Péče o novorozence - Květňátka 2005

Těhotenství

Ahoj spolutěhulky, pro ty, které mají zájem, předávám poznatky z přednášky „Péče o novorozence. O řadě věcí už diskuse proběhly (např. kosmetika), ale třeba vám to bude užitečné.

Administrativa:
Před porodem je třeba si vybrat pediatra (máme svobodnou volbu), jeho jméno a adresa se hlásí na oddělení šestinedělí. Do tří dnů po návratu z porodnice se pediatrovi nahlásíme, navštíví nás doma (někdy i se sestřičkou). Prohlédne dítě, zjistí, jak se chová.
2. prohlídka (to už za ním jdeme do ordinace) se koná ve 14 dnech, 3. v 6 týdnech věku dítěte.

Do osmi dnů od narození je nutno dítě přihlásit na zdravotní pojišťovně (ta je stejná jako má matka dítěte, volba není možná), stačí telefonicky. Po obdržení rodného listu je třeba pojišťovnu osobně navštívit (to by měl zvládnout tatínek).

Rodný list se vyzvedává na matrice, kromě ZP se s ním navštěvuje odbor soc. zabezpečení (kvůli porodnému - opět zvládne otec), kopie se dává zaměstnavateli mat­ky.

První poporodní vyšetření:
Už v porodnici je dítěti odebrána krev z patičky kvůli screeningu metabolických vrozených vad - fenylketonurie (v případě zjištění této závažné choroby je dítěti nasazena speciální dieta) a hypotyreózy (tj. snížené funkce štítné žlázy). Dále se zjišťuje vrozené vykloubení kyčlí - v tak ranném stadiu je často vyléčeno pouhým dáváním většího počtu plen, je možno se vyhnout nošení strojku v pozdějším věku. K dalšímu ortopedickému vyšetření dochází ve třech měsících. Rovněž se provádí screening vrozeného zákalu čočky.

V porodnici je rovněž uskutečněno 1. očkování, a to proti TBC (pozor - reakce na ně se může projevit později - vytvoří se např. vřídek, někdy se mohou zvětšit uzliny).
Ve 3 měsících se očkuje proti záškrtu, tetanu, černému kašli a haemophilovým onemocněním a dále proti hepatitidě typu B, později se očkuje proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím apod. (to budeme mít ostatně v očkovacím průkazu).

Výbava pro odchod z porodnice:
Na oblečení při propuštění z porodnice se doporučuje:

  • jednorázová plena
  • 2 látkové pleny (pod hlavičku a na obličej, když je zima)
  • bavlněné body nebo plátěná košilka
  • ponožky
  • kabátek
  • dupačky (když je chladno tak overal)
  • čepička
  • zavinovačka

Míry a váhy dítěte:
Dítě váží při porodu průměrně 3,5 kg (2,5 - 4 kg), měří 50 cm. Po porodu obvykle zhubne. Pak přibývá 150 - 300 g týdně. Ve 4 - 6 měsících má dítě zdvojnásobit váhu, v 1 roce váží průměrně 10 kg a měří 75 cm. Kojené dítě nemůže být škodlivě obézní, u uměle živeného dítěte je třeba váhu sledovat - nesmí přibrat víc jak 300 g týdně. Mateřské mléko nemůže být tzv. slabé (to by matka musela být totálně podvyživená). Barva stolice kojeného dítěte přechází od tmavé těsně po porodu přes nazelenalou až po tu, která má vzhled míchaných vajec, její zápach není nepříjemný. Kojené dítě může mít stolici v každé pleně, ale dítě starší 6 týdnů taky nemusí mít stolici 5 - 7 dní vůbec. Pokud je klidné a spokojené, je všechno v naprostém pořádku. Močit má dítě 48 hodin po porodu.

Tzv. tříměsíční kolika:
Dítě fyzicky prospívá, ale je vidět, že má bolesti - propíná se a balí do klubíčka. Pomáhá: teplo, masáže (např. ve směru hodinových ručiček, popř. „procházení" prstů po břiše), snaha o odříhnutí, kapky. Je dobré položit dítě holým břichem na vaše holé břicho.

Kůže dítěte:
Kůže dítěte se snadno zanítí a infikuje - neléčené onemocnění vyvolává sepsi. Může se objevit tzv. syndrom „spařené kůže" - udělá se puchýřek, který může prasknout. Suchá, olupující se kůže se ošetřuje olejíčkem - nemá se používat kosmetika (viz dále). Kojené dítě může mít reakci na vaši stravu - je lepší se po dobu prvních 6 týdnů vyhnout citrusům a jahodám. Na hlavičce se mohou objevit šupinky - pokožka se pak maže olejíčkem a odloupnuté šupinky odstraníme kartáčkem, ale neodlupujeme je násilím.

Oči:
Dalším problémem u malého kojence může být zánět spojivek - léčí se kapkami po 1 - 2 hodinách přes den a 2 - 3 hodinách v noci. Obvykle trvá 7 dní. Je třeba ho odlišit od očí slzících v důsledku špatné průchodnosti slzných kanálků. Při slabším zánětu nebo podráždění oka je možno ho prokápnout mateřským mlékem - obsahuje řadu antibakteriál­ních látek.

Ošetřování pupíku:
Pupík se má dvěma prsty roztáhnout a vyčistit 60% lihem, nemá krvácet a nesmí se objevit zarudnutí.

Opruzeniny:
Jako prevenci používáme raději tekoucí vodu než vlhčené ubrousky, děťátko necháváme prokopat bez pleny. Dobrá je v lékárně ručně vyrobená rybí mast, Bepanthen nebo kalciová mast. Do vody na koupání je možno přidat pár kapek octa. Na léčbu opruzenin používáme protikvasinkové mastičky. Pokud jde o pudr, dáváme ho pouze v kombinaci s mastí, nikdy ne samotný.

Novorozenecká žloutenka:
Může se objevit od 2. dne po narození, léčí se fototerapií - dítě se dává na světlo, ale nikoliv na přímé slunce - může se spálit i přes okno!

Teplota dítěte:
Pohybuje se do 37 stupňů, zvýšená může být příznakem přehřátí. Příznakem infekce však může být i teplotní nestabilita - tzn. podchlazení. Do 3 měsíců věku dítěte je teplota 38 stupňů vážným příznakem, musíme kontaktovat lékaře. Nad 3 měsíce je naopak celkem častá a zdaleka ne tak závažná. Je možno ji snižovat paralenem, panadolem, brufenem, ibalginem - dávkování dle váhy dítěte. Pokud však teplota přetrvává déle než 3 dny, jde opět o vážný příznak. Na měření teploty je dobrá rychloběžka, teplota v konečníku je o půl stupně vyšší než na povrchu těla.

Hormonální reakce:
Může se projevit duřením prsou až sekrecí mléka, u děvčátek dokonce špiněním z rodidel.Nevy­žaduje léčbu. Je třeba ji odlišit od zánětlivého onemocnění, kdy rovněž duří prsa, ale obvykle jednostranně a teče z nich hnis.

Koupání a kosmetika
Dítě koupeme ve vodě cca 37 stupňů teplé, v jeho okolí má být teplota 25 stupňů (můžeme zařídit lokálním topidlem), v místnosti jako takové 23 stupňů a na spaní stačí 20 stupňů. Mýdlo na celé tělo použijeme cca 1× týdně, častěji myjeme rýhy - krk, podpaží, loketní rýhu, genitál, místo pod kolínkem. Nejlepší mýdlo je NELA BATOLE. Do koupele můžeme také přidat hrnek černého čaje. PA se vřele přimlouvala za to, aby se koupání stalo čistě záležitostí tatínků. Po koupeli a osušení používáme olejíček - nejlépe panenský jojobový, olivový, slunečnicový apod. Co se nevsaje, musí se odsát plenkou (dítě se nemá lesknout). Do 3 měsíců věku dítěte je nejlepší nepoužívat žádnou kosmetiku kromě olejíčku.

Pobyt venku:
Dítě má strávit venku 4 - 5 hodin. Když je zima, je nutno ho před první vycházkou otužovat. Váha dítěte, pokud ho otužujeme, má být 3 kg. Otužování probíhá tak, že ho dáváme zabalené k oknu a postupně prodlužujeme dobu jeho pobytu u okna.

Praní:
Do 6 týdnů pereme vše v 60 stupních a máchací program necháváme běžet 3×. Nejlepší prací prášek je Lovela, popř. můžeme v lékárně objednat hypoalergenní. Nepoužíváme aviváž, ale pro změkčení můžeme přidat ředěný ocet.

Spaní:
Poznatky k bezpečným postýlkám lze najít na Internetu (zejména na www.rodina.cz), u matrací je vcelku jedno, zda použijeme molitanovou nebo kokosovou, hlavně nesmí být měkká. Do 1 roku nesmí mít dítě polštář. V šestinedělí střídáme u dítěte polohu pravý a levý bok, k polohování je možno využít i kojící vak. V bdělém stavu dáváme dítě 5× denně na bříško.

Moučnivka:
Jedná se o plísňové (kvasinkové) onemocnění dutiny ústní, vypadá, jako kdyby dítěti zůstalo po kojení v pusince mléko. Používáme enciánovou violeť, je třeba ošetřit také dudlík, savičku a bradavky.

Průjem:
PA doporučovala rýžový odvar od Nestlé.

Pláč:
Někdy ve 3 - 4 měsících kojené děti začnou bez důvodu plakat, hlavně v noci. Ani pediatr, ani PA v podstatě nevědí, co s tím. Rozhodně nepomůže přikrmování, prostě se to musí vydržet (ale co se sousedy?). Kolem půl roku věku se může objevit afektivní záchvat, kdy dítě nedýchá a modrá. Nezoufejme, obvykle se nakonec nadechne. Chybou je hlavně začít dítě chovat, pak bude mít tyto záchvaty naprosto účelově. Pouze mu dáváme najevo svoji přítomnost, dotýkáme se ho.

Tak, to je v kostce všechno. Drtivou většinu vám řekne i pediatr, ale možná není od věci vědět něco předem.

Světlana, od zítřka 32 tt a Anička

Hodnotilo 2 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek
 
Gyta
Ukecaná baba ;) 1164 příspěvků 03.03.05 21:11

Hezký večer, nedalo mi to a ještě před spaním jsem chtěla zjistit, co je nového a on je tu další textík. To je super:-)) Vypadá navíc velmi užitečeně:-)) Jsem ráda, že se vždycky někdo šikovný na sepsání najde. Já jsem se „vyčerpala“ už před časem jedním textíkem a od té doby mě lautr nic nenapadlo. Nějak mi měkne mozek.

Byla jsem se dneska „vyvenčit“ s kamarádkou a jejím synem (1,5 roku). Velmi se mu líbilo na prolejzačkách restaurace Teta Tramtárie (v Jungmance). Dávám to k dobru jako tip baby friendly restaurace pro pražské. Sice tam není úplně levno, ale zas vás nikdo nenutí si stále objednávat - je tam samoobluha. V přední části je pak normální pizzerie a kavárna (bár s hustým dýmem:-)). Pizza se dá vzít i do dětského oddělení.

Jsem tuhouš, takže dobrou Gyta a medvídě

 
Therra
Zasloužilá kecalka 987 příspěvků 03.03.05 21:55

Ahoj holčiny,

taky přeji hezký večer. Světlano, moc pěkně napsaný deníček, tisknu ho a v klidu si ho přečtu před spaním.

Téma je bezvadné. Dnes jsme byli s manželem na tom avizovaném předporodním kurzu v Podolí a po 2 intenzivních hodinách jsem zjistila, že už jsem tak „přeinformovaná“ ohledně těhotenství a porodu a už spíš tíhnu k další „metě“ - prvních informacích o prckovi po narození :o)

Mám tedy pocit, že je snad i zbytečné, abych sem vypisovala všechny informace z dnešního kurzu psala, protože už jsme více méně všechno v deníčcích a komentářích probraly.

Snad jen doplnění konkrétně k Podolí - přesně, jak psala Jaa - teď už objednávají do poradny v 33tt - porodnice si nás pak převezme v 36tt (je to změna oproti době před třemi týdny, tam nám na info schůzce říkali, že stačí přijít v 36tt bez objednání), prý začali mít opravdu nával. Věci s sebou do porodnice jsou průběžně aktualizované na internetových stránkách porodnice a jen doplňující info - není potřeba si s sebou brát poporodní síťované kalhotky a vložky, těch mají dostatek.

Jinak nám PA ukázala dýchání (víc dýchali nastávající tatínkové než maminky :o) a prošla s námi fáze porodu.

Takže tím uzavírám pátrání po další těhotenské literatuře, zkušenostech a praktikách a vrhám se na novorozence. Novorozenecký kurz máme 31.3. a docela se na něj těším :o)

Jo, ještě, abych nezapomněla. Pokud si někdo, stejně jako já, užíváte plavání (jsem na něm docela závislá), tak jsem se dnes dozvěděla, že po cca. 34tt se to už nedoporučuje. Takže jsem hned večer ještě vyrazila do bazénu, nevím, jak to pak vydržím.

Tak všem krásný večer, jdu přelouskat ten náš nový deníček :o)

Tera + sluníčko 31tt+6

P.S. Zuzko, pěkný design stránek! Doplňuji za nás: Porodnice Podolí, Věk TP 27, Nový termín porodu 2.5.2005

 
Anonymní  04.03.05 08:11

Svetlano, diky za poucny denicek.
Taky uz se dostavam do faze, kdy toho o tehotestvi vim prilis mnoho a o porodech uz nic nectu, protoze jsem z toho mela nocni mury. Prestat nasavat informace pomohlo, protoze ted uz se na porod tesim. A jak.

K denicku bych mela par dotazu a poznamek, tak doufam, ze my s tim nekdo pomuzete.

U nas nehrozi, ze by neco vyrizoval tatinek, takze si to budu muset obehat ja + jeste obehat dalsi urady, protoze tatinek neni cech. Z tohoto duvodu se snazim dostat co nejvice informaci uz ted.

Rodny list - jak budu vedet, ze ho mam na magistratu nachystany. Hadam, ze mi nejspi reknou v porodnici, kdy si pro nej mam prijit, ale to fakt jenom hadam.

Porodne - pokud si dobre pamatuji, tak na zazadani o porodne mame 1 rok. Takze to casove zvladnu. Byla jsem uz trosku aktivni a z netu si stahla zadost o porodne, abych ji potom nemusela vyplnmovat na urade.

Pediatr - toho sveho jsem potkala nekdy ve 3 mesici na ulici, tak jsem se ji zrovna zeptala a muzeme prijit. Ordinaci ma 20 metru od nas, takze alespon nemusim dojizdet. Jen v kurzu nam PA rekla, ze pediatrovy jsou zaslany vsechny informace z porodnice a tudiz on bude kontaktovat nas a zepta se, kdy muze prijit. Treba to ma kazda porodnice jinak, takze mi to pri odchodu reknou.

Kalhotky, vlozky - na ty nas PA upozornila, ze si je mame vzit sebou. Taky se to asi lisi od porodnice.

Tech, ktere uz dostaly papiry na jmeno pro dite od doktora, bych se rada zeptala. - musim mit pred porodem vybrane, divci i chlapecke jmeno? Nebo se muzu rozhodnout i po porodu. Jde mi totiz o to, ze pokud se mi potvrdi holka, tak mi prijde zbytecne, dohadovat se s manzelem o chlapeckem jmene. To az potom, kdyby se doktor spletl a narodil se nakonec chlapec, tak bychom vybraly jmeno.

JAZZI - nemas nahodou tel. do porodnice? Vim, ze se tam muze volat v pripade problemu nebo pri kontrakcich se jich zeptat, jestli uz mame prijet nebo jeste zustat doma. Radi pry poradi. Prece jenom je lepsi byt doma co nejdele.

Lenka

 
Anonymní  04.03.05 09:31

Jen nakukuji, ale pokusim se odpovedet:
Rodny list mne (v Praze, nevim, jak v jinych castech republiky) prisel doporucene postou tyden po porodu.
S tim souvisi i pojistovna. Neni to tak, ze se pojistovna neda vybrat. Dite je pojistene prvnich tusim 8 (mozna 10) dni zivota u pojistovny matky, pak je nutne prihlasit ho u pojistovny (ale nemusi to byt nutne stejna pojistovna, jako ma matka). Vetsinou staci prihlaseni telefonicky (neni nutne tam chodit osobne). Ale prihlasit muzete az kdyz mate v ruce rodny list a tim oficialne potvrzene rodne cislo ditete.
Pediatr - v nekterych pripadech uz na prvni navstevu jdete vy za pediatrem, nespolehejte, ze prijde on za vami. Na druhou stranu je mozne si domluvit navstevy porodni asistentky (kontakt by vam meli dat v porodnici), ktera zkontroluje i vas i dite a navic vam vklidu doma znovu ukaze, jak o mimi pecovat.
„papiry“ na jmeno je nutne mit vyplnene pred porodem - nikdy neni na 100% jiste, co se narodi a na dohadovani s tatinkem po porodu fakt nebudete mit naladu.
Prijemny den,
 Misa

 
nat02
Závislačka 2786 příspěvků 04.03.05 10:06

Ahoj slunicka pri patku…

Svetlano diky za denicek, vytisknu a zkouknu doma v klidku…

taky uz mam ze vsech tech infos hlavu v peru :-) a taky stresuju ohledne tech oficialit co se musi okolo mima vybehat…jen k tem jmenum…sice se hlasi v nemocnici - ale trebas v ove si s papirem z porodnice jdete na matriku sami,takze jmeno je jeste moznost zmenit …

navstevu od pediatra bych doma ani nechtela, vzhledem k nasemu obrovskemu 40 kilovemu mazlikovi ,ktery vita co se hyba…zrejme by nam hned tunacka odebrala socialka :-)))

jeste k sladkemu…taky mam ted vic chute na sladke…kdyz jite sladke je sladka plodovka a miminku vic chutna ,tak ji hlta a pak skyta :-)

ZUZ- kouknu na stranky ale pochvalim te uz radej dopredu at pak nezapomenu :-) pekne vyzkousej i baby vak, na co jsou miminka kamaradu :-) na hrani :-)))

jo a pry je nejlepsi opruzeniny pomazat materskym mlekem…da se pry s pozitivnim vysledkem pouzit uplne na vsechno…

Carolin - nic si nedelej ze svych myslenkovych pochodu… ja jsem se taky nejak zasekla a nemuzu se z toho dostat ven…vsechno hned prevadim automaticky na miminka a asi jsem ti m momentalne velmi zabavna pro okoli…ale co chces delat? kohokoliv potkam tak tozacina slevoy…jeeee kdy to cekas? a co to bude? a jake jmeno? a kde budes rodit?…

a pokud rozhovor nezacne takhle,tak zacne trebas jinak, me pak kopne tunak do bricha, ja se leknu reknu Au…a pak to zacne…jee uz kope? a co to bude? a bla bla bla......takze jsme na to vsechny stejne postizene,bohuzel nebo bohudik?

ja jsem jeste vetsi magor,ja totiz vsechno resim v predstihu tak pul roku, takze uz ted resim dovolenou v zime :-))

chapete jo? jeste nevim jak porodim, co budu delat prvnich 48 hodin pote, ale resim uz dovolenou…a to jsem si jeste aktivne ofotila knizku o masazich deti…

jsem uplne mimoidni…

takze preju vsem krasny vikend.
pa nat+rio

 
Anonymní  04.03.05 11:31

Ahojky,
super denicek mas 1*****:-)) uz jsem si ho vytiskla a prikladam k dalsim.
Carolin: ptala jsi se na plymo to je takova decka rozmera kocarku (spis polstarek)ktera se dava uplnre navrch a vzdycky byli hooodne nacancane meli ruzne volanky vysivky a tak v nektrerych obchodech i natu jsou tak se zkus mrknout.
Psala si ze te boli bradavky me jen obcas vetsinou kdyz trosku vychladnou a pak tak 5-10 min. doost boli ale pak to prejde.
Tak se mejte krasne v tom osklivm pocasi. Ja se taaak tesim na jaro tohle protahovani zimy nemam rada paaa Hanka
vitam bibinku ahojky

 
Jaa
Ukecaná baba ;) 1150 příspěvků 04.03.05 12:30

Zdravím vás všechny při pátku,
*Světlano - móóóć užitečný deníček - díky!
*Bibino - koukám, že se krásně rozrůstáme - vítej mezi námi:O)
*Moniko - stahovací kalhotky po porodu jsou bezva nápad, to se prodávají nějaké speciální? Kde a kolik to cca stojí? Díky za info.
*Lenko - kde jsi na netu našla tu žádost o porodné? Rády bych si to taky vyplnila v klidu doma… - dík
U nás nic nového, těším se na víkend, až s manžou a s pejskem někam vyrazíme. Hezky si odpočiňte, ahoj
Jaa a Sára 31+3

 
Anonymní  04.03.05 12:51

Ahoj těhulky, zdravím vás všechny asi po 14 dnech bez netu :-)
Světlano, díky za nový deníček - jen bych doplnila, porodné se žádá na referátu státní soc. podpory, dnes již patří pod úřady práce, podobně se zde pak vyřizují přídavky na dítě a další dávky (třeba sociální příplatek či příspěvek na bydlení u soc. slabších rodin).
Já vůbec nevím, kolik deníčků mi uniklo za tu dobu co jsem tu nebyla, fakt nestíhám.
Byla jsem teď tři dny v Ostravě za kamarády z VŠ, asi už naposledy, pak oni udou muset jezdit za mnou :-) Bylo to fajn, navštívila jsem pár sekáčů a zas utratila spoustu peněz za miminkovské věci. Jedna spolužačka má 7měsíčního Vojtíška, tak jsem se s ním krásně pomazlila. To dítě asi cítilo, že jsem těhotná, furt po mě lezl a ohmatával mi břicho :-)
Nat, nic si z toho nedělej, já už také myslím na léto a dovolenou, doufám, že mimi bude OK a třeba se v září podíváme všichni do Chorvatska k moři.
Holky, taky se už tak na toho prcka těšíte? já se nemůžu dočkat, ještě deset týdnů! ale určitě to uteče jako voda.
Dnes jsem si byla koupit noční košili vpředu na knoflíčky na kojení, já doma totiž spím nahá a nemám ani normální pyžamo :-) informovala jsem se, kolik stojí kojicí podprsenky - asi kolem 300,–Kč, na ty je ještě šas. Pak jsem si tam rovnou koupla troje kalhotky - růžové, červené a modré - poslední dobou jsem alergická na černou barvu, když je venku tak hnusně, tak chci mít aspoň na sobě zářivé barvy, furt nosím oranžové a červené věci :-))))
a pak jsem vlzla do dětského sekáče a nechala tam zas 200,–Kč, ach jo, toto letí…:-)

po neděli se už vrhnu na porodní plán, mám to v hlavě, jen to hodím an papír.

Mějte se holky moc fajn, krásný víkend, my jeden s manželem do civilizace nakupovat, než se tam nahrnou davy lidí.

Kristain + Vítek, zítra přesně 30tt

 
Gyta
Ukecaná baba ;) 1164 příspěvků 04.03.05 13:10

Ahoj při pátku:-))
Jedeme dnes konečně na Šumavu, tak se těším. Taky se už potřebuju odreagovat. I když do party těch, co by chtěly mít už mimčo v ruce se ještě nehlásím, moje hlava, kdyby ji někdo otevřel je úplně prázdná a uprostřed veliký nápis „mimino“. Taky se už se mnou asi není moc řeč, ale nat má pravdu, když nezačnu já, začnou ti ostatní. Ještě ty dva měsíce rozhodně potřebuju, abych se na to všechno aspoň trochu cítila připravená. Kdo to psal, že změnil četbu? Já si dneska taky přinesla z knihovny čtení o miminech.
Jak jste psaly o hladu a sladkém - docela to zvládám. spíš se mi stalo, že jsem se naopak najíst nemohla, protože mě tlačilo každé sousto. Ale už to přešlo, takže zas jím normálně a doháním ty hladové dny. Už jsem taky skoro 14 dní nepřibrala. Stále jsem zhruba na těch osmi kilech nahoře. Čekám, že teď zas bude nějaký skok. Ale určitě jím sladké mnohem víc. Dokonce jdu po čokoládě, což normálně nedělám. Chutná mi, ale moc ji nemusím. Vůbec nejradši bych pořád jedla nějaké sladké koláče nebo buchty a protože těmi naše domácnost záměrně neoplývá, mažu chleba s medem a marmeládou. S tou plodovkou jsem to taky slyšela - proto prý děti mají tak rádi sladké:-)) Mají návyk:-))
Taky se přihlašuju do party „žahourů“ - taky už mě pálí. O křečích ani nemluvím. S tím magnézkem jsem se ptala PA a ta říkala, že do 36. týdne to klidně můžu brát. Tak je vidět, že i na tuhle věc jsou různé názory. Břicho mi už taky občas tvrdne, je to novinka, tak si zvykám.
Terro, s tím plaváním se ale docela divím, ještě jsem to neslyšela. Naopak jsem se chtěla, jen co se oteplí, vydat na plavčo pro těhotné. Popravdě stejně zatím nemůžu, uvidíme na příští kontrole. To souvisí i s dotazem stran sexu. Zase zákaz:-(( Samozřejmě jsou i jiné možnosti, ale je fakt, že i v tom mezidobí, co jsme „mohli“ spíš převládaly obavy. Takže si spíš připadám jako celibátnice ( i když zase mám dost divoké sny:-))
Koukám, že jsme se zatím pěkně rozrostly. Budu muset na stránky kvetňátek chodit častěji, abych v tom neměla zmatek:-)) Stránky jsou super, Zuzko!
Musím končit, přeju hezký víkend, Gyta a šumavský medvěd

 
Anonymní  04.03.05 14:02

Zdravím,
pěkný deníček-já bych na nějaký ani neměla nápad.

Pár věcí k němu- vyplněný papír se jménem jsem měla, ale nakonec jsem ho nepotřebovala. Paní se na některé údaje zeptala a vyplnila je do svých lejster.

Rodný list mi taky přišel zhruba do týdne poštou a nepamatuju se, že bych běhala po zdr. pojištovně. Mám pocit, že jsem tam brnkla, oni mi poslali papíry dom, já je vyplnila a poslala zpět-manžel by to vyřizoval tak 2 roky.

Jméno je myslím vhodné mět nachystané dopředu-rači oboje, protože souhlasím, že na dohadování nebude nálada a navíc se vás hned ptají, jak mu budete říkat a už mu to píšou na cedulky-na postýlku a tak.Nevím jak by se tvářili, kdybys řekla, jé já nevím, musím se poradit s manželem.Ještě pak vyberete narychlo jméno, které byste nikdy nedali.

TAky přemýšlím, jak to bylo s porodným. nejsem si jistá, jestli jsem formulář na porodné nedostala v porodnici. nebo u doktora. Fakt nevím, ale na soc. jsem ho byla až zanést.Možná to bylo jen u toho určitého dok.či porodnice-aby se nemusely mámy štvát a většina chce mít porodné brzo doma.

Už se nám to krátí, mám pocit, že těch 10 týdnů uteče ani nebudem vědět.

Zdravím Alenu22 z Kyjova-bydlím v okolí. Asi budeš rodit tam, že.? Škoda, já jedu do Brna. Těší mě, že je tu někdo z blízka-většina je tu od Prahy.

Prosím o doplnění mých údajů-budeme mít kluka-Jakuba, tak mi to tam dopiš prosím.

Díky a o víkendu zas nahlédnu.

Liset

 
Anonymní  04.03.05 14:16

A jsem tu zas,
ještě jsem nakoukla do minulého deníčku amusím reagovat.

Bibino-konečně je tady někdo, koho můžu osobně potkat. Ostatní holky jsou z Prahy, potkávají se na cvičeních a tak a konečně je tu někdo, koho můžu potkat na Obilnáku. Nejsem sice z Brna, ale rodit tam budu.100%.Mám sice termín až 22,5, ale vzhledem k tomu, že rodím plánovaným císařským řezem, bude to o týden až dva dřív. Takže se fakt můžem potkat.
23 března se tam jedu zaregistroval na porodnici, aby se mnou počítali a asi už dostanu termín nástupu do porodnice. Pak ho napíšu. Jestli budeš mít zájem, mohly bysme si pak víc napsat-jméno a tak, at se poznáme, jestli se potkáme.Nechávám ti volnou ruku.

Stahovací kalhotky-měla jsem po 1 porodu, bylo to fajn, břicho mi sice nějaké zůstalo, ale myslím že to nebyla zas taková hrůza-loni jsem si troufla nakratasi pod pupík a triko pod prsa. Stály kolem 500,–.Stačí jedny, oblíká se to na normální kal.

tak fakt už končím

Liset

měla jsem ted už hodinu účtovat a místo toho čtu a píšu. Malý za chvíli vstane a mám dopracováno.

 
Bibina
Zasloužilá kecalka 741 příspěvků 04.03.05 15:12

To jsem celá šťastná, kolik se tady od včerejší noci nashromáždilo příspěvků. Je vidět, že to tady žije.

Liset - to mám radost, že ses ozvala. Určitě bysme se sejít mohly, bylo by to fajn, ale asi až po mým porodu, protože teďka doma musím ležet a nikam nesmím chodit, no hrůza… koukám že máš termín o něco později než já, tak v případě že budu rodit před tebou, zpracuju informace a předám zkušenosti a skutečnosti.

Jinak se strašně těším, až budu rodit, je to nová zkušenost, jsem spíš hrozně zvědavá než bych se bála. A taky se chci zbavit těhotenskýho stavu, až budu normální, tak budu fakt šťastná, jakože moje tělo bude jenom moje. Sice se říká, že těhotenství není nemoc, ale mně připadá, že snad všechny orgány mám nějak postižený, a nepostižená je snad jenom slezina, která nevím k čemu je :o)
Ale musím napsat, že jsem strašně šťastná a vím že všechno stojí za to. A na malou jsem hrozně moc hrdá. bohužel si nedovedu představit, co bude po porodu, takže chystání se na to, co bude potom, mi nějak nejde. Docela jsem vyděšená, že ještě nejsem na předporodním kurzu, pořád jsem si myslela, kolik mám času a najednou ho jaksi nemám a křečuju, kolik toho ještě není zařízenýho.
Taky bych chtěla, aby už přestala zima. Leze mi na nervy.
Opatrujte sebe a mimísky

Bibina 30 tt + Anička

 
Anonymní  04.03.05 15:29

Ahoj,
jsem moooc rada za novy denicek.
V tom starem elektronicky „hlidaci pes“ co mame v praci nalezl „zakazanou frazi“ a odeprel mi pristup. Nektera z vas take psala, ze s tim ma potize. Tak nevim, co jste tam psaly tak strasneho :))
Zatim jsem novy denicek prohledla jen zbezne, vytisknu si ho na cestu domu.

O poporodnich kalhotkach jsem take premyslela. Nabizi je firma Anita za asi 1600 kc. Coz mi prijde priserna cena. Jestli nekde objevite levnejsi, budu rada.

Take se porad nemuzu rozhodnout, jestli pouzivat jednorazove, nebo praci vlozky do podprsenky. Rozhodla jste se nektera pro ty praci?

Take jste zminovaly plymo do kocarku. Ja to asi budu resit rychlozavinovackou a pres ni pripadne deku.

Porad mi neni jasne to ukladani miminka na bok. Na internetu jsem videla prodavat polohovaci valecky. Stejnou funkci pry splni srolovane rucniky. Na vsech obrazkach je, ale bdici dite v kalhotach. Jak, ale na bok polozit dite v zavinovacce? Myslela jsem, ze je budu davat spat, alespon zezacatku do rychlozavinovacky. Tam, ale nema tolik prostoru k pohybu a pochybuji, ze bude na boku drzet. Mozna by se to vyresilo spacim pytlem? Jak to planujete se spanim vy? A abych nezapomnela, doporucuje se postylku, nebo matraci podlozit, aby dite melo vys hlavicku, nez telicko - kvuli ublinkavani.

Ze mate v porodnich otazkach jasno vam zavidim. Ja jsem byla na kurzu u PA z Vrchlabi. Ta radila at na nejake zvlastni dychani zapomeneme, soustredimee se jen na to, abychom dychat nezapominaly a pri dychani se soustredit a snazit se uvolnit oblast, ktera nas boli. Na cviceni nam rikaji v podstate totez. Skoro vsechny, ale zminujete, ze vam ukazuji nejake zvlastni dychani? Muzete o tom nekdo napsat vic?

No a nase aktualitky:
zacatkem tydne jsme byli na prohlidce. Zas to vypada spis na holcicku, tak snad to i bude :)
Dostala jsem zelezo, protoze upirek se cini:) Prikoupila jsem si k nemu (se svolenim doktora) zelezite vino z lekarny, ze si vecer vzdycky dam jeste panacka :))
Trosku me znepokojil konstatovanim, ze placenta je vepredu, coz pry neni vyhodne, ale pokud nebude nutny cisarsky rez, tak pry se to da zvladnout. ??? Tak nevim co je to za informaci.
CS mame 2. Coz pry nemusi znamenat nic, nebo to muze byt signal predcasneho porodu. Tak mam byt vic v klidu a nepretezovat se. Podle prukazky se mi ale zda byt CS2 ve 30tt v norme, tak snad.
Mejte se krasne, uzivejte vikendu a uz se na vas tesim v pondeli
Luci 30tt

 
Gyta
Ukecaná baba ;) 1164 příspěvků 04.03.05 16:23

Ahöj Luci, s tím dýcháním jsem se taky v úterý dozvěděla, že porodim, i když se nějak extra přiopravovat nebudu. Že se prostě nemáme na nic upínat. Jsou ovšem vyzkoušené typy dýchání, které v určitých fázích pomůžou. Hlavně si nemáme brát příklad z filmů a dýchat jako mašina - tak bychom se během chvíle vyřídily a bylo by nám špatně. Já myslím, že je dobré si zafixovat nádech nosem do břicha a výdech nosem a nebo ústy. To je jako v józe. Blbé je, že většina lidí se nadechuje pusou a ženské jen povrchově do hrudníku, proto je třeba se to učit. Psí dýchání (rychlé a jen hodně povrchové) je na tu fázi, kdy se ti chce tlačit a ještě nesmíš. Jestli to někdo umí popsat líp, ať mě doplní. Mezi kontrakcemi máme dýchat úplně normálně. Tak pravila naše PA, howqh.

S polohováním zatím neporadím:-(( Za to s CS mám drobnou zkušenost. Ve 28. týdnu jsem měla č. 6, což bylo moc - odpovídá tuším 36. týdnu. Tak mi dali pesar a za týden bylo CS už jen 4 a to mi zůstalo až do tohoto týdne - 31.tt a to podle průkazky odpovídá. Mám být v klidu, ale ležet už nemusím. Snad ti to pro představu trochu pomůže, ale zda je č. 2 signálem předčasného porodu, nevím. Každopádně odpočívat je sice trošku nuda, ale v tomhle se doktoři poslouchat musí. Tak se drž, ať je to v pohodě:-)

O porodu zatím taky moc nevím, jen co se píše v běžné literatuře. Nic spešl jsem nečetla. Trochu jsem měla obavy, že se budu předčasně stresovat. jsem trochu nervák… Na kurz jsem začala chodit tenhle týden, takže to do sebe teprve chci nasát.

Už jsme měli vyjet, ale ještě smrdíme v Praze:-(( Hezký víkend pa G.

 
Anonymní  04.03.05 22:50

Ty stahovací kalhotky jsem koupila v obchodě pro miminka, kde nabízí i těhotenskou módu. Cena se pohybuje tak od 300 kč až po nevím kolik, záleží na značce, ale prodavačka mi říkala že i ty levnější splňují účel.
Chci se ještě zeptat co to znamená to CS? Prohledala jsem průkazku od zhora dolů ale nic jsem nenašla. Díky

Mejte se krásně. Monika + Martínek 33tt

 
Anonymní  05.03.05 08:07

Formular k zadosti o porodne je na tomto odkazu

http://forms.mpsv.cz/…lineForm.jsp?…

Lenka

 
Carolin
Kecalka 258 příspěvků 05.03.05 08:21

ahoj holky,
dneska je uase zamracenej den…kde se to jaro flaka??
CS-cervix skore=stav cipku. je k tomu takova tabulka kde se pisou bodiky za jednotlivy zmeny jako treba zmena konzistence, zkracovani, smer…a podobne a podle toho jak na tom si pri vnitrnim vysetreni se k jednotlivym polozkam napisou body 0,1,2 pricemz 0 je beze zmen, 1 je trochu zmena a 2 je vyrazna zmena(v prukazce sou k tomu napsany centimetry a konkretni udaje) pak se vsechny polozky sectou a vysledek se napise do tabulky…kde sou uvedeny i kriticky hodnoty pro urcite tydny tehotenstvi…takze tak nejak.

s tim polohovanim deti mi to taky prijde takovy divny. ale myslim, ze neni problem v zavinovacce dite zezadu podlozit. spis mam pocit, ze tak bude drzet lip, nez bez zavinovacky. a u toho podkladani postylky pry muze byt potiz v tom, ze se dite sesouva dolu, takze kdyz je pod perinkou a ne ve spacaku nebo zavinovacce muze vjet cely pod deku i s hlavou a to prej neni uplne dobry, protoze nemuze dychat.

je zajimavy, jak se hromadne menej nase zajmy. taky me ted uz spis zajima co s prckem az ho privezu domu, nez jak ho dostat ven. PA mi taky rikala, ze nas zadne specialni dychani ucit nebude, ze to neni potreba a clovek sam rychle zjisti, jake dychani mu ulevi.

diky za info o plymu-tak ted uz aspon vim, jak se jmenuje vec, kterou rozhodne nechci:))) myslim, ze deka a pripadne rozlozena zavinovacka bude ok.

tak zatim papa carolin a pupik

 
Anonymní  05.03.05 10:30

ahojky

k polohování dítěte. POd hlavou-pod matrací jsem měla pár ručníků, aby bylo ze šikma kvůli blinkání. Malého jsem ráda a dlouho nosila v rychlozavičce-lepší manipulace.V ní i spával-ne pevně stažený a na to deku. Vzdycky jsem ho otočila na bok, opřela o bok postýlky a bylo to v pohodě. To mrně se ještě samo z kraje nepřetočí. Každý den jsem boky střídala a malý má hlavičku pěknou-jednou jsem zapoměla-ležel 3 dny na jedné straně a hned měl šišku na jedné straně ujetou. Naštěstí se mu to srovnalo.Nikdy bych nevěřila, jak je ta jejich mimi hlava tvárná.

Tak vám řeknu, když tady čtu kolik máte která CS, tak já ani nevím. Už budu 30tt a nikdo mi to ještě nekontroloval-to jde doktor do vás že? Mě vždycky prohlédne ultrazvukem-má ho v ordinaci-a hotovka.

Pěkný víkend

liset

 
Anonymní  05.03.05 11:01

Ahoj holky,
to je venku dneska zase zima…řadím se mezi netrpělivé čekatelky na jaro…první sedmikrásky, podběl, pampelišky…ta jarní vůně ve vzduchu…užžžžžžžžžž aby to bylo:O)
*No já taky o svém CS nic nevím - doktor mě ale vyšetřuje pokaždé uvnitř - tak asi všechno v poho, jinak by snad něco řekl..
*O polohování miminka nic nevím, kamarádka měla mimi v zavinovačce zezadu podložené a bylo to ok, tak to budu dělat asi taky tak.
*Někdo se tu ptal na vložky do podprsenky - já jsem dlouho uvažovala, jestli ty prací nebo ty jednorázové a nakonec zvítězily jednorázové. Těch pracích by člověk musel mít podle mě strašně moc, aby to stihl mezi tím vyvářet.
*Užijte si víkend, my se jedeme mrknout na chalupu, projdeme se s pejskem, zaskočíme někam na oběd a pojedeme zase zpátky. Tak zatím pa,
Jaa a Sára 31+4

 
Carolin
Kecalka 258 příspěvků 05.03.05 11:24

Liset, to je prima, ze te tu mame, jako zkusena mamina malyho puclika ses k nezaplaceni

ja sem si koupila ty praci vlozky do podprdy. stacej dva pary(maximalne 3), protoze vyvaret se nemusej, staci je premachnout v ruce a protoze sou z hedvabi, ktere samo o sobe nici bakterie a rychle schne(v lete tuplem) tak maj i uklidnujici vliv na bolavy a podrazdeny bradavky

k sisatejm hlavam: ja mam hlavu zezadu uplne placatou a spolu s vrskem hlavy to dela skoro pravej uhel:))(mam to po tatovi:) a to se me mama prej fakt snazila pokladat tak, aby se mi nezesisatela-nebylo to nic platny. takze jestli bude broucek po me, tak se tomu mimozemstanskymu tvaru lebky stejne nevyhne:))

carolin

 
svetlana
Zasloužilá kecalka 932 příspěvků 05.03.05 16:11

Ahoj holky,
včera jsme s manželem absolvovali kurs k porodu. Tam chodíte skoro všechny, podrobně to popisovat nebudu, snad jen to, co mě pobavilo nebo překvapilo.
S tím dýcháním jste to vysvětlily přesně - břišní na začátku kontrakce, psí na jejim vrcholu, v 2. době porodní mezi tlačením břišní kvůli okysličení mimina.
Rozhodně si máme vzít sebou jídlo a pití - třeba ovocné saláty, čokoládu, piškoty, rozinky. Jsem zvědavá, jaká pak bude realita, protože jsem od kamarádek slyšela a na netu četla, že nemohly ani jíst, ani pít (kvůli případnému císaři). Kdybychom porodily třeba ve 2 v noci, je dobré mít třeba krupičnou kaši, protože v nemocnici se všechny zbytky jídla musí do půlnoci zlikvidovat, takže nám nic nedají.

Pouštěli nám britský film z 1. a 2. doby porodní, bylo to celkem zábavné, protože řada záběrů vyvolávala zcela jiné asociace než porod. Hezký byl taky poslední záběr - maminka plná síly chovala miminko, zatímco napůl zkolabovaný tatínek ležel s nohama opřenýma o zed. No, aby to tak nedopadlo. PA nás upozornila, ať si partner vezme jen lehké oblečení, protože porodní sály jsou klimatizovány na 25 - 26 stupňů a je tam vlhko. Taky se nemáme leknout, když v případě hrozící hyperventilace (a tedy kolapsu) dostaneme my nebo partner na hlavu igelitový pytlík.

Při otevírání prý pomáhá, když se třou bradavky - máme to dělat buď my nebo partner rukou nebo ústy. Dobrý, co? Romky to prý dělají odjakživa naprosto instinktivně.

Taky se partner nemá divit, kdybychom při kontrakci ječely. Není to totiž ječení, ale „vokalizace dechu“. Chlapi taky dostali varování - nemají nám dávat ruku k obličeji, protože je můžeme hryznout (jeden to prý vyřešil tím, že dal manželce mezi zuby pásek od kalhot).

Ujasnila jsem si, že chci rodit vsedě, velice příjemné bylo posezení na porodním vaku, tak uvidím. Nejlepší bylo, že manžel má teď největší hrůzu ani ne z porodu, ale z toho, že má malé popsat nožičku - má dlouhé příjmení, je levák a psaní rukou není jeho silná stránka.

Pro BIBINU a LISET - všimly jste si, že hodlám taky rodit na Obilňáku? Vzhledem k TP (6. 5.) není úplně vyloučeno, že se tam s Bibinou uvidíme - navíc máme pro holčičku vybrané stejné jméno, tak by to byla docela sranda.

Klidný víkend vám i bříškům.
Světlana + Anička

 
Vik
Povídálka 23 příspěvků 05.03.05 20:05

Ahoj všichni

jestli můžu taky trochu přispět do téhle diskuse, tak bych ještě doporučila genciánovou violeť při opruzení- mám s tím dobré výsledky, jelikož mám už 2 malé děti (27 a 12 měsíců) a teď čekám 3- termín 6.5.05. Trochu pozdě jsem objevila tuto adresu a musím konstatovat, že je výborná. Četla jsem sice pouze poslední deníčky a jenom zírám, jak jste všechny v pohodě. Jsem teď sice na mateřské dovolené a lítám jenom kolem dětí, ale ty dají někdy dost zabrat.
S tím polohováním dítěte je to pravda, ale když jsou v peřince nebo i jenom tak, stačí je na spánek vždy otočit na jeden bok (je to dobré i kdyby trochu blinkali po kojení) a hlavička bude v pořádku.
Při kolice se mi osvědčilo, když si dítě dáte bříškem na rameno a chvíli se sním člověk prochází ( ale musím přiznat, že ani jedno z dětí kolikou moc netrpělo).

Při koupání se mi osvědčilo umýt čistou vodou obličej, pak přidat pěnu dou koupele (Johnson) a normálně utřít. Tak mě to naučily při prvním porodu a osvědčilo se to i u druhého dítětě.

Zatím ať je všechno v pořádku
Věta 31+3 tt

 
Piki
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 05.03.05 20:46

Ahojda prdelky! :-)
V prvé řadě děkuji Světlaně za deníček. Takovýchto informací není nikdy dost :-) V tvém posledním komentáři mě pak opravdu pobavila informace o cucání bradavek. Fakt si nedokážu představit, že se v porodnici otvírám a manža mě tam začne tímto způsobem pomáhat :-))) *

Jinak už máme vymyšlenou přezdívku pro Martínka. Abych je s taťkou od sebe rozlišila, tak mu budeme říkat MIKI - to je dobrý, ne? :-) Vymyslel to švagr, když viděl moji přezdívku :-) Tak jsem hned říkala .....jéééééééé budeme mít Mickey Mouse :-) *

Také už jsem byla včera na prohlídce ve 30tém týdnu. Byl to pro mě nejkrásnější zážitek v životě. Fakt bych to přála každé z vás!!! Byla jsem u pana prof. Eliáše, který je považován za jednoho z nejlepších v republice. Má asi nějaký lepší ultrazvuk nebo co. Viděla jsem úplně detailně obličej!!! Hned jsem to komentovala, že to je celý tatínek :-)) Přiznávám, že i tu slzičku jsem dojetím ukápla :-) Potom jsme počítali prstíčky, kontrolovali rozštěpy, srdíčko, játra, ledviny…no prostě všechno! Jenom pindíka mi ten náš stydlín nechtěl ukázat :-) Musela jsem se otočit na bok - zády k monitoru :-) Doktor ale hned říkal, že ho má veeelkýýýho! Manža říkal, že to je jasný, když je po něm! :-) Podle měření jsem navíc o dva týdny dál. Nevím jak je MIKI dlouhý, ale váží 1560g, což prý odpovídá 32.týdnu. Říkal, že to neznamená, že budu rodit dřív, že prý bude třeba trošku větší. Nooo, já to vidím tak, že budu rodit v 38.týdnu :-)) Joooo a už je hlavičkou dolů! Toť vše k poslednímu ultrazvuku. Bylo to fakt super a omlouvám se, jestli jsem vás s tím unavovala, ale měla jsem potřebu se pochlubit! :-)) *

Monika, Bibina - holky, vítám Vás mezi námi! Hezky se rozrůstáme :-) *

Sny o mimi - já se připojuji k těm, kterým se občas něco o mrňouskovi zdá. Minulý týdne jsem totiž měla dost praštěný sen! Zdálo se mi, že se mi narodily dvě holčičky :-)) Řešila jsem, jak se budou jmenovat, protože jsem s princeznama nepočítala. Potom jsem se zpocená vzbudila a říkala si, „Že by ti doktoři až takhle spletli?“ Blbost, že jo, když jsem byla na plodovce :-))) *

Tak toť vše. Mějte se krásně a opatrujte sebe i bříška
pa,pa
Piki + plaváček Miki 30+1 tt (to to letí…:-)

 
evitka
Kecalka 409 příspěvků 05.03.05 20:50

Krásný víkendový večer!

Světlaně vyslovuji jedničku za deníček a souhlasím s ostatními, že informací o těhu je v poslední době už nějak moc a že se taky pomalu začínám pídit po informacích o péči o mimčo:-)) Mám doma knížku „Něžná náruč rodičů“, kde mám nastudováno, jak s mimčem manipulovat a čeho se vyvarovat, pak jsem si četla o kojení, no prostě za chvíli ze mně bude teorická mamina:-)) Uvidíme, co na to praxe!?

Dneska jsem si vyprala všechny věcičky na mimi, teď už doschly i poslední kousky a já tu ty pidivěcičky žehlím. Prala jsem to na 40°C v Arielu pro děti, nádherně voní, tak doufám, že mimís nebude cíťa a neosype se mi. Koupila jsem si aviváž od Lovely a použila jí jenom na fleesové věci, které se stejně nenosí přímo na tělo. Zítra se pustím do vyvaření plenek. Manžel se mi směje, že zatím mi to praní děsně baví a jak prý mi to bude bavit, až ty sladká bodýčka a dupajdy budou zadělaná od odpadu))

Jinak bych pořád spala, připadám si jako medvěd při zimním spánku. Snad až nebudou takové mrazy a sníh a venku se začne klubat jaro, tak to bude lepší.

Evitka

 
Piki
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 05.03.05 20:52

Teda Věruš,
koukám, že do toho hezky bušíte! :-)))) Plánovaně? Jestli je jedno dítě staré 27 měsíců a druhé 12…no tak to máš můj obdiv! Já bych taky chtěla po roce další. Hodně lidí mě od toho ale odrazuje, že se z toho zblázním. Mám navíc ten problém, že bydlíme v 5tém patře bez výtahu a dvě děti sem prostě nevytáhnu :-( Musím počkat, až bude Miki cupitat po svých :-)
A co máš? Páreček nebo holčičky nebo chlapečky? Promiň, ale jsem hrozně zvědavá :-)
zatím
pa,pa
Piki + plaváček Miki 30+1 tt

 
Vik
Povídálka 23 příspěvků 06.03.05 04:41

Ahoj Piki

ano, je páreček - starší je Lukáš a mladší Lucie.
S tím plánováním se to mělo tak - budou nebudou, bylo nám to celkem jedno, a oni jsou.
U třetího to je jedno, zatím nevím, co to je, nechám se překvapit. Podle UZ je ve 33.týdnu, podle PP 31, tak nevím - ale očekávám porod v květnu.
Jinak bydlím občas v RD v prvním patře a někdy v bytovce v přízemí, takže po schodech to jde zvládnout - než Lukáš začal chodit, tak se nahoru doneslo jedno dítě, pak druhé i s kočárem.

Zatím ahoj

 
Eterka
Ukecaná baba ;) 1455 příspěvků 06.03.05 09:06

Ahoj, tak nám zase sněží…

Koukám, že tu bylo při sobotě docela rušno.

Souhlasím, že téma péče o mimi se stává aktuálním. My jsme s manželem v pátek provětrali peněženku a nakoupili téměř všechno, takové ty větší věci. Teď už chybí jen kosmetika a lékárna. Včera jsme (teda já ne) vymalovali pokojíček - žlutý strop, oranžované stěny, ve středu přijde pán na čistění koberce a můžem začít zařizovat. Moc tam toho nechci - postýlku, komodu, míč a papasan pro mě. Kromě postýlky jsme zvolili ještě košík na kolečkách, přes den ho budu tahat po baráku a v noci k posteli, aspoň pro začátek - postýlka se mi tam nevejde. Stejně to letí, co? Je ale fakt, jak tady už někdo psal, že ačkoliv teoreticky jsme na lecos nachystaný, v praxi si to vůbec neumím představit, zatím je to takový nereálný.

Zdravím všechny nově příchozí, „staré kusy“ rovněž.
Jdu něco dělat. Papa Esterka a Kvído zpátečník 34 tt.

Jo, Zuzi, máš krásnou tabulku vyrobenou na Květňátkách. Doplňuji věk v době porodu - buď ještě 30 nebo 31, podle toho, kdy se Kvído vylíhne - já mám narozky 23. 4. a termín 21. 4.

 
Anonymní  06.03.05 11:07

Čauky mamino :-)
To je hezký, že už máš páreček…já mám holčičku slíbenou na podruhé :-)))
S tím jak jsi psala o tom nošení dětí se to u nás bohužel takhle vyřešit nedá. Manžílek je v práci od rána do večera, takže nějakou tu pomoc moc očekávat nemůžu. A představa, že Martínka vynesu nahoru a mezitím mám dalšího mimíska před barákem v kočárku je pro mě nepřijatelná.
Jediné řešení je proto chvíli vydržet, až začne Miki cupitat a schody zvládne, nebo konečně postavit nějaký ten baráček :-)) Máme už pozemek - tím to ale zatím končí. Manžílka tvrdí, že snad do roka a půl budeme bydlet, ale to už slyším 2 roky, takže se na to moc nespoléhám. A navíc kromě výtahu mi v našem bytečku vůbec nic nechybí :-)
Líbí se mi ty rozestupy mezi tvojema dětičkama :-) Slyšela jsem totiž taky hodně názorů, že dokud ženská kojí, tak je velmi nepravděpodobné, že znovu otěhotní. Můžu se zeptat, jak jsi to měla ty?
Zatím pa,pa
Piki+plaváček Miki 30+2tt

 
Anonymní  06.03.05 11:19

Ahoj holky,

už jsem se doma v Čechách. Ale zase jdu do postele, protože ty poslední dny i cesta samotná mi fakt daly zabrat. Až se zotavim, napíšu víc a asi se to bude jmenovat Jak se lítá těhulím aneb Neplánovaně ve First class :-)
Komentáře i deníček přečtu později. Zatím se mějte krásně a opatrujte pupíky!

Pa

Nepřihlášená Kaede

 
Carolin
Kecalka 258 příspěvků 06.03.05 12:14

Ahoj holky,
Zdravim Kaede opet tady v cechach, prima, zes to zvladla v poho. uz se tesim na tvoje zazitky z letadla:))

vik:vitam te u kvetnatek, je nas vic a vic…to budou mit porodnice kalamitni stavy:)))
to je prima, ze to zvladas s prckama. taky bysme jich chteli vic a v malejch rozestupech…

ted nevim kdo…evitka? mate tu knizku nezna naruc rodicu? jaka je? stoji za to si ji koupit?je totis pekne draha:(

na to, ze je vikend, je tu fakt zivo. To je prima, protoze manza je tenhle vikend v praci a ja se mam ucit…:)))takze se aspon nenudim.

hamino: ted sem v poradne mluvila s maminou, ktera ceka treti dite a s manzelem doufali, ze to bude holcicka, protoze maj uz dva kluky…a… bude to treti kluk. Napadlo me, ze byste si mohli ty mimca treba pak vymenit:)))

doufam, ze se gyta na sumave nezachumeli, esterka uz asi zachumelena je, stim uz se nic nenadela:)).snad to do toho kvetna prejde. s kazdou dalsi snehovou nadilkou mi to prijde nemoznejsi a nemoznejsi, ze zase bude nekdy jaro…

tak zatim papa a uzivejte nedele.Carolin a mrskajici se puclik 31.tt

 
Anonymní  06.03.05 13:07

Kaede, vitam te opet v Cechach. Tesim se na tve zazitky z letu a doufam, ze manzilek co nevidet taky prileti.

Holky, ja Vam zavidim, kdyz se Vam uz zda o miminkach. Manzel taky miva podobne sny a uz se nemuze dockat. Ja se taky nemuzu dockat, ale ty moje sny jsou hrozne. Tak treba minulou noc se mi zdalo, ze manzel flirtoval se svou kamaradkou. A tak je to porad dokola. Cim vic mi roste brisko a citim se mene pohybliva, tim horsi jsou me sny. Dneska rano jsme o tom mluvili, protoze jsem z toho mela depku a skoro brecela, tak me uklidnil a do dalsiho snu jsem zase v pohode. Usoudili jsme, ze to bude asi tim, ze prave ta kamaradka je ted ve 4.mesici a prisla na to, ze jeji manzel neni zrovna „andel“, ale kvuli tehotenstvi to ted neresi. Tak to za ni asi ja resim v noci.

Tento tyden jsme se definitivne rozhodli, ze uz budeme muset resit bydleni a konecne zacina to vypadat realne. I kdyz jako kazdy rok, nam situaci zkomplikuje konec brezna danova priznani. Nedovedete si predstavit, jak ja kvuli tomu brezen nenavidim. O staveni mluvime uz asi 2 roky, tedy od svatby. Planujeme velikou prestavbu naseho baracku, k tomu chceme pristavet dalsi patro se sikmou strechou. Tajne doufam, ze do te snad nebude zatekat tak jako do te nasi rovne. Zrovna vcera jsem vsechno savovala a skoro se tak dobrovolne otravila. Ale ty plisne musely pryc. Holt nasemu baracku tahne na ctyricitku, tak potrebuje trosku vetsi regeneracni kuru. K tomu vymena oken, nova garaz a chceme zbourat vsechny pricky uvnitr a postavit je jinde a znovu omitnout vsechny steny. Jenom nevim, jak toto vsechno prezije male dite. Nastesti si to nebudeme delat sami, tak se asi budu muset na chvili napakovat k babicce. V lete uz bychom chteli podat zadost o stavebni povoleni. Bylo nam receno, ze vyrizeni trva 2 mesice az rok. V nasem pripade to bude spis ten rok, protoze puvodni plany baraku vypadaji uplne jinak nez barak samotny a me neustale vrta hlavou, jak to deda kdysi zkolaudoval a proc nam tim ted tak ztizil situaci.

Jsem strasne rada, ze jste tu psaly o tom dychani. U nas v kurzu se to asi taky ucit nebude. Kdyz jsme se ptaly nekdy na zacatku, tak rekla, ze jo, ale ze je porad jeste cas, jenze ted nam zbyvaji posledni 2 lekce a porad nic. Mluvila zatim jenom letmo o zpusobech dychani, ale potom rekla, ze je jeste cas. Pristi tyden jdeme na navstevu porodnice, tak snad rekne neco vice potom. Aby to nevypadalo, ze si porad stezuji, jsem jinak se svym kurzem maximalne spokojena.

Za chvili s manzelem odchazime na navstevu ke znamym, kteri maji malou holcicku, ktera ma necely rok. Tak jdu nasavat informace.

Holky, pekny zbytek vikendu, jste fakt nejak strasne moc aktivni. Asi to bude tim pocasim venku. Ja bych sla tak strasne rada lyzovat. Na druhou stranu bych byla rada, kdyby to uz roztalo, protoze nam strasne zateka domu voda z toho snehu.

Lenka

 
Vik
Povídálka 23 příspěvků 06.03.05 14:38

Zdravím

Piki: s tím kojením to bylo tak: klučíka jsem kojila asi 3 měsíce, pak přestal přibírat a začala jsem s umělou na radu doktorky a v jakmile dostal flašku, už ode mně nechtěl. Holčičku jsem kojila 1 měsíc, pak jsem dostala žlučníkový záchvat a musela jsem na operaci žlučníku, takže to bylo rozhodnuto, dostala zase flašku. No jestli to bude takhle pokačovat, to třetí chci kojit déle, ale asi dělám chybu, jakmile bude nějak více plakat, asi zase dostane umělou. Nějak nemám výdrž. Ale i tak obě děti prospívaly v pohodě, žádné velké problémy s umělým mlékem (používala jsem NUTRILON) neměly.

Jak tady všichni píšete o kursech, já sama jsem na žádný nechodila - při prvním dítěti mě to nějak ani nenapadlo a při druhém mi to přišlo trochu pozdě. Při porodu mi vždy PA poradila, jak mám dýchat a tak nějak jsem se snažila podle její rady. Porodnici jsem poprvé viděla až u porodu - ale jelikož jsem přenášela asi 7 dní, takže jsem tam dojela normálně v pondělí autobusem, protože nemáme auto, v úterý rozhodli pro vyvolání porodu a ve středu jsem porodila. Musím říci, že poprvé jsem rodila s epidurálem, ale pouze pro první dobu. Druhá už byla bez epi. Druhý porod proběhl překotně - s přivoláním sanitky a s cestou to trvalo přesně 75 minut- jenže to bylo v jiné porodnici. Teď napotřetí jsem se do porodnice podívala a docela se mi tam líbilo. Takže se mám na co těšit.

Zdravím všechny ostatní těhulky
Věra +31+3tt
věk 32 let, porodnice Brandýs nad Labem

 
Bibina
Zasloužilá kecalka 741 příspěvků 06.03.05 15:12

Zdravím!
Hlásím se od domácího internetového střediska, kde mi vesele otýkají nohy. Kotníky sem neviděla ani nepamatuju. Zato se mi na obličeji objevily vředy a vyřážky a něco, co opravdu lze nazvat jen akne vulgaris. Brutalis. Začínám se podobat hrochovi a kulím se po bytě jako kačena, hekám, kvílím a včera na mě přišla nálada tak hrozná, jako že všechno je špatně, zkrátka deprese jako prase a to sme ani neměli doma čokoládu a to mě dorazilo! Tak sem kvílela u televize, jak je všechno na prd, jak sem hnusná příšera z jezera a snědla sem tak půl zavařovačky medu. Do toho mám samozřejmě vztek na manžela, že to neprožívá stejně jako já a pokládám mu kontrolní otázky typu : „Co když se malá narodí mentálně postižená, budeš ji mít rád?“ Nevím, jestli to takle někdo má, ale já furt přemýšlím, co se může pokazit.
Jo, a jak někdo psal o těch snech, tak já sem schopná manžela ráno zbít za to, že mě v mým snu s někým podváděl. Chudák, nemá to se mnou lehký. Dneska se mi zdálo, že moje kočka spadla z balkónu, byla celá pochroumaná, brečela, a furt nechtěla umřít. Pak se mi taky zdálo, že se mi narodil kluk. Říkala sem si jenom, ježiši, co teď, dyť ho přece chudáka nemůžu oblíct do těch růžových oblečků … a taky že sme napsali do těch papírů v porodnici v případě že to bude kluk ňáký směšný jméno, protože sme věděli, že to bude holka, a oni mu ho teď dali, a už nadosmrti se bude menovat hloupě kvůli našemu zvrácenýmu humoru.

Taky bych se chtěla zeptat, protože jsem epileptička, jestli někdo jako maminka máte s touto nemocí a s těhotenstvím zkušenosti, popř. vaši známí atd…

Lisetko, Světlano: bylo by moc fajn, kdybysme se na obilňáku všechny sešly, to by bylo fakt super. Jo, a Světlano… taky se ti zdá, že těch Aniček se teďka vyrojilo tolik? Zřejmě to bude hodně frekventovaný jmé­no.

Taky mám stres z toho, že si vůbec nedovedu představit, že tady malá bude, jakože tady najednou bude někdo další, malej pidižvík, křičící, a tak vůbec nedokážu přemýšlet, co bude pak, až přídeme z porodnice, a mám z toho děs, že si to neumím představit.

Přeji všem klidnou neděli, já se odkutálím vyprat malé růžový oblečky.

Bibina 30tt + Anička

 
Anonymní  06.03.05 15:14

Ahojte mamky, tady Jazzi:-)

Hrozně nám poslední dobou stávkuje připojení, takže omlouvám svou absenci:-/
Využiju toho, že to dneska zatím jede pěkně:-))

LENKA - číslo do porodnice přímo z hlavy nevím, zatím ti můžu napsat jen provolbu na spojovatelku, ale když si zítra vzpomenu, tak ti to zjistím, budu se stavovat v práci:-)
577 55 1111

A ještě k lejstrům, ale týká se to jen zlíňaček - nám PA říkala, že tady je bezva služba, jelikož do porodnice dvakrát týdně dochází matrikářka, která vyřídí rodný list, tudíž odpadá nějaké lítání po úřadech po porodu. Rodný list si mamina odnáší už z porodnice hotový.

Jména snad prý není nutné mít vyplněná dopředu, stačí to až v porodnici, ale možná že je to v každém jměstě jinak. My máme pohlaví sice též potvrzené, ale vyplňovat nejspíš budu obojí:-)

KRISTAIN - poslyš, ty jsi studovala v Ostravě?:-) Moje rodné město:-) A bylas to ty na exkursi v porodnici, šátek na krku, žejo?

A ještě ke spaní v zavinovačce, taky tak budu dávat prďolku spát, pro malý mimča je prý spíš naopak lepší, pokud mají kolem sebe těsněji a nebudí je škubající ručičky, když ještě pořádně neví, že jsou jeho:-)

Tolik já, hezký zbytek víkendu a pokud nebude náš net stávkovat, ozvu se:-)

Zdraví Linda+Vetřeleček 33+6

 
Anonymní  07.03.05 07:41

Ahoj všechny,

Věra: chystám se rodit v Brandýse nad Labem (TP 13.5.), prosím o případné bližší informace o této porodnici , vzhledem k mému stěhování jsem se tam ještě nedostala a teď mají zákaz návštěv.Můžeš mi to poslat i na soukromou adresu ebs@seznam.cz
Prosím o doplnění do seznamu: bydliště Milovice nad Labem, pohlaví - bude překvápko
Zdravím všechny těhulky
nepřihlášena ale stále vás sledující a čtecí Eva (eva-ebs) + ? 30+3tt

 
Carolin
Kecalka 258 příspěvků 07.03.05 08:45

Tak tu zase mame pondeli..
doufam, ze jste si uzily vikend. vcera sme se s manzou koukali na film a ja skoro celou dobu bulela. koukal na me trochu vydesene, protoze obvykle u filmu nebrecim, ale posledni dobou sem vakt mimo. totalne rozhozena..Nicmene to nekomentoval..

udelala se mi strije na prsu grrrrrr:((( mrcha. doufam, ze vybledne.

mimco uz kope pekne silne a docela to boli. mam poradne okopany zebra a kdyz se chci pres den natahnout, tak musim stejne skoro vsede, abych broucka sklepala trochu dolu…

bibino: bud v klidku, ty depky prejdou..taky se porad ujistuju, jestli se muzovi libim..kdyz vypadam jak tucnak…zatim je to ok:)) tak doufam, ze to tak i zustane.

tak zatim pa Carolin 31+6

 
nat02
Závislačka 2786 příspěvků 07.03.05 08:48

AHoj pri zasnezenem pondelku :-)

teda tady bylo zivo o vikendu :-) vas chvalim :-)

zdravim vsechny nove tvare a samozrejme i ty stare :-0

taky jsme byli v sobotu na kurzu pro tatinky a vesmes to probihalo jak psala svetlana…a nejsme ze stejneho mesta :-)

akorat PA ucila tatinky jak nas masirovat,jak nas hlidat abychom dychaly, podrobne jim vylicila co vsehcni jim muzeme udelat behem porodu ( nadavat,rvat,bre­cet,atd…) atd…bylo to strasne fajn a i kdyz manzel mel zpocatku pocit ze to bude trapne,tak byl nakonec rad…ujasnila jsem si vsak jednu vec, v ZADNEM pripade nemuzu rodit na zadech…stacilo mi lezet asi 2 miuty pri masazi a uz mi bylo na omdleti,pobliti a ja nevim co jeste…vidim to na drep,ovsem do stoje me bude asi tahat jerab :-)

LENKO - ver ze vim jak nenavidis brezen!!! jsem totiz ucetni ve firma,ktera zpracovava danova priznani asi tak 50 firmam…a to prosim ve dvou lidech…ja teda jeste nenavidim duben,protoze to se jeste dovyjizdji zaverky a navic uz jsou novi kvartalni platci DPH :-000 navic to je tak nevdecna prace,akorat kazdy nadava kolik bude platit a chce po tobe zazraky :-))

KAEDE-vitam zpatky v cechach a taktez se tesim na zazitky z letadla…

jinak info pro vsechny co chteji rodit v podoli. o vikednu jsem mluvila s kamardkouje­jizkamaradka je tam momentalne hospitalizovana a je uplne nastvana… mela termin pred tydnem, ale ma tehu cukrovku tak ji nechteli nechat dele prenaset…2× ji vyvolavali a nic, pak chteli cisare,pak se zmenil doktor zas ji vyvolavali a nic, pak teprve zjisitli ze ma plastiku del. cipku - coz mela od pocatku v karte- takze pozorovani a nejaky hmat a pozorovani…jela tam ve ctvrtek vecer a jeste vcera nebyla rozdvojena…tak nevim co si mam o tom myslet..nechcu vubec nikoho strasit ale asi je treba pokud clovek vi o nejakych svych abnormalitach,tak to porad vsem pripominat at nedochazi ke zbytecnym procesum…
pry je uplne na prasky,prorvala uz dva dny a citi se zcela bezmocne. tak je mi ji docela lito,protoze takhle si to urcite zadna z nas nepredstavuje ze?

PIKI- ty chces deti tak brzy po sobe? celta jsem ze by zena mela pockat minimlane 2 roky,protoze tak dlouho trva nez se telo upne vyrovna s predhcozim tehotenstvim a porodem…ne ze by neslo otehotnet drive :-))) kamoska ma od sebe deti o 2 roky a rikala ze to teda byl 2 roky pernamentni zahul,ale ze ted uz to je v pohode…taky bych chtela mit hned doma dva prcky,ale prece jenom si je chci kazde uzit do syta a ne pak to druhe tak nejak odbyt…no a to treti si uziju asi nejvic :_)teda snad…

takze vsem posilam spoustu energie do tohoto tydne. papa nat + muminkovity Rios

 
Anonymní  07.03.05 11:01

Ahojky ahojky!tak mi kdosi poradil tuhle stranku a koukam že tady se člověk nenudi:-)!Sem rada že se tady dozvim tolik užitečnejch věcí!Něco přidam:sem z brna formulář k žádosti o porodné sem dostala na socce!Bibi přídu si úplně stejně mám pocit že se každou chvilku rozpadnu!Taky se těším až porodím hlavně taky kvůli tomu že už se nemůžu dočkat toho malyho špuntika!!!POraďte mi prosim prosim ohledně porodnic v brně!!!

 
Anonymní  07.03.05 11:01

Ahojky ahojky!tak mi kdosi poradil tuhle stranku a koukam že tady se člověk nenudi:-)!Sem rada že se tady dozvim tolik užitečnejch věcí!Něco přidam:sem z brna formulář k žádosti o porodné sem dostala na socce!Bibi přídu si úplně stejně mám pocit že se každou chvilku rozpadnu!Taky se těším až porodím hlavně taky kvůli tomu že už se nemůžu dočkat toho malyho špuntika!!!POraďte mi prosim prosim ohledně porodnic v brně!!!Raduzka

 
Anonymní  07.03.05 11:03

Ahoj holky a bříška,
tak koukám, že jste se tu o víkendu pěkně rozjely.....:O))
*KAEDE-vítej zpátky…a až se aklimatizuješ, nezapomeň nám napsat svoje zážitky:O)
*Já jsem dneska jak přejetá, asi si budu muset ještě zalézt do pelíšku - šli jsme spát až v půl čtvrtý…
Takže hurá do nového týdne, možná se ještě dnes ozvu (až mi to začne trochu myslet).
Jaa a Sára 31+6

 
Anonymní  07.03.05 16:04

Ahojte, všechny zdravím při pondělku,

Jazzi : ano, na exkurzi v porodnici jsme to byla já s šátkem na krku :-))) Byla jsem v OVĚ na VŠ - Ostravská univerzita, ale bydlela jsem v Porubě na kolejích VŠB, bylo to tam super, vzpomínám na to hrozně ráda.

Něžná náruč rodičů je dobrá knížka, všem doporučuji a ještě něco - mám půjčenou knížku Nová doba porodní od Vlastimila Marka - půjčte si ji někde, je to opravdu super a mrzí mě, že jsem ji nečetla dřív, člověk si spoustu věcí ujasní a na spoustu přijde, jak je to vlastně jasné…nemám te´d moc času se rozepisovat, snad zítra…

musím již končit, takže ahojte všechny, ozvu se ještě zítra či pozítří.
Kristain

 
Jazzi
Ukecaná baba ;) 1785 příspěvků 07.03.05 16:36

Ahojte mamčulky:-)

Připojení se asi trochu umoudřilo, tak toho honem využívám:-)

Dneska jsem lehce znechucená, neb jsem absolovovala kontrolu u dr. a opět tam nebyl můj oblíbený osobní doktor, nýbrž jeho občasná zástupkyně-důchodkyně.
Ta ženská mě vždycky vyvede z rovnováhy nějakým svým úchvatným závěrem.
Minule když mi tvrdlo břicho, tak mě hnala do postele, ležet hlavou dolů, málem nechodit ani na záchod a v šestém měsíci mě strašila předčasným porodem (že naprosto nemám sklon k otevírání, což je zá:,–(ní, to je vedlejší, že).
Dneska prozměnu konstatovala, že tlak 130/90 je již nebezpečný, takže se musím jít za týden zas ukázat. Ach jo…
NO tak jsem si tu vyřvala svoje dnešní povzbudivé zážitky a už vás nebudu trápit:-))

Ovšem musím se pochválit, že už skoro mám věci pohromadě, takže krom kojicí podprdy a nějakého slušivého haveloku s knoflíkama bych se teoreticky i mohla pomalu výhledově sbalit do porodnice:-)
Jen se nemůžu zbavit dojmu, že jakmile tu tašku sbalím, tak to tím přivolám, takže raděj ještě chvilku počkám…:-)))

KRISTAIN - jojo, vedle Báni já dlouhá léta pracovala ve fakultce, takže jsme nejspíš byly sousedky:-)

Ještě dotaz, holky, dneska jsem kapku bezradně stála nad dudlíkama. Nejsem žádná hrdinka a chci ho mít do zásoby doma. Nemáte nějaké info o tom, jestli je lepší silikonový nebo latexový? Podle mého selského rozumu bych řekla, že na latex je asi větší množství alergií, ale nevím…

Zdravím pupíky, opatrujte se v té zimě, třeba to jaro letos nakonec přijde:-)

Linda+Vetřeleček 34+1

 
Zuzicak
Ukecaná baba ;) 1308 příspěvků 07.03.05 16:44

Ahoj těhulíny,

vy mi teda dáváte, celé dopo jsem četla příspěvky, pak emimino spadlo a nemohla jsem se sem vůbec dostat…
No ale snad to teď bude lepší. Všechny příspěvky ze starého i nového deníčku jsem přelouskala.
Vítám nové přírůstky, do tabulky jsem zapsala a i další údaje od přírůstků starších i nejstarších :-) Takže aktualizovaná visí na našich stránkách.. Jinak mi tam pořád nešly nakopírovat starší deníčky, takže od deníčku 13 (tuším že je to ten koníčkový) jsou na našich stránkách zazipované v DOC. Takže si je musíte stáhnout na své počítače a tam odzipovat.. Prostě to jinak nejde. V týdnu přidám i poslední dva deníčky, ať to tam máme pomalu všechno..

MOOOOC chválím Světlanu za nový deníček, je vážně skvělý a i já se přidávám k ostatním, že už pomalu pokukuju po čtení kolem miminek než těhu a porodu. I když mi to pořád ještě přijde docela daleko těch 8 týdnů.. Akorát, jak sjem už psala, na OZP se volá až po obdržení rodného listu, resp. rodného čísla miminka a nemusí se osobně navštěvovat.
THERRO - s tím plaváním jsi mě teda také překvapila. Já teda plavat chodím a budu plavat dokud to půjde, akorát si beru tampon, aby se snížilo nebezpečí infekce. Jinak jsem spíš četla, že je to prospěšné. No zítra jdu k dr. tak se zeptám..
LUCI - já mám prací vložky do podprsenky od Aventu. Vyvařovat se opravdu nemusí. Je jich 3 páry, za 300,–. Je k nim i pytlíček na praní a dají se sušit v sušičce. Uvidím, jestli budou stačit. Kdyžtak v případě nouze dokoupím i nějaké jednorázové. Ale vypadají dobře a nejsou tak tlusté jako např. FIXIES, na které jsem jednou koukala v krámě :-)
CAROLIN - s tvarem lebky jsem na tom podobně. Mám zase takovou plošinku na temeni s prohlubní uprostřed. Když to zjistil manžel, tak se mi od té doby směje, že mě v porodnici zapomněli chytnout a podovbně. Ale stejně to má i ségra, takže je to dědičné a obávám se, že naše mrně nebude ušetřeno ať bude spát jakkoliv :-))
KAEDE - vítáme tě doma a těšíme se na zážitky z cest (já letěla v 1. třídě jednou, ale jenom do Říma, protože byla 2.tř. plná :-).

Jinak u nás vše OK. Akorát mám už úplně otlačená žebra až mě včera večer před spaním na levé straně dost bolely. Snad se mimčo už brzy začne přesouvat víc dolů jinak nevím. Boulí se teda už šíleně a přijde mi, že má nohy většinou na levém boku a hlavu teda už dole. Už se tam asi moc netočí, protože do močáku už mě teda dlouho nekoplo :-) Aspoň něco…
Já měla ve ČT přes email výstup s jedním naším debilním arogantním panem profesorem a vypadá to, že jsem studium PHD ukončila. Zatím teda jen psychicky, ale mně se vám tak strašně ulevilo.. Ale uvidíme, no přejdu v létě na externí a budu mít ještě 5 let na případné dodělání. Moc tomu ale nevěřím, to by ten člověk musel umřít nebo odejít ze školy a o tom teda dost silně pochybuju… No ale aspoň jsem o víkend, když už jsem se nemusela učit na zkoušku, vyklidila knihovnu, co budeme stěhovat k nám a bude mít novou funkci komody na přebalování s poličkami. Byla to docela facha, ale aspoň se věci zčínají hýbat. Také u nás byla na návštěvě v sobotu kamarádka s 4-měsíční holčičkou (do vaku jsem jí NAT teda nestčila, prý by se jí to nelíbilo), ale do kočárku jo. Ačkoliv rodičové předpokládali, že začne hned vyvádět, tak se jí v korbičce líbilo. Akorát tam teda už moc místa kolem něměla, takže korbička bude opravdu max do podzimu a zimu už jezdíme ve sporťáku a ve fusaku (ten máme objednaný od Emitexu combi - dá se dolní část oddělit a dá se použít i do autosedačky, tak jsem na něj zvědavá). Jo také mi ta kamarádka říkala, že má 60 bavlněných plín a je to tak akorát (používá jako plínky papírové). Protože Anička hodně blinká, tak prý mají šílenou spotřebu. Takže to vidím, že ještě min 10ks jich koupím obyč bílých.. A budeme mít 26ks.
Chutě na sladké mám taky, teď jsem dostala ráno od kamarádky bábovku, tvarohovou, a je suprová. Skoro jsem půlku už snědla :-))) Ale čokoláda mě jinak moc nebere. Nahoře mám 10kg a jsem teda mírně nad průměrem, ale spokojená. Jo jinak jsem se měřila a moje „missí“ míry jsou 98-95-98 :-) Doufám, že to břicho dožene ať jsme souměrně totálně nesouměrní :-)))

No nic, pěkné pondělí a mějte se se i kopačáky skvěle!!!
Zuzka a Šárinka 32tt
P.S. Přes týden jsem si udělala porodní plán, tak ho zítra zkusím projednat s dr. a dám vědět :-)
Zítra jdu do poradny, tak jsem si napsala pár věcí na které se chci dr. zeptat. Snad bude čas..

 
Zuzicak
Ukecaná baba ;) 1308 příspěvků 07.03.05 16:47

Jazzi mně všichni doporučovali dudlík spíš ten silikonový a jako firmu NUK. Takže já mám doma do zásoby 2× NUK 0-6 měsíců silikonový (a jasou se SNOOPYM - to jen tak dodatek :-D).

Dobré pořízení ;-)

 
Piki
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 07.03.05 17:05

Ahojda při pondělku :-)
Celý dopolko jsem se nějak nemohla připojit.....takže se ozývám až teď.
Nevím jak u Vás, ale v Hradci Králové je pěkná kosa. Naštěstí se na ni dívám je přes okno vyhřáté kanceláře :-) *

Kaede - vítám Tě doma. už se těším na Tvoje cestovní zážitky. Budeš teď mít asi hodně lítání a návštěv - po tak dlouhé absenci, viď? :-) Tak hlavně klídek :-)) *

Věruš - tak to je jasné, proč se Vám to otěhotnění podařilo tak brzy - když jsi tomu kojení tolik nedala :-) Nic ti samozřejmě nevyčítám - já sama nevím, jak na tom budu a nakolik budu vytrvalou matkou. Ségra, coby bývalá zdravotní sestra v porodnici, mi ale říká, že kojit budu co to půjde - i kdyby mi prý ta prsa měla sama ždímat :-))) No, uvidíme… Jsem fatalista, takže co se má stát - stane se :-) *

Nat - také jsem slyšela, že je lepší nechat si mezi porodem dvouletý rozestup, aby se to tělo vzpamatovalo. Já ale vnímám spíš ty výhody - když jsou děti blízko u sebe. Já jsem se starší ségrou o rok a den a vyrůstaly jsme skoro jako dvojčata. Myslím, že nejsme ani tak rozmazlené, jako jedináčci :-) A navíc přiznávám, že když bych si chtěla nechat delší rozestup, tak už třeba další mimi ani nebudu chtít. Takhle to bude sice záhul, ale skoro jedním vrzem:-))
Je ale otázkou, jak to nakonec dopadne. To páté patro bez výtahu je zatím jako neřešitelný problém…takže chtě nechtě, stejně budu muset asi počkat dýl :-) *

Prdelky mějte se krásně a pohlaďte pupíky
pa,pa
Piki+plaváček Miki 30+3tt

 
Gyta
Ukecaná baba ;) 1164 příspěvků 07.03.05 17:07

Ahoj, zdravím všechny původní členky květnového týmu i nové tváře: Raduzka,Vik, Bibi (snad jsem něhoho nepřehlédla).

Na Šumavě bylo parádně, docela jsem si tam i odočinula - sice chození ve sněhu byla docela šichta, ale bylo mi tam moc dobře. Medvídě bylo taky spokojené (aspoň doufám - v sobotu se umravnilo a nekopalo jako blázen, v neděli si to ovšem vesele vynahradilo v autě cestou dom).

Dneska mám dojem, že mi někdo hodil pytel na hlavu - asi je nízký tlak či co. Jsem docela utahaná. A taky nějaká žravá…

Kaede, až si dospíš časový posun a potěšíš všechny, co tě dlouho neviděli, napiš cestovatelský deníček.

Piki, koukám, že sis uzv pěkně užila. Já snad půjdu nejpozději do 14 dní, ale nečekám, že to bude takhle podrobné. Že to vyšetření bylo trochu extra? Nebo normálka v nemocnici? Docela jsem zvědavá, jestli už je mimčo hlavou dolů nebo ne. Kope totiž všelijak a hlavně do pravobooku, občas do podbřišku, občas se bouli nahoře. Tak nevím.

Lenko, ta sněhová nadílka mě taky neustále nutí plakat na tím, že si letos nezalyžuju. Sice nejsem moc sportovec, ale sjezdovky miluju. Příští rok musím, i kdyby čert na kobyle jezdil.
Ad barák: vyrostla jsem v rodinném domku a teď bydlím v paneláku. Po domku se mi docela stýská, ale panelák je na druhou stranu dost pohodlný - s domem jsou vždycky starosti, ale pořád myslím, že stojí za to.

Ty sny a deprese jsou fakt potvory. Ještěže to není každý den:-)) Možná by měl existovat pro mužské manuál, jak zacházet s těhotnou ženou. Na férovku bych tam sepsala všechny požadavky a doufala, že aspoň něco z toho jim uvízne:-)) My máme doma naštěstí docela pohodu (ani nepociťuju, že bych byla méně atraktivní), ale stejně asi někdy manžel nechápe, co se mi honí v hlavě. Naštěstí to bere s humorem.

Bibi a Světlano - já tu Aničku taky chcï - když to teda bude ženská - tak mi držte palce.Zatím nějak moc netlačím na pilu, asi si to nechám na kontrakce, třeba to pak líp pro:,–(ím:-))

Carolin, mohla bys poslat link na ty prací vložky do podprdy? Já znám jen ty za 250 a ty jsi myslím říkala, že jsi sehnala někde levnější. K té dětské doktorce to asi z poradny nezvládnu, zjistila jsem, že mám ten den ještě jedonho doktora, tudíž do poradny dorazím asi až před obědem. Ale můžeme tam zajít kdykoliv jindy.

Přeji hezký zbytek dne, Gyta a hádejte kdo?

PS: Jsem sice po tom šumavském víkendu zimou a sněhem úplně ookouzlená, ale tuším, že mi to vydrží už opravdu jen pár dní a budu chtít jaro. Nedovedu si totiž představit, že se má sviště narodit do léta, když je venku takhle. Za chvíli už bude potřeba vyměnit baterky, abychom ten porod pěkně zvládly:-))

 
Gyta
Ukecaná baba ;) 1164 příspěvků 07.03.05 17:16

S tou školou je to asi nepříjemné, ale na druhou stranu - buď ráda, že máš hotovo mgr. Když se ti bude chtít, tak externě můžeš pokračovat dál - je to hlavně o tvojí volbě. Někteří vědátoři jsou děsní škodiči, znám to moc dobře. Taky bych už chtěla být megerou, ach jo…Měj se G.

 
Sarach
Ukecaná baba ;) 1917 příspěvků 07.03.05 17:55

Ahoj holky a briska,

denicek je opravdu prima, diky!

napsaly jste toho tolik, ze nevim kde zacit :)

Nektera jste se ptala na dudliky, take mame pripraveny silikonovy NUK se snoopacema. Kamaradka rikala, ze se rika, ze jsou nejlepsi, a kdyz byli krome ruzovych a bledemodrych se snoopym, neodolala jsem a hned je poridila :), tusim, ze to byla jedna z prvnich vecicek, co jsme na prcka nebo prckovou poridili :).

Jinak jsme dnes byli opet na kontrole, pry uz budeme chodit co tyden, dokud nas nepredaji do porodnice v 36. tt. Snad je vse ok. Ptala jsem se dr., jak je to s pohybama na ktere se pokazde pta on. Mam pocit, ze zatim mame celkem hodne miminko, pres den do mne obcas stouchne a k veceru pred spanim chvilku bouli bricho. Pry by to melo byt dostacujici, nemusi tam pry nutne radit. To jen, kdyz tu ctu, jak se Vam briska nezastavi :)).

Take jsem nas konecne prihlasila na predporodni kurz do Podoli, jdeme az 12. dubna. Telocvik ted maji obsazeny, ale dnes jsem dostala informacni email z rehabilitacniho centra co mame kousek, ze zacinaji se cvicenim pro tehulky, tak to mozna zkusim tam a budu to mit bliz.

Tak se mejte moc hezky, hyckejte briska, ahoj

Sarach + bricho 30+4

 
Anonymní  07.03.05 18:32

Zdravím všechny maminky a jejich bříška,
včera jsem pročítala tento deníček a musím uznat, že už jsem se také přeorientovala na problematiku péče o děťátko. Ve volných chvílích pročítám knihu Něžná náruč rodičů-je fakt pěkná,ale taky drahá, tak ji mám zatím jen půjčenou od hodné sousedjy.
Leč na dnešek jsme měli s manželem naplánované první sezení s DULOU, tak jsem se rychle vrátila k tomu, co mě čeká ještě před zmiňovanou péčí o malé. Dula byla naprosto fantastická. Dá se říci, že po dvou hodinách společného sezení (cvičení..) jsem se na porod vysloveně začala těšit. Jsem ji moc vděčná, že se ji nádherně podařilo zapojit i mého manžílka, který byl do nyní jen zběžně informován ode mne. Naučila ho mě masírovat a různě pomáhat protitlaky při kontrakcích. Dula to nakonec k porodu nemusí stihnout,ale já vím, že díky ní budu mít fantastickou oporu v manžílkovi. Měli jste ho vidět, jak si ochotně dělal zápisky:-)))))Tak teď už mám jen jediný úkol-přesvědčit malého,aby opustil svoji příčnou polohu.....jsem dnes nabytá takovou pozitivní energií,že věřím, že i toto se nám podaří. Držte nám palečky.
Mějte se báječně
Hančička + Ondra 31tt

 
Anonymní  07.03.05 19:04

Ahoj Světlano, zdraví vás Vendy a Mája.Děkuji za cenné informace, jsem teď v 30. tt a začínám se pomalu starat o proces porodu a vše poté. Budu pak určitě tak zmatená, že mi všechno budou muset říct nejméně třikrát! Tak čau v květnu s kočárem!

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama


Reklama