela v poradně, na klystýr a holení jsem byla dotazována, obojí jsem absolvovala, neboť jsem toho názoru, že situaci při porodu usnadňují (YAL tehdy u nás nebyl, nyní jsem se na něj ptala, a dvě na sobě nezávislé PA - nikoli z Motola - mi řekly totéž, tedy že neúčinkuje tak, jako klystýr a navíc je opravdu pomalý, takže se vyprázdnění často nestihne. Navíc z prvního porodu mám tu zkušenost, a tady se omlouvám za takové fekální podrobnosti, že po hodinovém průjmu a následném zvracení, jsem se po klystýru vyprázdnila ještě tolikrát, že nepochybuji, že při usilovném tlačení by s mým miminkem vyšlo i něco navíc, což samozřejmě není ostuda, ale jako přivítání na svět se mi to moc nezamlouvá).
A ještě jedna věc - cizího gynekologa, tedy takového, který s porodnicí nepracuje ani na smlouvu, k porodu nepustí v žádné porodnici, podle mě je to docela logické, rodíte v nějakém zařízení a právě to a ne jiné je za Vás odpovědné.
Tolik moje zkušenosti z Motola. Právě jsem v 31. týdnu, jsem rozhodnutá opět rodit v Motole, kde mi mimo jiné ve před devíti týdny odvrátili hrozící předčasný porod, velmi se tam těším, protože vím, že o mě i mého chlapečka bude 100% postaráno. O to víc mě mrzí, že Vaše zkušenost (byť zatím jediná) Vás ovlivnila natolik, že jste na Motol úplně zanevřeli. Moc bych Vám přála co nejrychlejší, nekomplikovaný a co nejméně bolestivý porod a co nejpříjemnější a kvalifikovaný personál, ať už budete rodit kdekoliv. Do smrti nezapomenu na slova jedné z porodních asistentek, které mi při porodu velmi pomohly: hvězdou tohohle představení nejste vy, ale vaše dítě, to ono je najednou obrovskou smršťující se silou tlačeno do malinké branky a vypuzeno z tepla a klidu někam, kde to vůbec nezná. Když na miminko budete při porodu myslet víc než na sebe, půjde to rychleji, protože se stanete matkou ještě dřív, než porodíte - podřídíte svoje zájmy a bolesti zájmům svého dítěte. Tak ať Vám to vyjde!
Zuzana z Letních miminek

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.04 10:49

ahoj Péto, ačkoliv jsem zde ještě nikdy nic nepsala (jelikož nejsem ani maminka, ani těhulka ani snažilka) to co si napsala o Motole mě dost zvedlo ze židle!! Být tebou tak si nějakou nánou nenechám zkazit celé těhotenství a porod. Zkus třeba Hořovice (četla jsem výborné zkušenosti maminek), z Prahy je to 20 minut autem..je to prý alternativa Vrchlabí.....Přeju krásný porod a hlavně nikdy více do Motola!!! Bydlím taky kousek od Motola ale nikdy tam nepůjdu
 Denisa

Asson
Nováček 5 příspěvků 03.06.04 11:34

Ahoj Péťo,

už jsme se bavili včera večer, ale stejně mi to nedá. Asi každá porodnice je vždy o lidech, jak už tu holky psaly, každý má jinou zkušenost a asi se nedá říct ta či ona porodnice je dobrá nebo špatná.
Já jsem se řídila citem…také jsem ze začátku tápala, kam jít rodit. Moje sestra měla negativní zážitek z Podolí a to mě hodně ovlivnili, že jsem šla do Krče. Samozřejmě hrála roli i vzdálenost porodnice od bydliště. (I když jak sama víš, blíž by jsem byla měla Motol :-))))) To jak to u nás v Krči proběhlo víš…já opravdu tuto porodnici jen a jen chválím (to také pro ostatní těhulky)…zvládli vše báječně i v době kdy byl zavřený motol a Podoí současně a Apolinář vyhlásil STOP stav…takže všechny rodičky jeli do Krče…společně s Julinkou se narodilo dalších 17 detí ( a to tam jsou jen 4 porodní sály a jeden na císaře).....nicméně i přes nedostatek lůžek teploměrů, andělíčků a dalších věcí si s tím doktoři i sestřičky úžasně poradili…pobyt a péče tam byl baječný. Takže moje rada, jeď tam, kam tě to citově táhne. Je důležité citít se v pohodě, už když jedeš do porodnice. Asi by nebylo dobré se předem stresovat :-))) A co se týče požadavků ohledně samotného porodu: já si vlastně žádný porodní plán nesestavovala…s tím, že stejně může jít vše úplně jinak a pak by jsem byla jedině zklamaná. Takhle mám ten nejkrásnější zážitek a ničeho nelituji.

Jsi silná osůbka, takže se nenech zvyklat a zastrašit. Těš se i nadále jako dosud a vše bude báječné. Už se těším, jak mi budeš líčit tu krásu, kdy se dralo Véčko na svět.

Tanina a Julinka :-)

Petulka1
Kecalka 297 příspěvků 03.06.04 11:37

Ahoj, Peťo, Zdeňku a Véčko!
Co píšete je teda příšernost sama. Je škoda, že jste si museli rozmyslet své rozhodnutí rodit v Neratovicích. Pokud by Vám Motol uznal předporodní kurzy jinde nebo jste se k Neratovicím vrátili, můžu z vlastní zkušenosti vřele doporučit kurzy, které vede PA Věrka Nováková v brandýském Mateřském centru (www.bmc.brandysnl.cz).
Přeju hodně štěstí.
Petra a Berušátko 35. týden

bolero
Zasloužilá kecalka 738 příspěvků 03.06.04 11:49

AHOJ MISSORKO A ZDEŇKU

Tak za prvé: úplně živě Tě vidím, trošku Tě znám, dovedu si představit, jaks tam musela téct.

Nebudu tvůj předporodní kurz moc komentovat, jen doufám, že o tom, že budeš rodit jinde, jsi už rozhodnutá.

Můj předporodní kurz probíhá úplně jinak:
Soukromá pododní asistentka, ke které chodím na těhotenské cvičení mě a manžela pozvala na své předporodní kurzy (jmenuje se to MÁMA A JÁ) do Strakonic.
Probíhají každé pondělí od 15,30 do 17,30 a pondělků je to celkem 10.
Teď v pondělí jsme tam byli popáté a musím říct, že to s nám probírá opravdu důkladně.
Do kurzu zapojuje svými otázkami i tatínky, aby měli pocit, že se jich těhotenství také týká.

K tvým 11 bodům:

1. porod bude bolestivý zážitek, ale na konci porodu na nás bude čekat naše holčička, na kterou je třeba po celou dobu porodu myslet, protože ona to na cestě ven také nemá jednoduché. Vyzkoušeli jsme si všechny ( i tatínkové), jak rozdýchávat bolesti a je třeba si zapamatovat, že kdo při podoru hodně řve = křičí, tak špatně dýchá a miminku se nedostává dost kyslíku.

2. po porodu na nějaké bolesti brzy zapomenete a budete se jenom radovat z toho, že už je vaše dlouho očekávané miminko venku - podotýkám, že na kurz nás chodí 15 maminek a několik tatínků a všechny máme plánované těhotenství, některé těžce vytoužené.

3. kojení určitě zvládneme, v porodnici ve Strakonicích nám poradí a pokud to nepůjde jinak, zavoláme téhle porodní asistentce a ona ochotně přijde a pomůže poradí.

4. děti přikrmují lžičkou nebo injekční stříkačkou

5. příkrmy můžou způsobit problémy s kojením, je kladen 100% důraz na to, aby maminka co nejvíc a nejrychleji kojila sama. Dodržuje se desateto kojení.

6. pokud si sama neřeknete, miminko vám nebude přiloženo po porodu na břicho - sama nám doporučila, ať se o tento zážitek neochuzujeme, stojí to za to a ať si o položení na bříško řekneme, potom bude položeno. Pediatr ho samozřejmě vidět musí, ale až po položení na bříško.

7. poté co je miminko položeno na bříško ho sestřička za asistence tatínka odnese změřit, zvážit, osušit a otřít - není nutné miminko mýt pod proudem vody ihned - i tak těch šoků je pro něho dnes už až dost a nejpozději do 30 min. je miminko přiloženo k prsu a potom maminka s miminkem a tatínkem stráví 2 hoďky na porodním sále.

8. návštěvy tam nějaké oficiální jsou, ale záleží na dohodě a na vstřícnosti a na naší ohleduplnosti k druhé spolubydlící na pokoji, je to všechno na domluvě.

9. nálev jsme ještě neprobírali, ale neoficiálně se už zmínila, že je to jen na naší libovůli, nutit nám ho nikdo nebude, já osobně proti klystýru nic nemám, budu jen ráda, pokud ze mě při porodu poleze jen miminko.

10. porody do vody ve ST neprovádějí, ale prohřívání bříška a zad při kontrakcích ve sprše vřele doporučuje

11. pupeční šňůru nechají dotepat, a už si nepamatuju, jak je to s přestřihnutím šňůry tatínkem - musím se zeptat.

Jinak pro úplnost musím dodat, že je to soukromý přeporodní kurz, který neprobíhá v porodnici, ale v jedné mateřké školce ve městě a naše soukromá porodní asistentka má smlouvu se strakonickou porodnicí a chodí tam normálně sloužit směny na porodnici.

Kurz stojí 900,– Kč a vidím, že jsem ty peníze nevyhodila zbytečně oknem.

Jinak za 14 dní nás večer po kurzu čeká prohlídka porodnice, tak už se na to moc těším.

Dneska jsme navíc byla u své gynekoložky v poradně a protože ona pracuje v písecké porodnici a neustále na mě tlačí, abych nerodila ve Strakonicích ale v Písku, tak jsem se jí ptala, jak se její nemocnice staví k masírované hrázi a k nástřihu ( ve ST respektují při masáži hráze nastřihávání v co nejmenší míře, pokud to jde, tak vůbec ne).

Těžce mě vyškovala. Ona se svou 17-ti letou praxí porodníka netušila, jak se masíruje hráz a k čemu je to dobré a řekla mi, že je lepší nastřihnout a zašít, protože, když se nenasřihává, tak tam potom zůstává díra jako vchod do hangáru - doslovná citace.
Je možné, že má v dnešní době gynekolog-porodník ještě takovýhle názor?

Takže zase další bod pro strakonickou porodnici, ale definitivně se rozhodnu až po prohlídkách obou porodnic.

Trochu dlouhé, nezlobte se na mě, ale přístup, který zažila MISSORKA mě vyburcoval k popsání, jak to chodí jinde.

Markéta 24+3tt

Katcha
Ukecaná baba ;) 2252 příspěvků 03.06.04 12:03

Ahoj Táňo,
je to opravdu o lidech a i v jedné porodnici jsou různí. Moje švagrová má otřesný zážitek z Krče a když jsem jí tenkrát říkala, že mi ji doktor doporučuje tak se úplně vyděsila. 4-kilové dítě ji nechali rodit koncem pánevním, řvali na ní, byli sprostý. Když pak sestrám říkala, že má malá asi teplotu tak jí odbyly, ať ji odkryje, že je jí teplo. V noci ovšem nastal kolotoč, to už měla malá pořádně vysokou horečku, chytla tam totiž nějakou infekci. Bohužel nebyla sama… Takže než se Evička uzdravila, strávily v porodnici 14 dní…
Druhá holčička se jí narodila u Apolináře, bez problémů, byla naprosto spokojená.
Ono je to taky trochu o tom, jak probíhá porod. Já strávila 12 hodin na porodním sále, nakonec stejně muselo dojít na CŘ, v epidurálu, který nefungoval - tu bolest bych nepřála ani nejhoršímu nepříteli. Odstranili mi při tom i nějaké srůsty takže jsem 4 dny jen pila, mlíko jsem tudíž neměla. Byla jsem v takovém psychickém stavu, že i křivý pohled mi hnal slzy do očí. Připadala jsem si totálně neschopná. Teď žiju v domění, že mě už jen tak něco nepřekvapí a že jsem schopná (snad) zvládnout všechno.
Myslím, že není na škodu připravit se na možnost, že všechno nepůjde úplně ideálně a že prostě komplikace můžou nastat naprosto nečekaně.
Katka a Vítek 22+6tt

Lenelka
Povídálka 20 příspěvků 03.06.04 12:30

Ahojky,
teda, tenhle clanek uz me teda uplne dojal! Ceske nemocnice jsou profesionalne a vybavenim na vysoke urovni (pry 3. nejlepsi v Evrope), ale co se tyka pristupu je to porad to same, ze??
KDY si konecne zdravotnicky personal uvedomi, ze PACIENT=ZAKAZNIK a tudiz ON(A) ma pravo na slusne zachazeni a zacne se pred pacintem chovat tak jak ma, coz je pokorne a mile??!!!
Opravdu doufam, ze i sve druhe mim porodim v zahranici, protoze neco takovehleho zazit, to je hazardovani s dusevnim zdravim!
Me porod nijak hrozne nebolel a to jsem rodila 46 hodin. Zle mi po nem nebylo vubec. S kojenim jsem nemela zadny problem. Myslim si, ze mam setsakra pravo ovlivnit, co se memu diteti vklada do pusinky. Pediatr muze dite prohlednout na brise matky. Kdyby se mi nekdo pokusil dite odnest, se zlou by se potazal. Nechapu potrebu klistyru. A to s tou pupecni snurou, no marno mluvit.
Holky, proti tomuhle zdravotnickemu kolosu se musi bojovat vsi silou! Takhle se proste nemohou chovat, musi si to uvedomit!
Preji stastny a pohodovy porod v nejake mile porodnici mezi milyma lidma.

Lenka

Kačkač2
Kecalka 382 příspěvků 03.06.04 12:30

Ahoj holky,

je to fakt síla, ta sestřička, jak ji popisujete by měla pracovat na nádraží a ne v porodnici.
Hodně píšete, kde jste byly a nebyly spokojené. Chtěla bych říct, že je to hodně o subjektivním hodnocení každé z nás. Každá má jiné požadavky, každá má jinou hranici toho co snese, a taky je každá z nás trošku jinak informovaná. Myslím tím, pokud někdo netuší jaký je rozdíl mezi dotepáním pupečníku a okamžitým přestřižením, je mu nejspíš jedno, co zdravotníci udělají. Nestěžuje si a personál nemá důvod být nepříjemný. Když ovšem chci, aby pupečních nechali dotepat a vymyká se to jejich přestavám a zvyklostem, většinou je tu problém - matka nám do toho kecá - máme důvod být naštvaný.
Je jasné, že můžete narazit na úžasné sestry a lékaře a taky je jasné že můžete narazit na debily.
Ale proč bych se měla před porodem modlit, aby mě postihla ta lepší varianta??? Já chci slušné zacházení a chci, aby zdravotníci respektovali můj názor a moje rozhodnutí za každých okolností!!!!! I když tam bude zrovna PA, kterou doma seřval manžel a zlobí ji děti a chcípla jí kočka… .Mně je to jedno, rodím, a proto chci kolem sebe (alespoň) slušné lidi.
Proto si myslím, že každá maminka, která je s čímkoliv v porodnici nespokojená, by to měla dát najevo, ať už stížností nebo jenom doporučením nemocnici. Protože tím dává šanci dalším maminkám, rodit líp a v lepším prostředí a s lepším personálem.

Kačkač

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.04 12:57

Ahoj Peto a Zdeňku,
co se týče toho ohlídávání, speciální neonatologické pracoviště pro celou ČR je u Apolináře, pokud vím. Takže pokud chcete ohlídat, nejlepší se mi to zdá tam. Mě rodil pan primář Koleška a mám s ním jen ty nejlepší zkušenosti. Ženské sestry byly vynikající, dětské různé, ale nikdo dětem nevnucoval lahvičku, když dokrmovali tak stříkačkou. Takže pokud Tě naštvali v Motole a pokud jsi ještě neporodila, řešení je jednoduché: jdi prostě jinam.
 Ethel

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.04 12:57

Ahoj Peto a Zdeňku,
co se týče toho ohlídávání, speciální neonatologické pracoviště pro celou ČR je u Apolináře, pokud vím. Takže pokud chcete ohlídat, nejlepší se mi to zdá tam. Mě rodil pan primář Koleška a mám s ním jen ty nejlepší zkušenosti. Ženské sestry byly vynikající, dětské různé, ale nikdo dětem nevnucoval lahvičku, když dokrmovali tak stříkačkou. Takže pokud Tě naštvali v Motole a pokud jsi ještě neporodila, řešení je jednoduché: jdi prostě jinam.
 Ethel

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.04 13:00

Ahoj Missorko,
po přečtení tvého článku, mi to nedá a ráda bych napsala svůj názor na včerejší předporodní kurz. Náhodou jsem ho včera v Motole také navštívila a malinko mě zaskočilo tvé veliké rozhořčení. Samozřejmě, že sis podle svého udělala na celou přednášku mladičké asistentky názor a doufám, že se nebudeš hněvat, když objektivně napíšu také svůj. Myslím, že tento minikurzík měl především budoucím maminkám, které budou v Motole rodit trošku nastínit, co asi mohou od této nemocnice očekávat a co nikoliv. Bez přikrašlování a slibů, které někdy nejdou úplně splnit. Jak sama PA řekla: „Zeptejte se mě na cokoliv a já vám po pravdě a bez příkras odpovím, jak to tady chodí“.
A třeba kvůli tomu jsem tam já byla. Doufám, že mě nebudeš kamenovat, když tady i pro ostatní holčiny napíšu, co jsem se tam dozvěděla já.

1. Porodní kurzy jsou určitě důležité a doporučují je navštěvovat, není ale dobré spoléhat na to, že mě potom při porodu už nemůže nic překvapit. Každý porod je velice individuální a poměrně bolestivý, je to ale jediná bolest, která končí krásně.
2. Některé maminky jsou po několika hodinovém odpočinku schopné samostatnosti, některé mají těžký porod, po kterém se zotavují déle.
3. Rozhodně ne všechny maminky se rozkojí samy, chce to kolikrát velikou trpělivost a někdy i překonání počátečních bolestí.
4. Pokud miminko neprospívá, ubývá na váze, bude přikrmováno z lahve. Pokud si to nepřejete, je potřeba to včas říci dětské sestře, která vám vysvětlí co se dělá s odsávačkou, kádinkou, či stříkačkou a popřeje vám hodně trpělivosti.
5. PA zastává názor, že sací reflex je vrozený a neovlivní ho dokrmování z láhve.
No, asi ji to tak učili ve škole.
6. Než vám po porodu položí dítě na bříško, krátce ho prohlédne pediatr, zejména kvůli častému nalokání miminka plodové vody, které brání rozdýchání i prvnímu přisátí. Toto odsátí tekutin trvá do 5 minut.
7. Dokud se maminka na šestinedělí nezotaví natolik, že se s pomocí sestřičky dojde osprchovat a bude schopna se postarat sama o sebe, bude miminko u sestřiček, které na požádání miminko přinesou k přiložení, nebo pomazlení.
8. Návštěvy jsou od 14 do 19 hod., s tím, že pokud má někdo problém, např. kvůli pracovní době, lze po dohodě se sestrou udělat výjimku.
9. PA nám řekla, že když srovná Yal a klasický klystýr, upřednostňuje klystýr. Zároveň zdůraznila, že pokud si ho některá maminka nepřeje, nikdo jí ho nutit nebude.
10. Pupeční šňůru u donošených miminek dotepávat nenechávají, pokud o to má tatínek zájem, může jí přestřihnout.

Takto to chodí v této porodnici a je na uvážení každé maminky, jesti měla představu podobnou, nebo celkově odlišnou. Motolská porodnice má určitě spoustu odborníků, kteří přesně vědí co mají dělat a jsou zvyklí starat se najednou o více maminek. Na individuální přístup není moc času ani personálu, ale nezastírají to a já vím, že když tam půjdu rodit, tak mi sestřička nebude hodinu sedět u postele a vyprávět, jak je kojení bezbolestné.

Motolský kurz mě také moc nepřesvědčil, ale nepřišel mi tak skandální, jak to vypadá z úvodního článku.
Doufám, že se na mě Missorko nezlobíš, můj pocit z toho samého kurzu byl takový, jaký jsem napsala a holčiny, vy, které jste o Motole uvažovaly, stejně jako původně já, ta hodinka a půl se dá zvládnout a máte alespoň vlastní představu, jak to asi v Motole chodí.
Přeji vám i sobě nekomplikované porody a zdravá miminka.

Jen občas nakukující Agnes.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.04 13:30

Tak to jo, to chápu.. Omlouvám se:) Já nezkušená bezdětná si neuvědomila (spíš mi to nedošlo) že k tomu patří i tohle…

Ganginka
Povídálka 50 příspěvků 03.06.04 13:36

Jo jo, někdy mi to pomalu dochází… ale došlo mi to, i když pozdě:)

Missorka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.04 20:02

Ahojky,

je pravda, že jsem ten článek psala ještě rozžhavená. Ale nešlo ani tak o informace jako o jejich podání a opravdu mám pocit, že pokud někoho obtěžuje vést kurz (přednášku) podobného typu, nemá to dělat.

Nechtěla jsem ani náhodou hanět Motol po odborné stránce. Chtěla jsem jen napsat, že přístup je moc důležitý. A tenhle prostě nebyl ani profesionální ani příjemný. Pro mě je porod stejně jako těhotenství velmi citová záležitost. Ten chlad, který tam na mě dýchal jsem prostě nezvládla.

Asi tak.
Přeju jen to všechno nej, ať už tvoje miminko přijde na svět kdekoli. :-)
Hodně štěstí.
Peta a Véčko

BaM
Kecalka 370 příspěvků 04.06.04 14:04

Ahoj Péťo a Zdeňku!

Ještě že si tenhle článek nečetl můj manžel. Soudím, že by vzteky prohodil PC oknem!!! On je na takové ignorantství (promiňte) přímo vysazený. Kvalita jak předporodních kurzů, tak samotných porodnic je samozřejmě různá, ale tam kde nenechají bezproblémové(a to zdůrazňuji) rodičce prostor pro vlastní přání, by snad měli raději zavřít. Samozřejmě komplikované porody je něco jiného. Proč je ale ve většině našich porodnic stále ještě těhotenství nemoc, která se léčí porodem!?!?!?!? Vždyť pokud se daří dobře mamince i miminku, není přece důvod k zbytečným zákrokům a procedurám!!!! Podotýkám, že nejsem žádný „přírodní člověk“ ale zážitek z porodu ve Vrchlabí mi rozhodně nepřipadá jako nějaká alternativa. A to že jsme si mohli prohlédnout porodní pokoj i pokoje mi připadá jako samozřejmost. Při „prohlídce“ porodnice se nám sestřička věnovala v běžné pracovní době zhruba půl hodiny (a to pouze nám!!!) Je pravda že jsem z cesty do Vrchlabí měla trochu strach (bylo to v prosinci), ale teď bych neměnila! Pokud někdo bezmezně věří medicínskému vedení porodu, není to asi zrovna to pravé, ale pokud nemáte problémy a věříte vlastnímu tělu, rozmyslete důkladně kam se vydat!
V některém komentáři zmiňované Hořovice jsou pravděpodobně pro pražandy jakási „střední“ cesta - jak vzdáleností, tak přístupem.

Mějte se krásně, šťastnou ruku při výběru a v dobrém smyslu slova nezapomenutel­ný porod

Blanka+Anežka

Jirina
Neúnavná pisatelka 15248 příspěvků 04.06.04 17:35

Vidíš, a já rodila v Motole dvakrát a byla jsem nadmíru spokojená a to jsem dle mého názoru dost náročná.

Ten předporodní kurz nám zřejmě vedla jiná PA, protože rozhodně nebyla mladá - asi tak padesátnice. Ale vše potřebné jsem se tam dozvěděla a byla jsem celkem ráda, že to netrvalo déle než ty dvě hodiny.

Jiřina od Brusinčat a Vrabčat

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.06.04 21:01

Ahoj.
No napsala bych to asi takhle:

porod je nepříjemný a bolestivý zážitek, na který se nikdy nedokážete dostatečně připravit
SOUHLASÍM

bude vám po něm velmi dlouhou dobu zle
SOUHLASÍM NASTOKRÁT

kojení je problematické, bývají s ním velké problémy a maminky to často nezvládají
SOUHLASÍM

to, že příkrmy způsobují problémy s kojením (nesmělý dotaz jedné maminky) je mýtus a výmysl jakési podivné laktační ligy
SOUHLASÍM

po porodu vám dítě nebude přiloženo na břicho, protože ho prostě musí prohlédnout pediatr
V TÉ CHVÍLI MI TO BYLO FAKT ÚPLNĚ JEDNO, I KDYŽ JSEM TO PŘEDEM CHTĚLA.

návštěvy jsou od 14 do 19
NO A?

s yalem má ona osobně ty nejhorší zkušenosti - funguje pomalu
JÁ TAKY A TO DOST TRAPNOU ZKUŠENOST

porod do vody je podle jejího názoru nepřirozený (abych byla objektivní - mají tam vanu, kterou využívají pro první dobu porodní)
TAKY SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT, JAK SE PLÁCÁM V TÉ KRVAVÉ VODĚ. KRVÁCELA JSEM V PRVNÍ DOBĚ U OBOU DĚTÍ

Personál porodnice, kde jsem rodila byl bezvadný, myslím, že udělali, co mohli a že já jsem taky udělala, co jsem mohla. Už dávno si porody tak neidealizuju. Jo, ono se to hezky plánuje, ale pak je to o něčem jiném.

Hanka 2 děti - 3 roky, 0,5 roku

Mart
Kecalka 456 příspěvků 04.06.04 22:44

Ahoj holky,

nedá mi to abych se nevyjádřila k dokrmování lahví v Motole. O Motole už jsem slyšela mnoho kritiky i chvály a během druhého těhotenství jsem o něm trochu uvažovala, protože bydlím jen 10 minut MHD a kvůli dvouletému synovi, kterého mi hlídala jeho prababička, jsem chtěla na minimum zkrátit čas strávený v těhotenských poradnách. Ale nakonec jsem to neriskla kvůli tomu, že je to snad poslední porodnice, kde se děti dokrmují z lahve. Některým dětem to kojení nemusí pokazit, ale hodně dětem ano.
Podle jednoho výše uvedeného příspěvku jsem pochopila, že se setry nechtějí obtěžovat s trochu náročnějším přikrmováním stříkačkou nebo kádinkou a když o to maminka hodně stojí, ať se o to pokusí sama. V dalším příspěvku jsem se pak dočetla, že se to netýká všech sester, že některé jsou i velmi obětavé, ale nemůžete se spolehnout, že zrovna na takovou narazíte. Že je sací reflex vrozený je pravda, ale že je sání z lahve pro dítě pohodlnější, je věc druhá. To není výmysl laktační ligy, ale prostě fakt. Píše se to i v knize Naše dítě, kterou si koupila moje maminka když čekala mě, a to tenkrát skoro nikdo nekojil dlouho a přikrmovalo se asi jen z lahve. Dnes jsou k dostání i lahve firmy Avent s dudlíky, ze kterých se saje obtížněji a neměly by dítě od kojení tak snadno odradit, ale ty určitě v Motole nepoužívají, protože jsou pěkně drahé.
Já jsem byla s prvním synem u Apolináře, tam se před dvěma lety dokrmovalo stříkačkou umělým mlékem, druhého jsem před dvěma měsíci porodila v Podolí, tam dokrmují z kádinky mateřským mlékem vlastním nebo jiných maminek. Moji synové naštěstí ani jeden dokrm nepotřebovali, u Apolináře už ho chtěli kvůli 10% úbytku váhy dát, ale mě se zrovna spustilo mléko, tak jsme se tomu vyhnuli.
Ještě na závěr bych chtěla budoucí maminky uklidnit, že kojení zase taková věda není a většina ho zvládne. Je důležité mít co nejvíce informací předem a kontakt na laktační poradkyni, kdyby byly problémy.

Mart s Honzíkem a Tomáškem

esterka
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 04.06.04 23:42

Ahoj,
sleduju tuto debatu a chtěla bych taky něco napsat. Souhlasím, že pokud bych si měla cokoli vybírat a ten, kdo to nabízí by byl nepříjemný, tak půjdu jinam. Já jsem dvakrát v Motole rodila a byla jsem moc spokojená. Nikdy jsem tam ovšem žádný předporodní kurz neabsolvovala (ani nikde jinde). Všechny „technické“ informace jsem se dozvěděla v jejich poradně, kam jsem chodila od 36. týdne. Musím tedy říct, že oproti prvnímu porodu (1999), kdy tam v čekárně nebývala ani noha (břicho), jsem při druhém těhotenství byla docela v šoku. Maminky si tam „stály na hlavách“ a sestřičky byly docela nepříjemné. Během porodů můžu na porodní asistentky a doktory jen pět chválu (s výjimkou druhého porodu a extra nepříjemné paní doktorce, která tam vykonávala dohled nad mladou doktorkou, která mě měla v péči. Tu … před mým útokem zachránil jen můj muž, který nechtěl, abych se během porodu prala :) ). Nic z toho, co zmiňovaná PA inzerovala na tom příšerném kurzu se tam nedělo. Kupříkladu jsem miminko na břicho samozřejmě okamžitě dostala a přiloženo mi bylo za pár minut, než ho prohlídl pediatr. Potom se mnou pokaždé bylo na vyhřívaném lůžku tak 1 až 2 hodiny, než ho odvezli na novorozenecké, kam jsem já dorazila tak hodinu po mimču. Sestřičky na novorozeneckém byly taky v pohodě až na jednu stoletou babiznu, kterou jsem ovšem statečně ignorovala. Návštěvy byly sice nějak určené, ale všichni tam chodili, kdy je napadlo. Při druhém porodu nebylo výjimkou, že manžel nejdřív doma uspal staršího, nechal ho tam babičce a před půlnocí dorazil za námi. Poprvé jsme bydleli sice kousek od Motolu, ale já chtěla rodit v Podolí, tam jsem ovšem vkročila jen jednou. Dostala jsem tam okamžitě depku z toho prostředí a s brekem volala celé rodině, ať mi okamžitě vyjednají nějakou bleskovou „tlačenku“ v Motole. Teď bydlíme přímo proti Thomayerce, ale tam by mě nikdo nedostal ani párem volů. Při prvním těhotenství jsem tam absolvovala amniocentézu a můžu říct, že jsem nikde nazažila tak sprosté doktory jako tam. Navíc ve chvíli, kdy se složitě dávaly dohromady rodinné anamnézy, jsem zjistila, že tam nějaký koumák spletl karty, takže já měla jako otce budoucího potomka nějakého mě neznámého pána. A tak nechutné soc. zařízení se taky hned tak nevidí. Ale stejně jako vše ostatní je i tohle jen o zkušenostech a o lidech. Píšu to všude možně pořád dokola - to, co deset lidí vychválí do nebe, dalších deset lidí popíše jako naprostou hrůzu.

Plně tedy chápu, že s takovou zkušeností do Motola nechcete. Přeju vám, abyste vybrali porodnice, která bude podle vašich představ, a kde se budete cítit dobře.

Ahoj Esterka (Honzík + Kája) od Veroniky a Sulanka

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 05.06.04 03:18

Milá Hanko,
součástí předporodního kurzu sice má být i příprava na bolestivý a zdlouhavý porod, ale když budu čekat, že to bude zlé a horší, pak to takové i bude. U prvního porodu jsem nevěděla nic, nebyl nejlepší, ale vzpomínky zůstaly jen na to dobré - že dlouho netrval, že za horší průběh doktoři nemohli, protože mé tělo nereagovalo podle příruček a předpokladů a že poslední fáze byla vlastně super. Druhý porod mám docela v paměti, takže bodově:

Porod může být zajímavý zážitek, kdy veškerá příprava na hrůzy a bolestě vám bude na nic, protože nic z toho nenastane.

Po porodu se vám může stát, že se do dvou dnů budete cítit zcela fit, nebude dělat problémy časté bdění, nepotrháte se, a i kdyby, jizvička se rychle a bezbolestně zahojí. A klidně si s miminkem v náručí po propuštění vyšlápnete pět pater.

Mléko vám poteče i ušima a váš mazlíček bude hltat kdejakou kapičku, kterou zahlédne.

Budete-li muset přikrmovat: např. miminko s těžkou žloutenkou pod lampou pasterizovaným MM jako já, tak si domluvíte se sestrou, že když se mimí vzbudí, dojde sestra pro vás a máte možnost si mimí nakrmit stříkačkou, přes prs, nebo z kádinky sama. A skutečně to funguje!

Že po porodu se na vás doktor podívá a zeptá se: můžu si už miminko odnést? A je vážně na vašem rozpoložení, zda ho dostanete na břicho či ne. Kdybych hystericky vykřikla „neberte mi dítě“, dostala bych ho na bříško. Já hystericky vykřikla, ať ho prohlédnou a rychle přinesou. A v klidu odrodila i placentu. Jediné, co mě v tu chvíli zarazilo, že tím pádem ho první dostal do ruky manžel, který ho pediatrovi zanesl. A od té doby je to jeho holčička nejrozmazlovanější :-)

Návštěvy jsou jiná věc, docela souhlasím s jejich omezováním, protože rušení návštěvama na pokoji při kojení nebo spánku miminek (bez nadstandartu) může být velice nepříjemné. Ale jestliže mi docházejí hygienické potřeby nebo chytám baby blues a prostě nutně manžela potřebuji, tak to prostě nějak zařídit jde.

Klistýr nebo Yal?, když nestihnete ani jedno, taky se svět nezboří, porodíte stejně. Klistýr je sice rychlý, ale může rodičkám působit problémy (mně určitě), Yal je šetrnější, ale nemusí včas vyprázdnit (mě určitě). Takže záleží na mamince a jejím eklhaftu či statečnosti, pro co se rozhodne. Přes všechny řeči už většina porodnic stejně používá obojí.

Porod do vody je skutečně alternativní a porodníci by měli mít zkušenosti, tady bych já ustoupila. Vana pro první fázi porodní se stává samozřejmostí (v pražských porodnicích), co si přát víc.

Myslím, že měla Misorka smůlu na špatnou PA, která si zjednodušila práci a vnucovala maminám podstandart. Z vyprávění vím, že v Motole probíhají porody a následná péče velmi podobně jako ten můj na Bulovce. A příprava na tyto chvíle by měla obsahovat obé - tj. i obvyklou rutinu, i možnosti, jak rutinu obcházet a vyhovět potřebám zdravotníků při jejich práci a potřebám maminek při jejich starosti o dítě i o sebe. A to by měla PA vysvětlit, co se dělá běžně a co se dělá na požádání, co po naléhání a co nepřipadá do úvahy.
Negativisticky vedený předporodní kurz jen zvýší nevhodné jednání maminek, které při samotném porodu pak ze strachu o sebe i dítě nemusí správně reagovat a spolupracovat nebo ze strachu před personálem ošidí sebe i miminko o zážitek, který sice může, ale spíše nemusí být špatný, Já i přes všechna tvrzení v poradně vím, že porod může být i nádherný.

A Pétě poradím, aby si zvolila nemocnici podle svého pocitu, protože u porodu bude potřebovat ten pocit, že je právě tam, kde chtěla být. Nemusí zavrhovat Motolskou porodnici kvůli jedné PA, akorát si musí zajistit, že až bude rodit, tak na tuhle nenarazí :-) Ale to je spíš úkol pro Zdenka, že? Na co jiného bychom ty chlapy měly?
ahoj
 Romana

Missorka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.06.04 08:56

Milí :-),

děkuji všem za reakce. :-)

Můj článek ani nebyl tak o tom, jak se rodí v Motole, ale spíš o tom, jak by neměla vypadat příprava na porod.

Já se totiž na porod těším, fakt. :-) A obavy jsem začala pociťovat, až když jsem si vyslechla výše uvedené. Vím, že můžou nastat různé situace, ale nechci se bát a být vystrašená už dopředu. Nevím, jestli jsem připravená na to, že to bolí. Vyzkouším :-). Ale co rozhodmě vím je, že špatně nesu, když je na mě někdo nepříjemný, když mám pocit, že někoho obtěžuju a to zvlášť v situaci, kdy jsem na takovém člověku svým způsobem závislá a očekávám od něj podporu.

Včera jsem byla v Neratovicích - a je to jasný. :-) Pak podám zprávy.

Zatím se všichni opatrujte - maminky, tatínci, bříška, miminka, batolata i raubíři. :-)

Peta a Véčko (37tt)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.06.04 13:12

Ahojky,
jsem témeř v šoku, že je něco takového možné. Prvního kluka jsem rodila v CAPU. Druhý budulínek přišel na svět v Podolí. Hledala jsem pečlivě alternativu za zavřený CAP. Jako nejlepší volba po všech stranách se mi jevilo Podolí. Ukázalo se, že to byla pravda. Myslím, že tam jsou už zvyklí na „náročnější“ maminky, které chtějí to nejlepší pro sebe a pro děťátko. Chce to ale dát od začátku najevo, že nejste stádní typ. Budou se k vám pravděpodobněji chovat jinak.

Srovnání předporodního kurzu v CAPu a v Podolí:
CAP: několik hodinek příjemného povídání, diskuzí, prohlížení knížek a videa. Vše přirozené, pohodové, velmi povzbující a dodávající odvahu.

Podolí: dvě hodiny tem. zaměřené-porod a péče o dítě. Příjemná atmosféra se vstřícnou PA, nebránící se dotazům. +Možnost vzít s sebou potomka.

 • nejstručnější možné informace z časových důvodů. Vícerodička, zejména zajímající se o přirozený porod se bude asi nudit, protože se nic nového nedozví. Ale celkově ho hodnotím dobře. Prvorodičkám dostačující.

Z pražských porodnic doporučuji tedy jednoznačně Podolí!!!

Držím palce při správném výběru porodnice.
Příjemný zážitek z porodu a zdravé miminko.

Mki

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.06.04 15:28

Dobré odpoledne všem.
Po přečtení tohoto příspěvku a těchto komentářů musím konstatovat, že nechápu Vaše negativní reakce. Je očividně jasné, že se každý jedinec automaticky přikloní na negativní stranu a podporuje ji. Nechápu ale, jak se můžete nechat zvyklat, když jste u toho nebyli a automaticky stojíte za Missorkou. Pečlivě jsem si přečetla všechny komentáře, ale víc jak z poloviny se všichni přikláníte k tomu, aby si Missorka našla jinou porodnici. Je jasné, že pokud máte své kladné zážitky, tak doporučujete tu svoji porodnici, ale copak můžete posoudit jinou aniž by jste tam rodily?!!! To je absurdní. Co se týče předporodních kurzů a předporodních informačních schůzek, tak podle mých informací Vám ve většině případech říkají to samé, o čem tu všichni píšete, samozřejmě někde to omýlají a jinde Vám to řeknou narovinu, jako například zmiňovaná PA, což dle mého názoru udělala dobře. Já osobně jsem radši, když se mnou jednají narovinu, než když Vás tahají za nos, alespoň vím, co mě čeká. Dále dle mých zjišťovaných informací je veliký rozdíl v předporodních kurzech a předporodních informačních schůzkách a to ten, že na předporodní informační schůzce se pouze dozvíte, co Vám která klinika nabízí, kdežto na kurzech se dozvíte více informací jako jsou např: alternativní porody, co to obnáší atd.
Rozhodně mi mysl zůstává stát v případě jednoho příspěvku, kdyby si to dotyčná měla nahrát na diktafon a donést to řediteli nemocnice a ta PA by si už neškrtla, toto tvrzení nedokážu pochopit, neboť co se týče všech PA ve všech porodnicích, tak určitě, a to bezesporů mají největší zkušenosti s porody a ať tu či onu přednášku přednáší ta či ona, stále to jsou jen lidé. Ne vždy je každému hej, každý má nárok se nesmát, vždyť kdyby se každý jen usmíval a bylo by na světě hej, tak by to nebyl život. K životu patří i opaky a to je třeba si uvědomit. Proto si myslím, že by se každý z nás měl nad sebou nejdříve zamyslet a zamyslet se nad názorem druhých, pak by měl teprve po dlouhé úvaze napsat to, co si myslí.
Nakonec bych chtěla všem nastávajícím maminkám popřát bezproblémový porod, hodně štěstí a zdraví.

Simona

Peg
Kecalka 196 příspěvků 09.06.04 19:40

Agnes souhlasím, s tebou i s Misorkou. Já absolvovala jak tento kurz tak porod v Motole. Když jsem četla Misorčin článek teď vše mi docvaklo, řekla bych že se tento kurz dá chápat tak jak ho pochopila misorka i tak jak ho pochopila Agnes a také pře pár měsíci já.

Ale pozor dneska po praktické zkušenosti už bych se na něj dívala spíše jako Misorka. Je fakt že po odborné stránce na porodním sále nemohu nic vytknout ale chování sester na novorozeneckém, je přesně v duchu toho článku a pokud si myslíte, že Vám sestra jen tak vyjde vstříc a přinese vám dítě na pomazlení no z mé zkušenosti se tak nedočkáte o čemž svědčí už to že mě naší Anetku na JIPKU za dva dny dovezli jen třikrát nebo čtyřikrát. A i další pobyt je stále mou noční můrou. Nechci nikoho odrazovat od porodu v Motole ale pokud se pro něj rozhodnete a to nejspíše jen z důvodu perfektní péče a miminko při porodu a snad i po něm v případě komplikací, načtěte a nastudujte vše co jde a obrntě se vytrvalostí a vyžadujte vše na co míte jako matka malého tvorečka právo.

Peg a Anetka

Vložit nový komentář